r G LAVOISIER, PB\t ARNHEM 1 isiïiïtl' Antwoord van Pétain aan Hitier. Bontwanten van Ové Wasserij Kleverpark Besparing textielpunten Wk Hoepla Kerstboomen BEUNDER STEMPELS I Herdenkingsbijeenkomst der N. S. B. (Vervolg van'pae. 1). Daarom ontstond in 1931 op de eenig moge lijke basis, namelijk op de basis van het na- tionaal-socialismc. het begin van het herstel van ons volk. in December van 1931, nu 11 jaar geleden en zoo gaan wij naar het tweede .tijdvak van 1931 tot 1935, de vier eerste jaren der beweginR ons volk verdeeld in 50 poli tieke partijen, ten deele voorzien van het ge broken geweertje, ten declc zwerend bij de Volkenbondspol it lek en het volk wijs makend, dat de armoede en de werkloosheid van hon derdduizenden slechts een crisisverschijnsel was. Als u maar even geduld wilde hebben, zou het kapitalisme zjjth herstellen en de crisis zou voorbij gaan en ieder zou weer werk krijgen Pal daartegen in werkt de Be weging, de Beweging, die begon met de ver dediging van hot volk tegen de macht achter de schermen De Beweging, die lk toen vorm de, eischte eenheid in plaats van verdeeld heid en zelfrespect der natie, verdediging van Indie. verwerping van den onzedelijken Vol kenbond (die geen enkel goed mensch als basis van zijn handelingen zou kunnen ge bruiken en die slechts bestond om onrecht te handhaven) en het socialisme van de daad. Zoo'sprak de Beweging vier jaren lang en dat zij niet voor doovcmans ooren sprak, blijkt wol uit de verkiezingen van 1935, toen 300,000 Nederlanders, R pet van ons volk, zich nchter haar stelde, Zij was de vijfde poli tieke partij gowprden van de 50. Daarna komt het dorde tijdvak, van 1935 tot 1937. Daarin ziet u zich hot internationalisme ontplooien. Do oorlogsverklaring van Italië aan Abessyniö is het hijschen van de vaan. het hijschen van de vaan van alles, dat demo cratie heet, van alles wat macht heeft, van alles wat hez.lt hooft om zich te verdedigen tegen de Habonichts. zooals men toen zeide. Engeland voorop mot Frankrijk en den Vol kenbond begon In actie te komen, die alles zou handhaven zooals het was. En wie ging toen het eerst naar Genève? Dc Nederland- sche minister van buitcnlondsche zaken om sancties te vragen. Hoevelen waren er toen nog in ons lend die dachten: dat doet hij voor zijn land en voor zijn regeering, misschien zelfs voor de Koningin. Wij wisten als natio- naal-socialistcn tocnmnals dat hij als knecht van Engeland naar Genève ging De Volken bond nam zijn sancties, maar niet hard ge noeg. Italië wint. Dan komt de Internationale democratie en zegt: nu Italië gewonnen heeft is er nog maar één ding te doen: met de wapenen in de hand het nationaal-sociallsme en het fascisme te vernietigen en wij weten reeds nu, dat de macht achter de schermeD /.at in de bankiershuizen te New York onder leiding van Roosevelt. Daar vandaan ging het naar Parijs, Warschau en Londen. Welnu, wat gebeurde er met ons land in het jaar 19387 Wat zien wij verschijnen? De geestelijke en moreele herbewapening. Herinnert u zich nog dat zuiver Nedcrlandsche product van Engel- s hen oorsprong? (Hilariteit). Wat zien wij nog moer? De Oxfordbeweging. Herinnert u zich nog 1937, toen wij onze verkiezingen hielden r n in Utrecht een geweldige demonstratie van dc Oxfordbeweging werd gehouden, waarbij do menschcn langs een omweg verteld werd Kijk eens, als Je nu ln ieder geval wat anders wil, doe dan één ding niet: „Ga in ieder ge val niet naar do N.S.B. Bij ons kun je het ook krijgen en goed ook. We hebben Oxford en Eenheid door Democratie" of zooals ik wel meer heb gezegd „eerlijkheid door diefstal (gelach). Colijn en Oud wonnen de verkiezingen. Ons volk geloofde hen, Colijn als vertegenwoordi ger van het Engelsch-Amerikaansche groot kapitaal, Oud als vcrtègenwoordiger der In ternationale vrijmetselarij. Wij krijgen de helft van de stemmen van voor dien tijd, maar de Beweging staat pal en in Den Haag verklaart zich een groot aantal menschcn tegen de Volkenbonds sancties en zegt „wij zijn solidair met de Dmtsche bruinhemden en de Italiaansche zwarthemden en wij gelooven in de vor ming van een nieuw Europa, de vorming van een nationaal socialistisch Europa. Na de verkiezingen ging de Beweging in de doodkist. Hier in Amsterdam had men een keurige doodkist. Daarin lag de Bewe ging Duizenden prentbriefkaarten werden rondgestuurd, gij zult het u herinneren, met de woorden „Heden overleed zacht en kalm de N.S.B." (Gelach). De waarschuwende stem. Het vierde tijdvak is van 1937 tot 1940. Direct na de Meidagen komt de stem van den overkant, maar hier is de storm en hier blijft het volk en zij, die verantwoordelijk zijn, vluchten weg. De Beweging ging door. Ons doel was ons volk te maken van vijand tot bondgenoot, zooals wij op onze laatste groote bijeenkomst te Lunteren gezegd hebben. Deze groote bijeenkomsten, die wij ook nu zoo graag zouden willen hebben, maar die nu niet mogelijk zijn, zullen eerst later weer mogelijk worden cn dan grooter dan voorheen. (Daverend applaus.) Wij hebben nu een Duitsche bezetting en wij weten nu wel, waarom dat noodig was. In die dagen zeiden zooveel Nederlanders tot elkaar „Wat doen zij nu?" Maar nu be grijpt toch iedereen met hersens, dat deze kust verdedigd moet worden. Want indien er nu geen Duitsche weermacht in Neder land was, dan waren de Amerikanen niet in Algiers geland, doch dan was hier het oorlogsterrem gekomen, mijne kameraden. (Applaus.) Wat deed de Duitsche bezettende over heid? Zij gaf iedereen na Mei 1940 zijn kans. Wat wilt gij, Nederlanders? Meedoen of tegengaan? Bepaal uw plaats. En daar zagen wij opkomen de nieuwe „Eenheid door Democratie". Wij oude Nationaal-So- cialisten, och, wij hebben ons zoo'n beetje er aan geërgerd. De Nedcrlandsche Unie, de schuilkelder van alle politieke partijen, die zeiden het nieuwe te willen, maar in wer kelijkheid alleen het oude wilden conser- veeren. inblikken. Toen kwam in Juni 1941 de beslissing. In Juni 1941 was het zoo dat het bolsjewistendom moest worden aan gevallen. Het kon niet anders. Dc Rijks commissaris heeft zoocvcn herinnerd aan onze samenkomst op het IJsclubterrein, waar verklaard werd: „Wie niet voor ons is, is tegen ons." Ons standpunt was be paald: het samengaan met Duitsehland tol de eindoverwinning. De Nedcrlandsche Unie schreef toen echter, dat zij de zaak nog wel eens zou aanzien cn haar standpunt zou bepalen na afloop van den oorlog. Daarmede was een einde aan de Nederlandsche Unie. Maar toen kwam m December 1941 ^HÉaaa de grootste misdaad ooit gepleegd ons volk. Aan Japan is door dc t_... grantenregeering te Londen den oorlog verklaard. Duizenden van onze jongens gingen te gronde zonder eenige reden en Indie werd afgescheiden van het moederland. Wat de toekomst is, weten wij niet, maar wij zijn gegaan naar hem, die het land van Europa in zijn hand heeft \roor 90 pCt., althans voor de overgroote helft. Wij zijn naar Adolf Hitler gegaan cn hebben de solidariteit der Beweging, die wij sedert 1935 had den, in een vast verbond omgezet, cul- mineerend in den eed aan den Ger- maanschen Führer en mij, gevolgd in dit jaar door den eed van mijn volge lingen aan mij, opdat wij een onver brekelijke ketting zouden vormen naar het nieuwe Europa, dat komen moet. (Applaus.) Europa's Wcstwal. Wij zijn nu in het zesde tijdvak, het jaar 1942. Nederland is dit jaar van bezet ge bied geworden tot oorlogsterrein. Zie de bombardementen van Zuid-Limburg en van Eindhoven. Ik wil hier herinneren aan den tijd van het einde van 1940 en aan het vo rige jaar. Buitengewoon slimme Nederlan ders zeiden: Laat je toch niet wijsmaken, dat die bombardementen geschieden door Engelsche vliegtuigen. Het gebeurt door Duitsche vliegtuigen". Dat herinnert gü u toch nog? Nu hebben zij het niet gezegd. Dat doen zij niet meer. Zij zijn tenslotte niet heelemaal gek geworaeh en zij be grijpen nu, dat dat niet het geval is. Wel nu, u begrijpt waarvoor die bombardemen ten en evacueeringen zijn. Nederland's Westelijk gebied is Westwal van Europa geworden. Laten wij goed begrijpt wij vroeger hebben gezegd, dat ik olij was, dat onze Grebbelinie, onze IJzerlinie en onze Hollandsche waterlinie tegenwoordig Wolgalinie heet en ik zou nog blijder zijn wanneer de Westwal wat kan opschuiven Mnne volksgenooten. In het wapen van het officieel heette „Koninkriik dei Nederlanden" ziet gil de wapenspreuk „Je malntiendrai" of goed Nederlandsch: „Ik znl handhaven". Welnu mijne kameraden, wat zij gehandhaafd hebben in de vier oor logsdagen was niet veel, maar wij hebben in die drie jaren de Beweging weten te handhaven ondanks de terreur en brood roof. De Beweging ging haar weg, een een zamen weg. Haar waarschuwende stem ging niet verloren. Wij hebben het volk gezegd: keer terug op uw weg. gij zijt thans op het verkeerde pad cn gij gaat uw ongeluk tegemoet. Keer terug voor het t( I -J? 9" vernietig uw levensmiddelen niet. Niet één maal maar honderden malen hebben wij onze waarschuwende stem later liooren. Wij zeiden: „Rekent u niet op En geland. want nog nooit heeft Engeland Engelsch bloed vergoten ten behoeve van ons vaderland. Reken ook niet op den Vol kenbond. Het is een kaartenhuis, dat uit eenvalt. Beken u tot het nieuwe Europa voor het te laat is. Dat is alles wat wij hebben gezegd ln de vierde periode van 1937 tot 1940. Wij krijgen dan de vijfde periode van Mei 1940 tot December 1941 Hoofdredacteur: J. v. Baudewyns, Haarlem (afw.). Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: I C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en nnenlnnd: 8. It. Kuiper, Haarlem. Sport en id: A. Overmccr, Heemstede. Buitenland: J. C. n der I.nng, Heemstede, Hangsch Redacteur: - Korsten, Heemstede. Stad cn Reportage: J. A. een Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor V-lscn en omgeving: J. J. E. van Boarsel. IJmui- ocn. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. liever. Dit moet ons tot voorbeeld strek ken: hoe verder weg dc grenzen van Europa zijn, des te beter kunnen wij in Europa leven. Dat is de groote opgave dat de grenzen ver zijn en dal daarbinnen geen oorlog heerscht en daar buiten de wacht wordt gehouden. Dat beteekent ook dat het Nederlandsche volk hieraan aandacht zal moeten geven, dat beteekent dat wij sol daten zullen moeten hebben. Het vorig jaar, kameraden waren er nog zoovele Ne derlanders, die het theewater gingen op zetten omdat de Engelschen gezegd had den, dat zij zouden komen. Zij zijn er ech ter nog niet, maar wij hebben nu reeds een voorproefje gekregen wat het zou bc- teekenen. Verleden jaar heb ik gezegd: 'God beware ons ervoor, dat ooit ons land tot slagveld zou worden, want dan blijft geen steen op de andere. De werkelijke vaderlanders zijn wij, die weten wat er aan.de hand is en niet zij die in het En gelsche kielwater varen. Mnne kameraden, de moeilijkheden zijn groot. De beweging heeft geen makkelijk jaar achter den rug. Wij maken alle el lende en alle moeilijkheden mee cn de- fenen, die werkelijk reden tot klagen heb- en zijn wij. Maar wij klagen niet. Wij hebben geen recht tot klagen omdat wij geleerd nebben den weg te zien, dien de anderen niet willen volgen. Wij klagen niet. Waarom zouden wij kla gen Wij moeten trachten mee te vechten. Een man klaagt niet, maar zet zich in den strijd. Vorig jaar, toen zng het er moeilijk uit. Dit jaar, dat wij nu bijna ten einde hebben geleefd, was zwaar. Wij weten het heel goed, mijn oude getrouwen. Gij weet het heel goed. De moeilijkheden in de Bewe ging, de ondergrondsche ophitsing, het ver raad: misbruik van vertrouwen, dat ik in enkelen had gesteld. BnnnMesjagers. Andere meeningen van het geloof en dat was het ergste, de ondermijning in het geloof van de goede, rechtvaardige uiteindelijke bedoe lingen van de Duitsche leiding. Wij hebben er altijd in geloofd en men heeft gezegd: „Jullie worden toch eenvoudig maar ge bruikt en straks weggeveegd". Dat dit elke keer weer gebeurde, was het ergste en daarom was het in de eerste plaats goed, dat de Führer zich heeft uitgesproken. Nu kan er in onze rijen geen enkele meer zijn, die dat kan zeggen, want het woord ligt daar en al zijn er nu honderden of duizen den idioten, die anders praten, het interes seert ons niet meer. (Daverend applaus.) Ilct jaar 1913. Wij beginnen nu het zevende tijdvak, het jaar 1943. Churchill, u wel bekend (ge lach) heeft gesproken van het verschrik kelijke jaar 1943. Ik geloof ook inderdaad, dat het een zeer moeilijk en verschrikkelijk jaar zal zijn. Daar tegenover moeten wij stellen onze geestelijke pantsering. Onze geestelijke pantsering is dit: een zoo vol komen mogelijk begrip van het wereldge beuren en den vasten wil alles te doen voor het vaderland. Naar hetgeen de Rijks commissaris zooeven gezegd heeft, zal dit wereldgebeuren zeer hard zijn. Het is zoo dat Europa weer eens bedreigd wordt. Vroe ger is het reeds bedreigd geweest door de Hunnen en door de Turken, thans weer door de Russen. Nu worden wij echter be dreigd door 200 millioen man en daarachter hier staat een oorlogsindustrie tot in de grootste perfectie opgebouwd in 25 jaar. En hier in Europa? Wat heeft men in Europa ge daan? Ik herinner u er alleen slechts aan dat het bolsjewisme zich reeds vanaf 1921) op den oorlog in Europa heeft voorbereid en dat in 1920 het bolsjewisme reeds in Wesel stond. Zij zijn daar echter weer dooi de Duitschers verdreven. Nu weten wij ook af van het gebroken geweertje. Terwijl door het bolsjewisme een grootscne oorlogsindu strie werd opgebouwd, moest Europa met het gebroken geweertje loopen. Overal wer den deze hier gezaaid en de oorsprong daar in Moskou. Moskou wilde nameiijk van lag in niet dat het Europeesche volk weerbaar was omdat het het daardoor des te gemakke lijker zou kunnen veroveren. Humaniteit, het waren altijd weer de bolsjewieken, die spraken en schreven van humaniteit. En het was altijd weer de „wereldvrede", die door alles wat rood of rose was, werd ge bruikt. Gij herinnert u toch de leuzen, over al op de muren en straten „Tegen oorlog en fascisme". Dat alles was afkomstig van lie' bolsjewisme om ens weerloos over te leve ren. Onafgebroken onzichtbaar achter een muur, waar wij Europeanen niet achter konden komen, ontstond daar in de onmete lijke ruimte van Sovjet-Rusland de eene fabriek na de andere en maakten een De- wapening, waar wij geen flauwe notie van hadden. Zoo hebben zü de verovering van Europa voorbereid Toen kwam het jaar, waarin de Sovjets Finland aanvielen, het jaar waarin in onze kerken gepredikt werd voor Finland, hetgeen zij heden ten dage vergeten pij dezen oorlog legen Finland ontkwam geen onzer aan de gedachte „Nu, die Russen kunnen toch niet veel, als u bedenkt, dat zij al dien tijd noodig hebben gehad om zoo'n klein stukje van Fin land te veroveren, want Finland telt maar millioen menschen". Dit is de grootste camou flage geweest, die de wereld ooit gekend heeft, want met de grootste koelbloedigheid offerde Sovjet-Rusland honderdduizenden menschen, die zij geen uitrusting en wapen gegeven hadden. Al het oude materiaal werd naar Finland gestuurd om Europa wijs te ma ken: het is niet veel bijzonders. Maar alles wat goed en sterk was werd op den achter grond gehouden, klaar om over Europa heen te vallen wanneer hel oogenblik gekomen was. Dan komt het binnenvallen in Polen en ln de Baltische landen, die uitgemoord worden en waar de vrouwen en kinderen worden weg gevoerd. Er zijn nog menschen, die zich of- vragen of ze dit ook hier wel zouden doen Ja. misschien sturen ze wel geen echte, maar een paar heele zachte, zoete bolsjewistjcs. Echte bolsjewisten komen hier niet naar toe, zoo redeneeren ze. Toen hepft Hitier het doodelijke gevaar be speurd en heeft geattaqueerd. Het was veel erger dan men had gedacht. De bolsjewisten beschikten over tienduizenden pantsers, tien duizenden kanonnen cn tienduizenden vlieg tuigen. Dat alles stond klaar om over Europa heen te vallen om de Europeesche cultuur eens en voor altijd te vernietigen. Maar het na- tionaal-socialismc tezamen met het fascisme is er in geslaagd dit tegen te houden Of deukt iemand misschien dat de democratie dit had gekund? Neen, dat is de nu reeds onvergan kelijke verdienste van het nationanl-socialisme en het fascisme voor Europa, dat zij deze macht tegengehouden hebben. Nog altijd zijn er menschen in Nederland, die zeggen „Als de bolsjewisten winnen komen zij ergens tot Berlijn, maar in het Westen komen zij niet". Maar wanneer dat het geval zou zijn, zou tien jaar later, hoogstens tien jaar later, ook West-Europa bolsjewistisch zijn, misschien de gehcele wereld, want Is eenmaal dit gif bin nengehaald, dan verstrooit zich dat en het Is best mogelijk, dat het bolsjewisme het in Moskou op moet geven, maar dat zij van voren af aan beginnen in New York. Dan moet Europa één zijn. .solidair zij: Er vormen zich groote continenten. Zie h- t Amerikaansche continent, het groot-Oot Aziatische continent. Het bolsjewistische ir Azië en Oost-Europa. Daartegenover is maar één ding mogelijk, een nieuw Europa En kan Europa niet tot deze geestelijk eenheid, dezen wil om solidair te bliiv- "ii met elkander het continent te verdedi Ten. komen, dan zal het na kor teren O' langeren tijd te gronde gaan. En omdat wii telooven, dat het niet te gronde gaat. daar- 'm ziin wij overtuigd, dat het solidaire Europa zal komen, nog in onzen tijd (ap plaus). Gij weet het, als Europa wint, win nen Hitier en Mussert cn zal een recht vaardig Europa ontstaan en daarom hebben wij recht te vragen zooveel mogelijk mee 'e helpen. De Beweging doet haar best ?n zal na den dag van vandaag nog meet haar plicht doen. Daarvan ben ik overtuigd. Ons doel i« ons volk in te schakelen in den oorlog maar aan één kant en dat is den Europee sch en kant. Dat doel zullen wij nooit meer uit het oog verliezen. De positie van on- volk is moeilijk en zwaar. De oorzaak daar van ligt bij hen. die van ons heengingen dp het beslissende oogenblik. Aan ons is het er boven uit te komen. nlsche zelfst uit! Volg de Vraag pfosp de man. die de schei kunde ln hoogere ba nen bracht,, behaalde zijn groote triomfen door zelfstudie. Tech-, .idie brengt ook U voor- speciale PBNA-methode^ set us No. 7 O j|iinni»:lv. En ziet van stap tot stap bewandelen wü dezen weg. Vandaag is weer een stap ge daan. een zeer groote stap. Het groote aat wij daar buiten hadden in Indië is van ons afgesneden. Er is maar één ding te doen, volksgenooten en dat is, wij moeten Euro peesch gaan voelen. Europeesch gaan den kon. Europeesch gaan handelen. De moei lijkheden zijn echter groot. Bij velen be- daat er een gevoel van machteloosheid, maar dit mag niet bij ons aanwezig zün. Wii zullen dit moeten doen: wü zullen het •elfrespect van de natie hoog moeten hou- 'cn en het geloof in de goede eigenschap en van ons volk versterken. Want kern- zond van aard is nog altijd ons volk en t toont het. doordat het de moeilijkheden \.n dezen tijd draagt, zooals het ze draagt, ïct is niet eenvoudig, maar het volk draagt et waardig en goed. De eigenschappen •;>n hoofd en hart en hand, die eens ons nik groot deden zijn, diezelfde eigen ehappen zijn er nog en zijn overgeërfd •in geslacht op geslacht. Het is alleen aan ns die eigenschappen omhoog te halen en e steunen. Dat zullen wij kunnen. Opbloei na den oorlog. Er zal een enorme opbloei zijn, wan neer eenmaal Europa dezen oorlog ge wonnen heeft. Er zullen enorme spoor wegen gaan door Europa van het Oosten bij de Wolga tot het Westen en van het Noorden tot het Zuiden. Vliegtuigen zul len kruisen over Europa, niet om dood en verderf te brengen maar om de volkeren nader tot elkander te brengen en ieder volk produceert dan dat, waartoe het het beste in staat is. Dar. zal er welvaart ko men en wü zullen een ongekenden opbloei tegemoet gaan. Dat is ons onverwoestbaar vertrouwen. De Beweging zal daarin leiding hebben te geven. De veel gesmade, veel gehoonde Bewoging, die alleen maar bestaat uit menschen, die niet deugen, volgens onze tegenstanders, zal het toch maar weer moeten doen. De organisatie is in het afge- loopen jaar weer versterkt. Er zijn nieu we districtsindeelingen gemaakt. De pro paganda is uitgebreid, propaganda in den goéden zin van het woora, die de men schen bewust moet maken waarom het voor ons volk gaat. Ik kan zeggen dat de maatstaf van deze propaganda in al deze jaren ons blad Volk en Vaderland is gc- - Pad weest. Ik kan zeggen, dat ons strijdblad op dit oogenblik een oplaag heeft van 125.000 exemplaren. Dat begint wel ergens op te lijken. En nu hebt ge gezien, er is ecu nieuwe egollng voor do financiën. Dat is niet pret tig voor de meesten van ons en eigenlijk voor geen van ons allen. Het doot zoo den ken aan de belastingbiljetten en er waren er daarvan toch reeds een paar in Neder land. U denkt misschien: ja. nu komt do Beweging en doet er nog een bi jetje bij. De bedoeling is echter niet anders dan dat do reging onafhankelijk zal staan van gif- en fordugpn en dat wij op eigen la enen -.uilen kunnen staan. Daarom vraag Ik van Hen een offer. Niet meer echter dan u ge- n kunt Er Is een schaal opgesteld en men wordt verzocht zich daaraan zooveel mogelijk te houden. Maar niemand mag geven dat zijn kinderen er een hoter- ninder om zouden eten in dezen tijd. Tk heb don kring- en distrlctslelders op dracht gegeven hier met tact en vorstand handelen. Vandaag hebt u van den RijkscommGsaria boord, dat een nieuwe verantwoordelijk heid op onze schouders is gelegd. De oorlogs- noodzaak was en blijft beslissend voor alles n wordt door ons niet uitgemaakt In het Innenlandsch bestuur zal do Beweging i.d.zeggenschap krijgen. Men mort good begrijpen: wij kunnen niet doen. wat wij willen. Er ls oorlog en wij zijn hier oorlogs zone. Wij kunnen nog niet aan den op bouw ..au* elncm Guss" om het mot oen Duitsch woord to zeggen, beginnen Dat is nog niet mogelijk: dat moet straks komen. Er moet zijn samenwerking. Innerlijke v'-rbondenheld en uiterlijke verbondenheid. Samenwerking tusschen onze Beweging en do bezettingsoverheid. Terwijl de Innerlijke verbondenheid zich uitdrukken moet In sa menwerking tusschen den Rijkscommissaris en den leider der beweging, om hot beste te maken in dezen tijd voor het Nederlandsche volk, wat or van U maken ls. Hiermodo kom ik dan aan het einde van hetgeen ik u op dezen dag te zeggen heb, dezen dag. die een mijlpaal ls ln den weder opbouw van ons volk Het is een belangrijke schrede vooruit. Wij nationaal-snrinl 1st en brengen dank aan den Führer, die het mo gelijk gfmaakt heeft en dank aan den Rijks commissaris. die het bewerkstelligd heeft. Dank aan den leider van het Arboltshorelch van de N.S.D.A.P., Schmidt, dank ln do eerste plaats aan hen. maar last not least, zeker niet In de laatste plaats dus. aan mijn oude getrouwen, die oude getrouwen, die 10, 9. R. 7 jaren daar staan en altijd trouw en eerlijk hun plicht doen. fk wil diegenen danken die na de ver loren \-erk!ezln««aetie van 1 937 den vol genden dag mot „Volk en Vaderland" op straat stonden, (applaus). (Vervolg op pag. 4) het Gelijk heb /e. tchaarscli... maar aan Je kwaliteit van BOLS heb ben ze niet hel minste verander J Die smaaltt nog als vanouJs I" BOLS NenAKKERTJE Vorming van een nieuw Fran sch leger. Op den brief, dien Hitler 26 November heelt gezonden aan het Fransche staats hoofd, heeft maarschalk Pétain het volgen de geantwoord: Mijnheer de rijkskanselier, Frankrijk had in zijn ongeluk voor zijn leger, zün vloot en zijn luchtmacht een gevoel van aanhanke- lükheid bewaard, dat gegrondvest was op de militaire overleveringen van zün geschie denis. Door zekere onderdeelen van dit leger bij de wapenstilstandsvoorwaarden in tact te laten hebt gij uiting gegeven aan begrip voor de waarde van dergelijke gevoe lens, die het Duitsche volk weet te apprc- cieeren. De Angelsaksische aanval op Fransch- Afrika en het verraad van enkele leiders zijn voor u aanleiding geweest tot maatrege len als de bezetting van de grenzen, de be zetting van de kust der Middellandsche Zee cn dc demobilisatie van de Fransche stnjd- krachten. Ik kan niet anders dan bukken voor deze besluiten, die in het geheele land een smartelijken weerklank heben gevon den. Gü zult het terecht onaannemelijk achten, dat een staat op den duur kan bestaan zonder een gedisciplineerd leger Ik beschouw het deswege als mijn eer sten plicht een nieuw leger te vormen, dat in staat is de veiligheid van Frank rijk en zün imperium te beschermen. Ik heb generaal-veldmaarsehalk von Rundstedt, die van u opdracht heeft alle beslissingen tc nemen en alle noodzakelijke maatregelen tc treffen, die verband houden mot de Duitsche actie, verzocht mij te be zoeken om mü met hem over enkele vraag stukken te kunnen onderhouden. Uw persoonlijke voorstellen, mijnheer de rijkskanselier, die u mij aan het slot van uw brief hebt gedaan nopens uw besluit met Frankrijk samen te werken en het te helpen zijn koloniale rijk te heroveren, heb ben diepen indruk op mij gemaakt. Dc Fransche regeering zal van haar kant in alle loyaliteit een politiek volgen, die haar ver oorlooft de toekomst van het land in een gereorganiseerd Europa te waarborgen. Toen ik destijds weigerde den Franschen bodem te verlaten en u verzocht om wapen stilstandsvoorwaarden, heb ik het Kransche volk een grooter ongeluk willen besparen en ben er daarbij van uitgegaan, dat een eervol vergelijk tusschen onze beide volken niet onmogelijk is. Een dergelijke politiek, die overeenkomt met het belang van Frank rijk en dat van de volken van Europa, kan natuurlijk slechts vrucht dragen onder een regcoring, die haar algeheele vrüheid van handelen heeft bewaard, zooals gijzelf ook hebt gegarandeerd in uw boodschap van- 11 November aan het Fransche volk. Bij de uitbreiding van de volmachten voor het hoofd der regeering. Laval, heb ik uiting gegeven aan mün wil, dat tusschei onze beide volken wederzijdsche vertrouwe lijke betrekkingen voor een politiek van verzoening gevormd mogen worden en ik reken, mijnheer de rijkskanselier, op uw verzoeningsgezindheid, om de uitvoering te vergemakkelijken. Met gevoelens van de meeste hoogachting, mijnheer de rijkskanselier, verblijf ik. (get.) Philippe Pétain. Boven stad en omgeving van Anneci, een Fransch plaatsje bij de Zwilsersche grens, hebben, naar Havas-Ofi meldt, Britsche vlieg tuigen Vrijdagavond brisant- en brandbom men neergeworpen. Er vielen 3 dooden en 5 gewonden, eenige huizen raakten in brand In de bossehen in de omgeving ontstond aan zienlijke brandschade. VERDUISTEREN van 16.28 tot 8.43 uur 15 Dec.: zon op 8.43. onder 16.26 uur maan onder 0.33, op 13.30 uur 16 Dec.: zon op 8.44, onder 16.27 uur maan onder 1.44, op 13.54 uur Italiaansche weermachtberichten. Vijand in Tunis overal teruggeslagen. Nieuwe luchtaanval op Napels. I-Iet 932ste communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier dat Zondag werd gepu bliceerd. luidt Zaterdag oefende de vijand een krachti gen druk uit aan het front in Cyrenaica, waar hij door pantserwagens gesteunde in- fanterie-aanvallen ondernam. Onze strijd krachten gingen tot den tegenaanval over en maakten eenige gevangenen. In het Zuiden van de Libysche woestijn heeft een onzer Saharische afdeelingen een gevecht geleverd tegen een groep auto's, waarvan eenige werden vernield en andere buitgemaakt. In Tunis trachtte de vijand de stellingen te heroveren, welke hij in de voorgaande dagen had verloren, doch hü werd overal teruggeslagen. Een van zijn aanvalsgroepen werd vernietigd, 13 pantserwagens, eenigg stukken geschut en talrijke gemechaniseer de strijdmiddelen weiden buitgemaakt of vernield. Duitsche vliegtuigen hebben met succes vijandelükc concentraties bestooKt: 5 gepantserde voertuigen en 10 vrachtauto's geraakten in brand. Ter hoogte van Kaap Bon hebben onze torpedovliegtuigen bij hun gewapende ver kenning een Bntschen jager neergeschoten. Een onzer vliegtuigen is van de operaties van gisteren niet teruggekeerd. Zaterdagavond hebben eenige vijandelijke vliegtuigen brand- en brisantbommen lalen vallen in de omgeving van Palermo en Taormina. Er zijn geen slachtoffers, er is geen schade aangericht. Het Italiaansche weermachtbericht van Zaterdag luidt als volgt: In Cyrenaica is een aanval van vijande lijke tanks duidelijk gebroken. Britsche vliegtuigen, die trachtten onze linies onder mitrailleurvuur tc nemen en te bombar deeren, werden opgevangen door Duitsche jagers, die zonder verliezen te Lijden, zeven toestellen vernielden. Een achtste vliegtuig tortte neer, getroffen door het afweervuur van eenheden grondtroepen. In den sector van Tunis hebben wij in hernieuwde gevechten van plaatselijk ka rakter het door ons bezette terrein uitge breid. Een formatie Italiaansche bommen werpers heeft des nachts een machtigen aanval gedaan op de havens Bone en Philip- peville, waar bij opslagplaatsen en kaden .roffen werden. Voor anker liggende sche pen werden ook beschadigd door het Duit sche luchtwapen. Boven de Ionische Zee zijn vijandelijke toestellen opgevangen door onze jagers en gedwongen rechtsomkeert te maken. De vijand heeft Vrijdag tegen het einde van den middag een nieuwen aanval ge richt op Napels, waar aanzienlijke schade werd aangericht in de havenzöne en in het centrum der stad. De onder de burgerbe volking vastgestelde verliezen bedragen 67 dooden en 138 gewonden. Onze jagers ste gen op en schoten drie viermotorige machi nes neer, waarvan er een in zee stortte ten Zuiden van Capri. een tweede in de Golf van Castellamare di Stadia en de derde in dc omgeving van Vallo della Lueania. De tien Amerikaansche vliegers, die de beman ning vormden van het laatste toestel, wei den gevangen genomen. Nog' twee andere vliegtuigen zijn neergeschoten door afweer- batterijen, die doeltreffend in actie kwamen. Een van onze jagers is niet teruggekeerd. De bestuurder van dit toestel werd ernstig gewond, In den afgeloopen nacht zijn eenige bom men geworpen in het gebied van Frosinone, in de omgeving van Turijn en in de Valle d'Aosta. Bij Turijn trof het afweergeschut een toestel, dat nabij Fossano (Cuneo) neer stortte. Een onderofficier, die deel uit maakte van de bemanning, werd gevangen genomen. De schade is onbeteekenend. Op de Middellandsche Zee heeft een on zer duikbooten een vüandelük vlootescorte aangevallen, bestaande uit twee kruisers en twee torpedobootjagers. Een kruiser werd getroffen. De „President Coolidge" verloren gegaan. Volgens den Engelschen berichtendienst heeft het Amerikaansche ministerie van ma rine het verlies bekend gemaakt van het malige passagiersschip „President Coolidge", met een inhoud van 21.936 b.r.t. Dit schip is de vorige weck in het Zuidelijke gedeelte van den Stillen Oceaan op een mijn geloopen. Volgens het officicelc Amerikaansche be richt bevonden zich ongeveer 4.000 soldaten aan boord van dit schip. Catastrofale brand op St. John. Exchange Telegraph deelt het volgende mee omtrent een rampspoedige brand te St. John op New Foundland: Door onopgehelderde oorzaak is in het ho tel Knight of Columbus, dat tegenwoordig dienst doet als Canadeesch militair tehuis, brand uitgebroken. Er ontstond een paniek. Een geheele reeks jonge meisjes werd dood getrapt. Er zijn al 104 dooden geteld, maar de lijst der verliezen is nog niet compleet. Het a- gewonden bedraagt ver over de honderd. Slechts zeer weinig slachtoffers zijn ge ïdentificeerd. Duizenden verwanten staan schreiend voor hot uitgebrande gebouw, in de hoop. dat dc vrijwillige helpers, die bezig zijn met bergingswerkzaamheden, nog iemand kun nen redden. VIER TON VOOR WINTERHULP. Ook de Unilever is niet achtergebleven in de reeks van ondernemingen en instellingen, die dit jaar weer groote sommen aan Winter hulp hebben geschonken Het belangrijke bedrag van 400.000.dat Winterhulp van dc Unilever mocht ontvangen, zal er aanzienlijk toe bijdragen om de moei lijkheden, die de winter in vele gezinnen van ons volk met zich meebrengt, zooveel moge- lyk te verlichten. BIJNA f 137.000,— VOOR WINTERHULP. Bijna 137 mille, om precies te zijn f 136.508,97 hebben onze volksgenooten ae vorige week bijeengebracht voor hen. die :n onze wintermaanden een tegemoetko ming noodig hebben. In dit bedrag bevinden zich niet minder dan 36 gitten van duizend gulden en hooger. zelfs twee van f 10.000 Dit totaalbedrag lijkt hoog. Dat is het ook mderdaad, doch als men weet, hoevelen bij Winterhulp aankloppen, dan is het de be kende druppel op de gloeiende dlaat. Be denk dit bij het vaststellen van ae bijdrage ïan Winterhulp. Laat uw gift dan ook wér kelijk een offer zijn. RADIOPROGRAMMA DINSDAG IS DECEMBER 1913. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Een goed begin! (gr.) 7.30 BNO: Nieuwsbe richten. 7.40 Licht ochn-ndvcrtlcr (gr.). 8.05 Duitsche taalcursus 8.30 BNO Nieuwsberichten. 8.40 Gesprek met Peter 8.50 Symphonlseh och tendconcert (gr.) 9.30 Spiegel vnr den dag (opn.). 9.37 Symphonlsch ochtenrteoncert (gr10.00 Ge rard Lebon en zijn orkest 10.30 Voordracht 10.45 Gerard Lebon en zijn orkest 11.15 Otto Hendriks en zijn orkest,. 12,00 Almanak. 12 05 Een muziek corps van de Duitsche Weermacht. 12.45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 Vlooi cn plano, en zang met pianobegeleiding. 14.00 Een Strijkorkest. 15 00 ..Droom en verlangen" moderne poëzie ln mu zikale omlijsting. ,15.00 Groninger Orkestvereenl- ging (opn.) 16.45 BNO Nieuwsberichten 17.00 De lichte toets. 18 00 Beroemde opera-ouvertures (gr.). 18.30 BNO Nieuwsberichten 18.40 Celwol wint, radiobeeld. Vanaf 19.15 alleen voor de ra dio-centrales. die over oen RJnvcrblndlng met de studio beschikken 19.15 Zang en plano. 19.50 Duitsche taalcursus. 20.15 De Melodlsten cn so list, pianoduo (opn orgelspel (opn.) en gramo- foonmuziek. 21.45 BNO Nieuwsberichten. 22 00 Gino Bordin en zijn Hawaiian orkest (gr.). 22.20 Beroemde operafragmentcn (gr.) 23 15—24.00 Vroo- lijke wijsjes tot besluit (gr.). HILVERSUM II, 301,5 M. 7.15—7 40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnas tiek. 7.50 Politiek weckpraalje (opn 8 05 Om roep volksz.angkoor met pianobegeleiding (opn.). 8.30 BNO: Nieuwsberichte- fl 40 Viool en piano (gr.). 9.00 Ouvertures en walsen gespeeld door symphonie-orkesten <gr.). 9 15 Voor de huls vrouw. 89.20 Vervolg van 9 00. 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Planovoordracht tl oo Vrouwcn- mozatk. 11.20 Kinderkoor ..Zanglust" met piano begeleiding (opn.). 11 30 Zang en piano. 12.15 2 violen en plano (gr.). 12.30 Wat doet de Direc tie van den Landbouw 12 45 BNO: Nieuwsbe richten. 13.05 Gerard van Ki> velen en zijn orkest, solist en de twee Pico's 14 00 Godsdienstige uit zending. 14.30 Revlda-sexlel cn Dc Dietsche Zangers (opn.). 15.30 Voor do zieken. 16.00 Va riété van de speeldoos (gr.) 16.45 BNO Nieuws berichten. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Omroep- Jeugdkoor (opn.). 17.45 Spiegel v. d. dag cn BNO: Binnenlandse)) gesproken overzicht 18.00 Omroepjeugdkoor (opn) 18.l« Neerloods stem van het Oostfront. 18.30 Otlo Hendriks en zijn orkest en soliste. 19.00 BNO: Engelsche uitzen ding: Holland and the economic reorganisation. Voor de radio-centrales: Berliner Lehrergesang- vereln (gr.). Vanaf 19 15 alleen voor de radlor centrales, die over een lijnverbinding met dé studio beschikken. 19.15 Omroep Harmonie or kest. 19.45 BNO: Nieuwsberichten. 19 55 Omroep Harmonie Orkest. 20 15 2 vleugels 70 40 Scandi navisch concert (gr.). 21.45 BNO: Nieuwsberich ten. 22.00 BNO: Actucele beschouwing. 22.10 Avondwijding. 22.20—24 00 Zie Hilversum I TELEFUNKEN RADIO aangeboden, prima toestel, in mooie kast. Zaterdag na 5 uur: Lorontzknrie 160. Particulier vraagt ter overname een 8 of 16 m.tn. SMALFILM-UITRUSTING. gr. onder no. 9047 Bur. v. d. bi PRACHT DUITSCHE PIANO (e koop, in koper gcb. Ook Zon dag te zien. Hoolmarkt no. 24. Walter. TE KOOP GEVRAAGD Dames- en Heerenklceding; Schoenen, Meubilair enz, goeden prijs. H. J. Kocnenstr. 21, hoek Twijnderslaan, Telef 19523. IND. WITTE PAKKEN. tennisballen en rijlaarzen te koop gevraagd. Br. met prijs no. 8977 Bureau van dit blad. MEUBELOPSLAG Bill. cond. Postbus 7.Mijdrecht. Ter overname aangeboden: ELECTRISCHE PERCOLATOR (kofficfiltrecrkan), groote maat. Twee huistelefoons. Twee VI springmatrassen, 1 x 1,90. Mas sief eiken tafel, niet uitschuifb. Runde eiken tafel, 1 M. doorsnee. Diverse schoolboeken. VAN HEES, Van Dalenlaan 39, Sant ooor t Station. H. W. V R O L IJ K Makelaar TAXATIE - EXPERTISE HEU8SENSSTRAAT 16. Telef. 23693 - Haarlem. WAT EEN DROOM! Die vraag ik met Kerstmis, onder den boom. Slechts f 11,50. Adres: Spaarnwouderstr. 41, Jansweg 20 N.V. DE LANDBOUWBANK - UTRECHT Raad van Commissarissen: Jhr Mr. J. K H. DE BEAUFORT. VAN LEUSDEN, Leusden Mr. A. M. A. BARON VAN BOETZELAER VAN LOENEN EN WOLFEREN (Ged. Comm.) De Bilt Mr W. I. DOUDE VAN TROOSTWIJK Nieuwersluis Jhr. Mr. J. M VAN ASCH VAN WIJCK Amsterdam A. TEN NOEVER DE BRAUW Wijk bij Duurstede Verstrekt credieten, ook aan niet-landbouwers Neemt gelden a deposito Agent de heer L. J. VALLENTGOED, te Halfweg. De Directie J B DP BFATTFORT N C DE RUYTER HAARLEM, TELEF. 10131 LEVERT HELDER WASGOED MET MINIMUM SLIJTAGE, DUS NEEMT WEDER NIEUWE WASSEN AAN Vanaf 50.ambten, en vast part. pers. tot maandinkomen /ONDER BORG. Wettel, ta rief. Vlug cn discr. Inl. mondei, en schriftel. (Postz. voor antwoord). MUiDERSCHANS 36. AMSTERDAM-C. Tel. 50669. - Dagelijks 95. Zatcrd. 91.30 uur. PERZISCH TAPIJT en eenige kleine Kleedjes te koop gevraagd. Brieven onder no. 9010 Bureau van dit blad. Geregelde Inboedelveiling onder Deurwaarder. Alle dagen gelegenheid tot in brengen van Goederen. Een Telefoontje en Uw goederen worden gehaald. Vraagt Inlichtingen aan Vcilinglokaal 'T CENTRUM Ged. Oude Gracht 78, Tel. 21355. daar ga at ie weer LANGE DUNNE. KORTE DIKKE, VOOR JONG EN OUD VOOR RIJK EN ARM IN ALLE MATEN. KL. HOUTSTR. 41 - TEL. 18920 Haarlem. En misschien net als vorig jaar een paar. enfin, komt U maar Vlug Goed Goedkoop Boekh. V E K O Zijlstraat 2e huis vanaf 't Stadhuis. RECHTSBIJSTAND Bur. KRANEVELD. Zfjlweg 21 Dagvaardingen, contracten, requesten enz. Kant 9-5; 's av. 7-9. Advies f 1,-.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2