.DECENTRALE" One Hour Cleaning Service „2)e <Reiiekop" BOLS STADSNIEUWS. Ned. Operette-Gezelschap De Vledermuis. Zondagavond ging voor een uitverkochten ■ehuwburg de meesterlijke operette „De vledermuis" van Joh. Strauss Jr., gespeeld door de groep dillettanten die zich noemt „Nederlandsen Operette-Gezelschap", met Frans Pielage als dirigent en Jac. Gosen als regisseur. Veel was er aan de opvoering ten koste gelegd; de volledige H.O.V. werkte mede en Maud Kool en haar ballet ver zorgde de gebruikelijke dans-einlage e; aan costumeering en requisieten was de noodige zorg besteed. Vermelden wij nu verder dat het gezelschap behoorlijke krachten bevat en over een beschaafd zingend koor beschikt, dan zou men ge- reedelljk kunnen verwachten dat wij deze opvoering van harte hebben kunnen toe juichen. Dat is echter geenszins het geval om de eenvoudige reden dat deze amateurs zich waagden aan een werk dat verre boven hun vermogen ligt, waarvan ze vooral het croquante en bruisende karakter niet in staat ziin weer te geven. En dat zou niet zoo erg zijn wanneer het niet een meester stuk betrof, een der hoogtepunten van de operetteliteratuur, een partituur die met haar fijne détails van orchestratie en haar gétillante rhythmen en verrassende, nooit anale effecten, eenig is in haar genre, kort een ,.c!icf d'oeuvre" dat eischt met eerbied behandeld te worden en dat beter niet, dan Vaar zoo-zoo" vertolkt wordt. Wij raken .en 1 "ndende kwestie, wanneer wij onom wonden zeggen, dat onze leeken-operette- spelin al te overmoedig worden; ze ver geten dat er grenzen zijn aan hun ver mogens en dat ze met bescheidener doel stellingen uitstekend werk zouden kunnen doen, waarvan zij zelf en het publiek heel net! genoegen zouden kunnen be- Want werkelijk er schuilen goede wal meer leven. Wa krachten onder deze amateurs en hun am bitie is lang niet gering. Zoo zou er in werk van geringer eischen heel wat te doen zijn met een sopraan als Tiny Zuthem— Fortgens. die in de rol van het kamer mei- ie Ad l' onder allen uitblonk om haar temperamentvol spel en frissehen zang; ook met de zuivere sopraan Emmy Hammink van Andel. met Jac. Gosen. Joop Reinders, Ferd van Zijp. Jan Boon, Cor de Groot, Wil Lende-ring en vooral Fred. Wieringa. die van den cipier Frosch een grappige creatie maakte. Ook het koor, zooals ik reeds aanstinte, heeft goede kwaliteiten. Maar alles bii elkaar is het. geen bezetting om de champagnestemming van Strauss' meesterwerk maar eenigszihs bij benadering weer Ie geven. Wel op peil was het dans- Intermezzo van Maud Kool en haar gezel linnen: dit bracht de vertooning een oogeo- blik op het gewenschte nlan. JOS. DE KLERK. Landschapoen en stillevens van G Fredriks. rentoonstetling in Kunstzaal Swaensvliet. De landschappen en stillevens van Fredriks hebben een ongekunstelden stijl, fen stijl die volkomen met zijn persoon m tiarmnnie is. Fredriks schildert voornamelijk land schappen Ziin kunst is een kunst van het jand. van eigen Vaderlandschen bodem en Jaardoo; raakt men spoedig met dit werk ^erti Haard •erste tt ,Sc Kir Waar hi. Lebeau «enigen Mioiée, inzicht r.mer van geboorte genoot hij zijn ■kenlessen aan de destijds beken- nijverheidschool aan de Dreef, om. onderricht kreeg van Chris 'bijn. Later stelde hij zich lijd oncier leiding van Boo't opvattingen hij naar eigen ••i-el in zijn kunst verwerkte. i: ischen geest hebben zijn :en eigen kant. waardoor zij leermeesters onder- schilderij zich van scheiden, ai is er steeds verwantschap ge bleven Vooral in c1..' doorwerkte visies treedt dit o ehte :jk karakter duidelijk aan den dag. Op ye tentoonstelling in kunst zaak Swore, -v.' et a.-.n de- Zijlweg kan men dit moer da.: ns waarnemen. Daar is een uitvoerig behandeld doek dat ons op een rustigen ,-\e in den nazomer naar het Gijn breng'. De fraaie rivierbocht omrand door wilgen en goudgeel riet, het gladde water, eeri ivweerd vlondertje op den voor grond en hchle zomerwolken aan den hemel, scheppen een paradijsachtige sfeer, waarvan men stil genieten kan. Aan hel Gijn. en dichter bij honk het Manuad heeft Fredriks in bezonken herfst'onen een paar mooie kleinere Composities gemaakt. Aan het atmos ferisch' :>'.iterl;md om onze stad, zooals de omgevin: n de Houtvaart, de Liede er het Spa m .v, i hun tallooze intieme plek- Jes en wijde vergezichten onder het twm- telendc licht, hooit hij het hart verpand. In den stad--kweek'.! in werd hij geboeid door een fleurig. hooiend hoekje teg® de ruïne. Bit Vierhouten schilderde hij de naaldbosschei-, met hun dauwigen. zilver- groenen toon en hier bracht hij ook een eenzame rustieke schaapskooi op het doek. In het stille de Rijp laat hij ons de rust beleven van een straatje, dat nog ongerept in den ouden tijd voortdrooml. Eenige kleine ïaiïdschapsIndies, die hij mij in zijn atelier ïiet zien. zijn in rake toetsen neergeschreven en hebben een klaar, verkwikkend licht. Bij Bont leerde hij ongetwijfeld het stem mige atelierlicht kennen. Aan stillevens als dat met di- eele vaas ziet men dat Fredriks met zijn poëtische kle.uren 'n eigen aspect aan die stillevens weet te geven. In 'n bloemstuk js het frissche geel van een bouquet chry- santhen tegen het diepe bruin van den pot, met smaak gekozen. Samenvattend een ten toonstelling van een bescheiden en zuiver karakter en juist daardoor aantrekkelijk. Zij blijft tot en met 13 December geopend JAN D. VOSKUIL. DS. L. DE HAAN. Naar wij vernemen heeft ds. L. de Haan, pre dikant bij de Hapt. gemeente te Haarlem het be roep naar Noordbergum (Fr.) aangenomen. Zaterdag is onder groote belangstelling een St. Nicolaasmarkt van den Nationalen Jeugdstorm gehouden in liet Streekkwartier aan het Spaarne te Haarlem. Hoe gezellij het was, blijkt uit de foto. „Vliegersvrouwen" 3. 3. Cremer. De tweede voorstelling van J. J. Cremer in dit seizoen is een onverdeeld succes ge worden, èn artistiek èn publiek. Dank zij een in vele opzichten voortreffelijke voor stelling, dank zij in de eerste plaats „Vlie- .ersvrotiwen". Want dit tooneelspel bezit :waliteiten, welke het een plaats geven bij de schaarsche Nederlandsche tooneellitera- tuur, die langer dan eenige jaren speelbaar blijft. Het deert den toeschouwer, niet, dat dit pel zich afspeelt in den tijd, toen de K.L.M. machines nog naar Parijs en Indië vlogen, dat een burgerpiloot de gelegenheid had. de luchtvaart met één record een sprong vooruit te doen maken. Van Ees en Bakker belichten het leed van de vliegersvrouwen, die in angst en beven achterblijven, die de jacht naar vooruitgang in dezen vorm ver vloeken, maar dan toch trotsch zijn als de gehecle natie tezamen, als haar „kwajon gens" veilig op Schiphol landen met hun kist. Onder leiding van Henk Bakker werd de voorstelling van Zondagmiddag een der beste die wij ooit van Cremer zagen. Aad Stroman zag een uitnemende, beheerschte vertolking van den vlieger Adler, den man die alleen den Atlantischen Oceaan over steekt in een sportvliegtuig. Eki Bouwer gaf, in de hoofdrol, eveneens sterk spel te zien, hoewel het niet te loochenen was, dat zij vooral in het derde bedrijf niet was op gewassen tegen de stormachtige tragiek van deze vliegersvrouw. Van de overigen zijn Henk Bakker, Wim Oostwald, Huib Tuninga en Toos van Zijl met lof te noemen. M. SYBR. KOOPS Voordracht Willem van Capellen. In den stampvollen schouwburg heeft Willem van Capellen Zaterdag een voor drachtavond gehouden, die vóór de pauze aan de klassieke tragedie, daarna in hoofd zaak aan een lichter genre gewijd was. Enkele nummers van het tweede gedeelte zijn populair geworden door Van Capellen's (Foto Peperkamp) DE SINTERKLAASMARKT VAN DEN JEUGDSTORM. De Sinterklaasmarkt is een daverend suc ces voor den Jeugdstorm te Haarlem gewor den. Van de opening, die te klokke half drie E laats vond tot het oogenblik van sluiting eeft het publiek van zijn belangstelling blijk gegeven, af en toe soms in een wat be nauwenden toeloop. Want de Jeugdstor moge in een behoorlijk ruim gebouw gehuis vest zijn, er bleek zóóveel animo te zijn om het rad van avontuur te laten draaien, bal len te werpen en prijs te schieten, zóóveel belangstelling voor de tallooze artikelen, die op de markt te koop werden aangeboden en zóóveel interesse voor den groente- en vischverkoop, de l'ruitverloting, de bioscope en de poppenkast, dat men in het gedrang om tot dit alles te geraken, somtijds niet op een oogenblikje dringen moest zien. Ge lukkig was er een goedlachsehe geest, die tot het welslagen van een en ander bijdroeg. Om half drie des middags is de markt symbolisch geopend door het hijschen van de Jfcugdstormvlag uit het gebouw, waar voor de stormsters en de stormers zich had den' opgesteld. Nadat zij een lied hadden gezongen, werd de vlag geheschen en ver klaarde Hopman Bes de markt geopend, waarna het nog maar een kwestie van en kele seconden was, of het gebouw was vat onder tot boven gevuld met een kijklustige schare, die het^ intusschen niet bij kijken liet, maar ook *op gulhartige wijze in den zak tastte, zoodat ook van den pecuniairen kant bekeken, de markt geslaagd mag hee- ten. Er is daartoe veel werk verzet moeten worden. Heel wat voorbereiding whs noodig, alvorens het gansche Jeugdstormgebouw in een marktterrein was herschapen, alles wat ten verkoop werd aangeboden, verzameld en al wat als kermisvermaak moest dienen, was opgesteld. Dat een en ander vlot en feilloos is afgewerkt, is een woord van hulde en waardeering waard. VEREENIGING DANTE-ALIGIUERI. Voor een belangstellend publiek sprak Zaterdag j.l. mevr. Klein ObbinkSchiavon presidente der Amsterdamsche Dante Ver- ceniging, over de humoristen in de letter kunde. Spreekster wees erop, dat het zeer radio-voordraehten en het was te merken, moeilijk is het begrip humor te omschrijven, dat de luisteraars van eertijds graag toe schouwers waren bij dit optreden. Terecht. Willem van Capellen beheerscht een satyriek en toch romantisch gedicht als „De rattenvanger" (naar Robert Browning) en een paar schetsen van F. de Sinclair en J. G. de Haas op aangename wijze. Hij weet zijn publiek duidelijk te maken, hoe een voudig de ware humor is, hoe deze kan gaan leven door een enkel gebaar, als il lustratie van het gesprokene. Met een schets van Piet Bakker, „Wat maakt gij van uw huwelijk?"'slaagde hij minder goed. Wij moeten daar echter aan toevoegen, dat deze lectuur zich bezwaarlijk leent voor ver beelding en. dat de toehoorders zich des ondanks kostelijk amuseerden. Het ware een meesterstuk geweest, als de acteur het eerste deel van zijn program ma even sterk vertolkt had als het tweede. Declamatie van den „Oidipoes" zal slechts enkelen begenadigden kunstenaars mogelijk zijn, tenminste declamatie die dit monument van Sophocles en een geheele beschaving alle recht doet wedervaren. Van Capellen wist, echter, ondanks een gemis aan groot tragisch gebaar, zijn publiek te boeien met de tragedie van het noodlot. Hulde voor zijn kernachtige „woord vooraf", dat door den eenvoudigste onder zijn gehoor verstaan kon worden. Ongetwijfeld heeft hij velen een stapje nader gebraéht tot Sophocles. M. SYBR. KOOPS. MANDOLINECLUB „APOLLO". Zatèrdogavond heeft de Arbeider.' Mandolineclub „Apollo" een goed ge slaagden Bonten Avond gegeven in het ge bouw der Jongelingsvereeniging. Voor de pauze werd een concert-pro gramma uitgevoerd onder leiding van den directeur Joh. B Kok. Van den heer Kok werden drie composities uitgevoerd, dif blijkens het applaus zeer in den smaak vie len Mej. Mies van Schaick had vervolgens eenige piano-soli voor haar rekening en ook haar spel verdiende lof. Na de pauze werd een. bont-programma uitgevoerd, waaraan een accordeon-trio, de Bartini's en een volksdansgroep onder lei ding van den heer H. v. d. Wateren het hunne bijdroegen. Het was een welgeslaagde avond. Busken Huct zcide, dat tusschen de wereld der engelen en de wereld der duivelen de sfeer der humoristen ligt; een Fransch schrijver getuigde dat de humor een om helzing tusschen vreugde en smart was. Vnst. staat, dal de humor \yaargenomen wordt bij het opkomen van het gevoelselement in het komische. Het is 't kenmerk der burgerlijke beschaving in het begin der 17de eeuw. En geland is de bakermat der nieuwe school, met als leider Lawrence Sterne; in Duitsch- land openbaarde zich de humoristische school in de Biedermeier stijl, met als hoofd vertegenwoordiger Jean Paul Richter. Ook in Nederland liet het humorisme sporen na en wel in het werk van Potgieter, Busken Huet, Bosboom Toussaint, Staring, Kneppel hout, de Schoolmeester, enz. Doch dit ho morisime heeft een zeer apart Hollandsch karakter, dat sterk afwijkt van den Engel- schen en Duitsehen toon. In Italië viert het humorisme hoogtij in het zachtzinnige werk van Manzoni, in do lyriek van Giusti, den zanger van het Ri- nastimento. Oojj nu nog in het werk van Collodi, Bontunpclli, Panzini en Pirandello. Breedvoerig stond spreekster stil bij het werk dezer schrijvers en droeg enkele voor beelden van gevoelige levenswaarnemingen voor. KINDERMAALTIJD VAN WINTERHULP In de groote zaal van het Gem. Concert gebouw werd Zaterdagmorgen een kinder maaltijd gehouden, uitgaande van Winter- hulp-Nedèrland, en waaraan een 1300 kin deren deelnamen, voor het grootste deel van verschillende volksscholen afkomstig. Onder de tonen van muziek, gespeeld door het Politiemuziekkorps, hapten de kinderen van de volle borden met zuurkool, die dooi de dertig nieuwe leden van het Haurlem- sche politiecorps, die op 22 October j.l. hun intrede deden in Haarlem, na hun opleiding in Schalkhaar genoten te hebben, werden opgediend en weer gevuld, wanneer een kindermaag nog niet verzadigd bleek te zijn van het eerste bord. De zuurkool smaakte best en de kinderen genoten van deze ge legenheid om hun magen naar hartelust te vullen. Om zes uur verzamelden zich in dezelfde zaal 850 ouderep, die daar eveneens een een- pansmaaitijd met zuurkool gebruikten. Medische Kroniek. Een gezouten praatje. Hoe is het toch wel gekomen, dat in de laatste jaren minder en minder zout werd gebruikt? Dnt de groenten vooral flauw moesten worden gekookt, de aardappelen met zeer weinig zout werden klaargemaakt en de taartjes langzamerhand alle smaak gingen ontberen? De oplossing van dat vraagstuk ligt in de volgende redeneering: In Nederland be stond vóór 1930 een enorm hooge levensstan daard, en, nadat in 1930 de crisis ook in ons land was begonnen zich te laten gelden, was er toch nog een hooge levensstandaard bij een groot deel van onze bevolking. Waarom die geheele bevolking niet heeft geprofi teerd van overproductie op alle gebied, dus niet van goedkoope melk, goedkoop vleesch enz. heeft mogen genieten, is de schuld van de toenmalige regecring. Maar goed, er was dus vóór 10 Mei 1940 reeds jaren en jaren lang een hooge levensstandaard in ons land. En hoe hangt dit met het zout tezamen? Wel, stel U voor. dat er ergens een patiënt is, die aan nierziekte lijdt. De dokter raadt hem aan, zoo min mogelijk zout te gebruiken. En al spoedig weet de heele straat en weten alle vrienden en kennissen van den patient te vertellen: „de dokter zegt, dat zout slecht is." Een dergelijk verschijnsel doet zich alleen voor in een bevolking, dio niets meer te doen heeft dan na te denken over zijn eigen kost bare lichamelijke gezondheid, en nu alle nieuwste snufjes van de medische weten schap grif opneemt. Denkt U zich verder even in, dat in een andere straat een man woont met dikke bee- nen tengevolge van een slecht hart, dat in nog een andere straat een oude heer woont met een hoogen bloeddruk tengevolge van ernstige aderverkalking, en ge hebt al spoe dig het geheel ontwikkelde beeld voor U van de gezegden: „de dokters zeggen tegenwoor dig toch allemaal, dat zout slecht is Verder volgen nu verzoeken aan den bakker om flauw brood te leveren, verzoeken in de restaurants om met weinig of geen zout klaargemaakte gerechten. En de bakkers, de restaurateurs? Zij allen doen graag iets om hun klanten te believen, - vooral nog nis het daarenboven gaat om iets te laten in plaats van iets te doen; de dokters zeggen het, dus flauwe taartjes, flauwe pap. flauwe aardappelen. En dan is er nóg een aanzicht in deze quaestie: bij den hoogen levensstandaard van ons volk kwam vetzucht in groote frequentie voor, en, als men in een kuur-gelegenheid den raad van den behandelenden geneesheer in wint op het gebied van vermagering, is de eerste maatregel die men hoort vermelden, na het verbod van suiker en lekkernijen: het eten van zoutarm voedsel. En dus ook van hieruit gaat een wolk van geruchten en slag zinnen de wereld in- „Zout is schadelijk, mijn dokter zegt het zelf". En welke conclusie trekt uit dit alles de medicus, die dit stukje onder Uwe oogen brengt? Het zout verhoogt niet alleen den smaak, en is als zoodanig reeds nuttig voor een aan genaam, dus gezond, eten, maar is ook on misbaar voor het lichaam. Niet alleen negers hebben zout noodig, maar iedereen, vooral menschen, die veel zwaar werk doen en veel zweeten: toen we nog hardloopers kenden, was het bezwaar niet voor hen, dat ze bij het vele zweeten vocht verloren: dat liet zich op eenvoudige wijze aanvullen; maar zij verlo ren met het zweet te veel zout, en hier kwam de moeilijkheid: zoo maar een schep zout ne men is niet aangenaam en ook als gewoonte niet gunstig in zijn werking op ons lichaam. Onze moeders zeiden vroeger wel: „bij het koffiezetten gebruik ik een mespuntje zout, bij de pap gebruik ik zout, want dan heb je minder suiker noodig", en na een avond van chocolademelk drinken was er hier en daar iemand, die, om oen gevoel van zwaarte ia de maag kwijt te raken, tot het bovenaange- duide middel overging, een onaangenaam, voor een enkelen keer wel goed werkend ge neesmiddel een flinké schep zout ineens e nement, waarna het gevoel van lichte mis selijkheid soms als op slag verdween. Dus is het advies: neem in alles een behoor lijke hoeveelheid zout, zóó veel als ge lekker vindt, en ge zult U, in deze tijden van voed- selschaarschte, krachtiger gevoelen. En. wat de dikte betreft, waar zout-onthouding een eerste middel was in een vermageringskuur, zal in een tijd, waarin iemand vreest, te mager te worden, dio medicus een weldaad an zijn volk bewijzen, die dat volk terug wijst op oude gewoonten, en aanraadt, niet geheel en al het goedkoope, en nog zonder bon verkrijgbare, gewone keukenzout te minachten. Bovendien zou het geen medicus zijn. die hier aan het woord is. als hij het stukje, dat U hier ter overdenking wordt gegeven, be ëindigde, zonder een lans gebroken te hebben ten behoeve van een bepaalde groep van pa tiënten, een groep van patiënten, die niet zoo klein is als men gewoonlijk wel denkt; do menschen met een te_ lagen bloeddruk Nu zijn, zooals altijd, deze' gevallen van te lagen bloeddruk nog zeer verschillend' er zijn men schen, die aan een ziekte van de bijnier lijden, en een veel te lagen bloeddruk vertoonen, er zijn er, die geen duidelijk aantoonbare oorzaak hebben voor hun matig verlaagden bloeddruk, en dan zijn er die zeer lichte ge vallen, waarin ondanks hoogen leeftijd maar steeds het geringste spoor van bloeddruk- verhooging uitblijft. Maar kort gezegd al deze menschen moeten oppassen niet. te weinig zout te ge bruiken. In ernstige gevallen kunnen zelfs flinke lichamelijke en geestelijke stoornissen door zoutgebrek ontstaan, en wéér is hier de moeilijkheid: een schep zout ineens is op zijn hoogst goed voor een enkelen keer, als ge neesmiddel, maar het zoutverbruik van een mensch, dat zich per dag bepaalt tot een aan tal grammen, moet in het voedsel verwerkt worden, dus liefst i n het brood, in de pap, in de groenten, enz. Nog een enkele waarschuwing: De zoutarme periode in de voeding van ons (Vervolg op de volgende pagine.) volk had een aanvangskern van enkele nier patiënten, hartpatiënten, enz. Laten we dus nu dadelijk uit het verleden de les trekken, niet om een groep menschen met een lagen bloeddruk overal voor ons volk de leus te propageeren: „Zout is goed, de dokters zeg gen het; daarom laat ons allen zooveel moge lijk zout nemen!!!" Laten we veeleer denken om een gezegde van onze vaderen: Zout is noodig, en. met mate genomen, ver hoogt het den smaak. EEN VONDELING IN LAREN. Te Laren werd bij de familie T. aan den Melkweg gebeld. De vrouw des huizes deed open en bemerkte dat voor de deur een meisje van plm. 2>A jaar was neergelegd. Het kindje had een stuk speelgoed bij zich benevens een briefje waarin verzocht werd goed voor het kind te zorgen. Voorts was nog een pak kleertjes bij het kind neer gelegd. AMSTERDAMS FINANCIëN IN 1941. De rekening en administratieve verant woording der gemeente Amsterdam over 1941, sluit met een tekort op den gewonen dienst van f21.281.522. Dit is ongeveer f 5.200.000 lager dan geraamd werd. In clit tekort heeft het rijk reeds een bijdrage verleend van f 11.420.000 en verwacht wordt, dat de gemeente nog een extra- bijdrage zal ontvangen van rond f 3.500.000 waarna het eigenlijke tekort dus f6.361,522 zal bedragen. Het gunstige versohil met de begrootinp is vooral te danken aan een hoogcre op brengst dan geraamd van de belastingen ad f2.774.582, van de bedrijven ad f 1.967.722. Aan de post uitkeering uit hel gemeentefonds, welke f 1.176.000 voordee- lig verschil opleverde en aan de kosten van het onderwijs, welke f 438.582 lager waren dan begroot was. Weliswaar bleven de uitgaven we gens werkverschaffing voor werkloozen f 4.457.000 beneden de begrooting, doch daartegenover gaven een nadeelig verschil het subsidie aan maatschappelijken steun f 3.042.000, de bijdragen voor wachtgeld regelingen f 574.000. .de uitkeering uit hel werkloosheidssubsidiofonds wegens ge wone bijdrage in de kosten van steunver- leening en werkverschaffing aan werk loozen f 1.613.000 en de bijdrage van het rijk in de kosten van werltversohaffing aar jeugdige werkloozen f 239.000- UIT DEN KENNEMER TURNKRING. Voor de 6 en 13 December in Haarlem tc houden graadwedstrijden van den Kenne- mer Turnkring hebben zich 160 dames er 51 heeren aangemeld. De medewei-king var de bij den z.g. Kanaalwedstrijd betrokker vereenigingen is van dien aard, dat deze wedstrijd op 10 Januari in Beverwijk kan plaats vinden. Ook de competitie zal kun nen doorgaan, daar zich hiervoor 7 dames- en 5 heerenploegen hebben aangemeld. O' het oogenblik trainen de oefenkorpsen ge regeld om de 14 dagen. Zij bestaan uit 25 dames en 16 heeren. Als nieuwe vereeni- ging werd Germania te Haarlem toege laten. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Brieven, Gouwentak, Spaanschevaartstrant 49; ceintuur, Baandert), Lijsterstraat 54; handschoe nen, Jansen, Zaunenlann 17; handschoen, Wesse- ling. Jan Steenstraat 52; hond, fa. Kort. Lange Veerstraat: portemonnalo met inhoud. Rotteveel, Damaststraat 15; portcmonnaie met inhoud. Beu link. Gen. CrónJ ést rant 89; portemonnale met in houd, v. Meerveld, Badelochstraat 48; rozen krans, Roossloot, Lange Margarethastrant 20 R; tasch met Inhoud, Wtnsentus, Rhododendronpleln Heemstede; vloerkleed, Letter. Nijlstraat 29; wantje, Kroon, Lam. v. Dalenlaan 15 PERSONALIA Ds. Henstra, predikant bij de Chr. Geref Kerk van Haarlem-Noord, staat op het tweetal voor Bunschoten. LEERLINGBEDIENDEN van 15-17 jaar gevraagd door SIMON DE WIT N.V. voor haar filialen te HAARLEM. Schriftelijke sollicitaties met vermelding van leeftijd, schoolopleiding en eventueele vorige werkkringen onder no. 8957 bureau van dit blad. RESERVE-BEZORGERS. De Haarlemsche Courant vraagt eenige personen van onbesproken gedrag als reserve-bezorgers. Goed bekend in Haarlem en omstreken, in staat borg te storten. Leeft. 40-50 jr. In bezit van rijwiel. Aanmelden in persoon, Woensdag van 9-10 uur bij den Chef van de Expeditie, Groote Houtstraat 93. RUIM WINKELPAND gezocht door CHEM. WAS- SCHERIJ in centrum Haarlem. Br. met nadere inlichtingen worden gaarne ingewacht onder no. 8956 bureau van dit blad. 300 a 350 M2. FABRIEKSRUIMTE toK°^u°r GEVRAAGD in Haarlem, liefst centrum of omtrek Zijlweg. Br met volledige gegevens onder no. 8955 bureau van dit blad. EERSTE NOORDHOLL. BORGTOCHT SPAARFONDS Credietwaardigheid is voor Uw zaak een eerste vereischte. Het Eerste Noordholl. Borgtocht Spaarfonds helpt U bij Uw opbouw. IJVERIGE MEDEWERKERS GEVRAAGD. DE EEUWIGE VRI3GEZEL Een door JO v. AMMERSKULLER vertaalde roman. Zij zegt: Het onderwerp' van dit boek loopt in vele opzichten parallel met mijn roman „DE OPSTANDIGEN". 255 blz. DE BAAS BEN IK Een vlot en boeiend geschreven Italiaansche roman. Een geschiedenis naar het leven, even kleurig als het Italiaan sche leven. 229 blz. Beide prachtige boeken zijn in stevig modernen band gebonden. Elk slechts 1.39. Porto 0.12. POSTGIRO 120646 BOEKHANDEL 3. DE SLEGTE AMSTERDAM, KALVERSTRAAT 223 en ROKIN 174 VRIJ ENTREE HET GOEDE BOEK GOEDKOOP Rotterdam, Coolsingcl 79 en Kat. Lagedijk 467; Den Haag, Mamingstr. 35; Utrecht, Choorstr. 10; Haarlem, Gr. Houtstr. 134. EDECO Kookkachels en kooktoestellen VERLOOFDEN Als U nu een deelname sluit bij de STICHTING „HYPOTHEEKFONDS" te EINDHOVEN (Gevestigd sinds 1933) bekomt U getrouwd zijnde bij een matige spaarprestatie spoedig een EIGEN ONBELAST HUIS Vraagt middels onderstaande strook, vrijblijvend inlich tingen aan J. M. NOOY, Koppestokstr. 29, Haarlem, Telef. 18768 en aan J. P. Ierschot, Mr. Cornelisstr. 110, Haarlem. Naam: £.dres: Kan als drukwerk, gefrankeerd met 1 y2 cent postzegel, worden verzonden. demidmtie^Pankocn Poek-0m Op DINSDAG 1 DECEMBER 1942 bij de firma WED. J. 3. DEMMERS, Pieter Kiesslrnnt 5 te Haarlem. Van 10 uur v.m. tot 5 uur n.m. Op WOENSDAG 2 DECEMBER 1942 bij de firma S A. C. KOMPIER, Levensmiddelenbeclr(jf. Camp- taan 2. te Heemstede. Van 10 uur v.m. tot 5 u. n.m Ao/nt. /tcusmoedeïs Aortié ff NU IS HET TIJD ONS UW WINTERJAS TE LATEN KEEREN VOORRANGSKAAItTEN TE HEEMSTEDE. De Burgemeester van Heemstede maakt kend, dat met Ingang van 1 December 1942 ten Raadhuize vborrangsknarten zullen worden 1 strekt voor zieken, invaliden en ouden van (lagen. Deze 'kaarten worden alleen afgegeven bij inlevering van een pasphoto en indien dit, wenschelijk blijkt op doktersadvies. Voorrangs- kaarten voor zwangere vrouwen worden alleen door den Nederlandsehon Volksdlenst verstrekt. OFFICIEELS MEDEDEELINGEN. INLEVERING VLEESCIinONNEN. Met ingang vari Maandag 30 November 1942 zul len, in verband met de vermindering van het Vleeschrantsoen van 300 tot 250 gram per week.^ de B-bonnen voor vleesch wederom een waarde hebben van een kwart rantsoen- Slagers en de taillisten in vleeschwaren dienen de B-bonnen voor vleesch, welke een waarde hebben van oen half rantsoen, gescheiden te houden van die, welke een Waarde hebben van een kwart rant soen, daar de belde soorten op afzonderlijke opplakvellen bij de plaatselijke distributiedien sten moeten worden Ingeleverd. I-Iet aantal res- tantbonnen, dat slagers en detaillisten 'n vleeschwaren dienen in te leveren ter verkrij ging van ontvangstbewijzen voor vleesch of toe wijzingen voor vleeschwaren. zal met ingang van bovengenoemden datum 99 3/4, onderscheidenlijk 9 3/4 rantsoen moeten bedragen. VERVOER VAN STROOV1.AS. De L.C.O. voor N.M. maakt aan belanghebben den bekend, dat voor pnrtljen stroovlas (waar voor een machtiging tot afname werd afgegeven en waarvan het formulier „B" dient als ver- voerbewijs voor het vervoer vanaf den teler naar den 'vlasser of handelaar, resp. van den handelaar naar den vlasser), welke zoo groot zijn, dat meerdere schepen, wagons of wagens gebruikt moeten worden, aanvullende vervoer- bewijzen bij de afstempeling van het formulier „B" bij den t'.B.H. moeten worden aangevraagd. Het door den P.B.II. afgestempelde formulier „B" moet met de eerste vracht worden medege geven en aan den ontvanger worden afgegeven, hetgeen ook moet geschieden met alle door den P.B.H. argegeven aanvullende vervoerbewUzcn. De ontvanger dient deze formulieren te be waren. Volledige inlichtingen verstrekt de P.B.H. van het betreffende rayon. KLOOTS Kleedingmagazijn KLEINE HOUTSTRAAT 2 a (voorheen chef kleedingmagazijn „De Matador") Steeds voorradig Heerencostuums en Demi's St. Nicolaas geschenken DEN BOER'S MUZIEK EN MUZIEKINSTRUM.HANDEL Lange Veerstraat 1 Hoek Damstr. Telef. 14663 GEOPEND TOT 6 UUR - ZATERDAG 7 UUR HEROPEND: ELIAS' KOFFIE EN THEE Antiquiteitenhandel GROOT HEILIGLAND 64 - TELEFOON 12223 - A. M. MUDDE In- en verkoop van oudheden RESTAUREEREN - TAXEEREN nog eens y. Uw „jawoord" i^*" Niemand tol door bezwaar tegen maken. Hel goot immer) NU om de vraag, oi Ge bereid zijl door een levensverzekering bij „De Centrale" de moot- schoppij voor Werkend Neder land op passende wijze te zorgen voor de toekomst. Solnlo ('n/flrirrl VERZEKERT WERKEND NEDERLAND DE CENTRALE ARBEIDERS LEVENSVERZEKERING RIJNSTRAAT 28 OEN MAAG WIJ BETALEN voor Papegaaien, grijze f 100, groene f 30. parkieten f 4 per paar. DE KLEINE ARTIS, Kor- "eiplein 46, Tilburg. ADVERTEERT IN DIT BLAD APOTHEKERS IN ERKENDE DROGISTEN voor chemisch^éjnigen persen ©rif vlekken stoppage repareeren Onze zaken' «tjn 's middags-vaij l tot 2 30 u. gesloten, behalve 's- Zaterdags. BOLS wijzigt zijn eeuwenoude recepten niet. Al is de aflevering door de tijdsomstandigheden beperkt, de kwaliteit blijft onverminderd gehandhaafd. DL ITSC11—ENGELSC11 Gratis proefles van da nl«uw* schrlltall|k« mathoda. In 8 mnd. vlot sprakan an sckrljvan. Elka yaak aan las. DUITSCH ol ENGELSCH f 2. - p.m. MIDDENSTANDSDIPLOMA I 2.85 p. m. NEDERL. TAAL EN CORRESP I 1.55 p. m. BOEKHOUDEN S. HANDELSR. .1 1.05 p. m. NEDERUNDSCH TALEN INSTITUUT ROTTERDAM (het Inmtlluut. dal V vooruit helpt.I BON ■Is briel zenden. Gratis les van (No. 40) Naam adres te

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 4