m tlaarlemscne courant Qadeé&iif VELSEN Dr. D. van der Kooi, Arts Waïetwla eigen huis! immermans Voor St. Nicolaas 't Gpklapbeddenpaleis ED EG O- Rijwielverhuur A.S. MAANDAG 30 NOVEMBER Heden nog voorradig Thans ook Toulon bezet. Demobilisatie van deelen van het Fransche leger. Fransche vloot wilde uitvaren. Brief van Hitier aan Pétain. Hevige Sowjet-aanvallen ineengestort IN TUNIS VIJANDELIJKE PANTSERWAGENS VERNIELD. Verhooging vergoeding inkwartiering geëvacueerden. Ambtelijk wordt medegedeeld, dat met ingang van 29 November a.s. wijziging is gebracht in de vergoedingen wegens in kwartiering van geëvacueerden. Wegens huisvesting met voeding wordt Uitbetaald: Voor den eersten ingekwartierden per soon f 2 per dag: Voor den tweeden ingekwartierden per soon f 1.75 per dag: Voor eiken verderen ingekwartierden persoon en voor een ingekwartierd kind benoden den leeftijd van 18 jaar f 1.50 per dag. Wecrens voeding zonder huisvesting wordt thans uitgekeerd: Voor den eersten ingekwartierden per soon f 1.75 per dag: Voor den tweeden ingekwartierden per soon f 1.55 per dag: Voor eiken verderen ingekwartierden persnon en voor oen ingekwartierd kind benedon den leeftijd van 18 jaar f 1.40 per dag. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In do week van 15 tot en met 21 November kwamen In Haarlem 14 gevallen van dlph- terie on 4 gevallen van roodvonk voor HERHALING VAN „KOMEDIE". Het .V.O.C.L.-tnoneel „Haarlem" zal Donderdag 3 December a.s. in den Stads schouwburg op veler verzoek een reprise zeven van het tooneelstuk „Komedie" on der regie van Henk Bakker, dat Donderdag j.l. met zooveel succes werd opgevoerd. RADIOPROGRAMMA ZONDAG 29 NOVEMBER 1912. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.30 Het Zondagochtendconcert (gr.). 8.15 Har monie orkesten spoten 'gr.) 8.30 De zin van het boer zijn. 8.45 Lortzlng-Graener (gr.) 9.00 O. Nieuwsberichten. 9.15 Gesprekken met Pe ter. 9 30 Zondagmorgen zonder zorgen. 10.30 Deutsche Stunde. 11 30 De stem der S S. 11.45 Neet lands stem van het Oostfront. 12.00 B. N. O Nieuwsberichten en praatte door den Dré. 12.15 Leden van het Nedei landsche Kamerkoor. 12.40 Uit Berlijn: liet Dultsche volksconcert. 14. Concertgebouworkest en solist. (In de pauze pl.m 15 00 Op den steiger, door Prof Dr. T Goerlewnagon). 18.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest soliste en sport reportages. 17.00 Zon- dagmlddagcabaret. 17 45 Melodieën uit een uit stalkast 18 30 B. N. O. Nieuws- en sportberich ten. ui 45 Sport cn muziek (Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnver binding met de studio beschikken). 19 30 Om- roepsvmphonle-orkest en soliste. 20.15 De Melo disten cn solist. 21 00 Argentljnsche klanken (gr) 21 15 Dlck Wlllebrandts en zijn dansorkest 21.45 B N O. Nieuwsberichten. 22 00 Musette klanken (gr.). 22.20 Van wijn en liefde in dï mnnesehiln (gr.) 23 00—24 00 Seml populair con cert e*> pianomuziek (gr HILVERSUM II, 301.5 M. 7.30—9 15 Zie Hilversum I. 9 15 Voor de Jeugd 9.45 De Instrumenten van het orkest, voordracht met muziekvoorbeelden. 10.30 Studiodienst. 11.3" Gewilde muziek (opn 11.45 Cyclus .Advent" 12.00 li N. O. Nieuwsberichten en praatje door den Dré 12 15 Programma-overzicht. 12.20 Rina Kettv 'gr.). 12 30 Een soldaat spreekt tol de Jeugd 17 45 Spel en zang (gr 13.00 Nederlandsch Verhond voor Slbbckunde: Wie en wat waren onze voorouders. 13.15 Amusementsorkest en soliste 14.00 „Het mclsle dat alles geloofde" luisterspel. 14.45 Pianomuziek- 15.00 Opera „Faust" 17.00 Ncderlnndsche boekenschouw 17.15 Planovoordracht 17 45 Spiegel van den dat en B N. O. Oostlandpraatje. 10.00 Theo Udeo Masmnn en zijn dansorkest en gramofoonmu- zlek. 18 40 De Noderlandsche taalclub. 19.00 F N. O Engelsche uitzending: ..Dutch News Reel' Voor de radio-centrales- Begultlc en Zambra (gr.). Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio be schikken 19,55 Symphonie orkest (gr.). 20.15 Duitschlands zorg voor het muzikale nage slacht. 20.30 Het Omroepsymphonie-orkest. 21.45 strijktrio. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N O Actueele beschouwing. 22.20—24.00 Zie Hilversum I. MAANDAG 30 NOVEMBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuzlek. 7.30 B. N. O. nieuws- berichten. 7.40 Goeden morgen (gr.). 8.30 B. N O. Nieuwsberichten. 8 40 Gesprek met Peter. 8,50 Minuten van groote verscheidenheid (gr.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.37 Minuten van groote verscheidenheid (gr.) 10 00 Salon (gr.). 10 30 Voordracht 10 45 Otto Hendriks en zijn orkest en solisten. 11.30 Zang en plano. 12 Almanak. 12.05 Theo Udcn Masman en zijn dans orkest 12.45 B. N. O Nieuwsberichten. 13.00 B. N. O Actueele beschouwing. 13.10 Opera aria's en opernkoren (gr.). 14.on Een strijkorkest en gra mofoonmuzlek. 15.00 Ditjes en datjes uit de gou den eeuw. 15 15 Elck wat wils. 10.45 B. N. O Nieuwsberichten. 17 00 Vioolvoordracht. 17.45 Van heinde cn verre klinkt het nieuws 17.45 Omroep Harmonie-orkest. 18 30 B. N. O Nieuws berichten 18.40 Schuricks Trio en het orkest var. Adalbert Lutter 'gr.) 19.00 Politiek weekpraatje. Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschik ken. 19.15 Liederen van Fauré en Wolf (gr.). 19.30 Utrechtsch Stedelijk Orkest en soliste. 20.15 tSrlJkkwartet (gr.). 20 25 Utrechtsch Stedelijk Orkest en solisten 21.30 Gramofoonmuzlek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Jean Steurs en zijn musette-orkest (gr.). 22.20 Franz Lehór- klankcn (gr.). 23.4024.00 Dansmuziek voor op timisten (gr.). HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I 7.40 Ochtendgymnas tiek 7.50 Sportnieuws 8 00 Actueel nieuws voor boer en tuinder 8.15 Grleg programma (gr.). 8.30 I) N. O. Nieuwsberichten. 8.40 Orkestcon- cert (gr.). 9.00 Orkest van den Dultschen Ar beidsdienst (opn.). 0.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 uitzending 10 30 Planovoordracht. 11.00 Voor de kleuters 11.20 Omroep-Melsjeskoor (opn.). 11.39 Orgelconcert. 12.00 Eduard Blanco en zijn or kest. 12.30 Op bezoek bij de familie de Boer. 12.45 B N. O. Nieuwsberichten 13.00 Program ma-overzicht. 13 05 De Melodisten, solist er. ding 14.30 De Haarlemsche Orkestvereenlging. 15 30 De sprookjes van Andersen. 15.45 lang me' pianobegeleiding cn twee fluiten. 16.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 17 00 „Sint Is al gauw jarig", luisterspel voor de jeugd. 17.20 Klaas van Beeck cn rijn orkest. 17.45 Spiegel van den dag en N. O, 18 oo Marachmuzlek (gr.). 18.15 De N. S. antwoordt. 18 30 Het Omroep-pianotrlo. Vanaf 19.13 nlleen voor radio-centrales, die wer een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Vaudeville-orkest cn solisten (opn 19 45 B. N'. O. Nieuwsberichten. 19.15 Amusementsorkest en solist.- 20.30 Uit Neerlands Gouwen. 20.45 „Varia", gevarieerd programma. 21.45 B. N O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Actueele be schouwing. 22.10 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum l. STADSSCHOUWBURG - HAARLEM Maandag 30 November, 18... -20.30 uur MARIA STUART lste abonnementsvoorstelling en vrije verkoop Prijzen f 1.- tot f 3.50 Vóórverkoop van 28 November af, van 10 tot 15 uur aan de Theaterkassa. DTA 13 In verband met storing in de gaslevering is de grootst mogelijke bezuiniging dringend noodzakelijk, daar anders het gevaar bestaat, dat de gaslevering stop gezet zal moeten worden. De Directeur A. DE WIT vertrekt per 1 December naar Groningen. Hij hoopt onmiddellijk na den oorlog terug te komen en zijne patiënten terug te vinden in een opnieuw opbloeiend □muiden. Zondag 29 November a.s. IN VELSERBAD Acht wedstrijden w.o. Hoofd- en Eerste kl. Aanvang 14 uur. demistratiem/Pankom Roek-Om ES OP MAANDAG 30 NOVEMBER 1942 s= bij de firma BERKHOUT, Stuyvesantplein 2 te Haarlem E5 Van 10 uur v.m. tot 5 uur n.m. Aomt, Autsmoedris kottti ff Blijf niet onnoodig Uw leven lang huur belalen. U kunt in Uw eigen huis wonen, door slechts en kele jaron maandelijks een klein bedrag op zij te leggen. Vraag ons inlichtingen I N.V. BOUWKAS „II O II Y F" SIN0EI 202-208 - AMSTERDAM Inlichtingen worden verstrekt door C. VISSER Hzn., IJMUIDEN Makelaar en Taxateur - Wijk aan Zeeérweg 91 - Telefoon 4830 DUIMSTOKKEN Vierledig, model Kabonc, Ilollandsch fabrikaat ƒ2.25. N.V. J. v. d. KLEY's IJZERHANDEL VELSERDUINPLEIN. IJMIJIDEN hebben wij een mooie GRAiMOFOONPLAAT voor U. Eerste Beverwijksche Muziekhandel BEGIJNESTRAAT 25, TELEFOON 3288, BEVERWIJK Degene die oude platen meebrengt heeft voorrang. GROOTSTE SORTEERLNG IN DE NIEUWSTE MODELLEN OPKLAPBEDDEN. Alle maten, alles voorradig. Ook 1- en 2-pers verticaal. - 40 modellen, ombouwen met boven- en zij kasten. Java kapok bedstellen, dekens, divanbedden, spiraalmatrassen Grootste keuze. Eerste klas Onbeperkte garantie. MONSTERKAMERS ORIONWEG 8, HAARLEM.NOORD bij Zaanenlaan. Telefoon 23932 Het geeft meer last en kost meer stroom! Rti, Strijk alles in één keer en schakel, als U bijna klaar is, den bout reeds uit! Zóó spaart Ge uw kostbaren stroom. Maar ook op licht valt licht te bezui nigen! Laat geen lamp onnoodig bran den en draai op elke vier er één los. Zet de radio af, als zij voor „niemand** 6peelt en stofzuig wat minder en dan wat zorgvuldiger. Zóó kunt U nog meer dan één kwart besparen. En zoo is 't goed! Want hoe meer stroom we sparen, boe meer U uw eigen belang dient. Ilaiil méér warmie altminder' kolen AANVANG DER 10DE PREMIETREKKING DER N.V. „HAIGHTON CO." De uitslagen der trekking zullen regelmatig in DIT BLAD verschijnen. Een partij Eerste Klas Heraldieke-, Rustieke-, Engelsche- en Goth. Huiskamers. Litsj. Slaapkamers. Moderne Salons en met Halfronde Bank. Eng. en Goth. Boekenkasten, Halkisten en Likeurkastjes. MEUBELTOONKAMERS DIRECT VAN FABRIEK WESTERHOUTPARK 8 HAARLEM - TELEFOON 18840 behalve op Zon- en reestdagen Wnd. Hoofdredacteur J. V. Baudewyn* Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede Na den overval van Britsch- Amoriknansche strijdkrachten op het Fran sche koloniale gebied rukten Duitsche en Italiaansehe troepen in het tevoren onbezette Frankijk binnen, om dit gemeenschappelijk met de Fransche weermucht te beschermen tegen nieuwe overvallen der Brltsch-Ameri- kaansche aanvallers. Nudnt Fransche leger en vlootcommandanten zich op eerewoord verplicht hadden, zich met hun afdeelingen te voegen in het kader der totale verdediging, werd volgens den wil van den Führer de Fransche weermacht niet slechts onaangetast gelaten, doch ten deele ook versterkt en uit gerust, terwijl do buitengewoon belangrijke vestingssector Toulon met de Fransche Mid- dellandsche Zeevloot aan de zelfstandige Fransche verdediging werd overgelaten. Intusschen hebben zich de gevallen van eerewoord-breuk en ontvluchtingspogingen door hoogc Fransche officieren opgestapeld Evenzoo werd het duidelijk, dat een systema tische ophitsing van de Fransche weermacht, die tot samenwerking bereid was, door Angel saksische invloeden steeds verder om zich heen greep en de laatste dagen ook Ingang vond bij de vloot te Toulon. Begrijpende, dat deze politieke splitsing der Fransche weermacht In toenemende mate de veiligheid der Duitsche cn Italiaansehe bezet tingsstroepen in gevaar bracht en het gezag der Fransche staatsleiding ondermijnde, heb ben Fiihrcr en Duce Donderdagnacht bevel gegeven de vesting Toulon te bezetten, te hinderen, dat de Fransche Middcllandschc Zeevloot haar voorgenomen vertrek kon vol brengen cn de onbetrouwbare contingenten der Fransche weermacht te demobilisecren. Duitsche en Italiaansehe troepen hebben dit bevel bliksemsnel opgevolgd, het verzet van door Angelsaksischen invloed opgehitste elementen, dat op enkele plaatsen zieli voor deed, in den kiem gesmoord cn in enkele uren het gestelde doel bereikt. Stad en haven van Toulon zjjn sedert den vroegen achtend hecht in bauden van onze troepen. Een deel der Fransche vloot heeft zich on danks het tegenbevel der Fransche regeering tot zinken gebracht. De demobilisatie der dooi ophitsing onderminde Fransche afdeelingen is gaande en zal weldra voltooid z|jn. Hel Fransche ministerie van voorlichting 'deelt mede „De maatregelen tot demobili satie van het Fransche leger, waarmede in den loop van den nacht een begin is ge maakt, verloopen zonder incidenten. De re geering verzoekt de bevolking de grootste kalmte te bewaren. Er zullen geregeld inlich tingen over den toestand gegeven worden." Laval heeft een langdurig onderhoud ge had met Pétain. De ministerraad is Vrijdag ochtend bijeengekomen. Laval heeft voor het eerst nadat zijn vol machten door het staatshoofd zijn uitgebreid, het voorzitterschap bekleed Hij heeft den brief van Hitier aan den Maarschalk en dien, welken hij zelf van Von Ribbentrop, heeft ontvangen, voorgelezen. Tevens heeft hij den inhoud van den brief bekend gemaakt, dien hij 22 November aan Rijkskanselier Hitier heeft gericht. De staatssecretarissen van oorlog, marine en luchtvaart hebben rapport uitgebracht over de voorwaarden, waaronder de operaties der demobilisatie zijn begonnen. De staatssecretaris van koloniën, Brevié heeft mededeeling gedaan van de omstandig heden, waaronder gouverneur-generaal Bois- son met overtreding van de bevelen van den Maarschalk er toe over is gegaan zich aan zijde der dissidenten in Noord-Afrika te stellen. Na een rapport van den minister van jus titie, Barthelemy, heeft de ministerraad sloten aan Darlan en Giraud het Fransche staatsburgerschap te ontnemen. Hoedt U voor rantsoenoverschrijding. De onlangs afgekondigde regeling, volgen: welke degenen, die de hun toegemeten rant soenen gas en clectriciteit overschrijden, zullen worden bestraft, is niet mis. Het „zwaard" van de afsnijding zweeft boven ae hoofden dergenen, die zich aan over treding schuldig maken. De overheid heeft helaas tot dezen drastischcn maatregel moe ten overgaan, omdat de beschikbare hoe veelheid kolen in geen geval toelaat, dat men meer verbruikt dan zijn rantsoen. Er zit dus niets anders op dan nóg zuiniger met die rantsoenen om te gaan dan in net algemeen gebeurt. En met een beetje goe den wil zal zulks in vele gevallen mogelijk zijn, al ontkennen wij niet, dat men zich dan enkele gemakken zal moeten ontzeg gen. De gasfabrieken verbruiken jaarlijks ver scheidene tonnen steenkolen om den ver bruikers gas te verschaffen, dat voor de bereiding van de maaltijden en de ver- wanning van de woning noodig is. Het ver- gossingsproces van steenkolen levert nog andere onmisbare producten, zooals cokes en teer. enz. op, reden waarom dan ook steeds een deel der gedolven steenkolen voor gasproductie beschikbaar moet worden gesteld. Hierop kan echter bespaard worden, indien de verbruikers in de woningen zoo spaarzaam mogelijk met het gas omgaan, d.w.z. bij zuinig gebruik er zooveel mogelijk profijt van trekken. Hoedt u voor rantsoen- overschrijding. Het is uw eigen belang en de straffen op nict-naleving van dit voor schrift zijn zwaar. LUISTERT op Zondag 29 November, Hilversum 1 van 11,3011,45 uur naar „De stem der SS". Onderwerp: ras en wereldbeschouwing. Motiveering van de bezetting van Toulon en de demobilisatie van Fransche troepen. De houding van den Maarschalk boven allen twijfel verheven. Gebruikt uw gas. en stroomrantsoen met overleg, Dan bewandelt U den juisten weg. Duitschland blijft Fransche vriendschap wenschen. De Führer heeft een brief doen toekomen aan het Fransche staatshoofd, waarin hij o.a. schrijft In weerwil van de overwinningen, die in de wereldgeschiedenis eenig zijn, heb ik niets gedaan, dat de Fransche eer kon kren ken, doch in het wapenstilstandsverdrag slechts die eisehen gesteld, die een hervat ten van den strijd onder alle omstandig heden verhinderen moesten. Ook later is nooit een eisch gesteld, die daarmede in strijd was. Het is u bekend, dat alle beweringen, dat Duitschland zich van de Fransche vloot wil de meester maken, bewuste leugens zijn. Terwijl het Duitsche rijk als gevolg van den hem door Frankrijk mede opgedron gen oorlog nog steeds zware offers moei brengen, kon het Fransche volk sedert dien in vrede leven, in zooverre het niet zijn Aan de kust van Zuid-Frankrijk hebben de Duitsche troepen hun stellingen betrokken en ter verdediging ingericht. Licht infanterie-gesehut wordt in stelling gebracht. (PK Michaljak/Al./H. P.H. c) Weer 123.000 ton tot zinken gebracht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend In het Kalmukkengebied werd het gros van een Sowjet-Russische cavalerie divisie door Duitsche en Roemeensche troepen vernietigd of uiteengeslagen. Ver scheidene batterijen werden daarbij ver nield, verscheidene honderden gevangenen en talrijke buit werd binnengebracht Alle pantser- en infanterieaanvallen va den vijand in het Wolga-Don-gebied mislukten ook Donderdag weer door den voortreffelijken strijdgeest van de troepen; 55 Sowjet-pantsers werden vernietigd. Aanvallen van formaties duikbommenwerpers troffen den vijand met vernietigende uitwerking. Troepen van het leger brachten op de Wolga bij Stalingrad twee motorbooten tot zinken. Ook in het centrum van het Oostelijk front zette de vijand zijn aanvallen met sterke strijdkrachten voort. Deze stortten na ver bitterde gevechten onder zware verliezen voor den vijand ineen 192 pantserwagens werden kapotgeschoten, waarvan 34 alleen door één pantserdivisie. Gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers vielen pantserconcentraties, marchecrende colonnes en troepenschuilplaat sen met goede uitwerking aan. Duitsche troepen vernietigden op de Newa tijdens het afslaan van een vijandelijke po ging om over de rivier te trekken, 22 booten In de Cyrenalca werden sterke vijandelijke verkenningstrocpen afgeslagen. Ook in Tunesië kwam het tot succes volle gevechten, waarbij de vijand een vrij groot aantal pantserwagens verloor. Duitsche en Italiaansehe formaties dor luchtmacht vielen vijandelijke stellingen, marchecrende colonnes en achtcrwaart- sche verbindingen aan. Duitsche jagers schoten in het Middclland schc Zeegebied vijf Britsche jachtvliegtuigen ier. waarbij zij zelf twee toestellen verloren. Bovendien verloor de Britsche luchtmacht In de wateren rond Engeland en aan de kust van de bezette gebieden In het Westen z< vliegtuigen. Zooals In een extra-bericht is mede gedeeld hebben Duitsche duikbooten In het operatiegebied van de Noordelijke IJszee tot aan den toegang tot den Indischen Oceaan in hardnekkige gevechten tegen in convooi en alleen varende schepen 19 schepen met een gezamenlijken inhoud van 123.000 ton tot zinken gebracht. Door deze sifccessen is vooral het vijande lijke ravitailleerlngsverkcer naar de Noorde lijke Sowjethavens en het Midden-Oosten gc voelig getroffen. De Führer heeft den commandant der zesde Roemeensche divisie infanterie, luitenant- generaal Loscar, als blijk van waardoerlng voor zijn succesvolle leiding en de dappere houding der onder zijn bevel staande troepen het Eikenloof bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Het Italiaansehe wecrmachtbericht luidt „Aan het front in de Cyrenalca werden ver- kenningsaanvallen van aanzienlijke vijande lijke strijdkrachten verijdeld In Tunis ein digde een" botsing tusschen pantserwagens In bet voordeel der Spilstrijdki achten die tal rijke pantserwagens vernielden. Afdeelingen van de luchtvaart herhanldcn met zichtbaar succes haar bom- en mltralllcurannvallen op vijandelijke troepen, die op weg of in rust waren in twee sectoren. BIJ gevechten schoten Duitsche jagers vijf Britsche vliegtuigen neer. F.en Donderdagavond ondernomen lucht aanval op de omgeving van Catania veroor zaakte beperkte schade. Er zijn geen ver liezen onder de burgerbevolking gemeld." bondgenooten zelf door overvallen ter zee of in de lucht bloedige offers toebrachten. In dien tijd heeft het Duitsche rijk van 1.980.1)00 gevangenen meer dan 700.000 ge leidelijk vrijgelaten. Iets dat in de krijgs- "eschiedenis, meen ik, zonder voorbeeld is. Vanneer dit proces geleidelijk op het doode punt kwam. kwam dit slechts doordat he laas in uw land de intransigente elementen ei steeds weer in slaagden werkelijke sa menwerking te saboteeren. Het. was uw eigen wensch my eens te spreken. Ik heb aan dien wensch gevolg gegeven en er werden toen in Montoire besprekingen gevoerd, die den grondslag hadden kunnen vormen voor een algemeene ontspanning. Het is helaas indertijd den belanghebbenden bij den oorlog in Frank rijk zelf gelukt reeds enkele wetten :ater deze samenwerking te doen stranden, met een motiveering, die voor mij ook een bui tengewoon kwetsenden indruk maken moest. Ik ben gedwongen te consul te eren, dat volkomen openlijk de bewering wera gedaan, dat de zoon van Napoleon door mij" slechts met het doel naar Parijs was ge bracht om u, mijnheer de Maarscnalk, daar bij uit te nooaigen en aldus in Duitsche handen te kunnen brengen. Ik moet thans erop wijzen, dat gij zelf indertijd steeds weer verzocht naar Ver sailles te mogen verhuizen, en dat ik dit steeds weer van de hand wees door erop te wijzen, dat de wereld daaruit al wag dit ook nog zoo onrechtvaardig de be wering zou afleiden, dat de Fransche regee- "lig zich in Duitsche macht bevonu. Ik moge er nog eens op wijzen, dat ik met eenmaal een lid der Fransche redering heb ontboden, doch dat alle besprekingen teeds hebben plaats gevonden op grond an den wensch der Fransche redering zeil'. Üok de beide besprekingen met admiraal Darlan vonden slechts plaats op diens uit drukkelijk verzoek en in uw naam, mijn heer do maarschalk. De zooals thans blijkt met goedkeuring van tulloo/e verraderlijke generaals en offi cieren uitgevoerde landing der AmeriKaan- sche en Engelsche troepen in Fransch Noord-West en Noord-Afrika heeft de ;n da jreambule van den wapenstilstand vastge legde voorwaarden van het gehecle verdrag ter zijde gesteld en Duitschland gedwongen tezamen mot zijn bondgenoot onverwijld da noodzakelijke beveiligingsmaatregelen uit te voeren. Aldus waren mij echter tien elfden ruber nog niet alle voorvallen bekend, die tot deze Engelsch-Amerikaansche actie hadden gevoerd. Thans weten gij en ik dat deze bezetting p uitdrukkelijken wensch van die Fransche lementen geschiedde, die eens tot don oor log aangedreven hebben, en die ook thans in Frunkrijk nog niet verdwenen zijn uit de atmosfeer van het openbare en vooral het militaire leven. Dat Fransche generaals en admiraals tegenover Duitsche instanties hun eerewoord gebroken hebben en wel tallooze malen is op zich zelf Ie betreuren. Gij zult moeten toegeven, dat zelfs tegenover u dergelijke generaals, admiraals en officieren den eed van trouw honden. Dit dwingt mij te erkennen, dat .■ereenkomsten met deze elementen vol komen doelloos zijn. Het staat vast, dat de admiraal door zijn verzekering, dat de Fransche marine in Toulon tegen eiken vnandelijken aanval zou strijden, Duitschland en Italië opnieuw heeft misleid, want, terwijl hij 11 Novem ber deze verklaring had afgelegd, werd reeds 12 November een bevel gegeven bij een eventueele landing van Engelsche en Amerikaansche strijdkrachten onder geen omstandigheden te schieten. Talrijke andere overtredingen van de wupenstilstandsvcrplichtmgen zijn intus schen ontdekt. Ik moge u nu daarop het volgende ter kennis te brengen 1. Ik ben mij bewust, dat gU persoonlijk, mijnheer de Maarschalk, aan alle deze din gen geen deel hebt cn derhalve zeer zwaar daaronder zult lüden. 2. Ik heb de belangen van een volk te vertegenwoordigen, dat de oorlog opgedron gen werd, en dat verplicht is om derwille van zijn zelfbehoud te strijden. 3. Ik ben gedwongen, dezen oorlog ver der te voeren uit naam van dc milhoenen mensehen, niet alleen uit mijn eigen land, die zich bevrijd hebben van een kapitalis tische uitplundering zonder erbarmen, en niet wenschen het slachtoffer te worden van de definitieve vernietiging van hun bestaan. 4. Het Duitsche volk, uit wiens naam ik u, mijnheer dc maarschalk, deze verklaring afleg, koestert geen haat tegen het Fran sche, f' derhalve po- (Vervolg op pag. 2)

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1