Voetbal bij de jaarwisseling. Trawler zonder roer. Santpoort heeft lastige taak. Aantrekkelijke wedstrijd van Terrasvogels. Kinheim ontvangt Helder. Belangstelling voor Stormvogels 2! Komen de eerste klassers Zondag a.s. niet in het veld, voor een aantal clubs uit de lagere regionen zijn wel wedstrijden vast gesteld. Santpoort trekt naar Z F. C. en zet het nieuwe jaar dus in met een zware wedstrijd. Geloof echter maar niet, dat de Santpoorters daarom zich maar reeds van tevoren geslagen achten Verre van dat Daarvoor heeft de groote overwinning, welke op de Alkmaarsche Boys behaald werd, hun een te sterk zelfvertrouwen ge geven De voorhoede weet nu weer, dat zij doelpunten kan maken en de verdedigin; heelt gemerkt, dat zij bij het door haar toe gepaste systeem 'n vrij hecht bolwerk vormt Dat dit groote zelfvertrouwen nu aan stonds zal leiden tot een overwinning op het sterke Z.F.C., gelooven we nu direct niet, maar één Öing weten we wel zeker: Een 7-0 nederlaag als destijds op eigen terrein, wordt het zeker niet. We durven zelfs nog een stapje verder gaan en verkondigen, dat een gelijk spel ons niet zou verwonderen, temeer' nu de Santpoorters door de over winning van de Boys op H.B.C. weer dicht door de Alkmaarders op de hielen gezeten worden. Vooruit dan, roodbroeken, speelt daar aan den Westzanerdijk voor wat jelui waard zijn TcrrasvogelsH.F.C. Aan den 'lerrasweg vindt een zeer be langrijk treffen plaats, n.l. tusschen Terras- vogels en H.F.C. Nu onze omgeving var eerste klas voetbal, of liever, van voet balwedstrijden tusschen eerste klassers, wat heel iets anders is verstoken is, kunnen wy den voetballiefhebbers aanraden, daar eens een kijkje te gaan nemen. In de eerste plaats, omdat een spannende partij voetbal te verwachten is en dan, omdat 't H.F.C. Is, dat op bezoek kom^ H.F.C., eens de club van Jlannus Fancken, het voctbal-pheno meen. thans de club van den sympathiekcn sportleven Haarlemscheu rector dr. Spoel- der, H.F.C., dat vroeger synoniem was met H(ollcnds) F(ijnste) C(orabinatie). De Haarlemsche „good old" is in den loop der jaren door verschillende oorzaken, lee- lijk afgezakt en daarom vinden we het zoo verheugend, dat thans diezelfde „good old" weer een bod doet naar de bovenste plaats. We weten, dat velen in den lande den Spanjaardslaanbewoners die plaats van harte zouden gunnen, we gelooven zelfs niet ver mis te zijn, als wé'beweren, dat er ook irj de Terrasvogels-'gelederen velen zijn,, die dat doen, maar we zijn er evenzeer van overtuigd, dut de Vogels hun sportjeven plicht zullen doen. M.a.w. H.F.C. zal het aan den Terrasweg zwaar te verantwoorden krijgen. Destijds wonnen de H.F.C.'ers op hun eigen terrein met 3-2, doch we geloo ven, dat ze thans met een gelijk spel de handen dicht mogen knijpen. •Kinheim leverde Zondag j.l. een kranig staaltje door den sterken Zandvoortmeeu- wen een puntje afhandig te maken, 't Moge dan ai waai zijn, dat de wedstrijd meer spannend dan fraai was, 't blijft onder dc gegeven omstandigheden een flinke presta tie den Zandvoorters op eigen terrein een puntje afhandig te maken Zondag ontvangen de Kinheimers Helder, wat voor IJmuidenaren wel eens aanleiding zou kunnen zijn de ex-Stormvogels Krab en Booy in actie te gaan zien. Er is een aanmerkelijk verschil in de prestaties der Heldersche voetballers in uit en thuiswedstrijden: Zijn zij op eigen ter rein moeilijk te kloppen, in bun uitwedstrij den blijken de puntjes heel wat duurder te zijn. W«e rekenen er dan ook op, dat Kin heim zeker één puntje thuis houdt. En Stormvogels 2 De Stormvogels-reserves wisten Zondag j.l. ook V.S.V. 2 aan hun zegekar te binden, waarmede ze 'n lastige klip omzeilden. Met dezen wedstrijd sloten zij hun thuispro gramma af en zullen nu verder in hun uit wedstrijden tegen Alc. Victrix, Helder en A.F.C. moeten toonen, dat ze ook in uit wedstrijden wat in den mars hebben. Zondag trekken ze naar Alcmaria Victrix 2, waarvan eenigen tijd geleden op eigen terrein met 4-0 gewonnen werd. Opk nu kunnen de blayw-hemden weer winnen, mits ze hun tegenpartij niet onderschatten. Nu het eerste elftal niet speelt, kunnen ze een sterk elftal op de been brengen, dat onder de bezielende leiding van Jan Tol zeker in staat is, om op beide punten beslag te leggen. De V.S.V.-reserves moeten naar H.F.C. 2. Daar de Stormvogels het eenige weken ge leden aan de Spanjaardslaan niet verder dan een gelijk spel konden brengen, zullen we voor de V.S.V.'ers maar niet op meer rekenen. Santpoort 2 ontvangt aan de Kweekers laan T.Y.B.B. 2, tegen welke vereeniging in Haarlem-Noord gelijk werd gespeeld. Thans voelen we wel weer voor een dergelijk re sultaat. We willen dit overzicht besluiten met a onzen sportieven lezers een voorspoedig 1943 toe te wenschen. Br. van de „Wij- zagen"-rubriek verzocht ons dit ook namens hem te doen. WAARHEEN, STORMVOGELS Tactiek, bij voetbal van groot belang. Agenda IJmuiden. Donderdag 31 December. Thalia: Dolores weet wat zij wil, 7.30 uur De Pont: Geen voorstelling. Vrijdag 1 Januari. Thalia. Tot ziens. Franci.ska! 7.30 uur. Kleeren maken den man, 3 en 5 uur. De Pont: Kora Terry, 3 en 7.30 uur. Zaterdag 2 Januari. Thalia: Tot ziens.... Franeiska 7.30 uur. De Pont: Kora Terry, 3 en 7.30 uur. Zondag 3 Januari. Thalia: Tot ziens.... Franeiska! 7.30 uur. Kleeren maken den man, 3 en 5 uur. De Pont: Kora Terry, 3 en 7.30 uur. Maandag 4 Januari. BioscopenZie Zaterdag. Nieuwjaarsboodschap „Weest op uw hoede Br. Voor onze eerste klassers zijn op den eersten Zondag in liet nieuwe jaar geen wedstrijden vastgesteld. Gaven we V.S.V. aan den vooravond van zoo'n vrijen Zondag destijds den raad. er eens over na te denken, welke manier de beste was, om den achterstand op Feyenoord in te loopen. ie Stormvogels adviseeren we zich eens roed te bezinnen over dc wijze, waarop dc laatste twee wedstrijden gespeeld moeten worden. VVant inderdaad, de toestand der Stormvogels is precair: Momenteel hebben zij van alle clubs de meeste verliespunten. zoodat de hoop gevestigd is op nederlagen van H.B.S.. Volewyckers en Xerxes in de(n) wedstrijd (en), welke deze clubs bij Stormvogels ten achter zijn. Wii hadden het hierboven „over de wijze, waarop". Ja, inderdaad, techniek is een oornaam onderdeel van het spel, doch een technisch goed onderlegde ploeg éal even goed menigen wedstrijd verliezen, als zii de tactiek verwaarloost. Hoeveel temeer zal dit nog het geval zijn bij een ploeg als die van Stormvogels, welke ook in technisch opzicht nog al te kort schiet. Welnu, in hun beide wedstrijden tegen H.B.S. hebben de Vogels groote tactische fouten gemaakt, die de oorzaak werden van de beide nederlagen. Op het groote H.B.S - terrein ging alle verband tusschen aohter- hoede en middenlinie verloren door het sterke opdringen van Schporl. Het gevolg was, dat Van der Vegt c.s. er lustig op los scoorden. Op 't Stormvogels-veld vond iets derge lijks plaats. Had men ven tevoren den wed strijd tegen H.B.S. „geanalyseerd", dan was men tot deze conclusie gekomen, dat een gelijk spel goeddeels voldoende zou zijn geweest, om de onderste plaats verre van. zich te houden. Stormvogels toch zou in dat geval na 16 wedstrijden 13 punten ge had hebben en H.B.S. na 15 wedstrijden 10. We weten wel, dat Stormvogels dan nog niet absoluut veilig'zou zijn geweest, doch ons lijkt de kans, dat H.B.S. met een nog betrekkelijk zwaar programma voor der boeg den acii terstand geheel zou inloopen. niet groot, in ieder geval niet groot ge noeg, om volledig op winst te spelen. Ons parool voor den wedstrijd tegen H.B.S. zou dus geweest zijn: Met een gelijk spel dijn w.e tevreden. Dit houdt in. dat we bij den 01 en 02 stand zonder de verdediging te verwaar- loozen, den nadruk op den aanval zouden gelegd hebben en dat deden de Vogel' ook maar dat we na het scoren van den gelijkmaker hel zwaartepunt maar op d( verdediging gelegd zouden hebben. En dit verzuimden de Stormvogels. De blauw- hemden bereikten daarmee, dat ze in 't veld sterker waren, inderdaad, maar daar staat tegenover, dat we aanvallen van he* Haagsche aanvalsquintet gezien hebben waarbij dit hoogstens nog maar had af te rekenen met de beide achterspelers der Stormvogels. Dat dit nog niet tot ernstiger gevolgen leidde, vond zijn oorzaak in het feit, dat Kraak een paar maal op phenome- nale wijze een zeker schijnend doelpunt wist te voorkomen. Uit dit alles blijkt, dat Storm vogels in haar beide wedstrijden tegen H.B.S. ten opzichte van taktiek-verwaarloozing wèl leergeld heeft betaald. En uit den laatsten wedstrijd tegen H.B S. valt nog meer leering te trekken. In de eerste plaats, dat men het beste resultaat bereikt door zich rustig te concentreeren op het spel. Dan, dat vrije trappen vaak hot beste resultaat opleveren, wanneer zij vlug en tóch met overleg genomen worden, gevolgd door een snel rèageeren door de medespelers van den vrije-trap- nemer. Twee zulke vrije trappen leverden den Hagenaars evenveel doelpunten op. En tenslotte leerde deze ontmoeting den Vogels, dat er wat gang in de voorhoede kwam, toen Van der Linde z'n entrée in deze linie deed. Als nu Schoorl eens naast, hem kwam te staan, wie weet, of de ont moetingen tegen ADO en Sparta dan toch nog niet wat opleverden. Want daar moet het op aan. Stormvogels! STORM OP ZEE De Albatros had moeilijke dagen achter den rug. De reis had naar IJsland geleid, waar de bemanning onder moeilijke om standigheden de visscherij had moeten uit oefepen. Er was weinig rust gegund, want de vangsten waren behoorlijk geweest. Nu de boot weer op weg naar de thuishaven was, kregen de opvarenden voor het eerst weer gelegenheid behoorlijk rust te nemen Zij konden zich flink wasschen en den brand in de pijp steken, ze konden een ge moedelijk praatje maken en trachten na ti gaan wat het resultaat van den dagenlan- gen arbeid zou zijn. Over het algemeen werd een goede besomming verwacht en dat was ook noodzakelijk, want tot dusver had de trawler weinig geluk gehad. De Albatros was op 58 gr. N.B. en 1 gi 45 min. W.L. toen aan de rust een einde werd gemaakt. Het weer was slecht jgewor den, zoodat niet mdcht worden geaarzeld de noodige maatregelen te treffen. Alles vlotte echter naar wensch, waardoor niemand redenen aanwezig achtte om pessimistisch te zijn. Langzaam ging de tijd voorbij. De storm bleef aanhouden en er stond een hooge zee. die oppassen de boodschap deed zijn. De schipper verliet zijn plaats op de brug niet. aangezien hij gewend was voorzichtig te zijn. En hij kreeg er geen spijt van, dat hij verzuimd had zijn kooi op te zoeken. Ge heel onverwacht was de trawler aan een zonderlinge beweging onderhevig en spoedig werd daarna het vermoeden den schipper bevestigd, dat er met het i iets verkeerd was gegaan. De gevolgen wa ren erger dan hij had gevreesd. De Albatros bleek het roer te hebben verspeeld Ernstig waren de gezichten van de vis- schers toen zij hoorden wat er was gebeurd. Zij hadden immers al meer gehoord van schepen, die het roer kwijt raakten en het zeer moeilijk, kregen. Juist nu zou veel van de zeemanschap en het initiatief van schip per en bemanning worden gevergd. Het kwam er op aan ondanks ontmoedigende tegenslagen stand te houden en steeds weer te zoeken naar een mogelijkheid om liet schip te blijven.beheerschen Weldra bewees de schipper, dat hij alles zins voor zijn taak was berekend Na eenig nadenken besloot hij- van de scheerplank aan stuurboord een noodroer te maken. Om dit te bereiken - werden de krammen aan de scheerplank verplaatst, waarna aan de achterzijde staaldraden door de oogen wer den gehaald, door de kluisgaten werden ge leid en vervolgens stevig werden vastge maakt. De karwei was hiermede nog niet opgeknapt. Twee staaldraden werden ieder aan een kant van de voorzijde der scheer plank bevestigd en daarna door de kluis gaten getrokken. Tenslotte werden deze met het stuurrad verbonden. Heel wat moeilijkheden moesten er wor den overwonnen voor alles tot tevredenheid tot stand was gebracht. Maar het resultaat was een prachtige belooning voor het flinke werken. Thans was het weer mogelijk van de brug af te sturen. Voldaan besloot de schipper de reis te vervolgen. Twee uren Onderlinge competitie D.C.IJ. Ook thans is door den competitieleider het ge- heele programma der hoofdklasse en tweede klasse afgelast. Mogelijk zal door de gewijzigde omstandigheden een grondige reorganisatie der competitie noodzakelijk blijken te zijn. Voor de eerste klasse zijn drie partijen speeld namelijk: Hoek—Koetsier 1—1; Schaap—Bal 0—2 en Swier -P. v. d. Velde 0—2. Schaap had een onverwachte nederlaag, waar door de spelers volkomen gelijk staan. De stand luidt: T. Dukcl 13 g«sp. 17 pnt.; Koetsier 13—16; Bal 14—17: Visser 13—15: Hoek 1314; Schaap 1012; Jonker 11—10; v. d. Velde 13—12; Scha- ger 12—5 en Swier 10—4. Groote belangstelling voor jeugdcompetitie. Twintig spelers in twee klassen. Steeds meer belangstelling blijkt- er bij de jeugd, voor de damcompetltie der junioren van D. C. IJ. te bestaan. Totaal feebben zich twintig spelers opgegeven, welke in twee klassen zijn Ingedeeld. Precies zeven uur hield Dukel een causerie over het damspel, waarna de notatie werd ge leerd. Daarna werd de tweede ronde der competitie gespeeld. Rustig en met veel animo verwerkten de jeugdige deelnemers serieus hun partij. Hier onder volgen de uitslagen der. tweede ronde: Groep A: w. Groene veldM. Goedhart 2—0; had het oponthoud geduurd, maar het had erger kunnen zijn De storm wilde maar niet gaan liggen. De trawler kwam hierdoor slechts moeizaam vooruit en zoowel aan de voor- als aan de achterzijde werd veel water gemaakt. De schipper bleef zich echter vastberaden too nen. Hij zorgde er voor, dat de stuurman op het achterdek geregeld op het noodroer lette, opdat onaangename verrassingen di rect zouden kunnen worden opgemerkt. Den volgenden dag kreeg men desondanks een tegenslag te bestrijden. Een staaldraad aan stuurboord knapte af, zoodat er onmid dellijk moest worden gestopt. Spoedig kwam de boot stil te liggen, maar men kon niet meer voorkomen, dat twee bladen van de schroef door'de scheerplank werden stuk geslagen. Het noodroer moest met de winch worden opgeheschen, waarna een nieuwe staaldraad werd gebezigd. Toen kon de reis weer worden voortgezet. Wanneer er opvarenden waren geweest, die op een spoedige kentering van de weers omstandigheden hadden gehoopt, kwamen deze bedrogen uit, want in plaats van in kracht af te nemen, werd de storm steeds wilder, terwijl ook de zee in ruwheid toe nam. De toestand was zeer gevaarlijk ge worden, aangezien het heel wat voeten in de aarde had het schip op déh juisten koers te houden. Toch werd met volle kracht ge- Weer ging een dag voorbij en opnieuw bracht deze zorgen. De s.chipper besloot het schip weer te doen stoppen, aangezien hij voorzichtigheid steeds noodzakelijker acht te. Hij besloot nieuwe staaldraden in te scheren. Gelukkig waren de weergoden eindelijk goedgemutst. De wind was bedui dend kalmer geworden, hoewel de zee ruw was gebleven. Bijna vierhonderdlwintig zeemijlen waren met het noodroer afgelegd, toen er een vuurschip in zicht kwam. De trawler had een kwartier noodig om te draaien. Daarbij waren zooveel moeilijkheden ondervonden, dat de schipper een collega te hulp riep, die er toe bereid bleek te zijn de Albatros met zijn trawler in de haven te sleepen. En zoo kwam het einde van een lastige reis, een tocht, die schipper en bemanning van de Albatros gelegenheid had gegeven te toonen, dat zij niet voor een kleintje waren vervaard en over een schier onuitputbaar doorzettingsvermogen beschikten. Motorrijwielen en banden ontvreemd. Drie inwoners van IJmuiden-Oost aangehouden. Enkèle maanden geleden werden er eenige motorry'wielen en autobanden ontvfeemd. De politie stelde een nauwkeurig onder zoek in, dat' tot de aanhouding van drie inwoners van IJmuiden-Oost leidde. Hier mede bleek een goede greep te zijn gedaan, want toen zij aau den tand werden ge voeld legden de gearresteerden een vol ledige bekentenis af. Gereformeerde Kerk. In de Gereformeerde Kerk aan de Noorder kade zal Donderdagmiddag om drie uur een Oudejaarsdienst door ds. S. E. Wesbonk wor den geleid. Cand. J. Haitsma gaat Nieuwjaars morgen om tien uur in een samenzijn voor. NED. HERVORMDE GEMEENTE. In de Hervormde Kerlc gaat Ds. Johs Brons geest Donderdagavond om zeven uur voor in ;n Oudcjaarsavonddicnst. Burgerlijke Stand. Geboren: P. L. Fronenbroek z., De Gene- stetlaan 34, Velsen; P. Bakker z., J. van Heemskerkstraat 91, IJmuiden; C. J. Bak ker. d., Engelmundusweg 118, IJmuiden; H. J. te Lindert z., Groeneweg 21, IJmui den; A. Zwart z., Casembrootstraat 53, IJmuiden; P. Dekker d., Zeeweg 168 IJmui den; L. Plug z., de Weerdstraat 18, IJmui den; H. v. d. Wel z., Rijksweg 190, Velsen; E. Koomen, Bloemstraat 25 IJmuiden; C. J. van der Meer, d., Corverslaan 82, Velsen-N.; U. van Delden d., Tasmanplein 13, IJmuiden; J. Heijens d., Wijkermeerpol- der 26, Velsen; P. Haan z., Voorplaats 7, Santpoort; W. Heilig z„ Kanaalstraat 154 r., IJmuiden; H. Zuidervaart, d., Gr. Hout of Koningsweg 30, Velsen-N.; E. Demmers d.. gTü: v!i.cl%nhd ------ z.. Visseringstraat 16 rd., IJmuiden; G. Ch. Wigehert z., Tulpcnstraat 20, Santpoort; C. Prins, z., Ahornstraat 7, IJmuiden; J. van Messelingen z., Beverwijk; A. Ligthart d., Kennemerplein 27 IJmuiden. Overleden: J. Veldhuizen, 74 j„ echtgene. van K. Verlaar, Amsterdam; A. J. de Reus, 2 maanden z. van A. de Reus, Prineestraat 22 r.f Velsen-N.; F. J. Maas, 71 echtgen. van J. H. Nijcnhuis, Biezenweg, Santpoort. 2—0; D. Rledeman—E. J. Rledeman 0—2; Aarden burg—R. Dunne 2—0. Groep B: G. Post—C. Schoon 2—0; W. Post— J. Schoon 0—2; DubbeldG. Post 0—2; H. Sjouw W. Post 0—2; L. Vooys—Mcnlekamp 20. Dat er vinnig en enthousiast gespeeld wordt blijkt wel uit het feit, dat geen enkele partij in remise eindigde. Voor liefhebbers bestaat nog tot Dinsdagavond gelegenheid zich in het clubgebouw van D. C IJ., Royal, kosteloos te laten inschrijven. BUBBELTJE EN KNOR Teekening Hessels (Pax Holland m.) BEVERWIJK De voetbal In hjpt nieuwe jaar. Alleen D.E.M. in het veld. De Ncd. Voetbalbond schenkt den mecsten Beverwijksche clubs een rustig begin van het nieuwe jaar. De Kennemers hebben voor den tweeden keer achtereen e%n vrijen Zondag en zullen als toeschouwer fungeeren bij de wed strijden O.S.V.Alkmaarsche Boys en Z.F.C. —Santpoort. Veel winstpunten zien wij voor de beide mede-candidaten voor de onderste plaats hierin niet. De. positie aan de staart zal dan ook wel ongewijzigd blijven. Van de derde klassers komt alleen D. E. M. binnen de lijnen. De Wijkers gaan bij Scha gen op bezoek en kunnen daar, wanneer zij de zaken serieus aanpakken" minstens een gelijk spel behalen. De Schagenaren beschik ken allerminst over een elftal, dat aanspraak kan maken op de plaats, welke zii nu innemen op de ranglijst. Zij bouwen hoofdzakelijk op dc verdediging en trachten door snelle uit vallen een voorsprong, te behalen. D. E. M.' achterhoede achten wij wel in staat den Sehagen-aanval te bedwingen, maar of dc voorhoede een doelpunt zal weten te „brou wen" is de vraag. Ondanks het groote veld- overwicht tegen het zwakke G. V. O. wisten zij zelfs niet eenmaal het net te vinden Mis schien zullen de D. E. M.'ers het nieuwe jaat wel met de Voornemens bezield beginnen en is dit zoo, dan kunnen zij dat Zondag al bewijze».. De vian Maenhout heeft een vrijen Zondag, maar zal toch met belangstelling uit zien naar de verrichtingen van Zaandijk, dat, wil de spanning er in blijven", van K. V. V moet verliezen, en G. V. O. G. V. O. geven we echter niet veel kans tegen Succes. Mochten de Zaankanters ech ter puntenwinst behalen dan wordt de po sitie van de Beverwijksche clubs zeer precair. Ook de reserves van Dc Kennemers zullen Zondag eindelijk weer eens in het strijdperk treden en wél in een uitwedstrijd tegen R. C. H. II De Kennemers kunnen nu het eerste vrij heeft een vrij sterk elftal op de been brengen, maar of zij de Racing kunnen kloppen gelooven wij niet. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. C, Spanjaard. H. Man- «leweg 7 en M. Schoorl, Oosterwijkstraat 5. Toek. adres; Oostertuinen 4 7; J. A. de Graaf Creutzberglaan r> en O. Boom. Creutzbcrgl laan 117. Toek. .Adres: Orëutzberglaan 177; J. L. van Braak. Meeresteinstraai .4 en C. M. van der Plas, Meerensteinstraat 9. Took, adres: Meerensteinstraat 0; H. Hoogland. Matersweg 1 8 en G. A. O. Aardenburg. O. Matersweg 36. Toek. adres: Acacialaan 3. Getrouwd: O. J. Beekman en A. van Os; .7. Rademakers en K. Calf; Th. J. Jansen en M. Schotvanger; A. Bijl en E. M. A. van Duin; W. M. Kleine én Af. C. Alles; J. Kal- ter en P. Offerhans: G. J. Kuiper en A. M. van de Water; J. J. van Opzeland en P. Kup Bevallen; M. A. Warmerdam-de Klerk, d.. Helmweg 25, Wijk aan- Zee; O. A. M. Ne telenbos-Winter. d. Helmweg 71, Wijk aan' Zee; J. Peereboom-de Ruijter, z„ Hecms- kerkerweg 128; C. van Balen-Groeneveld, y... Heemskerkerweg 123: A. J. Blomvllèt- Mol. Havenstraat 131; G. de Swart-Corne- lisse, z., Breestraat 46; M. A. Struve-Bruin, z„ Grensstrflat'óiO; G. K. Groeneveld-Groen. <1., Regullerssfraat 37, A. W. F. Harmeijer- Lubbers, d„ Groote Houtweg 3; G. Ptro- vano-Numan, d„ Vondcllnan 13; C. van der Meij-Markx, d.. H. Mandeveg 11A; M. Ter. voort-Modderman, z„ Vondellaan 98; G. Aardenburg-Scheerman, d„ Vondellaan 13. Overleden: K. E. Schuijt. 81 jaar, vr„ Pe perstraat 36; j. Verschuren-Kuijlaars, 74 jaar. Peperstraat 17; B. Harkema, 5 jaar, vr.. Arendsweg 65; J. Oomen, 62 jaar. m., Wormerveer; P. Bergers, 61 jaar, m., Romer- kerkwag Cla; Af. Teeling, 70 jaar, vr., Afun- nikenwog 4, C. Scliellevis, 64 jaar, vr,. Wij- kermeerweg 1. De competitie van „Weenink". De onderlinge competitie van de Schaak club „Weenink" heeft een zeer spannend verloop. Dit blijkt wel uit het feit, dat dc kopgroep uit vier spelers bestaat, die allen nog evenveel kansen op het clubkampioen schap hebben. De stand in de eerste groep luidt als volgt: V. Ph. v. d. Kolk7 6 0 1 B. Stet 5 4 0 1 Ph. Bakker 5 4 0 1 P. Hart 4 3 0 1 F. v. Tuinen 5 3 0 2 K. Slings 3 1 0 2 A. Slings 5 0 1 4 G. L. Wijsman 6015 F. Hendriks 4 0 0 4 OPSTELLING VAN I). E. M. D. E. M. g|Tat Zondag met het volgende elftal naar Schagen: Pels; Does en Tesse- laar; Jansen, D. Schram en De Vries; Ter voort, Warfemius, De Vries Jr., C. Schram en Dekker. Als er zieken zijn. Voor spoedgevallen wordt op Nieuwjaars dag de dienst waargenomen door Dr. C. Ver- sélewel de Witt Hamer, Vondellaan 89, telef. 3969, en op Zondag 3 Januari door Dr. O. J. R. I.appöhn, Zeestraat 88, telef. 3652. Van 1 tot 3 Januari zijn de apotheek „Duin- wijk", Populierenlaan 44, telef 3380, en de apotheek „Velsen-Noord", Wijkerstraalwcg 134, telef, 3030, belast met de waarneming van den dienst. In de week van 3 tot 10 Ja nuari wordt de Zondags- en nachtdienst waar genomen door Apotheek Donker, Breestraat 61, telef. 3150. KERKDIENSTEN GAAN DOOR. Wij vernemen, dat de godsdienstoefeningen van de Ned. Hervormde Gemeente in Wijk aan Zee voerlOöpig nog gehouden zullen wor den, De diensten zullen echter niet in het kerkgebouw. maar in de consistoriekamer plaats hebben. (Polygoon/Meijer Pax m) KORT NIEUWS. De generaals Bergeret en Barret, beiden leden den Imperialen raad voor Noord-Afrika, zijn door de Fran- sche regeering van het Fransche staats burgerschap ver vallen verklaard. Generaal Ca- troux, de gevol machtigde van De Gaulle voor Syrië, zal naar Washing ton vertrekken om aldaar te beraad slagen over leve ranties aan Syrië en den Libanon. Deze besprekingen zijn een gevolg van de Engelsch-Ameri- kaansche ovëre komst aangaande de verdeeling van goe deren in het Nabu rige Oosten. OUDEJAARSAVOND. Oudejaarsavond.nu gaan de gedachten Even terug naar hetgeen is geweest. Al wat. de jaren om beurten ons brachten, Komt dezen avond weer eens voor den geest, 't Jaar spoedt ten einde, we tellen de slagen, Als straks de klok drfe-en-veertig inluidt Denkend opnieuw aan de vreugde en plagen Van 't oude jaar; mef zijn macht is het uit! Oudejaarsavond, weer uiten ^yij wenschen Voor 't óllerbeste; we meenen 't oprecht, 't Nieuwe jaar lijkt nu zoo goed voor zijn menschen Maar wat komt er van die wenschen terecht? Thans willen'wij daór toch maar niet aan denken. Nu willen wij éven opgewekt zijn, Opdat de blijdschap ons kracht, moed zal schenken. Breng, drie-en-veertig, ons veel zonneschijn! Een recordjaar voor de bloemenveiling. Omzet het half millioen ruim gepasseerd. Het oorlogsjaar 1942 is voor de bloemenvei ling ,,'t Centrum" een jaar geweest, dat met gulden letteren in de annalen van de veiling geschreven zal worden, want in de 25 jaren van haar bestaan is nog nimmer zulk een hooge omzet bereikt. Het omzetcijfer passeer de voor het eerst het half millioen en bedroeg f 538.928,88, tegen f 350.242,78 in 1941. Een ver meerdering dus van niet minder dan f 188.687,10. Dit gunstige resultaat is voornamelijk te danken aan de- hooge prijzen, welke in het afgeloopen jaar voor de bloemen besteed werden. Over het algemeen was de aanvoer kleiner dan in het jaar daarvoor, doch du veroorzaakte tevens dat het kleine aanbod doorgaans de prijzen ten goede kwam. De laatste maanden van dit jaar waren niet zoo gunstig, daar de prijzen toen aan een maxi mum gebonden waren. Ook het trekverbod deed op het laatst van het jaar veel invloed gelden, zoo zelfs dat in de afgeloopen maand de omzet met f 12.000 daalde. Hieronder laten wij nog een staatje volgen van de omzetcijfers sinds 1927; 1927 f 232.950,05; 1928 f 298.190,01; 1929 f 343.172,30. 1930 f 314.867,59; 1931 f 337.343,62; 1932 f 278.259,84; 1933 f 236.846,21; 1934 f 242.288,21; 1935-f 235.534,33; 1936 f 258.584,83. 1937 f 259.680,48; 1938 f 254.107,06; 1939 "10.813,76; 1940 f 237.111,65; 1941 f 350.241,78; 1942 f 538.928,88. VOETBALSCHEIDSRECHTERS. Blijkens de Spkr. zijn als scheidsrechters voor Zondag a.s. te spelen wedstrijden aan- ;ewezen: Z.F.C.Santpoort: J. P. Jobse; ichagenD.E.M.G. de Boer; Kinheim Helder; A. J. Grootegoed; Alcm. Victrix 2 Stormvogels 2: C. G. van der Hoff; H.F.C. 2 —V.S.V. 2: Joh. Kikkert; R.C.H. 2—Kenne mers 2: W. J. Linden. GEMEENTELIJKE DIENSTEN ZATERDAG GESLOTEN. De gemeente-secretarie, het distributiekan toor, alsmede de kantoren van de gemeente lijke diensten en bedrijven zullen met uitzon dering van het Havenkantoor Zaterdag den geheelen dag gesloten zijn. HET POSTKANTOOR EN DE FEESTDAGEN. Op 1 Januari zullen het postkantoor te Be verwijk en de daaronder ressorteerende hulp kantoren van 8 tot 9 uur en van 1 tot 2 uur voor het publiek zijn opengesteld Op Nieuw jaarsdag heeft één brief- en pakketpostbe stelling plaats. De tweede briefpostbestelling de middagbestelling zal in Beverwijk op 31 December, 2, 4, 5 en vermoedelijk 6 Januari opgeheven worden. PERSONALIA. Te Haarlem slaagde mej. W. Waardijk al hier, voor het diploma chiropodiste. „HET ZIEN VAN SCHILDERIJEN". Zaterdagmiddag l.s. wordt in de Menno- zaal aan de Parklaan do laatste cursusles ge geven door den heer Otto van Tussenbroek in den cyclus „Het zien van schilderijen". Deze cursus, waarvoor zeer veel animo be stond, werd door het departement Beverwijk van ,,'t Nut" georganiseerd. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Met ingang van Zondag a.s. zullen dc gods dienstoefeningen van de Doopsgezinde Ge meente weer gehouden Worden in de Mcnno- zaal aan de Parklaan. De kerk aan de Meer straat wordt ter besparing van brandstoffen gesloten. IJMUIDEN Uitreiking distributiebescheiden. Van Maandag af IJmuiden-Oost. Van 4 tot en met 23 Januari zullen in de gemeente Velsen op de bekende wijze weer distributiebescheiden worden uitgereikt en wel de levensmiddelenkaarten voor de tweede periode van 1943, aardappel- en groentenkaarten en nieuwe inlegvellen. Bovendien worden er vier vitaminetablet ten voor kinderen van drie maanden tot drie jaar verstrekt. Blijkens een advertentie in ons blad. van héden geschiedt de uitreiking voor IJmui den-Oost van 4 tot en met 9 Januari, voor Oud-IJmuiden en IJmuiden-West van 11 tot en met 14 Januari, voor Velsen-dorp en Driehuis op 15 en 16 Januari, voor Sant poort-dorp op 18 en 19 Januari, voor Sant- poort-station op 20 Januari en voor Velsen- Noord van 21 tot en met 23 Januari. De lokalen zijn als steeds geopend van negen tot twaalf- en van twee tot vijf uur, 's Zaterdags van negen tot twaalf uur. Oudejaarsdienst. De Oudejaarsdienst der Nederlandsch "Her vormde Gemeente te IJmuiden Oost zal dimaal niet in de Goede Herderkerk aan den Velser- duinweg, doch in het Vereenigingsgebouw aar> de Kalverstraat worden gehouden. De.leiding berust bij ds. G. F. Callenbach. Allen worden om half acht verwacht. Bethlehemkerk wordt gesloten. Zooals we reeds hebben medegedeeld zal ds. L. Lagerweg in de Bethlehemkerk aan de James Wattstraat Donderdagmiddag om vijf uur voorgaan in den traditioneelen Oudejaars dienst. Het samenzijn draagt wel een zeer bijzon der karakter, daar het bedehuls voorloopig zal worden gesloten. Kora Terry in De Pont. Bioscoop De Pont vraagt in het nieuwe jaar het eerst de aandacht voor een reprise van Kora Terry, een film, die in 1942 reeds te IJmuiden is vertoond. We hebben er des tijds een uitvoerige beschrijving van ge geven en het is. dus overbodig er ook dit maal breedvoerig over uit te weiden. In deze rolprent vraagt vooral het spel van de snel populair geworden Marika Rökk de aandacht, die haar dubbelrol met veel zorg heeft vertolkt en daardoor niet beneden de maat bleef. Zii beeldt twee zusjes uit, het eene als lief, eenvoudig meisje, dat ieders plaats kent en oog voor anderer belangen heeft, het ander als een jongedame, die hkar hart aan weelde, avontuur en succes heeft verpand en' als zoodanig zelf moei lijke situaties schept, waarbij tenslotte niets meer lean baten. Het verhaal van dé film is zeer onder houdend en da regisseur heeft het met ken nis van zaken verzorgd. Hierdoor is Kora Terry een film vol vaart en afwisseling. J. J. E. VAN BAARSEL. SANTPOORT NED. HERVORMDE KAPEL. Met ingang van Zondag 3 Januari zullen de avondgodsdiensten in de Ned. Hervormde kapel om vijf uur aanvangen De kapel Is, zooals be kend verduisterd. PREDIKBEURTEN. DONDERDAG 31 DECEMBER, VRIJDAG 1 JANUARI en ZONDAG 3 JANUARI IJMUIDEN"y NED. IIERV. KERK. Nieuwe Kerk, Kanaalstraat. Geen dienst. Zie "Bethlehemkerk. Bethlelieinkerk. James Wattstr. Donder dag 5: Ds. L, Lngerwey. l)o Goede Herderkerk, Velserduinweg. Donderdag. Ver. gob. Kalverstraat. 7.30: Ds. G. F. Callenbach. Zondag in de kerk Velscr- dulnweg 10 en 3.30: Ds. G. F. Cnllenbaeh, GEREFORMEERDE KERKEN. Geref. Kerk. Burgemeester Ram bonnet laan. Geen dienst. Zie Noorderkade. Geref. Kerk, Noorderkade. Donderdag 3: Ds. S. E. Wesbonk. Vrijdag 10: Cand. J, Haitsma. Zondag geen opgave. Geref. Kerk. Veiserduinweg. Donderdag 7: Ds. E. G. van Teylingen. Vrijdag 10: De, E. G. van Teylingen. Zondag geen opgave. Chr, Geref. Kerk. Marconistraat. Zondag 0 en 0: Ds. A. Zwiep. Geloofsgemeenschap Het Ix-ger des Heilfl gebouiv Willebrord. Zondag 10: Ileiligings- dfenst. 7.30: Vei'iwsaipgss'amenkomst. Ivangclisatle Gemeente Gods. Willebrord straat 10. Zondag 4.30: Samenkomst. Ned. Hervormde Evangelisatie^ Oranje straat 8. Zondag 10 en 3: Leesdlenst. Vrije Evangelisatie. Willebrordstr. 10, kleine zaal. Zondag 6.30; Samenkomst. Vergadering van Geloovigen, VVillems- b eek weg 22A. Zondag 10: Broodbrekcn. Maandag 8: Bljbolbespreklng en Bidstond. VELSEN Ncd. Ilerv. Kerk. Donderdag 7: Ds. Johs, Bronsgeest. SANTPOORT. Next. Herv. Kerk. Donderdag 7.30: Ds. R, H. Old e man. Zondag. 10.30 Ds. R. H. Oldeman. Nod. Herv. Kapel Donderdag 7. Ds. J, Adr. Visser. Zondag 10 en G: Ds. J. Adr. Visser. Catéch, Zondag 21. Geref. Kerk, Burg. Ensch.laan hoek Fr. Netscherlaan. Donderdag 7.30: Ds. II. J. ten Brink. Vrijdag 0.45: Ds. 11. J. ten Brink Zondag 9.4 5; Ds. J. W. Siertsema van Haar lem. 3: Ds. If. J. ton Brink (bevestiging ambtsdragers). Geref. Kerk Iif. H. V„ Wustelaan 90. Don derdag S: J. Blonet. Zondag 10: J. Blonet," hulpprediker. BEVERWIJK Ned. Herv. Kerk. Donderdag 8.30 in de Doopsgez. kerk. Meerstraat'. Ds. J. de Vrlee Vrijdag 10; Ds. J. de Vries. Zondag 10: Zen deling H. J. VVesseldljk. van Santpoort. DoopHgez, Gem. Donderdag 7: Dr. Alb. Vis. Zondag 10: Dr. Alb. Vis. Ver. v. Vrij*. Herv. Donderdag 3: Ds. H, J. Knstein, uit Hoorn. Zondag geen dienst. Ëvang. Lutli. Gein. Donderdag 7: Ds, J. Ph. Haumersen. Zondag 10.30: Ds. J. Ph. HAuniersen. Geref. Kerk. Donderdag 7: Ds. M. Feitsma Zondag 10 en 3Ds. M. Feitsma. WIJK AAN ZEE EN DUIN Ncd. Herv. Kerk (consistorie) Donder dag 6: Ds. A. J. Bronkhorat. Zondag 7. Ds. A. J. Bronkhorst. Vereenigingsgebouw. Donderdag 7.30; Ds. A. J. Bronkhorst. Vrijdag 10.30: Ds. A. J. Bronkhorst. Zondag ld: Ds. Joh. Brons- geest, uit Velsen. Dc ndkicn der Aqgio-Anwr. ravftailteeringsscfbMpvaart in 1942 (Polygoon/Meijer Pax m) Twee Hilversumsche recher- „•heurs, die in de Spechtstraat aldaar een sterke brandspiri- tuslucht waarnamen, deden in verschillende perceelen huis zoeking, waarbij zij in de wo ning van de weduwe G. in de keuken een complete distilleer derij ontdekten. Een melkbus was tot ketel gepromoveerd, terwijl voorts alles aanwezig was om de distilleerderij goea te doen functioneeren als koe lers, trechters, buizen, enz. Ook twee ticn-liter-flcsschen met juist gestookte jenever werden in beslag genomen. Vermoed wordt, dat de weduwe dit be drijf reeds geruimen tijd uit oefende, in navolging van haar man. die voor zijn overlijden dezelfde practyken uitoefende.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 4