UILTJE Het lied der Eeuwen. MEVROUW CAPET DICK WILLEBRANDTS A. VERNOUT Meubilaire Goederen H. W. DAMES Het oude Bijbelsche verhaal van Lukas over Christus geboorte wordt ons over geleverd als een blijde boodschap en komt als in den vorm van een lied tot ons. Al de eeuwen door is het gezongen. Ook in dit sombere jaar 1942 zal het weerklinken en de menschhcid de belofte brengen vrede op aarde, haar verzekeren van Gods welbehagen in menschen en God in de hoogste hemelen eere geven. Iets van de groote blijdschap, iets van de vreugde, die al den volke wezen zal. zal over on: komen, zooals zij gekomen is tot de ge slachten. die ons vooraf zijn gegaan en wij zullen dankbaar zijn en gelukkig voor wat de Kerstnacht ons in zijn lied verkondigde. Welk een stemmingsvolle, welk een mysterieuze nacht, die nacht van Christus' mensch wording! Het heil der wereld wordt geboren, de hemel heeft de aarde bezocht, de aarde heeft een pand gekregen der goddelijke liefde. Heilig, heilaanbren gend. zoo noemt de grootste dichter van Engeland den tijd van 't jaar, waarin wij 's Heilands komst op aarde vieren. Het wonder, dat geschied is, openbaart zich liefderijk aan de wereld. De menschen zyn verteederd. de goddelijke liefde heeft hen aangeraakt. En wy zingen, omdat ons hart vol is. En omdat de eeuwen gezongen hebben, eeuw in eeuw uit. Al staat er in Lukas I eigen lijk niets van een zang der engelen, heeft de wereld het toch aldus opgevat! Zij laat de engelen in haar kerkelijke liederen de blijde boodschap aan de ge drukte menschhei'd uitjubelen en zingt zelf de vreugde, „die al den volke wezen zal". Er is in Europa één lied, dat in de Germaansche landen door jongen en ouden wordt aangeheven en dat bij den lichten den Kerstboom niet mag ontbreken. Het js het bekende: „Stille Nacht, Heilige Nacht", dat reeds een eeuw en' langer is gezongen. Eerst wist men noch wie de dichter, noch wie c!o componist was. Doch men zong het: net beantwoordde aan wat een Kerstlied moet zijn: het was sober en vroom. Toen werd er verteld, dat Michael Haydn, een broer van den grooten componist, het ge toon7nt zou hebben. Ook waren er. die het P"d voor een volksschepping uit Tirol of S'iermarken hielden of een nog al groot verschil voor een compositie vanBeethoven. Nu is de zaak opgehelderd. Bekend en bewezen schijnt het te zijn, dat de maker van den tekst was de dorpsgeestelijke Jose' Mohr, in Oberndorf en Salzburg, die zes s'rophen dichtte op 24 December van het '818 Dienzelfden dag gaf hij zijn weri- aan Hen muzikalen hulp-leeraar Gruhc". r'jn hot terstond op muziek zette. Een um uren laten werd het gezongen. Het orgel in het Oberndorfschc kerkje was echter onbruikbaar; het kon het nieuwe lied niet begeleiden. Doch in de Kerst-mis werd het vervangen door een guitaar. Dichter en com non ist. zongen samen het lied oen klein vrouwenkoor herhaalde tel kens den slotregel van elke strophe De melodie Sloeg in: de muzikale dorpsbewo ners onthielden haar gemakkelijk; de tekst werd cecopioerd. Door een handschoenen- fabri.- mt, die jaarliiks de Leinziger Messe bezoch'.. werd het lied in Leipzig bekend en v; ndaar begon het zijn zegetocht dooi de Germaansche landen en overal klinkt het: „Stille Nacht, Heilige Nacht". Maar de ouie, de heel oude Duitsche Kers,liederen, die uit de 15e en 16e eeuw, worden gezongen, zonder dat men van de meeste de namen van dichter en compo nist kent. Waar zij ontstonden, weet men ook meestal niet. Ergens ontstonden zij en werden zij gezongen, door geslacht aan geslacht overgedaan, zij verkwikten de menschen door hun vrome gedachten en hun vrome klanken: dat was genoeg Als anonyme weldoeners lieten dichters toonkunstenaars hun geestelijke gave" dëii tijdgenooten en die dezen opvolgden, na. Hoe oud is niet en hoe ontelbare malen Keulsche Werd niet gezongen „Weihnachlslied": keld, waarbij de Engelen behulpzaam zijn En op de velden van Bethlehem Die Hirten da vernahmen Wie zu den Engeln kamen Viel himmlische Ritterschaft Die horten sie in groszer Kraft Mit einander schreien droben Ihre Stimmen weinten im Loben. Hier, in dit lied, leeft de gedachte voort van de middeleeuwsche voorstelling: de hemel is ingericht als een burcht. Op aarde is de Verlosser, die geboren wordt, de „arme Christ"; de hemel is bevolkt met „Ritterschaft", heirscharen, die van vreugde weenen en luid de stem verheffen over het wonder der menschwording. De lemel is een koninkrijk. Daar zit „Gott- vater" met hooge kroon en kroningsmantel en Rijksappel op een prachtigen troon en /.r-ndt ,het Woord" naar de aarde beneden Hem. En als „het Woord" op de aarde komt. wordt het „Vleesch" en het Kerst- wonder is geschied en zoo kan Reimar von Zweter, een oude minnezanger, zingen: Aus Liebe ward Gottvater jung, Der alte Gott ohn Ende Vom Himmel tat er einen Sprung Herab in dies Elende. All andrer Wunder sei geschwiegen. Den Himmel die Erde hat iiberstiegen, Dass sollt ihr als Wunder wiegen. Himmel unten, Erde oben Das Liebeswunder soli man loben, Als aller Wunder Wunderproben. Als de middeleeuwen lang voorbij zijn, komt in de 17e eeuw nog eens een dichter bij Gods genade. Angelus Silesius, de mid deleeuwsche mystiek in mooie verzen uit zingen. Het mysterie der „Godsgeboorle" te Bethlehem, Adam's schuld gedelgd, geeft hem deze regels in de pen: Merkt in der Stillen Nacht wfrd Gott ein Kind geboren und wiederum ersetzt was Adam hat verloren. 1st deine Seele still Und dem Geschöpfe Nacht. So wird Gott in dir Mensch Und alles widerbracht. In dat lied ligt de stemming van den Kerst nacht: de ziel ontvankelijk te doen zijn voor het licht, d.w.z. voor de verzekerdheid, dat er een kracht is, sterker dan het kwaad. Het is de fundamenteele gedachte -der mensch- heid, die zonder de verzekerdheid niet zou kunnen voortgaan op haar moeilijken gang, de eeuwen door. Het is het geloof aan een toekomst van licht, vrede en vreugde. A. J. B. B. Dann sagen wir alle mit Schalie dem Herrn, unserm Gott, der durch sein Geburt uns erlösct hnt. Nog ou-der is het volgende uit Trier: Myn Ilerz. ist ervüllet mit vrülichkeit Von vreuden mois ich syngen. Uns ist upgegangen dat licht der T selichkeit Laist uns nnt systen stymmen clyngen (Laat ons met zoetste stemmen klinken)! Dat zijn blijde, vrome klanken uit een eenvoudige, overvolle ziel. die God prijst en zijn liefdegaven; die klanken zijn meer dan vier ecuwen oud en kunnen gehoord wor den naast die andere van het bekende lied, dat steunt op de oud-tcstamentische pro fetie: Es ist ein Ros entsprungen Aus einer Wurzcl zart, Wie uns die Alten sungen: Aus Jesse kom die Art. en dat in 1G09 door Praetorius vierstemmig gezet werd. Wc kunnen nog verder gaan, naar het >'*u i sslon u'* 13e eeuw, waarin y-nnstus als een volksheld wordt verheer lijkt. Hij wordt geboren in een stal Dach z.wischen zwei Hausern empfor; Nicht viel Wande waren da vor. Os en ezel knielen voor het Kindeke, dat door Maria in windseüfc wordt gewik- MEVROUW CAPET (Marie Antoinette) Dinsdagavond 29 en Woensdagavond 30 December, beide avonden om kwart over zeven, geeft het Amsterdamsch Tooncel in den Stadsschouwburg Mevrouw Capet (Ma rie Antoinette) tooneelspel in drie deelen en 10 tafereelen door Marcelle Maurette. De regie is gevoerd door Cor van der Lugt Melsert. Behalve Annie van der Lugt Mel- sert—Van Ees, die.de rol speelt van Marie Antoinette, treden op de dames Vera Bon dam. Caroline van Dommelen, Lize van der PollHamakers, Josephine van Gasteren, Marie Faassen, Aline Markus, Myra Ward, Hélène Berthé, May Vollenga, Jenny van Maerlant, Ellen de Thouars, Anny de Lange, Fietje Sleyster en de heeren John Gobau, Louis de Bree, Frits v. Dijk, Johan Schmitz. Cor Hermus, Jan van Ees, Anton Roemer, Henri Eerens, Johan Elsensohn, Ludzer Eringa, Willem de Vries, Guus Hermus, Johan te Wechel, Bab Wijsman, Cor Dom- melshuizen, Kees van Iersel, ea. De koren van de afdeeling Opera onder leiding van Henk van Wielink verleenen hun medewer king. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Armband, Ravenstein, Mauritsstraat 11; arm- bandjpe, v. Beek, Raamgracht 16; broche. Raap horst, Nassauiaan 51 (Spaamestad); broche, v Donselaar, Spijkermanslaan 2A; enveloppe met Inh. v. Kimmenade, bedrijfsleider V. en D., Gr. Houtstraat, gordijnstok, Peschar, Voorhelm- S3f:nJS"Ss.chDS«itó. zün oudsién zoon en de eer vim' zijn familie tc redden en om zijn zoon later weer een Plano-avond George van Renesse. Voor de tweede maal in dit seizoen lokte een piano-recital van George van Renesse een vollen schouwburg. En de indruk dien het spel van onzen Nederlandschen meester-pianist gaf was wel zoodanig dat een derde avond nog met succes volgen kan. George van Renesse opende met de Sonate in bes gr. t. van Schubert, uit het laatste le vensjaar van den melodierijken componist. De poëtische vertolking was een en al charme van innige melodieën, die niet zelden een mclancholischen grondtoon bezitten en die steeds verrassen door de harmonische kleu: waarin zij gehuid zijn, wat vooral het geval is met het Andante sostenuto. Maar ook de rhythmische kracht van het Scherzo werkte frappant. Chopin was met een interessante keur van werken vertegenwoordigd, waarvan de Bar carolle in Fis gr. t. en d« Berceuse inzonder heid genotvolle impressies meedeelden. Op vallend bij deze Chopin-selectie was de zorg die de pianist aan de klankkleur besteedde en hoe het klinkend resultaat daarvan dichterlijke sfeer verwekte. Na de pauze volgden de Kinderszenen Schumann, met het „Der Dichter spricht' tot slot; dit laatste motto is echter van toe passing op het gcheele werk, wat men best ervaart wanneer men een zoo begaafd inter preet als Van Renesse deze kinderverbeeldin gen hoort vertolken. Heel de poëzie van het kinderleven werd door dit dozijn klanktafe reeltjes aan ons meegedeeld. Daarna kregen we nog een drietal stukken vnn Debussy; de eerste Arabeske, Reflets dans l'eau en Jardin sous la pluie. Ook hiervan was de herschepping rijk aan fantasie, zich openbarend in delicate tinten, door een nim mer falende techniek en een benijdenswaardig nadichtingsvermogen. Na afloop van het eigenlijke concert bleef men nog gezellig bij elkaar om te luisteren naar een geïmproviseerd Quodlibet op kerst zangen en andere liedjes, door het publiek ingezonden, dat George van Renesse met veel zin voor harmonische en contrapuntische combinaties ten beste gaf. JOS. DE KLERK. Bioscoopnieuws van deze week. In Rembrandt draait in de Kerstweek de op de Biennale te Venetië bekroonde Ita- liaansche film „Het witte Escadron". Het is het verhaal van een eskadron dat in de Noord-Afrikaansche woestijnen op moet treden tegen roof- en moordzuchtige Be-; douïnenstammen, met er doorheen geweven de romantische liefdesgeschiedenis van een jong luitenant, die zich bij dit corps heeft gevoegd om liefdesleed te vergeten. Als een gekwetste persoonlijkheid gaat hij de woes tijn in, als man, die zijn levenstaak gevon den heeft, komt hij er uit Om zijn verloofde die hem ontrouw was geworden, heeft hij zich bij het escadron gevoegd, en wanneer zij terugkomt bij hem, blijkt hij voor haar verloren te zijn; zijn eenige doel is het bestrijden der woestijn rebellen. De film geeft prachtige opnamen, waarin de kameel als decoratie tegen lichte horizonnen en on metelijke vlakten een groote rol speelt Augusto Genina regisseerde deze film,waar in Fosco Giachelti de hoofdrol speelt. Luxor brengt deze week de bekende Hollandsehe film „Malle Gevallen", met Johan Kaart, Jonie Koopman, Louis de Bree, Anny van Duyn, Louis Borel en En- ny Meunier. Een vroolijke Hollandsehe klucht, waarover weinig meer gezegd hooft te worden. Wie deze film met de Kerstdagen heeft gezien, brengt een vroo lijke herinnering mee naar huis. Een levensroman met ziu en inhoud, een verhaal van liefde en trouw met een beetje spanning is de film „Zijn Zoon", met Otto Wernicke, Karin Hardt, Rolf Weih en Ida Wüst en die in de Kerstweek in Frans Jllals wordt vertoond. De film wordt vlot ge speeld en vooral ook met overgave. Een vader heeft al z(jn krachten gegeven om zijn gezin gelukkig te maken. Dan treft hem het ongeluk: de ouste zoon bezwijkt voor de verleiding van het spel en besteelt zijn vader's zaak, de jongste zoon verdrinkt bij het zwemmen en zijn dochter verbreekt haar verloving. De vader offert alles om straat 6; pak met inh., Deville, KI. Heiligland 70 rood; portemonnale met inh.. Bureau van Po litie, Smedestraat 9; portemonnale met inh., Fa. Korstjens, Barteljorisstraat 32; poes, Abspocl, Hoogerwoerdstraat 18; portemonnaie met inh., Verkerk, Rijksstraatweg 219; pyjama, Belles, Spaarndamscheweg 608; portemonnale met Inh Vos, Schoüwtjeslaan 10; portemonnale met inh.. Bureau van Politie, Smedestraat 9; truitje, v. Hcmsbergen, Kleverlaan 136; vulpotlood, Rljdes, Llndenlaan 83, Overveen. eervol leven te laten leiden en dit lukt hem. Een familiefilm met vroolijke en tragische momenten, waarin vooral het spel van Otto Wernicke opvalt. De Vlaamsche film „Janssens en Peeters dikke vrienden" draait in Palace. Een Vlaamsche film, weinig typisch Vlaamsch en met weinig van den humor en de op- Een sluik handelaar te Am sterdam kocht va*i een collega 200 pakjes shag voor 4 per pakje. Toen de kooper met de 200 pak jes naar huis ging, werd hij door een politieagent mee genomen naar 't bureau, waar bleek, dat de vul ling van de pak jes uit zaagsel be stond. De kooper diende terstond een aanklacht te gen den verkoo- per in. Onder groote belangstelling heeft dr. R. J. Th. Meurer na een 45- jarige werkzaam heid, afscheid ge nomen als genees heer-directeur van de Kweekschool voor Vroedvrou wen te Amsterdam SIGAREN rechtheid van het Vlaamsche volkskarak ter. Het verhaal is eenvoudig: een bakker en een herbergier betrekken met hun fa milies een zomerhuis, een kinderjuffrouw verstoort de rust en weldra zitten de beide families midden in de intrigues. De eenige die door alle gekibbel en getwist niet aan gedaan wordt is de oude grootvader, die zelfs nog ruzies bij weet te leggen. Doch telkens opnieuw ontvlamt de herrie, die haar hoogtepunt vindt in een dronken schap van Janssens en Peeters, die ont nuchterd worden in een cel van het poli tiebureau, waarna de vrede weer terug komt in de beide families. „Pygmalion" draait in Moviac gedurende de Kerstdagen. Wie deze overbekende Hol landsehe film met Lily Bouwmeester nog niet heeft gezien, heeft nu nog de moge lijkheid daartoe. Een ieder kent het ver haal van den beeldhouwer die verliefd wordt op zijn eigen schepping, hier een professor in de taalkunde, die verliefd wordt op het volksmeisje dat hij tot dame weet om te vormen. v. HEYNINGEN DE TRAMS MET DE KERSTDAGEN Voor de Kerstdagen geldt de Zondag dienstregeling der Haarlemsche trams, wel ke wij hierachter geven: Haarlem-Amster dam, anderhalf-uur-dienst, eerste tram 7.45, laatste 18.15 uur; Amsterdam-Haarlem, eerste 8.45, laatste 19.15; Haarlein-Zand- voort eerste 9.25, laatste 19.55; Zandvoort- Haarlem, eerste 8.53, laatste 19.53 uur: Haarlem-Leiden eerste 8.32, laatste 19.02 uur; Leiden-Haarlem eerste 8.32, laatste 19.02 uur. De stadstram heeft van 8.33 uur tot 13.03 een 15-minuten dienst, van 13.03 tot 19.18 een zeven-en-halve minuut dienst en van 19.18 uur tot 21.03 een vijftienminu- tendienst van het Soendaplein; van 9.10 tot 21.35 uur van Heemstede. DE BARBIER VAN SEVILLA. Maandag 28 December wordt in den Stads schouwburg door het Duitsche Theater in- plaats van „Parkstrasse 13" opgevoerd: „De Barbier van Sevilla". „EENSGEZINDHEID". De Overijselschc-Geldcrsche en Drentsche Amusements vereeniging orguniseert Zondag 3 Januari voor haar leden een Kien- en Cabaretavond, waarbij zal optreden het Caba ret-gezelschap „Pander" uit Amsterdam De muzikale medewerking berust bij het Bloe- mcndaalsch' Dans- en Amusementsorkest „De Kruidnoten", o. 1. van A. J. Grootegoed. AGFNDA De groote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam was Dinsdagmiddag gevuld met jongens cn meisjes, wier vader in het buitenland werkt en waarvoor het Nederlandschc Arbeidsfront een Kerstfeest had ge organiseerd. Een overzicht van de zaal. (A-Stapf-Pax m) Donderdag 24 Dec. Palace: Janssens en Peeters dikke vrienden. 2, 6.30 en 8.45 uur (alle leeft.). Rembrandt: „Het witte eska dron", 2 30, 6.30 en 8.45 uur (alle leeft.). Luxor: „Malle gevallen" 2.30, 6.30 en 8.45 (alle leeft.). Frans Hals: „Zijn zoon", 2.30, 6.30 en 8.45 (alle leeft.). Moviac: ,,De gelaarsde kat", 2 uur. „Pygmalion", 4, 7 en 9 uur (alle leeft.). Vrijdag 25 Dec. Ie Kerstdag: Stads schouwburg: Cabaretrevue „Dat is de Lief de", 2.3C en 8 uur. Bioscopen: voorstellin gen om 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur (Frans Hals 2, 4.15, 6.30 en 8.45 uur, Moviac 2, 4, 7 en 9 uur). Zaterdag 26 Dec. 2c Kerstdag: Gem. Con- certgeb.: „Groot muzikaal schouwspel", 7.30 uur. De Leeuwerik: voordrachtmiddag W. van Cappellen, 2.30 uur. Bioscopen: zelfde tijden als len Kerstdag. Zondag 27 Dec.: Stadsschouwburg: „De Sneeuwkoningin", 2 uur. „Rose Bernd", door het N.H.-tooneel, 7.30 uur. Gem. Con certgebouw: Wethnachts Oratorium door Haarl. Gem. Koor, H.O.V. en solisten, 2.30 uur. Rie Heimig en 12 solisten 7.30 uur. Bioscopen: zelfde tijden als len en 2en Kerstdag. Maandag 28 Der.: Stadsschouwburg: „De Barbier van Sevilla" (Deutsches Theater), uur. Bioscopen: middag- en avondvoor stellingen. APOTHEKEN. Gopend van 's avonds 7 u. tot 2en Kerst dag aes morgens 8 uur: Klinkhamer, Ko ninginneweg 69, tel. 11596; Grijseels en Van I-Iees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Halsapotheek, Fr. Halspl. 1, tel. 11180. 2en Kerstdag geopend van 8—19 uur: Van Rijn, KI. Houtw. 15. tel. 10539; Loo- meycr, Zijlweg 34, tel. 12495; Noli, Kruis- str. 26,'tel. 11174; Schotcrboschapotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 12711; Bosch en Vaartapotheek, Bosch en Vaartstr. 26, tel. 13290; Florijn, Gr. Houtstr. 78, tel. 10500; Remmers, Kruisstr. 6, tel. 10354; Noorder apotheek, J. Gijzenkadc 181, tel. 23821; Duym en Keur. Keizerstr. 6, tel. 10378; Bc- gemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Marnixapotheek, Marnixstr. 65, lel. 23525. Geopend van 2en Kerstdag 's avonds 7 uur af: Loomeyer, Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Parkapotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Teylerapotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 27 DECEMBER HAARLEM. Ned. BTerv. Kerk. Groote Kerk. 10: D.s. H. E. Beker. Nieuwe Kerk. 10.30: 1X«. S. J. Kalf van Gouda (voor Ds. G .1. Waardenburg). 4: Ds. W. J. van 10Uien. Ousterkenk 10; C. B. Th. EnkJaar, bulppred. Noorderkerk. 10.30: Ds. I. P. van der Waal Bakenesserkerk. 9.45: J. Jongkind. Kind er- Heer k. Broedergemeente. 10.30: H. Avond maal. Stads Evangelisatie. 10 en 3: W. Akse Beverwijk. Evangelische Samenkomsten, Zuidomtraat 15. 10 en 3.30: Joh. van O-oet- Toen, Evang. te Alkmaar. Vrije Evang. Gcm. 10 cn 3: Ds. D. J. D. du Fossé. 10: Kdnder- kerk. Evang. LutJi. Ggm. 10.30: Ds. D. Drlj- ver, van 's Gravenhage. Ver. Doopsgez. Gem. 10.3": De. J. M. Leenderta. 14.30: Kindor- kcr.vtfcest. Item. Geref. Gent. Geen dtemet. 2.30: Kerstfeest v. d. Zondagsschool. Geref. Kerk. KIopperalngeAkerk. 9.30: Ds. L. Hoor weg. 3: Dm. J. W. Sierteemm. Zondag 4. Oude Gracht 9.30: Ds. Js. v. d. Einden. 3: Ds. A. M. Boeylnga. Zondag 4. Zuid-Oosterkerk 9.30: Ds. A. M. Boeylnga. 3: Ds. L. Hoorweg Zondag 5. Gerer. Kerk in H. V. 10: Ds. P. v. d. Vloed. 10: Kinder dienst i-n de voorzaal, dir. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. J. G. v. Minnen u-tt Huizen. Baptisten-Gom. 10: Ds. Ij. dc Haan. Kind-eropdragingsddenet. 2.30: Liefdemaal. 8: Jeugddienst. Geloofs Gem. „liet Leger «leis noils" io: Opdracht-sdienst. 7.30: Verlo.ss 1 ngasam-emfloomst ojl.v. Leider en Mevr. Kalmis. Gom. des Heeren. 10 en 4.3 0: Openbare Godsdienstoefening. Vrije KaMi. Kerk. 10.30: Gezongen H. Mis. Toe diening van het 14. Doopsel. Iïersteld A post, Zendlngsgem. Schouwburgstr. 10 en 4.30: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zon- dliigsgcm. Jacobijnestr. 9.30 en 3.30: Gods dienstoefening. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Kerk Kloosterstraat. 10: Dr. M. van der Voet. Immfumuëlkerk. 10: Ds. A. C. van Uohe- len, van Amsterdam. 5: Dr. A. H. Edelkoort van Amsterdam. Jeugddienst. Kon. Envma- school, Raafstr. 2. 10: Dr. E. Bramen, van Haarlem. G. G. Leger des Heils. 10: HellL gl.ngsddenst. 7.30: Verloseingsdlenst. Ver lichte Kerstboom. Noordorkapel, -Mdnahas- aastna-at. 10.30: Stille overdenking. Ar. Söhats en J. H. Bosscrs. Olir. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Dm. M. W. Nieuwenihuyzen, van 'e Gra ven,hage. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. Vrijdag 9.30: Ds. L. Hoorweg. 3: Ds. J. W. Siert- se-ma. Zondag 9.30: Ds. J. W. Slerteema. 3: Ds. .Is. v. d. Linden. Zondag 5. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk, 10.3(i" Ds. Barger. Vcreenigde dienst. A10R DEN HO UT. Ned. Herv. Wijkgobonx 10.3(1: Ds. A. Sn-cthAage, era. pred. te Heem- at ede. mOEMENDAAL. Xed. Herv. Kerk. 10 D^. Joh. Bronsgeest, van Velsen. Ned. Prol. Bond. Vrijdag 10.30: Ds. G. J. Sinks, Rem. Amsterdam. OVERVEEN. Ned. Hert. Kerk. 10: Dr. <1. Oort-huys, van Amsterdam. Geref. Kerk. 9.30: Ds. H, J. ten Brink, van Santpoort. 3; Ds. J. C. Br-ussaard, van Bloe- mendaal. HAARLEMMERMEER. Xcd. Herv. Kerk. lloofddor-p. j fi: Ds. J. C. Sa-tverda. 3: A. C. Brörons, van Vijfhuizen. Badhoevedorp. Im- m.wiuëlkerk. 10: Ds. H. O. Molenaar, van Halfweg. 4: Ds. J. H. Boenlijst. Held Cat e c,h. Zondag 10. Wijkgebomv „Reh-oboth". 10: J. P. G. Olberdtng, godsdienstonderwijzer te Amsterdam. Rijk. Maranat-hakerk. 10: W. T. J KoudBtaal. Bethelkaipel. 2.30: W. T J. Koudstaai. Vijfhuizen. Eben Haëzer kerk. 10 A. C. Rrörens. 3: Ds. J. C. Sal-verdi van Hoofddorp. Bed. H. Doop. Lijnden. Geloof en Liefde-kerk. 10: P. van den Berg' Nlouw-Vennep. 9.30: Ds. A. W. Lazonder 3: J. D. v. d. Meer, van Alvbenes. Aiblbei 9.30: J. D. v. d. Meer. 3: Ds. A. W. Lazon- «l< r. \.tn Nieuw-Vennep. Oud-Gcref. Kerk, 10 en 3: Leesdienst. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. TT. O. Molenaar. 3: Geen dienst. JMLLFGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Cand. C. Cortz. van Alphen a. d. Rijn. 3: Ds. Chr. Eerhard Kerstfeosl). Geref. Kerk. 10: Ds. Andrëe van Stichting Vogelenzang. 3: Dr. Tb. Ruys. van Lisso. Glir. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Leendienst. Hersteld A post. Zon- dlngsgom. 9.30. Godsdienstoefening. LISSK. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Ds. J. Tli. v. Veenen. Geref. Kerk. 9.30: Ds. A. IC. Krabbe van HiMegora. 3: Ds. Andreo van Bennobroek. Chr. Geref. Kerk 10 en 3: Ds. A. Ponst ein. Gcref. Gem. 10 en 3: Loes- «tlenst. Ou<l-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leee- ♦1 lenst. KI» AA UND AM. Nod. Herv. Kerk. 10: K. A. Oskam, hulppred. Evangelisatie. 10: H. Wagter, van Beverwijk. ZANDVOOIIT. Nod. Herv. Kerk. 10: Ds. D. Tromp. HOUTEN WIELEN HOUTEN BANDEN voor Bak fietsen, eventueel m. bijlevering van nieuwe naven. Handelshuis VICTORIE - WAGENWEG 200 Telefoon 20957 Haarlem. PIANO OF ORGEL gevraagd. Br. met opg. prijs en merk, no. 8818 Bureau v. d. blad of Telef. 52963, Amsterdam. UITSLAG PRIJSVRAGEN UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM. Door de faculteit der geneeskunde van de universiteit te Amsterdam werd uitge schreven een prijsvraag: „Onderzoekingen uit den laatsten tijd hebben tot de opvat ting geleid, dat in het beenmerg de roode bloedcellen in de bloedbaan ontstaan, de witte bloedcellen daarbuiten". Aan het onder het motto: „Dit muisje zal nog wel een staartje hebben" ingekomen antwoord is een eervolle vermelding waar dig gekeurd. Eveneens is een eervolle vermelding waardig gekeurd aan het antwoord dat on der het motto: „En alleen is leven leven als het tot den dood ontroert", inkwam op een prijsvraag: „De faculteit verlangt een onderzoek naar de embryonale ontwikke ling en ontwikkelingspotenties van het pineale orgaan bij éen of meer amphibia". Het onder het motto: „Alle begin is moeilijk" ingekomen antwoord op een prijsvraag: „De faculteit verlangt een kri tische studie over de begrippen productie kosten en kostprijs en over hun functie in de prijsvorming in de sociaal-economische en bedrijfs-économische theorie", werd geen bekroning of eervolle vermelding waardig gekeurd. RIA ROOZEN MED. GEDIPL. PEDICURE - MANICURE Uitsluitend behandeling volgens afspraak, even tueel ook aan huis. ZUIwcg 171, Tel. 11315, Hlcm. UITSTEKEND PANNEKOEKMEEL Uw kruidenier verstrekt U tegen inlevering ven Twee Gortbonnen één pak a 500 gram KOOPMANS' GEMENGD MEEL (Gruttenmecl) VAN HO^UTfN S VanHouten'spudding een aangename verrassing I huisvrouw hooft o' don ook -oog do klolno hoovoolhold ilkor voor ovor. VonWIo 10 - cftroon. coramof. obrfkoos, maan. framboran. advocaat. om.maak 121/, cl*. VanHouten's PUDDINGPOEDERS W/1 \5M STADSSCHOUWBURG le Kerstdag 2.30 en 8 u. twee voor stellingen Kassa 10-3 uur. BENNY VREDEN's Cabaret-Revue „DAT IS DE LIEFDE" met Cera May, Mela Soesman, Benny Vreden, Elisa en TJemka- noff, Beuker en Denijs. HET OUDE CABARET IN EEN NIEUW GEWAAD Prijzen 0.80-/2.85 (alles Inbegr.) Coupons geldig. Tclef. 10189 GEM. CONCERTGEBOUW HAARLEM le Kerstdag - 25 Dec. - 2 en 8 uur BOETE door het ROTTERD. TOONEELGEZELSOHAP. Pr. ƒ0.75, 1.-, 1.25 a. r. i. Pl.bespr. v.a. Dondcrd. 24 Dec. 3e Kerstdag - 27 Dec. - 7.30 uur RIE HELMIG met haar groot Dansorkest, Les Georgiëns, 12 Solisten enz. Pr. 1.50 en f 1.- bel. inbegr. Plaatsbepr. vanaf Zaterdag 2c Kerstdag 10-3 uur. N.V. ALGEM. HOLLANDSCIIE CREDJtET DEPOSITOBANK tc Haarlem. De Directie berioht dat de cou pons van de 4 schuldbrieven, vervallende 2 Januari 1943, van af dien datum betaalbaar zijn ten kantore der Bank en bij de Bankiers PETRIE Co Ged. Oude Gracht 82, te Haarlem. STADSSCHOUWBURG Zondag 27 Dcc. 7 u. 30. Het Noordhollandsch Tooncel (Intendant: Jan C. de Vos) Wegens groot succes nog écn voorstelling v.: ROSE BERND Tooneelspel in 5 bedrijven van Gerhard Hauptmann. Pr. der pl. 0.50-/ 2.— alles inbegr. GEM. CONCERTGEBOUW HAARLEM „De Hag hespeiers", Dir. C. Hartog. Dinsd. 28 Dec., 2.30 uur: ALLEEN OP DE WERELD Pr. ƒ0.40, ƒ0.60, ƒ0.80, ƒ1.- (bel. inbegr.) Plaatsbespreken 28 en 29 December van 11-3 uur (Telefoon 11372). Dinsdag 29 Dec., 7.30 uur: MOTTIGE JANUS Pr. ƒ0.75, ƒ1.-, 1.50 (bel. inbegr.) Plaatsbespreken 28 en 29 December van 1-1-3 uur (Telefoon 11372). Wocnsd. 30 Dec., 2.30 uur, GROOT KINDERFEEST HANS EN GRIETJE Pr. ƒ0.30, ƒ0.50, ƒ0.75, ƒ1.- (bel. inbegr Plaatsbcspreken vanaf 28 December dagelijks. STADSSCHOUWBURG - HAARLEM Amsterdamsch Tooneel Dinsdag 29 en Woensdag 30 December, 7.15 uur Eerste opvoeringen alhier (Marie Antoinette) Tooneelspel van MARCELLE MAURETTE. Regie COR VAN DER LUGT MELSERT. Prijzen ƒ3.35 tot ƒ0.80 (rechten inbegrepen). Plaats bespreking van Zondag 27 December af. GEMEENTE BLOEMENDAAL. Op Zaterdag 2 Januari 1943 zul len de volgende bureaux van de gemeente Bloemendaal voor het publiek gesloten zijn: Gemeente-secretarie; kantoor in den gemeente-ontvanger; Publieke Werken, Gas- en Wa terbedrijf, Duitsche Zaken en Volksdienst en Winterhulp. Slechts voor het doen van geboorte- en overlUdcnsaangiften zal het bureau van den burger lijken stand ter gemeente-secre tarie geopend zijn tusschen 11, en 12,uur. N.V. I)E HAARLEMSCHE HYPOTHEEKBANK gevestigd tc Haarlem. De coupons der 3>/2 pand brieven, series K. L en M. ver vallende 1 Januari 1943, zijn van dien datum af betaalbaar te: Haarlem: bij De Twentsche Bank N.V.; Amsterdam: bij de Fa. Heldring Co.; Rotterdam: bij de Fa. Heldring Ruys; 's-Gra- venhagc: bij de Fa. Heldring Pierson en in de andere plaatsen bij de aldaar gevestigde agent schappen. N.V. HEEMSTEEDSCHE ADMINISTRATIE MAATSCH. IN LIQUIDATIE te Heemstede. De rekening en verantwoording overeenkomstig artikel 56e van het Wetboek van Koophandel is ter inzage nedergelegd ten kan tore van het Handelsregister te Haarlem en ten voormaligen kantore der vennootschap. Van Merlenlaan 19, Heemstede. GEM. CONCERTGEBOUW 1 Januari, NIEUWJAARSDAG, aanvang 7.30 uur: MET ZIJN RADIO-ORKEST (14 personen). LOS MAGELAS, Spaansche Tango Ensemble 3ACQ. GERLACH, Radio-accordeonnist MADJOE HAWAIIANS (9 pers.) Pr. 1.- en 1.50 pl. bel. Pl.bespr. dag. vanaf heden 10-3 u. Concertgebouw en Muziekhandel Alphenaar. ATTENTIE De persoon uit Heemstede, die een directiekeet te koop aanbood op advertentie van M. Jongkind, Oosteinderweg 289, Aalsmeer, wordt verzocht zijn adres be kend te maken. NIEUWJAARS KAARTEN ENORME SORTEERING. FIRMA WARMOESSTRAAT no. 10 BLOEMEND. WEG no. 53 BLOEMEND. WEG no. 255 INSTITUUT ANDRIESSE Maatschapsleden G. Andriesse, Mr. K. van Giffen, Dr. H. Lambooy, W. H. Muijlwijk, Accountant N.I.V.A. Per 15 Januari vangt te HAARLEM de opleiding en repetitie aan voor: STAATSPRAKTIJK-DIPLOMA; ACTE M.O. BOEKHOUDEN Lesgeld 10 gld. p. m., 4 lesuren p. w. Prosp. op aanvr. b. d 'Seer. Mr. K. VAN GIFFEN. Schouwburgstr. 66 hoek Wilsonsplein, Haarlem, Tel. 16637. Spreekuur eiken Maandagavond van 7-9 uur en volgens afspraak. MUZIEKLYCEUM H. Z. W. DUINDOORNLAAN 8, HAARLEM ZUID-WEST Directrice Mevrouw Sophie Lcendcrtz. AANVANG VAN DEN NIEUWEN CURSUS 4 JANUARI 1943 als vioolleeraar is aangesteld de heer Jan Hoeben. Spreekuur 's morgens 10-12 uur. BELANGRIJKE VERKOOPING Op WOENSDAG 30 DECEMBER 1942 tien uur in de groote zaal van Hotel-Café-Rest. „De Leeuwerik", Kruisstraat 30, Haarlem. INBRENG VAN GOEDEREN MAANDAG 28 DECEMBER VAN 9 TOT 5 UUR. KIJKDAG DINSDAG VAN 10 TOT 5 UUR. Telefonische opgave voor afhalen van goederen; 10514 en 20463. Deurwaarder J. Hollenberg. Veilingmeester J. P. G. Kok. TE HUUR AANGEBODEN FLINK WINKELHUIS met woning centrum Amsterdam. Huur prijs 1300.- p. j. Brieven onder no. 9179 bureau van dit blad. Schriftverbetering voor Volwassenen Met onze methode verdwijnt Uw minderwaardigheidsgevoel. Het resultaat geeft U een groot zelf vertrouwen. Attesten en result, ter inzage. Inlicht, en aanm. dagelijks INST. REIBER-NAN Ao 1899, KI. Houtw. 8, Tel, 17655 H. W. VROLIJK Makelaar - Taxateur Ver trouwensopdrachten HEUSSENSSTRAAT No. 16 TELEF. 23693 - HAARLEM WAT IS THANS DE WAARDE VAN JUWEELEN EN GOUD? Een vakman bepaalt voor U «ie geldende waarde. JE ADRES Is voor taxatie: ANTIEKHANDEL Kruisstr. 19. Haarlem, Tel. 16910 Wij koopen Uw Brillanten en Sieraden. OVERBEEK Betaalt HOOGE PRIJZEN voor gedragen kleeding. JANSWEG 59 TEL. 13256 Vulpen defect V'EKO helpt direct ZIJLSTRAAT tc hui* vanaf hel Stadbuia

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 4