V.5. V.—HAAKLEM moet I Jmuider zege worden Veiling van „allerhande" ï,vüi »qiua}»a 2i ï«pi»»«z Ï6Ü OK 3u«3a«*r oz.82 Rood-witten willen kans op kampioenschap behouden. Wat presteert Stormvogels tegen D.W.S. (Van onzen voetbalmedewerker) Ons overzicht omtrent de ontmoeting VUC— VSV beëindigden we de vorige week als volgt: „Een voorspelling met eenige kans op suc ces te doen, wanneer zulk een wispelturige club als V.U.C, de 'tegenpartij is, is al heel lastig. We zullen dit dan ook niet doen, doch willen volstaan met te zeggen, dat we ons er in hel geheel niet over zouden verwonderen, als V.S.V. met een stevige overwinning huis waarts keerde, maar ook allerminst vreemd zouden opkijken, als V.S V. slechts op een deel van den buit beslag legde. V.S.V. is zoo verstandig geweest niet met een deel van den buit genoegen te nemen, doch eischle het volle pond van de Hagenaars Daardoor heeft ze haar kans op de bovenste plaats nog ten volle behouden, al willen we wel bekennen, dat we in stilte gehoopt hadden, dat de roodwitten een puntje op Feljenoord zouden zijn ingcloopen door een gelijk spel van deze club tegen Ajax. Het heeft echter niet zoo mogen zijn, zoodat de opgave v V.S V. wat verzwaard is, n.l. het inloopcn van minstens 3 punten met nog maar 5 wedstrijden voor den boeg! Tn deze opgave ligt praclisch opgesloten, dat de V.S.V.-ers de ontmoeting tegen Fcijenoord zeker moeten winnen en overigens ook tegen de andere clubs geen enkel puntje meer moe ten verspelen. Haarlem in last. Zondag kornt Haarlem bij V.S.V. op bezoek en nu wil het toeval, dat de roodbroeken dit maal juist voor 't eerst als zeer ernstige de- gradatic-candidaten in het veld verschijnen. Aanvankelijk scheen het, dat Haarlem dit jaar. dank zij Emma s zeer matige prestaties, niet voor de onderste plaats in aanmerking zou ko men, doch de laatste weken bijten de Dordte- naren dusdanig van zich af, dat ze het pun- tenaantal van Haarlem en 't Gooi reeds zijn gepasseerd. Haarlem en Hilversum zijn dus, als eens Leiden, in last, wat beloekcnt,. dat de clubs, welke de roodbroeken en de Gooiers nog te bestrijden krijgen, geducht op hun qui-\ moeten zijn. V.S.V. zal dat in verband met haar hoop om alsnog Feijenoord te verdringen, Zondag ze ker zijn en daarom lijkt de uitslag ons niet twijfelachtig. De productiefste voorhoede van alle Nederlandsche eerste klassers toch komt tegenover een verdediging te staan, die in 13 wedstrijden 42 keer werd gepasseerd. Zoo'n verdediging lijkt ons nu net een kolfje naar de hand van Sterk c.s. en daar we de V.S.V.- defensie stellig in staat achten de Haarlem voorhoede in bedwang te houden, lijdt het bij ons geen twijfel, of de punten blijven op IJmuiden. Nog niet veilig. De Stormvogels hebben de mooie kans, om zich door de overwinning op D.F.C. vrijwel definitief in veiligheid te stellen, niet aan gegrepen. Hadden zij toch gewonnen, dan had den ze 6 verliespunten minder gehad dan H.B.S. en dit zou, nu zoowel Stormvogels als H.B.S. nog maar 5 wedstrijden hebben tc spelen, practisch beteekend hebben, dat de Vogels, voor H.B.S. onbereikbaar waren. Nu verkeeren de blauw-witten wel niet direct in degradatie-gevaar, maar oppassen is toch nog altijd de boodschap. De Stormvogels hebben, zooals in ons blad van Maandag ook vermeld stond, in de ont moeting tegen D F.C. het geluk niet nan hun zijde gehad Zelden zullen in een wedstrijd lat en paal zoo vaak een doelpunt in den weg hebben gestaan! Maar voor 't overige dient ook erkend, dat aan Stormvogels' spel nog tal van tekortko mingen kleefden. Den grootsten tegenvaller vonden we wel het spel van Visser op de spil- plaats. Dezen anders op de backplaats zoo lastig te passeeren speler liepen de Dordtsche aanvallers nu juist zoo gemakkelijk voorbij, terwijl we ook van het steunende werk van Visser geen hoogen dunk kregen. De oorzaak van een en ander meenen we te moeten zoe ken in het feit, dat Visser zich te veel als aan vallenden spil ontpopte, althans vaak vóór de vleugelhalfs opereerde. Hij had naar onzen smaak wat meer „achter" moeten blijven, zoo dat de backs hun aandacht aan de vleugel spelers van D.F.C. hadden kunnen schenken, waardoor op hun beurt de belde vleugelhalfs zich wat meer naar voren hadden kunnen wagen. Dan viel ook het spel vnn Schoorl als mid- voor ons niet mee. Deze Stormvogel kan schieten, dat weten wc, maar och, wat kwam hij er Zondag weinig aan toe! En deels door eigen schuld: Schoorl heeft nu eenmaal de neiging steeds zelf den bal vrij te willen ma ken door twee, drie spelers van de tegen partij te trachten te passeeren, wat natuur lijk tempo-verlies met zich brengt in plaats van den bal af te geven aan een medespeler en zich dan vrij tc loopen. Agenda IJmuiden. ZATERDAG 12 DECEMBER. Thalia: Piraten, 7.30 uur. De Pont: De eed van Stophan Rakitin, 7.30 u. ZONDAG 13 DECEMBER. Thalia: Piraten. 3. 5 en 7.30 uur. De Pont: De eed van Stephan Rakitin, 3 en 7.30 uur. MAANDAG 14 DECEMBER. Bioscopen: Zie Zaterdag. Dienst der apotheken. Zondag-, avond- en nachtdienst: IJmuider Apotheek, Koningsplein. De dienst der apotheken zal Zondag door de IJmuider Apotheek aan het Koningsplein worden waargenomen, welke van heden tot en met Vrijdag ook met den avond- en nacht dienst is belast. Tegen D.W.S. Zondag gaan de Vogels bij D.W.S op bezoek. Op eigen terrein wonnen zij destijds met 20, maar dit zal hun in Amsterdam zoo gemakke lijk niet afgaan, in de eerste plaats, omdat het Idaar alleen A.D.O. nog maar gelukt is de Amsterdammers te kloppen en in de tweede plaats, omdat de D.W.S.-ers den laatsten tijd getuige o.m. hun 40 overwinning van Zondug j.l. op Sparta weer beter op dreef :ijn, dank zij o m. het feit, dat zij in Ruyne- man en Kliffen over goede buitenspelers be schikken. Wij zouden dan ook al zeer tevre den zijn, wanneer de blauw-witten op één punt beslag wisten te leggen. IN DE LAGERE REGIONEN. De wedstrijden van Zondag. Voor Zondag zien wij de zaken weer donker in voor de Santpoorters, want zij moeten op bezoek bij een op wraak belust O. S. V. Wat toch is het geval De Oostzaners hadden tot vóór Zondag een voorsprong van 2 punten op hun ernstigste concurrenten. Door een 21-nederlaag tegen W. F. C. echter ging deze voorsprong weer verloren. Het ligt dus voor de hand, dat de O.S.V.'ers alle pogingen in 't werk zullen stellen, om in de running te blijven. Hier komt nog bij, dat de Zaankanters op hun eigen terrein nog lastiger tegenstanders zijn dan daarbuiten, zoodat het tot dusver alleen K. F. C. nog maar gelukt is in Oost- zaan te winnen. Neen, wij rekenen stellig op de tiende Santpoortsche nederlaag. De vrijheid, welke we in ons vorige over zicht namen, om te beweren, dat Terras vogels toch inderdaad te sterk was voor de onderste plaats, is na Zondag nog weer een beetje grooter geworden: De overwinning op Kinheim toch beteekende, dat de Santpoor ters uit hun laatste 4 wedstrijden 7 punten hadden weien te behalen, 't Is bepaald jam mer, dat de gecombinccrdcn na hun hoopvol begin zoo'n stevige inzinking hebben gehad, anders zouden zij nu zeker nog een aardig woordje mee spreken. Zondag komt Schoten op bezoek. De Scho tenaren hebben uit 13 wedstrijden 17 winst punten weten te behalen, tegen het leidende H. F. C. 19 uit 12 wedstrijden. Ze mogen dus vier verliespunten meer hebben dan de lei ders, geheel kansloos zijn ze niet. Dat be- teekent, dat er een „geladen" Schoten bij Terrasvogcls op visite komt. Juist iets voor de Vogels, om even een spaak in 't wiel te steken De tijd, dat we konden gewagen van een Kinheimhorstel. dus ook van Kinheim-over- Winningen, schijnt voorbij tc zijn: Den laat sten tijd tenminste laten de Velsenaren het leelijk zitten. Tegen Terrasvogels had het zelfs den schijn, of de fut er bij de Kinhei- mers uit was en dat zijn we van de Noorde lijke Velsenaren niet gewend. Zondag spelen de Kinheimers weer thuis «n wel tegen Bloemendaal. In tegenstelling met Kinheim komen de Bloemendalers den laatsten tijd juist wat beter voor den dag. We zullen dan ook maar op niet meer dan een gelijk spel rekenen. Wat 't meer wordt, is een extra meevallertje. Belangrijke wedstrijden voor deze afdeeling zijn nog H. F. C—Zandvoortmecuwen en Half wegD. T, S. resp. in verband met de bezet ting van de bovenste en van de onderste plaats. Met alle respect voor de kranige overwin ning van V. V. B. op I. E. V., vragen wij ons toch af: „Wat is er met E. V. aan de hand Na den zwakken start tegen Zee vogels is er een tijd geweest, dat de I.E.V.'ers vrijwel niet tc verslaan waren, doch den laat sten tijd wil het lang zoo goed niet meer vlotten, zoodat V. V. B.. dat steeds een toontje lager gezongen hoeft dan I. E. V., thans zelfs minder verliespunten heeft. Beide clubs staan momenteel in de middenmoot en daar zullen ze o.i. blijven ook, want de strijd om de bovenste plaats zal wel worden uitgevochten tusschen A.D.O.Zeevogels en Vitesse en die om de onderste tusschen Uitgeest, Alkmaar en C. S. V. Voor Zondag is I. E. V.—A. D. O. uitge steld, doch voor V. V. B. staat de uitwed strijd tegen Uitgeest op 't programma. Op haar eigen terrein boekte V. V. B. een 10 overwinning. Voor een dergelijke kleine zege gevoelen wij thans ook wel wat. Van onze reserve 2e klassers voldeed V. S. V. 2 aan onze verwachtingen door van Helder te winnen. De wedstrijd van Stormvogels 2 tegen A. F. C. 3 ging niet. door. Eenerzijds jammer ge noeg, want de Stormvogels beschikten over :n sterke ploeg. Zondag kan V.S.V 2 zich zelf enStorm vogels 2 een dienst bewijzen door R. C H. 2, waarvan op eigen terrein met 4—1 gewonnen werd, thans ook in Heemstede te kloppen. We vreezen echter, dat deze opgave voor de roodwitten te zwaar zal zijn. Stormvogels 2 zelf ontvangt E. D. O. 2. Wan neer de StoVmvogels hun tegenstanders niet onderschatten laten zij zich even in het geheugen prenten, dat F. D.O. 2 nog maar één uilwedstrijd heeft verloren dan blijven de punten op IJmuiden. Santpoort 2 gaat maar zoo stilletjes haar gang: Thans werd Volcwijckers 3 weer met 3—0 geklopt. Die reserves „leveren" 't hem wel even beter dan hun eerste elftal. Ons dunkt zo maken morgen oen mooie kans, om revanche te nemen tegen Haarlem 3 voor de op 't Haarlemterrein geleden 21 nederlaag. Voetbalprogramma 20 December. Voor Zondag 20 December vermeldt het voetbalprogramma de volgende wedstrijden: Stormvogels—EDO, Santpoort—Alkmaarsche Boys, RCHDe Kennemers, DEMHRC, Be verwijk—Schagen, DTS—Kinheim, Bloemen daal—Terrasvogcls. VVB—Vitesse, CSV—IEV, De Kennemers 2Helder 2, VSV 2AFC 3, MFC 2Stormvogels 2 en DWS 4—Santpoort 2. Spannende scène uit de film Piraten, die in het Thnlla Theater te IJmuiden wordt vertoond. (Foto Sonera) Hoofdinspecteur IJtsma verlaat Velsen. Nieuwe functie te 's-Gravenhagc. Naar wij vernemen zal de heer P. IJtsma, hoofdinspecteur van politic en waarnemer van het commissariaat, onze gemeente gaan verlaten. Met ingang van Maandag zal hij te 's Gravenhagc werk zaam zijn, aangezien hü als commissaris van Rijkspolitie in algemcenen dienst bü de Rijksrecherchcccntrale aldaar is ge plaatst. Met den heer IJtsma verliest Vel sen een ijverig werker, die steeds begrip van zün taak heeft getoond en aldus heeft bijgedragen tot den goeden naam. Melken de Velser politie in den loop der jaren heeft weten te verwerven. De heer IJtsma werd 27 Februari 1901 in de gemeente Leeuwarderadeel (Fries land) geboren. Hij volgde de H.B.S. met 3-jarigen cursus te Leeuwarden en de 2- jarige Hoogere Handelsschool te Groningen. Daarna behaalde hij het inspecteursdiplo ma, afgegeven door den Bond van Hoogere Politie-ambtenaren in Nederland. Van 1 Maart 1924 tot 1 Juli 1927 was de heer IJtsma dienstdoend adjunct inspecteur van politie te Huizem, gemeente Leeuwarderadeel. Van 1 Juli 1927 tot 1 Januari 1930 fungeerde hij als inspecteur van politie en tevens als waarnemend com missaris te Harlingen. Vervolgens was hij een jaar lang adjunct-inspecteur te Apel doorn, waar hij op 1 Januari 1931 inspec teur werd en later den hoofdinspecteur heeft vervangen. Met ingang van 1 Augus tus 1936 werd hij hoofdinspecteur te Vel sen. Gedurende twee perioden heeft hij hier het commissariaat waargenomen, eerst in de mobilisatie tot na Mei en van eentgen tijd daarna tot heden. Ook buiten zijn werkkring heeft de heer IJtsma zich verdienstelijk weten te maken, onder meer als secretaris der af deeling Velsen en omstreken van de Ne derlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren. Door zun toedoen kwam er een goed contact tusschen de vereeniging en de politie tot stand, hetgeen verheugende gevolgen had, zooals ten opzichte van het verzorgen en herbergen van zwervende dieren en het tegengaan van dierenmis handeling. De heer IJtsma is een bescheiden wer ker en we willen dan ook in zijn geest handelen door met het weergeven van bovenstaande, sobere bijzonderheden te volstaan. Wel moeten we nog even op merken, dat velen den heer IJtsma noode zien vertrekken. Het is nog niet bekend wie hem te Velsen zal opvolgen. J. Jans jubileert. De heer J. Jans, stntionsambtenaar aan het station IJmuiden, zal Donderdag 17 December vijf en twintig jaren bij de Spoorwegen zijn. Hij kwam als arbeider te Warffum in Gro ningen in dienst en werd 30 Juni 1919 arbei der-rangeerder te Gasseltenijeveen, waarna 17 Juli 1920 zijn promotie tot arbeider-telegrafist volgde, in welke functie hij zich te Meeden- Muntendam weerde. 12 Juli 1927 werd hij as sistent van den stationsdienst te IJmuiden, waar hij 1 Januari 1941 stationsambtenaar werd. Gedurende de vijftien jaren, dat hij te IJmui den is, heeft de heer Jans zich doen kennen als een ijverig werker, die veel belang stelt in alles wat met het spoorwezen verband houdt Gedurende de laatste jaren is hij met de verzorging van het retzigersloket belast, waar hij zich zeer verdienstelijk heeft weten te maken door zijn accuraat en behulpzaam optreden. Velen kennen den heer Jans en ma ken gaarne van zijn kennis gebruik voor het inwinnen van informaties, waartoe hij steeds direct bereid is. De aanstaande jubilaris is ook op het ge bied van de geheelonthouding niet onbekend. Vooral voor de S.O.V., de vereeniging voor het personeel der spoorwegen etc., heeft hij zich steeds veel moeite getroost, hetgeen tot prach tige resultaten heeft geleid. Hoewel de heer Jans niet van uiterlijk ver toon houdt en bescheidenheid inderdaad een deugd is, zal het hem Donderdag niet aan be langstelling ontbreken. Bij het personeel is hij immers zeer gezien en zijn superieuren weten zijn werk te waardeeren. Bovendien heeft hij talrijke vrienden gemaakt, die den dag even eens niet onopgemerkt voorbij zullen laten gaan. Wenken voor waterverbruikers De directeur van de Gas- en Water bedrijven der gemeente Velsen verstrekte ons aanwijzingen voor de waterverbruikers in verband met de vorstperiode. Men neme goede nota van de volgende wenken: 1. Reeds nu te controleercn of de stop kraan voor den meter goed afsluit. Zoo niet, dan geve men dit op aiui het kan toor der Gemeente Waterleiding, welke voor herstel zorgdraagt. 2. Bij het invallen van een vorstperiode worden des avonds de stopkraan voor den meter gesloten, de kranen op de binnen leiding opengezet, de w.c.-bak afgetrokken en de leiding leeggeblazen, waardoor hèt zich in de leiding bevindende water kan afloopcn door het kleine aftapkraantje direct achter den meter. Warmwaterappa raten, welke niet vorstvrij zijn opgehangen worden eveneens afgetapt. 3. Wanneer overdag water moet worden betrokken, worden eerst alle kranen ge sloten (denk om het kleine aftapkraantje bij den meter) en daarna pas de stopkraan opengedraaid. Bii strenge vorst verdient het aanbeveling eiken dag de benoodigde hoeveelheid water af te tappen en de leiding direct daarop weer vorstvrij te maken. De meter moet goed worden afgedekt met bijv. kranten, stroo. hooi of dergelijke. Dit materiaal moet droog zijn, daar afdek ken anders niet helpt. Eventuecle roosters tn muren, welke onder den vloer uitkomen worden dichtgemaakt om koude tocht onder de vloer te vermijden. Speeltuin De Moerberg gesloten. Met het heengaan van den populnlren op zichter der Specltuinverceniging De Moer berg, Oom Henk, heeft het bestuur een onmis bare kracht verloren. De heer H. Arends be hoorde eigenlijk in deze korte periode reeds als het ware bij de inventaris van hel speel terrein aan de Cornells Drobbolstraat. Zijn ac tiviteit maakte hem bemind bij de honderden kinderen, voor wie hij steeds als speeltuin- vader zijn warme belangstelling toonde. Oom Henk is reeds naar Amsterdam ver trokken en het bestuur is voor de zooveelste maal in het doolhof der moeilijkheden verward geraakt. Sinds Mei werd er met succes ge werkt. doch het is onmogelijk om dadelijk een goeden plaatsvervanger te vinden. Daardoor was men gedwongen om tot veler teleurstelling hot speelterrein aan de Corne lls Drebbelstraat voorloopig af tc sluiten. Men heeft nog Juist de reeks kinderfeestjes kun nen beëindigen. Het voortvarende bestuur blijft paraat en zal ongetwijfeld niet tevreden zijn voor de twaalfhonderd kinderen den tuin weer kun nen gebruiken. Laten we hopen, dat do winterslaap van De Moorberg kort zal zijn, opdat een verjongde vereeniging met nieuwe levenskracht het weric zal kunnen hervatten. Hot huidige bestuur zal als waarborg voor de toekomst geen mo gelijkheid ongebruikt laten. Van een schoolrapport tot een generatorpook. De traditioneele lijst gevonden dieren en voorwerpen van de afgeloopcn week biedt ook ditmaal een groote verscheidenheid. De collectie omvat n.l. een schoolrapport ten name van Oldenburg, een kinderschoen, een kindermuts, twee leesboekjes: De Ket ter, enkele handschoenen, eenige wanten, een z.g. steekwagen, een chroom damespols- horloge, enkele portemonnaies, een para- pluic, een kinderhoed, een lnmpekap, een poppenwagen, een sok met ceintuurtje, een deken, een bosje sleutels, een rieten kin- dertaschje, een rozenkrans, een roode beu- geltasch, een inlegvel 01948, een biljet van 1.een grijze damesvulpen, een linker lakken kinderschoentje, een vulpotlood en., een generatorpook. Aan het hoofdbureau van politie zijn iede- ren werkdag uitsluitend mondelinge ge- fevens hieromtrent te bekomen van elf tot waalf en van vier tot vijf uur, met uit zondering van Zaterdagmiddag. Ongewenscht, nachtelijk bezoek. Niet zonder verbazing moesten Donder dagmorgen de bewoners van een perceel aan den Velserduinwcg ontdekken, dat hun Philips radio-toestel en de schoorsteenklok spoorloos verdwenen waren. Weldra bleek, dat ongewenschte nachtelijke bezoekers deze kostbare artikelen hadden medegeno men. De inbraak was mogelijk door het open schuiven van een raam. De politie stelt een onderzoek in. IN HET PARADIJS DER KOOPLUSTIGEN Een broedmachine voor zestig cent Er heerschte Vrijdagmorgen op het ter rein naast school 7 aan den Wijkerslraat- weg te Velsen-Noord een flinke drukte en dit behoeft niemand te verwonderen, want vooral onder de huidige omstandigheden blijkt er voor een verkooping een groote belangstelling te bestaan. Het stuk grond, waarop deze veiling ge schiedde, gal' een eigenaardigen indruk; het geleek eenigszins op. een slagveld. Over al lagen hoopen brandhout, oud roest, kachels, kisten, balken, takken, tafels, kas ten, bloempotten en andere, de meest uit- eenloopende attributen over het terrein ver spreid. Aller aandacht ging uit naar den afsla ger, die steeds op dezelfde, haastige dreun, zijn bedragenreeksen opsomde, daarbij steeds met vragende blikken zijn talrijk auditorium inspecteerend. Tot zijn gevolg behoorde de heer Van Wijngaarden, deurwaarder te Haarlem, als mede makelaar D. Bus, de alle gegevens nauwkeurig noteerde. Verder was er een f;root aantal belangstellenden. De carriers angs de hekken toonden aan, dat men niet alleen gekomen was om te kijken. Integen deel, de verkooping had een vlot verloop en hoewel de waarde der verhandelde hout waren uiterst gering genoemd kon worden, was de interesse er niet minder om. Letterlijk als een „kloek met kuikens" bewogen de afslager en zijn gevolg zich van het eene „veilingnummer" naar het andere en telkens herhaalde de geschiedenis zich opnieuw, waarbij het als vanzelfsprekend niet aan de noodige humor ontbrak. Enkele tientallen kleine kanariekooitjes brachten in totaal niet meer dan 1.20 op. Een kast kwam voor 0.70 in het bezit van een gelukkigen eigenaar, terwijl men voor 1.20 een kist bemachtigde. Hekken met gaas vonden gretig aftrek; de prijzen be droegen zelfs van 1.30 tot 6.Een werkschraag kostte 1.10, doch voor glas werk bestond geen kooplust. Tot groote hilariteit bracht een broedmachine slechts 0.60 op, terwijl een partij ijzeren bcd- 6piralen en matrassen voor één dubbeltje werd verhandeld. Groote verscheidenheid. Voor één gulden kon iemand in een vaderlijke leuningstoel plaats nemen. De prijs van een kapstok met spiegel, waarvan meterslange hengelstokken zouden kunnen worden samengesteld, werd tot vijftig cent opgevoerd. Voor een massieven lessenaar betaalde men 0.80 en voor een tafel 2.20. Ondanks de aanwezigheid der politie bleek echter een andere tafel te zijn verdwenen; zoodat dit artikel kwam te vervallen. Verder ging de tocht langs ettelijke hoo pen brandhout en véle uiteenloopende arti kelen. Hier laten wij slechts enkele resul taten volgen: een kachel 1.20, een closet pot 1.een deur 3.25. een volledige ijzeren pomp 0.70, vijf balken 3.25, een melkbus 0.40, een oven 0.10, twee vaten J 6.enkele zeisen 4.een trap 1.20. Twee baddings bleken waardevol te zijn en brachten 8.50 op, terwijl een groot aantal bloempotten van diverse grootte voor 1.40 werd verkocht. De veiling is grillig in haar karakter. Voor een kruiwagen betaalde men 1L terwijl een bascule 8.50 opbracht. Een Beleefdheid bij het treinverkeer. Een lezer schrijft ons een en ander over het feit. dat het publiek in verscheidene gevallen bij het treinverkeer niet de noodige beleefd heid in acht neemt. We kunnen er aan herin neren, dat reeds dikwijls een beroep op de reizigers is gedaan om begrip te toonen en het elkaar niet lastig te maken. Het is bij voorbeeld een natuurlijk verschijnsel, dat een jongere zijn plaats aan een dame of bejaar den man afstaat, omdat hij er minder behoefte aan heeft. Tegen dezen regel werd dikwijls gezondigd, zoodat den conducteurs de vrij heid werd gegeven zoo noodig in te grijpen. Ook over den noodzaak van een ordelijk verloop bij het in- en uitstappen is nogal eens geklaagd. De voorschriften van de Nederland- sohe Spoorwegen zijn in dit opzicht zeer dui delijk. Iedereen, die van den trein gebruik maakt, weet aan welke zijde hij dezen dient te verlaten en waar hij behoort in te stappen. Het is een onaangename gewoonte van men- Kchen, die bang zijn geen behoorlijke plaats te krijgen, om tc trachten eerder dan een ander in den trein te komen door van den uit gang gebruik te maken. Het gevolg is, dat anderen het voorbeeld volgen, waardoor er juist daar wordt gedrongen, waar de men- schen rustig moeten kunnen uitstappen. Dik wijls ts het voorgekomen, dat er verwarrende situaties ontstondën. Het is te hopen, dat steeds meer reizigers begrip gaan toonen. Goed bezien bezorgt men zichzelf op den duur last door in strijd met de voorschriften te handelen. Ook bij het binnengaan van de coupé's neme men dus de noodige beleefdheid in acht. Het is nu een tijd, waarin men elkaar moet helpen! Uitreiking distributiebescheiden. Oud IJmuiden en IJmuiden West. De inwoners van Oud IJmuiden en IJmui den West moeten de nieuwe distributiebeschei den van Maandag tot en met Donderdag in het Patronaalsgebouw te IJmuiden-Oost halen. Dit zal steeds van negen tot twaalf en van twee tot vijf uur zijn geopend. Uitgereikt worden de levensmiddelenkaar ten voor de eerste periode van 1943, aard appel-, groenten^, tabaks-, sigaretten- en ver- snaperingskaarten, benevens voor kinderen tot en met zeven jaar zeepkaarten. Bovendien worden er voor kinderen van drie, maanden tot drie jaar vitaminetabletten verstrekt. massale ijzeren kookpot (met ruim een meter middellijn) werd voor 8.50 ver handeld. Verder betaalde men voor wat mest 8.50 en voor een behoorlijk aantal flesschen slechts 3. Uit zakelijke overwegingen van den eige naar bleef de climax van deze veiling tot veler teleurstelling achterwege. Ondanks de herhaalde uitroepen: vooruit met de geit. werd dit dier niet verkocht. Nóg was de ellenlange lijst van den heer Bus niet uit geput, want voerbieten, rapen, ja wat niet al werden door den onvermoeibaren afsla ger afgeroepen, doch uiteindelijk was ook deze groote gebeurtenis voor de Velsensche „scharrelaars" voorbij. Zondag veel bedrijvigheid in Velserbaa. Polo en zwemmen vragen dc aandacht In het Velserbad zal Zondag veel be drijvigheid aan den dag worden gelegd en zoowel de polo- als de zwemliefhebbers in onze gemeente mogen deze gelegenheid dan ook niet ongebruikt voorbij laten gaan. Ongetwijfeld zal er geen gebrek aan fraaie sport en.... aan spanning zijn. Er hebben twee polowedstrijden plaats, te twee uur een van de damesploeg der Velser Zwemvereeniging, welke H.P.C, op bezoek krijgt. De vrouwelijke Velsena ren hebben tot nu toe een overwinning en een nederlaag geboekt, waardoor zij de tweede plaats op het ranglljsljo innemen, fn den afgeloopen zomer werd dor V.Z.V. van dezen tegenstander gewonnen, maar het is bekend, dat H.P.C. een sterke ploeg ;s. Daarom zullen onze plaalsgenooten zich flink dienen in te spannen. Het eerste heeren-zevental van V.Z.V. ont vangt H.P.C. 1, waartegen de laatste wed strijd van de hoofdklasse-competitie wordt gespeeld. Eenigen tiid geleden moest deze ontmoeting worden uitgesteld. Den eersten wedstrijd tegen H.P.C. hebben de Velse naren, volgens velen onverdiend verloren, en de verwachting is dus gerechtvaardigd, dat zij hun uiterste krachten zullen in spannen. Aan de supporters de taak hun club niet in den steek te laten! Zwemcompetltle. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, vraagt verder de zwem-competitic van den kring Haarlem, de aandacht. Voor de honderd meter schoolslag dames zijn er negen en dertig inschrijvingen. De strijd zal wel in hoofdzaak gaan tusschen de dames Kraft van Haarlem, Van Wijk van D.W-R- en Koster van V.Z.V. Eenzelfde aantal inschrijvingen is binnen gekomen vo or de vijftig meter borst- crawl der dames. De aandacht zal vooral zijn gericht op de dames Smit en De Geest van H.P.C., Verkes van D.W.R. en M. Kwak van V.Z.V. Voor de vijftig meter schoolslag van de heeren (nieuwelingen) hebben een en zestig personen ingeschreven. Het is in dit opzicht zeer moeilijk om de krachtsver houdingen te bepalen. Tenslotte zullen acht ploegen deel nemen aan de vijf maal vijftig meter estafette voor heeren, waarbij Haarlem zich wel de sterkste ploeg zal toonen. We kunnen nog vermelden, (lat deze wedstrijden te half drie beginnen en V.Z.V.H.P.C. te omstreeks vier uur aan vangt. D.C.IJ.St. Bavo op Zondag. Inderdaad is voor Zondag door den wedstrijdleider der Noord-Hollandsche damcompetitie de wedstrijd D.C.IJ.—ot. Bavo vastgesteld. Het IJmuider tiental zal dus vroegtijdig in haar clubgebouw aan den Wijk aan Zeeörweg de R.K. Damclub van Heemstede ontvangen. Bij een overwin ning is D.C.IJ. kampioen. Verder speelt Stabiel te Santpoort tegen Oosterkwartier. Ook deze wedstrijd zal wel door Stabiel verloren worden. Te Zaandam wordt gespeeld: Zaandam— Haarlemsche Damclub, welke wedstrijd o.i. door de H.D.C.'ers wordt gewonnen. Wat Watervliet wacht. Het korfbalprogramma voor Zondag vermeldt wat Watervliet betreft de vol gende wedstrijden: T.H.B. 2Watervliet 1, elf uur, Watervliet 2Oosterkwartier 5, half drie en Watervliet 3Haarlem 4, half elf. Het eerste twaalftal der Velsenaren gaat dus bh de hekkesluiters op bezoek. Naar het zich laat aanzien zal het wel weinig moeite hebben om aan het langste einde te trekken. Watervliet 2 ontvangt Oosterkwartier 5. De Velsenaren hebben nog slechts drie wedstrijden voor den boeg en zzijn deson danks nog niet tegen Oosterkwarticr uit gekomen. Deze ploeg heeft een paar maal met wisselvallig resultaat gespeeld, zoo dat van de kracht weinig bekend is. Toch lijkt een overwinning van Watervliet het waarschijnlijkst, mits de Velsenaren het begin af aan van aanpakken weten. Haarlem 4, dat bij Watervliet 3 op be zoek komt, is eerst onlangs tot de compe titie toegetreden. Aangezien de Velsenaren Haarlem 3 reeds tweemaal een nederlaag hebben toegebracht moet ook van het vier de twaalftal dezer club kunnen worden gewonnen. PERSONALIA. Onze plaatsgenoote mcj. N. Scholder, onder wijzeres aan de Mevr. v. Tuyll bewaarschool alhier, is met ingang van 1 Januari tot hoofd van de Emmabewaarschool tc Hillegersberg benoemd. Boterdief had succes. Reeds eerder is komen vast te staan, dat het gilde der dieven van alles kan gebruiken. Roomboter vormt voor hen een waardevol object, waarvoor ze wel eens een kansje dur ven te wagen. Zoo moest de bestuurder van een vrachtauto dezer dagen vaststellen, dat van zijn vervoermiddel niet minder dan tien k'logram roomboter was verdwenen. De onbe kende dader wist zijn buit te bemachtigen, terwijl de auto in Velsen werd gelost. Rijkspostspaarbank. Aan do kantoren \>an de Rijkspostspaarbank in de gemeenten Velsen en Beverwijk werd In de maand November achtereenvolgens in gelegd en terugbetaald Beverwijk f 84.276.47 en f 46.651.80; IJmuiden f 41.104.42 en f 44.266.53; IJmuiden-Oost I' 12.400.90 en f 11.351.51; Santpoort Dorp f 23.312.54 en f 19.115 15; Santpoort Station f 13.072.03 en f 11.200.79; Velsen Dorp f 3649.4? en f 7594.11; Velsen Noord f 6538.52 en f 9728.94 Do volgende aantallen nieuwe boekjes wer den uitgegeven' Beverwijk 83. IJmuiden 50 IJmuiden-Oost 26, Santpoort Dorp 13, Sant poort Station 7, Velsen Dorp 5 en Velsen- Noord 6. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd W. Kok, Frogerstraat 14 rd IJmuiden en D. Blok, Kastanjestraat 19 IJmuiden; toek. adres: Kastanjestraat no. 19. IJmuiden. P. Broek, Breesaapstraat 40, IJmui den en J. Kuijl, Uitgeest: toek. adres: Brees aapstraat 40, IJmuiden. W. C. van Leusden Duinvlietstraat 85. Velsen-N. en A. R. Westen dorp, Bloemendaal, Zandvoortscheweg 88 J. van Delft, Amsterdam, Westzaanstraat 1 I en C. de Bock, van Dalenlaan 72, Santpoort M. van den Kaak, Pelsstraat 19, Velsen-N. en A. E. van Egmond, Polsstraat 17, Velsen-N toek. adres: Pelsstraat 68, Velsen-N. F. D. Buijs, IJmuiderstraatwcg 65, IJmuiden en B M. Oudshoorn, Eikenstraat 16, IJmuiden. E Ras, Visselingstraat 17, IJmuiden en H. Boon stra, Beukenstraat 42, IJmuiden; toek. adre: Reukenstraat 42. IJmuiden. F. Visser, Wijdt Wormer, Zuiderweg 3 en P. J. Walles, Duin- lustparkweg 65, Santpoort; toek. adres Wijde Wormer, Zuiderweg 3. C. ten Wolde, Wijker- straatweg 142, Velsen-N. en J. P. Egner, Vis seringstraat 4, IJmuiden; toek. adres: Wijker- straatweg 142, Velsen-N. F. Bais, Engelmun- ilusweg 100. IJmuiden cn C. Broek, Eiken straat 10, IJmuiden; toek. adres: Wieringen Gehuwd J. OpreiK. Duijn, Duinvliet straat 107, Velsen-N T. GroenA. Witte brood. Wijkerstraatweg 166, Velsen-N. E PorckI. Bes. Hagclingerweg 347, Santpoort C. van AurichJ. Hartendorp, Haarlem, Orlonweg 34. A. van den OeverA. J. Ane- pool, Tuindersstraat 63, IJmuiden. J. C. Mat- ttesing—C. Wallast. Havenkade 5, IJmuiden F. L. Stolks—M. E. Slings, Beverwijk, Laan van Knnaiin. J. van der HoedenJ. van Voorthuizen, Burg. Ensehedélaan 31, Sant poort. K. M. WijkerH. M. Veldman, de Ruy- terstraat 97, IJmuiden. J. J. GravemakerM Groen, Vlletstraat 7, IJmuiden. B. Meijboom— P. H. Bauwens, Conradstraat 4 rd. IJmuiden. L. W. H. ErmshausA. Broek, Spilibergenstr l, IJmuiden. Geboren: J. M. A. Mossinkkoff, d. Tusschen- becksweg 52, IJmuiden. H. Post, z. Willem- beeksweg 131, IJmuiden. G Kroone, z. Hagc lingerweg 195, Santpoort. A. Borst, .z. Van Speijkstraat 35, IJmuiden. F. Winter, d. Tus- achonbeeksweg 55, IJmuiden. A. W. Hofmann, d. Albert Cuypstraat 8, IJmuiden. Overleden: A. Huijgens, 47 j., echtgen. van E. Numnn, Willembceksweg 34, IJmuiden. H Eikelenboom, 67 j., echtgen. van W. Renes, J. Kostelijklnan 17, Velsen. A. Ph. Kuilman, 43 jaar, echtgen. van A van Lint, Beverwijk. R. K. KERK. Onze plaatsgenoot dc heer Jeronymus Berk hout van de orde der Eerwaarde Paters van het Heilig Sacrament tc Brakkensteyn-Nijme- gen zal 19 December het Heilig Priesterschap ontvangen. Op 20 December zal hij in zijn parochie kerk aan dc Kanaalstraat alhier zijn Eerste H. Mis opdragen. VELSEN De laatste jubilea. De reeks van jubilea voor 1942 bij de Papierfabriek Van Gelder Zonen nadert het einde met een tweetal op 15 en 17 December. De heer W. van Wijk. voorman in het kook huis van de Cellulosefabrieken zal Dinsdag lijn uitgesteld zilveren arbeidsjubileum her denken. Hij is steeds in de Cellulosefabriek werkzaam geweest. De jubilaris heeft daar verschillende functies gehad en derhalve den groei en uitbreiding van deze belangrijke tak van het bedrijf meegemaakt. Reeds vele jaren werkt hij in het kookhuis, waar hij ook al langen tijd eerste arbeider is. De heer D. van Dijk, bovensnijder bij pa piermachine no. 6, herdenkt als laatste Don derdag 17 December zijn vijf-en-twintig jarig dienstverband. Te Duisburg op 29 Maart 1900 uit Nederlandsche ouders geboren, kwam hij In 1913 naar Velsen. waar hij eerst bij eenige andere firma's werkzaam is geweest. 17 De cember 1917 kwam hij als presjongen bij een der papiermachines aan het bedrijf. Hij is dus steeds in dc papierfabricage werkzaam ge weest, waarbij hij sedert enkele jaren zijn tegenwoordige functie, welke niet van be langrijkheid ontbloot is. waarneemt. Dc heer Van Dijk heeft ook in het open bare leven van zich doen spreken, daar hij in dc plaatselijke Chr. Vakbeweging een voor aanstaande plaats innam en voorts vele jaren lid was van de Harmoniekapel De Eendracht. Ongetwijfeld zal het dezen beiden laatsten jubilarissen van dit jaar niet aan belang stelling ontbreken. BEVERWIJK ALS F.R ZIEKEN ZIJN. Voor spoedgevallen wordt Zondag a.s. de dienst waargenomen door dr. Th. J. J. Duterloo, Zeestraat 29, telef. 3838. In de week van 13 tot 20 December is de Apotheek Scpp, Zeestraat 27, telef. 3820, Delast met (Ie tvanrneming van den Zondags- en nachtdienst. Krabbels uit Velsen-Noord. Sport vraagt de aandacht Wijdden wij in een voorgaand a^rkcl onze aandacht aan voetbal en gymnastiek thans is het onze bedoeling om andere takken van sport, welke in Velsen-Noord worden be oefend. eens nader te bezien. Uiteraard ging tot voor enkele jaren alleen de aandacht uit naar bovengenoemde sporten omdat toen voor de navolgende nog weinig of in het geheel geen interesse bestond of omdat deze sporten toen in onze contreien nog niet zoo'n bekendheid genoten als thans het geval is. Ondanks de tegenslagen, welke nog ver groot worden door het vertrek van enkele spelers naar elders, blijven de besturen actief en weten zij hun leden tot een groote voort varendheid te bewegen, waardoor niet alleen een goede kern van leden bewaard blijft, maar bovendien zelfs gunstige resultaten in wedstrijden kunnen worden geboekt. De handbalsport is wel een van de minst bekende in onze gemeente. Het was de gym- nastiekvereeniging S. S. H. van de Hoogoven vereeniging combinatie, welke in September 1940 een handbalvereeniging stichtte. Dit spel, dat al eerder in ons blad uitvoerig werd be sproken, gelijkt zeer veel op voetbal; alleen wordt, zooals de naam aanduidt, met de han den gewerkt. Voor korten tijd nog vrijwel onbekend heeft S. S. H., wier naam dezen zomer gewijzigd werd in IJmond, deze tak van sport een grootere bekendheid gopoven. IJmond telt thans drie elftallen, namelijk een eerste- en tweede heerenelftal en een dames elftal. In de loopende competitie van het Ned. Handbal Verbond hebben deze een succesvol seizoen achter den rug en daaruit moge blij ken, dat er enthousiasme bij de spclers(stcrs) bestaat. Slechts enkele weken geleden kon worden overgegaan tot de oprichting van het tweede heeren-elftal en ook dit duidt op een behoorlijken groei. Weliswaar kent ook IJmond thans mixilijk- heden met spelers van de heerenelftallen, doch dit neemt niet weg, dat het bestuur deze moedig onder het oog ziet en met vertrouwen de toekomst tegemoet gaat. Korfbal daarentegen behoort tot de sporten die reeds voor enkele tientallen jaren, ook in onze plaats, werd beoefend en welke destijds bij de te IJmuiden gevestigde korfbalclub Zilvermeeuwen, in goede handen was. Zilver meeuwen is een langzamen dood gestorven en het was daarom verheugend, dat Water vliet eveneens van Hoogovens, deze sport nieuw leven in onze gemeente inblies en daarmede vele enthousiasten tot zich trok. Dat Watervliet zich in dezen tak van sport een zekere bekwaamheid heeft verworven, blijkt herhaaldelijk uit de verslagen van dc wedstrijden in ons blad. De geel-groene korf- balkleuren vormen op het sportterrein Water vliet sedert enkele jaren een vlotte combi natie. Dat korfbal een veel gezochte sport beoefening is, bewijst wel het feit, dat Water vliet vele dames- en heerenleden telt, die op hun beurt en op hun wijze het actieve be stuur ter zijde staan om Watervliet en daar mede de korfbalsport op een zoo hoog moge lijk peil te brengen. Niet alleen dit wordt door het bestuur be vorderd. Men is er zelfs toe overgegaan om voor scholieren een competitie op touw tc zetten en op deze wijze ook onder de school jeugd belangstelling voor de mooie korfbal sport te wekken. De omstandigheden waren vele Zaterdagmiddagen echter van dien aard, dat de proefwedstrijden bemoeilijkt werden, maar desondanks gaat het ijverige Watervliet- bestuur op den ingeslagen weg voort, hetgeen ongetwijfeld bij de scholieren belangstelling zal 'blijven wekken en de korfbalsport, wel licht ook Watervliet ten goede zal komen. Waar de Kerstbouten verhandeld worden. Aanbod kan aan de vraag niet voldoen. Pluimveemarkt beleeft periode van bloei. Toen eenige jaren geleden eenige Bever- wijkers het initiatief namen om een pluim veemarkt te beginnen, hebben zij wellicht niet kunnen bevroeden, dat deze markt zich nog eens zou ontwikkelen tot een druk bezochte en een bekende markt. In die eerste jaren had het heel weinig te betee- kenen, slechts enkele konijntjes en kippen •naakten den heelen aanvoer uit. Langzaam is dit echter gegroeid en thans is het zoo. dat iederen Dinsdagavond In de veilinghal van de VereenLgde Veilingen een levendige drukte heer.tcht, die natuurlijk in deze weken voor Kerstmis haar hoogtepunt vindt. De bijzondere tijdsomstandigheden heb ben er niet weinig toe bijgedragen deze markt meer in het middelpunt der belang stelling te plaatsen. Vrijwel iedereen, die hiervoor maar even de gelegenheid heeft, houdt nu klein vee, hetzij konijnen of een geit. Het spreekt vanzelf, dat de aanvoer op den wekelijkschen avond vrijwel alleen uit deze dieren bestaat, terwijl voorheen kip oen, fazanten, ganzen en eenden voor meer variatie in het aanbod zorgden. Het aardige van deze pluimveemarkt is echter, dat het er zoo gezellig en gemoede lijk toegaat. In manden, kisten en zakken wordt de levende have de veiling binnen gebracht en uitgestald op de lange schra gen. Alle soorten konijnen, groot en klein, zwarte, witte, kortom alle rassen tot het meest onwaarschijnlijke fokproduct, blik ken dan met hun kraaloogjes de ruimte in en laten zich alles welgevallen wat de as- pirantkoopers met hun doen. Het loven en bieden gaat nog op de ouderwetsche M-ijze met bij ieder bod een klap op de hand. Jong en oud doen dit mvt even veel kennis van zaken. Alleen doet het jonge volkje moeilijk afstand van hun beestje, dat /Jj eenige maanden lang verzorgd hebben Geiten zijn meestal ook in Hinken getale aanwezig. Deze dieren zijn de volleerde standwerkers op deze markt. Zij mekkeren en blaten als een oordeel en maken op deze wijze voor hun zelf propaganda. Ook voor deze dieren hestnni belangstelling.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 4