ST a^pdiA Volgende week bon 64. Voor de volgende week zfjn ter verkrijging y-a-n dc gebruikelijke rantsoenen brood, be schuit. vleescb, aardappelen, melk. taptemelk en tabak aangewezen de bonnen 64. Na Zaterdag a.s. zijn niet meer geldig alle bonnen 63, met uitzondering van die boter, en voorts de bonnen R 12 tabak en ci- garetten. Kweekelingen met akte. Diensttijd telt voortaan mee voor periodieke salarisverhoogingen. Heden zijn twee besluiten van den secreta ris-generaal van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Kuituurbescherming af gekomen, welke van belang zijn voor het on derwijzend personeel, werkzaam bij het lager onderwijs. Deze besluiten bevatten onderschei denlijk een regeling betreffende den diensttijd welke is doorgebracht als zelfstandig kweeke- ling met akte. en voorschriften omtrent de be looning, toe te kennen wegens het bezit van het diploma van geschiktheid tot het geven van onderwijs in de Duitsche taal aan scholen voor gewoon en voortgezet gewoon lager on derwijs. Zooals bekend, werden tot nu toe bij de periodieke salarisverhoogingen van onderwij zers niet in aanmerking genomen de dienst jaren, welke als zelfstandig kweekeling met akte waren doorgebracht. Hierdoor waren on derwijzers, die langen tijd als kweekeling met akte zijn werkzaam geweest, in een aanmer kelijk minder gunstige positie dan hun colle ga's. die er spoediger in geslaagd waren een aanstelling als onderwijzer te verkrijgen. Dit verschijnsel van ongelijke salarieering als uit vloeisel van het instituut van de kweekelingen met akte, heeft de secretaris-generaal van het departement van Opvoeding. Wetenschap en Ku It uurbescherming thans te niet gedaan door te bepalen. dat de diensttijd welken de bezitter van de akte van bekwaam heid als onderwijzer, na 31 December 1933 als zelfstandige kweekeling met akte heeft doorgebracht, geldig zal zijn voor periodieke salarisverhoogingen als onderwijzer, mits en voor zoolang de zelfstandige werkzaamheid zich heeft uitgestrekt over alle lesuren, aange geven op den rooster van lesuren, bestemd voor de leerlingen, waaraan de kweekeling onderwijs heeft gegeven. Uit een door den in specteur van het lager onderwijs gewaarmerkte -verklaring van het hoofd der school, waaraan de kweekeling werkzaam is geweest, moet blijken, dat. en gedurende welke tijdvakken, aan de gestelde eischen is voldaan. Met dezen diensttijd behoort rekening te worden gehou den van 1 October 1942 af. De gevolgen van dezen socialen maatregel zijn in hel bijzonder in de huidige omstandigheden van groote be- leekenis, Ten aanzien van het diploma van geschikt heid tot. het geven van lager onderwijs in de Duitsche taal, uitgereikt, aan hen. die met vrucht een applu a tie- cursus in de Duitsche. taal hebben gevolgd, is voorts bepaald, dat bezitters van een dergelijk diploma een tijde lijke belooning ontvangen van 45.'sjaars mits en voor zoolang zij als vast of tijdelijk hoofd of onderwijzer in deze taal les 'geven aan scholen voor gewoon en voor voortgezel gewoon lager onderwijs. De-belooning gaat in met den eersten dae der maand, waarin het diploma is uiteereikt. De standplaats- en de Ongehuwd en-aftrek zijn op de belooning van toepassin? Er beslaat geen aanspraak op de belooning indien belanghebbende reeds een verhoogine van jaarwede wegens het bezit van de akte Ouitsoh L.O geniet. De beloonign wordt niet ln den pensioensgrondslag opge nomen. HEVIGE BRAND IN DE OMGEVING VAN- DOORN. Dinsdag in de avonduren heeft in de om geving van Doorn een hevige brand gewoed Een machtig gebouw, Iiydeparlc, ging geheel ui vlammen op. nadat, omstreeks half zeven de brand was ontdekt. De oorzaak is vermoede lijk kortsluiting. KI\DERM001U)F,V \.\1* TOT f5 J VVR VTCIÏOOHDBRLD. De Kif<l,i."che rechtbank heeft uitspraak ged.ia.il in de zaak tegen den 35-jarigen TiO't.iurirschen monteur Th. van B.. die docht was van den kindermoord te O is U-ijk. De {doch lu/itlde levenslange gev gemast™f.'Uitspraak vijftien jaar gevange- UAaetraf. WER KTJKDENRKTOIRS Jfftt Kerstmis zijn de werk Meden retou rs geldJg van 24 t.m. 28 December en mot Nieuwjaar van 31 December tan4 Januari. A. A 86Z 'ON 3L2Z Aanvaring op het IJ. Tachtig opvarenden werden gered. In de duisternis heeft dezer dagen op een avond op het IJ nabij de Suriname- kade te Amsterdam een aanvaring plaats gehad tusschen een gemeenteveerboot van den dienst De RuyterkadeBoorstraat en de „Hontestroom" van den dienst Amster damZwolle der N.V. reederij Koppe. Weliswaar waren, toen de schepen elkaar naderden, de noodige seinen gewisseld, doch klaarblijkelijk waren deze op de „Honte stroom" verkeerd begrepen, zoodat dit schip, inplaats van te stoppen, bleef door varen, hetgeen de kapitein van de ge meenteveerboot eerst bemerkte, toen het voor een uitwijkings-manoeuvre te laat was: Met eén harden slag voer de „Honte stroom" aan bakboord op de veerboot in, waardoor deze een groot gat in de scheeps huid kreeg, geheeltelijk onder de waterlijn. Gelukkig wist het personeel van de veer boot een paniek aan boord te voorkomen en alle tachtig opvarenden werden zoo spoe dig mogelijk op de „Hontestroom" overge bracht en later aan wal gezet. De veerboot, die dank zij haar water dichte schotten was blijven drijven, moest tut de vaart worden genomen en werd door een politïeboot naar het dok gesleept, waar zij zal worden hersteld. GEEN Brx N EN DA NDSCITE REIZIGERS IN D-TRGEINEN Van 18 t.m. 24 December en van 27 De cember t.m. 4 Januari zijn de O-treinen uitsluitend opengesteld voor reizigers naar' en van het buitenland. Het gebruik van deze treinen voor blnnenHandsoh verkeer. Ss dus dien tijd verboden. PROF. DR. J. DE GROOT OVERDEDEN Op 54;-jarigen leeftijd is te Utrecht plot seling overleden de bekende theoloog prof. dr. J. de Groot, die in 1036 als opvolger van prof. Noordtzij aan da universiteit - te Utrecht werd benoemd. J. de Groot werd IJ April JSS6 te Grljps- kenk geboren. Hij studeerde te Groningen en promoveerde in 1913 tot doctor in de theologie. In hetzelfde jaar werd hij be roepen tot predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Garreleweer. Hierna stond hij nog achtereenvolgens te Roodesohool, Vtis_ pingen en 's Graven hoge, waarna itn 1928 zijn benoeming volgde tot hoogleeraar in de Hebreeuwsche tool en 'letterkunde en de Israeiietische oudheden te Groningen. In 19 36 kwam hij als opvolger van prof. Noordtzij naar Utrecht. BOKSEN Nicolaas verliest van Proletti. In een spannend gevecht over 12 ronden van 3 minuten heeft de lichtgewicht-kampioen van Nederland Jan Nicolaas een kleine doch verdiende nederlaag geleden tegen den Itali aanschen lichtgewicht kampioen Proietti. Nicolaas was aanvankelijk te voorzichtig, waardoor hij Proietti de gelegenheid bood het initiatief tot den aanval te nemen. Hierdoor liep de Nederlander een zoodanige punten- achterstand op, dat zijn overwicht gedurende de laatste ronden niet in staat was den achter stand in te loopen. Hoe teleurstellend dit gevecht ook voor Nederlandsche zijde afliep, de beslissing van den scheidsrechter Oscar Senger uit Breslau, die uitstekend leidde, was juist. Nicolaas had dit gevecht kunnen winnen, indien hij eerder het. initiatief had genomen tot den aanval, of indien het gevecht in plaats van 12, 15 ron den had geduurd. Proietti demonstreerde een goeden stijl, een snellen aanval, harde stoo- ten en een prima dekking. De prima stijl van den Italiaan kwam voor al in de tweede ronde tot uiting. Zeer snel bewoog Proietti zich door den ring, daarbij Nicolaas vrijwel geen kans biedend het initia tief tot den aanval te nemen. Het werd een technisch goed gevecht, waarin Pro'ietti gedu rende de- eerste helft zich absoluut sterker toonde. In de vijfde ronde-gelukte het Proietti door de goede dekking van Nicolaas heen te komen en eenige kostbare punten voorsprong te behalen. Tot in de tiende ronde was er nog geen beslissing. De elfde ronde opende Proietti eerst met een vuurwerk van slagen, doch Nicolaas zorgde voor een goede dekking. Daarmede had Prdietti evenwel al zijn kruit verschoten. Met succes kwam daarom Nico laas aan een zeker overwicht, waardoor de uiterst vermoeide Italiaan vrijwel geheel werd overweldigd. Nicolaas kon evenwel geen over- wjnning forceeren en verloor daardoor op punten als gevolg van zijn te zwakken inzel de eerste ronden van dit gevecht. In de bijpartijen won Beb Donnars (Den Haag) verdiend op punten van den Rotter dammer Piet van Es. Het gevecht tusschen de beide amateurs Th. Snijders (Den Haag) en H. de Neef, waar mede de avond werd geopend, eindigde onbe slist. De resultaten der beide na de pauze gebokste partijen luiden In de partij Harry Staal (Den Haag) tegen Nico Diessen (Rot terdam) was geen winnaar, aangezien deze ontmoeting wegens een kopstoot moest worden gestaakt. Artikel Aardappelen 63A Aard. Aardappelen 63B Aard. Beschuit 63 Besch. Bloem 447 t.m. 450 Algem. Boter 59 Bot. Boter 03 Bot./Vet Brandstoffen 01 t.m. 05 BV Brandst 1 eenh. Si Dec. 01 t.m. 05 KF 1 eenh. 30 April '43 eenh. 28 Febr. '43 AGENDA Vrijdag 18 Dec.: Rembrandt: ..Lied der Puszta". 2.30 uur (toegang 14 jaar). Lu kor „Wordt nooit verliefd". 2.30 uur (toegang jaar). Frans Hals: „Zeven jaren pech", 2 30 u (toegang alle leeftijden). Palace: „Percy neemt vacantle". 2 uur (toegang 18 jaar). Movi „Negentig minuten oponthoud", 2.30 uur (toe gang 14 jaar). Hoofdredacteur: J. v. Baudewyns, Haarlem (afw.). Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Derks, Haarlem Chef van Dienst en Binnenland: S. R: Kuiper Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede, Haagseh Redacteur: B. Korsten, Heemstede Stad en Reportage: J. A Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: j. J. E. van Baarse], Umui- den. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede Kruschen. hrt middel tegen onzuiver bJoed, oorzaak van Rheproaliek, hoofdpijn en slapte. KKUSC1ÏEN Gezondheid voor een cent per dag. Bö Apoih. en Drctf. 0 41.0 76. J.47. N.V. Ro.nlicv Bij nut „ocuiscnes Theater in den Niederlanden" gmg de eerste opvoering van het geestige' blijspel „Die Kluge Wienerin" van Friedrich Schreyvogl. De ensceneering is van dr. Hannes Razuni. Een scène uit dit tooneclstuk. Sieburg-Stapf-Pax c X>e oudste in woonster van die ge nree nil e Te-rmiumten tevens de oudste in woonster van de provincie G-roimin- genmevrouw G. DaMiimtga-Hameter, Is te WoklendOiTip ln den ouderdom van 101 jaar en vijf maand en o1 venl e den In een plas bij De Wilp (Giron.) hebben drie inwo ners van Marura mert den bengel een mock gevangen, van IS pond en een lengte van 1.05 M. Een te Eind- lieven gebonden fceuzeco'ficent ten hate van Winter hulp heeft C 5 0 0 rnldien opgebracht. De 2 1 -jarige sleper J. J. S me ets, is in de Staatsmijn Mauri te" van een hoogte van onge veer 2 5 M. gevallen en gedood. Keuze van spijs en drank be perkt. maar bel restaurant blijft conservatief. RESTAURANT ROYALwv Ijfc Lange Voorlioul .44 Tel 115583- n-Grqvenhage DISTRIBUTIEBONNEN Bon Kaart Hoeveelheid t.m. 2 kg. 19 Dec. 1 kg. 19 Dec. 75 gr. 19 Dec. 70 gr. 26 Dec. 125 gr. 10 Jan. '43 125 gr. 29 Dec. Brood 63A Brood 400 gr. 19 Dec. Brood 63B Brood 50 gr. 19 Dec. Cacao 3 74. 4-74 Reserve 150 gr. 26 Dec. Chocolade 61 Versn. 100 gr. 26 Dec. Chocolade -75 4-75 Reserve 100 gr Cigaretten R 12 Tabak 20 st. 19 Dee. Clgaretten R 12 Cigar. 20 St. 19 Dec. Eenheidszeep P NO Eenh.zeep 1 rants. 31 Dec. 452, 412, 431 Algem. 1 rants. 31 Dec. Gort 439, 440 Alge-n. 1 rants, 26 Dec. Jam 438 Algem. 500 gr. 26 Dec. Kaas 442 .m 444 Algem. 100 gr. 26 Dec. Koffiesurr. 445 Algem 250 gr. 26 Dec. Margarine Bot./Vet 125 gr. 29 Dec. Melk 63 Melk 13/4 Ut. 19 Dec. Petroleum 03 Petr. 2 Ut. 9 Jan '43. Rtjst 4-73 Reserve 500 gr. 26 Dec. Scheerzeep M Text, (m.) 45 gr. 31 Dec. Suiker 437 Algem. 1 kg. 26 Dec. Suikerwerk 62 Versn. 100 gr. 26 Dec. 3 76, 4-7G Resprve 100 gr Sigaren R 12 Tabak 5 st. 19 Dec. Tabak R 12 Tabak 25 gr. 19 Dec. Taptemelk 63 Taptem. 13/4 lit 19 Dee. Vermicelli 441 Algem. 100 gr. 26 Dec. Vleesch 63A Vleesch 100 gr. 19 Dec. Vleesch 63B Vleesch 25 gr. 19 Dec. Waschpoeder NO P Waschpoed 1 rants. 31 Dee. 453. 432. 413 Algem. 1 rants. 31 Dec. Toiletzeep P Tolletz. 1 rants. 31 Dec. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van de nieuwe distri butiebescheiden is het morgen, Zaterdag, de beurt aan de letter Sch. GEVONDEN VOORWERPEN. Ceintuur, de Boer, Hoogerwoerds'raat 64; Etui met inhoud, Muijs, Ged. Oude Gracht 103; Hor loge, Teelen, van Wlckevoort Crommelinstraat 35; Horloge, v. Zanten, Floraplein 9; Halsketting, Steffens, Welgelegenstraat 13; Portemonnate met ïnh., Schaven, Gierstraat 42; Portemonnaie met inh.. Lans, Magdalenastraat 18 rtl.; Portemonnaie met. inh., Sweekhorst, Eikenstraat 55. Sjaaltje, ter Plegs, v. Wlckevoort Crommelinstraat 7. WEIHNACHTS-ORATORIUM. De traditie getrouw geeft Haarlemsch Gemengd Koor ook dit jaar het Weihnachts Oratorium van Joh. S. Bach. Het concert zal plaats vinden op Zondag 27 December in de Gem. Concertzaal. De H.O.V. zal hier bij haar medewerking verleenen. P. T. T. MET KERSTMIS. Eersten en Tweeden Kerstdag zal de dienstuitvoering op de P.T.T.-kantoren als op Zondag plaatsvinden, met dien verstan de, dat od Tweeden Kerstdag een brief- en paketpostbestelling zal worden uitgevoerd. Alle hulpkantoren en stations met uitzon dering van de stedelijke stations, zullen van 89 uur geopend zijn voor den telegraaf- en telefoondienst. ORGELCONCERT I Op het tweede concert der soltetencyelus in het Gem.-Concertgebouw, dat Zaterdag- liddag a.s. wordt gegeven, treden op Hen- rlëtte Sa Ja (sopraan) en Piet IJ also ma (or- "Werken zullen ten gehoore worden ge bracht van J. S. Bach, Pa/ud do MaJlingreau. Holmes, C. M. WMor'. Julius Rembke, H. Wolf. G. IL G. ven Broeken Fock, C. van Ren-nes en M. Reger. SCIIOOLSCHA AKTOURNOOI. jaarlijksche schaakwedstrijden voor scholen zullen 6, 7 en 8 Januari gehouden worden in restaurant Brinkmann, Gr. Markt., Haarlemsche Rechtbank. Op den 2Gen Augustus j.l. had achter een pakhuis in de 2e Zuidpolderstraat een vecht partij plaats gevonden tusschen twee Haar lemmers G. en S„ waarvan G. onder invloed van sterken drank verkeerde. G. had aan S. gevraagd of hij een kennis in zijn schuurtje, dat achter het pakhuis stond, onderdak wilde verschaffen voor een nacht, hetgeen de laat ste geweigerd had. Hierover was G. in zoo danige woede ontstoken, dat hij S. met zijn vuisten was aangevallen. S. had hem vervol gens zijn schuurtje, waar het strijdtooneel zich afspeelde, uitgewerkt, doch G. was terug gekomen en had S. met een aardappelmesje aangevallen. S. was niet geraakt, doch had een bijl opgeraapt. De woedende G. sloeg met zijn hand in den bijl en verwondde zich daar be hoorlijk aan. Voor de rechtbank moest G. zich verant woorden wegens bedreiging gepaard met zware mishandeling. Hij ontkende echter met een mesje gewerkt te hebben, hoewel S. onder eede verklaarde dat dit gebeurd was. De ver loofde van S, was met haar broeder naderbij gekomen en deze hadden de laatste acte van het toon eel gezien. De verloofde verklaarde dat zij duidelijk had gezien dat S. met een mesje was aangevallen, haar broer ontkende dit echter, hoewel hij bij de politie anders had verklaard. Op grond van de verklarin gen van den laatsten getuige vroeg de offi cier van justitie verwijzing van de zaak naar rien reehter-commissaris om onderzoek naar de geloofwaardigheid van dezen laatsten ge tuige te doen. VERDUISTEREN van 16.29 tot 8.46 uur 19 Dec.: zon top 8.46, onder 16.27 uur maan'onder 5.09, op 15.06 uur 20 Dec.: zon op 8.47, onder 16.28 uur maan onder 6.12, op 15.36 uur VOETBAL TOETSAVOND VOOR VOETBALLERS Dinsdag 22 December organiseert de Scheidsrechtersgroep Haarlem een toetsavond voor vereenigingen, aangesloten bij de afdee- ling Haarlem van den NVB, waarvoor eenige prijzen beschikbaar zijn gesteld. Het'is de bedoeling om in Januari nog drie van deze avonden in Haarlem te houden en in Februari één in Hillegom en één in Beverwijk WATERPOLO SAMENSTELLING HAARL. ZEVENTAL. De Keuze-commissie van kring Haarlem heeft hef. Haarlemsche zevental voor den wed strijd tegen Amsterdam op Zondag 20 Decem ber in het Sportfondsenbad te Amsterdam, als volgt samengesteld E. Vrught (H.P.C.) A, J. Braam (H.P.C.), J. Seubring (D.W.R.), J. Kollerie (D.W.R.), M. Mauritz (H.P.C.), F. de Geest (H.P.C.) en A. v. d. Boogaerde (D.W.R.) Reserves: D. van Viersen (D.W.R.J. Stam mes (H.P.C.) en P. Swier (V.Z.V.) RADIOPROGRAMMA ZATERDAG 19 DECEMBER J942. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 BNO: Nieuwsbe richten. 7.40 Instrumentaal operette programma (gr.) 8.05 Duitsche taalcursus. 8.30 BNO: Nieuws berichten. 8.40 Gesprek met Peter. 8.50 Suite concert (gr.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.37 Suite concert (gr.). 10 00 Orgelconcert. 10.30 Sta er een oogenblik bij stil. 10.45 Francis Keth en zijn orkest. 11.30 Orgelconcert. 12.00 Almanak. 12.05 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 Boyd Bachman en zijn orkest. 13.45 Lezing „Arbeidsdienst". 14.00 Piano- voordracht. 14.30 Europeesche tijdschriftenschouw. 15.00 Bonte middag. 16.45 BNO: Nieuwsberichten. 16.53 Dansorkest (gr.). 17.00 Lajos Vares en zijn orkest. 17.30 „Corruptie", luisterspel. 10.00 BNO: Nieuwsberichten. 18 40 Radio-raadsel-rubrielc. 10.00 BNO: Politiek weekoverzicht. Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijn verbinding met: de studio beschikken. 19.15 Amu sementsorkest en solisten. 20.15 Pianovoordracht. 20.40 Cello en piano. 21.10 Symphonle-orkest (gr.). 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 Klanken uit de Balkan (gr.). 22.20 Bezoek bij Casanova's en Don Juan's (gr.). 23.30—24.00 Dansen op film-: liedjes (gr.). HILVERSUM II, 301,5 M. 7.157.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgym nastiek. 7,50 Brandende kwesties (opn.). 8.05 Bar nabas von Geczy en zijn orkest (gr 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Orkest-suites (gr.). 9.00 Or kest van den Dultschen Arbeidsdienst (opn.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.30 Orkest van de Duitsche Weermacht en een mannenkoor (opn.). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10,30 Planosonaten (gr.). 11.00 Voor de Jeugd. 11.20 Kinderkoor (opn.). 11.30 Symphonisch voormiddagconcert (gr.). 12.30 Boe renland in boek en krant. 12.45 BNO: Nieuwsbe richten. 13.00 Programma-overzicht. 13.05 Viool m piano, en zang en plano. 14,00 Godsdienstige litzending. 14.30 Theo Uden Masman en zijn dansorkest (opn.). 15.00 Rotterdamsch Philhar- monlsch orkest en solisten. 16.00 Orgelconcert (gr.). 10.15 Voor de jeugd. 16.45 BNO: Nieuwsbe richten en Spiegel van den dag. 17.00 BNO: Uit zending voor Nederlandsche zeelieden. 17.30 Ne derlandsche koorzang (opn.). 18.00 Als Ik 't voor 't zeggen had. 18.10 Landmans Lust. in 30 Neder landsche volksklanken. Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Licht orkestcon cert (gr.). 19.45 BNO: Nieuwsberichten. 19.55 Licht orkestconcert (gr.). 20.15 Van de eene melodie in de andere (gr.). 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Actueele beschouwing. 2210 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum I. IJMUIDEN De Stormvogels houdt stand. Clubhuis echter gesloten. Het bestuur van de wandelsportvereeni- ging De Stormvogels is door de omstandig heden tot sluiting van het clubhuis aan de Kanaalstraat overgegaan. Het betreffende besluit wordt ten zeerste beréurd, want de leden zijn steeds meer belangstelling voor hun eigen inrichting in Oud-IJmuiden gaan toonen. In den betrekkelijk korten tijd, dat de vereeniging er was gevestigd, heeft zij een opmerkelijken bloei medegemaakt, die in een groote toeneming van het ledental tot uiting kwam. De leden bleken veel waai de te hechten aan de clubavonden en het is. dan ook alleszins te begrijpen, dat hel be stuur voor 'een niet gemakkelijk te over winnen moeilijkheid is geplaatst. Intusschen zijn pogingen in het werk ge steld om vergunning voor het huren van een zaal te IJmuiden-Oost te verkrijg Eenigen tijd geleden hebben wij medege deeld. dat het in de bedoeling van de ver eeniging ,lag een correspondentieclub te vor men, om met de vertrekkende leden een eoo goed mogelijk contact te kunnen bewa ren. Het plan is verwezenlijkt en intusschen zijn reeds de eerste brieven verzonden. Het voorloopige correspondentie-adres is L. Bakker, Jacob van Heemskerkstraat 88. Zoo noodig zal direct een ander adres worden aangewezen. En thans nóg een en ander over het wan delen. Het herfstprogramma van De Storm vogels is geheel afgewerkt. Dé laatste tocht heeft te Alkmaar plaats gehad. Ook in dit seizoen kan de vereeniging er met voldoe ning op wijzen, dat zij geen uitvallers heeft tekend "Wat het tippelen betreft, begint De tormvogels aan het gebruikelijke win ter slaapje, doch indien mogelijk, zal er op ander gebied nog" een en ander worden gedaan. Bevordering Bijenteelt. De afdeeling Velsen van de Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt heeft als van zelfsprekend in verband met de huidige tijdsomstandigheden zijn progamma voor de komende maanden eenïgszins gewijzigd. Zoo bleek het onmogelijk om den gebruike- lijken wintercursus en den voordrachtavond normaal door te laten gaan, terwijl tevens door het vertrek van den voorzitter en den penningmeester het bestuur aangevuld dient te worden. Een en ander beteekent voor de getrouwe leden ongetwijfeld een teleurstel ling. Van den heer H. Verwey vernemen wij echter, dat de bijenliefhebbers hiervan geen nadeel zullen ondervinden. De heer De Meza te Santpoort verklaarde zich n.l. bereid om de leiding van enkele schriftelijke cursussen op zich te nemen. Als volledig deskundige zal hij zoowel de beginnelingen als de gevorderden op duidelijke wijze in de geheimen van het bijenhouden inwijden. Elke cursus omvat vijftien gedocumenteerde lessen en inmiddels hebben diverse leden zich reeds met enthousiasme aan de studie gezet. Verder kan nog worden medegedeeld, dat tijdens de komende jaarvergadering in de ontstane vacatures zal worden voorzien. Overigens wordt er afgewacht om te zijner tijd met nieuwe energie de groei der afdee ling te bevorderen. J. Jans jubileerde. De heer J. Jans, stationsambtenaar aan het station IJmuiden, die Donderdag vijf twintig jaar in dienst van de Nederlandsche Spoorwegen was, heeft ondervonden, dat zijn werk op prijs wordt gesteld en dat hij in den loop der jaren vele vrienden heeft verworven. In zijn woning aan de Alexander Bellstraat heeft hij talrijke persoonlijke gelukwensehen in ontvangst genomen en bovendien kwamen er nog verscheidene schriftelijke felicitaties. 's Morgens kwam dtffeestcommissie van het station IJmuiden den jubilaris bezoeken. De heer J. G. Boer, stationschef, hield een sym pathieke toespraak, waarin hij de loopbaan van den heer Jans schetste en hem hartelijk dank bracht voor de trouwe vervulling van zijn taak. De heer Jans heeft steeds getoond zijn plicht te kennen. Namens de directie der Nederlandsche Spoorwegen overhandigde spreker een oorkonde en de gebruikelijke enveloppe met inhoudrTevens werden namens het personeel van het station IJmuiden twee prachtige boekwerken en een bloemstuk aan geboden. De jubilaris toonde zich door een en ander zeer getroffen. In den loop van den dag werden nog vele bloemstukken aangeboden, benevens een fraai wandbord. We mogen ook niet vergeten te memoreeren, dat de heer Jans zich erkentelijk toonde voor een hérinnerïngsboek van het personeel van het station IJmuiden, waaraan veel zorg was gewijd. Van heinde en verre kwamen nog personen, die met den heer Jans hebben samengewerkt, waarbij de heer K. Bloothoofd, hoofdstationschef te Apel doorn, vroeger stationschef te IJmuiden. Het was voor den heer en mevrouw Jans een mooie jubileumdag, dien zij zeker niet spoedig kunnen vergeten. MARKTBERICHT IJMUIDEN TVurbot 5. ka.hel.jaiuw 2.20-2, groote gul 1.65-1.50, kleine gul 1.35-1,20, idem 2'e s. 80 et., ikl. middelschot 2.50, 'klem 2.o s. 2, Idem 3e e. 80 ct. idem 3e s. 50 et. bot 1. kil. Bohar 30 et. vise-hpuf 1 0 ot., wijting gestript 88 ct. wijting dlohit 80 ct.. knorhaan per 50 kg. AGENDA. VRIJDAG 18 DECEMBER. Thalia: La Habanera, 7.30 uur. De Pont: Moederliefde. 7.30 uur. ZATERDAG 19 DECEMBER Thalia: La Habanera, 7.30 uur. De Pont: Moederliefde, 7.30 uur. DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: IJmuider Apotheek, Koningsplein. Twee inbraken ontsluierd. Amsterdamsche inbreker gearresteerd. Dagelijks worden er bij de politie inbraken, diefstallen en dergelijke gemeld, doch niet altijd blijkt het mogelijk om onmiddellijk alle zaken op te helderen. Aanvankelijk lijkt suc ces veelal uitgesloten, maar meer dan een.' kon reeds worden geconstateerd, dat de speurr zin van onze politiemannen verrassende re sultaten oplevert. Dit wordt weer eens duidelijk gedemon- streerd_door het laatste succes, waarbij eer inbreke~r te Amsterdam kon worden gearres teerd. Er werd enkele maanden geleden in gebroken in een woonhuis aan den IJmuider straatweg en in een schoolgebouw aan Houtmanstraat, waar naist een bedrag geld enkele sieraden en een kistje sigaren spoorloos verdwenen. Zooals het bij inbrekers wel eens meer.voorkomt, werd er een „tech nische" fout gemaakt. Vanzelfsprekend was dit voor de politie een dankbaar aanknoo- pingspunt en bij het verdere onderzoek kon hiermede rekening worden gehouden. Door het spoor naar den dader te volgen mocht het dan ook gelukken om een Amster dammer aan te houden. Na zijn arrestatie leg de hij een volledige bekentenis af. Opnieuw hebben de Velser politiemannen dus weer eens hun vaardigheid getoond. La Habanera in Thaiia. Zarah Leander heeft vele vereerders en deze zullen niet aarzelen de film La Habanera, die het Thalia Theater wordt vertoond, te gaan zien en.... natuurlijk beluisteren. We zijn er overtuigd, dat zij van hun bezoek geen spijt zullen hebben, want Zarah Leander is in deze rolprent weer de hoofdpersoon; er is reden om haar spel met belangstelling te volgen en bovendien zingt zij op de haar eigen wijze, waarbij het lied La Habanera op den voorgrond wordt geplaatst. De film heeft te vens een eigen karakter door de sfeer, die goed is getroffen. Over het algemeen is de rolprent door regisseur Detlef Sierck knap verzorgd en het camerawerk verwekt meer dan eens bewondering. Ook aan de muziek is veel aan dacht geschonken. Zarah Leander zien we als een jonge Zweed- sche vrouw, die met haar tante (Julia Serda) een bezoek aan het bekorende eiland Puerto,- brengt. Wanneer zij op het punt staat zich - reisvaardig te maken, leert zij Don Pedro de Avila (Ferdinand Marian) kennen, die een vooraanstaande plaats inneemt. Het gevolg is een wederzijdsche liefde en een huwelijk. De film verplaatst ons dan naar tien jaren later. De Zweedsche voelt zich niet gelukkig meer, omdat zij zich niet bij de levensgewoon ten van het eiland kan aanpassen en daardoor in conflict met haar man komt, onder racer bij de opvoeding van hun kind. Het toeval wil, dat. er dan twee atrsen op Puerlorico arrivee- ren, die de koorts-bacillen, welke vele slacht offers vergen, willen overwinnen. Een van hen (Karl Martell) is een jeugdvriend van de Zweedsche. Er volgen dan beelden van strijd, niet alleen van de artsen tegen de bacillen en de heer- schers van het eiland, die hen ten koste van alles tegenwerken, maar ook van de vrouw, die naar haar vaderland wil terugkeeren en haai- zoontje wenscht mee te nemen. Vooral n is de film boeiend. J. J. E. VAN BAARSEL. Schoolkorfbal, Programma voor Zaterdag. Zaterdag zullen er twee schoolkorifbal- wedstrljden worden gespeeld, die helde lie drie uw zulten beginnen. Het tweede twaalf tal van school 4 (Itionut tegen school 6 ln ac tie en school 7 weent zich tegen de Connité- sohool. Als steeds heiblben de wedstrijden plaats op de terreinen van Watervliet, aan den Nieuwen SohuJipweg te Velsen-Noord. Bedrijfszwemfeest Vauka. werkgemeenschap Vreugde èn Arbeid had een bijzonder zwemfeest georganiseerd voor .het diploma, zwemmen door het. be- drijlspersoneel der firma Yahrnreyer en Knuse. Het Velserbad was feestelijk versierd met vlaggen en emblemen der werkgemeen schap en het terras zot vol belangstellende leden van het bedrijf, leiders en eenvoudige erknemiers of werkneemsters, voorts een aantal genoodiigdon. wethouders en andere vooraanstaande persoonlijkheden. De bur gemeester had bericht gezonden, dat hij •hlndierd was zijn aanvankelijk \oome- nren, om aanwezig te zijn. uit te voeren. De avond werd door den vertegenwoordi ger van Vreugde en Arbeid geopend met een oord van welk' Daarin sprak hij er zijn voldoening over uit, dat het mogelijk was dozen avond te organiseeren voor liet personeel van één fabriek, iets wat tot he den nog niet eerder mogelijk was. Vervol gens sprak do „Betriebsfiihrer", do heer Speelman, begroette allen, in het bijzonder ook de autoriteiten en de leden der jury. Ditarna. marcheerden 2<9 zwemsters en zwem mers op, die achtereenvolgens hun proeve van bekwaamheid, ter verkrijging van het diploma, volgons de nieuwe eischen, afleg den. Het resultaat was, dat het 24 hunner werd toegekend, terwijl'de afgewezenen een goeden raad bij hernieuwd trainen ver kregen. Na afloop van het hoofdnummer werd hot feest, opgeluisterd door een aantal loden der IJmuider Reddingsbrigade. Onder leiding an den heer A. P. Bakker werd een de monstratie gegeven van zwemmend redden. Door den heer Jansen werden eeruige prach tige staaltjes sohoonspntngen van de hoo- dulkplank, vertoond. Tenslotte kwam er nog een komisch nummer toen een paar leden van het personeel een bruidspaar voorstelden. De welgeslaagde avond werd door den heer Speelman met een woord van dank aan pllen, die hun .medewerking verleend had den. gesloten. VRIJE EVANGELISATIE. Voor de Vrije Evangelisatie zal de heer J, Pereboom te Noordwijk aan Zee Zondagmid dag half zes in de kleine zaal van het gebouw Willebrord te IJmuiden-Oost voorgaan in de (godsdienstoefening. Van hockey naar bridge. Bijeenkomst van Strawberries. Om het contact tusschen de leden te be vorderen heeft het bes!uur der hockeyclub Strawberries besloten Zaterdagavond een bridgedrive te organiseeren. Deze zal plaats hebben in de bovenzaal van ïtoyal te IJmui den-Oost, waar de leden dus ook eens el kanders kwaliteiten buiten het groene kuimnen toetsen. De laatste jubilaris. De heer D. vam Dijk, bovensnijder bij pa piermachine mo. 6, herdacht Donderdag zijn vjifentwantigjarig jubileum in dienst bij d' Papierfabriek Van Gelder Zonen. TJii werd 's morgens ontvangen op het bedrljfskantoor van de papierfabriek, waar hij in tegen woordigheid van den heer W. J. Willems, bedrijfschef. hartelijk werd toegesproken door den heer J. Rimlt, procuratiehouder. Deze herinnerde aan de indiensttreding van den jubilaris en diens goede vorderingen vam presjongen af tot zijn huidige functie. Onder dankzegging overhandigde de heer Smit namens de directie de gebruikelijke enveloppe. Dat ook de collega's en het ma. cblnepersoneel van de „Zes" belangstelling en vriendschap voor den jubilaris hebben, bleek uit een fraaie bloeiende riant, welke te zijnen huize werd bezorgd. Den extra vrijen dag in huiselijker kring doorbren gende ontving de heer Van Dijk ook hier nog vele en hartelijke bewijzen van belang stelling. De heer Van Dijk is de laatste van de vele jubilarissenwelke dilt jaar bij Van Gelder Zonen werden gehuldigd. SPREEKUUR DIRECTEUR G.G.G.D. Blijkens een advertentie in ons blad heeft de directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen en Gezondheidsdienst in verband met de laatste bekendmakingen van den bur gemeester besloten iederen morgen van negen uur tot half tien te zijnen kantore. Jan Koste- lijklaan 6 te Velsen, spreekuur te houden. Kerstwijding Ned. Chr. Vrouwenbond. Het is zoo langzamerhand traditie geworden, dat de afdeeling IJmuiden van den Christen Vrouwenbond een wijdingsure met hare leden houdt, teneinde het Kerstgebeuren te geden ken. En het is telkenjare weer een stonde ver vuld van teeren ernst, wanneer die paar hon derd vrouwen, vogels van diverse pluimage, in eendracht het feit herdenken dat hen samen bindt. Het feit dat reikt over de geschillen en verschillen heen. Gods verzoening met alle menschen De leiding van dit samenzijn was in handen van mevr. G. Falck-Beenhakker, plaatsvervan gend 'presidente, terwijl de bondspresidente, mevr. Knoppers-Valckenier, het liturgisch ge deelte verzorgde. In haar toespraak deed laatstgenoemde vooral uitkomen de goddelijks glans van dit feest tegenover de menschelijke nederigheid. Herinneringen aan de schoonste oogenblik ken van ons leven worden wakker. Hooge. hemelsche poëzie geeft het Kerstfeest. Het gaat niet om sentimenteel genieten, voor een oogen blik te vergeten het leed en verdriet en zoo een moment te vertoeven in een onwerkelijke wereld. Kerstfeest is niet meer en niet min der dan het geloovig aanvaarden van Gods openbaringswonder. Bij de kribbe zien we de werkelijke genade van Jezus Christus, want Hij alleen is het leven. God heeft in de geboorte van Christus con tact gezocht met de wereld. In Hem schenkt God niet een weldaad, niet een gunst, maar zichzelf. „Daar is uit 's werelds duistre wol ken een Licht der lichten opgegaan". In eigen woorden en aan de hand der Schrift verhaalde mevr. Knoppers de kerstgeschiedenis De velen die hare beslommeringen voor enkele uren hebben laten rusten, zijn niet tevergeefs ge gaan om dezen middag bij te wonen, want.: „in het licht van Gods liefde krijgen de don kerste gebeurtenissen anderen glans". Zoo heeft de Christenvrouwenbond het jaar 1942 afgesloten met een bijeenkomst die de onderlinge band zoo mogelijk nog verstevigde. Feestdagen zonder Kerstboutjes. Hoewel een bewoner van de Lindenstraat zich wellicht reeds geruimen tijd had verheugd op zijn malsche kerstboutjes, moest hij dezer dagen tot zijn groote teleurstelling ontdekken, dat. er twee konijnen van hem waren gestolen. Hij zal voortaan zijn schuurtje wèl afsluiten, want de diefstal is een goede les. Wellicht zullen de overige konijnenbezitters nu met eer zorg hun welgedane dieren beschermen! Let op de waschlijnen. Bovenstaande raadgeving klinkt eenigs- _ns zonderling, dodh mag niet worden on derschat. Er zijn immers nog altijd oneer lijke lieden, die dé waschlijnen geenszins ontzien. Het. behoeft wel geen betoog, dat de gedupeerden moeilijk in het verlie- kunnen voorzien daar de artikelen bijna niet vervangen kunnen worden. Dezer dagen werden er van waschlijnen. welke achter eenige perceelsn aan de Zanderstraat en de Eikenstraat zijn aan- gebraoht, kleedingstukken gestolen. Als vanzelfsprekend stelt de politie een onderzoek in. BEVERWIJK MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. In het veilinggebouw ,,'t. Centrum" hield de plaatselijke afdeeling van de Ned. Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde, Donderdag avond een ledenvergadering onder voorzitter schap van den heer C. Broeze. die in zijn openingswoord met voldoening constateerde, dat ondanks de kleine kring de plaatselijke af deeling nog regelmatig activiteit aan den dag legt. In het afgeloopen jaar zijn weer ver scheidene onderwerpen, welke voor den tuin bouw van belang zijn, behandeld, hetgeen on getwijfeld vruchten zal afwerpen in de toe komst. Vervolgens releveerde de voorzitter de besprekingen met de Tuinbouw Studieclub, aangaande de fusie tusschen deze twee ver- eenigingem Tusschen de besturen werd over eenstemming bereikt, doch de vergadering van de Studieclub verwierp de uitbreiding van het bestuur met twee leden van de Mij Hiermee ging het bestuur van de Mij. niet accoord, zoo dat van de fusie niets kan komen. Spr. be treurde deze gang van zaken ten zeerste, maar hoopte niettemin dat de fusie toch nog tot stand zou komen. Naar aanleiding van deze mededeeling ont spon zich een breedvoerige gedachtenwisse- ling. Het bestuur zal alsnog trachten met de Studieclub in verbinding te komen en dan ver moedelijk met nieuwe voorstellen komen. Na het uitbrengen van de verslagen van de algemeene vergaderingen reikte de voorzitter met een toepasselijk woord de prijzen uit aan de inzenders, die in het afgeloopen jaar met hun inzendingen de meeste punten behaalden. Dit waren de fa. Steyn 55'/2 P-: H. C. v. d. Colk 37^ p. en C. B. Broeze en J. Philippoom resp. met 18 en 10 punten. In de jury voor de keuring der inzendingen werden de heeren Dijkema. Jansen en Schoen benoemd. De voorzitter hield tenslotte nog een causerie over de leliecultuur als vervolg op zijn lezing in dg vorige vergadering. DRANKWET. Ter gemeente-secretarie ligt ter inzage een verzoek van den heer L. J. J. Peelen. Duin- viietstraat 126, Velsen-Noord, om een Verlof A voor den verkoop van zwak alcoholische dranken in het klein in het perceel Nieuw- straat 10. KERSTWIJDINGSDIENST. Zaterdagavond wordt in de Gereformeerde Kerk aan bet. C. H. Moensplein, een Kerslwij- dingsdienst gehouden, waaraan medewerking wordt verleend door het Evangelisatiekoor en het kinderkoor van de Geref. Kerk uit Velsen- Noord. Als sprekers zullen optreden ds M. Feitsma en candldaat C. Moens. MASSAKAMP TUSSCHEN SCHAKERS Hedenavond zal in het Statenhuis aan de Zeestraat een massa-kamp tusschen de Hoog oven en de schaakclub „Weenink" worden ge houden. SCHOOLJEUGD KRIJGT KERSTVACANTIE. De Kerstvacantie op de openbare lagere scholen te Beverwijk is vastgesteld van Woensdag 23 December tot Dinsdag 5 Januari. Een uitzondering hierop maakt de Juliana van Stolbergschool, waarvan de kinderen reeds Zaterdag a.s. vacantie krijgen. DE OPSTELLINGEN VOOR ZONDAG. D.E.M. zal in den moeilijken thuiswedstrijd tegen H.R.C. vermoedelijk gehandicapt zijn door het niet meespelen van Tervoort. Wie Zijn plaats eventueel zal innemen is nog niet bekend. Het elftal ziet er als volgt uit: Pels; Does, Tesselaar; Jansen, Schram Sr., P. de Vries; N. N., Warfemius, J. de Vries, Schram Jr. en Dekker. De. elftalcommissie van de roodzwarten is blijkbaar ondanks de nederlaag tegen K.F.C. voldaan over de prestaties van het eerste, want zij heeft voor den wedstrijd tegen R.C.H. tenminste geen wijzigingen in het elftal ge bracht. De opstelling is als volgt; Bosman; v. d. Putten, Rijnders; Six, Steeman, Hoen; Ver beek, Albers, Koldewijn, v. Luin en Bleeker. De reserves van De Kennemers gaan met het volgende elftal naar Den Helder: Bret- houwer; Balder, v. Vliet; Brethouwer, v. Dorp, Dulveman; v. d. Bos, Steenbeek, Brethouwer, Ooyevaar en Bakker. Het extra Kerstrantsoen boter. Bon 446 kan heden en Zaterdag nog ingeleverd worden. Tengevolge van een foutieve publicatie in enkele dagblaen, heeft een aantal personen de termijn, vastgesteld voor de inlevering van de voor het extra boterrantsoen aange wezen bon algemeen 446, laten voorbijgaan zonder dezen bon bij den detaillist in te leveren. Teneinde deze personen alsnog in de ge legenheid te stellen het extra-rantsoen te verkrijgen, kunnen zij bon algemeen 446 nog bij den kleinhandel inleveren op Vrij dag 18 en Zaterdag 19 December. Boter of margarine. In aansluiting op het bericht van eenige dagen geleden wordt thans bekendgemaakt, dat met ingang van 18 December niet alleen m het Westen des lands zooals in ge noemd bericht werd vermeld doch in geheel Nederland een begin zal worden gemaakt met de beschikbaarstelling van margarine. De verbruikers zullen derhalve naar vrije keuze botefof margarine kunnen betrekken. Dit geldt eveneens voor het extra Kerstrantsoen, waarvoor bon 446 algemeen reeds werd ingeleverd. BIJ AANKOOP VAN EEN ^,STOP" STEEDS EEN OUDE INLEVEREN. Bij de inlevering van een defecte zekering, ook wel smeltveiligheid of „stop" genoemd, behoeft de winkelier van 18 December a£ slechts één exemplaar te leveren. Dit exem plaar kan een nieuwe of een gerepareerde zekering zijn. Slechts zekeringen, welke ge repareerd zijn door een erkend reparatie bedrijf', mogen worden geleverd. Deze exem plaren zijn te herkennen aan een stempel, aangebracht op de zekering en vermelden de door welk bedrijf de reparatie is uitge voerd. Bij het gebruiken van gerepareefde ze keringen, welke niet van zulk een stempel zijn voorzien, kan brandgevaar en zelfs ge vaar voor lichamelijk letsel ontstaan. Burgerlijke Stand. HAARLEM, 17 December. BEVALLEN: 15 Dec.. II. P, M. Boersem.i— Schoonebeek, d. A. M. Silvester—Dekker, d. A. C. PostSwart, cl. 16 Dec.: H. PlompDoeland, d. W. SackKellermann, z. P. P. Sweerts—van Leeuwen, d. E. C. KoppenStrube, d. G. II. de Boer—Atema, d. C. J. F. de Jong— Dlesbergen, t. G. McjI—van Wermeskerken, d OVERLEDEN; 14 Dec.. E. J 6 mnd.. v. E. Wijtkamp, Kedoestraat. P. M. B. Dekker, 77 Oost Indiëstraat. 15 Dec.- G. A. Muller, 57 Schoterweg. A. S- Köhllngcr—van Sytveld. 90 J„ Jansstraat. J. C. Becker—Klaasse, 88 J., FUhrhop- raat. 16 Dec.: P. den Harjogh. 62 j„ Parklaan. GEHUWD: 16 Dec.: A. van der Beek en M. A. an Delden. P. J. Lablans en M M. van Ko ningshoven. E. Dijkstra en J. G. P. Elzlnga. W. van der Plaa^ en H. J. Lelsing. J. C. Boutelier en M. T. ten Hacken. A. M. Boddeman en A. Timmerman. P. Zwaanswijk en M J. Pronk. H. van der Velden en E. Dudok. P, A. van den Bo gaard en P. Jurriens. H. J. B. Rutenfrans en P. J. C. LagerweiJ. 17 Dec.: H. Toepoel en M. J. A. Bok. X«. J. van der Tweet en A. Crama.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2