KLAROEN "radio VUUR- AANMAKERS ISEÏVS Smeenk Jan Vessies, Leraar M.O. EBECO HUWELIJK 't Opklapbeddenpaieis Juweelen, Goud en Zilver J.J. Heijnen, Zijiweg 111, Haarlem uw. Zooals het klokje thuis tikt.. JUWEELEN EN GOUD? H. W. DAMES N. J. Groot Zn. „De Wetjman" Jonny's Escuc'ero's AAN HET EINDE. lil. De jaren 1940 en 1941 hebben een ont zaglijke krachtsinspanning van Duitschland gevergd. Het eerste jaar bracht de bezetting van Denemarken en Noorwegen, Nederland en België, gevolgd door de doorbraak der Maginoi-lmie en de overwinning op de ver bonden legers van Franschen en Kngelschen die eindigde met de volkomen nederlaag van Frankrijk. Het voorjaar van 1941 bracht den Duitschers de zege in Zuid-Oost Europa waarna dé zomer den oorlog met Rusland zag ontbranden, die de Duitsche troepen nog voor den winter voor de poorten van Leningrad en Moskou en aaii de oevers van de Zwarte Zee bracht. Wanneer we aan het einde van 1942 ons verdiepen in de positie van Duitschland ten aanzien van de oorlogshandelingen kunnen we de behaalde resultaten aldus samen vatten, dat dit jaar gekenmerkt is door een breed opgevatte consolidatie van de behaal de vooroeeien eenerzijds, door het systema tisch vervolgen der krijgsverrichtingen an derzijds, het laatste gekenmerkt door een znet succes bekroond streven, op de belang rijke punten van het oorlogsiooneel initiatief in Duitsche hand te houden. Dit veilig stellen van de gunstige voor gaarden, in de'beide voorafgaande jaren behaald, is niet uitsluitend het werk der legerbevelhebbers geweest. De vorige oorlog heelt de onmiskenbare waarde van een „thuisfront" in het licht gesteld, de mach tige organisatie, die het ongestoord voort gaan van het economisch leven moet garan deeren en, niet in de laatste plaats, de zorg draagt voor het oorlogspotentieel. Duitsch land nu is er voortreffelijk m geslaagd, de hiertoe noodige voorzorgen te treffen. Hel doodelijk gevaar der blokkade is ten eene male verijdeld. Europa heeft in het afgeloo- pen jaar zichzelf gevoed. Het moge waar zijn, -dat de herinnering aan de vooroorlog- sche jaren in Duitschland zoowel als elders de gedachte opriep aan tijden, toen er zoo veel meer en zooveel meer verscheidenheid van Jeeltocht was, de gruwelijke voedsel- nood, die gedurende den vorigen oorlog de volkskracht ondermijnde, werd voorkomen en vormt zelfs geen dreigend gevaar meer, te minder sinds de in Rusland veroverde gebieuen nieuwe, veelbelovende mogelijk heden scheppen. De wapenindustrie werkte het geheele jaar op meer dan volle sterkte en tenslotte beschikte men over de voor treft eiij kg organisation Todt, die met haar machtige apparatuur zoowel de Russische wegc-n egaliseert en de normalisatie van spoor- en waterwegen daar te lande, ter hand heeft genomen als den bouw van een fianschen Westwal van dB" 'Noordkaap tot Biarritz uitvoerde en thans practisch vol tooid heeft. In die alies zit systeem, zit de vaste lijn, die het leger het vertrouwen schenkt, dat het in tien rug beveiligd en gesteund wordt en zonder twijfel ligt hierin een der oor zaken van de rustige vastberadenheid die de Duitsche oorlogshandelingen in het af- gejoapon jaar kenmerkten en die militaire kringen te Berlijn dezer dagen deden op- merueuf Wij zuuen In de toekomst in staat zijn, ue zwaartepunten van blezen oorlog zelf te bepalen en te scheppen, terwijl wij b' 't het tijdstip van nieuwe operaties bepalen, zonder hierin door den vij.... gestoord of geïnfluenceerd tè wot- den, ben strijd legen Sovjet Rusland heeft dit jaar ongetwijfeld het zwaartepunt van de Duitsche oorlogsvoering gelegen. Nadat de najaarsveldlocht van 1941 de Duitsche en verbonden legers het hierboven genoem de front had opgeleverd trad de winter on verwacht met ongewone felheid in en de moeilijkheden begonnen toén eerst recht als gavolg van wanhopige tegenaanvallen der Sovjets. Dat de troepen in deze maan den van welhaast arctische koude hun stel lingen wisten te behouden vormt fn wapen feit op zichzelf, Ejn zoodra de barre win ter voorbij was volgde een tijdperk van krygsvernchtingen, die een herhaling vorm den van den „Blitzkrieg" der vorige jaren. De slagen bij Wolchow, de aanval by Char- kov. de val van Sebastopol liggen nog versch m ieders geheugen. Het koebange- bicd niet zijn rijke petroleumvelden viol in Duitsche handen evenals jfet oliegebied van Maikop. Maar eerst recht bleek het opzet der legerleiding, toen nadat de groote slag m de bocht van den Don was geëindigd, de troepen oprukten naar de Wolga en door het beleg en de verovering van Stalingrad de controle over deze ook strategisch zoo be langrijke rivier verkregen. Gezwegen van de ontzaglijke verliezen, die de Sovjets aan menschen- en krijgsma- tenaal hebben geleden, spreekt het gewicht van de dit jaar in Rusland behaalde suc cessen voor zich zelf want het is duidelijk, dat voor de Russische legerleiding de toe komst weinig hoopvol kan zijn zonder de Kaukasisehc petroleum, zonder de, rijp landbouwproductie van de Oekarine en hi '°pv petroleum, zonder de. rijke JfPJuctie .van de Oe' Koebangebied en zonder de industriege bieden van Dort en Donetz. Met gespannen aandacht heeft de wereld voorts de Duitsche verrichtingen 1 Noord- Hoofdredacteur: J. v. Baudewyns, Haarlem (afw.). Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad F. C. Derks. Haarlem. Chef van Dienst er. Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmecr, Heemstede. Buitenland: J C. van der Laag, Heemstede. Ilaagsch Redacteur: B. Korsten, Heemstede Stad en Reportage: J. a Steen Jr.. Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel. IJmul- <len. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. Kruachen. Jtü middel tegen onzuiver bloed, oorzaak van Rheumatlck. hoofdpbn en slapte. iK Si CSCHEN f Cexondhcid voor een celïl -per di£. R.Apoih «a Drag. 041.0.76. 1.47. N.V. Kow*t,c« Afrika gadegeslagen. Rommels onverwachte manoeuvres gaven aanleiding tot allerlei gissingen en het waren in het Britsche kamp niet eens de ergste pessimisten, die het ergste voor Alexandrië vreesden, toen de Duitsche vecht wagens al verder en verder Oostwaarts trokken. Het einde van dit jaar heeft veel opgehelderd, waartoe ook Rom mels recente terugtrekken op nieuwe stel lingen heeft bijgedragen: het laat de Duit sche legerleiding vrij onverschillig, of het Noord-Afrikaansche leger de El Alamein- stetting bezet of zich in Tripolis ophoudt. Hoofdzaak is, dat de troepen er zijn en dat de zoogenaamde Punische driehoek, die im mers reeds den Ouden bekend was, door de Spilmogendheden beheerscht, wordt. En in dit verband moge gewezen worden op de onbegrijpelijke kortzichtigheid van de Ame- rikaansche landingstroepen, die vlak voor Bizerta den pas markeerden en zich niet van deze vesting meester maakten, daar mede de Spil gelegenheid gevend, zich in Tunis te nestelen en beslag te leggen op een bij uitstek belangrijk strategisch punt als genoemde haven oplevert. Want hier mede blijft de Straat van Sicilië afgesloten en wordt Engeland bij voortduring gedwon gen, zijn transporten via Kaap de Goede Hoop te zenden. Hiertegenover valt het strategisch gesproken geringe voordeel van een paar honderd Kilometer woestijnzand, die het achtste Britsche leger momenteel bezet, in het niet De Spil beheersebt de Middellandsche Zee ziedaar den oogst van 1942. In weerwil van tallooze grimmige voor spellingen bleef al wat ook maar in de verte iou kunnen wijzen op een aanval op de Ëuropeesche Westkust achterwege. Slechts een redelooze opoffering van menschen- levens mogen de belachelijke pogingen ge noemd worden, die aan de namen Boulogne :n Dieppe een droeve vermaardheid gaven. Dat overigens met iedere mogelijkheid van een verrassing in het reusachtig kustgebied rekening wordt gehouden, is geen bewoner van onze lage landen onbekend gebleven Met aanwending van alle mogelijkheden waartoe de teri eingesteldheid aanleiding geeft, ligt een dioht aaneengesloten keten van versterkingen l^ngs de kust ter be teugeling van iedere poging van Angelsak sische zyde om vasten voet in Europa te krijgen. Moge het Oostfront en de Westwal ver- iedigingsliniës vormen van nimmer ge- jvenaardé uitgestrektheid, oneindig grooter is het terrein, waarop het Duitsche marine wapen zich beweegt. Wij mogen allengs ge wend zijn geraakt aan de berichten, die er van gewagen, hoe Duitsche onderzeeërs >pereeren in het gezicht van New-York, aan de Zuid-Afrikaansohe kust en in de Noordelijke IJszee, het feit blijft, dat geen Sritsch of Amerikaansch of gestolen schip ter wereld veilig is voor de Duitsche iorpedo. Wanneer men nagaat, dat in drie jaar meer dan twintig millioen ton scheepsruimte aan de Dintsche onderzee boot ten offer viel, springt de waarheid van hot gezegde in het oog dat deze oorlog er een is van de duikboot tegen de scheeps werf en dat de laatste den doodelijken wedstrijd zou kunnen winnen, kan nie mand meer gelooven. d>e de taal der nuch tere cijfers verstaat. Engelands "■'Achilles pees aldus de hierboven geciteerde dem uit Berlijn wordt vezel voor vezel doorgesneden. Wat het jaar 1943 brengen moge, de af- geloopen maanden hebben doen zien: een Angelsaksische alliantie, die zelfs onder -anwending van alle krachten den Spil in :iet bezit heeft moeten laten v*an al zijn oosities, onder erkenning van haar supe rioriteit overal waar men elkander ont moette. een Rusland, dat zonder genade uit de Ëuropeesche levensruimte wordt gewezen, een groeiend Groot-Duitsch ge bied, waarop voor elk Germaansch volk, iat uit eigen kracht zioh een beter toe komst verlangt te scheppen, plaats levensmogeliikheid zal zijn. Mogen wij allen de lessen der historie verstaan. Zij heeft in het afgeloopen jaar duidelijke taal gesproken. D. AGENDA Donderdag 31 Dec.: Frans Hals: „De ge prolongeerde echtgenoot" (18 jaar) 2.30 en 6.30 uur. Palace „Traummusik" (alle leeftijden) 2 en 7 uur. Rembrandt: „Rem brandt" (18 jaar) 2.30 en 7 uur. Luxor: „Zondagskinderen" (alle leeft 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: „Wiener Geschichten" (14 jaar) 2 en 7 uur. Vrijdag 1 Jan.: Stadsschouwburg: „Johan" 2.15 en 7.30 uur. Gem. Concertzaal: Orkest Dick Willebrandts en anderen, 7.30 uur. Bioscopen: 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur (Frans Hals: 2, 4.15, 6.30 en 8.45 uur, Moviac 2, 7 en 9 uur). Saterdag 2 Jan. Stadsschouwburg": Kin dervoorstelling „Tom Poes en de sprekende koe", 2.15 uur. Gem. Concertgebouw: Orkest Boyd Backman, 7.30 uur. Bioscopen: mid dag- en avondvoorstellingen. Zondag 3 Jan.: Stadsschouwburg: „Rpxini- Express", 2.15 en 7.30 uur. Gem. Concert gebouw: (turnzaal) Gys Beths-kwartet, 2.30 uur. „De Verloren zoon" 7.30 iiur. Bioscopen 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. (Frons Hals 2, 4.15, 6.30 en 8.45 uur; Moviac 2, 4, 7 en 9 u. Maandag 4 Jan.: Stadsschouwburg: Jacol van Lennep „De Sabijnsche Maagdenroof" 7.30 uur. Bioscopen: middag- cn avondvoor stellingen. Nachtdienst apotheken: Geopend van 's avonds 7 uur af: Loomeyer, Barteljoris- straat 11, Tel. 10175; Parkapotheek, Klever parkweg 13. Tel. 11793; Teyler-apotheek. Teylerplein 79, Tel. 17946. Van Zate -Van Zaterdag 2 Jan. 7 uur n/n. af znn geopend: Van Rijn, Kleine Houtweg 15, Tel. 10539; Loomeyer, Zijiweg 34, Tel. 12495; Nolf, Kruisstraat 26, Tel. 11174; Schoterboschapotheek, Rijks straatweg 19, Tel. ,12711. Mr. dr. A. D. H. Fockema Andrea, vice- president van het Arnhemsche gerechtshof, heeft thans afscheid uit deze functie genomen, aangezien hij met ingang van 1 Januari we gens het bereiken van den pensioengerechtig den leeftijd de rechterlijke macht verlaat. BERICHT AAN ADVERTEERDERS. Op last van hoogerhand wordt met in gang van 1 Januari 1943 een z.g. normali seering van de breedte der advertentie kolommen voor de Nederlundsche dag bladen ingevoerd. De kolombreedte der Haarlemsehe Courant (Kennemer Editie) ondergaat daardoor een vermindering tot 43 m-M. In overeenstemming hiermede worden ook de advertentietarieven ge wijzigd. Deze zullen voortaan als volgt rijn: Losse plaatsingen 3 tot 15 m.M. J 1.05. Elke millimeter meer 7 cent. Regelabonnement 1500 m..M., 5 cent per millimeter. Rubriek Trekkers: voor werkzoekenden an aangeboden betrekkingen 4 cent per millimeter. Alle andere advertenties van particulieren in dezelfde rubriek: 6 cent per millimeter. Voor de geheele oplage der Haarlemsehe Courant zijn combinatie regelabonne- menten verkrijgbaar voor gelijkloopende plaatsing tegen betaling van een toeslag an 25 pCt. voor de Kennemer Editie van het tarief der Haarlemsehe Editie van 11 cent per millimeter. Alle vorige tarieven zijn hiermede ver vallen. Bij de jaarwisseling. Weer dwaalt ons oog over de kroniekei van het afgeloopen jaar en op dezen avond maakt ieder de balans op van zijn eigen verwachtingen, zijn goede en zijn slechte daden in het afgeloopen jaar. En de weten schap, welke op dezen laatsten avond van het "-oude jaar onze overpeinzingen be- heerscht, n.l. dat onze dagen slechts scha duwen zijn, welke voortglijden langs den einder der eeuwigheid, maakt onze diepste gedachten menigmaal eerlijke r, ook waai het onszelf betreft, dan in het leven van eiken dag wel het geval is. Er is wel geen mensch, die dezen Oude jaarsavond niet worstelt met moeilijke vraagstukken, problemen zoowel in mate- rieelen zin, als zijn overtuiging betreffend Laten wij ons realiseeren, dat het laatste woord in dezen aan de historie isDit besef, dat de geschiedenis geen rekening kan houden met onze persoonlijke wen- schen en verlangens, moet oorzaak zijn, dat onze gedachten op den laatsten avond van 1942 eerlijk zijn, opdat wij 1943 ook zullen beginnen met eerlijke wenschen en beslui ten. Een volle ls geen verzameling toevallig op een bepaald ijtdstip levende individuen, binnen bepaalde grenzen, een volk Is eeuwig en zijn generaties zijn slechts golven in een zee zonder stranden Wanneer iemand zegt, dat hij 't beste voor zijn volk wenscht. moet hij zijn oog op de toekomst richten. Als een Nederlander zegt, dat hij het beste voor zijn volk wenscht, moet hij beseffen, dat het niet gaat om de materieele welvaart van zijn, van onze generatie, of om die van het groepje menschen, dat toevallig onge veer zoo denkt als hij zelf. Hij moet weten, dat Nederland niet langer een imperium is, dat gemakkelijk leven kan bij de gratie van andere grootere volkeren, die klaar het licht in de oogen niet gunnen. Wij moeten nieuwe wegen zoeken om als klein volk met een groote traditie voort te bestaan en de histo rische ontwikkeling leert, dat deze wegen voeren naar het nieuwe Europa, dat be dreigd wordt door zijn erfvijanden: Rusland Amerika. In dit nieuwe Europa, dat op het oogen- blik tot stand komt door den heldenmoed der Ëuropeesche soldaten aan de fronten, is plaats voor ons, mits wij ons die plaats waardig toonen en haar zelf veroveren. Dat kan alleen doordat wij onze verdeeldheid en partijstrijd opgeven; deze taak, welke thans reeds op onze schouders is gelegd door onze kinderen en kinds kinderen, is alleen uit te voeren, als wy samenwerken en onze kleine geschillen vergeten. Moge 1943 voor het Nederlandsche volk het jaar der sa menwerking zijn! UITSPRAKEN. van A„ koopman te Haarlem, had op 6 November gepribeerd in te breken in een sigarenfabriek alhier om voor eigen gebruik rookwaar te kunnen meenemen. Wegens po ging tot inbraak werden veertien dagen ge leden acht maanden gevangenisstraf tegen hem geëischt. Hij werd veroordeeld tot drie maanden. Twee leden van het personeel der druk.- kerij „De Spaarnestad" E. H, en C. H. V. hadden in den zomer van vorig jaar actetas- schen en schrijfmachines gestolen en deze voorwerpen aan A, P. V. verkocht. Tegen de dieven was acht maanden, tégen den heler vier maanden geëischt. De rechtbank veroor deelde hen heden vonform. RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 1 JANUARI 1943. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.30 Torenmuziek (opn.). 7.45 Harmonie-orkest (opn.). 8.15 De zin van het boer zfjn 8.45 Vlool- solumet planobegeleiding (gr.). 9.00 BNO Nieuws berichten. 9.15 Gesprek met Peter. 9.30 Nieuw jaarsmorgen zonder zorgen. 11.30 Front en Va derland ln het nieuwe Jaar. 12.00 BNO Nieuwsbe richten en actueel praatje. 12,15 Nieuwsjaarscan- tatc van Bach: Nedcrlandsch Kamerkoor en het Amsterdamsch Bach-orkest. 12.45 Toespraak tot de Nederlanders in den vreemde. 13.00 Musette- orkest cn soliste. 13.30 Gevraagde gramofoonpla- ten. 14.00 „De eerste", cabaretrevue. 15.00 Nieuw- jaarswcnschen uit Finland, 16.45 BNO Nieuws berichten. 17.00 Muziek voor twee klavieren. 17.30 Bertus van Dinteren en zijn orkest. AU Intermezzo: Orgel en plano. 18.30 BNO Nieuws berichten. 18 40 Sport van den dag. Vanaf 19.li alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Het Amsterdamsche Kamermuziekgezelschap. 19.15 Duitsche taalcursus. 20 15 Duchtige avond klanken. 21.45 BNO Nieuwsberichten. 22.00 Mu sette (gr.). 22.20 Uit het filmarchief (gr.) 23.10— 24.00 Bekende ouvertures en voorspelen (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.30 Zie Hilversum I. 9.J5 Kleuters wenschen Artikel Aardappelen Appelen Beschuit Bloem 466 t.l Boter Brandstoffen DISTRIBUTIEBONNEN Bon Kaart 01A Aard OlPAard. 3-73Reserve OlBesch. 469A!gcm. 63Boter 59Boter 05 BVErandst. i. 08 BVBrandst. l. 05 KFBrandst 01A Brood 01 n Brood 3-10, 4-01 Reserve OiVersn. 01A Tabak OlCigaretten Eenheids-zeep N, O.Eenheidsz. 412, 431, 45? Algem. 2-77Reserve 465Algem. <?0Algem. 471Algem. 464 Algem. n. 46-JAlgem. 473Algem. 63Boter 59Boter 01 Melk OSPetr. 4-02Reserve MText. (m.) OlATabak 463Algem. 02, 03Versn. OlATabak OlTaptem. 01 t.n Brood Cacao Chocolade Cigarelten Havermout Jam Kaas 460 t. Kofflesurrog. Margarine Melk Petroleum RÜst Scheerzeep Sigaren Suiker Suikerwerk Tabak Taptemelk Toiletzeep N, O, PToiletz. Vermicelli 472Algem. Vleesch OlAVleesch olBVleesch Waschpoeder N, O, PWaschp. 413, 432, 433A1gem. Hocv. kg. 1 kg. 75 gr. 70 gr. 125 gr. 125 gr. 1 eenh, 1 eenh. 400 gr. 50 gr. 150 gr. 100 gr. - 20 st. 20 st. I rants. 1 rants. 3 st. 250 gr. 125 gr. 125 gr. 500 gr. 100 gr. 250 gr. 125 gr. 1 3V lit." 2 lit. 500 gr 45 gr. 5 st. 1 kg. 100 gr. 25 gr. 1 3'4 lit. 1 rSVits. 100 gr 100 gr. 25 gr. t,n. 2 kg. 2 Jan. 2 Jan. 31 Dec. 2 Jan. 23 Jan. 29 Dec. 10 Jan. 31 Dec. 28 Feb. 30 Apr. 2 Jan. 2 Jan. 23 Jan. 23 Jan. 2 Jan. 2 Jan. 31 Dec. 31 Dec. 31 Dec. 23 Jan. 23 Jan. 23 Jan. 23 Jan. 23 Jan. 20 Feb. 29 Dec. 10 Jan. 2 Jan. 9 Jan. 31 Dec! 2 Jan. 23 Jan. 23 Jan. 2 Jan. 2 Jan 31 Dec. 23 Jan. 2 Jan. elkaar gelukkig nieuwjaar. 9,45 Orgelconcert en zang. 10 30 Godsdienstige uitzending. 12.00 BNO Nlowsberlchten en actueel praatje. 1215 Pro gramma-overzicht, 12.20 Salonorkest. 13.00 Nieuw Jaarstoespraak door den Leider. 13.30 Pianovoor dracht. 14.00 Joost van den Vondel's „Gijsbrecht van Aemstel", gevolgd door een berijmde nieuw- ianrswensch door Thomasvaer en Pieternel. 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17,00 Zang met pianobe geleiding en cello en piano. 17,45 Spiegel van den dag en BNO: De Jordaner vertelt over so ciale nooden. 18.00 Zuid-Afrikaansche liedtes (gr.), is !5 Een jaar strijd om de eer van den arbeid. 18.30 T-heo Uden Masman en zijn dans- orkest. 19.00 BNO Engelsche uitzending: Hol land's political aspects. Voor de radio-centrales: Kooizong (gr.). Vanaf 19.15 alleen voor de radlo- centrzing. die over een lijnverbinding met de studio beschikken, is.15 Een strijkorkest. 19.45 BNO Nieuwsberichten. 19.55 Een strijkorkest. 20.15 De wetenschap dient de menschheid: „De weg van de suiker", luisterspel. 20:45 Het Con certgebouworkest en solist (gr.). 20.10 Avondwil- dlng. 22.20—24 00 Zie Hilversum I. ZATERDAG 2 JANUARI 1943' HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Een bocrenkopel brengt een aubade (gr.). 30 BNO Nieuwsberichten. 7 40 'Musetteplaaties (gr.). 8.05 Duitsche taalcursus. 8.30 BNO Nieuws berichten. 8 40 Gesprek met Peter. 8.50 Beroemde orkesten o.l.v. beroemde dirigenten (gr). 9.30. Spiegel van den dag. 9.37 Beroemde orkesten o. 1. v. beroemde dirigenten. 10 00 Bertus van Din teren cn zJJn orkest. 10.30 Dc tijd zal het leeren. 10.45 Wiener Bohème orkest (gr.). 11.00 Bertus van Dinteren en zijn orkest. 11.30 Cello en plano. 12.00 Almaank. 12.05 Theo Uden Masman en zijn dansorkest en gramofoonmuzlek. 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Otto Hendriks en zün or kest. 13.45 Ztgeune-rwijsjes (gr.). 14.00 Berlijnsch Opera Orkest (gr.). 14.30 Ëuropeesche tijdschrif- tenschouw. ÏS.OO ,.F.n nu., de Jeugd", een vroo- Itjke vacantlercvue. 16.45 BNO Nieuwsberichten. 16.53 Canzoni Napolitane (gr.). 17.00 Orkest Bartho Dckket- en de Spaansche zangeres Carmenclta. 17.30 Episode, luisterspel, 18.00 Orgelspel. 18.30 B NO Nieuwsberichten. 18.40 Radlo-raadsel-ru- briek. 19,00 BNO Poltlek weekoverzicht. Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Aangenaam, mijn naam is Willy. 20.15 Sopraan, bas en piano. 21.00 Plano en orkest (gr.). 21.45 B NO Nieuwsberichten. 22.00 Daar ls het nog kou der (gr.). 22.20 Groote orkesten spelen lichte composties (gr.). 23.00—24.00 Een vlot dansje cn een vroolijk liedje (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15 Zie Hilversum X. 7.40 Ochtendgymnastiek. 7 50 PoUtlek weekpraatje (opn.). 8.05 Luchtige ochtendklanken (gr.). 8.30 BNO Nieuwsberichten. 8.40 Orkestcomposities van Jean Sibelius (gr.). 9.00 Amusementsorkest (opn.). S.15 Voor de huls vrouw. 9.20 Amusmentsorkest (opn.). 10.00 Gods dienstige uitzending. 10.30 Kamermuziek van Haydn en Mozart (gr.). 11.00 Voor de jeugd. 11.20 Het Bielefeldcr kinderkoor (gr.). 11.30 Berlijnsch' Staatsopera orkest en solist (gr.). 12.30 Boeren- 'and I11 bock en krant. 12.45 BNO Nieuwsberich- en. 13.00 Programma-overzicht. 13 05 Het Hol- landsch instrumentaal kwintet. 14.00 Godsdiens tige uitzending. 14.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 15.00 Het Kamer Opera-orkest en solis ten. 16.00 Rhapsodie van Brahms (gr.). 1615 Het jonge hart, voordracht. 16.45 BNO Nieuwsberich ten en Spiegel van dan dag. 17.00 BNO Uitzen ding voor Nederlandsche zeelieden. 17.30 Ge mengd koor „Pro Musica" en gramofoonmuzlek. 18.00 Als ik 't voor 't zeggen had. 18.10 Landmana Lust. 18.30 Waken of droomen, gevarieerd pro gramma. Vanaf 19.15 alleen voor de radio-cen trales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Viool en orkest (gr.). ;o.45 BNO Nieuwsberichten. 19.55 Brusselsch Trio (gr.). 20.15 Van de eene melodie ln de andere (gr.). 21.45 B NO Nieuwsberichten. 22.00 BNO Actueele be schouwing. 22.10 Avondwijding. 22.20-r24 00 Zie Hilversum L FEUILLETON Irene Keller's dubbele leven Door Fred. Andreas. 55) „Ook dan gaat het niet. Want dat ik Barra liefheb en u niet, dat blijft toch zoo. Daarom verandert er niets, ook al wil hij niets meer van me weten." Ze geloofde op dat oogenblik, wat ze zei, hoewel er dagen en 'nachten waren geweest, waarin haar gevoelens haar twijfelachtig waren voorgekomen. „Men kan zijn heele leven niet uitsluitend op liefde instellen," meende Dael. „Liefde alleen is niet genoeg." „Toch wel. Ik kan niet met een man leven, dien ik niet lief heb." „Daar zou toch wel een uitweg op le vin den zijn. Je kunt het gerust aan mijn gevoel voor tact overlaten, did ik je niet lastig zal vallen, zoolang je mij niet hebben wilt." „Is dat dan nog een huwelijk „In elk geval kan het er een wenden en dan in geen geval een van de slechtste." Irene schudde het hoofd. „Nee, dat zou ik niet kunnen. Er zijn al te veel leugens, te veel misvattingen in mijn leven geweest. Het zou tegenover u bedrog zijn en dat zou ik niet kunnen.... daarvoor bent u te goed voor me." „Laat het dan aan mij over, of ïk me drogen wil voelen of niet." „Nee, nee", antwoordde zij beklist. „Dat laat ik niet aan u ovér. Het is veel beter, dat ik volkomen openhartig ben en u zeg, dat het niet gaat. Hoe schoon het ook is, verzorgd te worden, de vrijheid, zichzelf fatsoenlijk te kunnen vinden, is schooner. En als ik me niet met Barra kan verzoenen, dan mag ervan komen, wat ervan komt. Ik neem het wat het ook isdesnoods het ergste." „Je bent overstuur, Irene!" „Nee nee, als het tot Iets ergs komt, dan is dat de consequentie van mijn loven. Dan het voor me bestemd en ben ik er niet schul dig aan." Ze drukte haar sigaret met zulk een beslist gebaar uit, als was dit een afscheid en elk verder woord overbodig. „Beloof me ten minste één ding," zei Dael. „Dat we elkaar nog éénmaal terugzien na de onlmoeting met Barra." „Ja." antwoordde zij rustig, „dat kan ik u beloven. Maar het maakt_ loth geen verschil, hoe de afloop ook zijn mag. Brengt u me nu misschien terug, mr. Dael?" Dael had duidelijk het gevoel, dan slag ver loren te hebben. Niet wat Irene gezegd had, maar de manier waarop dat gebeurd was. Alleen bleef hem de mogelijkheid, als min naar geduld te oefenen, en dat stond hem met aan, zoo min als het geschikt was, haar tot andere gedachten te brengen. En het zou hem ook niet afgaan. Hij kon alleen nog den uitslag met Barra afwachten; misschien dat haar trots het dan niet langer uithield. (Wordt vervolgd). De BEZORGSTER van de LIBHLE te Santpoort, Hngelingerweg 1U8 is verhuisd naar J. T. CREMEHLAAN 15, 2 x bell. WANTEN OORWARMERS AANMAAKHOUT HANDWARMERS ZADELDEKJES bij Kal verstraat 14 I.Tmuiden-0. TANDARTS ZATERDAG 2 JANUARI GEEN SPREEKUUR. Te koop gevraagd alle soorten HUISRAAD tegen de hoogste waarde. Dagelijks te ontbieden N.V. v.h. S. Water drinker, Kloosterstraat no. 15, Beverwijk. Telef. 3331. PIck-up en Platenwisselaars, niet ouder dan 6 jaar, te koop gevraagd. Trompstr. 3, IJm.-O. Ik geef toch meer voor uw RADIO, f200—f600. Brieven met typenummer onder no. T 841 Bur. van dit blad. HONDEN Trimmen, plukken, wasschen, ontklitten, oor-, nagel- en tan- denverzorging zijn in onze prijzen inbegrepen. Kynologischc Inrichting „De Ijdeltuit" GEBR. VEENINGA Jacobijncstr. 10-18 - Tel. 13265 Haarlem. NEEM 'EEN BEVERO/UK Ik wensch U een glansrijk Nieuwjaar ZWITSAl FABRIEK!N 3iiiiiiiiiiimtmmimitmitiiimii:iii9ii"" "M3ii|i|b =mtiijiiiimiimiiimiim.-,p.?, Marken keurt r te' en kiest Niemeijer's koffïesurrogaatf- VAN HOUTENS ïv Een smakelijk w—- 'nagerecht zoo'n Van Houten's pudding I Een puddmg al, des,erf I, «lid Ven «en zal bevredigen en U hebt noodlg Vanllln 10 cIt citroen, caramel, abrikoos, banaan. framboien, advocaat, room- smaak J2'/a cis VanHouten's PUDDINGPOEDERS bHBMimatmaiia Mededeeling! Om dc vaste gebruikers van Medinos, de cnpillnir actieve tundcrcain, gerust te stellen, deelen wij mede, dat momenteel door on9 op volle enpneïteit wordt gefabriceerd en ook afgele verd. Elke bonafide weder- verkoopcr, die ook voor- f heen regelmatig Medinos in voorraad Jind, kan dus, bij inlevering van een ledige een volle lubc Medinos Tandcrcnm ver strekken. Groote tube 65 c. Normale tube 35 cent. QVilsluilenit verkrijgbaar bij aoolhckers, drogisten, eti dc tfreciaalbranche. MEDINOS LABORATORIA. Te koop gevraagd: OUDE BOEKEN Albums - Bibliotheken „EUREKA", Kruisweg 13 Telefoon 18530. PIANO voor beginnelingen en gevorderden. Muziek paedagogiek. Theoretische vakken, o.a.. Algem. muziekleer; Harmonie Muziekgeschiedenis; Solfège. - Behalve het onderwijs aan niet- vakstuderenden ook volledige opleiding staatsdiploma. - Eén onzer leerlingen slaagde dit jaar met uitstekende resultaten voor het-toel. examen Amst. Conserv. - Prospectus Wordt zonder enige verplichting toegezonden. TORENSTRAAT 47, TELEFOON 3769, BEVERWIJK Vuursteenert en vuurspeeie Wenscht U op zeer discrete wijze In kennis te komen? Wendt U dan tot het grootste meest vooraanstaande bonafide Bureau in ons land. Volkomen serieuze bemidde ling! Discretie is voor ons een persoonlijke eerezaak. Alle inlichtingen worden U geheel vrijblijvend, in blanco couvert, toegezonden door BUREAU „SUCCOUR". Agatlxa- straat 145, Den Haag. Telefoon 2 lijnen: 770754770713. Kantoor-uren van 109- GROOTSTE SORTEERING IN DE NIEUWSTE MODELLEN. OPKLAPBEDDEN. Alle maten, alles voorradig. Ook 1- en 2-pers verticaal. - 40 modellen, ombouwen met boven- en zij kasten. Java kapok bedstellen. dekens, divanbedden, spiraal matrassen. Grootste keuze. Eerste klas Onbeperkte garantie. MONSTERKAMERS ORIONWEG 8, HAARLFM.NOORD bij Zaanenlaan. Telefoon 23932 VERKOOP UW RECHTSTREEKS en zonder tusschenhandel VOOR GOOTSTEEN. W.C., EN UW HOUTWERK, r hebt U maar weinig Glorine noodig. Want Glorine reinigt enorm I Glorine: het toovermid- del voor de huisvrouw. „leder heeft zijn wensch - en ieders wensch is niet dezelfde". Pecsius. Uw zeer persoonlijke wenschen worden, waar het fijne bon bons betreft, volko- vervuld door Maar U is pas èchl thuis in Uw EIGEN huis. Be schikt U niet over ver mogen? Geen nood, - wordt ROHYP spaarder en leg nog vandaag den grondslag voor een eigen huis! Vraag ons om in lichtingen N.V. BOUWKAS ,.R O H Y I' Heerengr. 124128, A'datn Inlichtingen worden verstrekt door C. VISSER Hzn., IJMUIDEN Makelaar en Taxateur - Wijk aan Zeeërweg 91 - Telefoon 4830 Wat is thans de waarde van Een vakman bepaalt voor U de geldende waarde. Je adres voor taxatie is: ANTIEKHANDEL KRUISSTRAAT 19 HAARLEM TELEFOON 16910 Wij koopen Uw Brillanten en Sieraden. Q\afmotiuittenten^ Beverwijksche Steenhouwerij Telef. 3138 - Monniken weg 1 Prijzen scherp concurreercnd Vraagt catalogus an<ze Joowzaat NIEUWJAARSAVOND spelen de van half acht tot half elf. Gewone consumptieprijzen*

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2