Bij de Velser gymnasten. Uit Beverwijk. Harddraverijvereeniging besprak 1943 De nieuwe directeur van „Kennemerland' SI61 JoquuaoQ ZZ ScpsuaoAl k/ JL ML XX £0£ '°H 3uv3JW£ 3182 IJMUIDEN Van IJspret in IJmuiden. Hoe het Willemsplein dank zij een sleepboot een ijsbaan werd IJmuiden en ijspret Vele jongeren ondei ons kunnen het zich niet zoo gemakkelijk voorstellen, want als zij hun geheugen raad plegen is het hun duidelijk, dat zij steeds naar elders dienden te gaan om van de win tervreugden te genieten. Toch heeft ook IJmuiden ijspret in zijn midden gehad en het is waarlijk niet eens zoo Jang geleden Er is immers bij het station IJmuiden een ijsbaan geweest op het stuk land, dat than.» bij de volkstuinders in gebruik is. Nog geen tien jaar geleden werd daar in de plaats dik wijls over gesproken. In November 1933 bracht de krant de verblijdende mededeeling, dat d<. Eerste IJmuider IJsclub was opgericht. D" behoefte aan een dergelijke gelegenheid tot gezonde ontspanning moet wel bijzonder groot zijn geweest, want de organisatoren haddec wat het ledental betreft niet over gebrek aai. medewerking te klagen. Bij de oprichting werd reeds bekend gemaakt, dat niet minder dan tweehonderd personen zich als lid had den opgegeven, zoodat er een mooie rugge steun was. Toch heeft de ijsbaan van deze club nooit kunnen voldoen. Zeker, er is veel geprobeerd en kosten noch moeiten zijn gespaard. Ver scheidene malen kon de baan bovendien feestelijk of gewoon worden geopend, waarna vele IJmuidenaren van de gelegenheid ge bruik maakten om de schaatsen onder te bin den. Het kon er waarlijk gezellig druk zijn De commissie, die tot de oprichting van de Eerste IJmuider IJsclub had besloten, was niet arm aan plannen. Zij werd gevormd door inwoners van Oud IJmuiden en kreeg de be schikking over zestienduizend M2. grond, waarvan men ongeveer twaalfduizend M2 voor de ijsbaan wenschte tè benutten. In het begin werd medegedeeld, dat er een nieuwe methode zou worden toegepast mooi berijdbaar ijs te verkrijgen. Over het algemeen is dit niet gelukt en tot grooten bloei is de verecniging evenmin kunnen komen. Bij de propaganda voor hun club hebben de organisatoren ook aandacht gewijd aan ijs pret in de jaren voor zij met hun plan voren kwamen. Zij herinnerden er aan, Indertijd door een toenmaals zeer bekend ingezetene het Willemsplein eens met behulp van een sleepboot onder water werd gezet Het gelukte aldus een flinke ijsbaan te ver krijgen, maar jammer genoeg had deze meei van een zwarte massa dan van een gladde ijsbaan weg. Dit werd veroorzaakt door het zoute water. Intutsschen deed een hardrijderij voor kinderen het uitstekend. Alle IJmui denaren kwamen een kijkje nemen en zij be leefden vroolijke oogenblikken Later werd het veld. waar de oude bachtsschool stond, als ijsterrein uitverkoren Een ingezetene van IJmuiden liet dit door middel van een pomp opspuiten, doch het water verdween even spoedig als het kwam en het resultaat was dan ook niet anders dan een laag zoogenaamd bomijs. Misschien zullen we nog eens medemaken, dat IJmuiden in het bezit van een behoorlijke ijsbaan wordt gesteld. Voorloopig moeten we er maar niet op rekenen De behoefte is aan wezig, daar zal niemand aan twijfelen, doch er komt nu eenmaal heel wat voor kijken om aan de verlangens te voldoen. Kerstfeesten in Bethlehemkerk. De jongens en meisjes, die geregeld de kin derdiensten van de Nederlandsche Hervormde gemeente te IJmuiden bijwonen, worden in deze dagen, nu er vele Kerstbijeenkomstcn worden gehouden, niet vergeten Zaterdag worden allen in de Bethlehemkerk aan de James Wattstraat verwacht, de kleintjes te elf uur, de junioren te drie uur en de oudsten te half zeven. Ongetwijfeld zullen de kinderen niet spoedig te vergeten uurtjes beleven. Let op de persoonsbewijzen. Er wordt wel eens gedacht, dat er tegen woordig geen controle op de persoonsbewijzen meer wordt gehouden, maar dit is toch een verkeerde meening. Enkele dagen geleden werd er „ergens in de gemeente" weer eens toezicht gehouden. Over het algemeen blijkt men te begrijpen, dat het niet verantwoord is zich zonder persoonsbewijs op straat te begeven. Zoo langzamerhand zijn de onacht zaamheid en vergeetachtigheid verdwenen. Intusschen is het nuttig er nog eens aan te herinneren, dat van hoogerhand is bepaald dat men steeds in het bezit van een persoons bewijs moet zijn en bij overtreding van de duidelijke voorschriften onaangenaamheden niet kunnen uitblijven. Toch nog een adresboek. Dezer dagen is, de omstandigheden ten spijt, het adresboek der gemeente Velscn weer ver- scheneh. Er wordt in opgemerkt, dat het voor een groot gedeelte reeds was gedrukt toen er een wijziging in den gewonen gang van zaken kwam, zoodat de uitgave niet meer kon wor den gestaakt. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, dat het werk ondanks alles van veel waarde kan zijn. Reeds een vluchtige inzage bewijst, dat er aan het adresboek bijzondere zorg is gewijd, zelfs meer dan aan het vorige. Men treft een volledige stratenlijst aan, terwijl in tegen stelling met de vorige maal de beroepen achter de persoonsnamen zijn geplaatst. Bovendien zijn in het adresboek talrijke wetenswaardige bijzonderheden opgenomen, zooals betreffende gemeentezaken, onderwijs, kerkgenootschappen, ziekenzorg, etc. Totaal nemen de gegevens niet minder dan 252 blad zijden In beslag. Door den voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Journa listen, den heer P. J. van Megchelen, werd te Den Haag de prijs van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten uitgereikt aan de heeren Hoogterp, mr. Huyts en Lindeman. De heer P. J. van Megchclen feliciteert den eersten prijswinnaar, den heer S. S. Hoog terp. In het midden mr. Huyts, 2c prijs- en links de heer Lindeman. ie prijswinnaar. (Polygoon/Meijer Pax c) De Haagsche politie heeft pro ces-verbaal opge maakt tegen den student B. M. Deze had zestien distributicstam- kaarten in zijn be zit, welke hij voor flinke sommen, zelfs tot honderd gulden per stuk, had gekocht. De student is in be waring gesteld. Nederland' eerste journaliste Hcnriette van der Mey, heeft Maan dag onder zee ff route belangstel ling haar 92en ver jaardag gevierd. Tal van telegram men alsmede veel bloemstukken werden aan haar woning in het Ro zenlaantje te La ren (N.-H.) ofgc- gegeven. Wal momenteel de aandacht vraagt. Over het algemeen ontplooien de turn- vereenigingen in onze gemeente ook onder de huidige tijdsomstandigheden een gezonde activiteit. Er wordt ten minste zoowel door Olympia als door T.V.IJ., Sparta, Gratia Plato en T. V. S. geregeld trouw geoefend. Duidelijk komt nierin tot uiting, dat het enthousiasme voor het turnen no, geenszins is verflauwd. De kansen om ziel te handhaven zijn nu eenmaal niet bijzon der gunstig. De besturen bemerken dit dagelijks en 't aantal vertrekkende leden is heusch niet gering. Toch werkt men door en dit is een ver blijdend verschijnsel, hetwelk de animo weer eens typeert. Hoe gaarne hadden de vereenigingen ech- ter eens iets van haar werk laten zien.... Daar is bijvoorbeeld Olympia, die met haar behoorlijk aantal leden onder normale om standigheden zeker niet over interesse om- behoeven te klagen, doch de verwezenlij king van grootscbe plannen blijkt voor loopig onmogelijk. Er werden wel eens voorbereidingen getroffen, maar steeds weer stuitte men op allerlei bezwaren. Van de andere vereenigingen herinneren we ons nog den welgeslaagden openbaren turnavond van T.V.IJ. waarvoor een buiten gewone aandacht bleek te bestaan. Naast de bravour-toeren aan de toestel len behoorden de schuchtere pogingen der kleuters tot de onderdeden van net afwis selende programma. Verder hield Grntia-Plato haar onder wedstrijden, waarbij allen gelegenheid kre- ?en om hun kunnen te toonen. Een derge- ijk evenement heeft steeds een stimu- FILMS IN DE KERSTWEEK Agenda IJmuiden. WOENSDAG 23 DECEMBER. Thalia: La Habanera, 7.30 uur. De Pont: Moederleed, 7.30 uur. DONDERDAG 24 DECEMBER. Thalia: Dolorca weet wat zij wil, 7.3i De Pont. Geea voorstelling. INW* "osrsri' Het bonte trio, dat zich in dc film Dolcucs weet wat zij wil (Thalia) goed weert. (Foto Centra) ..Bolores weet wat zij wil". En het meisje toont het in de gelijknamige film, welke tijdens de Kerstweek in het Thalia Theater wordt vertoond, duidelijk genoeg. Als we er aan herinneren, dat de oorspronkelijke be naming „Es gibt nur eine Liebe" is. dan be grijpt men, dat Amor in de film een voor name rol speelt. En wanneer wij aan dit al les nog toevoegen, dat de (andere!) hoofd rollen in handen zijn van Jenny Jugo, Ralph Arthur Roberts en Heinz Rühmann, dan weet het publiek, dat van zulke rolprenten houdt, bij de keuze van zijn uitgaansavond, evenals Dolores, wat.hel wil. Het verhaal van de film is niet nieuw, dat moet worden gezegd. Dolores is rels- secretaresse en heeft er altijd naar verlangd vreemde landen met een bezoek te vereeren. Met haar dircteur maakt zij een autotocht door streken, geknipt voor een romantisch meisje en daarmede houdt het nog niet op, want de wagen wordt door gendarmen gc- requireerd en voorloopig niet terugge bracht. En nóg is dc romantiek niet ten einde- er klinkt een schot, er komt een man, die door den directeur voor een ban diet wordt aangezien en het paar van de auto wordt naar een hut geleid, waar nög een verwilderd uitziend man opduikt. Te veel van het goede? Een der „bandieten" is een zanger en Dolores weet juist dit niet, zoodat ze een ontdekking meent te hebben gedaan als ze een prachtige stem hoort (men denkc aan iets dergelijks in Gigli's Mario netten). En.... maar meer mogen we niet 'crtellen. Wie een avondje gezellig „uit" il zijn zul zich bij deze film niet vervelen, aar dat zeiden dc namen der hoofdrol- ertolkcrs ons immers reeds? De lachsj uur ren worden weer eens spie- eens in werking gesteld. J. J. E. VAN BAARSEL. leerenden invloed op de uiteindelijke prestaties der verecniging. Als vanzelf sprekend woonden tal van belangstellenden deze intieme vaardigheids wedstrijden bij. Er moesten zelfs twee bijeenkomsten wor den georganiseerd, zoodal' de favorieten met eenige trots hun moeizaam verworven diplo ma's en prijzen in ontvangst konden nemen. We zouden echter onvolledig zijn, indien we verzuimden een en ander over de Turn- vereeniging Santpoort te vermelden. Even als Gratia Plato streeft het bestuur van T.V.S. er naar om door intens oefenen het peil der verecniging op te voeren. Als van zelfsprekend levert het wedijveren der leden in dit opzicht goede resultaten op. Dc wedstrijden van T.V.S. zijn er mede oorzaak van. dat dc veréeniging op turn- gebicd zoo'n goede naam heeft gekregen.. Dc Santpoortsche vereeniging heeft im mers ook te kampen met problemen, waar door de actieve bestuursleden weieens voor een hopelooze taak werden geplaatst. De laatste maanden is de gang van zaken iets gemakkelijker. T.V.S. laat geen mogelijk heid om zich met andere vereenigingen tc meten ongebruikt. In verscheidene dezer ontmoetingen wist T.V.S. reeds óén of meer prijzen te behalen en het zijn vooral de dames, die hierbij uitblinken. Bij do onlangs fehouden Graadwedstriiden van den K. K. te Haarlem zorgde T V. S. voor de noodige verrassingen; zoo wist zij drie eerste en twee tweede prijzen te bemachtigen. Tu den eersten graad behaalde mej. J Nol met 37 punten het kampioenschap (een eerste prijs), terwijl mevrouw M. van BlankensteinHaas met 35 punten als tweede eindigde. Mej. W. Th. Bakker kwam met 20f£ punt in den tweeden graad op de tweede plaats Verder oogstte mej. A. Wareman in den derden graad 37\'2 punt en dus. een eersten prijs. Deze rcsul- 'aten bleken zelfs nog niet voldoende te zijn, want uiteindelijk muntte T.V.S. in den zereenigingswedstrijd nog met 105 punten als nummer één uit. Gelukkig is men nog geenszins tevreden, want voor Januari staan reeds de keur- wedstrijden van het bondsdistrict te 's Gra- venhage op het programma. Niet zonder voldoening kan de heer W. Marsman als directeur constateeren, dat zijn arbeid niet tevergeefs is. Alhoewel dus T.V.S. thans aller aandacht opcischt. twijfelen wc er niet aan of ook dc overige turnvcrccnlginccn in onze ge meente zullen te zijner tijd van zich doen spreken. Het ledental moge dan eventueel tot een heseheiden kern worden; het valt niet te ontkennen, dat elke turner de naam van zijn verecnlginr kan hooghouden. Hier bij speelt het aantal geen rol, doch wel de prestatie Dierenasyl gesloten. Nieuwe regeling wordt bestudeerd. Het Kerbertasyl aan den IJmuldcrstraat- wog is door omstandigheden gesloten. On getwijfeld zullen velen dit bericht ongaarne vernemen, want de afdceling Velsen en Om streken dor Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren heeft door t goede werk in deze inrichting talrijke dierenvrien den aan zich verplicht. Naar wij vernemen wordt alsnog overwogen een nieuwe rege ling te treffen. Veel moeite heeft de afdeeling zich moe ten getroosten alvorens tot de opening van het asyl kon worden overgegaan. Jarenlang hadden de plannen reeds een punt van be spreking uitgemaakt, aangezien niemand aan de behoefte mocht twijfelen De kosten waren echter belangrijk, zoodat de voorbe reiding niet gemakkelijk was. Dank zij de wijze, waarop het bestuur zich weerde en vooral de activiteit van mej. Herbert kon ten slotte een lofwaardig resultaat worden verkregen. Het is te begrijpen, dat de officicele ope ning een bijzonder karakter werd gegeven. De perceclen aan den IJmuiderstraatweg, waarop men de hand had kunnen leggen, hadden immers een verbazende gedaante verwisseling ondergaan. Waar eerst het oude „Stationskoffiehuis" was gevestigd werd een ieder nu getroffen door een pret tige inrichting, die alle dierenvrienden tot een kijkje noodde. Reeds spoedig kwam vast te staan, dat et veel belangstelling van de zijde van het pu- bliek was. Talrijke dieren werden naar het asyl gebracht, wanneer de eigenaren tijde lijk elders vertoefden en zij hun beesten niet zonder of onder onbekwaam toezicht wilden laten. Bovendien werden verschei dene „zwervers" in de inrichting verzorgd^ waarvoor tevens een geschikt „huis" werd gezocht. En het waren werkelijk niet alleen honden en katten, die van al deze voordee ion de vruchten plukten. In 1941 wei-den er bijvoorbeeld 129 van deze dieren opgeno men, maar tevens is in den loop van den tijd onderdak aan meeuwen en andere vo gels geboden. De heer M. Struijs, een' bekende IJmui- denaar, heeft als asylhouder, gezamenlijk met zijn echtgenoote, veel uitstekend werk verricht. En als we er dan nog eens aan herinneren, dat de heer Jongkind, dieren arts, in het asyl geregeld zitting hield, is duidelijk genoeg aangetoond, dat het asyl aan de bestemming heeft beantwoord. Het is te hopen, dat het bestuur er in zal slagen voor de komende maanden een bevredigende regeling te treffen. Dit zal zeker niet gemakkelijk zijn, maar reeds dik wijls heeft het getoond voor zijn taak te zijn berekend. SANTPOORT T.V.S.-dames naar Den Haag. Tijden? de Dislricts-BondskcurwedstrQ» den, welke Zondag 3 Januari in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te s-Gra- venhage worden georganiseerd, zal de Turn- vereeniging Santpoort door een ploeg dames worden vertegenwoordigd. DRIEHUIS HULPPOSTKANTOOR. Het hulppostkantoor aan den Driehuizer- kerkweg blijft ook in de komende periode 's Maandags gedurende de morgenuren voor het publiek gesloten. Economische Hechter De slager A. C. D. Eskens had op 27 April van dit jaar in Heemstede, waar hij zijn be drijf had, een koe geslacht. Eskens zei, dat hij tot de daad was gekomen, omdat hij bonnen tekort had. Mr, J. C. Y. Nicuwenhuijs vroeg voor zijn cliënt, tegen wien de officier de minimum straf van zes maanden had ge- cischt, de uiterste clementie en opneming van de gratieclausule in het vonnis. Dc slager had het thuis zeer moeilijk, kwam bonnen tc kort en was bovendien door den Alkmaarschen tuchtrechter tot drie maanden winkelsluiting eroordeeld. Dc economische rechter achtte geen termen aanwezig voor de graticclausule, en van dc minimum straf kon hij niet af wijken en veroordeelde Eskens tot 6 maanden. Bovendien had dez.e zelfde slager op 9 Juli 1942 een groote hoeveelheid vlcesch en vet voorhanden. Hij had n 1. om de moeilijkheden het hoofd te bieden een kalve koe gekocht, welk vlcesch hij door middel van 'n anderen slager aan zijn klanten leverde. Veertien dagen gevangenisstraf en verbeurdverklaring van het In beslag genomen vlcesch kreeg Es kens hiervoor. K. Hoornen, veehouder te Assendelft, had lei 1912 een karninrichting voorhanden en bovendien had hij roomboter bereid. Dit lever de hem twee boetes op van 200 (subs 20 dg.) Zes weken gevangenisstraf kreeg de vee houder G. Rijke uit Heemskerk, voor het landestien koopen van een koe, die later door anderen werd geslacht. Dc koe was door den veehouder Th. Groot en den melkslijter A. Hoogcveen aan Rijke verkocht, nadat zij het dier eerst gekocht hadden. Tegen ieder van hen vroeg de officier drie weken. Vonnis con form. ECONOMISCHE MISDRIJVEN OVERTREDINGEN. EN De Haarlemsctae politie heeft een zes- l Haarlemmers aangehouden, in verband met den handel in distributiebescheiden en 'iet. verhandelen van sigaretten en shag. Jierbij werd geconstateerd, dat bonkaarten voor f 36.per stuk. pakjes sigaretten f 3,60 per pakje en sigaretten voor f 10,per 100, Belgische shag voor f3,75 jer pakje werden verkocht. In beslag ge nomen ziin drie bonkaarten, twee stam kaarten. 50 pakjes sigaretten, 15 pakjes Belgische shag en 3000 sigaretten in doozen van 100 stuks. - Een inwoner van Drachten krecig een procesverbaal, inzake overtreding van de ijzenbeschikkine Hij bood n.l. konijnen te koop aan voor f 4,per k.g., terwijl de maximum toegestane prlis f 2,70 oer k.g. icdraagt. In beslag genomen zijn een evontientnl konijnen. Zes Haarlemmers zijn bekeurd, ler- akc prijsopdrijving. Uien werden o.a. voor 25 cent per k.g. verkocht. In beslag ;enomen zijn ongeveer 150 kg. uien. Proces-verbaal is opgemaakt tegen en 38-jarigen monteur die pakjes Belgische hag «voor f3.50 inkocht en weer voor 3.75 verkocht. In beslag genomen ziin 53 akjes Belgische shag van 50 gram en 20 pakjes van 250 gram. Burgerlijke Stand. Bevallen: 17 Dcc. A A. M. Schuttelaar— Huisman, ri 19 Dcc. M. SteffcnsLessard, z. M. A. PrinsPeereboom Voller, 21 Dec.: J. M Paap—Eerhart, d. 22 Dec. A. Thuis Wijnands, z. N van VarikKroon, z. Ondertrouwd: 21 Dcc. D. Hoogkamer en M. E. Vrenegoor. Overleden: 19 Dcc.: G. van Beem, 71 Donkere Spaarno. 20 D^c C. A Lngerwij, 80 j.. Olieslagerslaan. C LamsSowerbutts, 78 J„ Olmenstraat, T. Viskcrvan Dijk, 49 j;f Marnixplein. 21 Dec. J. van Kampen-Rnams- veld. 48 j„ Gcd. Raamgracht. A., 13 uur, d. V. H. Ecbes, Middenweg. 22 De«.: H. Bunt, 89 J., Molennerstrant. Draverij op 5 Aug. f1750 aan prijzen. 1942 was een gunstig en recordjaar. In de bovenzaal van hotel „Ter Burg' hield de Harddraverijvereeniging „Bever wijk en Omstreken" Dinsdagavond onder voorzitterschap van den heer A. Blom Hzn. haar jaarlijksche algemeene vergadering, welke vrij goed bezocht was. In zijn ope ningswoord wees de voorzitter erop, dat dit voor het bestuur wel een bijzondere ver gadering is, daar niet minder dan vijf be stuursleden jubileeren, n.l. de heeren F Pleeging 12V2 jaar, mr. J. A. B. Sanders en J. Timmer 10 jaar, E. Rus en Joh. N. Tromp 5 jaar. Spr. hoopte dat zij nog vele jaren deel zouden uitmaken van het bestuur. De paardensport, zoo vervolgde spr., heeft een jaar van bloei en opgang achter den rug, welke in de historie nog nimmer is voorgekomen. Op alle draverijen was een record aantal bezoekers, doch geen enkele vereeniging - zelfs Dumdigt niet heeft op één dag zooveel bezoekers gehad als Be verwijk op zijn kortebaan. Niet minder dan 10000 toeschouwers zijn er geweest. Door deze enorme belangstelling en den totalisa- tor kunnen de prijzen in de toekomst ver hoogd worden, waarmee dan automatisch de sport op een hooger plan wordt gebracht. Het aantal ingeschreven paarden voor de 300 M.-draverijen viel over het algemeen niet mee, doch spr. had hiervoor in 1943 betere verwachtingen, daar een besluit ge nomen is, dat ruins van 13 jaar en ouder niet meer aan langebaancourses kunnen deelnemen. Ook het vervoer heeft in het afgeloopen seizoen velen parten gespeeld. Hoe het in het volgend jaar zou gaan, durf de de voorzitter niet voorspellen, daar de toekomst nog zeer duister is. Niettemin zijn er weer plannengemaakt, welke, indien eenigszins mogelijk, ook ten uitvoer gelegd zullen worden. Met den wensch dat 1943 een rechtvaardige vrede zou brengen, be sloot hij zijn kernachtig openingswoord. De jaarverslagen. Het als steeds keurig verzorgde en uitge breide jaarverslag van den secretaris, den heer Job. N. Tromp, was voornamelijk ge wijd aan de draverij, welke zoo prachtig slaagde. Voorts bleek, dat Beverwijk niet alleen e'en record vestigde met het aantal bezoekers, maar ook met den omzet aan den totalisator, welke ruim ƒ17.000 bedroeg, een bedrag, dat nog nimmer op een 300 M. draverij werd bereikt. Het ledental nam eveneens weer toe en heeft de 400 reeds ruim overschreden Voorts werd hulde gebracht aan den voor zitter voor diens energieke leiding en enthousiasme voor de sport,.welke zoo aan stekelijk op de overige bestuursleden werkte. Blijkens het jaarverslag van den pen ningmeester, den heer mr. J. A. B. Sanders, waren de financieele resultaten in het af geloopen jaar van dien aard, dat zij alle overige jaren zelfs 1933 met de beroem de struisvogelrennen in de schaduw stel len. Opnieuw bleek duidelijk, dat de ver eeniging zich ook zonder loterij bedruipen kan, ook al stegen de onkosten door de om standigheden. Aan entreegelden werd 5800 ontvangen, tegen 2800 in 1941. Het bezit der vereeniging steeg door de goede uit komsten weer, zoodat de vereeniging met vertrouwen de toekomst tegemoet ziet. Den penningmeester werd onder dankzegging décharge verleend. Bij de bestuursverkiezing werden de hee ren J. Timmer en Joh. N. Tromp bij accla matie herkozen. In de kascommissie werden benoemd de heeren A. C. Schaap, Tervoort en F. R. C. Rijkens. Vervolgens werd de datum van de dra verij met algemeene stemmen op Donder- DE KENNEMERS TEGEN V.S.V. Op Zondag 27 December zullen De Ken- nemers in het gemeentelijk sportpark een vriendschappe'ijken wedstrijd spelen tegen de IJmuidensche eerste klasser V.S.V. DE COMPETITIESTANDEN IN DE DERDE EN VIERDE KLASSE. Ondanks het puntenverlies van H.R.C. bleef deze club aan den kop, waarbij zich thans ook nog Succes, Schagen, Zaandijkr K.V.V. -en Q.S.C. hebben gevoegd. Zélfs D.E.M. is in deze merkwaardige afdeeling, waarin vrijwel alle clubs reeds de leiding hebben gehad, nog niet kansloos. De stand ziet er als volgt uit: 11 5 3 H. R. C. Succes Schagen Zaandijk K. V. V. Q. S. C. D. E. M. Beverwijk G. V. O. 13 12 11 24—24 26—20 26—16 13— 9 16—14 16—14 17—23 20—26 8—22 In de vierde klasse C vielen twee ver rassingen te noteeren. De grootste was wel de ne ierlaag van het leidende A.D.O. te gen Bergen. De hekkensluiter C. S. V. ver raste vriend en vijand door I.E.V. te slaan. Het ranglijstje ziet er na deze verrassingen als volgt uit A. D. 13 8 2 3 18 42—15 Zeevogels 13 8 2 3 18 35—15 Vitesse 11 8 1 2 17 27—19 U. S. V. U. 11 6 2 3 14 27—18 I. E. V. 12 5 1 6 11 31—33 V. V. B. 12 4 2 6 10 23—31 Bergen 9 4 1 4 9 18—22 Uitgeest 10 2 2 6 6 20—29 C. S. V. 10 1 1 8 3 11—29 Alkmaar 7 1 0 6 2 10—23 dag 5 Augustus vastgesteld. De voorzitter merkte hierbij op, dat ook de Harddraverij vereeniging „Santpoort" dezen datum ge- reseveerd heeft, aoch vermoedelijk door verschillende omstandigheden geen draverij zal kunnen houden. Om een zoo groot mo gelijk aantal paarden te laten starten deel de spr. voorts nog mede, dat op Woensdag Jiedraafd zal wor- an kunnen over- 4 Augustus te Alkmaar den. waar de paarden nachten. Besloten werd het volgend jaar het prfi zengeld aanzienlijk te verhoogen en te bren gen op f 1750.n.l. een eerste prijs van 1000, een tweede van 400, oen derde van 200, een vierde van 100 en bij een deel name van meer dan 16 paarden nog een vüfden prijs van 50. Evenals vorig jaar zullen weer reisvergoe- dingen gegeven worden volgens de bepalin gen van de langebaan. Aan het slot van de vergadering bracht de heer F. R. C. Rijkens namens de leden dank aan het bestuur voor het beleid in 1942. Een bijzonder woord van hulde kreeg de voorzitter te incasseeren voor de wijze, waarop hij er weer in geslaagd was, dc draverij door een voldoend aantal paarden aan den start te krijgen, te doen slagen. De geanimeerde vergadering werd beslo ten met het projecteeren van de harddra verij-films, waarin o.a. opgenomen de dra verijen te Beverwijk, Heemskerk, Castri- cum en Alkmaar. Het afscheid van den heer W. de Groot. >öp. Tuindersvereeniging „Kennc- G. A. houdt Donderdagmiddag 31 De Coö] merland'" IQ December in de bovenzaal van het veiling gebouw een algemeene ledenvergadering. De agenda vermeldt o.m. afscheid van den heer W. de Groot als directeur en het ver- leenen van machtging aan het bestuur tot het aanstellen van een nieuwe» directeur. Na deze algemeene vergadering bestaat er gelegenheid om persoonlijk afscheid te nemen van den heer W. de Groot. Als blijk van waardeering voor de vele werkzaam heden zal hem een blijvend aandenken wor den aangeboden. Aan allen wordt de gele genheid geboden in een herinneringsafbum te teekenen welke hiervoor lederen dag ten kantore ter teekening ligt. Kerstfeestvieringen. De lange rij van Kerstfeestvieringen wordt Donderdag 24 December voortgezet met een Kerstvoorbereidingsdienst in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw aan de Populierenlaan. Aan dezen dienst wordt door het Kerkkoor en den heer J. Kamphuis (orgel) medewer king verleend. Als spreker treedt op ds. A Bronkhorst. Het Kerstfeest van de Hervormde Naai school wordt eveneens op dien dag gevierd in het gebouwtje van de Woningbouwvcr- eeniging „De Voorzorg" aan de Deken Waarestraat. Uit de gemeentebegreoting. De werkverschaffingsobjecten. In de afgeloopen jaren zijn door de ge meente verschillende werkverschaffingen opgezet, welke blijkens de gemeentebegroo- ting voor 1943 een bijdrage van 8925 aan den kapitaaldienst vorderen. In de toelich ting wordt het volgende hierover opgemerkt. a. In 1938 werd bij wijze van werkver schaffing een nieuwe vuilnisbelt aangelegd. Van de kosten moet een bedrag van ƒ6622.50 ten laste van den kapitaaldienst worden ge bracht, in 5 jaren door een bedrage van den gewonen dienst te dekken. De eerste bij drage aan den kapitaaldienst van 1422.50 werd in 1939 verleend. In de jaren 1940 tot en met 1943 is derhalve per jaar te dekken een kwart maal 5200. Geraamd wordt dus voor 1943 1300. b. In 1940 en 1941 werden enkele plant soenen in werkverschaffing verbetera. Ten laste van den kapitaaldienst moest worden gebracht 4700, waarin een bijdrage van één derde deel der provincie werd geraamd Het overblijvende deel moet in 5 jaren, te beginnen in 1940, ten laste van den gewo nen dienst gebracht worden. De raming voor 1943 bedraagt 625. c. Van de kosten van het maken van een wandelweg te Wijk aan Zee tusschen Dépendance en den Relweg, met een aftak king naar den Relweg voor het sanatorium Heliomare", moest een bedrag van rond 12.000 ten laste van den kapitaaldienst orden gebracht in 10 jaren, te beginnen in 1940, ten laste van den gewonen dienst af te schrijven. Voor 1943 wordt alzoo 1200 geraamd. d. Het verbreeden en aanleggen van den Boschweg uitgevoerd in werkverschaffing, vroeg een kapitaalsuitgaaf van rond 36.000 waarin een bijdrage van één derde deel van de province wordt ontvangen. Het over blijvende deel in 10 jaren ten laste van dcil gewonen dienst af te schrijven. Raming voor 1943 2400. e. Het zeven en opruimen van beltvuil brengt een uitgaaf, ten laste van de ge meente blijvende, mede van rond 22.500—, Een deel van deze kosten wordt gedekt door de opbrengst van den verkoop van meststof- stoffen. Het overblijvende aeel in 5 jaren 'en laste van den gewonen dienst te dek ken. Aangezien de noodige gegevens voor 'n nauwkeurige berekening van de uitkomst thans nog niet voorhanden zijn, wordt voor loopig aangenomen, dat de gewone dienst 1943 moet worden belast met 2500. f. Het aanleggen van een wandelpad langs den Westerhoutweg en de Rooswijker- laan vergt een kapitaalsuitgaaf van 13.260, in 15 jaar af te schrijven. Voor 1943 wordt geraamd rond 900. J. de Weyer uit Alkmaar benoemd. Naar wU vernemen is in de gistermiddag gehouden bestuursvergadering van de Vcrccnigde Veilingen de heer J. de Weyer, thans betaalmeester bij de N.Y. Alkmaar- sche exportveiling voor land- en tuinbouw producten te Alkmaar, benoemd tot direc teur van de C'oöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland" G. A. als opvolger van den heer VV. de Groot. De nieuwe directeur is geen onbekende in Beverwijk en genoot zijn eerste opleiding in het veilingwezen in onze plaats. De heer De Weyer werd in 1902 in Beverwijk ge boren. Na zijn schooljaren kwam hij als jongste bediende In dienst bij de Tuin bouwveiling „De Eendracht" van dc fa. Kluft en Tervoort te Beverwijk. Hier bleef hy, totdat hij een functie Kreeg bij de Hanzebank in het Bisdom Haarlem (bij kantoor Beverwijk). Een jaar later werd hij reeds kassier en beheerder van de agentschappen Castricum en Heemskerk, waar eenige dagen per week zitting werd gehouden. Door de aébacle van de Hanze- banken in ons land veranderde de heer Dc Weyer in 1924 opnieuw van betrekking door de functie van boekhouder-kassier bij dc Coöperatieve Groenten- en Bloembollen veiling te Haarlem te aanvaarden. Deze veiling werd in 1933 omgezet in een naam- looze vennootschap, waarbij de heer Dc Weyer tot procuratiehouder benoemd werd, in 1935 werd hij door het plotseling heen gaan van den toenmaligen directeur be noemd tot directeur. In deze jaren werd veel van den nieuwen directeur gevergd, daar het bloembollenvak met ernstige moeilijk beden te kampen kreeg. In één jaar tijds liep de omzet van 3 millioen tot. een half millioen gulden terug met het gevolg, dat liquidatie volgde. De heer De W< werd toen aangewezen tot vereffe naar van de geliquideerde bollenveilmg in samenwerking met een liquidatiecom missie. De afwikkeling van deze zaak is een zeer langdurige kwestie geweest, die enkele jaren geduurd heeft. De vereffe naar en de commissie konden echter op een prachtig resultaat bogen, want aan alle crediteur-aanvoerders kon de volle honderd procent uitbetaald worden. Tijdens de slot vergadering werd den heer De Weyer dan ook onder dankzegging voor het gevoerde beleid op de meest eervolle wijze décharge verleend. Op advies van den accountantsdienst van het Centraal Bureau voor de Veilingen volg de hierna zijn benoeming tot betaalmeester bij de N.V. Alkmaarsche exportveiling van Land- en Tuinbouwproducten, welke functie hij dus binnenkort weer zal opgeven door zj.in directeursbenoeming te Beverwijk. In Januari 1942 werd hij aangezocht door het bestuur van den Provincialen Veilingbond voor Noord-Holland om vöor dezen bond als secretaris-administrateur op te treden. Uit dezen prachtigen staat van dienst blijkt wel duidelijk, dat de heer J. de Weyer. die nog eerelid van de B. V. V. „De Kennemers" is, lang geen onbekende op het gebied van het veilingwezen Ls, maar zich ongetwijfeld in de toekomst de juiste man op de juiste plaats zal toonen. Een zware taak wacht hem in Beverwijk om dit groote bedrijf gezond en wel door de moeilijke tijdsomstandigheden heen te loodsen, waarbij van zijn ltennis van het veilingwezen veel gevraagd zal worden. Als bijzonderheid vermelden wij nog, dat de heer De Weyer en de heer De Groot op het tweetal stonden voor vcilingdirccteur te Breda,•'Zooals bekend is de heer De Groot toen als zoodanig benoemd. Groote vraag naar Kerstbouten. Enorme drukte op pluim veemarkt. Zoo overstelpend druk als het Dinsdag op de pluimveemarkt in het veilinggebouw „Kennemerland" was, is het ongetwijfeld nog nimmer geweest. Honderden hebben de markt bezocht om voor de a.s. Kerstdagen een konijn te koopen, doch voor velen zal dit op een teleurstelling uitgeloopen zijn. In de eerste plaats kon de aanvoer op geen stukken na aan de groote vraag voldoen en in de tweede plaats vormden de hooge prij zen voor velen een struikelblok. Dat nam echter niet weg, dat de handel buitengewoon levendig was. In vele geval len zelfs zoo vlug, dat het konijn reeds ver kocht was, voordat het in de hal was. KERSTSPEL. In de Ned. Hervormde kerk zal Donder dagavond om acht uur door jongeren der gemeente een kerstspel worden opgevoerd. Ds. R. H. Oldcman zal een wijdingswoord spreken. OPHALEN VAN VUILNIS. De directeur van Openbare Werken deelt mede, dat inplnats van op de Vrijdagen 25 December en 1 Januari a.s. op de Donder dagen 24 en 31 December vuilnis zal wor den opgehaald. SCHEIDSRECHTERS VOOR VOETBALLERS. Voor Zondag n.s. zijn als scheidsrechters aangewezen: StormvogelsH.B.S. (A. A. Thijssen). Bcverwyk—K.V.V. (J. H. Verkes). G VO—D.E.M (M. J. R. de Jong). ZandvoortmceuwenKinheim (C. Bos- mn). Uitgeest—LE V. (C. J. Smit). Stormvogels 2— V.S.V, 2 (R. Smlnk). FAILLISSEMENTEN. Door het verbindend worden der Uit- deelingslijst is geëindigd het faillissement van de Commanditaire Vennootschap Ge broeders Luppens en Co., aannemersbedrijf gevestigd te IJmuiden, gemeente Velsen. Curator Mr. F. M. Hagemeijer tc Haar- Aanmeldingsplicht voor werkloozen Het kan zijn nut hebben nog eens V- her- wieren aan het besluit van de Secretaris- •n-gcncraal van' de departementen van >ociale Zaken en Justitie in zake den aan- ucldlngsplicht voor werkloozen. De be seffende verordening bepaalt, dat mannen n ongehuwde vrouwen van Nederlandsche nationaliteit of zonder nationaliteit, in den "ftiid van ten minste 18 en ten hoogste jaar, die hun woonplaats of gewoon ver blijf in Nederland hebben en die ni >t of niet volledig in staat ziin uit eigen midde- n in hun levensonderhoud te voorzien, crplicht ziin zich bii het voor hun woon plaats of hun gewone verblijfplaats be oogde Gewestelijk Arbeidsbureau ter in- ehrijving als werkzoekende aan te melden. Van deze algemeene verplichting zijn lechts uitgesloten: Personen, die zich bii het voor hun woon- >lauts of gewone verblijfplaats bevoegde irbeidsbureau als workzoeKende hebben langcmeld: personen, die in een dienst betrekking staan, wanneer zij niet minder tan vier gulden per week verdienen en hun irbeidstijd niet minder dan 24 uur per week bedraagt: personen, die, wegens we- enschappeUiRe of vakstudie, niet of niet olledig in staat ziin in hun levensonder- ïoud te voorzien en nog geen 24 jaar oud :ijn: personen, die, wegens geestelijke of 'ichamelljke gebreken, niet of niet volledig n staat zijn in hun levensonderhoud te /oorzicn; personen, die uit eigen middelen, loch op andere wijze dan door arbeid vol- edig in hun levensonderhoud kunnen voor zien. Als eigen middelen worden be schouwd inkomsten uit eigen vermogen, waarover de betrokkene reeds op 1 Maart 1942 de beschikking had. Voorts houde men goed in het oog. dat cder wiens dienstbetrekking een einde neemt, zonder dat onmiddellijk daarop een nieuwe dienstbetrekking wordt aanvaard, '.ich binnen 48 uur bii het Gewestelijk Ar- ïcidsbureau moet aanmeMcn. In alle twU- olgevallen wende men zich, ter voorko ming van moeilijkheden, om inlichtingen tot het meest nabij zijnde gewestelijk arbeidsbureau. W. Naudin ten Cate overleden. Gep. vicc-admiraal en oud-minister van marine. Op 82-jarigen leeftijd is te Den Haag overleden de gep. vicc-admiraal W. Naudin ten Cate, oud-minister van marine. Hij werd op 15 Juli 1860 geboren als zoon van een Amsterdamschen reeder. Op vijf tienjarigen leeftijd kwam hij als adelborst te Willemsoord. Na drie laar volgde zijn be noeming tot officier. Hij was 23 jaar, toen hij zich nis commandant van een marine detachement met artillerie bij de verdedi ging van de Nederzetting te Samalangan in Atjch in 1«82 onderscheidde. Op hydrogra fisch gebied muntte hij uit, o.a. als comman dant van het opnemingsvaartuig „Blom- mendal", omstreeks 1895. Te Amsterdam gedetacheerd, was hij belast met het toe zicht op den bouw van het pantserschip „Hertog Hendrik". Van dezen bodem Hij in 1904 eerste officier. Het volgend jaar was Ten Cate weer in Indië, waar hij in 1905 van zich deed spre ken door den vulkaan Goentoer van Garoet uit te beklimmen. In 1906 ontving Ten Cate zijn benoeming tot commandant van den kruiser „Zeeland", welke op'rad bij de expedities tegen de kleine Soenda-eilan- den. In 1907 werd Naudin ten Cate in den rang van kapitein-ter-zee chef van den torpedo- dienst tc Den Helder. In 1911 kreeg hij het bevel over het Nederlandsche eskader in dc Indische wateren. Een jaar later volgde zijn benoeming tot lid van de vlootcom- missic 1912, de staatscommissie voor de verdediging van Ned.-Indië. Kort hierop kwam zijn benoeming tot schout-bij-nacht af. October 1913 werd schout-bij-nacht Ten Cate belast met het commando over de stelling Den Helder en dat van de marine te Willemsoord. Onder zijn leiding werd de stelling in de jsien nn den wereldoorlog versterkt en verbeterd. In d"n zomer van 1918 werd de heer Naudin ten Cate, die in middels vicc-admiraal was «eworden, aan gezocht. zitting te nomen in het eerste mi nisterie Ruys de Beerenbrourk. In dit mi nisterie trad hij op als mlni^r van marine. Stroomlngen in de Tweede Knmer tot ver gaande ontwapening waren Februari 1919 aanleiding voor hem om af tc treden. Dc thans ontslapene was ridder in de orde van den Ned. Leeuw. STA ATS VISSCHER SH A v F VBEDRIJF IJMUIDEN. Bij beschikking van n Secretaris generaal van het Dcpartemen* van Water staat is benoemd tot lid van de commissie van advies voor het Stnatsvissohershaven- bedrijf tc IJmuiden de heer mr. C. J- M. Schaepmnn, wnd. directeur van den KljKs- waterstaat te 's Gravenhage. BIJNA EEN HALF MTT 1 ">EN VOOR WINTERHUI Niet minder dan f 492 OP' "n. dus bijna •en half millioen ru'-l-n mize land- genooten in één week. bijeengebracht en ifgedragen ■••an Winterhui Deze weel; zal zeker een eereplaats gaan innemen en zij. die in die per-ode geofferd hebben, kunnen met voldoen dit bedrag noemen Met een half *mill'oen is Winter hulp er evenwel nog lang niet. Het vorige iaar Ls ongeveer tien millioen gulden uit gekeerd en deze wintermaanden zal er veel en veel meer uitgekeerd moeten worden. Bedenk dit. als ge uw girobiliet (no. 5553) invult of wanneer dc vrijwillige collectan ten een beroep op u doen. Moge uw gift dan. eer.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 4