CttA-U**' -pa |j L iimliiiiiP'» Smaakvolle St. Nicolaas Geschenken „De Torenvalk" „HET GOUDEN KALF" xvei M<tui«9«u s ïitpupuoa DE REDE VAN MUSSOLINI (Vervolg van pag. 1). Mussolini las daarop de afzonderlijke passages van de rc-de van Churchill voor en merkte op, dat hij er trotsch op kon zijn te wordeif be-cheuwd. f'L de eci'.M.v lege' stander van het Engelschc wereldrijk. Ten aanzien van ae Dei >n^ van de uoiksIuu. zoide Mussolini, dat de deelneming var. Italië aan oen oorlog reeds bepaald w<- voor den viifdcn Juni 111-40 en dat uitslui tend op verlangen van het Duitsche opper bevel deze datum uitgesteld was tot den tienden Juni. Niemand dacht op dat oogen blik, dat de oorlog in Frankrijk zoo snel ten einde zou zijn. Het minst Churchill Toen wij aan den oorlog gingen deel nemen, waren het Fransche Alpenlege: het Franscne luchtwapen en vooral de Fransche marine, die op de Middellandschc Zee een groote rol had kunnen spelen, nog intact. Wanneer men eenter ook wildé aannemen, da't Italië Frankrijk een dolk stoot had gegeven, moet men dezen dolk stoot plaatsen tegenover de honderden dolkstooten, die Frankrijk sedert den tijd van de Galliërs tot aan de overeenkomst van Mentana, Italië heeft gegeven. Vervolgens keerde Mussolini zich tegen de woorden van Churchill, volgens welke hij niet geluisterd had naar het verstandige beroep van den Amerikaanschen president Hij wees deze opvatting ten scherpste van de hand en verklaarde, dat Churchill van een hertogelijke familie afstamt, in welker aderen blauw bloed vloeit. In mijn aderen, zoo riep Mussolini uit, stroomt het gezonde bloed van een smid. Ik Vt»cl mij thans meer dan ooit superieur aan Churchill, uit wiens van tabak en alcohol stinkenden mond de Kwalijkste beleedigmgen jegens Italië vloeien. Wat de woorden van Cnurohll. be treft, dat het Itallaansche imperium ver loren is, in dit opzicht is het laatste woord nog met gesproken. Ik weet, dat er geen Italiaan is, die niet de dagen van het voor jam-van 1936 nogmaals zou willen beleven Het mag niemand zijn veroorloofd het heldendom van den Italiaanschon soldaat in twijfel te trekken. De Duitsche kameraden hebben spontaan erkend, dat wanneer de Italiaansche soldaat goed Uitgerust is en goed geleid wordt, hij een der beste, zoo met de beste soldaat ter wereld is. Wat ten slotte de bewering; dat het Ita liaansche volk gelukkig is. betreft, moet men vaststellen, dat het Italiaansche volk in zijn geschiedenis nooit gelukkig is geweest, want het had nooit brood genoeg en tel kens wanneer het een beetje meer plaats m de zon zocht, vond het den weg nam een betere toekomst versperd. Men wil eenvoudig het Italiaansche volk het recht op een bestaan ontzeggen en wel niet alleen het. duor het fascisme geleide Italië, maar Italië in ulgemeenen zin. Het is onjuist, dat Engeland tegenover het Ita liaansche volk vriendschappelijke gevoelens heeft. Engeland is nooit bevriend met Italië geweest. Voorts wees de Duce er op, dat de V S. de eersten zijn geweest, die liet onderscheid tusschen de rassen hebben ingevoerd en die do Italianen zelf discrimineerden van de Europeanen Wanneer thans Columbus den voet weer op Amerikaanschen bodem zou zetten, zou men hem als zoon van Ligurië »n ieder geval in quarantaine zetten. De haat. Wij mSeten ons vrjj maken van valsche gevoelens. Zonder haat kan geen oorloi gevoerd worden. De haat jegefts den vijanu moet dag en nacht worden aangewakkerd. Met de grootste energie moeten alle ten denties bestreden worden, die ten doel heb ben de geesten zwak te maken. Italië, is voor de wereld het land van iet penseel, de troffel en de muziek ge worden. „Ik zou liever in plaats van stand beelden en schilderijen meer aan den vijand ontrukte vaandels zien", i-iep de Duce uit onder grooten bijval van de aanwezigen. De houding van het Italiaansche volk is bewonderenswaardig, zoo ging de Duce voort. Dit geldt voor alle klassen der be- olkmg. Men kan van het Italiaansche volk met meer verlangen en bijv. geen duurzame geestdrift eischen. Want geestdrift is in zekere mate een lyrisch oogenblik in het ie en der volken evenals in het particuliere leven, zoodat men zeggen kan, dat degenen, die zich in een voortdurende roes van geest drift bevinden, tot geestelijk ongezond ver klaard moeten worden. Houding van het volk. Voorts verklaarde de Duce, dat het Ita liaansche volk werkt. Het is gedisciplineerd, er is geen enkele daad van sabotage door Italianen ondernomen; er is geen enkele betooging tegen den oorlog in Italië voor gekomen, afgezien van een vrouw in Genua, die heeft uitgeroepen, dat zij vrede wilde hebben. Speciale lof sprak de Duce uit voor de italiaansche vrouwen, wier houding hij waarlijk bewonderenswaardig noemde. Mussolini verklaard? er van af te zien £82 'ON -»t«2 AGENDA Donderdag 3 December. Concertzaal Harry Pohl en zijn orkest. 7 30 uur. Palace: „Bleeke Bet", 2. 6.30 on R.45 uur (alle leeft). Rembrandt: „Die grosse Llebe", 2.30, 6.30 en 8.45 uur falie leeft Luxor „Beheer- echer der wereld", 2 30. 6.30 en 8-15 uur (14 Jaar). Frans Hals: „D III RH". 2.30, 6 30 en 8.45 uur (14 jaar). Movlac: „Vroolijkc muzikanten" 2.30. 7 en 9 uur (alle leeft Vrijdag 4 Dec. Gem Concertzaal: George Robert, orgel en Louis Zimmennann, viool, 7.30 uur. Bioscopen: middag- en avondvoorstel lingen. Nieuw programma. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudcwyn». Haar- lemfafw.J. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: v. C. Dcrks. Hnmlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport én Stad; A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, Heemstede, Stad en reportage: J. A. Steen Jr., Zandvourt, Nieuws en reportage voor Velaen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, IJmul- Om. Advertenties: D. A. JU «#ek, Haarlem. van vredesdoelstellingen te spreken. HU Het hel gaarne aan den vijand over dit te doen, die intusschen zijn 14 punten verminderd heeft tot slechts 4. Territoriale en politieke doelstellingen hebben in dezen in de ruimte uitgebreide» en in den tijd verlengden oorlog haar spe ciale beteekenis verloren, zoo verklaarde de Duce verder. Deze vreeselijke strijd is thans werkelijk geworden tot een strijd tusschen twee werelden. Engeland wil een eeuw van vrede voor Engeland. Het wil, dat de geheele wereld voor Engeland werkt en wil een wereld der slavernij, die dagelijks zijn vijf maaltijden garandeert. „Wij echter moeten strijden voor de levenden, omdat wij voor de toekomst strijden en voor de dooden, opdat de offers van onze dooden niet tevergeefsch zijn geweest. De dooden bevelen ons te strijden tot aan de eindoverwinning. Wij gehoorzamen". Na deze rede, die voortdurend door ge weldige ovaties onderbroken en met een eindeloos gejuich begroet werd, stonden alle leden van den nationale» raad op, om het lied der Giovinezza te zingen. Daarna werd een resolutie voorgelezen, die door de fascistische kamer staande bij acclamatie eenstemmig werd aangenomen en waarin o.m. wordt gezegd De kamer bekrachtigt den vastbesloten wil tot tegenstand en strijd van het Italiaan sche volk. dat vastbesloten is in onwrikbare zekerheid van de eindoverwinning te strij den". STADSNIEUWS Vreugde en Arbeid. Operette-Voorstelling van De Kameropera. De voorstelling van De Kameropera voor de Haarlemsche afdeeling van het Ned. Ar beidsfront is een groot succes geworden. Een volle schouwburg heeft blijkbaar genoten van de voortreffelijke operette-kunst van het Haagsche gezelschap en heeft het aan bijvalsbetuigingen niet laten ontbreken. Met Wim Quispel als dirigent en Albert May als regisseur, werden twee operettes gegeven, die boven het normale peil van dit genre glansrijk uitblinken. „Der Frühling" van Franz Lehar een uit drie tafreelen bestaande een-acter wijkt zelfs op menig punt van de geijkte operette af en krijgt, door haar uitstapjes op het gebied der lyri sche opera, vooral door haar orchestrate effecten a la Puccini, een hybridisch karak ter. Als geheel wordt het in toom gehouden door een fijnen smaak. „Die Schóne Gala thee" van Franz von Suppé,, een werk dat reeds 77 jaar als een parel aan de kroon van de „leichtgeschürzte Muse" geldt, is muzikaal van een grootere eenheid en bezit bovendien' de bruisende kracht van den klassieken Weenschen stijl. De beide keur werken kregen een volmaakt keurige ver tolking, die de smaakvolle kwaliteiten ervan bijzonder aan den dag deden komen. In „Der Frühling" maakten we kennis met de goed acteerende en uitstekend zin gende mezzo-sopraan Tops van den Berg, die met de voortreffelijke actrice en char med end heldere sopraan Louise de Vries 'n treffend duo vormde. Gerrit Kijk in de Vegt begint zich als acteur losser te bewegen, het zingen van dezen tenor is prachtig. Al- bert May toonde zich als altijd voortreffe- 'ijk thuis op de planken. „Die schóne Galathee", het levend gewor den beeld, is een zeldzaam mooie creatie van Louise de Vries, die zich in korten lijd ontwikkeld heeft tot een eerste rangs artiste en die voorzeker een schitterende carrière •oor den boeg heeft. Met de tenoren Chris Taverne en Gerrit Kijk in de Vegt, en mei den komischen trial Albert May, die langs den neus weg nog al eens wat extra grappen debiteerde er. zelfs voor een Hollandsche E inlage zorgde, was het een bezetting die de meesterlijke eenacter met veel speel-éltin en vocale schoonheid realiseerde. Wim Quispel deed met zijn voortreffelijk orkest de rest. Het was alles eerste-njngs. Het publiek heeft aldus eens kunnen kennis maken met een operette-kunst in veredel den vorm, zooals men deze zelden te zien en te hooren kan krijgen. JOS. DE KLERK. PERSONALIA. Geslaagd voor de acte Hoogduitsch L.O. de heer P. J. Rijpstra, alhier. H.O.V. en Doopsgezind Zangkoor. Dit volksconcert, dat van den regel afweek door de medewerking van een groot gemengd koor en daarom het praedicaat „buitenge woon" voerde, werd weer voor \een geheel I gevulde zaal gegeven. Voor den dirigent Jac. Zwaan, die naast ttvco orkestwerken een groot gedeelte van Hëndel's Messiah uitvoerde met koor, orkest en solisten, was die belangstelling een blijde verrassing. Maar die blijde verras sing was wederzijdsch. Zij werd^al aanstonds teweeg gebracht door de zeer accurate ver tolking van Chcrubini's prachtig filigraan werk' de ouverture „Anacréon", een meester werk, waarin elke „Zuthat" een teveel is. Het érkest speelde in voortreffelijk samenspel en dus was ook de klankverzorging üitnemend. De nu volgende Mozartsymphonie (in Es) ver draagt weliswaar een tikje méér persoonlijk heid in de leiding, maar toch was het juist gezien van den dirigent, bij een zóó korte sa menwerking boven alles de noten te laten spreken, wanneer slechts het geheel (zooals nu) uitstekend is verzorgd. No dit „inspelen" bood Handel's muziek geen problemen. In de mooi doorvoelde alt- aria „Er ward versmöhet und verachtet" (Ca- tharina Hesscis was de soliste) was ér in het Da Capo een oogenblik van onjuistheid bij de houtblazers, het éénige vlekje op dezen avond vol muziek. Wekte niet de klankrijke, weeke stem der altsoliste herinneringen aan mooie momenten uit vroegere Messiah-ver- olkingen? Ook de sopraansolistc (Lola van der Ben) had (o.m. in „Du liessest ihi4 im Grabe nicht") momenten waarin zij zichzelve trof. En het koor, al mocht hel mannenkoor ruimer bezet zijn, zong slagvaardig en met doorgaans goede klankverzorging. Een triomf voor Jac. Zwaan en de zijnen was het. dat zij qps in het slotkoor „Amen" de macht en de grootheid vyn Hëndel's kunst konden doen ondergaan. G. J. KALT. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van de nieuwe distri butiebescheiden, welke vandaag is begonnen met de letter R. is het morgen Vrijdag de beurt aan de letters N, Q en T. INTREDE DS. II. J. PLAGGEMARS. Ds. H. J. Plnggemars, predikant bij de Ned Hcrv. Gemeente van Hansweert, die beroepen is naar Spaarndam, is voornemens Zondag 24 Januari afscheid van zijn gemeente te nemen en Zondag 31 Junuari zijn intrede in Spaarn dam te doen, na bevestigd te zijn door ds. C J. van Pnassen, predikant te Zutfen. TERAARDEBESTELLING MEVR. v. d. REEP—MLYNCZAK. Op de R.K. begraafplaats te Overveen had gistermiddag omstreeks twaalf uur de teraardebestelling plaats van mevr. J. v. d. ReepMlynczak, die dezer dagen op tra gische wijze om het leven was gekomen. Aangezien de kerkelijke autoi iteiten in ver band met het feit, dat de overledene lid der N.S.B. was, een kerkelijke begrafenis gewei gerd hadden, had de W.A. een graf gedolven en was het kerkhof afgezet door weerman- De lijkwagen werd geflankeerd door leden van de W.A., voorafgegaan door een kom paan. Op de begraafplaats was de belang stelling zeer groot. Onder leiding van Heer banleder Ncederkoom stonden voor de kerk verschillende afdeelingen van de W.A. aan getreden. De kist, die gedekt was door de vlag der beweging werd naar het graf ge dragen door W.A.-mannen. Hierachter volg den vele vooraanstaande functionarissen der beweging. •Toen de kist was neergelaten werd het woord gevoerd door den heer Vlekke, die woorden van troost sprak tot de familieleden in het bijzonder tot den zwaar getroffen echtgenoot. Een enorm aantal bloemstukken, waar onder vele van N.S.B.-organisaties, dekten het graf. Een familielid dankte de vele aan wezigen aan het slot van de plechtigheid voor de vele bewijzen van belangstelling. Onder do talrijke aanwezigen merkten wij o.m. op den gemachtigde van den leider der N.S.B. in Noordholland, den heer J. W. de Ruiter, den Commissaris der Provincie, mr. A. J. Backer, den burgemeester van Haar lem, don heer S Plekker, den burgemeester van VeLsen, den heer Tj. van der Weyde: de burgemeester van Bloemendaal werd we gens verhindering vertegenwoordigd door wethouder De Keuter, de gewestelijke orga nisatieleider, de heer A. H. van der'Hort' en voorts vele kringfunctionarissen u: Haarlem en omgeving. Ook de landelijke leidster van de N.S.V.O., mevr. Van Lan- kerenMatthes was aanwezig. DISTRIBUTIEBONNEN Hoeveelh. Artikel Bon Kaart Aardappelen 61A Aard. Aardappelen 61B Aard. Beschuit si Besch. Bloem 447 t.m. 450 Algem. Boter 59 Bot/Vet Boter 68 Bot. Brandstoffen 01 t.m. 05 BV Brand9t. 1 eenh. 31 Dec. 01 t.m. 05 KF 1 eenh 30 April '43 •m. 08 bv i eenh. 28 Febr. '43 3 leg. 8 Dec. 1 Kg. 8 Dec. 75 gr. 6 Dcc. 70 gr, 26 Dec. 125 gr 10 Jan. '43 125 gr. 5 DCC. Brood 61A Brood Brood 61B Brood Cacao 3-74, 4-74 Reserve Chocolade 56, 57 Versn. Chocolade 3-75. 4-75 Reserve Cigarelten Rn Tab./Clg. Eenheids-zeep NO Eenh zeep 412. 431 Algem. 439 440 ,-vlgem. 438 Algem. tjn. 444 Algena. 445 Algem. Gort Kaas 442 Koifiesurr. Melk Petroleum Rijst Scheerzeep Suiker Suikerwerk Sigaren Tabak Taptemelk Vermicelli Vleesch Vleescb Wascbpocder 61 Melk 03 Petr, 4-73 Reserve M Text. ir 437 Algem. 58, 59 Versn. 3-76. 4-70 Reserve Ril Tabak Ril Tabak 61 Taptem. 441 Algem. 61A Vleesch 61B Vleesch NO Waschpoed- 1 432. 413 Algem. 1 400 gr. 5 Dec. 50 gt 6 ec. 150 gr 26 Dec. 100 gr 12 Dec. 100 gr. 20 eig 6 Dec. I rants 31 Dcc. 1 rants. 31 Dec. 1 ratiti 26 Dcc. 500 g; 26 Dec. 100 gr 20 Dec. 250 gr. 26 Dcc. 1 3 4 Ut. 8 Dec. 2 Ut Jan. '43 500 gr. 26 Dcc. 45 gr. 31 Dcc. I kg. 26 Deo. IM gr 12 Dec. too gr. 5 st 5 DOC. 25 gr 5 Dec. 1 3'4 lit. S.Dec. 100 gr. 20 Dcc. 100 gr. 5 Decf 25 gr. 5 DeC. rants. 31 Deo rants. 31 Dec. Bonnen fteteekencn voedsel.mits er geld 1st Zorgt voor geld! steunt Winterhulp «üro 5553. Gisteren is op de R.K. Begraafplaats te Heemstede ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Mevr. J. v. d. Reep-Mlynczak. die dezer dagen op tragische wijze om het leven is gekomen. Daar de geestelijkheid haar medewerking aan de plech tigheid onthield, geschiedde deze door bemiddeling van dc W.A. (Foto Peperkamp) JAARVERSLAG HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. Uit het jaarverslag der H.O.V. ont- leenen wij het volgende: De belangstelling voor de concerten is zeer goed en het is verheugend, dat zoovele jongeren regelmatig de concerten bezoeken mede doordat de jongeren muzikaal opge voed worden door middel van de Paeda- gogtsche concerten. *J®£voerd werden: 16 Leden-concerten, 27 Volks-concerten, 10 Beethoven-concer ten (2 series van 5 concerten), 3 Paeda- gogtsche concerten, 2 concerten met mede werking van het H.O.V.-koor, 8 concerten te Alkmaar, 2 te Zaandhm, 1 te Krommenie, 1 te Bergen,(NIL), 29 Radio-concerten, waarvan 28 te Hilversum en 1 te Haar lem werden uitgevoerd, 5 concerten te Bloemendaal en 1 te Heemstede. Aan de gegeven concerten werd door 108 solisten medewerking verleend. De concerten werden gedirigeerd door Martnus Adam en Toon Verhey, terwijl als gastdirigenten gedurende de zomer- concerten fungeerden: Drs. Arend Koole, Jaap van Ginneken, Nico Verhoef!, Jan Out, Piet van Egmond, J. van der Waart, Mr. Harm Smedes en J. P. Haikes Delg- man. Toon Verhey werd benoemd als dirigent bij het Residentie-orkest, terwijl Drs. Arend HO y°°r hem werd benoemd bij de De salarissen van de orkestleden konden belapgrijk worden verhoogd. Werd voor heen over 7 maanden arbeid f 49000 uit betaald, zoo was dit bij 12 maanden ar beid f 110.000. Het Rijk betaalde f 76.490.84 als subsidie en bijdrage in de salarissen. Met ingang vanr het seizoen 1943 werd het orkest belangrijk versterkt en het be staat thans uit 57 musici. Aan de gemeente Haarlem, Prov. Noord- Holland, gemeente Bloemendaal, Heemstede en Alkmaar werd verhooging van de sub sidie gevraagd. Er is reden aan te nemen dat deze verhoogingen zullen worden toe gestaan. RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 4 DECEMBER 1942. HILVERSUM I,'415.5 M*. 7.15 „De 4 Rlchter's Gesangs Gitaristen" en Harry Stelner zingen (gr.). 7.30 B. N. O Nieuws berichten. 7.40 Oude vertrouwde wijMes (gr.). 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.40 Gesprek met Peter. 8.50 Komponisten Blldnis von Fran/. Llszt (gr.). 9.00 Met de harmonica er op uit (gr 9 30 Spiegel van den dag (opn.). 9.37 Met de harmoni ca er op uit (gr.). 10.00 Orkest Malando en solist. 10.30 Sint Nicolaas en de dichters. 10.45 Orkest Malando en solist. 11.15 Kcrkconcei t (gr.). 12.00 Almanak 12.05 Harmonie orkest (gr.). 12.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 13.00 Tusschen dc- bedrijven. 15.00 Klaar voor opname? Draaien, filmprogram ma. 16.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 17.00 Zang cn piano (met toelichting). 17.30 Mozai tprogrnmma. 17.45 „Aangenaam, mijn naam is Fransge varieerd programma. 18 30 B. N. O. Nieuwsberich ten. 18.40 Sportrcvue van de week. Vanaf m.is alleen voor de radio-centrales, die over een lijn verbinding met de studio beschikken, 19.15 Vier handige planovoordracht. 19.45 Zepparonl-kwar- tet. 20.15 Luchtige avondklankeri. 21 45 n. N O. Nieuwsberichten. 22.00 Opgeruimde zangers (gr.). 22.00 Rhapsidieen (gr.). 23.00—24.00 Op den dans vloer (gr.). HILVERSUM n, 301.5 M. 7.157.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnas tiek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Landbouwvoorlich ting. 8.15 Voor de binnenschippers. 8 30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.40 Viool, piano en cello (gr.). 9 00 Uit de werken .van Strati.** en von Suppé (gr.). 9 15 Voor de hulsvrouw 9.20 Vervolg van 9.00 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Plano- voordracht. 11 00 Voor de kleuters. 11 20 Kinder koor (opn 11.30 Orkest Joan Lancé. 12.15 Streek- cultuur. 12.45 B. N O. Nieuwsberichten. 13 00 Programma-overzicht. 13.05 Koorzang cn ptnno- soli (gr.). 13.30 Arnhemsche orkestverccniging en soliste 14 00 Godsdienstige uitzending. 14 30 Arn hemsche orkestvereeniging en soliste. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Operette en lichte opera klan ken (gr.). 10.15 B. N O. Nieuwsberichten. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Vioolpjiantjes van Mario Tra- versa. 17.45 Spiegel van den dag en B, N o Do Jordaner vertelt over sociale nooden. IH.00 Marschmuzlek (gr.). 10.15 Reportage. 18,30 „Cuin- panellas", Itaiiaansch programma. 19.00 B. N. O. Engelsche uitzending Hollnnri'x Political Aspects, Voor de radio-centrales: Symphonle-orkcsttn spelen beroemde dansen (gr.). Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over con lijnverbin ding met de studio beschikken. 19 15 Orgelcon cert en zang. 19.45 B N. O. Nieuwsberichten. 19.55 Symphome orkest (gr.). 20.15 Luisterspel „De wetenschap dient de rnenschhcid". 20.45 liet Zep- paroni Kwartet. 21 05 Zang cn plano 21.30 Plano cn orkest (gr). 21.45 B N. O. Nieuwsberichten. 22 00 B. N. O. Actueele beschouwing. 22.10 Avond wijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum I. in ANTIEKHANDEL WILSONSPLEIN No. 7 (Het Huis met de Lantaarn) Suze Preisser, de eerste klassieke solodan seres van het „Deutsche Theater in den Niederlanden" (voorheen eerste ballerina aan de opera te Leipzig) zal een reeks dans avonden in ons land geven. Zij zal ook 111 Haarlem optreden. (Polygoon-Emst Krauss-Pax Holl. c) FEUILLETON Irene Keller's dubbele leven Door Fred. Andreas. 33) Nu den brief gelezen te hebben voelde Dael een onbeschrijfelijke opluchting. Zijn vermoe den, dat hier bewaarheid werd, was niet veel moor dan een gedroomde wensch gewee»t""en hij had nauwelijks kunnen gelooven, wat mr. Pranser hem te voren gezegd had. Doch hier stond het zwart op wit: Irene was niet de „vriendin" van Pranser geweest. Ze had slechts één geliefde gehad en dien had ze verloren. Hoe goed deed het hem, dat zijn hart zich niet vergist had Hoe heerlijk te weten, dat Hilda Schot met al haar verdacht makingen ongelijk had gehad „Ja", zei Dael met een zucht van verlich ting, „dat is een merkwaardige, een veelver- klarende brief. Wat gebeuren er toch vreemde dingen, niet waar? Enkele.weken geleden had ik me niet kunnen voorstellen, dat een meisje op die manier comediespelen kon om haar toekomst en studie veilig te stellen." „Ik ook niet, dat iemand als mijn vader... begon Pranser op bitteren toon, doch brak den zin af om levendiger te vervolgen: „Ik kende zijn ïjdelheid wel, maar had toch niet gedacht, dat die zoo ver zou gaan." „Ja", antwoordde Dael dof Een zeer hate- lijke gedachte was hem ingevallen, namelijk hel door Pranser vervalschte handschrift der actrice. Dit had hem het eerst op het denk beeld gebracht, dat Irene wellicht niet anders dan een „reclamebord" was geweestHoe anders zou alles gegaan zijn, als Pranser niet rijk genoeg was geweest om zich die liefdes- comedles te veroorloven Was hij dan een protserige dwaas geworden Of een misda diger Zou hij, met of zonder geld, er eenig vermoeden van gehad hebben, hoe diep hij Irene in haar trots krenkte? Het was niet in te denken, welk een marteling dit maanden lange comediespel voor Irene moest zijn ge weest Een wild medelijden beving hem plotseling Wat kon het leven toch hard zijn voor jonge monscljen, wier eenige fout het was, dat ze geen geld hadden en toch eerzucht, verlan gen, levenslust, talent Na een half uur nam hij afscheid van mr. Pranser en stak de portretten en brieven bij zich, om ze aan Irene te geven, indien hij haar ln Italië vond. „Ik wcnsch u het allerbeste," zei Pranser ietwat plechtig bij het afscheid. „Ik heb den indruk gekregen, dat juffrouw Keiler waard is, door u beschermd te wordenen vast gehoudenZegt u haar, dat mijn zuster en ik zonder eenige verbittering aan haar denken cn haar moeilijkheden begrijpen." Dat woord nam Dael als een geschenk met zich mee. Dien avond reisde hij verder naar Milaan. HOOFDSTUK XXI. Silvio Ilarra ontvlucht de werkelijkheid. Het Ristorante Bologna is een klein, zelden door vreemden bezocht eethuis in Napels Hel ligt in een zijstraat, enkele schreden van de Piazza Municipio verwijderd, en de zgo- lucht dringt soms, als de wind er op staat, tot in de achterste hoeken der eetzaal. Hel was begin September, doch dc zon straalde nis in Juli over de stad. Ook de ven tilator, door signora Becci, die dik. en mollig aan de cassa zat, in beweging gezet, verschaf te weinig verkoeling in het Ristorante Bolog na Het zat er vol vliegen en de kellner Luigf had de handen vol, met ze van de toonbank te verjagen, waarop groenten en fruit ten toongesteld waren. Er waren op dat moment nog slechts enkele gaston. Aan de lange stamtafel zaten slechts de tandarts dr. Martini een stoere, zwart harige man met blauwe oogen en de corres pondent Walter Schneider van de seheepg- verzekering-maatschappij Lloyd Mediterrano, die sedert tien jaar in Napels woonde en er meer als Zuiderling uitzag dan de inwoners zelf ofschoon hij uit Hamburg geboortig was. „Is Barra er nog niet geweest vroeg Martini in de richting van de cassa. Mevrouw Becci schudde zwijgend het hoofd en plukte aan haar zijden blouse. (Wordt vervolgd). Haarlemsche Rechtbank. Een 23-jarige Amsterdammer H. D., chauffeur-monteur, had in Juni '42 een aan tal rijwielen gestolen, o.m. één uit de ves tibule van de Rotterdamsche Bank in de Zijlstraat en uit het portiek vun een bank gebouw in de Kruisstraat te Haarlem. De Officier van justitie vroeg één jaar en zes maanden gevangenisstraf, rekening hou dende met het feit, dat D. meerdere rijwie len gestolen had, dan de twee ten laste ge legde, en bovendien zes maanden voorwaar delijke straf had gekregen van den Amster- damschen politierechter. Mr. H. D. Proper vroeg de uiterste clementie voor zijn cliënt. De Haarlemsche slager W. de B. had op 15 October met A. K. en Van E. een hand kar gestolen van een erf aan den Achter weg. De B. had reeds twee veroordeelingen achter den rug, die echter nog niet door hem waren ondergaan. K. had bovendien een rijwiel gestolen uit de stalling van de kerk aan dc Kloosterstraat. De Officier vroeg tegen De B. acht maanden, rekening houdend met de twee veroordeelingen en tegen K. zes maanden gevangenisstraf, aan gezien hij in den laatste een bijlooper van )e B. zag. In het begin van September was in een villa aan den Vijver weg te Bloemen daal een inbraak gepleegd, waarbij de dader zich toegang had verschaft door een door hem ingedrukte serreruit. Er bleken een heerencostuum, winterjas, jekker, over hemd, dekens en een leeren jasje gestolen te zijn. De dader bleek de 51-jarige chauf feur N. B. te zijn, die reeds zestien veroor deelingen achter den rug had. Behalve deze inbraak bleek hij nog een heel stel andere op zijn geweten te hebben; hij had fietsen gestolen, dekens, portefeuilles, etc. De offi cier vroeg tegen den man twee jaar ge vangenisstraf. Mr. S. C. van der Wall-wees op het ver leden van den man. Jarenlang was hij in Indië naar groote tevredenheid zijner supé rieuren werkzaam geweest, hij had er ƒ25000 weten over te leggen en was hiermee een eigen zaak begonnen. Hij ging over den kop, kreeg een beroerte en een ernstige ziekte en keerde terug naar Holland. Van dien tijd af ging het bergafwaarts, hij be gon te stelen en zat op het laatst drievierde deel van het jaar achter de tralies. Mr. v. d. Wall meende dat hier een psychiatrisch rapport wel ingewonnen mocht worden. Uitspraak over veertien dagen. VERDUISTEREN van 16.31 tot 8.31 uor 4 Dec.: zon op 8.31. onder 16.29 uur maan op 3.18, onder 14.56 uur 5 Dcc.: zon op 8.32, onder 16.28 uur maan op 4.36, onder 15.22 uur OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Krachten* de bekendmaking van den secr.- gen. van het dep. van H. N S. in de St.crl. van 26—1 '42 zijn ondernemingen, welke zich als hoofd- of nevenbedrUf bezighouden met het ver handelen van diverge machines werktuigen en apparaten, verplicht aan den directeur der sectie metalen-verwerkende industrie schriftelijk het verzoek te doen haar bij de sectie in te schrijven. Het begrip „verhandelen" omvat in deze ook het verhuren, zoodat voormelde verplichtingen tot verzoek om inschrijving ook rust op ver huurders van genoemde goederen. Deze verhuurders van machines, werktuigen cn apparaten worden alsnog in de gelegenheid gesteld een Inschrijvingsformulier aan te vragen en voor 12 December 1942 bij het bureau voor de metalenverwerkende Industrie, Rtouwstraat 174, 's Gravenhagc ln te dienen. Het niet nakomen van deze verplichting Is strafbaar. Heden is na een langdurig ziekbed overleden mijn lieve Man LOUIS LUCAS ROG Jr. op den leeftijd van 37 jaar. FINY ROG—DE RUITER. Haarlem, 2 December 1942. Graafschapstraat 67. De crematie is bepaald op Zaterdag 5 December a.s. te Driehuis-Westerveld, na aan komst van trein 13,15 uur. Heden overleed na een langdurig geduldig lijden onze eenige Zoon LOUIS LUCAS ROG in den ouderdom van 37 jaar. L. L. ROG H. W. ROG- BRASPENNING Haarlem, 2 Dec. 1942 Fabriclusstr. 48 Hiermede geef ik namens de Familie kennis van het over lijden van onze geliefde Tante MARTHA JOHANNA HESSELS Weduwe van M. OTTJES op den leeftijd van 78 jaar. Uit aller naam; - L. W. HAENTJENS. exec. test. Heemstede, 2 December 1942 Zandvoortsehelaan 190. De teraardebestelling zal plaats hebben op Zaterdag 5 December a.s. te 11 uur op dc Algemeene Begraafplaats te Heemstede. Eenige en algemeene kennisgeving. Hiermede vervullen wij, Kleinkinderen, den droevige» plicht kennis tc geven, dat, na een verblijf van ruim 3 maanden, te onzen huize heden na eenkortstondig lij den, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in het ziekenhuis „Maria Stichting", in den ouderdom van bijna 93 jaren is overle den, onze lieve Vader, Be huwd-, Groot- en Overgroot vader FRANCISCUS X. BLONDé Wed.nr van JOHANNA PYSON. Uit aller naam: GEORGETTE BUSé— CARTON H. P. J. BUSé Haarlem, 2 December 1942 v. Egmondstraat 33. De Gezongen Uitvaartdienst wordt gehouden op Zaterdag 5 December a.s. in de Paro chiekerk van St. Liduina (Zaanenlaan), om 9 uur. De begrafenis zal plaats vin den op Maandag 7 December in het Familiegraf te Vlis- singen. Geen bezoek. Geen bloemen. Gevr. v. eenige dagen per week FLINKE WERKSTER zelfst. kunn. werken. Aanm.: iïeerenweg 02, Heemstede. STADSSCHOUWBURC Zondag 6 December - 7,30 u. Opmjering van het blijspel door de Tooneelvereeniging „JACOB VAN LENNEP" EEN ECHTE LACHAVOND. Pr. f 0,40f 1,20 (a. inbegr.) Voorverk. v.a. Vrijd. 10-3 u. Algemeene kennisgeving. Voor de hartelijke deelneming, ons betoond bij het overlijden van onzen besten Man, Vader, Groot- en Overgrootvader, tuigen wjj onzen hartelijken dank. Uit aller naam: D. M. BRON—WEISSENBRUCH L. G. TOE WATER—BRON. Zwolle, November 1942. GEROUTINEERDE TYPISTE gevraagd, pl.m. 20 jaar. H.B.S.- of Mulo-opleiding. Grondig be kend met Ned. taal (bij voorkeur ook bekend met oude spelling). Br. onder no. 8982 Bur. v. d. bl. HULP IN DE HUISHOUDING met eenige ervaring, voor direct 'gevraagd. Br., Directie Diaconie huis, Jansstraat 36, Haarlem. K AiM PEERTENTEN Dekzeilen, te koop gevraagd. HUYBOOM, Reitzstraat no. 50 Haarlem-Noord. Wi) leveren U alleen versche bloemen, die lang frïsch blijven. BELASTING-ADVIESBUREAU J. W. BREET Pijnboomstraat 121 - Haarlem-N. Controlecren v. Aanslagbiljetten. STADSSCHOUWBURG AMSTERDAM ZONDAGMIDDAG 6 DECEMBER, 1,30 UCR, MATINEE ADAM IN KALLINGSCHAP van Joost van den Vondel m. m. v. HET ORKEST DER OPERA Prijzen: ƒ3.tot ƒ0.75. Plaatsbespr. van Donderd. 3 Dec af, dag. van 10-3 u. Telefonisch van 11 uur af, nr. 32932. PRIMA ADM. KRACHT (vr.) Goed bekend met boekhouden, accuraat en zelfstandig. Eigen handig geschreven brieven met vermelding van opleiding, werk kring, leeftijd, datum van Indiensttreding etc onder no. 8986 bureau van dit blad. KANTOORJUFFROUW. Voor terstond gevraagd ger. Kantoorjuffrouw op bakkerij kantoor. Moet genegen zijn ln winkel te helpen en bewijzen van absolute eerlijkheid en betrouwbaarheid kunnen overleggen. Goed loon. Br. m. opg. v. leeft, en ref. onder no. 8983 bur. v. d. bl. Duizenden aanmeldingen kwamen binnen voor den Dultschen taalcursus. U KUNT NOG MEEDOEN, door nog heden In te «chrijven op dezen cursus, aanvangende 8 Dec. voor beginners en 12 Dcc. voor gevorderden. 25 LESSEN f 2.50. Stort nog heden f 2.50 op girorekening 400.000 van den Ned. Omroep met vermelding. Duitsche cursus beginners (of gevorderden) Voor volledige Inlichtingen wordt verwezen naar de microfoon- mededeelingen 's Maandags, "s Woensdags en 's Vrijdags te 18.30 uur Hilversum I. (21.45 uur ook via Radio-centrales). Vraagt gratis proefles aan bij Postbus 2, Hilversum DE NEDERLANDSCHE OMROEP MEISJESBOEK „YOLANDA" door Nan Copijn Een boeiend en lijn geschreven boek voor oudere meisjes. Keurig uitgevoerd met vele mooie teekeningen van O. Verhagen. Een prachtig St. Nicolaasgeschenk. Gebonden in stcvigen band. 128 blz.. Slechts 1.35. Porto 0.171/,. Boekhandef J. DE SLEGTE VrU e ntree Amsterdam, Kalvcrstraat 223 Giro 120646 Haarlem', Gr. Houtstraat 134. - Het goede boek goedkoop t Etui met s paleiu-slul compleet Wat fluistert de Sint daar ..een wolkom c«de«u ■oor Uw vrouw of verr oofd* vormt zoo'n prar- liich rdaétul van „FOLAY" I flacon Lotion A ncttoycr I pot Cold cream 1 pot Crème atJhéitive 1 doo* gelantupordcr Vilaluflcnd verkrijgbaar bü Vxc Uodchui* J

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2