Gestrand op de banken bij Egmond. EEN VERHAAL VAN DE ZEE. 't Was rus lig in het ingeslapen dorp Eg mond aan Zee, dat in deze sombere Decem bermaand alleen de bekende getrouwen her bergde. Wel had de stormwind zijn kop op gestoken en joeg de2e door de straten, waar hev zand werd opgestoven, maar Egmond en de storm kennen elkaar, zoodat niemand er veel aanstoot aan nam. Zeker, de gedachten gingen zoo nu en dan uit naar rit' mannen, die op zee waren, maar kent de bevolking van een kustplaatsje een ander leven Een Egmonder, die de slaap niet kon vat ten, stond achter zijn huis. Hij tuurde naai de zee, die wild was, Langen tijd zag hij weinig, maar juist toen hij naar binnen wil de gaan om de handen eens flink bij de nog warme kachel te koesteren, werd hij opge schrikt Er werd een vuurpijl afgeschoten! Het licht was zoo duidelijk, dat hier geen vergissing mogelijk was: in de buurt moest een schip in nood verkeeren. En er vloog een tweede vuurpijl de lucht in en daarna werd nogmaals de donkerte verbroken. Mocht de Egmonaer nog even hebben ge twijfeld, nu aarzelde hij niet meer. Zooals hij daar op den uitkijk was gaan staan, met weinig kleeren aan, haastte hij zich door het dorp. Hij maakte alarm. De reddingsboot moest uitvaren! En alles ging vlot in zijn werk. In een ommezien was de bemanning uit de veeren en klaar om haar plaats in te nemen. Wat was er gebeurd Niemand wist er veel van Maar in ieder geval was er hulp gevraagd en deze zou zoo spoedig mogelijk worden verleend Een half uur nadat de noodsignalen wa ren gegeven, werd de reddingboot van het kleine Egmond aan Zee uitgebracht. De zee was moeilijk, maar de Egmonders waren daar niet bang voor. Nog slechts korten tijd geleden hadden zij getoond ten volle voor hun taak berekend te zijn, hadden zij be wezen moedig en onverschrokken te zijn hadden zij door de practijk aan een ieder duidelijk gemaakt, dat zij inderdaad Red ders waren Het kustvaartuig Vertrouwen was met een lading van tweehonerd ton stijfsel van Zaandam op weg naar Rochester, waar het op een Maandagmorgen moest aankomen, 's Zaterdagsmiddags vier uur werd IJmui- den gepasseerd en alles was tot dusver goed gegaan. De kapitein, die tevens eigenaar van het motorjacht was, maakte zien dan ook geen zorgen. Maar 's Zaterdagsavonds om streeks elf uur ging hij er af anders over denken. Het weer was intusschen slecht ge worden, zoodat de geheele, uit vijf perso nen bestaande bemanning in acic had moe- en komen. Bijtijds was het vaartuig klaar voor den storm gemaakt en nu was afwachten de boodschap. Dien avond te ongeveer elf uur kwam er echter een bericht, dat nu niet bepaald aangenaam was. Door het ontzet tend slechte weer was de motor defect ge raakt, waardoor deze nog slechts op eén cylinder kon werken. De motor had hier door te weinig kracht om de schroef te trekken, zoodat dadelijk diende te worden getracht het euvel te vinden en uit den weg te ruimen. Dit was echter gemakke lijker gezegd dan gedaan en vele pogingen leverden dan ook niets op. Tenslotte werkte de motor zelfs in het geheel niet meer'! De gevaren van den toestand mochten niet worden onderschat en als goed zeeman nam de kapiten de situatie dan ook ernstig onder de oogen. Hij berekende, dat men twintig mijl uit de kust was, ongeveer half weg tusschen IJmuiden en Egmond aan Zee. Het was 's nachts twee uur toen de kapitein besloot voor anker te gaan. Dien dog werd het weer steeds slechter. Het kon niet worden misverstaan, dat de toestand allengs zeer gevaarlijk w worden. Uit het Zuid-Westen woei een felle wind, die 's avonds op het hoogtepunt van zijn kracht was gekomen. Terwijl niemand daar ook maar eeng vermoeden van had, werd het kustvaartuig losgeslagen en hul peloos voortgedreven. Wat kon onder deze omstandigheden door de bemanning worden gedaan? De opvarenden hadden slechts 66n begeerte: de handen uit de mouwen te ste ken en zoo hun lot zelf te besturen. Maar zij' moesten werkeloos toezien. Weer cn wind zouden beslissen wat de Vertrouwen stond te gebeurenEn dit was ern stiger dan men had durven te verwachten. 's Maandagsmorgen te half twee liep de boot twee en halven kilometer ten zuiden van Egmond aan Zee op de banken. De nood vona alle mannen op hun post. Kalm werd de hachelijke situatie onder oogen gezien. De Vertrouwen was op hulp van een reddingsboot aangewezen en het kwam er thans op aan dezè te alarmeeren. Werden de singalen niet opgemerkt, dan was de kans groot, dat de storm slachtoffers zou maken. De kapitein gaf een noodsein met het knalsignaal. In spanning werd ge wacht of het was opgemerkt, maar de tyd verstreek zonder dat iets hierop wees. Toen werden er drie vuurpijlen afgeschoten cn. De reddingboot voer uit! Het leek heel lang te duren voor de bemanning van de Vertrouwen met stelligheid wist, dat er hulp in aantocht was, maar toen er in het geheel geen twijfel meer aan bestond, wachtten de schipbreukelingen vol vertrou wen. De Egmonders weerden zich kranig. Reeds tegen drie uur kwam de reddings boot naast de Vertrouwen te liggen, waar van de bemanning op het achterschip ge reed was. Zonder groote moeilijkheden kon den allen overstappen. Eerst nu voelden zij de reactie van de spanning, waarin zij zoo lang hadden verkeerd. De ontvangst in Eg mond aan Zee ioeg echter alle zorgen op de vlucht. Het schip was verloren, de eigen dommen van de opvarenden waren eveneens buiten berek. maar in ieder geval had de ramp geen menschenlevcns gekost En dat is tocji de hoofdzaak Schoolkorfbal trekt de aandacht. De Korfbalvcreeniging Watervliet onder vond veel belangstelling toen zij eenigen tijd geleden het initiatief nam tot het organiseeren van een korfbal-competitie voor de scholieren de gemeenten Velsen en Beverwijk. Zoo- we uitvoerig hebben uiteengezet was het de bedoeling de mooie sport, waarvoor Water vliet steeds op den bres staat, meer bekend^ held te geven cn de jongeren op te wekken deze te gaan beoefenen. Watervliet heeft de omstandigheden niet aan zijn zijde gehad, want geregeld waren er moeilijkheden, die niet zoo eenvoudig konden worden overwonnen. Desondanks heeft het bestuur doorgezet, waarvoor, het ongetwijfeld waardeering verdient. In de afgeloopen weken is immers duidelijk tot uiting gekomen, dat korfbal in staat is de aandacht van de jeugd bezig te houden en alleszins geschikt is om door velen te worden beoefend. Er zijn reeds vele wedstrijden gespeeld, maar jammer genoeg waren de omstandig heden vrijwel iederen Zaterdag niet gunstig Zoo was het ook ditmaal en het behoeft dus niet te verwonderen, dat de meeste ploeg< zeer onvolledig opkwamen. Eén school maakte hierop een uitzondering en dat was school 7, die er beslist een pluimpje voor verdient. Overigens is een en ander wel een bewijs van hetgeen we reeds zeiden: dat korfbal bij de scholieren in den smaak valt. Hieruit volgt, dat de organisatie bij de Velsensche vereeni- ging in goede handen is. De volledige school 7 kreeg als tegenstander een twaalftal, samengesteld uit spelers en speelsters van de Comitéschool en school 4, er had er niet bijzonder veel moeite mede Zoo als men wel mocht verwachten, liet het ver hand bij de gemengde ploeg veel te wen- schen over, zoodat school 7 een duidelijke 4—0 overwinning behaalde. Vooral de meisjes waren flink op schot en de beide eerste doel punten, die door haar werden gemaakt, waren van goed gehalte. Hoe het in de toekomst met de schoolkorf- balwedstrljden zal gaan, is op het oogenblik natuurlijk moeilijk te zeggen. Er is echter roden voor de verwachting, dat het bestuur van Watervliet alles in het werk zal stellen om het doorgaan te verzekeren. Zege van de handballers. IJmond 1 versloeg B.G.V. met 45. Hoewel IJmond Zondag voor den uitwed strijd tegen B, G. V 1 op een overwinning rekende, ts deze niet zoo gemakkelijk behaald als wel gedacht werd. Een gelijk spel had zeker beter aan de verrichtingen beantwoord IJmond had drie invallers. Reeds Jirect kwam B G. V. voor het IJmond-doel, hetgeen enkele minuten later met een doelpunt werd bekroond (10). Vijf minuten later was het linksbinnen Hofman, die met een goed schot gelijk maakte (11). B. G. V. wist door een stevig offensief den stand op 3—1 te brengen, maar IJmond liet zich niet ontmoedigen en het: was Hofman, die met een prachtig schot den achterstand verkleinde (32). Beide partijen vielen beur telings forsch aan, maar de rust ging onge wijzigd in. Na de hervatting was het IJmond, da: '.•enigszins in den aanval kwam en het gelukte Messie, welke inviel, na ongeveer 5 minuten, met een kalm en zuiver schot gelijk te maken (33). Even later scoorde Van Riesen, die tot ou toe slecht houtwerk had opgezocht (34) Tien minuten later had B G. V. succes (44), doch kort voor het einde verraste Aptroot den B. G V.-doelman, zoodat IJmond een 45 overwinning behaalde. II. O. C. II—IJMOND II 6—2. Daar beide verdedigers van IJmond II ver stek lieten gaan, kwam de Velser club met twee reserves uit, die tevens hun debuut in de handbalsport maakten, hetgeen een natuur lijke handicap was. In don aanvang was H. O. C. wel in de meerderheid, doch het duurde eenigen tijd al vorens het eerste doelpunt werd gemaakt, Bij de IJmond-voorhoede vlotte het, mede door de H. O. C -verdediging niet bijster en het was H. O. C., dat De Groot nogmaals pas seerde (20). Na de hervatting was H. O. C. in den aanvang sterk in de meerderheid en de club wist dit met twee doelpunten te be zegelen. Dezen achterstand vonden de Vel- senaren te machtig en het gelukte Messie -met een hard schot den stand op 41 te brengen. H. O O. antwoordde wederom met een doelpunt, doch goed samenspel van Steeman en Messie stelde Poppe in staat het tweede IJmond-doelpunt te scoren (5—2). Nadat over en weer enkele aanvallen op niets waren uit- geloopen, was het de H.O.C.-spil, die met een ver schot De Groot voor de zesde maal wist te verschalken, waarna spoedig 't einde kwam met een welverdiende H O C.-zege. Ophaal- en slortingsdienst. Op 18 September heeft de burgemeester, waarnemende de taak van den gemeente raad, de Verordening tut wijziging van de Verordening voor den Ophaal- en Stortings- dienst vastgesteld, welke verandering van financieelen aard is. De commissaris dei- provincie Noordholland heeft er bij besluit van 12 November zijn goedkeuring aan ge hecht. Beheer Plantsoenbedrijf. Op 18 September heeft de burgemeester, waarnemende de taak van den gemeente raad, de Verordening op het beheer van het Plantsoenbedrijf in de gemeente Velsen voor het eerst aangevuld. De artikelen 9, 10 ■en 11 zijn vervallen .en daarvoor in de plaats is een nieuw artikel ingevoegd, het welk als volgt luidt: „Ten behoeve van het Plantsoenbedrijf en de bedrijven openbare werken en reinigings- en ontsmetl ingsdienst wordt één gemeenschappelijke kas gehou den en één gemeenschappelijke rekening bij den postcheque- en girodienst geopend, met dien verstande, dat de boekingen geschie den dooi het bedrijf openbare werken en de beide andere bedrijven met het bedrijf openbare werken in rekening-courant verhouding staan." De aanvullende verordening is door den commissaris de - provincie Noordholland 12 November goedgekeurd. Verordening beheer bedrijven. Op 18 September heeft de burgemeester, waarnemende de taak van den gemeente raad, de Verordening op het beheer van de bedrijven Openbare Werken en Reinigings- en Ontsmettingsdienst gewijzigd, welke ver andering van financieelen aard is. De com missaris der provincie Noordholland heeft de nieuwe verordening bij besluit van 12 November goedgekeurd Oud-Katholieke Kerk. Door omstandigheden zal de plechtige hoogdienst op het hoogfeest van Kerstmis op Vrijdag 25 December in plaats van om 10 uur reeds om 9 uur 's morgens aanvan gen. Den tweeden Kerstdag en den daaropvol genden Zondag, 27 December, zullen de kerkdiensten in de Oud-Katholieke kerk op het gewone aanvangsuur (10 uur) beginnen. De Vesper op Eersten Kerstdag begint 's middags te half vier. Oud Kath. Kerk wordt gesloten. Zondag voorloopig laatste kerkdienst. De bijzondere omstandigheden, welke er toe hebben medegewerkt, dat reeds vele Oud-Katholieke gemeenteleden zich naar elders hebben begeven, zijn er thans oor zaak van, dat pastoor Th. Moleman aan de nog in onze plaats verblijvende Oud-Katho lieken heeft moeten mededeelen, dat Zon dag 27 December des morgens 10 uur voor loopig voor de laatste maal een kerkdienst in de kerk aan de Noorderkade zal worden gehouden. Voorts is medegedeeld, dat in verband met deze sluiting van het Oud-Katholieke bedehuis op den Tweeden Kerstdag in den ochtenddienst de hoogeerwaarde heer H. Th. J. van Vlijmen, bisscoop van Haarlem, zich in een afscheidspreek tot de geloovigen zal richten. Pastoor Th. Moleman zal na 30 December voorloopig verblijfhouden in de Oud-Katho lieke pastorie te Haarlem, p.a. pastoor C. F, Nieuwenhuyzcn, Kinderhuissingel 76, Haar lem. Volksonderwijs. De Kennemer Kring der Vereeniging voor Volksonderwijs komt 16 Januari te Haar lem in Hotel Lion d'Or bijeen. Tijdens deze bijeenkomst zal de heer Van Gaasbeek, oud-inspecteur bij het onderwijs te Utrecht, een uiteenzetting geven over de beteekenis van het onlangs ingesteld achtste leerjaar. Naast het onderwijzend personeel zullen onder meer oudercommissies worden uitge nood igd. CHRISTENVROUWENBOND. De afdeeling IJmuiden van den Neder- landschcn Christenvrouwenbond zal eerst aan het einde van Januari haar gebruike lijke maandelijksche ledenbijeenkomst or ganiseeren. JEUGDIGE POSTZEGELVERZAMELAARS ACTIEF. De jeugdige verzamelaars der Postzegel vereniging IJmuiden cn Omstreken komen Zaterdagmiddag normaal in één der zalen van het St. Fidolisgcbouw te IJmuiden-O. bijeen. BEVERWIJK ELFTALCOMMISSIE VAN KENNEMERS. In de plaats van den heer E. Tromp, die als zoodanig heeft bedankt wegens werk zaamheden, is do heer G. W. Brugman in de Elftalcommissie van De Kennemers be noemd. De spreekwoordelijke Hollandsche zindelijkheid. Schoolartsendienst vraagt medewerking. De schoolartsendienst voor Midden- Kennemerland schrijft ons het volgende Bij het onderzoek naar de reinheid der schoolkinderen vinden de sohoolverpleeg- ters steeds meer kinderen met levend onrein op het hoofd. In sommige meisjes- klassen zijn meer dan drie-kivart der meis- es daarmee besmet. Levend hoofdonrein komt altijd wel /oor: thans in oorlogtijd neemt het euvel overal in den lande meer en meer toe. De verklaring ligt voor de hand. De zeep- seliaarschte; armoede aan schoon lijfgoed, gebrek aan goede kammen, dat alles speelt een rol. De moeders der groote gezinnen hebben veel minder tijd om aan de verzorging van de kinderen te besteden en om op hun rein heid te letten. Zoo is het wel te begrijpen, dat men bij het schoolonderzoek spijtig aan de spreekwoordelijke Hollandsche zin delijkheid terugdenkt. Een onzindelijk hoofd brengt allerlei nadeelen voor het kind mee. Het vele krab ben maakt de huid stuk, waardoor de poort voor het bekende hoofdzeer geopend wordt. Veel gevallen van „kUengheid" van hoofd en hals berusten tenslotte op een besmet ting met luizen. Door de jeuk slapen de kinderen minder goed. Zoo komt het, dat dergelijke kinderen niet zoo tierig meer zijn. De kinderen zijn lastiger dan anders en de prestaties op school gaan achteruit. Tevens is er geen gering paedagogisch na deel aan verbonden, aLs een kind gewend raakt met een onzindelijk hoofd rond te loopen. Het zelfrespect lijdt er niet weinig door. Het leed wordt nog vergroot door de kinderen zelf, die elkaar de onreinheid onbarmhartig durven te verwijten. Bij de verspreiding van het levend hoofdonrein speelt de school een groote rol. Het onderwijzend personeel weet daarvan mee te praten en heeft genoeg te stellen met de ouders, die telkens hun klachten indienen. schoolartsendienst wil nu trachten dit euvel methodisch te bestrijden en roept aller medewerking daarvoor in. Allereerst de ouders door hun kinderen ge regeld en meer dan vroeger op het hoofd na tc zien. Elk neetje moet verwijderd worden. Na een paar weken zou zoo 'n kind er weer „geheel onder zitten". Want de luizen vermeerderen zioh uiterst snel. Ook de overige huisgenooten moeten aan een onderzoek worden onderworpen. Houdt de haren zoo kort mogelijk. Tenslotte no« een. dringend verzoek aan hen, die weliswaar geen schoolkinderen meer hebben, maar toch aan de actie steun kunnen verleenen. En wel door het (tijde lijk) afstaan van kammen. Deze zijn voor het doel onmisbaar, maar niet te krijggn, zeker niet de bekende metalen netenkam. Mocht men een geschikte kam nog toeval lig hebben liggen, dan verzoeken wij vriendelijk deze aan het Witte Kruis- gebouw op te geven. Ook kan men ze aan een der wijkverpleegsters ter hand stellen. Zoodoende kan men een goed sociaal- hygiënisch werk en nog wel ten bate van de jeugd, steunen. Helpt dus indien mogelijk. Schooljeugd vierde het Kerstfeest. Onder zeer groote belangstelling hebben gisteren de kinderen van de hoogste klassen der Ned. Hervormde School in het Vereeni- gingsgebouw aan de Populierenlaan het Kerstfeest gevierd. Dank zij de vele zorgen van het onderwijzend personeel wachtte de jeugd een prachtig versierde boom, welke er niet weinig, alsmede de eenvoudige wand versiering, toe bijdroeg de sfeer in het aar dige lokaal te verhoogen Een van de onderwijzeressen, mej. Lich tenberg, vertelde de aloude Kerstgeschiede nis, eenvoudig, maar mooi. Onder leiding van de heeren Th. Runia en Reynders werd vervolgens door de jeugd een aardige Kerst cantate over de geboorte van Jezus ten gc- hoore gebracht. Veel zorg was hieraan be steed; los en onbevangen werden bekende en minder bekende Kerstliedjes gezongen, welke vaak ontroerend mooi door de kinder stemmetjes vertolkt werden. Het hoogtepunt voor de jeugd was on getwijfeld net verhaal van den heer Reyn ders, die een best verteller is. Ademloos luisterde de jeugd en vele ouderen naar een geschiedenils-spelende vlak na den 30- jarigen oorlog, en die „Vrede op Aarde" ge titeld was. Zoo boeiend en spannend werd dit Kerstverhaal, dat een goede keuze was, voorgedragen, dat de jeugd het bepaald jammer vond, toen de vertelling uit was. Door de medewerking van vele ouders konden de jongens en meisjes eenige malen op tractaties onthaald worden. Hedenmiddag zullen de kinderen van de laagste klassen het Kerstfeest vieren. 's Avonds werd in het Tehuis voor ouden van dagen „De Westerburcht" het Kerst feest gevierd, waarbij het Kerkkoor zich eenige malen liet hooren. KERSTFEEST. Het Kerstfeest van de kinderen van de Zondagsschool der Herv. Evangelisatie zal op Eersten Kerstdag 's middags om 2 uur, worden gevierd. BUBBELTJE EN KNOR Teekenlng Hess^ls (Pax Holland t Noord-Brabantsche Brief. De Lichtstad van Noord-Brabant. XXX Het misdadige Britsche bombar dement op dep laatsten Sinterklaasdag op het nijvere Eindhoven heeft nog eens de algemeene aandacht tot ver in het buiten land gevestigd op de Noord-Brabantsche Lichtstad. Ook in het Noorden van ons va derland hebben velen familieleden, vrien den ol kennissen in dit industriecentrum, dat door zijn voorspoedige ontwikkeling, vooral sedert den eersten Wereldoorlog, wel het meest van alle steden in het Zuiden vreemdelingen heeft aangetrokken en er ging dus ook vanuit het Noorden de bange bezorgdheid om het lot van nabestaanden op dien onvergótelijken middag naar deze stad. Het is een eigenaardige plaats, dit Eind hoven, In eenige tientallen jaren is het van een klein en vrij onbeduidend stedeke uit gegroeid tot een der grootste en belang rijkste steden van Nederland; het vertoont alleszins de minder fraaie teefcenen van die overhaastige ontwikkeling. Wandelt men door de straten dap wordt men er, ondanks moderne gebouwen en inrichtingen in groot- steedschen trant, telkens toch weer aan herinnerd, dat men hier in een plaats is, welke nog sedert het begin dezer eeuw uit merkwaardige plattelandsgemeenten tot een meer omvangrijke en ook meer betee- kenende stad moest worden. Het oude Eind hoven, dat in den Tachtig jarigen Oorlog meermalen veroverd en heroverd werd, was immers maar heel klein. Zijn station werd aangelegd op grondgebied van de gemeente WoenseT en men behoefde niet veel bewe ging te maken of men raakte op Strijpsch, Gestelsch of Stratumsch gebied! We weten allen wat Eindhoven groot heeft gemaakt. Het was „De Lamp", het bedrijf, dat dit industriecentrum ook den bijnaam „Lichtstad van Noord-Brabant" verleende en het in de wijde wereld der aethergolven beroemd maakte. Maar deze onderneming mag een aanmerkelijk deel der inwoners een bestaan hebben verschaft, ze was niet de eenige tak der industrie en de eenige bron van welvaart. Sinds lang is Eindhoven ook een belangrijk centrum van de tabaks- en signrennijverheid en nog an dere bedrijven zijn hier gevestigd, welke velen hun dagelijksch brood geven. De stad heeft niet alleen spoorwegverbindingen naar verschillende richtingen, doch ook twee waterwegen, welke handel en nijverheid ten goede komen: het Eindhovensche ka naal, dat aansluit op de Zuidwillemsvaart en een nieuw kanaal, dat scheepvaartver keer met het Westen door het Wilhelmina- kanaal mogelijk maakt. De tweede wereldoorlog heeft Eindhoven te midden van zijn groei verrast Werd er niet gewerkt aan plannen voor den bouw van een passend stadhuis? Een zeer moei lijk vraagstuk stelde voortdurend de in het geheele land beruchte overweg tusschen de eigenlijke binnenstad en Woensel. Als deze moeilijke oorlogstijd met zijn lastige be perkingen op menig gebied tot het verleden zal behooren, zal het ongetwijfeld zijn ont wikkelingsgang kunnen voortzetten en wie weet of dan het verschrikkelijke Engelsche bombardement van 6 December 1942 de stad nog niet ten goede zal komen. De Noord-Brabantsche Lichtstad heeft zwaar geleden, maar toen de puinhoopen nog rookten, heropenden reeds meerdere ernstig getroffen middenstanders in andere panden hun winkels, met bloemen en een feestelijk gezicht zooals onder normale om standigheden! Toont dit niet een onver stoorbaar optimisme en een sterk vertrou wen in een betere toekomst bij de Eindho vensche zakenlieden9 Belooft dit ons niet, dat de Lichtstad van Noord-Brabant schoo ner zal herrijzen ONGEVEER 1000.000 BROODEN NAAR BELGIc GESMOKKELD. Het was den betrokken ambtenaren op- Sevallen, dat de broodomzet in het grens- orpje Putte den laatsten tijd schrikbarend was upgeloopen en er heel wat meer brood werd omgezet dan de bevolking zou kun nen eonsumecren. Een uitgebreid onderzoek werd ingesteld en daarbij is men tot arres tatie kunnen overgaan van een 6-tal per sonen die zich aan opkoopen van brood bonnen hadden schulaig gemaakt en met deze bonnen de brooden betrokken van de 7 bakkers, welke Putte telt om ze vandaar naar België over te brengen. De laatste maanden moeten op deze wijze ongeveer 100.000 brooden over de grens gegaan zijn. Alle bakkers zijn aan een streng verhoor onderworpen, terwijl bij allen baaltjes bloem in beslag zijn genomen. UITLOTINGEN 4 PCT EN 4.4 PCT STAATSLEENINGEN 1929. De wnd secretaris-generaal van het depar tement van financiën maakt bekend, dat de bedragen der krachlens de leeningwet 1929 (staatsblad 1928, no. 527), uitgegeven schuld bekentenissen der 4.4 pet staatsleening 1929 en der 4 pet staatsleening 1929. welke op 1 April 1943 aflosbaar zullen zijn, door hem zijn vastgesteld op achthonderd duizend gulden IJ 800 000,—cn achthonderd tachtig duizend gulden 880 000,—) en dat de uitlotingen de zer schuldbekentenissen in het openbaar zul len plaats hebben op Woensdag 23 December 1942 des voormiddags ten 10 ure en ten 10.30 ure in het gebouw van het departement van financiën. Kneuterdijk 22. NIEUWE BURGEMEESTER VAN HAAMSTEDE. Met ingang van 16 December is benoemd tot burgemeester der gemeente Haamstede de heer J. P. C. Boot. De heer Boot is 6 September 1906 te Haamstede geboren als zoon van een landbouwer. Hij bezocht de HH3.S. te Zierikzee, waarna hij werd opge nomen in het bedrijf van zijn vader, waar hij voornamelijk de afdeeling bollencultuur voor zijn rekening nam, terwijl hij daarna de leiding verkreeg van het nieuw gestichte fruitteeltbedrijf. Begin 1942 trad hij toe als lid van de N.S.B. Het onroerend goed en de verm/ogensbelasVfng. In de Haarlemsche Courant van 4 Nov. j.l. bespraken wij een request, dat door den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers inzake bovengenoemd onderwerp was gezonden aan den Secreta ris-Generaal van het departement van Fi nanciën, in welk request o.m. vermeld werd dat voor de vermogensbelasting aanslagen werden opgelegd, waarbij het onroerend goed op een aanzienlijk höoger bedrag werd gewaardeerd dan een vorig jaar. Het ant woord van den wnd. Secr.-Generaal van bovenvermeld Departement is inmiddels door den Ned. Bond ontvangen; het is ge publiceerd in het „Huis- en Grondeigen dom" van 21 Nov., en luidt als volgt: „Naar aanleiding van uw adres van 7 Augustus j.l. deel ik u mede, dat ik met u van oordeel ben, dat de opvatting, dat de waarde van alle onroerend goed sedert de maand Mei 1940 aanzienlijk is gestegen, in haar algemeenheid moet worden verwor pen. Evenmin kan echter worden volgehou den, dat de verkoopwaarde van vaste goe deren na Mei 1940 tengevolge van de door de overheid te dezen aanzien getroffen maatre gelen in geen geval is gestegen. De bedoelde maatregelen lieten toch 111 vele gevallen ruimte tol het bedingen van hoogere prij zen dan die, welke omstreeks 1 Mei 1940 gebruikelijk waren, en hadden In zooverre slechts een remmende werking. Ik vind geen termen om in afwijking van art. 7, lo; letter A, der Wet op de Ver mogensbelasting 1892 - een na Mei 1940 ingetreden stijging van de verkoopwaarde van onroerend goed buiten aanmerking te doen laten en aldus de waardebepaling voor de vermogensbelasting aan de waarden, aan genomen voor het belastingjaar 1940/1941 te binden. Voor zooveel noodig merk ik hierbij nog op, dat geschillen nopens de verkoopwaar de aan het oordeel van den daartoe gestel den administratieven rechter kunnen wor den onderworpen. Tenslotte verdient het de aandacht, dat de inwerkingtreding van het „Vervreem- dingsbesluit niet-landbouwgronden 1942" in vele gevallen, door de aan de tegenprestatie gestelde limiet, tot gevolg zal hebben, dat naar den toestand op I Januari 1943 voor onroerend bezit niet meer de prijs is te be dingen, die op 1 Mei 1941 of 1 Januari 1942 voor dat bezit was te verkrijgen. Dit brengt dan een evenredige daling van de voor de vermogensbelasting tot maatstaf strekkende „verkoopwaarde" mede." Het moge dudclijk zijn, dat door dit ant woord de onbillijkheden, waarop in ons ar tikel van 4 Nov. gewezen werd, geenszins ten volle uit den weg zullen worden ge ruimd. Verwacht mag echter worden, dat de fiscale autoriteiten in het request aan leiding zullen hebben gevonden de Inspec ties althans in dien zin te instrueeren, dat de Wet op de Vermogensbelasting soepeler moet worden toegepast dan tot nu toe het feval was en dat de aanslagverhoogingen innen redelijke grenzen gehouden dienen te worden. Een uiterste begrenzing wordt in ieder geval gevormd door de maximum prijzen krachtens het „Vervreemdingsbesluit niet-landbouwgronden 1942". In ons boven vermeld artikel wezen wij daarop reeds. Het doet ons genoegen te kunnen vaststel len, dat ook de wnd. Sccr".-Generaal blijkens de laatste alinea van zijn schrijven de noodzakelijkheid van deze begrenzing heeft onderstreept. Drs. D. W. VAN-HOUT. „Wobbie" oen nieuwe groente. Hoog vitamine-C-gehaltc. De hoer N. Zwaan te Kokhuizen hoeft een nieuw.e groente gekweekt, welke het mddden houdt tufi-sehen de bekende roode Wet en de oranjegele peen. Men heeft hier niet te doen met een krufolng»pro<lii>Ot tusschen biet en peen tc doen, doch met een soort veredelde peen met «-en hoog gehalte aan vitamine C. De heer Zwaan heeft er dei imam ,,'Wo|hbIe" nan geg.-ven (samentrek king van de beginklanken van wortel cn biet). Reeds twaalf laren geleden trof do hee: Zwaan ln Limburg eon verwilderde wortel- plant aan en liet trof -hem. dat de wl«G»ah- wand van deze peen bletroodaelrWg gekleurd was. Deze vondst heeft hem aanleiding go- gc-wen tot het nonnen van prooven ter ver edeling van deze plant, waarmee gerudmen tijd gemoeid ging. Thans Ls de heer Zwaan zoover, dat zijn kwoekproduct het Mdht der publiciteit -kan verdragen De „Wobble" heeft ongeveer liet formaat van winterpeen en de tint van de roode biet, zoowel wat de schil als wat den vlce.soh wand betreft, terwijl do kern, de eigenlijke peen. geelachtig ls. evenals die van do be kende peentjes of wortelen. In rouwen toe stand smaakt zij rmin of meer als een wor tel. doch in gekookten of gestoofd en staat heeft zij den smaak van bieten, dooh riekt naar peren. De veredelde peen, de „wobbie" heeft een zeer hoog gehalte aam n.se orb Ine zuur (<1. 1. vüta-mine-C). een gehakte, dat bij nog niet geheel volgroeide exemplaren 36,0 null 11- gra-m per 100 gram hedroeg, tegenover C.6 mg. bij den gewonen wortel en 4.4 mg. bij de biet of kroot, reap. 11.5 tot 23.G mg. bij volgroeide exemplaren van de wobble, tegen over 4.6 tot 4.9 bU de gewonen wortel. Overigens heeft men hier t«- -loon mot een plant, die reeds ln de zestiende eeuw door Dodonaous In zijn „Cnuydtboeck" als volgt werd beschreven: „de roode peen. dilc men ghemcenMok ca rot en noemt, zijn van gesne den bladeren stelen, bloemen en Baden der goeie peen golijck, do wortelen zijn oook lanck ende diek. oock «oet van smaeck ende MefeMck om te eten, maar slj wnohUkn van deselve alleen daer ln. dat sij ran buy ten ende van binnen bruyn root oft Mvartachtlch van verwen zijn". Als groente is zij even wol onbekend ge bleven to-t den huldigen dag. Dtt Jaar ls de voorraad wobbies om te poten echter nog beperkt. De particuliere bank van leening. Een euvel, dat uitgeroeid dient te worden. De stadsbanken van leening ziin ook in onze dagen helaas onmisbaar Deze instel lingen zijn een noodzakelijk kwaad, zoolang wij nog in een overgangstijdperk leven, want zij helpen den kleinen man aan con tant geld tegen een matige rente, zonder dat nij zijn laatste voorwerpen van vfraarde, die voor hem onmisbaar zijn of waaraan hij gehecht is. behoeft te verkoopen. Zoo was het in het verleden, toen in de zeven tiende eeuw de Stadsbank van Leen in g tc Amsterdam een Europeesche vermaardheid genoot cn zoo is het ook nu nog. In een werkelijk socialistische maatschappij zullen deze instellingen geen bestaansrecht meeW hebben, doch thans kan de bank van leening voor velen een laatste uitkomst zijn. Vooral in de groote steden, waar de strijd om het bestaan zwaarder is dan op het platteland en de armoede veelal grooter, treffen wij nog vele gemeentelijke banken van leening aan; Amsterdam heeft zelfs verschillende filialen. In 1940 verstrekte de Stadsbank van Leening van Amsterdam meer dan twee millioen gulden aan voor schotten. waarvoor een gemiddelde rente- van 12.5 pet. wordt gevraagd. Wel een bewijs, dat deze instelling nog altijd in een behoefte, voorziet. Doch naast de stadsbanken van leeningen bestaan er ook particuliere pandhuizen. Alleen in Amsterdam telt men er zeven, bijna alle in de volksbuurten gelegen. Deze banken konden, dank zij de liberale Pand huis wet van 1910 worden opgericht en eveneens dank zij deze liberale wet een rente vragen, welke gemiddeld bijna zestig procent bedraagt. Natuurlijk bevonden deze banken zich uitsluitend in handen van joden en al zijn ze thans geariseerd, doordat veelal de eerste bediende eigenaar werd, zelf ariseering noemt men zooiets in dc meeste gevallen trokken de oorspron kelijke bezitters nog langen tijd aan de touwtjes al is het dan achter de schermen. Maar ook wanneer dit niet het geval zou zijn. dan nog moeten deze particuliere in stellingen verdwijnen. Pandhuizen, die een woekerrente durven en kunnen vragen van bijna zestig procent 's jaars, hooren in onze samenleving niet thuis! Daarbij komt nog, dat zij de taak van de officieele stadsbanken van leeningen, die min of meer als sociale instellingen beschouwd kunnen worden, aanzienlijk verzwaren. De stadsbanken van leening immers hebben tot doel den be- leener te helpen, vandaar ook, dat verschil lende banken de terugbetaling vergemakke lijken door het uitgeven van spaarzegels. De beleensom mag dus niet te hoog zijn, aan contant geld te kunnen voorzien. Van- doch voldoende om in de tijdelijke behoefte daar, dat de stadsbank van leening meestal voorschotten verstrekt, welke maximaal 70 procent van de geschatte waarde van het pand bedragen. Bij de particuliere banken van leening is het anders. Hier gaat het in de eerste plaats om winst, om geldbejag en daarom wordt, wanneer men ziet, dat de pandgever het pand niet zal kunnen of willen missen, zooveel mogelijk voorschot gegeven. Hoe hooger het bedrag, des te rooter immers de rente. Ziet men echter at de kans bestaat, dat het pand niet meer ingelost zal worden, dan wordt zoo weinig mogelijk voorschot betaald. Deze praktijken naast de woekerrente, die tot zestig pro cent kan bedragen, kunnen in de huidige omstandigheden niet geduld worden. Dc particuliere bank van leening, die immers parasiteert op de armsten onder onze be volking, zooals eens de leenvrouw in de Jordaan dit deed en soms in het geheim nog doet, moet verdwijnen. TACHTIGJARIGE WTELRIJDSTER DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Dezer dagen omstreeks 7 uur begaf dc ruim 80-jarige weduwe Z uit Zuid-Putte, gemeente Losser, zich in de vroege duister nis per rijwiel naar de kerk. Het nog krasse oudje, dat door haar dagelijkschen kerk gang den weg wel blind kan rijden, moet .lierhii den onbewaakten overweg in de spoorlijn OldenzaalBentheim passeeren Zü doet dat dan altijd uiterst voorzichtig, stapt van haar rijwiel, kijkt vervolgens dc spoorlijn af of alles veilig is en wandelt dan naast haar rijwiel over de spoorbaan. Dat heeft zij dien morgen eveneens gedaan. Zij liet daarbij een trein ïn de richting Ol denzaal passeeren, doch bemerkte niet dat van dc tegenovergestelde zijde een locomo tief den onbewaakten overweg in volle- vaart naderde. Zij werd door deze locomo tief gegrepen en op slag gedood. Het rijwiel werd geheel onbeschadigd langs den spoor dijk aangetroffen. NEDERLAND EN DE OEKRAÏNE. Met een stamkapitaal van 1 millioen kar- bowanze is onder den firmanaam Werk- dienst Holland G.M.B.H., met zetel te Row- no. een onderneming opgericht, welke zich de verzorging van alle in de Oekrainc weik- zamc Nederlanders ten doel stelt. Verder de inschakeling van Nederlanders en Ned or- landsche firma's in .de Oekrainc cn tenslotte dc medewerking bij de overplaatsing der bedrijven van Nederlandsche firma's naar het Oosten. INVOER WERKEN VAN KUNSTENAARS. Het Departement van Volksvoorlichting cn Kunsten maakt bekend, dat alle verzoe ken van invoer in Duitschland van werken van levende beeldende kunstenaars, hetzij van schilderijen, teekeningen, etsen. e. d. alsmede van reproducties van kunstwer ken. bij uitsluiting gericht behooren te wor den aan de Zentralauftragstelle für die be- sctzten Niedérliindüschen Gebiete van By- landtlaan 16. 's Gravenhage. Ter vermijding van teleurstelling zij me degedeeld. dat toestemming tot Invoer slechts in zeer bijzondere gevallen ver leend wordt, wanneer het bekende cn be langrijke Nederlandsche kunstenaars be treft. Alle aan andere instanties dan boven vermelde gerichte verzoeken worden ge- lacht te zijn vervallen. Mond- en klauwzeer neemt toe. Over het algemeen heeft dc ziekte een goedaardig karakter. Het mond- en klauwzeer is een besmet telijke veeziekte, die den aangetasten die ren veel last en den veehouders veel schade bezorgt. Wat de schade betreft, deze kan gemiddeld op 20 tot 30 millioen gulden per jaar worden gesteld Overigens is deze ziekte zeer wisselvallig, want er gaat wel eens een periode van een of meer jaren voorbij, waarin nauwelijks van mond- en klauwzeer sprake is, om dan plotseling weer een ziektebeeld te vertoonen. dat vele dui zenden bedrijven omvat. De cijfers over November j.l. wijzen wel een zeer snelle stijging aan, zij het. van over het algemeen goedaardige gevallen, daar de sterfte onder de aangetaste dieren naar verhouding uiterst gering is. Het aan tal besmette bedrijven was van Februari j.l. tot October beneden de 500 gebleven, doch het is daarna sterk gestegen en eind No vember tot 3000 opgeloopen. .De stijging van het aantal besmette be drijven is dit jaar wel zeer laat ingetreden. In den regel begint zij in Juli of Augustus om in October haar hoogtepunt tc bereken. In October '37 heeft het aantal besmette bedrijven ongeveer 38000 bodragen cn in October '38 zelfs bijna 40.000, waarna tel kens spoedig weer een snelle dajn.g viel waar te nemen. In de jaren 1937 en '38 zijn veel runderen aan mond- en klauwzeer ge storven. In 1939 daarentegen heerschtc de ziekte veel minder (hoewel in Juli van dat jaar nog een stijging intrad, die zich tot 20.000 bedrijven in September uitstrekte) en 'in 1940 is het mond- on klauwzeer hier te lande practisch niet voorgekomen. In 1941 was 2000 (in September) het maxi mum, waarna een vermindering tot be neden de 1000 het jaar besloot, welke ver mindering zich in Januari 1942 voortzette tot beneden de 500. Hoewel het karakter van de ziekte thans over het algemeen heel goedaard1» mag worden genoemd, zoodat vaak alleen bij de slachting de verschijnselen worden waarge nomen, is die goedaardigheid niet in alle opzichten toe te juichen. Immers, zi> chept het gevaar, dat dragers van de smot-t >f op de veemarkt verschijnen zonder direct te worden onderkend. Bovendien n bij de opsporing en controle der aon«e\'i--te be drijven de moeilijkheden der tii -V*istan- digheden ondervonden, terwiil er een te kort is aan middelen tot im' -iw" van stallen en veewagens. Ook is het weer standsvermogen der dieren, die tot ver in het najaar in de wei hebben feloorcn. niet zoo groot als in normale tijden. 7 zijn gevallen van herhaling der ziekte binnen drie maanden bij eenzelfde c'ier voorge komen. terwijl anders door het ziekteproces een zekere immuniteit zou ziin verkregen. PROV. NOORI)HOLLANDSCHE IJS VEREENIGING. De provinciale Noord Hollandsche iisvev- eeniging van het tourisme op de schaats» voorheen ysbond Holland's Noorderkwar tier, kwam Zaterdag in „Krasnaoolsky" tc Amsterdam in jaarvergadering bijeen. Zij besteedde een gedeelte der bijeenkomst aan een filmvoorstelling over de roemrijke dorpentochten, welke rolprenten aangename herinneringen opwekten. Met recht consta teerde dc voorzitter, ïpr. C. A. de Groot uit Alkmaar, dat het laatste seizoen met gulden letters in de annalen dor vereeniging be schreven is. Mogelijk zal er echter in een nieuwe b'speriode nog meer gednnn kunnen worden, nu bet aantal anc n clubs tot 125 is gestegen. De heeren w. Edam tc i en Kok te Twist zagen zich te' 1 be noemd. De heeren Moeskop <-n B Nib- bixwoud cn Van Dijk en K''- "f uit Medemblik tot leden van Her kozen werden alle periodiek te be stuursleden en districtsvoo n het hoofdbestuur verleende tte -ing machtiging om zoo noodi;1 -11 te verdoelen in subdistricten. Dc ie ver gadering zal in Alkmaar wortteo c -houden. Ten slotte demonstreerde de heer G. Twaalfhoven te Uitgeest de door hem uit gevonden startboom cn finishlijn, die in de iractijk hun kwaliteiten nog zullen moeten icwyzon. BEëINDIGING ARBEIDSOVEREEN KOMSTEN BIJ STILGELEGDE ONDERNEMINGEN. Het Verordeningenblad bevat een veror dening van den Rijkscommissaris betref fende het beëindigen van arbeidsovereen komsten van te werk gestelden bij stilge legde ondernemingen. Hierin wordt o.m. bepaald: Op het tijd stip, waarop oen onderneming wordt stilge legd op grond van een rechtsvoorschrift o£ een beschikking van een tot het stilleggen bevoegde instantie, worden de arbeidsover eenkomsten der bij de onderneming te werk gestelden beëindigd. Een te werk gestelde, wiens arbeidsover eenkomst aldus wordt beëindigd, ontvangt van de onderneming een schadeloosstelling. Een recht op schadeloosstelling bestaat niet, wanneer de onderneming of een derde zich bij overeenkomst tegenover den te werk gestelde heeft verplicht hem een pensioen uit te keeren. Voor elke vijf jaren, gedurende welke de vertrekkende bij de onderneming ls tc werk gesteld geweest, ontvangt hij een extra schadeloosstelling. Dc gemachtigde voor den Arbeid kan voor afzonderlijke ondernemingen, tc werk ge stelden ol vertrekkenden middels schrifte lijke beschikking uitzonderingen toelaten. NIEUWE UITGAVEN. Bij dc N.V. Uitgeversmaatschappij „Kosmos" tc Amsterdam is van dc hand van dc heeren J. W. Bcttinck en mr. E. R. Zweep, inspec teurs van de belastingen, verschenen „De ven- nootsclmps- cn dc vermogensbelasting 1942 in 'Ie praktijk". Besloten te dc nieuwe belastin gen in één werk bijeen te brengen, niet alleen omdat verschillende bepalingen voor de beide belastingen hetzelfde waren of onmiddellijk op elkaar aansloten, maar ook omdat het mee- rendccl der lichamen met belde belastingen to maken zal krijgen.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3