Haarlemsche Courant 120.000 brt. tot zinken gebracht. Betrekkingen Frankrijk—V. S. onherstelbaar verbroken. Sociaal werk nieuwen tijd. Beperkt geveehtscontact in Tunesië. Geslaagde Duitsche tegenaanval in den Kaukasus Rommel verhindert omsingeling. 287e Jaargang No. 275 ADonnement p. week 0,28, p. maand 1,13, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, lossa nummers e cent. AdvertentlSn 3—IS ».m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele pr(Js. Advertenüeabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. mm. Kennemer Editie 3IS m.m 1.20. Abonnement 1500 m.m. 8 cent p. m m ültc-i Grafische Bedrijven Oamiate. Wnó. Hoofdredacteur I 3. V. BAÜDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Zaterdag 21 November 1942 Bureaus Haarlem; Groote Houtstraat 03. Bijkantoor: Soenda* plein 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 15054. Redactie 10404, Administratie 10724. 14S25 Soendaplelo 12230. Postgiro 131354. Directie PH. A- MEES - P W PF.EREBOOM. Volgens Washington in elf maanden 572 voor de V.S. varende koopvaarders in het Westen van den Atlantischen Oceaan vernietigd Dirkbootenproductie der As nog niet op volle toeren. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gistermiddag in een extra-bericht het volgende bekend De Duitsche duikbooten vielen in het Noorden van den Atlantischen Oceaan een con- vooi aan en brachten er tüdens dagenlange hardnekkige gevechten vijftien schepen, tezamen 78.000 brt., alsmede twee torpedojagers en een corvet van tot zinken. Vier schepen werden door torpedotreffers beschadigd. Bovendien brachten de Duitsche duikbooten bij Noord- en Midden-Amerika en ten Oosten van Kaapstad acht schepen met 42.000 brt. tot zinken. Een schip werd getorpedeerd. Aldus verloor de vijand behalve de genoemde beveiligingsschepen wederom 23 schepen met in totaal 120.000 brt. van zijn koopvaardijtonnage. Tijdens de gevechten met het convooi onderscheidde de duikboot, die onder bevel staat van Kapitan-Leutnant Schneider zich bijzonder. De militaire correspondent van het D.N.B. neemt het jongste Duitsche extra-bericht en de verklaring van het Engelsche tijd schrift Statesman and Nation, n.l. dat de schepen der Vereenigde naties sneller tot zinken worden gebracht dan de Anglo- Amerikaansche werven kunnen bouwen, als uitgangspunt voor een beschouwing van den duikbootoorlog en het tonnagevraagstuk. Volgens een mededeeling van het Amerikaansche ministerie van marine van Donderdag, zijn in de eerste elf maanden sedert de Ver. Staten aan den oorlog deelnemen, alleen in het Weste lijke gedeelte van den Atlantischen Oceaan 572 Amerikaansche en in Ame- rikaanschen dienst varende koopvaardij schepen tot zinken gebracht. De Amerikaansche actie in Noord-Afrika heeft de behoefte van den vijand aan transporttonnage doen stijgen. Het is denk baar, dat de transporten naar Moermansk of de Perzische Golf, de aanvoerhavens voor Sovjet-Unie, beperkt zullen moeten wor den, omdat Noord-Afrika voortdurend meer tonnage opeischt. Het tonnagevraagstuk krijgt voor den vijand de beteekenis van „zijn of niet te zijn", wanneer men zich een denkbeeld vormt van de tonnage, die alleen de Duitsche duikbooten in samenwerking met de luchtmacht van Januari 1942 tot nu tot zinken hebben gebracht, dus in een kleine tijdruimte, vergeleken bij den ge- heelen duur van den oorlog, en op een tijd stip, waarop de vijand geloofde, door ver betering en verscherping van het afweer systeem het duikbootgevaar onder de knie te hebben gekregen. In deze periode werd 1300 schepen met een gezamcnlijken inhoud van 8 millioen brt. tot zinken gebracht. Wat de Spilmogendheden hierbij het meeste verbaast, is het feit, dat juist No vember met zijn mist, storm, regen en sneeuw een van de meest succesvolle maan den schijnt te zullen worden. Want de weersomstandigheden in deze maand heb ben altijd de operaties der Duitsche duik booten bijzonder gehinderd. Doch twee nieuwe factoren hebben in- tusschen de situatie veranderd: 1. De 'thans langzamerhand tot uiting komende ontzaglijke activiteit op alle scheepswerven der Spil en het feit, dat totdusver nooit zooveel duikbooten voor de oorlogvoering der Spil ter beschik king stonden als juist nu bij het begin van den winter. Daarbij komt nog, dat het bouwprogram ma voor duikbooten nog niet eens op volle toeren draait, hetgeen eerst in den loop van het volgende jaar verwacht kan worden. 2. De gunst van het lot, dat de vijand juist in deze moeilijke Novembermaand het be sluit deed nemen tot de actie in Noord- Afrika. De eerste phase van de actie in Noord-Afrika is afgeloopen. De tweede begint. Het welslagen van deze actie is af hankelijk van de oplossing der kwestie of snel benzine aangevoerd kan worden. Het opperbevel der weermacht heeft in middels zijn 25ste lijst gepubliceerd met de namen van Britsche koopvaardijschepen, sedert 1941 door Duitsche duikbooten tot zinken gebracht. Deze lijst bevat 15 namen van schepen van een gezamenlijke tonnage van 75143 brt. en een laadvermogen van bijna 105.000 ton. Over enkele dagen ver schijnt de volgende lijst. Dienstplichtige leeftijd in Hongarije verlaagd. Na het rapport van den Hongaarschen minister van oorlog, generaal V o n N a g y, te hebben ontvangen, heeft de Hongaarsche regeering besloten den leeftijd, waarop de Hongaarsche recruten in den militairen dienst treden, te verlagen van 20 op 19 jaar. In zijn begrootingsrede heeft Nagy, aldus het D.N.B.de natie opgeroepen alle bin- nenlandschè oneenigheden te laten varen en geen geloof te schenken aan valsche ge ruchten. Men mag zich in zijn wil tot over winnen niet laten beïnvloeden door de wis selvallige gevechten van het oorlogstooneel. Deze oorlog vindt Hongarije aan de zijde van het best georganiseerde en best geleide leger der wereldgeschiedenis: de weermacht van het Duitsche rijk. Het in de Russische steppen vergoten Hongaarsche bloed ver zekert voor de natie het recht op een waar dige plaats aan de tafel, waar na den oorlog de nieuwe wereldorde voorbereid wordt. De minister heeft aangekondigd, dat de post ..defensie" op het komende budget be langrijk hooger zal zijn. nu is gebleken, dat de uitbreiding van het Honvedleger nood zakelijk is. van den Tentoonstelling door den Rijkscommissaris geopend. Wat de Duitsche en Nederlandsche orga nisaties, op sociaal gebied hier te lande werkzaam, namelijk de N.S.V. en de N.V.D., zoomede de stichting Winterhulp, sedert haar instelling tot stand hebben weten te brengen, wordt aanschouwelijk en op aan trekkelijke wijze aangetoond in de expositie die gisteren in een der tuinzalen van den Haagschen Dierentuin is geopend en die dagelijks van 10—18 uur voor ieder belang stellende toegankelijk wordt gesteld. Groote wandkaarten, plattegronden, foto's en grafieken brengen het veelzijdige werk in beeld, dat voor onze volksgemeenschap wordt verricht, zooals de zorg voor de ge zondheid van de jeugd, de tehuizen voor moeders en kinderen, hulp- en consultatie- bureaux, eenpansmaaltijden, vacantieuit- zendingen van kinderen naar het buiten land, gezinshulp en wat dies meer zij. Bij eiken stand op deze tentoonstelling is een toelichtende tekst aangebracht. Bij de opening waren aanwezig o.a. de Rijkscommissaris, rijksminister Seyss In- quart, Hauptdienstleiter Schmidt, de direc teur-generaal van N.V.D. en Winterhulp Nederland, F. W. van Vloten en verder vertegenwoordigers van N.S.D.A.P. en N.S B, en hare nevenorganisaties. Bereichsleiter W. Möller van het Amt Für Volkswohlfahrt hier te lande, leidde de ten toonstelling met een korte toespraak in en gewaagde met trots van de resultaten dei- prettige samenwerking tusschen de Duit sche en Nederlandsche instellingen op so ciaal gebied, o.a. blijkende uit de verdub belde opbrengst der collectes sedert het vorige jaar. Spreker zeide overtuigd te zijn, dat het Nederlandsche volk over eenigen tijd in zijn geheel de beteekenis zal weten te waardeeren van dit slechts door de kracht van het hart gedreven werk, waaraan thans reeds meer dan 30.000 personen hier te lande hun vrijwillige medewerking ver kenen. De Rijkscommissaris, rijksminister Seyss Inquari. verklaarde met enkele hartelijke woorden de tentoonstelling geopend, na dank te hebben gebracht aan den heer Van Vloten en diens vele duizenden medewer kers in den Volksdienst. De verrassende resultaten van dit sociale werk zijn, zoo zeide de Rijkscommissaris, voor mij het be wijs, dat het in het hart van net Neder landsche volk een ruime plaats heeft ge kregen. Een klein orkest luisterde met klassieke muziek de openingsplechtigheid on. Hierna maakten de rijkscommissaris en de genoo- digden eon rondvana lanPs het tentoonee- «telde. WIE MET ZIJN STROOM NIET ZUINIG IS, ZIT WEIDRA IN DE DUISTERNIS Vichy zal geert bezwaar maken tegen vorming van vrijwilligerslegioen. Onwrikbaar geloof in Duitschlands overwinning. Het Deutsche Theater in den Niederlanden is Donderdagavond te Den Haag in tegen woordigheid van Rijksminister dr. Goebbels, Rijkscommissaris-rijksminister dr. Seyss Inyuart alsmede van den vertegenwoordiger van den Wehrmachtsbefehlshaber in Nederland, G-eneral d. Inf. Reinhardt, op feestelijke wijze geopend. (SS Bildberichter S. Fritz-Stapf-Pax Holland c) Duitschers en Amerikanen voor het eerst tegenover elkaar aan de Algerijnsche grens. Ravitailleering der As vordert gestadig. Steeds meer troepen aanwezig. Onlusten in Algiers. In aanvulling op het Duitsche weer- machtsbericht verneemt het D.N.B.: De bezetting van Tunis door Duit sche en Italïaansche troepen wordt vol gens de plannen voortgezet. De -steil helling van het Dahar-plateau in Zuid-Tunïs vormt een doeltreffende terreinhindernis voor een opmarsch in de richting Oost-West. Aangenomen kan dus worden, dat alle militaire ope raties zich zullen beperken tot het kustgebied en den strijd om de steun punten aan zee. Men legt er den nadruk op dat het nog geen gevechten op grooten schaal kunnen worden genoemd. Aan de Westgrens van Tunesië is het woord vooralsnog in hoofdzaak aan de luchtstrijdkrachten. Een oorlogs-verslag- gever schrijft: .,Bij dag en nacht werden landtroepen, munitie en voorraden door de lucht en over zee over de Straat van Sicilië naar -Tunesië gebracht. Reeds kort na aankomst op het grondgebied van het Fransche de partement hebben de Duitsche troepen hun stellingen aan ae Tunesisch-Algerijnsche grens betrokken om hier den stoot van het Westen uit op te vangen. Aan de grens van Onder de Britsche kust vier koopvaarders tot zinken gebracht. Vliegende artillerie boven grens van Tunis in actie. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend Tijdens plaatselijke gevechtshande lingen in het Westelijk deel van den Kaukasus sloegen Duitsche troepen vij andelijke strijdkrachten in een tegen aanval, gesteund door sterke formaties vliegende artillerie, terug naar hun aanvankelijke stellingen. In het gebied van Alagir en ten Oosten van Mosdok mislukten herhaalde vijande lijke aanvallen door de waakzame1 af weer van s onze troepen, die twee vrij zwakke gevechtsgroepen van den tegen stander vernietigden. In Stalingrad veroverden stoottroepen enkele huizenblokken. Vijandelijke tegen aanvallen mislukten. Aan het Doafront zijn Roemeensche en Duitsche troepen in hevige gevechten ge wikkeld door sterke vijandelijke pantser en in fanterieaan vallen. Duitsche en Italiaansche verkennings troepen hebben in de Cyrenaica eenige vij andelijke gepantserde verkenningsvoertui gen vernietigd. Benghazi werd nadat alle militaire installaties waren vernield vol gens de plannen ontruimd. De luchtmacht viel voortdurend Britsche autocolonnes aan. In het grensgebied tusscheu Algiers en Tunis viel vliegende artillerie met zichtbaar succes vijandelijke voorhoeden en Gaullis tische formaties aan, die onzen opmarsch poogden tegen te houden. Motortorpedobooten voeren m den nacht van 18 op 19 November naar de Britsche kust. Zij brachten van sterk beveiligde con- vooien vier koopvaardijschepen van tezamen 9000 brt. tot zinken. Aan de Nederlandsche en Noor- sche kust verloor de Britsche luchtmacht tijdens aanvallen, die in militair opzicht zonder uitwerking bleven, vijf vliegtuigen, waarvan drie door luchtdoelartillerie dei- marine. Een eigen toestel wordt vermist. De Zuidelijke sectoren. Naar het D. N. B. verneemt, hebben de Russen hun bataljons der genie in het ge bied van de beneden Wolga versterkt en pogen zij de vei-sterkingen aan den Ooste- lijken oever van de rivier gereed te krijgen; alvorens het stevige ijsdek de Duitschers in staat stelt hun aanvallen naar den over kant van de Wolga over te brengen. „Het gevaar voor Stalingrad wordt van dag tot dag acuter", zoo meldt de Moskou- sche correspondent van de Daily Herald. De kleine afdeelingen, waarmede de Duit- whers in Stalingrad steeds verder oprukken, in hun gevechtskracht niet te onder- :u. tien. Deze nieuwe Duitsche methode, om den resteerenden tegenstand in Stalin grad zelf te breken, heeft veel meer voor •'an men wellicht aanneemt. Voor de Sovjets wordt de toestand nog bemoeilijkt door de omstandigheid, dat drijf ijs op de Wolga de ravitailleering van den tegenoverliggenden oever sterk belemmert. Keuringen Waffen SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Le gioen zich op onderstaande data bij de ge noemde adressen kunnen vervoegen tenein de gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar te gen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wacht- bataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Neder land willen toetreden. 21.11.42 16.00 uur Leeuwarden, huize Schaaf Breedstraat. 22.11.42 10.00 uur Amsterdam. School. Iepen- weg 23.11.42 11.00 uur Utrecht Wehrmachtshelm Mariaplaats. 24.11.42 10.00 uur Amersfoort, Dienstgebouw Leusderweg 25.11 42 10.00 uur Den Haag. Café Den Hout. Tunesië liggen op dit oogenblik de Duitsche troepen tegenover de Amerikanen. Nog zijn de strijdkrachten niet op elkaar gebotst. Het karakter van de wederzydsche activiteit van dit oogenblik wordt ge kenmerkt door wederzijdseh voelen en tasten, want de grens van Tunesië is de plaats die wellicht eens historisch zal worden. Hier zal de nieuwe gene ratie van Amerika voor de eerste maal met de soldaten van de jonge Duitsche weermacht den degen kruisen. Nog ontbreekt het Amerikaansche gros wat zich in lange vrachtauto-colonnes naar Tunesië beweegt, zijn versterkte voorhoe den. Nog ontbreekt het aan massale pant sereenheden. De vijandelijke infanterie- voorhoeden beschikken slechts nu en dan over pantserverkenningswagens, de voor naamste bescherming bieden de Engelsche jagers. Wat reeds op den eersten dag der aanvallen op vijandelijke troepen gepres teerd werd, is aanzienlijk en doet niet on der voor de prestaties, die tot dusver be haald werden bij de aanvallen op scheeps- doelen". De Geallieerde samenwerking. De spreker van het hoofdkwartier van generaal Eisenhower heeft Donderdag mee gedeeld, dat de regeering der V. S. twee diplomatieke adviseurs aan het genoemd hoofdkwartier heeft benoemd; Robert Mur- RADIOREDE VAN LAVAL In een Vrijdagavond gehouden radiotoe spraak heeft de leider van de Fransche regeering, Laval, verklaard, dat president RooSevelt door zijn aanval op Fransch N. Afrika de betrekkingen tusschen de Ver. Staten en Frankrijk op onherstelbare wijze erbroken heeft. Laval maakte vervolgens de verklarin gen bekend, die hij op 27 April van dit jaar heeft afgelegd jegens den Amerikaan- schen ambassadeur, Leahy, te Vichy, waar in hij betoogde, dat Frankrijk uit zich zelf nooit iets zou ondernemen, noch in woor den noch in handelingen, wat de Ver. Sta ten als incorrect of „onelegant" zouden kunnen uitleggen. Hij heeft admiraal Leahy verklaard, dat hij een absoluut goede ver standhouding met Duitschland wenscht, daar zulks de eenige basis is voor een vrede in Europa en wel des te meer, sinds het bolsjewistische gevaar in vollen omvang duidelijk geworden is. Onwrikbaar geloof ik in de overwin ning van Duitschland, zoo verklaarde Laval, doch ik zou de politiek van goede verstandhouding met Duitschland ook voeren, indien Duitschland overwonnen zou zijn. Frankrijk heeft zijn woord ge houden, de Ver. Staten daarentegen hebben hun houding tegenover Frank rijk veranderd en iets misdreven, dat met weer te herstellen-is. Voorts verklaarde Laval, dat de regeering geen hinderpalen in den weg zou leggen aan een legioen vrijwilligers ter verdediging van het imperium. Wij willen niet, aldus de Eremier, dat het „ontzettende gevaar van et bolsjewisme" achter de Engelsch-Ame- rikaansche mogendheden zich op Europa stort en zijn oude beschaving vernietigt. Dank zij' Roosevelt, zijn alle Europeesche staten in eenzelfde lotsbestemming ver- eenigd. Aan het andere einde der wereld heeft Japan den Engelschen en Amerikanen him koloniën afgenomen. Darom probeeren zij nu compensatie te vinden in de Fransche koloniën. Ik doe een beroep op de Fran- schen, zich niet door de radio en de pro paganda van den vijand van de wijs te laten brengen. Het zijn altijd emigranten, die voor de vijandelijke radio spreken. Vervolgens betoogde Laval, dat hij dezen oorlog nooit gewild heeft. Integendeel, hij is altijd opgekomen voor een politiek van goede verstandhouding met Duitschland en ook met Italië heeft hij een verdrag willen sluiten. Ook was hij voorstander van een vredespolitiek met de Ver. Staten. Laval wees erop, dat een nederlaag van Duitsch- phy en diens vertegenwoordiger Freeman Matthews. Deze beide diplomaten zijn ver antwoording schuldig aan het Amerikaan sche departement van buitenlandsche zaken. Ook vertoeft bij het hoofdkwartier van ge neraal Eisenhower de Britsche diplomatieke vertegenwoordiger Macks. Uit een en ander blijkt, dat zoowel Londen als Washington tijdens de huidige gebeurtenissen in Fransch Noord-Afrika strategie en diplomatie ge scheiden wenschen te houden. Darlan. De Evening News waarschuwt in ver band met de verklaring van Roosevelt ovei Darlan, tegen alle politici van Vichy die kunnen opduiken in het hoofdkwartier dei- Geallieerden. Het blad verklaart woordelijk: „Wij moeten voorbereid zijn op een stroom van werkzoekenden met een duister ver leden, die willen overloopen. Voor deze op portunisten moeten wij ons in acht nemen." De Engelsche agitatie tegen Darlan duurt voort. De jongste rede van Darlan heeft in de Engelscne pers nieuwen argwaan gewekt. Statesman schrijft: Men kan zich nauwelijks iemand voorstellen, die de zaak der Geal lieerden meer in discrediet brengi dan deze opportunist Darlan, dien de Geallieerden gemaakt hebben tot leider der eerste regee ring in het vrije gebied. Het radicale blad Tribune is tegen elke overeenkomst met Darlan gekant. Het Engelsche volk en het Engelsche parlement, zoo schrijft dit or gaan, zouden de afspraak, waarvan hoofd zakelijk Washington de schuld draagt, on geldig kunnen maken. Admiraal Darlan heeft inmiddels de taak, voor hem weggelegd als hooge-com- missaris van Frankrijk in Fransch Noord- Afrika, Donderdagavond in een radio-rede toegelicht. Darlan zeide, dat zijn benoeming heeft plaats gehad in overeenstemming met de Anglo-Amerikaansche bondgenooten. In officieele kringen te Vichy wordt het bevel van generaal Eisenhower, tot mobi lisatie der Fransche legers in strijd met het volkenrecht genoemd. De draagwijdte van Darlan's houding wordt, naar men in dezelfde kringen verklaart, rneej: en meer duidelijk. Algiers. De opwinding van de bevolking van Al giers en Marokko wegens het optreden der Amerikaansche bezettingsautoriteiten, die in vele plaatsen alle levensmidcelenvoor- raden in beslag hebben genomen, heeft ver schillende bloedige botsingen veroorzaakt, waarin talrijke Mohammedanen gedood zijn. Vele zaken zijn gesloten en de eigenaars voor de Amerikanen gevlucht. De Ameri kaansche soldaten ontzien zich niet zich het particuliere bezit der bevolking toe te eige nen en zaken te plunderen. In Perregeux, Si bel Abbes, Orleansville en Tiaret zijn demonstreerende Mohammedanen, die zich tegen het in beslag nemen van de levens- middelenvoorraden hadden verzet, op bevel van generaal Eisenhower neergeschoten. De snelle bezetting van Algiers door de Amerikanen is, naar gezegd wordt in een door den Brïtschen berichtendienst ver spreid bericht, grootendeels te danken aan het werk van tientallen leden van de Brit sche Intelligence Service. De rapporten van de Intelligence Service hadden de meest nauwkeurige bijzonderheden bevat. Door honderden luchtfoto's van de voornaamste gebouwen in Algiers en van de woningen van leidende persoonlijkheden uit het mili taire en civiele leven hebben de Ameri kaansche troepen zonder moeite hun weg kunnen vinden door het vreemde land. Nederlandsche vrouwen en Bij onct. vriiivUiigers. Kameraadschap aan net front. Ondanks de modder vinden onze mannen een oogenblikje tijd, om het verkwikkende sigaretje op te steken. (SS P.K. Zeijmer-0-H-P.H. c) meisjes. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt ons mede: De mogelijkheid bestaat thans ook voor vrouwen en meisjes van Nederlandsche nationaliteit, in den leeftijd van 17 tot 30 jaar, zich in te zetten als Naehrichtenhelferin (helpsters voor den berichtendienst). Kennis van de Duitsche taal is gewenscht. Nadere inlichtingen geeft het SS Ersatz- kommando Nederland, Den Haag, Stad houderslaan 132. Denkt om uw «ras- en strooinrantsoen. Bezuiniging is in ieders belang. Degenen, die gedurende 1939'40 een volgens, de thans geldende normen buitengewoon hoog verbruik van gas en electricitelt hadden, be vonden zich tot voor kort in de aangename positie, dat zij ook in de tegenwoordige tijds omstandigheden er tamelijk royaal mee konden omspringen. De instelling van de maximumrantsoenen heeft daaraan een eind gemaakt. Dit beteekende niet, dat den ver bruiker van een normale hoeveelheid gas of electricitèit een verder gaande beperking werd opgelegd dan de bestaande van 75®/# van het verbruik in 1939/40 Slechts in het geval, waarin het toegestane rantsoen on redelijk hoog zou zijn, wordt van dezen maatregel gebruik gemaakt om het rantsoen in overeenstemming te brengen met een rede lijk te achten verbruik. De overheid onderzoekt alle gevallen, die tot eenige besparing zouden kunnen leiden. Daar zij er steeds op uit is ook in dezen van groote zorg voor de gas- en electriciteits- levering de belangen van de verbruikers zoo veel doenlijk in het oog te houden, mag van ien anderen kant zeker worden verwacht dat 'e verbruikers zoo zuinig mogelijk omsprin gen met de hun toegemeten rantsoenen Ieder een moet nu doordrongen zijn van het feit, 1at hij verplicht is te bezuinigen, en dit is niet alleen een gemeenschapsplicht, maar hei is ook ieders eigen belang om het toegestane rantsoen niet te overschrijden. De beperking van het gas- en electriciteitsverbruik is een hoogst ernstige zaak en een beroep van de overheid op aller medewerking mag hier zeker nog eens worden herhaald. Wie dit te laat beseft, alt straks in het duister, land het communisme heel Europa. zou brengen over Ik ben voor een vrij bewind, zoo ver volgde de premier, maar nooit zal ik toelaten, dat de democratie, die Frank rijk vroeger bezat, opnieuw aan het roer komt. De dag zal komen, waarop over Algiers weer de Fransche vlag zal wapperen. Frankrijk zal zijn krachten weer weten te verzamelen. Laval heeft voorts nog herinnerd aan de houding der Ver. Staten inzake Madagas car, de Antillen en Alexandrië. Hij zeide, dat president Roosevelt door een methodi sche voorbereiding de verdedigingsmiddelen van Frankrijk in Noord-Afrika geblokkeerd en verzwakt heeft. Inlandsche hoofden heeft hij zich tot medeplichtigen gekozen. Sinds hun aankomst in Noord-Afrika heb ben de Amerikaansche autoriteiten aange toond, welk lot Frankrijk morgen ten deel zou vallen, indien Roosevelt de overwinning behaalde. Frankrijk zou zich dan moeten bukken voor de Heerschappij van commu nisten en joden. Voorts deelde Laval nog mede, dat thans van alle kanten vrijwilligers zich aanmel den, die naar Afrika willen oversteken om de Fransche bezittingen tegen de Engelschen en Amerikanen te beschermen. Aan het slot van zijn toespraak bevestig de Laval nog eens zijn vast vertrouwen in de politiek van Montoire en verklaarde hij dat zijn besprekingen met den Führer te Montoire en te München, alsmede de brief van den Führer aan maarschalk Pétain zijn meening versterken en zijn hoop ver levendigen. „Er bestaat geen Europa zonder Frank rijken het Fransche rijk zoo besloot Laval zijn radiotoespraak. Bijzonderheden over zijn strategie. Benghazi ontruimd. Het Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: Aan het front in de Cyrenaica werden eenige vijandelijke pantserwagens bij ge vechten tusschen verkenningsafdeehngen vernield. In de streek van Agedabia werden de bemanningen van vijandelijke vliegtui gen. welke door onze artillerie waren neer geschoten, gevangen genomen. In de havens van Fransch Noord-Afrika werden Engelsch-Amerikaansche schepen herhaaldelijk door onze bommenwerpers aangevallen. In luchtgevechten werden twee Curtiss-toestellen door Duitsche jagers neergeschoten. Donderdagnacht hebben Britsche vlieg tuigen eenige bommen laten vallen in de omgeving van Catania. Er wordt eenige schade gemeld, doch geen enkel slachtoffer. Een Wellington, door het afweergeschut ge troffen, stortte neer. In de streek van Lanzo Torinese zijn vijf vliegers gevangen geno men, onder wie een officier, die deel uit maakten van de bemanning van een vlieg tuig, dat is neergeschoten tijdens den lucht aanval op Turijn in den nacht van 18 op 19 November. Benghazi. Het D.N.B. voegt hieraan toe: Benghazi is door de Duitsche en Italiaansche troepen ontruimd na den aftocht van het Duitsch-Italiaansche pantserleger, die geschiedde in ordelijke colonnes. Overeenkomstig de plannen, bleven nog slechts pionierscommando's in de stad ach ter. die met systematische grondigheid alle militaire en voor het verkeer belangrijke installaties vernielden. Gemotoriseerde ver kenningstroepen dekten hun arbeid brachten den achtervolgenden Britschen voorhoeden aanzienlijke verliezen toe a;Tp gepantserde verkenningswagens. Zij kon den zich ongehinderd bij het gros der troe pen aansluiten. Omsingeling verijdeld. De ontwikkeling van den toestand in de Cyrenaica heeft weer eens aangetoond, dat snelheid in eiken vorm van den woestijn- oorlog de voornaamste factor voor het suc ces is. Sedert de ontruiming van Derna, waarvan op 17 November melding werd gemaakt, poogden de Engelschen door een snellen stoot in Zuidwestelijke richting, EI Agheila. de Zuidelijkste j)unt van de groote Syrte. te bereiken, om aldus het Duitsch- Italiaansche pantserleger in de bocht van Benghazi te omsingelen en het den terug weg af te snijden. Doordat veldmaarschalk Rommel reeds vroegtijdig beval sectorsgewijze uit te wijken naar een tamelijk ver achter waarts gelegen stelling, werd dit plan verijdeld. Terwijl de Duitsch-Italiaansche achter hoeden den frontaal achtervolgenden vijand steeds weer tot tijdroovende gevechten dwongen, ondernamen de flankbeveiligin gen, aie moesten waken tegen een inhalen door den vijand, zelfs aanvallen met be perkte doelen. Tijdelijk ontstane hachelijke posities en verliezen moesten daarbij op den koop toe genomen worden om den hoofdstrijdkrach- ten voorsprong aan tijd en terrein te ver zekeren, Het Duitsch-Italiaansche pantserleger werd teruggetrokken in een gebied, dat maanden lang etappe-gebied voor de Spil- troepen was geweest. Er lagen opslagplaat- en voor benzine, munitie, water en voed sel, alsmede horstelwerkplaatsen voor zware wapens en motorvoertuigen. Bovendien was er een uitgebreide berichtendienst beschik baar, die het geven van bevelen buitenge woon vergemakkelijkte. De Engelschen daarentegen strijden bij hun opmarsch in een geoied. dat door grondige vernielingen van alle hulpmiddelen ontbloot is. De Brit sche opmarsch slokt op gevoelige wijze door mijnen, die in het zand en de steenen der woestijn veel minder opvallend kunnen worden »»pcr«hro,»Ht dan op begroeid terrein.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1