Goede dag der IJmuidensche eerste klassers! !Nu het Antonius Ziekenhuis 15 jaar bestaat tl 'iftipaa msfuuo ■lUCAIW 'M v.s.v. en Stormvogels kregen het volle pond. (Jil het verleden van het ziekenhuiswezen. Zwaar bevochte zege van Stormvogels. O O kXfllutMip ju||M.»JOA Rotterdammer uit het veld gezonden. ROTTERDAM Stormvogels heeft 2ich door een t2 overwinning op Xerxes weer wat tn de bovenste regionen weten te nestelen Het zeer gewijzigde Stormvogels speelde tegen het volle dige Xerxcs-elftpl derhalve met Lagendaal als nanvnllelder De IJmuidenaren mogen dubbel en dwars tevreden zijn' Onder leiding van dr. v. Moorsel zette Xcrxcs het meteen op den aanval en de Stormvogels- verdediging moest alle zeilen bijzetten. De Jonge Stormvogelsback Van Dongen, kon in deze perio de dan ook dadelijk laten zien, wat hij in z'n mars had. hetgeen hij, evenals Visser, die als spil fungeerde, zeer verdienstelijk deed. Steeds weer werd het Stormvogels-doel onder nomen, daar het In de voorhoede nog niet geheel op rolletjes ging. Toch zaten Schoorl c.s ook niet stil, want heel goede schietkansen gingen Na ongeveer 20 minuten kreeg de linksbuiten van Xerxes Kok. den bal te pakken van Lagen- daal. hij snelde er mede naar binnen en lostfe onverwacht een laag hard schot onhoudbaar voor Kraak doel trof (10). Dadelijk nadat mtddenuit was genomen, kreeg Kok weer den bal toegespeeld, hij zwenkte op nieuw naar binnen, maar nu werd zijn schot, door Kraak op prachtige wijze gestopt. Na de thee dachten we het zelfde spelletje zien Een .eer aanvallend Xerxes en een z« verdedigend Stormvogels. Maar nu ging het be ter, er w;rd beheersehter gespeeld en de bal werd van man tol man afgegeven. Er w:in ongeveer 20 minuten na rust gespeeld toen de Xrrxes-doelverdcdlger een van links in geschoten bal half kon stoppen en den stormenden v. Pel gelegenheid gaf om te doel punten (1—1). Intusschen bestookten de Rotterdammer ophoudclljk Kraak's heiligdom. Een doelpunt kwam van den anderen kant, v. Pel scoorde gevoer 10 minuten voor het einde. Deze zoo zeer rustig gespeelde wedstrijd, had nog een zeer sensationeel slot, doordat Louwe van Xerxes een minuut voor tijd het veld uitge stuurd werd, wegens natrappen. Deze speler had den bal bemachtigd en kwam te vallen, met het leer tusschen zijn beenen. Terwijl hij in duel was met Van Dongen en Schoorl, vloot opeen; Dr. v. Moorsel, d.e Louwe vervolgens het veld uit zond. Dadelijk daarop kondigde de scheids rechter hot r'r.de aan. Hoe V.S.V. Blauw Wit versloeg. 1JMU1DF.N. In een periode, waarin Blauw Wit sterk aanvallend was en tot tweemaal to< een zeer eenvoudige kans tot scoren onnebrutk Het, volgde het eerste doelpunt van V.S Sterk was de maker. Hij passeerde Wilders en vervol gens Ferwerda met een vliegend schot. Dit gat de thuisclub moed en zij wist ook een overwicht te verkrijgen. Tot uitdrukking kwam dit echter niet. integendeel; bij een goed opge zette snelle aanval der Amsterdammers maakte Van Hoorn In uitgesproken buitenspelpositie den gelijkmaker. Niet ontmoedigd zette V.S.V. door en dank Ferwerda was de stand nog in de eerste helft 21. Hij Het n.l. een onbenulligen bal van Van Zand glippen. In de tweede helft had de V.S.V.-achterhoede Zich ecnlgszlns hersteld en vielen Poulus er de Gevel zelfs op. Het was reeds spoedig 3— 1 door Van der Lugt, die evenals Sterk een besten wedstrijd speelde. Hiertegenover kon Blauw Wit niet veel stellen. De Amsterdammers hielden het spel veel te kort, Bergman kon er mede door Van de Gevel niet Inkomen en Van Hoo rechtsbuiten, was zoo slecht dat men zich met verwondering afvroeg waarom hij de voorkeur heeft boven Hannema. Toen Van der Kuil den stand op 41 bracht was er voor de bezoekei weinig meer aan te doen. Zij wijzigden de opstel ling in voor- en achterhoede, doch verder da> tot een doelpunt uit een strafschop, een veel t< zware straf voor een twijfelachtige overtreding van Voet, brachten zij het niet. behalve dan dat er «enige gevaarlijke en sensationeele momenten voor het V S V.-doel ontstonden. Terrasv.-Zandvoortm. 2-2. Wat ons deed denken aan het succesvolle vorige seizoen der Vogels? Het spel in het laaf- •tc half uurl Fraai combineerend, met open er drlehockspt-1 werd de Zandvoortsche verdedi ging zoo in de war gebracht, dat de Meeuwer van geluk mogen spreken, dat bij de Vogels een schutter ontbrak. Een stevige achterhoede met een goed achter de voorhoede aantrekkende middenllnle. ziedaar de factoren, die het voor ons een bewijs maken, dat de Vogels weer op den goeden weg zijn. De gasten namen na den af trap het spel in handen, doch van de aanvallen ging voorlooplg zoo weinig uit, dat Douma wei nig moeilijk werk kreeg te verrichten. Na twin tig minuien moest hij echter voor een schol van den linksbinnen zwichten. Beide partijen gooi den er thans nog een schepje op. doch het ge brek aan schutters deed zich aan beide zijden voelen. De zoo met zwoegen verkregen 1—0 voorsprong ging na de thee spoedig verloren Hunschoten Sr. kreeg den bal fraai toegespeeld en onhoudbaar verdween deze in het net, Lang duurde de vreugde echter niet. want uit een goed opgezet ten aanval wisten de Meeuwen de leiding te nemen. Dit doelpunt inspireerde de thuisclub echter zoodanig, dat zij zich met nog meer enthousias me in den strijd wierp. Thans was er slechts één elftal, dut .«peelde, met tegenover zich verdediging teruggedrongen tegenstander. HJer was Tcrrasvogeds uit de promotie-competitie aan het werk. Spoedig bleek, dat de Zandvoor- ters niet over voldoend uithoudingsvermogen beschikten cn volkomen uitgespeeld geraakten. Fraai drichockspel tusschen Van Gelder—Rüb- ken cn Zaal stelde laatstgenoemde in de gele- genheid den verdienden gelijkmaker te fabrl- cccron. Do Vogels bleven sterk in den aanval, doch zagen ondanks hun fraai opgezette aanval len geen kans de leiding en daarmede de over winning tc behalen. STORMVOGELS 2—KENNEMERS 2 7—2. De blauw-wltte Stormvogels-reserves nomen, ondanks het feit, dat o.a. Van der Linden, Ha mers cn Van Dongen, drie vooraanstaande krach ten dus; op 'l appèl ontbraken, tegen de Kenne-I mers-reserves geen halve maatregelen: Met niet minder dan met een 7—2 nederlaag stuurden zijl de aardbeien-menschen huiswaarts. Met de rust hadden zij reeds een veiligcn 2—o| WIJ ZAGEN F.S. V.-Blauw Wit Br. En aanschouwden daardoor een pit tiger), levendlgen wedstrijd. Beide partijen ble ken doordrongen tc zijn van den „ernst" van dezr ontmoeting de club toch, welke deze kamp ver loot, kon haar kampioensmatten wel oprollen - en spoelden een enthousiaste partij voetbal, wel ke tenslotte verdiend gewonnen werd door de club met de voorhoede, die het best van de ge boden kansen wist te profiteeren en met de dcdlging, welke niet aan inzinkingen leed Aan sensatie heeft het dezen middag niet broken. Om maar wat tc noemen: Schoten tegen paal en lat van Sterk, Van der Lugt, De Vries (BI. Wil) en Westphal, 't voorkomen van een ze ker doelpunt tot tweemaal toe zelfs door Van den Gevel, kippenvel gevend keeperswerk van Blomvllet, flitsende schoten van Sterk, waar van er één raak was, met als slot-apotheose doelwor.xteling voor 't V.S.V.-doel, zoo hevig, dat onze naaste buurvrouw angstige gilletjes slankte cn op 't laatst niet meer durfde kijken. Behalve sensatie leverde deze ontmoeting ook Staaltjes werkelijk goed voetbal. Beide partijen speelden met den stopperspll, doch bij V.S.V. klopte het zaakje na een eenigszins aarzelend begin beter dan bij Blauw Wit, welker defensie vooral na de rust een leelljke inzinking door maakte. de cx-Internatlonaal Wilders nie" zonderd. Ook ten opzichte van de voorhoedes prefereeren we die van V.S v., al willen we gaarne erken nen. dat Blauw Wit in Van Hoorn en Bergman goede vleugelspelers bezit en Van Zand bij V.S. V. niet zoo op dreef was, als we van herh ge wend zijn. Balvers, de eenige ln de voorhoede, die niet doelpuntte, deed weer handige dingen, waarvan Sterk vooral voor de rust herhaaldelijk profiteerde. Jan v. d. Kuyl maakte een prima doelpuntje en Gerrlt v. d. Lugt is weer aardig op weg om de oude te worden. De publieke belangstelling voor deze toch derdaad belangrijke ontmoeting viel ons niet mee. maar de kwaliteit vergoedde, wat de kwan titeit te kort schoot. Daar had Je vooreerst een groep Amsterdam- sche supporters, bij wie de scheidsrechter geen goed kon doen: Met vrijwel geen enkele beslis sing van den leider waren zij het eens en toch welk een ontstellend gebrek aan inzicht in de spelregels demonstreerde de „aanvoerder1 hen, toen hij na een opmerking onzerzijds, dat het inderdaad buitenspel was, zei: „Dan toch zeker vóór hij den bal kreeg, want toen hij den knikker in zfjn bezit kreeg, stond hij 't niet'" Alsof, dit laatste alleen beslissend zou zijn! We willen allerminst zeggen, dat de „onfeil bare" geen fouten maakte, maar deze groep A'dammcrs, die hem na afloop een „ovatie" bracht, blameerde daarmede zich zelf het meest. Dan willen wij nog even een groep dames supporters van V.S.V, voor 't voetlicht halen. Wij hebben daarbij niet op het oog vrouwen en ver loofden van spelers, die natuurlijk a.h.w. bij de club hooien, maar wel een kern van „ee dames, niet al tc jong meer, die Zondag aan Zon dag zonder mannelijke geleide present zijn intens met de verrichtingen van V.S.V. mee leven. Eén harer trok dezen middag al bijzonder onze aandacht door de wijze, waarop zij de V. S.V.'ers In hun zwaren strijd steunde: „Voor uit dan. Siempie, jongetje, niet zoo pingelen dan toch. Juist nu naar Apple, ja, zoo is-t-ie goed. Zie jc wel, daar gaat Sypie al! Sypie, vooruit dan StjplejnKool! O, jé, daar raakt Herremnn 'm weer kwijt, eigen schuld, moet ie maar afgeven; jadaar gaat ie weer, vooruit Jantje naar Broekie, (dat bleek v. d. Kuyl te zijn) toe maar Gerritje, volhouden Ons dunkt, met zulk een supportster kan V.S. V. het kampioenschap moeilijk meer ontgaan. Tenminste, als ze straks ook mee naar Feijenoord gaat (Slot) Dc vorige maal hebben wij er aan herin nerd, dat dc gemeenteraad op 14 December 1917 in principe had besloten een gemeente ziekenhuis te doen bouwen en een crcdiet van 1000 toe te staan voor het ontwerpen der plannen, terwijl er een commissie werd be noemd. Tevens wezen we er op, dat het ge meentebestuur onder dagteekening van 22 De cember 1917 een schrijven van de Maria- stichting te Haarlem ontving, waarin werd medegedeeld, dat deze instelling zoo spoedig mogelijk mei het bouwen van een aan de eischen des tijós beantwoordend groot zieken huis in de gemeente Velsen wilde beginnen. De medewerking van de gemeente werd in den vorm van een renteloos voorschot van 100.000, aflosbaar in vijf en zeventig jaar, of een jaarlijksche subsidie van 5000 gedurende vijf en twintig jaren gevraagd. Bovenbedoelde commissie adviseerde afwijzend, waarna Bur gemeester en Wethouders besloten een wachtende houding aan te nemen, tot het rapport van de zickenhuiscommissie zou zijn binnengekomen. Was het eerste verzoek aan B. en W. ge richt, op advies van dit'college wendde de Mariastichling zich vervolgens met hetzelfde verzoek tot den gemeenteraad. Toen op 16 October het rapport van de zickenhuiscom- ooisprong. Reeds loen bleek, dat de thuisclub over vrijwel alle linies het spel beheerschte. Na dc rust kregen de Kennemers gerulmen tijd vrijwel geen voet meer aan den grond en pas. toen Tol c.*„ overmoedig geworden door het gemuk, waarmede de voorspivng was vergroot, de zaken wat kalmer gingen opvatten, slaagde de Kcnncmers-voorhoede er tn, zich ook wat te 'aten gelden. Dc eindstand 7—2 laat echter geen twijfel, wie iet meeste recht had op de twee winstpunten. Zeevogels- V.V.B. 6-1. EGMOND. Hoewel de cijfers een superiori- ctl van dc Egmonders doen vermoeden, was dit niet het geval, daar deze zeer geflatteerd zijn. Ondanks den 2—0 voorsprong van Zeevogels met de rust was het het V.V.B. dat een prachtige partij speelde, doch, dit niet In doelpunten wist om te zetten. Na de rust waren de Breesapers, die invallers hadden voor v. d. Linden. De Boei en De Grccf evenmin de minderen. Het door V V H. ingezette offensief, dat een half uur duur de. leverde slechts één doelpunt op. Toen zakte het spel Ineen cn was hel Zeevogels, dat door het onzekere verdedigen er met veel geluk vier doelpunten scoorde. invaller* waren Vlletstra, Zandbergen en v. d. tSeen. Reeds onmiddellijk werd het een snelle en aantrckckHJke wedstrijd, waar de invrfüers zich goed bij aanpasten. Door een verekerde be- oordccHng van Olivier, zag deze een hoogen bal over zljnu hoofd in het net verdwijnen (1—0). Het prachtige spel van V.V.B. beloofde een doel punt. dochdit kwam aan de andere zijde; Olivier werd onhoudbaar gepasseerd (2—0). Tot de rust waren er wederkeerlge aanvallen, waar bij V.V.B. het beste van het spel had, maar het verdiende tegenpunt bleef uit. Nn de hervatting was het spel Iets minder, doch desondanks drong V.V.B, sterk op en zij ondernam eenige goede aanvallen, waaruit een strafschop ontstond. Spruit nam deze. maar het schot werd door den Egmonder doelman ge keerd. Het verdiende tegenpunt kwam uit een goeden voorzet van De Ruiter, welke Zandbergen buitengewoon fraai Inkopte (2—1). V.V.B. was nu niet meer te houden en ondernam een hevig of fensief. Steeds zaten dc Velsnaren voor het Zee- vogels-doeol maar de keeper, bijgestaan door vrouwe Fortune, wist zijn doel schoon te houden. Dit offensief duurde een half uur, zonder dat de gelijkmaker werd gescoord. Dit werkte blijkbaa zoo deprlmeerend, dat het spel van V.V.B. e ernstig onder ging lijden. Een misverstand in d< V.V.B.-achterhoede was de oorzaak van num mer drie (3—1), waarna Zeevogels het offensief overnam en rustig V.V.B. in de verdediging drong om dan nog drie doelpunten aan het to taal toe te voegen, Kinheim en I. E. V. speelden niet. De voetbalwedstrijd HalfwegKinhelm, welke voor Zondag was vastgesteld is niet doorgeqaan De Velsenaren hebben derhalve een vergeef- sche reis gemaakt, daar het betreffende terrein vóór den aanvang van dezen ontmoeting niet aan de gestelde elschcn voldeed. Dc ontmoeting van de vierde klasse C tusschen I.E.V. en Bergen op het Rooswljk-terreln kon evenmin doorgang vinden, daar verschillende omstandigheden dc R.K. Sportvereenlging noop- "tn dezen wedstrijd uit te stellen. EEN WEDSTRIJD VAN WATERVLIET. Er was Zondag eindelijk weer een volledig programma voor de korfbalvereeniging Wa tervliet vastgesteld, maar slechts één wedstrijd heeft doorgang kunnen vinden en wel die van het tweede twaalftal. De ontmoeting Water vliet 1Aurora 1 werd niet gespeeld, aange zien zoowel Aurora als de scheidsrechter niet waren opgekomen. Haarlem 4—Watervliet 3 moest worden afgelast. Het tweede twaalftal der Velsenaren be haalde thuis een 3—2 overwinning op Nw. Flora 2 en handhaafde aldus zijn frame tweede plaats op de ranglijst. De dames hadden dezen middag een (link aandeel in de zege, aange zien zij twee doelpunten maakten. Watervliet speelde geen slechten wedstrijd, doch er wer den vele vrije kansen gemist. De rust ging in met 10. In de tweede helft had Watervliet weer een gering overwicht in het veld, maar eerst na een half uur gelukte het B. van Galen den voorsprong met een ver schot te vergrooten (2—0). Spoedig maakte mevr. Velthuys han dig 3—0. Het Velser twaalftal verslapte en Nw Flora greep de kans aan door verwoed te komen opzetten, waaruit twee doelpunten ontston den. Het was maar goed. dat niet veel later het einde kwam, wat het was Watervliet niet meer gelukt zich vrij te spelen. GYMNASTIEK GRAADWEDSTRIJDEN TE HAARLEM. Voor deelneming aan de 6 en 13 Decem ber in Haarlem te houden grandwedstrijden van den Konnemer Turknkring gaven zich op van Olympia (IJmuiden) 3 leden, van Gratia-Plaio (IJmuiden-Oost) 8. van Spar ta (Velsen) 17. van. S.S.H- (Velsen) even eens 17, en van Turnlust (Beverwijk) 41. Dank zij de medewerking van bovenge noemde vereenigingen en van de T.V. Santpoort is het mogelijk, den Kanaal- wedstrijd op 10 Januari in Beverwijk te houden. Turnlust (Beverwijk) gaf zich bovendien op voor de competitie. Deze vereeniglng treft als tegenstanders aan in de le klasse dames Bato (Haarlem) pn de T.V. Sant poort, in de 2c klasse dames Turnlust (Haarlem), Bato (Haarlem) en de Bloe- mendaalsche Gymn, Ver., in de l,e klasse heeren Bato (Haarlem), en in de 2e klasse heeren de T.V. Santpoort en de Bloemen- daalsche Gymn. Ver. missie nog niet was binnengekomen stelden B. en W. den raad voor de aanvrage in ta willigen. Zij waren van oordcel, dat het ver teenen van een jaarlijksche subsidie van vijf duizend gulden geen bezwaar behoefde te zijn om later een tweede, gemeentelijk zieken huis te stichten. Het duurde geruimen tijd voor het voorstel den raad bereikte. 19 December diende de zie kenhuiscommissie hot gevraagde rapport in, dat op de technische voorlichting van dr. Wortman, hoofd van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst van Amsterdam, was ge baseerd. De commissie was van meening, dat bovengenoemd voorste! van B. en W. niet mocht worden aanvaard, omdat zij vreesde, dat een Instelling van een bepaalde religieuse richting niet zou voldoen aan den eisch, dat voor alle inwoners ziekenhuisverplcging mo gelijk moest zijn. Bovendien werd overwogen, dat de mogelijke stichting daarnaast vnn an dere inrichtingen onder beheer van kerkge nootschappen of vercenigingen allicht tol het stichten van meer kleinere ziekenhuizen en dus tot versnippering, met als gevolg onvol doende specialistische behandeling, zou lei den. De commissie stelde voor een ziekenhuis van gemeentewege te stichten met honderd bedden en mogelijkheid tot uitbreiding. De bouwkosten werden op J 327.000 geschat, naar den materialenprijs van voor den oorlog en zonder inventaris. Intusschen was het rapport niet het unanieme voorstel van alle zes leden. i. en W. handhaafden hun voorstel van 16 October 1918. In de raadsvergadering van 23 Februari 1920 werd de zaak eindelijk afge handeld. Er werden langdurige debatten ge houden, doch na rijp beraad werd met negen tegen acht stemmen besloten het voorstel van de Maria-stichting te aanvaarden en jaar lijks een subsidie van vijfduizend gulden ge durende vijf en twintig jaren te verleeoen. Tevens werd met algemeene stemmen be sloten het plan voor een gemeente-ziekenhuis te handhaven en B. en W. naar een geschikt terrein hiervoor te doen uitzien. Wie had gedacht, dat het vraagstuk nu spoe dig geheel zou worden opgelost kwam bedro gen uit, want de crisisjaren begonnen hun in vloed steeds meer te doen gelden. De Maria- stichting kon haar plannen niet ten uitvoer brengen en B. en W. bleven naar een terrein uitkijken. Even werd nog overwogen of het oude heerenhuis in Velscrbeek als gemeente ziekenhuis zou zijn ln te richten. Definitief besluit. Februari 1924, twaalf jaren nadat voor het eerst was getracht een oplossing te vinden, werd er een belangrijke raadszitting gehou den, waarin geen gebrek aan stof tot spreken bleek te bestaan. Er hadden uitvoerige de batten plaats, waarbij twee meeningen tegen over elkaar stonden. EenerzijeU wilde men e«p regeling met de Maria-stichting treffen, thans echter een andere dan vier jaren eerder. An derzijds wilde men de beslissing aanhouden en inmiddels de voormalige Tuchtschool van het Rijk overnemen, om er eventueel een zie kenhuis te kunnen stichten; laatstbedoelde leden wenschten het vraagstuk opnieuw te be- studeeren en daarbij te overwegen of men een eigen ziekenhuis zou bouwen dan wel met Haarlem tot een regeling zou trachten te komen, zulks in verband met de toen be sproken annexatieplannen van die gemeente en de mogelijkheid, dat deze in het Noorden van het voorrpalige Schoten, dicht bij de nieuwe grens van Velsen, een nieuw zieken huis zou stichten. Aan het einde van de veel tijd vergende debatten werd met twaalf tegen negen stemmen besloten een overeenkomst met de Maria-stichting aan tc gaan. 30 Juli 1924 werd een contract geteekend met de Vereeniging der ziekenverpleegsters Franciscanessen van de Maria-stichting te Haarlem, waarbij deze zich verbond in Velsen een ziekenhuis te slichten en dit blijvend daar voor te gebruiken, aanvankelijk voor ten inste honderdtwintig bedden. Uitbreiding zou alleen na goedkeuring door B. en W. ge oorloofd zijn, ten einde eventueclc pogingen van andere richtingen niet tc belemmeren. Patiënten van elke levensopvatting zouden toegang hebben en lijders aan besmettelijke ziekten, die niet zouden kunnen worden op genomen, zouden voor rekening van de Ma ria-stichting naar Haarlem worden vervoerd of in dc gemeentelijke barak worden ver pleegd. de tarieven voor de zaalpatiënten zouden lager zijn dan die te Haarlem. Do gemeente verbond zich tot een Jaarlijksche subsidie van J 10.000 gedurende vijftig jaren en zou gedurende de eerstvolgende tien jaren, dus tot 27 Februari 1934, niet overgaan tot den bouw van een gemeente-ziekenhuis, wat echter het verleencn van subsidie aan een andere particuliere instelling niet zou uit sluiten. Een vorige maal hebben wij reeds medege deeld, dat het nog twee jaren duurde voor de plannen konden worden verwezenlijkt, om dat de Rijks H.B.S., de voormalige Tucht school, eerst veel later kon ontruimen dan men aanvankelijk had gedacht. 14 Juli 1926 werd de bouwvergunning verleend en 1 De cember kon dan toch eindelijk tot de ope ning worden overgegaan. BUBBELDE EN KNOR Teekening Hesscis (Pax Holland m.) "«•J I Administratie visscherijbedrijf rapporteert. Gebruikelijke werkzaamheden in dezelfde mate voortgezet. Wij ontvingen het jaarverslag over 1941 het Centraal Administratiebureau voor Visscherijbedrijf en aanverwante vakken te IJmuiden. dat als'steeds vele wetenswaardig heden bevat. Opgemerkt wordt, dal de ge bruikelijke werkzaamheden in dezelfde mate werden voortgezet, waarin dit in 1940 het ge val kon zijn. Evenals voorheen werd den leden hulp ver leend bij de uitvoering der sociale wetten terwijl ook nu velerlei gegevens werden ver strekt aan overheidslichamen, zooals den Dienst der Rijksbelastingen, den Raad var Arbeid, den Gemeentelijken Dienst van Maat schappelijk Hulpbetoon, het bijkantoor IJmui den van het Rijksarbeidsbureau, het Orgaan voor Steunverleening, enz., benevens aan de Vereeniging „Zeerisico". Ook de administra tieve hulp aan den waterschout kon worden voortgezet. Verlenging kon worden verkregen van de door het Departement van Sociale Zaken goed gekeurde wachtgeldregelingen voor kantoor personeel en arbeiders van visscherij- en ne- venbedrijven; met ingang van 1 April 1941 werden echter eenige ingrijpende wijzigingen aangebracht; zoo dienden de aan winstbelas ting onderworpen bedrijven een verklaring te teekenen, dat een deel der door hen genoten 50 pet gemeentelijke subsidie in de door hen uitbetaalde wachtgelden uit naderhand geno ten winsten zal worden teruggestort, terwijl de subsidie voor niet aan dc wipstbelnsting onderworpen bedrijven teruggebracht werd van 50 pet tot 40 pet der uitbetaalde wacht gelden. Een gunstig toeken is, dat in den loop van dit jaar door de bij de wachtgeldregeling aangesloten bedrijven in steeds mindere mate hiervan behoefde te worden gebruik gemaakt, doordat een deel van het personeel de ge wone werkzaamheden weder kon hervatten, dan wel elders werk kon vinden. De uitvoering der in 1940 door de Nederland- sehe Visscherijcentrale getroffen regeling ter uitbetaling van voorschotten aan de gezinnen van in het buitenland vertoevende visschers bleef aan het bureau opgedragen; met ingang van 15 Mei 1941 konden de laagste uitkeenn- gen nog een weinig worden verhoogd, terwijl met ingang van 29 December 1941 een redactie wijziging door de Nederlandsche Visscherij centrale werd tot stand gebracht, waardoor nog eenige noodlijdende gezinnen, die tevo ren niet in aanmerking kwamen, van deze regeling konden profiteeren, waarmede een kleine onbillijkheid was weggenomen. Een belangrijke uitbreiding der werkzaam heden, de centrale loonbetalingsrogeling voor losse arbeiders, kon op 10 Juni 1941 worden ingevoerd. Dezelfde oorzaken, die in 1919 bij de invoering der lnvaliditeits- en Ouderdoms wet tot de oprichting van het Centraal Admi nistratiebureau leidden,, voerden ook nu tot deze nieuwe taak. Thans bleek de loonbclos- tingverordening velerlei moeilijkheden ten aanzien van het losse personeel mede te bren gen, die slechts te ondervangen bleken door een collectieve regeling voor het geheole vis scherijbedrijf. Met het oog hierop werd door den inspecteur der belastingen te Beverwijk toestemming verleend, de loonbelasting cen traal in te houden van alle arbeiders, die bij het bureau staan ingeschreven en waaraan de loonbetaling namens werkgevers door het bu reau geschiedt, en ook de loonbclastingaan- gifte en -afdracht namens deze werkgevers centraal te doen plaats hebben. Een belangrijke verbetering was dit voor de losse arbeiders. De volledige loonbelastingadministrntic, die leder lid voor praclisch alle losse arbeiders in het visscherijbedrijf diende bij te houden, kon thans komen te vervallen. Ook kon de taak van iederen lossen arbeider, om bij ieder bedrijf afzonderlijk een werk nemers verklaring voor de loonbelasting in te vullen, worden verlicht tot het invullen van één werknemers- verklaring bij het bureau. Ook de belasting dienst zelve ondervindt deze voordcelen, daar zij nu niet duizenden werknemersverklaringen en loonbelastingkaarten van Iederen werk gever afzonderlijk voor iederen werknemer af zonderlijk, benevens grootc aantallen belas tingaangiften en -afdrachten tc behandelen krijgt, doch dit alles bij een instantie gecen traliseerd kon worden, waardoor ook de con- tróle zeer vereenvoudigd kon worden. Voor het bureau ontstond aldus de taak, een centrale loonbelasting voor alle ln het vis scherijbedrijf werkzame losse arbeiders in tc stellen, die dan ook op 10 Juni haar tank kon aanvangen. Ook de met ingang van 1 September 1941 Ingevoerde Vereveningshcffing van 4'/^ pet kon zonder bezwaar aan de centrale loonbe taling worden vastgekoppeld. Ten aanzien van de Ziektewet en de Kin derbijslagwet sloot de vereeniging zich aan bij de ziekenkas van den Raad van Arbeid te Haarlem, terwijl voor de Ongevallenwet risi co-overdracht werd verkregen, waarna aan sluiting bij de Onderlinge Rlsico-Verconiglng voor het Zeevissehersbcdrljf en dus bij de Coöperatieve Vereèniging „Centraal Beheer" volgde. Behalve ten aanzjen der Kinderbijslagwet kon ook de administratie ten behoeve der Ziektewet, Ongevallenwet cn van het Zlekcn- fondsenbesluit belangrijk worden vereenvou digd door hiertoe gebruik tc maken van do ten behoeve van de loonbelasting reeds bij hot bureau aanwezige volledige gegevens der Cen trale Loonbetalingsrcgeling. Waar de uitvoering der lnvaliditeits- en Ouderdomswet ten aanzien der losse arbeiders en zeevisschers reeds vanaf 1919 in bandon van het bureau was gelegd, diende nog ver kregen te worden, dat het bureau voor dc toepassing der hiervoor genoemde verdere so ciale wetten als werkgever kon worden be schouwd van die werknemers, wier looncn door ons Bureau worden uitbetaald. De Raad van Arbeid te Haarlem verleende aanstonds volledige medewerking, doch bij enkele andere Instanties werden formecle be zwaren ontmoet. Deze bezwaren konden ten slotte. dank zij dé medewerking van de Rijks verzekeringsbank en het Departement van Sociale Zaken, worden overwonnen. Waar aan dit besluit terugwerkende kracht van 1 Januari 1942 af zou worden verleend, konden met ingang van de loonweek van 29 December 1941 tot 3 Januari 1942 alle werk zaamheden, verbonden aan bedoelde sociale wetten door het bureau van de leden wor den overgenomn, hetgeen voor alle betrokke nen, werkgevers zoowel als werknemers en uitvoerende lichamen een belangrijke vereen voudiging medebracht. De vereeniging telde op 1 Januari 1941 57 leden; door toetreding van 29 nieuwe leden en bedanken van 2 leden steeg dit aantal per 31 December 1941 tot 84 leden. Dat een zoo belangrijk aantal bedrijven toe trad, komt voort uit de hierboven omschre ven nieuwe functie van het bureau, n.l. de Centrale Loonbetaling, die een belangrijk aantal vischhandel- en andere nevenbedrijven der visscherij deed besluiten, van de door het bureau geboden voordeelen gebruik tc gaan maken. In de periodieke bestuursvacatures werden de aftredende leden Joh. Polderman en C. v. d. Valk, herbenoemd. Voor de financiëele commissie werd op nieuw J. Frater Smid aangewezen. In den Raad van Toezicht waren wegens periodieke aftreding te vervullen de vacatu- Luikman en C. v. d. Wal. Door den Raad van Arbeid werd wederom de heer Luik man voor herbenoeming voorgedragen, om welke reden deze met algemeene stemmen werd herbenoemd. De heer v. d. Wal daaren tegen stelde zich niet meer beschikbaar. De heer A. J. v. Kleef, werd candidaat gesteld en eveneens met algemeene stemmen gekozen. V.Z.V. verloor laatsten wedstrijd. Waterpolo in het Velscrbad. Wederom zagen wij het Velser zevental in het 'ater, thans tegen het Haarlemsche D.W.K. en Iaat ons er direct aan toevoegen, dat onze ver wachtingen van dezen wedstrijd hoog gesponnen waren. Teleurgesteld verlieten wij echter weer het Velserbad. Is dit nu toch het V.Z.V-zevental, dat vorige Jaren zoo door snelheid en enthousias me van zich liet spreken? Geen epkel symptoon is daar meer van terug te vinden. Zoowel aan snelheid cn wat meer wil zeggen enthousiasme heeft het heel wat ingeboet, zelfs de schare sup porters, die toch altijd bij de thiuswedstrijden aanwezig was, was niet zoo groot. Is dit ook al toe te schrijven aan het zoo sobere figuur, dat onze jongens slaan? Wij weten het niet zeker., doch vast staat, dat die enthousiaste geest nog maar in beperkten omvang leeft. Tegen D.W.R. had men Kramer door Dulnke: vervangen en hoe verdienstelijk werk deze ook verrichtte, de juiste man op de middenvoor- plaats lijkt hij ons echter niet te zijn. HIJ heeft een verrassend schot, doch qua snelheid schiet hij nog veel te kort. Voor ons blijft Swler de bezetter van deze plaats. In de achterhoede vlotte het veel beter dan tegen het Y. Ch. Vlsman speel de hier met zijn broer Cor een uittsekenden wed strijd. Wevers kan Weer op een goeden wedstrijd terugzien. Typeerend voor dezen speler is wel d; rust en kalmte, waarmede hij zijn doel verde digt. De overige spelers verrichten allen goed werk, hoewel wij Janus verleden week beter op dreef vonden dan thans. Waarschijnlijk toe schrijven aan vermoeidheid. Over den wedstrijd zelf zouden wij kort kun- en zijn. Snel verplaatste het spel zich van doel tot doel met D.W.R. Iets meer in den aanval. Het duurde dan ook niet lang of Van Vlersen had met een doorslagbal succes Zou het weder om een débacle voor de Velsenaren worden? Aanval op aanval werd thans op het Velser doel ondernomen, doch Wevers stond als een rots In de branding. Een schot van Ellinkshuizen be oordeelde hij echter foutief en met een doorslag- si van Van Viersen verdween de bal in het net. Geen minuut later maakte dezelfde speler er 3—0 van. Na het draaien loste Dulnker eenigo horde schoten, die uitstekend gekeerd werden. Het plaatsen der Velsenaren was niet zoo bijzonder, waardoor eenige haast niet te missen kansen verloren gingen. Eindelijk had Janus bij een vrijen worp succes (3—1). Nu laaide er vuur op van het zoo bekende V.Z.V.-enthousiasme, Swier trok mede naar voren, en uit een doorslngbal, fraai door Cor Vlsman aangegeven, doelpuntte hij (3—2). V.Z.V. vocht voor den gelijkmaker, doch dc tijd was te kort om nog succes te hebben. De hierna gespeelde ontmoeting tusschen een combinatie van D:W.R. en V.Z.V. verloren de IJmuidenaren met 3—2. Een weinig enthousiast spelende V.Z.V. dames- ploeg zag zich door D.W.R. 2, dat toch ook geen grootschen indruk maakte met 01 geslagen De eenige V.Z.V.'ster, die niet in dc malaise deelde was mej Blok, die haar doel op uitste kende wijze verdedigde. Het tweede zevental, dat het zonder Dulnker loest stellen verrichtte goed werk door het niet zwakke H.P.C. met een 3—0 nederlaag naar huis n, waar nog bij komt dat belde zeven tallen slechts met zes man speelden. Direct was V.Z.V. in den aanval en het was Gottmcr. die doorslagbal zijn club de leiding gaf. Na het draaien was V.Z.V. sterk in den aanval. Ken schot \ian De Mayer wist de doclverdediger niet goed weg te werken; Kramer was er direct bij cn doelpuntte fraai (20). H.P.C. ondernam ook nog eenige aanvallen, die echter op Vissink strandden. Toen deze op dc juiste wijze den bal naar Gottmer plaatste zwom de laatste er tusschen uil en met een keurig schot maakte hij het derde en laatste doelpunt. Met één overwinning uit vier wedstrijden was deze middag voor de Velsenaren niet zoo succes vol als men verwacht had. Wij zijn er echter vertulgd, dat de bordjes ook wel weer zul len worden verhangen. JAARVERSLAG VAN GELDER ZONEN. Het jaarverslag over 1941 van Van Gel der Zonen N.V., gevestigd te Amsterdam, is verschenen. Voorgesteld wordt het divi dend op de preferente aandeelen vast te stellen -p vier procent en op de gewone aandeelen geen dividend uit te keeren. DISTRIBUTIENIEUWS. Degenen, die in de gemeente blijven, kun nen een wintervoorraad aardappelen opij doen voor de maanden Januari en Februari. Wanneer zij van de gelegenheid gebruik willen maken ontvangen zij voor de eerste en tweede periode van 1943 geen aardappel- kaarten, doch machtigingen voor opslag aardappelen. Deze kunnen in het Patronants tebouw worden gehaald op de dagen, die in e advertentiekolommen van ons blad zijn vermeld. D.C.IJ. won van Stabiel. 16-4 overwinning der IJmuidenaren. dc pogingen om den wedstrijd D.C.IJ.- Stabiel Zondag doorgang te doen vinden zijn de elfder ure nog geslaagd en zoo is deze Zondagmorgen nog gespeeld. Jammer was het vor de Santpoortsehe damclub, dat twee spelers op het appèl ontbraken, waar door Stabiel reeds met een 40 achter stand begon. Tenslotte kon het ook niet anders of het moest een groote overwinning voor het D. C. IJ.-tiental worden. De damclub IJmuiden is door deze overwinning wat bordpunten betreft aanmerkelijk op de ranglijst geste gen. Hieronder volgt het verloopt van den wedstrijd. Damclub IJmuidenDamclub Stabiel. H. LarosA. J. Buck B. DukelW. Dinkgreve C. SuykJansen J. SmitOosterling T. PostmaJ. Smit J. SnelBuren M. A. HuhlDe Kort K. de JongZuiderduyn F. Dukel—N.O. H. Schaap—N.O. Totaal 16—4 Wij komen morgen op den wedstrijd terug. SCHOLIEREN ROND DEN KORF Voor Zaterdag was de schoolkorfbalwed- strijd Uloschool VelsenWatervliet-adspi- ranten vastgesteld, die in een verdiende 4-2 overwinning voor eerstgenoemd twaalftal eindigde. Watervliet verscheen wel niet in zijn sterkste opstelling, maar dit neemt niet weg, dat het een mooi resultaat van de Ulo school mag worden genoemd. Ook in dezen wedstrijd kwam duidelijk tot uiting, dat de ploeg over een paar goede krachten be schikt. De tegenstander van de Comité- school verscheen niet in het veld. Met dc reserves werd daarom een oefenpartij ge speeld. waarin een groot enthousiasme werd getoond. De productiviteit van de speelsters en spelers was echter nog te gering. Er werd namelijk in het geheel niet gescoord. Als de Comitéschool deze kwaal echter weet te genezen hetgeen niet gemakkelijk zal blijken te zijn behoeft de toekomst niet donker te worden ingezien. IJMOND I NIET IN ACTIE. De handbalwedstrijd IJmond ICon cordia II, die Zondag te Velsen-Noord zou worden gespeeld, is tot een nader te bepa len datum uitgesteld. VELSEN PERSONEELBIJEENKOMST ROOMIJS- FABRIEK. De directie van de N.V. Roomijsfabriek .Velsen" heeft haar personeel in het keu rig met groen versierde ontspanning- lokaal van de Java-deurenfabriek niet al leen een prettigen feestmiddag bezorgd, maar tevens blijk gegeven te weten, wat haar Personeel na een inspannend seizoen toekomt. De feestvreugde werd verhoogd door eer orkst onder leiding van Willy Kok, der. conferencier Herman Diederick en een goochelaar. De directie bood verfris- chingen, een rookertje en versnaperingen aan. De directeur, de heer J. W. Hornemar schetste de tevredenheid der directie. Hier toe heeft het geheele personeel zonder uit zondering bijgedragen en het heeft niet alleen recht op een behoorlijke belooninv maar ook op een aandeel in de wins! Daarom had de directie besloten om oo! over 1942 een gratificatie uit te reiken, welke echter niet als een geschenk moes* worden gezien, maar als tegemoetkoming welke het personeel heeft verdiend. Tei slotte uitte spreker den wensch, dat dc feestmiddag den band tusschen directie en personeel zou versterken en er nog vele jaren in prettige verstandhouding zal wor den samengewerkt. Vervolgens zeide de heer E. Hagen, mede-directeur, dat de totaal-omzet heeft bedragen f 118.846.60, dit is ongeveer I 1000 per dag. Uitbetaald aan loonen i f 32.588,33. Het aandeel in de winst was '4.953,86, verminderd met de verschuldig de loonbelasting. Den venters werd daaro de hun toekomende gratificatie uitgereikt welke, vnrieerend, voor enkele tot f 27(' bedroeg. De gratificatie van één venter, die zich ..ltcszins incorrect had gedragen, werd in gehouden. Dit bedrag, verhoogd tot f 500 zou aan de stichting Winterhulp worden fgedragen. Don heeren Horneman en Hagen en de dames Hagen en Tnbois werden door de venters als blijk van dankbaarheid voor de prettige samenwerking fraaie bloemen aangeboden. Al met al een feestmiddag, welke voor het personeel der Raket-ijsfabriek aange name verrassingen inhield. JAARVERGADERING VAN GELDER ZONEN. Maandag 7 December houdt Van Gelder Zonen N V., gevestigd te Amsterdam, ten kantore der vennootschap in Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders. SANTPOORT WIJDINGSSAMENKOMST. In dc Ned. Herv. leer': wordt Woensdag avond een wijdingssamenkomst georgani seerd. NED. HERV. KERK. Door de Kerkeraad der Ned. Herv. kerk is tot waarnemend secretaris der Evangeli satie-commissie benoemd de heer J. C. Aschoff, Kerkweg 134. |NOJ.3Tiia;iji Langs IJmuidens Straten. Sinterklaas baardeloos. Sinterklaas is een beste, brave man. om dat hij gewoonlijk veel geeft en maar weinig verlangt. Ook dit jaar komt hij op zijn vasten dag en desnoods eerder; men heeft het maar voor het zeggen. Hij is al twee maal in Velsen-Noord en een keertje in IJmuiden geweest, zoodat niemand aan zijn aanwezigheid op zijn gloriedag behoeft te twijfelen. Ook al zijn wij niet allemaal jon ger dun veertien jaar, zoodat de versnape ring aan onze neuzen voorbij gaat. Ook al verhuist mijn bakker deze week naar Een rum of Knollendam, waardoor het er met mijn speculaas bedenkelijk uitziet. Ik weet niet wat Sint brengen zal. Maar kómen doet hij Eigenlijk is hii al bij me geweest. Hij bleek mager en klein -te zijn geworden, maar misschien keek ik slecht, omdat mijn gezichtsvermogen van louter ontroering door zilte tranen werd verduisterd. Ik las de krant toen er werd gebeld. Dat gebeurt meer. Maar het klonk ditmaal vreemd- hard, zoodat ik maar eens naar mijn kalen der keek. Nu al? Te vroeg!, dacht ik. Maar vol verwachting klopte mijn hart. Ik opende dc deur en zag niets. Niet omdat de tranen waren gekomen, maar om dat het maantje was weggebleven. Wie daar?, vroeg ik nieuwsgierig. Ik hoorde gezang: Zie ginds de stoombootde koeien dragen staarten, 't Is waarachtig wéér! Twee stemmen zongen door el kaar, weet-u. Langzamerhand zag ik beter en wat zag ik? Sinterklaas! Hoe later op den avond hoe schooner volkEen pakje sigaretten misschien, peinsde ik ietwat suf, omdat ;k een paar keer niet had gerookt vanwege de schaarschte. Een paar lekkere sigaartjes!, droomde ik direct daarna. Speculaas, koek, pepernoten!, vermoeddd? ik, mijn maag het sein gevend om genoegelijk te snorren. 't Gezang was uit. Nu zouden de geschen ken komen. Sint keek me aan. Ik keek terug. Nee. ik kon mijn ongeduld niet lan ger bedwingen. En wat breng je, Sinter klaas?. vroeg ik in spanning. Brengen?, was het antwoord, 'k Kom hólen! Denk je. dat ik voor miin lol overal aanbel en zing? Toen keek ik uit alle macht. Maar dat was. surrogaat! Inderdaad, het was een IJmuidensche kwajongen, die zoo probeerde aan den kost te komen. Ik gaf hem een. stuiver. Zoo ziin er op één avond vijf Sinter klaasjes aan mijn deur geweest. Die sur rogaat-Sinten geloóven in den ecVen Sint. k ben bang, dat zo mij er vooi aan- T.V.S. heeft plannen. Onderhoud met secretaris A. W. Volmer. Het is volkomen te begrijpen, dat het be stuur eener vereeniging vooral onder de huidige omstandigheden in de vele proble men en teleurstellingen verward raakt. Als sommige leden vertrekken en de plannen op onverwachte bezwaren stuiten, dan sta pelen de moeilijkheden zich op en de gevol gen blijven niet uit. Menig besluit strandde op deze wijze en er zijn dan ook reeds vereenigingen die voorloopig alle activiteit hebben gestaakt. Het bestuur der Turnvereeniging Sant poort denkt er nog anders over! Deze hee ren toonen gezonde geestdrift en weten den groei van „hun" vereeniging gaande te houden. Dat een en ander niet zonder resul taat blijft is duidelijk. Zoo vertelde de ijverige secretaris, de heer A. W. Volmer, ons, dat men telkens nieuwe gezichten op de oefenavonden der afdeelingen ziet. Als vanzelfsprekend zijn zij van harte welkom en het duurt niet lang of de nieuwe lingen gevoelen zich bij T.V.S thuis. Onder leiding van den populaircn directeur, den heer W. Marsman, wordt er serieus getraind, want T.V.S. heeft een goeden naam hoog te houden. Niemand zal willen aannemen, dat de T.V.S.'ers spoedig tevreden zijn over hun prestaties. Integendeel, de onderlinge wedstrijden en de vele ontmoetingen naar buiten zijn schreden op den wee naar een hooger turnpeil. Dit heeft, dr: Sm'ooortsohe vereeniging reeds een groote bekendheid gegeven en vooral de dames v( ten vele successen te boeken. De heer Volmer verstrekte ons bijzonder heden over het uitgebreide winterprogam- ma. Daar zijn bijvoorbeeld de Graadwed strijden van den Kennemer Turnkring te Haarlem, waaraan op 6 December Men T.V.S.-dames zullen deelnemen, achtereen volgens drie voor de eerste graad, één voor de tweede graad en zes voor de derde graad. De heeren komen 13 Deremhe- aan de beurt. Van de vijf T.V.S.-deelnemers komen er drie uit in de tweede graad en twee in de derde graad. Behalve aan deze traditionele Graad wedstrijden zal T.V.S. deelnemen aan de Kanaalwedstrijden, die 10 Januari, vermoe delijk te Beverwijk, worden gehouden Vijf dames en twee heeren zullen ook ditmaal hun uiterste best doen om een goed figuur te maken. Iets geheel nieuws op turncebied is wel de eymnastiek-competitie, welke omstreeks half Januari te Haarlem begint Als van zelfsprekend zal T.V.S. niet ontbroken: het staat vast, dat daar acht dames in dc eerste klasse en vijf heeren in de tweede klasse uitkomen. Verder zouden nog gegeven- over den oefencursus der K.T.K.-competitie kunnen worden vermeld, doch T.V.S. heeft meer piilen op haar boog. Terloops kan nog worden opee-nerkt. dat ondanks diverse pogingen dc zaaluitvoering dezen winter moest worden uitgesteld, stel lig zal men evenwel in den Komenden zomer geen mogelijkheid ongebruikt laten om de traditloncele T.V.S.-demonstratie alsnog te doen plaats hebben. De Turnvereeniging Santpoort toont ook nu begrip voor haar belangrijke taak. De leden weten dit te waardeeren, hetgeen blijkt uit de gestadige toeneming van het ledental. Zoowel de kleuters als de senioren oefenen met enthousiasme en hierdoor is de i toekomst van T.V.S. gewaarborgd

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 4