KLAROEN fMEl BOUÏÏ Fü WINTERHULP Incasso-Bank N.V. EFFECTEN Aparte Beeldlampen AlVSBO Onthoudt Tl dit ïBdtei iBcaod IBaht Smit! KINDER Jan Fortgens STADSNIEUWS Werkgemeenschap van het Duitsche en Nederlandsche Arbeidsfront in «en Stadsschouwourg te Haarlem Zondag de eerste gemeenscnappeltjkc went- oijceukomst van net uunscne en Neder- lanasene Arbeiuslront in Noordholland ge- «ouden, weiKe werd bijgewoond aoor Duit- scne Liiiiciionarissen van net D.A.F. en dooi lunctionarissen van het provinciaal bureau en van de plaatselijke kantoren van het N. A.F., sociale voormannen en bedrijlsgroeps medewerkers. De sociaie zijde van de huidige wereld revolutie, meer in het bijzonder de behar tiging van de sociaie en cuitureeie belangen van de wei Kers ili dezen lijd werd uitvoerig besproken aoor ars. xiooistra, Ieiaer van de hoofdaiuteling sociaal-eeonomiscne zaken van het N.A.F. Hij zeite uiteen, dat de oude begrippen wel'Kgcvers en werknemers ver dwenen zijn in uo nieuwe sociaie wetgeving en daarmee oo<c de vroegere tegenstellingen Thans kent men slechts ae uegnppen be- trieb, betriebsiührer en geiolgschaic, welke spreker nader omschreel. Mei nadruk wees hij er voorts op, dat het N.A.F. een geheel andere taak heel! dan he*, vroegere N.V.V het N.A.F. wil de gedachte ingang doen vinden, dat de bednjfsgemeenscnappen er zijn voor de volksgemeenschap. Het betrieb is de kleinste eenheid in de arbeidsgemeen schap en de bciric-bslührer is de leider var deze sociale eenheid, bij wien niet alleen het gezag over, maar ook de verantwoorde lijkheid voor do geiolgschaft berust. De sociaie voorman is een missionaris, hij moet de bedrijisgemeensehap opbouwen en het beset van sociale rechtvaardigheid uitdragen, hij moei een bedrijfsreglement opstellen, waarin de geineenscnapsgedachte is gekristalliseerd. De richtlijnen voor deze reglementen geeft de staat, b.v ten aanzien van werktijden, rustpauzen, boetesystemen en het veneenen van ontslag. Daarenboven moet ieder reglement als het ware de spie gel zijn van het bedrijf, doordat het speci liek eigene van elk bedrijf er in opgenomen dient te worden Een belangrijk punt is ook, dut de betriebsiührer heeft te zorgen voor de werkers in zijn bedrijf. Tenslotte wees drs. Kooistra er op, dat de vertegenwoordiger van den staat, de ge machtigde voor den arbeid, geen beslissin gen van principieelen aard kan nemen zon der eerst overleg gepleegd te hebben met den leider van het N.A.F. Nadut öe inleider een groot aantal vragen had beantwoord, was het woord aan den leider van het N.A.F., H. J. Woudenberg, die verheugd was, dat deze bijeenkomst samen met het Duitsche Arbeidsfront ge houden werd. In Duitschland, zoo zeide de heer Woudenberg, zijn thans ongeveer der tig millioen werkers in het D.A.P'. vereenigd hoewel men daar dezelfde moeilijkheden heeft moeten overwinnen als waarmee wij thans te kampen hebben. Vele factoren be lemmeren momenteel het verder doordrin gen van de gemcenschapsgedachte. doch ondanks alle moeilijkheden gaat het N.A.F. voorwaarts en do resultaten blijven niet uit. De bedrijven moeten niet alleen een economische, maar vooral een sociale een heid vormen en allen, die in een bedrijf werken, moeter) socialisten zijn. Binnen deze sociale gemeenschappen moet het so ciale vraagstuk worden opgelost en daarin ligt een zeer belangrijke taak voor de sociale voormannen. Het kapitalistische stelsel heeft de menscli tot verlengstuk van de machine gemaakt; thans dient de werkende mensc-h vooraan te staan. Het N.A.F. wil ook de gedachte der men- schen veranderen en verbreeden en hun een positieve instelling tegenover het leven geven. Die taak is niet gemakkelijk, maar reeds thans kan geconstateerd worden, dat het NA.F. zeker zooveel leden telt als het N.V.V. vroeger. Zij zijn vrijwillig gekomen, want door dwang wint men geen harten. Slechts hier cri daar zal een beetje dwang noodig zijn, bijv. bij onwillige betriebs iührer, die een klein stootje in den rug noodig hebben. Tenslotte zeide de heer Woudenberg, dat de Nederlandsche werkers hun lot in eigen hand hebben, want zij worden in de gelegen heid gesteld te bouwen aan een eigen sociale orde, welke echter moet passen in het kader van de groot-Europeesche ruimte. Na een gemeenschappelijken maaltijd werd de bijeenkomst des middags voortgezet. Eerst werd een film van het Duitsche Ar beidsfront vertoond, waarin op suggestieve wijze werd aangetoond hoe tenslotte de- nieuwe begrippen het winnen van ver ouderde gedachten en ideeën en wat er in een bedrijf bereikt kan worden, als iedereen van die nieuwe begrippen doordrongen -s. Laatste spreker was de plaatsvervangende Obmann van het Duitsche Arbeidsfront, Oberabschnittslelter Kretschmar, die o.m. zeide, dat vroeger ook in Duitschland veel misbruik is gemaakt van het woord socia lisme, Toen het nationaal-socialisme aan tic macht kwam. beteekendc socialisme niet langer weldadigheid, barmhartigheid of macht van een bepaalde klasse, maar NEDERLAND dat oogenblik af beteekende het sociale rechtvaardigheid. Ook in Duitschland is de gemcenschapsgedachte langzaam doorge drongen en eerst nadat de meerderheid doordrongen was van de juistheid der idee, zijn sociaie wetten uitgevaardigd, die op deze nieuwe begrippen gebaseerd waren. Na uiteengezet te hebben wat de taak van 't D.A.F. in Nederland is, wees spr. er op dat aan de Nederlanders thans de mogelijkheid wordt gegevens hun 'sociale leven opnieuw te ordenen, hetgeen noodzakelijk is als men als gelijkberechtigde deel wil uitmaken van het nieuwe Europa. Voor dit nieuwe Europa zal iedereen zich moeten inzetten, die niet wenscht, dat het bolsjewisme zich ook over Nederland zal uitstorten. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van de nieuwe distri butiebescheiden is het morgen Dinsdag de beurt aan de letter V. Ledenconcert H.O.V. LI Kunsthandel De Torenvalk Voor de Italiaansche vcreeniging „Dante Alighieri" hield dr. A. van der Boom. Zater dagmiddag in de „Kerkuil" een voordracht met lichtbeelden over de „Nederlandsche glasschilders en de Italiaansche renaissance". In deze interessante lezing gaf hij een over zicht van de renaissance, die in Italië begon nen, in Nederland een enorme weerklank vond, en zich hier meestal uitte in een ovcr- van motieven en vormen der Italiaan sche kunstwerken. Vele Nederlanders trok ken naar Italië om daar de kunst te beslu- deeren en ook zij, die niet naar het Zuiden trokken, bleven op de hoogte van het gebeu ren in de Italiaansche kunstwereld door de talrijke gravures, meestentijds reproducties Italiaansche renaissance-meesterwerken. naar het Noorden kwamen. Vooral dc- meesterlijkc gravures van den Italiaan Rai mondi waren zeer gezien en werden bestu deerd. Merkwaardig was echter, dat mindere gravures dikwijls als voorbeeld en studie materiaal golden. De grootste invloed hadden de werken van dc groot-meesters der Itali aansche renaissance Raphael, Michel Angelo, Tintoretto e.a. Tal van figuren, door hen uit gebeeld, kan men soms gewijzigd terug vinden in werken van de Nederlanders uit dien lijd. Ook de typische houding, pose en kleeding en vooral de ornamenten waren Zuidelijk en dikwijls „plagiaat", al klinkt die term was wreed. Ook de gemaniëreerdheid van de Italiaansche renaissance tenminste vele der minderen deed zich gelden. Nederlanders namen ook die over en ver groot en zelfs deze gekunsteldheid, hetgeen hun werk zeer zeker niet len gunste be ïnvloedde. van der Boom behandelde vervolgens ann de hand van tal van lichtbeelden de voornaamste Nederlandsche glazeniers en wees op de merkbare invloeden der Italiaan sche renaissance op hun werk Hij sprak er zijn leedwezen over uit, dat tal van ramen verloren waren gegaan, omdat men de waarde ervan niet kende noch wist te waardeeren, en ook over de slchte en onoordeelkundige restauraties die in vroeger eeuwen hadden laats gevonden. Dc bijeenkomst werd gesloten met een kort woord van dank aan den spreker van den voorzitter der vereeniging, dr. Jos van der Velden. TERAARDEBESTELLING P. DEN HARTOGH. Op dc algemeene begraafplaats aan de Kleverlnan is Zaterdagmiddag ter ruste legd het stoffelijk overschot van wijlen den heer P. den Hurtogh, ouderling der Ned. Herv. Gemeente. Rond de groeve hadden zich geschaard, ds. H. E. Beker. ds. G. J. Waardenburg, ds. W. J. van Elden en dr. E. Emmcn, predikanten bij de Ned. Herv. Gemeente, vele ouderlingen en diakenen en leden der gemeente, in hét bijzonder uit het Leidschekwartler. Toen de kist in de groeve was neergelaten, trad ds. W. J. van Elden naar voren, die na het lezen van Psalm 23 mededeelde, dat verzocht was aan het graf het Evangelie.van Jezus Christus te verkon digen. Wie den overledene gekend heelt, zal liet verzoek eerbiedigen. De heer Den Hartogh was immers wars van alle uiter lijk vertoon en iemand, die in stilte en eenvoud ziin weg ging. Velen zouden gaarne op deze plaats in de gelegenheid zijn hem te danken, want hij had vele vrienden, voor wie hij veel goeds deed In het bijzonder herdacht spr. den arbeid in de wijk. Het is echter niet in den geest daarover te spreken, •naar over Jezus Christus. Tenslotte ging ds. Van Elden in gebed voor, waarna een zoon dank zegde voor de blijken van deelneming. Tegen den spoorwegarbeider R. K. uit Zwolle is zes maanden gevangenisstraf ge- eischt, omdat hij uit een spoorwagon eenige kazen, 25 kilo boter en een partij appelen had Op het concert van Zondagmiddag kon het publiek volop genieten van Beethoven' onvolprezen vioolconcert, waarmee ooncer- meeat er O ijs Bet ha als solist op-trad. Met rustige behcer*ohing overwon Bet.hs <le tech niek vnn zijn opgave en wist haar met ire- zondo muzikaliteit uit te diepen. Zijn bijval was zeer groot. Do dirigent Drs. Arend ICoole had het zich met zijn orkestprograimma niet makkelijk gemaakt. Van uitzonderlijke fret eek en-U de eerwtc uitvoering van de ..Ballade' Oscar van Heuvel, een stuk dat in opdracht van den Omfoep voor het m het najaar ge. houden Radio-Muziekfeest geschreven wore '•n voor den microfoon gecreëerd onder lei ding van den componist. Zonder bepaal' naar een choreografisch liibretto gesohrevci. te zijn, is dit werk evenwel als pseudo-ballet geconcipieerd; deze tendenz blijkt uit de zee geprononocerde rhythmiiek. De titel „Bal lade" moot dan ook naar zijn oudere botoo- kenis, nis „danslied" opgevat worden. Ver geleken bij wat wij aan vroeger werk Oscar van Heuvel reeds hoorden, is deze jongste compositie een belangrijke stap vooruit in do richting die klaarheid en be zonkenheid brengen moet in een onmdskon. baar talent. Vooral in het eerste dc-el (het werk bestaat uit drie tempi) regeert sterke stuwing: misschien zit het nog wat te dik in do orchestrale verf. maai bouw en ontwikkeling ls het in ieder geval boeiend, liet slotdeel lijkt mij minder ov tuigend gesohreven: e.r zijn aanüoopers ge noog, maar een werkelijke climax laat op zie.h wachten. Wat er van zij. deze ,.F lade" is een aanwinst voor het Nederla sche orkestrepertoire, en wel eene die een ernstige belofte Inhoudt voor verder van den Borg op Zoomsclien componist. Di uitvoering stelde het orkest op een proef, want Van Heuvel schrijft al! halve makkelijk voor de instrumenten en hit houdt, vnn verrassende rhythmisehe combinaties. ICoole dirigeerde het werk met veel F kin en het resultaat was dan evenredig. Het lijkt mij dat het middendeel celio-solo) warmer lyrisch klinken Met belangstelling zien wij de tweede uit voering van Van Heuvel's Bal-lade, op het volksconcert van Dinsdag a.s. tegemoet. Dej. vertolking van de I-Iayd>n-Va rial van Brahms had veel verdienstelijks; aih in de finale had de plastiek vrij wat ster ker ku-nnen zijn. De „Pavane oour u-ne Infante dëf-unte" van Ravel, bracht In haar evenwichtige chest ra tie met klare, d latino te kleuren een delicate sfeer van r-ust en bezinning en niet de Carnaval Ru main-ouverture van Berlioz werd hot concert effectvol besloten. JOS. DE KLERK. Tweede Orgelconcert Solisten-cyclus Dit uitgestelde concert, met Piet Halsema als organist en de sopraan Henriëtte Sala als soliste, werd op Zaterdagnamiddag in de Gem. Concertzaal gegeven. Piet Halse ma begon met Baeh's Toccata en Fuga in d kl. t. en liet zich'door de lichte aanspreek baarheid van de electrische tractuur van het Cavaille Coll-orgel verleiden tot een zeer vlug tempo, waardoor de duidelijkheid wel wat inboette. Daarna speelde hij een Kersttryptick van den Belgischen componist Paul de Malein- greau, een stuk dat, op Gregoriaansche the ma's gebaseerd, doorgaans van contempla tieven aard bleek en, omdat de kleur er zoo'n voorname rol in speelt, uiterst ge schikt is om op ons concertorgel te worden vertolkt. Vooral de eerste twee deelen de den het uitstekend; het slotdeel lijkt mij wat brokkelig. Als derde nummer speelde Halsema In leiding en Allegro uit de 94e Psalm (ori gineel een sonate voor orgel en klavier) van Julius Reubke. Deze muziek van den reeds in 1858 op 24-jarigen leeftijd over leden componist is waard te worden be waard: het behoort tot het beste uit de romantici, die de klassieke vormgeving nog niet wilden prijsgeven. De organist wist er uitstekende indrukken mee tc wekken. Ten slotte bracht de organist ook de ka pitale Fantasie van Reger over het koraal „Wachet auf, ruft uns die Stimme", een werk, dat naast veel gezochts, ook het ma gistrale kunnen van dqn Duitschen orgel meester te hooren geeft. Zoodra Reger op zuiver contrnpuntisch terrein belandt dat is hier bij de koraalfuga waarmee het stuk besluit is hij in zijn element; dan is hij fameus en werkt zijn directheid over tuigend op den toehoorder. Halsema wist zich met dit veeleischcndc stuk handig uit den slag te trekken, ook toen een der klavieren op zeker punt gerde. De sopraan Henriëtte Sala gaf met haar mooi getimbreerde stem, goed ontwikkelde zangkunst en intelligente voordracht veel glans aan het concert De aria „Mein glau- biges Herze" van Bach klonk bijzonder frisch; innig klonken haar Fransche Nocls en met twee Wolf-liederen („Wanderers Nachtlied" en „Zur Ruh") zette zij de kroon op haar werk; vooral dit laatste lied maakte buitengewoon diepen indruk. Wij willen hopen deze voortreffelijke zangcre* vaker in onze concertzaal te mogen hooren JOS. DE KLERK „De gelaarsde kat." Sint Nicolaas bleek zich Zaterdag no?, ons land, ja zelfs in onze stad te bevinden. Plotseling stapte hij met zijn zwarten knecht het gebouw van den H. K. B. binnen, waar kinderen van N.A.F.-leden gekomen waren op uitnoodiging van Vreugde en Arbeid. De goede Sint was nog dezelfde ais in het begin van de maand: hij knorde op de bru tale kinderen en luisterde met welgevallen naar het zingen van de goed-gemutstert. En na afloop van den middag kwam zoo- - -*-*•-» waar aan het licht, dat hij voor lederen ec-stoicn. De man had 32 dienstjaren bij de kleinen bezoeker nog een verrassing had spoorwegen 'achtergelaten. i Antiquiteiten Schilderijen Curiositeiten Kerstgeschenken getuigend van fijnen smaak, vindt U in Het Huis met de Lantaarn, Wilsonspl. No. 7 Kruisweg 59 HAARLEM IAAN- EN VERKOOP VOORSCHOT IN REK. COURANT De hoofdschotel van den middag was een opvoering van „De gelaarsde kat" door Bert Brugmans poppentheater. Het voor marionetten bewerkte sprookje leverde een artistiek hoogstaand spel op, waarin de hu mor niet vergelen was. Kostelijke koppen waren er onder die poppen en de manier waarop de markies van Carabas de gunst des dikken hertogs won, werkte onweer staanbaar op den kijklust der kinderen niet alleen, doch ook op dien van de vele vol wassenen in de zaal. Het is ongetwijfeld een geslaagde middag geweest. SNEEUWRUIMEN De Burgemeester van Haarlem herinnert de ingezetenen aan het bepaalde in de artt. 2 en 3 van het Sneeuwruimingsbesluit van de Secretarissen-Generaal der Departemen ten van Binnenlandsche Zaken en van Wa terstaat, waarbij dc hoofdbewoner of hoofd gebruiker van een binnen de bebouwde kom gelegen gebouw of gronderf verplicht is: le. Dc sneeuw of het ijs van het voor of langs het gebouw of gronderf gelegen ge- deelt ruimen t stroefmakendi strooid te houden; 2e. te zorgen, dat de sneeuw en het ijs bij dit wegruimen van den openbaren weg wor den verwijderd, dan wel worden gebracht op den uitersten rand van het openbaar voetpad, zoodanig, dat het verkeer hiervan geen hinder ondervindt en voldoende ope ningen worden uitgespaard voor het af vloeien van dooiwater en tramrails, tram- en autobushalten, zoomede brand- en riool- putten vrijblijven. Indien er meer hoofdbewoners of hoofd- brtiikers van een gebouw of gronderf zijn, rust bedoelde verplichting op een ieder van hen. NEDERL. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Opr*Din:;dag 22 Dcc-, a.s. zal in Hotel Lion d'Or alhier een vergadering van bovenge noemde Maatschappij worden gehouden. Er zal o.m. een lezing werden gehouden met lichtbeelden door den heer C. Sipkes over ;De flora van Zuid-Limburg". Ook zal een onderlinge tentoonstelling van Kerst-stukjes worden gehouden, waarvoor extra prijzen ter beschikking worden gesteld. Aanvang 8 uur. PERSONALIA. Aan de Technische Hoogeschool te Delft zijn geslaagd: voor het propaedeutisch examen werktuigkundig ingenieur de heer S. Wagter en voor het ingenicurscxamen bouwkundig in genieur de heer F. H. Meyer, beiden te Haar lem. Op 2fl December a.s. zal de heer .1 M. Post, hoofdklerk bij de Amsterdamsche Brandweer en wonende Van Kinsbergenstraat 50. te Haar lem, den dog herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst der gemeente Amsterdam trad. KERSTWIJDINGSAVOND. Woensdagavond a s. zal in het gebouw L. Margarethastraat 13 een bijeenkomst gehou den worden. Als spreker zal optreden de heer J. Peerenboom uit Noordwijk aan Zee. Mede werking verleent het Chr. zangkoor F.bcn Ha- ezer. De aanvang is bepaald op 7.30 uur. Toe gang vrij. DE COSTA KWEEKSCHOOL. Op Donderdag 24 December a.s. zal in het wijkgehouw Ged. Oude Gracht 104, een reünie orden gehouden van den Bond van Oud erlingen der Da Cosla-kweekschool. Aanvang uur. IJltnoodiglngcn kunnen, voor zoover r.og noodig. aangevraagd worden bij de secre taresse van den O L.B., mej. A. G. P. Schreu- 'cr, Eindcnhoutstrnat 31 te Haarlem. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 2000: 20958; 1500: 6389 14708; 400: 0039 9624 16410 16979; 200: 2719 16248 19971; 100: 1742 7291 '7649 7663 8434 16297 AGENDA Maandag 21 Dcc.; Rembrandt: „Lied der 'uszta", 2.30 uur (toegang 14 jaarj Luxor: „Wordt nooit verliefd 2.30 uur (toegang 18 jaar). Frans Hols: „Zeven jaren pech "30 uur (toegang alle leeftijden). Palace: .Percy neemt vaenntie", 2 uur (toegang 18 jaar). Moviac: „Negentig minuten opont houd", 2.30 uur (toegang 14 jaar). Dinsdag 22 Dec. Stadsschouwburg: „Adam in ballingschaD", 7.30 uur. Gem. Concert gebouw: H.O.V.-volksconcert, 7.30 uur. Bios copen: middag- en avondvoorstellingen. T* V FEUILLETON Irene Keller's dubbele leven Door Fred. Andreas. i») HOOFDSTUK XXVII. Hel circus geeft oorstelling. Aan den rand van een onbebouwd stuk grond stond in de Vicö Corigliano te Napels het Teatro del Mondo, niet veel meer dan een kermistent. De dynamo liep puffend en schokkend, doch voedde dc vele witte en gekleurde lampjes die tegen den avondhemel schitterden, slechts matig. Het was zelfs voor Napolitaansche toestanden een armzalige buurt en toch zag het er naar uit, alsof de onderneming zich hier van alle ellende en wederwaardigheden der laatste weken herstellen zou. Hier verpand den dc armen hun beddegoed, of staken zich in schulden om met hun kinderen naar het Teatro del Mondo te kunnen gaan. Directeur Spedini, feestelijk in zijn vetten rok en zijn hoogen zijden hoed vol motgaatjes pronkend, stond naast de cassa zich In de handen tc wrijven. Het zou een „vol huis" worden vanavond En waarlijk, dat hadden ze wel verdiend na die magere weken. Br waren twee loketten open. Aan het eene zat Madame Chénier, door een vriendelijk lachje haar hondengezicht verzachtend, terwijl ze de soldi met schepels opstreek en aan het andere haar zuster, eeu onaanzienlijk en weinig op haar oudere zuster gelijkend per soontje, dat anders als naaister en garderobe- juffrouw een stil bestaan op den achtergrond Voerde. Bij groote drukte kreeg zij steeds de andere kassa te bedienen en niet Spedini, om dat deze dan de mogelijkheid had, zich wat zakgeld toe te eigenen, wat hem niet toe kwam. Twee deurwaarders, elk met een bundcllje dwangbevellen bij zich, stonden op beschei den afstand van de cassa op wacht. Spedini was echter niet bang voor hen; ook al namen ze heden, de helft der inkomsten in beslag, dan bleef er voor allen toch nog genoeg over om weer eens op adem te komen. En op slot van zaken waren de schulden niet zoo groot, dat men het noodigste altijd nog wel oj> cre- diet krijgen kon. Als het bezoek ook slechts bij benadering zoo goed bleef als heden, kon den ze binnen veertien dagen Napels met 'n aardig kapitaaltje verlaten. Dr. Dacl, met zijn zomerjas luchtig over den schouder, wachtte geduldig in de rij voor de cassa. Na een besproken plaats gekozen en betaald te hebben, ging hij nog niet dade lijk naar binnen, doch trad op Spedini toe, die ann zijn rok gemakkelijk als dc directeur te' herkennen was. „Treedt er wellicht bij u een juffrouw Kei ler op vroeg hij. „De kunstenares Keiler, ja zeker," ant woordde dc directeur met een gezicht, als gold het een groote ster. „U kunt haar zoo aan stonds bewonderen in een zeer belangwek kend nummer, mijnheer. Bloemen kunt u elke logebewaakster afgeven en links vooraan is een bloomenkraampje. Hij wees met grootsch gebaar naar den in gang en Dael. beduusd door zooveel prompt gegeven aanwijzingen, stapte daarheen zonder hem voor zijn inlichtingen te bedanken. HIJ kocht een grooten bos rozen, maar geneerde zich, er zijn kaartje bij af te geven en prentte het de logebewaakster zoo duidelijk mogelijk in, dat die rozen voor „la signorina Irene Keiler" waren. „Si, si. signoresi, sl, signoreper li si&norina Keiler Het was een toeval, dat de signorina Irene Keiler den heer dr. Dael niet naar zijn plaats moest brengen. Ze stond met eeu pakje gocd- koope programma's bij den anderen ingang, scheurde de coupons van de entréekaartjes af en wees den bezoekers van den derden rang er op. dat ze geen tweeden rang mochten gaan zitten Ze sprak ïtaliaansch en niet zoo heel slecht en men gehoorzaamde haar ge willig. omdat zc er mooi en blond en buiten- landsch uitzag. Irene zag er een beetje bleek en afgemat uit, niet omdat ze zorgen, maar omdat ze, net nis de anderen, honger geleden had. Vroeger h^d ze zich nooit veel om haar maaltijden be kommerd; ze had gegeten, wat de pot schafte, en als ze trek kreeg in sprot of fruit, was ze gewoonweg een winkel binnengcloopen om sprot of fruit te koopen. Maar nu zc uit nood tot vasten gedwongen was, leed ze toch menig maal aan hallucinaties over biefstuk met ge bakken aardappelen, of zwezerik met boter saus en kreeg ze in haar droom zulk een ge voel van honger dat ze ervan ontwaakte. Morgen of overmorgen, als ze haar geld van madame Chénier kreeg, ging ze naar een goed restaurant en at minstens voor twintig lire. Vijf lire voor behoorlijke toiletzeep en twin tig voor een middagmaal met kaas, fruit, sigaretten en koffie. Vijf en twintig lire had madame Chénier haar beslist beloofd. Irene was echter niet slecht geluimd. Zc kon met de mcnschen schetsen en lachen of cr ccnschelend kindje suussen, als dat noodig was. Doch op haar bleeke gelaat vertoonde zich, sterker dan ooit, een vastberaden trek. Zv zag cr uit als iemand, die de uren telt, w-ike hem nog van een bepaalde gebeurtenis scheiden en die dan toonen wil, wat hem zit. De Heer en Mevrouw FLIPSE HENDRIKSE geven met blijd- sohap kennis van de geboorte van hun Zoon ARY HENDRIK WILLEM 19 December 1942 Wagnerkade 85, Heemstede. Tijdelijk adres: St. Elisabeth's Gar lis. Verloofd: Kerstmis 1942 FRIEDA MIJNé en BERTIE HEINEMEIJER Haarlem. Amsterdam. o Geen ontvangdag. Getrouwd: Ir. H. J. VEGTER S.i. en w.i. J. L. DORRé De Heer en Mevrouw VEGTER- DORRé zeggen mejie namens wederzijdsche Familie, hartelijk dank voor de belangstelling bij hun Huwelijk ondervonden. Haarlem, 21 December 1942. HOOFDSTUK XXVIII. Het honclcnnuntnier. Dc eerste nummers waren afgeloopen. Kopermuziek schetterde schril door de tent. IJsverkoopers prezen hun waar tusschen de banken aan. De buikspreker Voltini stond, voor een deel van het publiek duidelijk zicht baar, achter de fluweelen gordijnen en keek, terwijl hij zich met een smoezeligen hand doek afdroogde, met stralend gezicht in de overvolle zaal. Al zijn grappen hadden van daag succes gehad en de lui hadden zoo hard en zoo lapg geklapt, dat hij nog tweemaal terug had moeten komen. (Wordt vervolgd) Heden overleed onze lieve Moeder, Behuwd- en Groot moeder CHARLOTTE LAMS- SOW ERBUTTS in den ouderdom van ruim 78 jaar. Haarlem: E. A. H. LAMS L. M DE QUAASTENIET- LAMS C. A. DE QU AAST EN I ET H. L. KRISPIJN—LAMS P. J. KRISPIJN Batavia N.-O.I.: C. A. BEENHAKKER- LAMS P. BEENHAKKER en de Kleinkinderen Haar Cm, 20 December 1942 Olmenstraat 21 Liever geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats hebben op Donderdag 24 December a.s. te 12 uur op dc Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan. V)—! j- II loxanraaj I-Ieden ontsliep onze lieve Moeder, Behuwd- en Groot moeder ANNA WILHELMINA NOë geb. VAN KOTEN Weduwe van den Heer J. A. NOë in den ouderdom van 72 jaar. Haarlem: J. G. NOë C. C. NOë—DOING Ned. 0.-I.: G. J. NOë C. NOë—KOOLWIJK Haarlem: W. H. NOë M. NOë—WITKAMP Amerika: P. NOë en Echtgenoote Haarlem, 19 December 1942 Aolbertsbergstraat 85 Condoleantie-adres: Zijlvest 1 De teraardebestelling zal plaats vinden op Woensdag 23 Dec. a.s. te 11 uur op de Al gemeene Begraafplaats te Haarlem, ingang Kleverlaan. DANKBETUIGING. Mede namens de Kinderen be tuig ik U onzen hartelijken dank voor de blijken van medeleven betoond bij het overlijden van onze geliefde Vrouw en Moeder J. BALK—BURGERS Uit aller naam: H. BALK Haarlem, 21 December 1942. Pepijnstraat 4. DANKBETUIGING. Langs dezen'weg onzen hartelij ken dank aan Cliënten, Buren en Bekenden voor de vele be wijzen van belangstelling bij het overlijden van onzen lieven Man Vader ondervonden. A. C. DRöSE—SCHEFFER ANNEKE Schotcrvvcg 33. Voor de vele blijken van be langstelling ondervonden tij dens de ziekte en het overlijden van onzen geliefden Man, Vader, Behuwd- en Grootvader ALBERTUS DE BOODE betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam: Wed. J. H. G. M. DÈ BOODE— HEIJERMAN. Haarlem, December 1942 Sohcldestraat 37. Het grijs in 't haar verdwijnt, waar ALADIN verschijnt Laat uw haar nooit verven want het gebruik van ALADIN geeft binnen korten tijd uw haren hun oor spronkelijke kleur terug. Overal verkrijg baar (kappers, drogisten, parfumeriezaken Prijs f 2.25 per 1/1 flacon. Toezending ALADIN-Brochure door Hoofddepöt. 1 U.ADIN: Havenstraat 183, Rotterdam, Telefoon 37G35. ALADIN IS UL1SN VERF EN IS O N S C H A D E L1J K I SPOED! Wegens omstandigheden Pakhui te huur gevraagd met spoe< Brieven: A. Pielage. Korkstraa. Zandvoort. SCHOTSCHE HAARD 10 M2 Vcrto (Naturel). I '«and Butik (Gonzales) Scbemrrlam le koop. Bloemveldlaan 45 POSTZEGELVEKZ \!M« T,ING te koop gevraagd. LieLt uitgc •reid Europa of Wereld Oo ku*t nqrtijtjes. Hoogc pnis. B Po. al48 Bureau vnn d blad. |T« koop gevrufd een ERABANT8CKE KACHEL 'jfanaebtoegü»* 22. A. thou 1'oKuo. PERZISCH !*UT. lefsl Tebris, en enkele klein perzen gevraagd. Vooi gav. stukken betaal ik een goede prijs. v. d. MERWE. ':>liand park 67. Tel. 98350, Am i 'dan H-O en Quaker havermout: let speciaal procédé garandeert de gezonde, volledige voedingskracht. (Ik EN ANDERE VERLICHTING ANEGANG 44 Drink rhumpunch von RHumpuncx met Kerst, dót Qeefl een knusse stemming I Ook café's serveeren Rhumpunex en voor thuis heeft Uw winkelier ze I RHUMPUNEX I In Overijsel roemt men Niemeijer's koffiesurrogaat! von Simon do Wl» die, door zijn jaren lange ervaring, hel artikel op zi|n host bij U op tafel brengt. Bovendien Simon de Wil's winkolt zijn ruim bovoorraodl -g-'AL- BADWATER KRISTAL Sactbmït 65 ct. per pak S?*e— Wü geven het meeste vo Uw R ADIO-TOESTEI Telef 96284 Brachth ii.sersL 7 III. Amsferdnm-Z. ZWARTE PIANO. Th. Mann Cie, Riele cld, st., f375: El. waschm (Erres), z.g.a.n., f 250. H.-rijw. m. b. f60. Pr (Ulftsche) compl. f45 kachel, alles br., z-g.a.r pi wring compl Haaro Kook- f28 P. de Hooghstraat 32, H'stede Door part. ter overn. g< rnagd MODERNE RADIO Br. no. 9149 Bur. van dit blad. Ter overn. gecombin. GAS-KOLENFORN U IS en vatenwaschmachinc Beide pr. staat; le klas merken. Br. no. 9148 Bureau van dit blad BONVRIJE BRIKETTEN Beperkt leverbaar: Emma-vier kantjes (form. 11 x 11 c.m.). minstens drie uur houdbaar; én iedere kachel of haard. Vei koop prijs f6,50 per 100 stuks. Emma Depót Lange Begijnestraat 20. Telefoon 20927. PATENT GROOTE HOUTSTR. 109 naast Cinema Palace Nog altijd een ruime sorte ring in gouden en zilveren voorwerpen Herst&linrichting voor luxe voorwerpen en horloges. Telefoon 13700

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 422