:n Nieuws uit IJ muiden, Velsen en omstreken De ongeluksreis UIT BEVERWIJK. WOORDRAADSEL <r E> 1 Hoe de Wijkers kermis vierden. BUBBELTJE EN KNOR Dammers blijven paraat. Reorganisatie wordt toegejuicht. Het valt onder de huidige tijdsomstan- digheden geenszins mee den voorzitters- iamer van een vereeniging te hanteeren. juitenstaanders kunnen hiervan moeilijk denkbeeld vormen, doch de ingewijden ireten voldoende. Het is immers niet alleen noodzakelijk, Het is immers niet aneen nuuazuKtuijiv, dat het vereenigingsleven zoo normaal mo- ttlijk gaande wordt gehouden, doch boven al mag het nimmer aan plannen ontbreken. 'Uist in dit opzicht zün de mogelijkheden pans uiterst beperkt, want er kunnen wel worbereidingen worden getroffen doch d< verwezenlijking stuit veelal op moeilijk- s'ot, desondanks beschikken de voorzitters -ov' meestal over een groote dosis energie en toortvarendheid. Zij weten hun vereeniging «Is een schip veilig door de branding te aodsen, waarbij de overige bestuursleden Is gewoonlijk den noodigen bijstand ver eenen. Bij talrijke vereenigingen kan men dan ook nog een gezonde activiteit be- -ec- "St onze voldoening zal een ieder kun- nen vaststellen, dat de Damclub IJmuiden - cnder deze groep kan worden gerangschikt. Voor D.C.IJ. is de belangstelling ge durende de laatste maanden weer toege nomen. Er konden nieuwe spelers worden r ingeschreven, zoodat thans ruim dertig per- men zich met de problemen der ronde nvarte-. en witte schijven bezighouden. Betreffende een door ons gestelde vraag „ver eventueele plannen, deelde de heer v de Jong, voorzitter, mede: „Zeer zeker heeft het bestuur van D.C.IJ. altijd plan- nen, maar de kans om een en ander tot 1 werkelijkheid te brengen, blijkt soms zeer sering. Daar is bijvoorbeeld de feestavond, een evenement, dat zeker te zijner tijd weer aan de orde zal komen. Voorloopig «Irandde evenwel een dergelijke poging Over het bezoek kregen wij een bevre- i .n U^nt.nn Vlo tfrnoi V3I Ipl RT Uver net oeajcn aicgcu wij dieend antwoord te hooren. „De groei van DC.IJ. demonstreert volkomen de animo, wélke er voor het spel bestaat en het it dus eigenlijk als altijd, dat de opkomst bij de clubavonden zeer trouw genoemd kan *Wif vroegen den heer De Jongtevens of er nog veranderingen op komst zijn. D.C.IJ. blijft actief en het bestuur zal zoo lang mogelijk op zijn post blijven. In den loop der jaren werden reeds tal van bezwaren overwonnen en het behoeft dus geen betoo0 dat men ook thans niet bij de pakken neer- at Als centrum der damsport zal D.C.IJ. voor IJmuiden de traditie in eere houden. Tenslotte vroegen wij den populairen voorzitter, hoe de houding der IJmuidensche dambeoefenaars ten opzichte van de reeds ten deele ingevoerde reorganisatie is. Kernachtig was het antwoord. Na een vorig onderhoud konden hierover reeds ai- emeene bijzonderheden worden verteld. D C. IJ. als sterke club, aldus de voor ster, juicht de nieuwe regeling toe. De eindresultaten zullen immers beter tot hun recht komen, daar thans elke dammer de kans zal krijgen om zich tot de favo- -ieten te rekenen. Een en ander beteekent »en belangrijke verbetering, waarbij D. L- IJ ongetwijfeld een rol zal spelen. Mannen als Dukel en Laros mogen er zijn en wellicht kunnen we verrassingen verwach ten. Zoover is het echter nog niet. Voor- loopig dus nog maar geduld en... dammen niet onverflauw enthousiasme!" Competitie D.C.IJ. voortgezet. Spanning in de eerste klasse. Dat er in de onderlinge competitie van D. C. J. strijd wordt geleverd bewijzen de uitslagen der Dinsdagavond gespeelde negende ronde. Van de twaalf partijen eindigden er slechts twee in ^Vooral voor de hoofdklasse telt deze strijd in belanerijke mate. Nadat de spelerselkaar-één maal hebben ontmoet komen de bovenste \tjf de A-klasse en de onderste vijf In de B-klasse n, v. d. Heijde kan na een langdurige ziekte nog itéeds niet meespelen. uD, De A-klasse verwerkt nu. met behoud van het behaalde aantal punten, een dubbele ronde om den clubtitel. terwijl de onderste vijf dei B-klas >m twee degradatleplaatsten spelen. Hieronder volgen de uitslagen: Hoofdklasse: B. Dukel—H. Diederiks 2—0, H-de Boer—T. Postma afgebr.; M. A 1-Iühl—K. de Jong •_fl; h. Laros—J. Snel 2—0 en J. v. Straten—M. Eerste klasse: J. BalG. Visser 2-0: Jonker- Koetsier 0—2; T. Dukel—Koetsier 2—0 en P. v. d. Velde—Jonker 0—2. Tweede klasse: Beets—D. Ott 1—1; Visset—v Duyn 2—0 en Oldenburg—J. Waal 0—2. SPEL VERLOOP. In de hoofdklasse had Dukel geen moeilijke laak tegen Diederiks. Om stagnatieredenen dwong Dukel zijn tegenstander terr^nvoordeel op, doch.... een grove blunder deed Dtedeuk, direct opgeven. Door dit resultaat heeft Dukel de eerste helft met een fraaie score van 9 partijer. en 15 punten afgesloten. Laros komt. gevaarlijk opzetten en wist ook nu weer op knappe in drukwekkende wijze van Snel te winnen. Hühl behaalde zijn eerste overwinning op K dc Jong. De afgebroken partij v. Straten—Hühl werd re mise. hoewel eerstgenoemde, analyslisch bezien, winst heeft verzuimd. In de eerste klasse is na de nederlaag \an Koetsier weer alles mogelijk geworden. Het is niet te voorspellen wie uiteindelijk kampioen zal worden De spelers ontmoeten elkaar twee maal on' in de eerste helft ls niemand ln staat geweest uit te loopen". In de tweede klasse heeft Visser zich door een overwinning op v. Duyn voorgoed op de eerste olaats genesteld. Hij is feitelijk de verrassing in deze competitie. Vooruit wist men wel. dat de ürljd zou gaan tusschen Ott en Waal. doch op Visser was niet gerekend. De standen zijn. Hoofdklasse gesp. gew. gel. verl. pnt Postma 8 s i - J. Smit 1 4 2 De Boer 5 3 i Diederiks 3 2 3 3 Hühl 1 3 3 v. Straten 8 1 - De Jong 8 2 0 8 Snel 6 In de A-klasse zullen zich wel plaatsen. Du kel. Laros, Postma, De Boer en Smit. Eerste klasse: Hoek 9 4 3 2 U Koetsier 7 5 0 2 10 T. Dukel 9 4 2 2 J. Bal 8 4 1 3 9 H. Schaap 6 3 2 1 8 J. Visser 8 4 0 4 8 v. d. Velde 9 4 0 5 8 Swier 6 1 1 3 Schager 8 116 3 Tweede klasse: Visser 9 6 3 0 15 Olt 8 5 2 0 12 Waal 8 6 0 2 12 Beets 7 2 3 2 7 Lichtendahl 4 2 1 1 5 v. Duyn 8 1 2 1 Oldenburg 7 1 1 4 3 Rledeman 7 0 0 7 0 Gratio Plato. Onderlinge wedstrijden. Dat het bestuur der Gymnastiekvereni ging Gratio Plato zich niet spoedig laat ontmoedigen, zal thans weer eens worden getoond. Reeds geruimen tijd bestond het voornemen om onderlinge wedstrijden te organiseeren. Deze zullen nu hedenavond om acht uur in de turnzaal der openbare Ulo-school nabii de Platanenstraat worden gehouden. Behalve de dames zullen de oudste meis jes elkaar aan de vijf toestellen bekam pen, waarbij de oudere van laatstgenoem den worden uitgenoodigd Het zal zeer zeker niet aan spanning ontbreken, want voor de beste prestaties zijn aardige prijzen zelfs een wisselbeker uitgeloofd. In deze wedstrijden zijn ditmaal geen vrije oefeningen opgenomen De .-"ding be rust bij mei. A. Osterthun, terwijl dé jury zal bestaan uit twee Haarlemmers. Voor de overige leden zijn de voorbe reidingen der onderlinge wedstrijden nog gaande. Wat wordt vereischt voor Zwemvaardigheids-diploma. In ons blad van Woensdag hebben w., de eischen weergegeven, welke volgens de nieuwe regeling voor de zwemdiploma's (groep 1) worden gesteld. Wat de anderer betreft kunnen wij aan het Zwemvaardig heidsdiploma A herinneren. Hiervoor wordt verlangd: a. te water gaan met start- duik van den bassinwand. gevolgd door 15 minuten zwemmen, in welken tijd tenmin ste moet worden gezwommen: 200 meter schoolslag. 100 meter rugslag, waarvan 25 meter samengestelde rugslag of rugcrawl 50 meter vrije zwemwijze. te kiezen uit zijslag, borstcrawl en trudgen; den even tueel resteerenden tjid te vullen met =choolslagzwemmen; b. te water gaan met hurkval en vervolgens eën in zwempak ge- kleeden drenkeling (geen dodj 10 meter in kopgreêp vervoeren; c. te water gaan van den bassinwand en in een duik 5 van 10 bordjes, liggend op een onderlingen af stand van een meter ophalen uit water van circa 2y, meter diepte; d. het demon- streeren van 25 meter technisch juist ge zwommen schoolslag; e. het nemen van eer vast keerpunt bii dén schoolslag; f. het uit voeren van den sluitsprong en een eenvou dige duik, beide uit stand van de eenmeter- plank. Voor het zwemvaardigheidsdiploma B :ijn de eischen: a. te water gaan met start- duik van den bassinwand, gevolgd door 2r minuten zwemmen, in welken tiid ten minste moet worden gezwommen: 200 me ter schoolslag. 100 meter samengestelde -ugslag. 50 meter rugcrawl. 100 meter vrije zwemwijze, te kiezen uit zijslag, borst orawl, en trudgeon, den eventueel restee- •enden tiid te vullen met schoolslagzwem- men; b. het uitvoeren van een duik van d een-meterplank, gevolgd door 10 me te' onder water zwemmen zonder eerst aai de oppervlakte van het water te zijn ge komen; c. te water gaan met hurkspronr gevolgd door 10 meter zwemmen, daarnr van de oppervlakte van het water at' een nop opduiken uit water van tenminste 2 meter diepte en vervolgens een gekleeden drenkeling over een afstand van 20 meter vervoeren in bovenarmgreep; d. het de- monstreeren van 25 meter technisch juist gezwommen samengestelde rugslag of rug- crawl; d. het nemen van een vast keerpunt bij de borstcrawl; f. het uitvoeren van der -luitsprong met Iood van de een-meter- ilank en een eenvoudige uit stand van de drie-meterplank. Ten slotte worden voor het Zwemvaar-I digheidsdiploma C de volgende voorwaar den gesteld: a gekleed te water gaan me? burkval, gevolgd door 25 meter zwemmen daarna vanaf de oppervlakte van het water een pop opduiken uit water van cir- 'a 3 meter diepte en deze over een afstand an 25 meter vervoeren in kopgreep; b. te vater gaan met startduik van den bassin vand. gevolgd door 25 minuten zwemmen n welken tiid tenminste moet worden ge zwommen: 200 meter schoolslag. 100 meter -ugcrawl. 200 meter vrije zwemwijze. t- kiezen uit zijslag, borstcrawl en trudgecn den eventueel resteerenden tiid te vullen met schoolslagzwemmen: c. het demon- «treeren van 25 meter technisch juist ge zwommen borstcrawl: d- het nemen var -*en vast keerpunt bii de rugcrawl; e. het uitvoeren van den sluitsprong en een een voudige duik, beide met loop van de drie- meterplank. Uitreiking distributiebescheiden. Velsen Dorp aan de beurt. De inwoners van Velsen Dorp zijn Vrij dag en Zaterdag in de gelegenheid de le vensmiddelen- en aardappelkaarten voor de dertiende periode in ontvangst te nemen. Bovendien worden er vier vitaminetablet ten voor kinderen van drie maanden tot drie jaar uitgereikt. Men moet zich vervoe gen in het Patronaatsgebouw te IJmuiden- Oost, dat op beide dagen van negen tot twaalf uur en Vrijdag tevens van twee tot vijf uur is geopend. GEVLEUGELDE HOUTHAKKER. (Toen in Schwerin de kroon var een enormen. ouden eik neerstort te, bleek een.... specht de dado' te zijn. De vogel had een gat ir den stam gepikt, waardoor hr hout was vermolmd). De macht van 't kleine is bewezen: Een vogel heeft een eik geveld. Ik wil de specht daarom niet vreezen: Zoo'n voorval wordt niet vaak gemeld Toch geeft het ons wel wat te denken. Wie had iets dergelijks verwacht? Ik moet mijn aandacht er aan schenke-- Het ..klein maar dapper" is van kracht. De vogel, in de kunst bedreven Deed in den stam een gat ontstaan. Een eik met 'n eerbiedwaardig leven Is toen tegen den grond gegaan. Bedenkt eens even hoeveel dagen Dit werk normaal wel had gekost. Het zou veel arbeidskrachten vragen. Men is dus van een zorg verlost. Toch zullen wij maar blijven hopen. Dat dit steeds iets bijzonders blijk*. Al toonde, door zoo'n eik te sloopen. De specht zich van dit werk. ge-eik* De Stormvogels voorbereid. Correspondentieclub in oprichting. Bij de meeste vereenigingen wordt op het oogenblik onder oogen gezien, hoe de be zwaren, die uit de omstandigheden voort vloeien, zoogoed mogelijk kunnen worden ondervangen. Over het algemeen blijkt het niet gemakkelijk te zijn een bevredigende oplossing te vinden, aangezien men niet over voldoende gegevens beschikt. Enkele vereenigingen hebben daarom besloten het werk. te staken doch verreweg het meeren- deel blijft voorloopig nog aan den slag, zulks in afwachting van tijdig te nemen maatregelen. Ook het bestuur van de IJmuider wan- delsportvereeniging De Stormvogels heeft, een en ander besproken. Het hield daarbij voor oogen, dat er blijkens het groote ledental veel behoefte aan het werk bestaat en heeft daarom besloten het clubwerk voor alsnog noi-maal gaande te houden. Zooals wij reeds hebben medegedeeld zal er bin nen enkele dagen een week-einde worden gehouden. De belangstelling, die hiervoor wordt getoond, is veelzeggend. Het spreekt als vanzelf, dat er rekening met het vertrek van vele leden wordt ge- houden. Het bestuur is er in geslaagd hier voor een regeling te ontwerpen, die oor spronkelijk is en weer van den goeden geest in de vereeniging getuigt. Besloten is een correspondentieclub te vormen. Zoodra het eigenlijke vereenigingswerk wordt be ëindigd zal deze haar arbeid beginnen. Van een centraal punt uit zullen de adressen der vertrekkende leden worden verdeeld, waarna het in de bedoeling ligt. dat er op deze wijze onderling zal worden gecorres pondeerd. Hierdoor zal het mogelijk zijn net contact te bewaren, waar de leden zich in de toekomst ook mogen bevinden. Het is te verwachten, dat dit plan de instem ming van alle leden zal wegdragen en een goeden invloed zal uitoefenen. Y oetbal-nïeu wt jes. De heer P. H. Ros. lid van R.A.P.. welke club in de afdeeling Utrecht van den Neder- landschen Voetbalbond uitkomt, heeft over schrijving naar Stormvogels aangevraagd. L. van der End, lid van V.S.V., heeft ver zocht voortaan voor Stormvogels te mogen spelen. Blijkens de Sportkroniek is H. van der Linde, lid van Stormvogels, ingaande 13 November j.l., voorloopig, in afwachting van een nader te nemen beslissing, ge schorst. MARKTBERICHT IJMUIDEN. Kleine tarbot f6.00f3,50. groote tong f7.50. kleine tong f3,50—f2.50. kabeljauw f 2,20—f 2.00. groote gul f 1,65—f 1.50, kleine gul le soort f 1,35- f 1,20. 2e soort f 0,88—1 0.80, kleine schol 2e soort f 2,00. 3e soort f 0.80, 4e soort f 0,50, vischpuf f 0.10, bot f 1.00. schar le soort f 0.60. 2e soort f 0,30. wijting gestript f 0,88. wijting dicht f0,80, alles per kg. Ch risten-Vro 11 wenbond. Voor de afdeeling IJmuiden van den Nederlsndsehen Christenvrouwenbond hield mevr. B. J. VisserTeeuwen van Santpoort een inleiding over: De gang van onzen eere- riiensL Vooraf sprak de waarnemend presidente mevr. Falck, eenige woorden van afscheid lot de dames, die deze plaats gaan ver laten. Mevr. Visser begon met het onderwerp eenigszins te vereenvoudigen, zoodat men ook kan lezen: Hoe zit een kerkdienst in eikaar? De waarde, die God ons in de kerk ,eeft, dienen we ons wel zeer duidelijk voor oogen te stellen, aldus spr. Het begrip, dat wij aan het woord liturgie vastknoopen is vaak foutief. De oorspronkelijke vertaling ■s staatsdienst. In het Nieuwe Testament beteeken» net offerdienst. Paulus noemt zich zelf een liturg van Jezus Christus. Wijlen Dr. A. Kuiper zeide: het is,het huishoude lijk reglement in onzen kerkdienst De eeredienst van de gemeente is de ont moeting van God met die gemeente. Bij eiken kerkdienst zijn twee kanten, Gods kant en de zijde van de menscnen. Hoe komt God tot zijn gemeente? Door het sacrament en door den zegen. Degene die handelend voor God optreedt dat is de pre dikant. De gemeente looft God in het ge zang; zij zegt de geloofsbelijdenis.. In ver schillende landen heeft men twee vertol kers. één vertegenwoordigt de gemeente, de andere is de tusschenpersoon tusschen God en de gemeente, zoo bijv. in Zweden. De gang van den dienst onder de loupe nemend, begon spr. bij het klokgelui en orgelspel. De organist moet bewust zichzelf op den achtergrond stellen, want niet zijn kunnen is hoofdzaak, doch Gods eer. De gemeente dient met grooten eerbied dit schoone te aanvaarden. De predikant heeft de voorbede van hen, die opgekomen zijn, zeer zeker noodig, want er is groote wijding en ver antwoordelijkheid gelegen in het feit van tu-schenpersoon te mogen zijn. En hoe gaan de gemeenteleden daar be neden den kansel zitten? Met welke gevoe lens en critiek? Slechts één houding is de juiste: zoekende den band met God, die vaak in het leven der dagelijksehe beslom meringen verslapt is. Trots alle verschil in mentaliteit is er contact tusschen prediker en hoorders. Hoe dit kan? Het votum luidt: In den naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes. Deze woorden maken 't gevarieerde, losse tot een gefundeerd samenzijn en deze for mule maakt op dat moment, voor dien dienst, de gemeente. Het laatste gedeelte van het votum is dat deel. waarin God tot de gemeente spreekt: Genade zij U en vrede, van God den Vader. Het antwoord hierop is de lofprijzing der gemeente. Op deze wijze verklaarde mevr. Visser elk onderdeel van den dienst, verduidelij kend wat voor velen in den loop der jaren nietszeggende sleur en gewoonte was ge worden De vele aanwezigen hebben onder adem- looze stilte dit zoo actueele onderwerp be luisterd en veel werd duidelijk wat voor dien nietszeggend scheen. Na de pauze las mevr. Falck een af scheidsbrief van de presidente voor, die waarschijnlijk voorgoed de gemeende gaat verlaten. Zoo versterkte ook deze bijeenkomst den onderlingen band tuschen de leden. EEN VERHAAL VAN DE ZEE. De stemming aan boord van de Voor spoed was uitstekend, Tevreden had men de thuisreis aanvaard, omdat de visscherij gelukkig was geweest en de verwachting rechtvaardigde, dat.er een goede besomming zou worden gemaakt. En dat was ook wel noodig, want de Voorspoed had tot dusver nu niet bepaald grootsehe dingen gedaan. De reizen waren maar magertjes geweest, zoodat de exploitatie allerminst loonend was gebleken. Dit kon de Voorspoed zich niet veroorloven. Hel was een groote, zware Noordzeeboot, die meer dan een paar grijp- stuivers vergde. Schipper Buis neuriede tevreden. Einde lijk had hij kunnen bewijzen, dat hij toch niet zoo'n pechvogel was, als in IJmuiden wel eens werd beweerd. Nu hij een goede reis maakte zou er meteen stof tot spreken voor de „hal" worden gegeven. Met een behoorlijke vaart werd naar IJmuiden gestoomd. Als schipper kon je goed bemerken dat het schip heel wat met zich droeg. Gelukkig was de zee kabn en liet het weer zich gunstig aanzien. Als het zoo doorging zou de trawler spoedig in de haven zijn en zouden de mannen w:eldra moeder de vrouw kunnen gaan verrassen. De Haaks was reeds gepasseerd. De nog r.f te leggen afstand was dus maar klein. Maar het was al te goed gegaan. Zonder dat men het had verwacht kwam er mist opzetten, die als spelbreker leek te willen optreden. Bezorgd nam de schipper eens Doolshoogte en dit stelde hem weer ietwat gerust. Hü meende te mogen aannemen, dat het niet erg „dik" zou worden. Het waren meer mistflarden, die echter de noodige voorzichtigheid in acht deden nemen. Buis bleef intusschen op de brug. Hij stond zijn plaats onder deze omstandig heden liever niet af. Er klonk een eigenaardig geschreeuw, dat echter voor den schipper niet noodig was. Zelf had hij reeds vastgesteld, dat er onheil dreigde. Al was de mist niet dik, de flarden waren toch uiterst gevaarlijk. Dat kwam nu duidelijk tot uiting. Dicht bij de Voorspoed dook volkomen onverwacht een andere trawler op Er was nog slechts weinig ruimte tuschen de beide schepen. Blijkbaar was de andere boot door den mist omgeven geweest en eensklaps van de flar den losgekomen. Ook aan boord van dezen trawler was 't gevaar direct gezien. Alle pogingen wer den in het werk gesteld om zich er van te bevrijden. Maar gemakkelijk was dit niet. Achteruit! was het bevel op de twee schepen. In de machinekamers werd het dadelijk opgevolgd. Maar het was reeds te laat. Het onheil voltrok zich. De schepen geraakten met elkaar in botsing! Steven op steven kwam zij tegen elkaar. Daarna gleden zij af, maar even later drong de Voorspoed bij het kleingat, waar het nummer zich bevindt, in den anderen trawler. Het gebeurde in zoo'n korten tijd, dat men zich den toestand nauwelijks kon realtseeren Spoedig waren de booten weer vrij en kon worden nagegaan wat er was beschadigd. Direct zag Buis. die het ergste had vermoed, dat hij niet te pessimistisch was geweest. Hij kon zich niet vergissen. De andere trawler begon te zinken! Welk e<m bedrijvigheid werd in de eerst volgende minuten getoond. Wie aan een naniek bad gedacht kwam bedrogen uit. De visschers hadden reeds zoo vaak in gevaar geleefd, dat zij hun zenuwen wisten te bedwingen. Zoo ooit dan dienden er nu kalmte en energie te wórden getoond. Al leen deze gedragslijn kon uitkomst bren gen. Kranig deden de zeelieden wat er on middellijk moest worden gedaan. Inder haast werd nog een onderzoek ingesteld om te zien op het zinkende schip op een ot andere manier zou zijn te behouden. Dit bleek evenwel onmogelijk te zijn De op varenden dienden zich zelfs spoedig in veiligheid te stellen. Schipper Buis gelastte, dat de Voorspoed dicht langs de andere boot moest zien te komen. Den schipbreukelin gen diende gelegenheid te worden gegeven om over te springen. Het was een verstandige maatregel van Buis, maar het behoefde niet zoover te komen. De mannen van de zinkende boot hadden reeds hun reddingsboot gestreken en namen er rustig in plaats. Alles bleek in orde te zijn, zoodat niemand eenige angst behoefde te hebben. De orde werd be waard. Alle visschers van de Voorspoed stonden tot het uiterste gespannen bij de verschan sing. Het was een beeld, dat zij nooit meer zouden kunnen vergeten. Nauwelijks waren de schipbreukelingen goed en wel in de red dingsboot of 'nur trawler verdween in de golven. Een beste boot was vernietigd. De reddingsboot werd naar de Voorspoed geroeid, waar de mannen naar beste weten werden verzorgd De ondergang van hun schip dat eenige uren tevoren uit IJmuiden was vertrokken, had hen aangepakt. De reis was ternauwernood begonnen toen zij werd afgebroken. Zij prezen zich echter geluk kig er zoo goed te zijn afgekomen. Hun boeltje was voor een goed deel verloren gegaar. en dc portemonnaie zou van deze gebroken reis niet dikker worden, maar hoofdzaak was toch wel, dat zij in leven waren gebleven„In IJmuiden zullen we wel weer verder zien", zei een der man nen laconiek De Voorspoed had het er niet slecht af gebracht. De voorsteven was natuurlijk ver bogen, en bovendien waren er enkele platen gescheurd. Er werd echter geen water ge maakt, zoodat de thuisvaart op de gewone wijze kon worden voortgezet. Schipper Buis had niet verkeerd geoor deeld, toen hij aanspraak op een goede be somming maakte. De visch bleek van be hoorlijke kwaliteit te zijn en er was veel vraag, zoodat er niet te weinig voor werd betaald. Maar Buis voelde er weinig voor een opgewekten indruk te maken. Geregeld dacht hij aan dien anderen trawler, welke in zoo'n korten tijd was vergaan. Het had ook zijn boot kunnen gebeuren. v. B. C. Maters overleden. Gisternacht is na een lang ziekbed in den ouderdom van 58 jaar overleden de heer C. Maters. De heer Cornelis Maters is gedurende den vorigen oorlog lid geweest van den gemeenteraad en later lid van de Gezond heidscommissie, die inmiddels opgeheven is. Ook in het Comité inzake den primairen weg heeft de heer Maters zich d6or zijn vele werk hiervoor zeer verdienstelijk ge maakt. Bekendheid genoot de heer Maters ook door zijn exporthandel in den oorlog, waardoor hij uit den aard der zaak veel in aanraking kwam met het veilingwezen en de cultures in deze streek. Zijn vinding van het automatisch wegen der sloffen met aardbeien bracht aan de veilingen te Bever wijk een heele verandeling teweeg. Veel later heeft de overledene de Handelmaat schappij „Hoematitex" gesticht. Deze on derneming is door zijn onvermoeide werk lust en zakendurf onder zijn leiding uitge groeid tot een bedrijf van beteekenis, dat in den loop der jaren nog regelmatig werd uitgebreid, o.a. met een chemische fa briek. In de laatste jaren trad de heer Maters in het openbare leven te Beverwijk met meer op den voorgrond, hoewel hij steeds hiervoor zijn warme belangstelling voor bleef behouden. De crematie van het stoffelijk overschot heeft Zaterdagmiddadg na aankomst van trein 14.16 uur op „Westerveld" plaats. De amateur-fotografen bijeen. In het gebouwtje van „Nieuw Leven" hield de Beverwiiksche Amateurfotografen- vereeniging Woensdagavond voor haar le den een bijeenkomst, welke weer hoofdza kelijk bedoeld was om zich verder te be kwamen in het moeilijke werk van de fo tografie. De voorzitter, de heer G. Broertjes, kon weer een groot aantal leden verwelko men, maar moest de mededeeling doen. cat de fotocollectie van den heer D. Jansen uit Amsterdam niet aangekomen was en een bespreking daarover dus niet mogelijk was. Een verloren avond is het voor de ama teurs niet geworden, want op de hem zoo bekende wijze heeft de heer Broertjes het ergrooten behandeld. Voor den volgenden werkavond. die op 25 November' a.s. wordt gehouden, staat een cursus voor negatief retouche op het pro gramma. £>e vergadering van Woensdag 2 December belooft een bijzondere te wor den. Onder auspiciën van de N.V. Philips uit Eindhoven wordt in deze bijeenkomst een lezing gehouden over het onderwerp ..Kunstlichtfotografie". De lezing zal worden verduidelijkt met 150 lantaarnplaatjes. Levering van bloembollen. Tot 5 December zal aan de Bloembollen- .eiling „Beverwijk" gelegenheid bestaan tot inlevering van „abnormaal" van tulpen, hyacinthen en narcissen, De prijs hiervan is resp. 45 en 25 cent per kg. Voor de kos ten mogen de veilingen 5 pet in rekening brengen. Voor de stichting van het Surplus- fonds wordt 1 cent per kg voor controle in rekening gebracht. De bollen moeten droog en schoon geleverd worden. De beoordeeling van de kwaliteit geschiedt door controleurs van den C.C.D.. die bij de Nederlandsche Sierteeltcentrale zijn gedetacheerd. VERGADERING UITGESTELD. De ledenvergadering van den Ned. Chris ten Vrouwenbond, welke hedenavond gehou den zou worden, gaat. wegens onvoorziene omstandigheden niet door. O A r> O 7 6 O 10 11 1Q 1.1 14 10 16 17 10 10 90 <21 QQ 01 <24 OO <20 07 QQ Onderstaande woorden moeten naar hun omschrijving onder A of B worden inge vuld. Vervolgens moet een verbindingsletter in de middelste kolom worden gezet, waar door een nieuw woord van de aangegeven omschrijving ontstaat (zie onder II). De verbindingsletters geven van boven naar beneden gelezen den naam van een Duitsch dichter en zijn groote werk. Hier volgt een voorbeeld: A is zwempootig knaagdier, B is merk op maten en gewichten. Oplossing is Bever- w-ijk. I. De te bezigen woorden zijn: aal. aan. aar, al, ant, as. bak. band. bar. don. duf. el, gal, gala, gent, have, hel, hom. ier, ille, ion, kam, ko. leon, lust, man, mars. mat, met, pan, po. pol, pose. ode. oer. of. oud, pen, rad, rak, rol, rug, rus. schar, sen, spa. steen, taan, tiber, tine, toer, ton, val, vlot, volk, ijs. II. De omschrijvingen der te vormen woorden zijn 1. a) Vuns. b) maat; wollen stof. 2. a) uitgeput, b) lekkernij; gietvorm. 3. a) stronkje, b) tocht; glansmiddel. 4. a) weverswerktuig, b) voornaam Euro- peesch ex-minister; soort hagedis. 5. a) herdersgod, b) aardsoort: kaartspel. 6. a) Belgische stad. b) product uit run; bewoner van het oude Griekenland. 7. a) Europeesche rivier, b) denkbeeldige middellijn: Bijbelsch meer. 8. a) Europeesche rivier, b) onderwereld; hooge rug. 9. a) trek. b) voegwoord; bekoorlijk oord. 10. a) gehakt varkensvleesch. b) lyrisch gedicht; wijze van onderzoek. 11. a) strook van overhemd, b)Europeaan; Grieksch dichter. 12. a) Bijwoord, b) deel van molecule; oude naam van Europ. ryk. 13. a) gemakkelijk, b) gedeelte van klee- dingstuk; drijvende brug. 14. a) natie, b) rechtuitloopende streek van een weg; Hollandsch water. 15. a) Bezitting, b) bloeiwijze; hoofdper soon uit een bekend boek. 16. a) knijper, b) meisjesnaam: tegenhan ger. 17. a) Belgische hoofdstad, b) voorzetsel; soort plant. 18. a) korf, bak, b) Fransche rivier; Fran^che stad. 19. a) naakt, b) Hollandsche schilder: voorwereldlijke harssoort. 20. a) houding, b) Europeesche rivier; Grieksche god. 21. a) vlug, b) voormalig; bekend hoofd man der Friezen. 22. a) Japansch muntstuk, b) uitwas bij planten: Afrikaansche rivier. 23. a) jongensnaam, b) scheepsterm; militair hoofddeksel. 24. a) Engelsch eiland, b) vischsoort: dag register, toetsenrii. 25. a) vischsoort, b) Europeaan: vindt men aan elke deur. 26. a) maat. b) ondergang: dialect. 27. a) auto-onderdeel. b) scheepsterm; .controlemiddel belasting. 28. a) Hoffeest, b) meisjesnaam: vleesch- gerecht. Een bedorven kermisavond. De vroolijke keukende cine, matograaf en een honden- en apenspel. Oude veeten werden beslecht. De Wijker-kermis is oud, want reeds voor 1766 vierden de Wijkers dit feest. Ooorspron- kelijk werd zij gehouden op Zondag na de Wijker varkensmarkt <14 October), maar bij octrooi van 26 Juni 1766 verleenden de Staten van Holland en West-Friesland aan Bever wijk het recht, om de kermis te mogen ver leggen naar den tweeden Zondag in de maand Augustus. De jaarmarkt bestond toen ook nog, want deze markt ging aan de kermis vooraf. Want in hetzelfde charter, voorzien van een Statenzegel van veertien gulden, werd de paardenmarkt gesteld van 15 Octo ber op Vrijdag voor den tweeden Zondag in Augustus. Beverwijk had in die jaren blijk baar een groote beteekenis als marktplaats. Nog weer later verviel ook deze paarden markt en werd de Wijker kermis op Donder dag des middags te 13 uur vóór den tweeden; Zondag in Augustus geopend. Dan beierden de torenklokken een week van feestroes en vreugde in. Van den ouden oorsprong gewaagt ook nog artikel 229 van de gemeentewet, dat sprak van een jaarmarkt. In de jurisprudentie destijds een groote kwestie ontstaan over de vraag of onder de oude jaarmarkt ook de kermis moest worden verstaan. Later heeft men de kermis daar toch maar toe gerekend. Hoe de Wijk feest vierde. De Beverwijkers kunnen feestvieren en blijkbaar in die dagen nog beter dan nu. De vroolijkheid, de uitgelaten vreugde werkte zoo aanstekelijk, dat heel de omtrek naar de Wijker-kermis trok, om met de Wijkers de bloemetjes eens geducht buiten te zetten. En hiertoe was gelegenheid te over. De Breestraat is de stilzwijgende getuige hoe men zich daar vermaakte. Onze hoofdstraat herbergde een dubbele rij kramen van aller lei aard en wel hoofdzakelijk om der kermis- vierders inwendigen mensch te versterken. De zware lucht van de oliebollen vermengde zich met die van de zuur- en haringtenten. Koekhakken is nu onmogelijk, maar toen was het sterk in de mode en men vermaakte zich er mee. De pret vierde echter hoogtij op de Meer kade, waar de spullen stonden. Hier draalde men in den draaimolen van Schuurman, in den stoomcaroussel van Janvier of maakte een luchtreisje in de Turksche schop. Er was een honden- en apenspel, een dikke dame an 150 K.G. en meer, een vischtent. een zonder armen, die met zijn beenen biljartte en niet te vergeten de beroemde vroolijke keuken. Deze keuken was een groote bron van vermaak, want voor enkele centen kon den de WijkerB naar hartelust voorwerpen in de keuken aan diggels gooien. Een van de grootste wonderen op de kermis was wel de schouwburg van den ouden Hart. die in zijn tent de eerste voortbrengselen van de cine matografie aan de Wijkers voorzette en die daar van smulden als de jeugd van de ka neelstokken. Ze vergaapten zich aan de eer ste en hopeloos trillende beelden op het witte doek en juichten en jubelden om hun helden, onderwijl zij zich afvroegen hoe het mogelijk was. dat zooiets kon. Bij deze kermispret behoorde echter onver mijdelijk het smeren van de bij het hossen en dansen schor geschreeuwde kelen en daar Beverwijk lang niet drooggelegd was, werd er een geduchte borrel opgezet, De drank vloei de in stroomen, de gemoederen werden ver hit en de geringste of minste aanleiding leidde tot kloppartijen. Oude veeten werden het liefst in de kermisweek uitgepluisd en uit den weg geruimd, soms inclusief den tegenstander en aak werd de verliezende partij in de haven gedeponeerd. Deze losbandigheid leidde in 1907 uiteindelijk tot de afschaffingf. Een bedorven kermisavond. We troffen nog een aardige herinnering aan over een kermisavond, die een ontijdig einde vond. .,Op zoo'n drukken kermisavond ontstond er een ware paniek, toen op de kermis plot seling de mare werd verspreid, dat de gasfa briek in brand stond. In welk jaar het was is niet bekend, maar In ieder geval voor 1900, Teekenlng Hessels {Pa* HollaDd m no jotlte VAIIPM mei- en vliecjEofo, bengJgr\ want de gasfabriek stond nog aan de Koning straat. Er ontstond een onbeschrijflijke wan orde, De kermisvierders wrongen zich bij honderden door de nauwe Nieuwstraat. die in die jaren „Koekebakkersteeg" werd ge noemd, en stormden naar den brand of naar huis. Men was toen nog niet zoo bekend met gas, men wist er alleen van. dat het kon ont ploffen. En zoo verkeerde men in doodsangst, dat niet alleen de "gasfabriek, maar heel Be verwijk in de lucht zou vliegen. In een mini mum van tijd lag de kermis stil en verlaten en ieder oogenblik verwachtte men de cata strofe, die natuurlijk nooit gekomen isHet brandje was van zeer weinig beteekenis en was spoedig gebluscht. Opgelucht sloeg men weer aan het kermisvieren. maar de ware vreugde was evenals het brandje ln de gas fabriek gebluscht." De Beverwijksche kermis Is een historie op zichzelf. Wat wij er nu nog soms van bele ven in den vorm van een Lunapark is er maar een slap aftreksel van en heeft in de oogen van die Wijkers, die de oude kermissen hebben gevierd, in het geheel niets te betee- kenen. „Neen, dan in onzen tijd Deze ongebreidelde en bandelooze kermisvreugde spoedde snel naar het einde. In het begin van de twintigste eeuw werden hier en daar reeds de kermissen afgeschaft. Beverwijk dacht er nog niet over, maar de dag kwam met rassche schreden toen...-. (Wordt vervolgd). ONTWERP-REGLEMENT VAN HOOGHEEMRAADSCHAP. Tot en met 23 November ligt ter ge meente-secretarie ter inzage een ontwerp- reglement van het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West Friesland voor de peilmating op de Schermerboezem en Vereenigde Raats- maars- en Niedorperkoggeboezem. Inge landen kunnen van dit ontwerp kennis ne men en bedenkingen hiertegen vóór 24 No vember schriftelijk inzenden aan den Dijk graaf en Hoogheemraden van het Hoog heemraadschap van de Uitwaterende slui zen in Kennemerland en West-Friesland. HINDERWET. Ter gemeente-secretarie ligt ter inzage een verzoek van het bestuur van den Zuid- Wijkermeerpolder aan den Commissaris der Provincie om vergunning tot het plaatsen van een 2'/} P.K. electromotor in de ma chinekamer van het watergemaal aan den Kanaalweg 1. Maandag a.s. des voormiddags 10 uur be staat ter gemeente-secretarie gelegenheid bezwaren tegen dit verzoek in te dienen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. PAARDENSPORT. a Zondag op ..Duindigt" een vierden prijs gewonnen te hebben won de Beverwijksche draver Douglas H., eigenaar A. Blom Hzn. cn rijder J. M. v. d. Berg, Woensdagmiddag in de 2e en 3e klasse draverij over 2300 meter den Goudmijnprijs van f 800. Zondagmiddag a.s. start de ruin opnieuw in een 2e en 3e klasse draverij, waarvoor 19 paarden staan ingeschreven. SANTPOORT Terras vogels ongewijzigd. Zondag trekt Terrasvogels, gedachtig aan „Never change a winning team" in de vol gende ongewijzigde opstelling naar Half weg: N.N., Kraak. Bunschoten Jr., De Ruyter. Dortmunth, Dc Jonge, Tabernal, Zaal, Bunschoten Sr.. Röbken. Van Gel der. DRIEHUIS Uitreiking distributiebescheiden. Vrijdag en Zaterdag moeten de inwoners van Driehuis de levensmiddelen- en aard appelkaarten voor de dertiende periode in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost halen. Zij ontvangen tevens vier vitamine tabletten voor kinderen van drie maanden tot drie jaar. Het gebouw is op beide dagen van negen tot twaalf uur en Vrijdag bo vendien van twee tot vijf uur geopend. CASTRICUM DIEFSTAL. Bij de politie werd aangifte gedaan van diefstal van een waardevolle gouden arm band en eenige kleinigheden, uit oen par ticuliere woning. De politie stelt een onder zoek in. BONNEN VFRVALSCHING. Door de politie alhier werd een inwoner van Egmonti Binnen verbaliscerd wegens het veryalschen van .weermachtsbonnen, welke bij een bedrijf hier ter plaatse waren (ingeleverd.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3