CAPRIOLEN! Mevr. en Dr. van der Kooi LiMonsecco Advetteett in dit blad DE LEESBIBLIOTHEKEN 8 cent per deel en per week zal bedragen N. WINKEL, Zeeweg 45 Tandarts HOMBERG Beverwijk, Vondellaan 14 RADIO Geallieerd convooi vrijwel vernietigd. Zeer groote luchtactie in Noord-Afrika. Kennemer Editie Rembrandtlaan 55 FEUILLETON I rone Keller's dubbele leven Door Fred. Andreas. Irene lachte even. „Misschien is het heel natuurlijk, flat iemand, als hom zoo veel ont nomen is ook het laatste wat hem over blijft, W<Dael kon zijn opgewondenheid nauwelijks Zooveel ontnomen." herhaalde hij ver stoord Wat heeft men je dan ontnomen J,- krijgt den eersten man, dien je lielheht na t Dat is al millioenen vrouwen overkomen En daarom wil je je gezicht laten verscheu ren Uit trots „In elk geval is het mijn gezicht, niet het "Tilet gezicht van.... mijn vrouw!" Ho. ho ze trok de wenkbrauwen om hoog en keek Dael recht in het gezicht „Ja." zei hij luid. „Ik ben niet hierheen gekomen, om je geld op te dringen, maar om jr te vragen, mijn vrouw te worden Daar mag je voor mijn part om lachen, dat ik je liefheb, maar neem het in hemelsnaam ver standig op „Ik lach heelemaal niet. „Des te beter. Irene", vervolgde hij rus tiger. „Ik ben ook niet zoo dom. te denken, dat je.... iets voor mij voelt. Maar ik zou graag hebben, dat je een goeden vriend in me ziet. Als ik kon gelooven, dat je verstan diger bent. zou ik je vandaag nog geen huwe lijksaanzoek gedaan hebben. Maar je dwingt me er toe. En misschien is het ook beter., mijn hemel ik kan het niet zoo goed uit drukkenIe yeet. wat ik bedoel Je zult niet alleen iemand hebben, die voor jc zorgt maar ook een huis, rust voor je werk. een vleugel. Je kunt je studie voortzetten en een beroemde pianiste worden. Ik zal je in niets hinderen, als je mijn vrouw zijt. Je loop baan blijft de jouwe, je kunt concerten geven wanneer en waar je wilt.in volle vrij heid. alleen zul je weten, waar je thui.' hoort. en als jc dat weet, als je me beter leert kennen, dan komt de rest ook wel. Mis schien word je nog eens gelukkig met me." Irene had hem, terwijl hij sprak met groote OOgen aangekeken. Ze zuchtte diep en toen hoofdschuddend: „U bent net zoo onver standig als ik U laat u door uw gevoel mee slepen. Wilt u met mij trouwen Met mij Hindert het u dan niet, wat u van Pranser afweet „Natuurlijk niet." antwoordde Dael heltig „Ik weet heel precies en zeker, dal je slechts een „uithangbord" voor Pranser bent ge weest. dat je nimmer iets met hem te maken hebt gehad." „O Dat scheen Irene niet verwacht te hebben. Na een poosje zei ze bedaard „Als u dat .van mij gelooft, zal Barra het wellicht ook van me aannemen." „Ik vrees van niet, Irene." Dael dacht er nu voor het eerst aan, da' hij bewijzen had en Barra nie». Doch zóó «•delmoedig om nu die brieven aan Irene te geven, dat kon hij toch nog niet zijn Ook bedacht hij zich weer. dat het toch feitelijk voor het bestwil van Irene was. als hij die achterhield. Ze zou toch nooit met Barra gelukkig worden, al praatte ze dat nu zichzelf voor En in ernst, geloofde hij ook niet aan dien truc met de honden, wanneer Barra zich niet liet overreden. Hij kon zich niet. voor stellen. wat die tot dan toe zoo tamme hon den wild zou kunnen maken. De kellner bracht zwarte koffie tot besluit Nadat Irene de haar door Dael aangeboden sigaret aangestoken had, zei ze ernstig „Dr. Dael, u bent heel lief voor me en dat was u vroeger ook reeds. U moet niet den ken, dut ik over alles wat u gezegd hebt zoo maar licht heenga. Het is bijna te mooi om waar te zijn Een huis. rust, orde, studie en vrijheid dat is te mooi Ik ben ook niet meer zoo'n trotskou als vroegei", toen ik he' u kwalijk nam. dat u zich met mijne gelegenheden bemoeide. Neen. dat heb ik me intusschen al afgewend en in stilte heb ik vaak naar iemand verlangd, aan wien ik een houvast kon hebben. Maar jiet gaat niet. het gaat doodgewoon niet. Ik kan uw vrouw niet worden. Ik kan Barra niet opgeven „En als je hem nu eens opgeven moet?" vroeg Dael. (wordt vervolgd) Rare maatregel. Het gebrek aan arbeidskrachten heeft in I,os Angelos een rare maatregel uitgelokt. Het tijdschrift Time meldt, dat in dit districj pA- jaar gemiddeld 75.000 arrestaties worden ver richt wegens dronkenschap De districts- rechter heeft bepaald, dat de gewoontedrin kers in voor den oorlog belangrijke bedrijven te werk gesteld moeten worden Militair overleg te Madrid. In de Spaansche hoofdstad zullen eenige der belangrijkste Spaansche leiders bijeenkomen om een reeks conferenties te houden. Generaal Orgas, commissaris van Marokko, en de com mandant der strijdkrachten aldaar, generaal Ponte, zijn reeds aangekomen. Generaal Cin- delan, die dezer dagen tot directeur van de hoogere krijgsschool is benoemd, bevindt zich op weg naar Madrid. De joden in neutraal Europa. De Londensche correspondent van de Göteborgs Handel og Sjöffarttidnihg meldt zijn blad. dat de Jewish Agency op het ©ogenblik tracht de Britsche regeering te bewegen stappen te ondernemen opdat de zich in de niet door de As bezette Euro- pcesche landen ophoudende joden Europa kunnen verlaten en zich naar Palestina be geven. De leider van de politieke afdeeling van de Jewish Agency, Mose Shertoc. is te Londen aangekomen. Tegenover de pers verklaarde hij, dat Palestina 50.000 arbei der* in zlin industrie kan gebruiken en dat In het land onbegrensde hoeveelheden kin deren kunnen worden opgenomen. Nieuw overleg bij Hitier. De na het bezoek van Laval aan het hoofdkwartier van den Führer aangekon digde voortzetting der besprekingen door deskundigen zou, naar men in bevoegde kringen te Vichy verklaart, in de eerst komende dagen beginnen. Namen van Fransche personen, die aan deze besprekin gen zullen deelnemen, waren nog niet te bemachtigen. De Gaulle nog niet naar V.S. Volgons een uit Londen afkomstig be richt van Göieborgs Posten heeft de Gaulle Zondag een onderhoud gehad met admiraal Kirk, chef van den Amerikaanschen manne staf in Europa. Hierbij zou zijn afgespro ken de voorgenomen reis van De Gaulle naau Washington nog eens uit te stellen. Spaansche staatshandelsvloot In Spaansche schecpvaartkringen wordt ver wacht. dat het nationale instituut voor de ndustrie van plan is over te gaan lot vorming van een staatshandelsvloot, waarvan de sche pen ter beschikking van die reederijen zullen worden gesteld, wier vloot te klein is. Ver wacht wordt, dat aan de Spaansche werven binnenkort reeds voor een bedrag van 80 mil- lioen Pesetas opdrachten voor den bouw van schepen zullen worden verstrekt. DE DISTRIBUTIE VAN ZAKLANTAARN- BATTERIJEN Dezer dagen maakten wij melding van een regeling, waarbij voor bepaalde groepen van gebruikers, die zelfstandig een beroep uit oefenen, waarbij een zaklantaarn noodzake lijk wordt geacht, de gelegenheid bestaat zich bij een winkelier te doen inschrijven, tenein de periodiek batterijen te kunnen koopen. De termijn, binnen welke deze Inschrijving moet geschieden, eindigde aanvankelijk op 1 Ja- nutri 1948, maar is thans met een week ver lengd. zoodat men nog tot 7 Januari a.s. van de geboden gelegenheid gebruik kan maken. De datum, vó-r welken de kleinhandelaren de door hen ontvangen inschrijvingsformulie ren moeten Inzenden aan het bureau voor de metalen-verwerkende industrie, is vastgesteld op 12 Januari. Vernieuwing luistervergunningen. Om het publiek ter wille te Zijn errcen vlot tere controle mogelijk te maken heeft F.T.T. besloten de omwisseling der luistervergun ningen over 10 maanden van het jaar te ver- deelen: in Januari 1943 de letters A en B, in Februari C en D, in Maart E, F en G, in April H, I en J, in Mei K. in Juni L en M, in Juli N, O, P, Q en R, in September S, in Oc* tober T, U en V, in November W. X, Y en Z. De verdere verdeeling dezer letters over bepaalde dagen zal in het begin van elke maand per advertentie worden bekend ge maakt. Het gevolg van deze verschuiving der in wisseling is, dat zij, die later dan in Januari hun nieuwe luistervergunning moeten halen op de oude vergunning moeten voortgaan met het plakken van zegels tot de maand, waarin zij aan de beurt zijn, en wel op de achter zijde van de luistervergunning in de rubriek „belangrijke mededeelingen" en zoo noodig op de adreszijde in het gedeelte van het vak boven den regel „zich bevindende enz.". Om misverstand te voorkomen wordt er op ge wezen dat thans alle houders van een luister vergunning deze op een postinrichting (geen postagentschap) moeten inwisselen, dus ook zij, die vorig jaar door middel van de giro hebben betaald. Aangeslotenen op een rijks- radiocentrale vallen buiten deze regeling. Dl STIUBTTIK V A V PKTROLEUM EN KAAKSKX. De Secretaris-generaal van het departe ment van Handel."Nijverheid en Scheepvaart maakt, in verband met de distributie van petroleum bekend,-dat de geldigheidsduur van de met ,,04 verlichting", „05 verlich ting", „Ofi verlichting" en „07 verlichting" gemerkte bonnen der bonkaart s 10N, van de met ,,2G verlichting" en „27 verlichting" gemerkte bonnen der bonkaart S 208 oil van de met „03" genummerde bonnen der bonkaart „RA" voor kookdoeleinden, vor_ lengd is tot en met 18 Januari 194 3. Van 3 Januari 1943 tot en met 1G Ja nuari 1943 geeft voorts elk der met „22 ver lichting" der bonkaarten S 108 en elk dei- met „34 verlichting" der bonkaarten S 208 gemerkte bonnen, recht op het koopen van I rantsoen kaarsen (300 gram). In verband met de herb.evoorrading van kaarsen tan detaillisten kan men laatstgenoemde bon nen, die recht geven op het koopen van 1' rantsoen kaarsen, reeds van 28 December a.s. af bij den detaillist inleveren, waarna' ilc aflevering der kaarsen na 3 Januari 194? zal plants vinden. HET DEVIEZENLEK TE BAARLE-HERTOG. Op 16 December heeft voor het Bossche economische gerechtshof terecht gestaan een inwoner van Baarle-Hertog die door den economischèn rechter te Breda was veroordeeld wegens overtreding der devie- zenverordeningen. Hij had uit zijn woon plaats Baarle-Hertog zooals bekend een Belgische enclave in Nederlandsch gebied - een bedrag van vierhonderd gulden naar Nederland ingevoerd. De economische rechter had den man, die aanvoerde, dat in Baarle-Hertog iedereen met Neder landsch geld rondloopt en betaalde, zoodat hij er geen idee van had, dat hij datzelfde Nederlandsche geld niet in Nederland mocht invoeren, gestraft met 500 gulden boete en verbeurdverklaring van het iri beslag geno men geld. De aifvoeaat-generaal was van oordeel dat de verdachte handelde overeenkomstig een bestaanden en gctolereerden toestaDd en vroeg vrijspraak met teruggave van het in beslag genomene. Het hof heeft thans den verdachte gestraft met een geldboete van 25 §ulden, doch daarbij bepaald, dat het m eslag genomen geld zal worden terugge geven OFFICIKELE MEDEDEELINGEN. BONAANWIJZING KUNSTMEST. Het R.V.O. kunstmest distributiebureau maakt bekend, dat met ingang van 28 December 1943 wordt geldig verklaard: kali, bonnenserie voor zien van opdruk no. 4. De kallzcgels met opdruk no. 4 blijven geldig tot 31 Januari 1943; de ingeschrevenen kunnen de bonnen in de maand Januari 1943 tweemaal Inzenden en wel voor 15 Januari en voor 31 Ja nuari a.s. De verbruikers dienen de kalizegela voorzien van opdruk no. 4 uiterlijk ':6 Januari 1943 bij hun leveranciers in te leveren, opdat deze voor tijdige Intending der bonnen aan het R.V.O. kunstmest distributiebureau kunnen zorg dragen. De bonnen welke na den vervaldatum bin nenkomen, kunnen onder geen voorwaarde meer geaccepteerd worden. In plaats van kaarten. V e'r 1 o o f (I A. C. KRAAY en R. VAN I>ER VEE1 Stephensonstraat 61 Stephcnsonplein 0 IJmuiden, l Januiyl 1943. In plaats van kaarten Ondertrouwd: RINUS v.^. KUIL en MAART JE BLAAUW Huwelijksvoltrekking 14 Januari 15,30 uur. Huygensstraat 42, IJmuiden. Na 2 Jan. Vondellaan 37, Drieh. SPOED! Te koop gevraagd: goed modern Radiotoestel. Opgaven met merk, bouwjaar en prijs, alsmede goed Vloerkleed, opgaven met afme tingen en prijs en zoo mogelijk soort. Br. no. T 1133 Bureau van dit blad Groote, droge ZOLDERRUIMTEN TE HUUR voor opslag meubels, bedrijfs- inventaris e.d. Brieven: M. van Ikelen, Reguliersgracht 45, Am- sterdam-C. Telefoon 37170. Verl. Hoofdstraat 10, Hooge/.and wenschen allen het beste in 1943 .Zij hebben gelijk, zegt do huisvrouw, oh lij hoort hoe de fijnproever, do professor, dó schoolmeester cn de kok, oVo« Von Houte'n's timonsecoo denken, llmonloc' co ,is een uilslekend product en bovendien zul/ég 1" het gebruik Ik geb'uik hel regel motig 'ais citroensap en iri- plbots van azijn. En het maakt alles zooveel smakelijker wn.Houreus. Prodent gebruikers opgelet! De Prodentfabriek produ ceert regelmatig door en levert aan hare vaste we- derverkoopers normale hoeveelheden Prodent tandpasta af. U kunt dus, zij het met eenige be perking, tegen inlevering van een ledige tube, bij Uw vasten leverancier, een volle tube Prodent Tandpasta met Dispergon tegen tandsteen koopen. Flinke tube 25 cent. Zeer groote tube 37'/zct. Cosmetische Fabriek „PRODENTA" W. WINAND^ Peperstraat 30 H. J. ERKING, Kerkstraat 15 1 v ROOKHUIZEN, Kerkstraat 17 te Beverwijk, maken bij dezen bekend dat vanaf 2 Januari 1943 a.s., het leesgeld M.J. SCHEFFER&Co. geven de HOOGSTE WAARDE voor Uw Antiek - Meubelen Gordijnen - Vloerkleeden enz ANEGANp 44 A TELEFOON 20951. Ik geef toch meer voor uw RADIO, f200f600. Brieven met typenummer onder no. T 841 Bur. van dit blad. Hondenbrood Mergpijpjes, Krachtvoeder, Ter- riervoer. Bon no. 12. Gcbr. VEENINGA, Naturalisten Jacobij nestraat 10-18. Tel. 13265 Bij ons vertrek naar Apeldoorn zeggen wij onze geachte cliëntèle hartelijk dank voor het jarenlang vertrouwen steeds in onze zaak ge steld. Voor diegenen, die er gebruik van wenschen te maken, deel lk hierbij tevens mede, dat mijn collega, de heer zich bereid heeft verklaard tijdens mijn afwezigheid, Uw en mijn belangen zoo goed mogelijk te behar tigen. Hierbij onze allerbeste wenschen en een tot spoedig weerziens P. OORT EN ECHTGENOOTE. Dansschool H. v. Dohhum KALVERSTRAAT 73 Onze leerlingen en oud-leerlingen, vrienden en bekenden bij ons tijdelijk vertrek naar EINDHOVEN onze hartelijke groeten en onze beste wensen Hopende op een spoedige terug'keer in een herboren IJmuiden. II. v. DOKKUM. Dansleraar en Echtgenote Kersenstraat 1 A, Eindhoven. Praktijk te IJmuiden Tijdelijk VERPLAATST naar Spreekuren dage), van 3-3,30 u. Zaterdags van 2-2,30 uur. Te koop gevraagd alle soorten HUISRAAD tegen de hoogste waarde. Dagelijks te ontbieden N.V. v.h. S. Water drinker, Kloosterstraat no. 15 Beverwijk. Telef. 3331. TE KOOP GEVRAAGD Collectie goede, bespeelbare Gramofoonplaten. Moeten electr. opgenomen zijn. Adres: Tromp straat 3, IJmuiden-O. Concertbureau ALPHENAAR Zondag 3 Januari - 2.30>uur Gem. Concertzaal - Tuinzaal BETHS KWARTET Gijs Beths, Viool I; Fred. Leidner, Alt; Johan Blok. Viool II; Eduard Biele, Cello. Toegangsbewijzen f 1, pl. r. Concertbureau ALPHENAAR Plck-up en Platenwisselaars, niet ouder dan 6 jaar, te koop gevraagd. Trompstr. 3, IJm.-O. HAZEVOET i;eeft de hoogste waarde voor Uw meubelen,s zolderoprui mingen, haarden, kachels enz. KONINGSTRAAT 48, TeL 17308 HAARLEM. 287e Jaargang No. 30G x x Verschijnt dngclUks behalve op Zon- en feestdagen Hoofdredacteur J. V. Bandewyns 15 schepen, een torpedojager en een korvet in den grond geboord. Vermoedelijke bestemming was West-Afrika. Aan het Oostelijk front Sovjetgevechtsgroep vernietigd. Zware vijandelijke verliezen Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend In het gebied van de Terek mislukten plaatselijke aanvallen der bolsjewisten. Duitsche en Roemecnsche troepen wierpen den vijand, onmiddellijk tot een tegenaan val overgaande, uit zijn .stellingen en ver nietigden daarbij verscheidene tanks. Tusschen Wolga en Don en in de groote bocht van den Don mislukten nieuwe vijandelijke aanvallen in hevige afweepgevechten Een sedert verschei dene dagen ingesloten vijandelijke groep strijdkrachten werd vernietigd. Sedert 24 December werden hier, met steun van de luchtmacht, 65 tanks, 30 stuk ken geschut, talrijke zware en lichte infan- teriewapens en ander oorlogstuig vernietigd of buitgemaakt en een groot aantal gevan genen gemaakt. De bloedige verliezen van den vijand vormen een veelvoud van het aantal gevangenen. Aan de afweergevechten in de groote bocht van den Don heeft zich de Italiaan- sche divisie Julia bijzonder onderscheiden. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer zette de vijand zijn door zwaar artillerievuur en talrijke tanks gesteunde aanvallen voort. Zij werden onder, zware verliezen afgeslagen; 34 bolsjewistische tanks werden stukgescho ten. In het Hooge Noorden bombardeerde de luchtmacht belangrijke losstations van den Moermanskspoorweg. In Tunesië werden plaatselijke nanvallen van vijandelijke verkennersformaties af geslagen. Formaties van de luchtmacht ver nietigden talrijk© tanks en auto's. Vijf Brit sche vliegtuigen werden in luchtgevechten neergeschoten. Eén eigen vliegtuig wordt vermi^ x Zooals in een extra-bericht is medegedeeld, is een -van Engeland komend in Zuidelijke richting varend convooi sinds twee dagen door Duitsche duikbooten achtervolgd eu Maandagnacht in herhaalde aanvallen uit eengeslagen. Vijftien schepen met een gc- zamenlijken inhoud van 85000 brt, alsmede een torpedojager en. korvet van de strijdkrachten, die het convooi beschermden, werden in den grond geboord. Drie andere schepen werden getorpedeerd. Over dit duikbootsucces deelt het Duit sche opperbevel nog mede, dat het krachtig beschermde convooi kennelijk naar We3t- Afrika onderweg was. Reeds sedert 26 De cember werd het dobr Duitsche duikbooten gevolgd, doch tengevolge van mist ging het contact tijdelijk verloren. Herhaaldelijk werden de duikbooten, toen het contact hersteld was, door torpedojagers en kor vetten aangevallen. Op den avond van den 29sten hadden de duikbooten het convooi omsingeld cn openden zij den aanval. Het convooi werd vrijwel geheel vernietigd. De overgebleven schepen trachten op eigen houtje te ontkomen. Engeland en de Vereervigde Staten bezit ten thans samen nog slechts een derde van hun gezamenlijke vooroorlogsche scheeps- Vijandelijke tanks in Tunis tot staan gebracht Het Italiaansche I weermachtbericht luidt als volgt Onze formaties vliegtuigen hebben her haaldelijk vijandelijke colonnes in de Liby- sche woestijn gebombardeerd, waarbij een flink aantal voertuigen werd vernietigd of beschadigd In Tunesië werden aanvallen van vijandelijke pantserstrijdkrachten tij dens plaatselijke gevechten tot staan ge bracht en werden gemotoriseerde afdeelin- gen verstrooid. In de sectoren van Noord-Afrika was de wederzijdsche activiteit in de lucht zeer groot. Italiaansche gevechtsvliegtuigen vie len met succes concentraties troepen en ge motoriseerde voertuigen aan. Vijf machines werden in luchtgevechten door Duitsche jagers neergehaald en een andere werd neergeschoten door het'afweergeschut. Een onzer luchtconvooien werd door numeriek zeer superieure jagers ondorschept en wist daarvan in een ongelijken strijd twee toe- Stellen te vernietigen. Het convooi bereikte behouden zijn bestemming In de Middcl- landsche Zee is een vijandelijke duikboot getorpedeerd door een van onze eenheden, onder bevel van den kapitein ter zee Luigi Colavolpe. tonnage. Dit wordt vastgesteld in een te Tokio verschijnend economisch tijdschrift, „Economist". Voor het uitbreken van den oorlog bedroeg de tonnage der Ver. Staten en van Engeland tezamen ongeveer 38 mil- lioen ton, zoodat men tezamen met de sedert dien gebouwde nieuwe tonnage van 8 mil- lioen ton, komt tot een totale hoeveelheid van 46 millioen ton. Wanneer men hiervan de 23 millioen tön door Duitschland tot zinken gebrachte ton nage alsmede de door Japan en Italië tot zinken gebrachte tonnage aftrekt, aldus ge noemd tijdschrift, kan men met zekerheid aannemen, dat de Engelsch-Amerikaansehe tonnage tot een derde van de vooroorlogsche sterkte is gedaald d.w.z. tot ongeveer 12 mil lioen ton. Naar 't tijdschrift nog opmerkt ligt deze hoeveelheid beneden het minimum der eischen van Engeland en de Ver. Staten De nieuwbouw in 1942 wordt geraamd op ongeveer 4 millioen ton, hetgeen veel te weinig is, wanneer men nagaat, dat Duitsch land alleen in de eerste helft van dit jaar evenveel tonnage tot zinken heeft gebracht. De moordenaar van Darlarf. De naam van den jeugdigen moordenaar van Darlan zou Morand zijn. De dader, die 22 jaar oud was, zou er na zijn eerste verhoor zijn verwondering over hebben uit gedrukt dat Darlaii niet onmiddellijk na de eerste schoten was overleden. Toen de politie hem mededeelde dat Darlan op weg naar het ziekenhuis was gestorven, zou Morand hebben gezegd: „des te beier" en „ik ben bereid voor de daad te. sterven". Engelschen boven W. Duitschland. "'Enkele Britsche bommenwerpers hebben gisteravond stoorvluchten zonder militaire beteekenis naar West-Duitschland onderno men. Hier en daar uitgeworpen brisantbom men veroorzaakten slechts geringe schade aan huizen. Keuringen voor de Waffen SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons me de, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen,'dat thans de mogelijk heid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindl in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nedërland zal blijven. Tijdens de keuringen voor Öe Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diegenen mel den, die tot de Germaansohe-SS in Neder land willen toetreden. 4-1-43 9.00 uur: Rotterdam, Deutsche* Haus, Westzeedijk. 15.00 uur: Tilburg. Lange Schij- straat 66. 5-1-43 9.00 uur: Roermond, N.S.D.A.P. Swalmerstraat 61. 15.00 uur: Den Bosch, Hotel Noord- Brabant, Markt 45. 6-1-43 9.00 uur: Arnhem, Weverstraat 16fc 15.00 uur: Hengelo, Deutsches Hau? 7-1-43 9.00 uur: Zwolle, Hotel Peters. Markt. 15.00 uur: Assen, Frieslandkazerne. Vaart zuidzijde. 8-1-43 9.00 uur; Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 14.09 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 9-1-43 9.00 uur: Amsterdam, school. Iepen weg 13. 10-1 43 10.00 uur: Utrecht. Wehrmacht- heim, Mariaplaats. 11-1-43 10.00 uur: Amersfoort, Dienstge bouw. Leusderweg. 12-1-43 10.00 uur: Den Haag, Café Den Hout. Bezuidenhoutsoheweg. Binnenkort zal in de Turksche hoofdstad een Ita liaansche economi sche delegatie arri- veeren om met de betreffende Turk sche instanties on derhandelingen te voeren over een handelsovereen komst tusschen bei de landen. To Toledo heeft generaal Franco de plaats in oogen- schouw genomen, waar op de funda menten van het be roemde Alcazar, nieuwe kazernes zullen worden ge bouwd Te Maarn is op den onbewaakten overweg in den ouden Scherpcn- zeclscheweg de 58- jarige wielrijder H. P.. tuinman, wo nende te Maarsber- gen door een uit Utrecht komenden trein gegrepen en op slag gedood. De wal aan den Atiantischen Ocean. Vele der bouwwerken, w door de vestingpioniers ontworpen zijn, worden in den grond en de rotsen uitgeboord. In zulke gevallen is het onderzoeken der rcinen en het uitwerken der bouwplannen, welke den hoofdarbri der vestingpioniers uitmaken, bijzonder zwaar. (PK Vcnnemann PBZ/R P Dzjiboeti onder De Gaulle. Uit offieieele Engeluclie bron wordt ver nomen. dut BritHOhe en Gaullistische strijd krachten zich meester hebben gtrm.-yikt van Dzjiboeti, de hoofdstad van Fransch Soma'- Uland. De Ungeladhe nieuwsdienst meldt hierom trent nog, «Dit Maandag een verdrag onder teekend is, krachten* hetwelk Fransch So- ni.illland mot inbegrip van «Ie haven Dzji boeti naar generaal De Gaulle is overgegaan Hot agentschap Ofi heeft Dinsdagavond een bericht, uitgegeven over de gebeurtenis sen ln Fransch Somalilii.nd, dat in hoofdzaak overeenkomt met de reeds gepubliceerde berichten. Het luidt: De ICjjgelHch-GaulIiBtlncho troepen, die 26 December bet gebied v.ui do kust van Soma li land aangevallen en Tsjobelo bereikt had den. hebben bun opmarsch voortgezet. Het moederland staat op het oogenbllk niet meer ln verbinding met deze kolonie. Uit Britsche bron wordt mndecodcHd. dat de ICngelseh- Gaullistlsche troepen Dzjiboeti bereikt en de stad bezet hubbon. Door de Kngclsche auto riteiten zou een gouverneur benoemd zijn. Gaullisten in Fr. Somaliland. Havas meldt, dat Zondag een Engelsch- Gaullistisch vliegtuig boven de hoofdstad van Fransch Somaliland. Dzjiboeti, gevlo gen cn vlugschriften uitgeworpen heeft, waarin de intocht der Gaullistische strijd krachten werd aangekondigd. 's Avonds hadden deze troepen reeds het plaatsje Tsjebele bereikt en zich inester gemaakt van de versterkte punten Boeet en Megar op 3 K.M. ten Westen en ten Zuiden van de voornaamste verdedigingslinie. Missie uit Fr. N. Afrika in de V.S. Naur de Britsche berichtend lenst uit Washington meldt heeft Roosevelt Dins dag besprekingen gevoerd niet de beide leden van de op het oogenbllk in de Vereonlgde Staten vertoevende delegatie uit Frunsch Noord-Afrika. de generaals Bethounrt en Dubreull. Het bezoek van de Gaulle nan Washington is uitgesteld. Corflell Huil heeft op een'persconferentie zijn bevrediging uitgedrukt over de benoe ming van generaal Girnud als opvolger vAn Darlan HIJ sprak de hoop uil dut deze be noeming een stap nader zal zijn op den weg fot de verbroedering van alle Franseben. De Britsche berichtendienst meUlt. dat generaal Juin Is benoemd tot opperbevel hebber der Fransche strijdkrachten ln Noord-Afrlku". Ds zender van Marokko heeft Dinsdag avond medegedeeld, dut iwii tweede Anie- rlkuansche delegatie In Dukar is aange komen. Mededeeling De bureaux van Redactie en Administratie van de Haarlemsche Courant zijn verplaatst naar KORT NIEUWS. Twee recher cheurs betrapten te •Amsterdam nabij de .Westlandgracht twee mannen, die het vleesch van zes geslachte schapen, in gonjezakken verpakt, aan het overladen waren van een vlet in een bakfiets. Het bleek, dat het vleesch af komstig was uit een schuur in den Sloterpolder die tot clandestiene slacht plaats was inge richt. In een an dere schuur wer den nog afvaldee- len van 7 schapen aangetroffen, doch het vleesch was reeds verdwenen. Vermijdt het aanvragen van een hooger gas. of stroomrantsoon. Verzoeken worden slechts bij hooge uitzondering ingewilligd. Aanvragen om een hooger of extra rantsoen gas en of eleetriciteit, verzoeken om alge— hcete of gedeeltelijke kwijtschelding, dan wel restitutie van boeten, enz. worden dooi de energiebedrijven èn door het Rijkskolen- bureau krachtens de gegeven voorschriften behandeld. Alleen dan ook. wanneer men overtuigd is, dat de door de gas- cn clcctri- citeitsbedrijven vastgestelde rantsoenen niet op de voorschriften zijn gebaseerd, kan men zich tot het Rijkskolcnbureau wenden. In dat geval moeten de requestranten hun verzoek vergezeld doen gaan van een volledig en door net energiebedrijf geverifieerd overzicht der verbruikcijfers van 1939 af, alsmede van de toegekende rantsoenen. Ter bevordering van een goeden gang van zaken wordt eventueelen reclamanten hei volgende met nadruk geadviseerd: behandelt in uw brief aan het Rijkskolcnbureau kort cn zakelijk niet meer dan één onderwerp; zendt uw aanvraag via het gas- of clectriciteitsbe- drijf, met verzoek haar, voorzien von dc noo- dige gegevens, aan het Rijkskolcnbureau 'e doentoekomen. Wilt u niet vla het energie bedrijf correspondceren, vraagt dan van t.o voren een opgave van uw stroom- en/al gas verbruik van 1939 af. alsook van de rantxoe- i, die u zijn toegewezen cn sluit de door het energiebedrijf verstrekte gegevens bij uw rechtstreeks aan het Rijkskolcnbureau to zen den brief in Er wordt met nadruk op gewezen, dat alle verbruikers van gas en eleetriciteit er van overtuigd kunnen zijn, dat de hun toegewezen rantsoenen in overeenstemming met dc gel dende bepalingen zijn vastgesteld. Het heeft dus weinig zin, tenzij dc omstandigheden van den verbruiker bijv. door inkwartiering be langrijk zijn gewijzigd, het gas- of electrlci- teitsbedrijf om hoogere rantsoenen te vragen. Maakt het daarom de gas- en eleetriciteit bedrijven niet lastig met mondelinge of schriftelijke verzoeken, aangezien deze vrii- wel zeker toch moeten worden afgewezen. Voorts komt het slechts bij hooge uitzondcrin" voor, dat Ten door deze bedrijven nfgewezt-r verzoek door het Rijkskolcnbureau nlsno< kan worden ingewilligd. Het is dus meesten tijds nutteloos wanneer men zich over oen door het gas- of electriciteitsbedrijf genomen beslissing gaat beklagen bij het Rijkskolen- bureau. De stem der SS. Luistert op Vrijdag 1 Januari van 11.30 tot 12.00 uur over dc zender Hilversum 1 op golf lengte 415 meter naar do speciale uitzending van de stem der S.S. Onderwerp: „Front en vaderland In nieuwe jaar", o.a. een belangrijk vraagg» 1: met SS-Gruppenfuchrer Router •ZATERDAG 9 JANUARI '43 BIJ onze vrijwilligers, voorwaarts. Over ongebaande wegen gait het steeds Vroolllkheid - HuiïlOr (SS PK Keinzel O/H P c) Lachen

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1