HUWELIJK 't Opklapbeddenpaleis Juweelen, Goud en Zilver J. J. Heijnen, Zijlweg 111, Haarlem Voorzorg AAN HET EINDE. III. De jaren 1940 en 1941 hebben een ont zaglijke krachtsinspanning van Duitschland gevergd. Het eerste jaar bracht de bezettinj van Denemarken en Noorwegen, Nederlanc en België, gevolgd door de doorbraak der Maginot-lime en de overwinning op de ver bonden legers van Franschen en Engelschen die eindigde met de volkomen nederlaag van Frankrijk. Het voorjaar van 1941 bracht den Duitschers de zege m Zuid-Oost Europa waarna de zomer den oorlog met Rusland zag ontbranden, die de Duitsche troepen nog voor den winter voor de poorten van Leningrad en Moskou en aan de oevers van de Zwarte Zee bracht. Wanneer we aan het einde van 1942 ons verdiepen in de positie van Duitschland ten aanzien van de oorlogshandelingen kunnen we de behaalde resultaten aldus samen vatten, dat dit jaar gekenmerkt is door een breed opgevatte consolidatie van de behaal de voordeelen eenerzijds, door het systema tisch vervolgen der krijgsverrichtingen an derzijds, het laatste gekenmerkt door een met succes bekroond streven, op de belang rijke punten van het oorlogstooneel net initiatief in Duitsche hand te houden. Dit veilig stellen van de gunstige voor waarden, in de beide voorafgaande jaren behaald, is niet uitsluitend het werk der legerbevelhebbers geweest. De vorige oorlog heeft de onmiskenbare waarde van een „thuisfront" in het licht gesteld, de mach tige organisatie, die het ongestoord voort- Saan van het economisch leven moet garan- eeren en, met in de laatste plaats, de zorg draagt voor het oorlogspotentieel. Duitsch land nu is er voortreffelijk in geslaagd, de hiertoe noodige voorzorgen te treffen. Hel doodelijk gevaar der blokkade is ten eene male verijdeld. Europa heeft in het afgeloo pen jaar zichzelf gevoed. Het moge waar zijn, dat de herinnering aan de vooroorlog- sme jaren in Duitschland zoowei als elders de gedachte opriep aan tijden, toen er zoo veel meer en zooveel meer verscheidenheid van leeftocht wsfs, de gruwelijke voedsel- nood die gedurende den vorigen oorlog de volkskracht .ondermijnde, werd voorkomen en vormt zelfs geen dreigend gevaar meer, te minder sinds de in Rusland veroverde gebieden nieuwe, veelbelovende mogelijk heden scheppen. De wapenindustrie werkte het geheele jaar op meer dan volle sterkte ?n lonslötte beschikte men over de voor tref» el ijke organisation Todt, die met haar machtige apparatuur zoowel de Russische wegen egaliseert en de normalisatie van kW". e" waterwegen daar te lande ter hand heeft genomen als den bouw van een ganseden Westwal van de Noordkaap tot Biamlz uitvoerde en thans practisch vol tooid heeft. In dit alles zit systeem, zit de vaste lijn, die het leger het vertrouwen schenkt, dat hel m den rug beveiligd en gesteund wordt en zonaer twijfel ligt hierin een der oor zaken van de rustige vastberadenheid die zuKfcn van de rustige vastberadenheid die de Duitsche oorlogshandelingen in het af geloopen jaar kenmerkten en die militaire, kringen te Berlijn dezer dagen deden op- inei'Kcn: Wij zullen Jn de toekomst in staat zijn, ae zwaartepunten van dezen oorlog zelf te oepaJen en ie scheppen^ terwijl wi Dovci: en liet tijdstip van nieuwe operaties kunnen c.:-;ü.c;i, zonder hierin door den geïnfluenceerd te wor- In u«_.. .v0<a bovjet Rusland heeft au jj.u ongetwijfeld het zwaartepunt van üe Duitsc/ie oorlogsvoering gelegen. Nadat de najaarsveldlocht van 1941 de Duitsche en vei oonden legers het. hierboven genoem de front had opgeleverd trad de winter on verwacht met ongewone felheid in en de moeilijkheden begonnen toen eerst recht ais gevolg van wanhopige tegenaanvallen •der .Sovjets Dat de troepen in deze maan den van welhaast arctische koude hun stel lingen wisten te behouden vormt 'n wapen feit op zichzelf. En zoodra de barre win ter voorbij was volgde een tijdperk van krijgsverrichtingen, die een herhaling vorm den van den Blitzkrieg" der vorige jaren. De .slagen bij Wolchow, de aanval bij Char- kov, de val van Sebastopol liggen nog versch in ieders geheugen. Het. Koebang bied met zijn rijke petroleum velden viel Duitsche handen evenals het oliegebied van Maikop. Maar eerst recht bleek het opzet der legerleiding, toen nadat de groote slag in de bocht van dén Don was geëindigd de troepen oprukten naar de Wolga en door'het beleg en de verovering van Stalingrad de controle over deze ook strategisch zoo be langrijke rivier verkregen. Gezwegen van de ontzaglijke verliezen, die de Sovjets aan menschen- en krijgsma- tenaal hebben geleden, spreekt het gewicht van de dit jaar in Rusland behaalde suc cessen voor zich zelf want het is duidelijk, dat voor de Russische legerleiding de tóe- komst weinig hoopvol kan ziin zonder de Kaukasische petroleum, zonder de rijke landbouwproductie van de Oekarinc en het Koebangebied en zonder de industriege bieden van Don en Donetz. Met gespannen aandacht heeft de wereld voorts de Duitsche verrichtingen in Noord- Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haarlem (afw), Plaatsvervangend Hoofdredacteuc en stad: F. C. DerJcs, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper. Hanrlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. c. van der Laag. Heemstede. Haagseh Redacteur: B. Korsten, Heemstede, stad en Reportage: .1. A. Steen Jr.. Zandvoort. Nieuws en reportage voo>' Velsen en omgeving: J. J. E. van Bnarsel. IJmul- den. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. hoofdpijn en slapte. KKV8CHGK Gezondheid voor een cent per dag. Bü Apeah. en Dn*. 0.41. 0.76. |.47. N.V. Rownutt BERICHT AAN ADVERTEERDERS. Op last van hoogerhand wordt met in gang van 1 Januari 1943 een z.g. normali seering van de breedte der advertentie kolommen voor de Nederlandsche dag bladen ingevoerd. De kolombreedte der Haarlemsche Courant ondergaat daardoor een vermindering tot 43 m.M. In overeen stemming hiermede worden ook de adver tentietarieven verlaagd. Deze zullen voor taan als'volgt zijn: Losse plaatsingen 3 tot 15 m.M. 2.70. Elke millimeter meer 18 cent. Regelabonnement 1500 m.M., 11 cent per millimeter. Ingezonden Mededeelingen dubbele prijs. Garantie voor speciale plaats 2 cent per mJM. extra, Rubriek Damiaatjes: voor werkzoekenden en aangeboden betrekkingen 6 cent per millimeter. Alle andere advertenties van particulieren in dezelfde rubriek: 7 cent per millimeter. Kleine Zaken-Annonces: 11 cent per millimeter. Bij niet vooruitbetaling wordt voor Damiaatjes 2 cent per m.M. extra ir> rekening gebracht. Alle vorige tarieven zijn hiermede ver vallen. Alrika gadegeslagen. Rommels onverwachte manoeuvres gaven aanleiding tot allerlei gissingen en het waren in het Britsche kamp niet eens de ergste pessimisten, die het ergste voor Alexandrië vreesden, toen de Duitsche vechtwagens al verder en verder Oostwaarts trokken. Het einde van dit jaar heeft veel opgehelderd, waartoe ook Rom mels recent terugtrekken op nieuwe stel lingen heeft bijgedragen: het laat de Duit sche legerleiding vrij onverschillig, of het Noord-Afrikaansche leger de El Alamein- stelling bezet of zich in' Tripolis ophoudt. Hoofdzaak is, dat de troepen er zijn en dat de zoogenaamde Punische driehoek, die im mers reeds den Ouden bekend was, door de Spilmogendheden beheerscht wordt. En in dit verband moge gewezen worden op de onbegrijpelijke kortzichtigheid van deAme- rikaansche landingstroepen, die vlak voor Bizerta den pas markeerden en zich niet van deze vesting meester maakten, daar mede de Spil gelegenheid gevend, zich in Tunis te nestelen cn beslag te leggen op een bij uitstek belangrijk strategisch punt als genoemde haven oplevert. Want hier mede blijft de Straat van Sicilië afgesloten en wordt Engeland-bij voortduring gedwon gen, zijn transporten via Kaap de Goede Hoop te zenden. Hiertegenover valt het strategisch gesproken geringe voordeel van een paar honderd Kilometer woestijnzand, die het achtste Britsche leger momenteel bezet, in het niet. De, Spil beheerscht de Middellandsche Zee ziedaar den oogst van 1942. In weerwil van lallooze grimmige voor spellingen bleef al wat ook maar in de verte zou kunnen wijzen op een aanval op de Europeesche Westkust achterwege. Slechts een redelooze opoffering van menschen- Ievens mogen de belachelijke pogingen ge noemd worden, die aan de namen Boulogne en Dieppe een droeve vermaardheid gaven. Dat overigens met iedere mogelijkheid van ?en verrassing in het reusachtig kustgebied rekening wordt gehouden, is geen bewoner ran onze lage landen onbekend gebleven Met aanwending van alle mogelijkheden, waartoe de terreingesteldheid aanleiding ?eeft. ligt een dioht aaneengesloten keten van versterkingen langs de kust ter be teugeling van iedere poging van Angelsak sische zjjdo om vasten voet in Europa tc krijgen. Moge het Oostfront en de Westwal ver dedigingslinies vormen van nimmer ge- evenaarde uitgestrektheid, oneindig grooter is het terrein, waarop het Duitsche marine wapen zich beweegt. Wij mogen allengs ge wend zijn geraakt aan de berichten, die er van gewagen, hoe Duitsche onderzeeërs opereeren in het gezicht van New-York, ian de Zuid-Afrikaansöhe kust en in de Noordelijke IJszee, het feit blijft, dat geen Britsch of Amerikaansch of gestolen schip ter wereld veilig is voor de Duitsche torpedo. Wanneer men nagaat, dat in drie jaar meer dan twintig millioen ton scheepsruimte aan de Duitsche onderzee boot ten offer viel, springt de waarheid van het gezegde in het oog dat deze oorlog er een is van de duikboot tegen de scheeps werf en dat de laatste den doodelijken wedstrijd zou kunnen winnen, kan nie mand meer gelooven. die de taal der nuch tere cijfers verslaat. Engelands Achilles pees aldus de hierboven geciteerde stem uit Berlijn wordt vezel voor vezel doorgesneden. Wat het jaar 1943 brengen moge, de af geloopen maanden hebben doen zien: een Angelsaksische alliantie, die zelfs onder aanwending van alle krachten den Spil in het bezit heeft moeten laten van al zijn posities, onder erkenning van zijn supe rioriteit overal waar men elkander ont moette, een Rusland, dat zonder genade- uit dc Europeesche levensruimte wordt gewezen, een groeiend Groot-Du itsch ge bied. waarop voor elk Germaansch volk, dat uit eigen kracht zich een beter toe komst verlangt te scheppen, plaats en levensmogelijkheid zal zijn. Mogen wii allen de lessen der historie verstaan. Zij heeft in het afgeloopen jaar duidelijke taal gesproken. D. f 75.000 VOOR ONS VOLK. Op den laatstee dag van dit Jaar kan nog worden medegedeeld, dat in de vorige week wederom een bedrag van yA ton bijeen is ge bracht voor onze minder bedeelde volksge- nooten. In dit bedrag van f 74.897,01 is niet begrepen de opbrengst van de Kerstcollecte. Winterhulp is zeer verheugd met een zoo goed resultaat het jaar te eindigen. Het be looft veel goeds voor hel volgende jaar in het belang van onze volksgenooten. Bij de jaarwisseling. Weer dwaalt ons oog over de kronieken van het afgeloopen jaar en op dezen avond maakt ieder de balans op van zijn eigen verwachtingen, ziin goeae en zijn slechte daden in het afgeloopen jaar. En de weten schap, welke op dezen laatsten avond van het oude jaar onze overpeinzingen be heerscht, n.l. dat onze dagen slechts scha duwen zijn, welke voortglijden langs den einder der eeuwigheid, maakt onze diepste gedachten menigmaal eerlijker, ook waar het onszelf betreft, dan in het leven van eiken dag wel het geval is. Er is wel geen mensch, die dezen Oude jaarsavond niet worstelt met moeilijke vraagstukken; problemen zoowel in mate- rieelen zin, als zijn overtuiging betreffend. Laten wij ons realiseeren, dat het laatste woord in dezen aan de historie isDit besef, dat de geschiedenis geen tekening kan houden met onze persoonlijke wen- schen en verlangens, moet oorzaak zijn, dat onze gedachten op den laatsten avond van 1942 eerlijk zijn, opdat wij 1943 ook zullen beginnen met eerlijke wenschen en beslui ten. Een volk is geen verzameling toevallig op een bepaald tijdstip levende individuen, binnen bepaalde grenzen, een volk is eeuwig en zijn generaties zijn slechts golven in een zee zonder stranden Wanneer iemand zegt, dat hij 't beste voor zijn volk wenscht, moet hij zijn oog op de toekomst richten. Als een Nederlander zegt, dat hij het beste voor zijn volk wenscht, moet hij beseffen, dat het niet gaat om de materieele welvaart van zijn, van onze generatie, of om die van het groepje menschen, dat toevallig onge veer zoo denkt als hij zelf. Hij moet weten, dat Nederland niet langer een imperium is, dat gemakkelijk leven kan bij de gratie van andere grootere volkeren, die elkaar 't licht in de oogen niet gunnen. Wij moeten nieuwe wegen zoeken om als klein volk met een groote traditie voort te bestaan en de histo rische ontwikkeling leert, dat deze wegen voeren naar het nieuwe Europa, dat be dreigd wordt door zijn erfvijanden: Rusland en Amerika. In dit nieuwe Europa, dat op het oogen- blik tot stand komt door den heldenmoed der Europeesche soldaten aan de fronten, is plaats voor ons, mits wij ons die plaats waardig toonen en haar zelf veroveren. Dat kan alleen doordat wij onze verdeeldheid en partijstrijd opgeven; deze taak, welke thans reeds op onze schouders is gelegd door onze kinderen en kinds kinderen, is alleen uit te voeren, als wij samenwerken en onze kleine geschillen vergeten. Moge 1943 voor het Nederlandsche volk het jaar der sa menwerking zijn! UITSPRAKEN. J. van A., koopman te Haarlem, had op 6 November geprobeerd in te breken in eep sigarenfabriek alhier om vnor eigen gebruik rookwaar te kunnen meenemen. Wegens po ging tot inbraak werden veertien dagen ge leden acht maanden gevangenisstraf tegen hem geëischl. Hij werd veroordeeld tot drie maanden. Twee leden van het personeel der druk kerij „De Spaarnestad" E H. en C. H. V. hadden in den zomer van vorig jaar actetas- schen en schrijfmachines gestolen en deze voorwerpen aan A. P. V verkocht. Tegen de dieven was acht maanden, tegen den heler vier maanden geëischt. De rechtbank veroor deelde hen heden conform. RADIOPROGRAMMA 7.30 Torenmuziek (opn.), 7.45 Harmonie-orkest (opn.). 8 15 De zin van hel boer zijn! 8.45 ViooJ- soli met pianobegeleiding (gr.). 9.00 BNO Nieuws berichten. n.15 Gesprek met Peter. 9.30 Nieuw jaarsmorgen zonder zorgen. 11.30 Front en Va derland in hpt nieuwe jaar. 12.00 BNO Nieuwsbe richten en actueel praatje-.* 12.15 Nleuwsjaarscan- tate van B.-inh: Nederlandsch Kamerkoor en het AmsterdamsW Bach-orkest. 12.45 Toespraak tot de Nederlanders in den vreemde. 13.00 Musette- orkest en soliste. 13.30 Gevraagde gramofoonpla- ten. 14.00 ..De eerste", cabaretrevue 15.00 Nteuw- jaarswenschen uit Finland. 16.45 BNO Nieuws berichten. 17.00 Muziek voor twee klavieren. 17 30 fiertus van Dlnteren en zijn orkest. Als Intermezzo: Orgel en plano. 18.30 BNO Nieuws berichten. 18.40 Sport van den dag. Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de 'studio beschikken. 19.15 liet Amsterdamsche Kamermuzlekge2elschap. 19.15 Duitsche taalcursus. 20.15 Luchtige avond klanken. 21.45 BNO Nieuwsberichten. 22.00 Mu sette' (gr.). 22.20 Uft het filmarchief (gr.) 23.10— 24.00 Bekende ouvertures en voorspelen (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.30 Zie Hilversum I. 9.15 Kleuters wenschen elkaar gelukkig nieuwjaar. 9.45 Orgelconcert en zang. 10.30 GdUsdienstige uitzending. 12.00 BNO Nlewsberichten en actueel praatje. 12.15 Pro gramma-overzicht. 12.20 Salonorkest. 13.00 Nieuw jaarstoespraak door den Leider. 13.30 Pianovoor dracht. 14.00 Joost van den Vondel's „Gtjsbreeht van Aemstel". gevolgd door een berijmde nieuw- jaarswensch door Thomasvaer cn Pietemei. 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Zeng met pianobe geleiding en cello en piano. 17.45 Spiegel van den dag en BNO: De Jordaner vertelt over so ciale nooden. 18.00 Zuid-Afrikaansche liedjes (gr 18.15 Een jaar strijd om de eer van den arbeid. 18.30 Theo Uden Masman en zijn dans- orkest. 19 00 BNO Engelsche uitzending: Hol land's political aspects. Voor de radlo-centraies: Koorzang (gr.). Vanaf 19.15 alleen voor de radio- centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Een strijkorkest. 19.45 BNO Nieuwsberichten. 19.55 Een strijkorkest. 20.15 De wetenschap dient de menschheid: „De weg van de suiker", luisterspel. 20.45 Het Con certgebouworkest en solist (gr.). 20.10 Avondwij- dlng. 22.20—24.00 Zie Hilversum I. ZATERDAG 2 JANUARI 1943. HILVERSUM I, 115.5 M. 7.15 Een boerenkapel brengt een aubade (gr.). 7.30 BNO Nieuwsberichten. 7.40 Musetteplaatjes (gr.). 8.05 Duitsche taalcursus. 8.30 BNO Nieuws berichten. a.40 Gesprek met Peter. 8.50 Beroemde orkesten o.l.v. beroemde dirigenten (gr.). 9.30 Spiegel van den dag. 9.37 Beroemde orkesten o 1. v. beroemde dirigenten. 10 oo Bertus van Dln teren en -zijn orkest. 10.30 De tijd zal het loeren. 10.45 Wiener Bohème orkest (gr.). 11.00 Bertus van Dlnteren oh zijn orkest. 11.30 Cello en plano. 12.00 Almaank. 12.05 Theo Uden Masman en zijn dansorkest en gramofoonmuzlek. 12 45 BNO Nieuwsberichten. 18.00 Otto Hendriks en zijn or kest. 13.45 Zigeuner wijsjes (gr.). 14.00 Berlljnsch Artikel Aardappelen DISTRIBUTIEBONNEN Bon Kaart 01A Aard OiBAard. 3-73Reserve 2 Jam 2 Jam 31 Dcc. Beschuit OJBesch. 75 gr. 2 Jan. Bloem 466 jn. 460Algem. 70 gr. 23 Jan. Boter 63Boter 125 gr. 29 Dec. 59Boter 125 gr. to Jan. Brandstoffen 01 t.m. 05 BVBrandst. 1 eenh. 31 Dec. 06 t.m. 08 BVBrandst. 1 eenh. 28 Feb. 01 t.m. 05 KFBrandst 1 eenh. 30 Apr. Brood OlABrood 400 gr. 2 Jan. 01B Brood 50 gr. 2 Jan. Cacao 3 10, 4-0) Reserve 150 gr. 23 Jan. Chocolade OlVersn. 100 gr. 23 Jan. Cigaretten OlATabak 20 st. 2 Jan. Eenheldszeep OlCigaretten 20 st. 2 Jan. N, O.Eenheldsz. 31 Dec. 412. 431, 452Algem. 31 Dec. Eieren 2-77 Reserve 3 st. 31 Dec. Gort 465Algem. 250 gr. 23 Jan. 470A)gem. 125 gr. 23 Jan. Havermout 47iAlgem. 125 gr. 23 Jan. 464Algem. 500 gr. 23 Jan. Kaas 4G0 t.m 462Aleem. 100 gr. 23 Jan. Koffiesurrog. 473Algem. 250 gr. 20 Feb. Margarine C3Boter 125 gr. 29 Dec. 59Boter 125 gr. 10 Jan. Melk oiMelk 1 3/4 lit. 2 Jan. Petroleum 03Petr. 2 lit. 9 Jan. Rijst 4-02Reserve 500 gr. 23 Jan. Scheerzeep MText. (m.) 45 gr. 31 Dec. Sigaren OlATabak 5 st. 2 Jan. Suiker 463Algem. 1 kg- 23 Jan. Suikerwerk 02, 03Versn. 100 gr. 23 Jan. Tabak OlATabak 25 gr. Jan. Taptemelk OlTaptem. 1 3/4 lit 2 -Jan Toiletzeep N. O. PToiletz. 1 rants. 31 Dec. Vermicelli 472Algem. 100 gr. 23 Jan. VIccsch 01 AVleesch 100 gr. 2 Jan. oiBVleesch 25 gr. 2 Jan. Was ch poeder N, O, PWaschp. 1 rants. 31 Dec. 413 432, 453Algem. rants. 31 Dec. Dekker en. de Spaansche zangeres Carmencita. 17.30 Episode, luisterspel. 18 00 Orgelspel. 18.30 B NO Nieuwsberichten. 18.40 R.idlo-raadsel-ru- briek. 19.00 BNO Poltiek weekoverzicht. Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Aangenaam, mijn naam Is Willy. 20.15 Sopraan, bas en piano. 21.00 Piano en orkest (gr 21.45 B NO Nieuwsberichten. 22.00 Daar is het nog kou der (gr.). 22.20 Groote orkesten spelen lichte compos tl es (gr.). 23.00—24.00 Een vlot dansje en een vroolijk liedje (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnastiek. 7.50 Politiek weekpraatje (opn.) 8.05 Luchtige ochtendklanken (gr 8.30 BNO Nieuwsberichten. 8.40 Orkestcomposities van Jean Sibelius (gr.). 9.00 Amusementsorkest (opn.). 9.15 Voor de huis vrouw. 9.30 Amusmentsorkest (opn.). 10.00 Gods dienstige uitzending. 10.30 Kamermuziek van Haydn en Mozart (gr.). 11.00 Voor de jeugd. 11.20 Het Bielefelder kinderkoor (gr,). 11.30 Berlljnsch' Staatsopera orkest en solist (gr.), 12.30 Boeren land in boek en krant. 12.45 BNO Nieuwsberich ten. 13.00 Programma-overzicht. 13.05 Het Hol- landsch instrumentaal kwintet. 14.00 Godsdiens tige uitzending. 14.30 Klaas van Bceck en zijn orkest. 15.00 Het Kamer Opera-orkest, en solis ten. 16.00 Rhapsodle van Brahms (gr,). 16.15 Het jonge hart. voordracht. 16.45 BNO Nieuwsberich ten en Spiegel van dan dag. 17.00 BNO Uitzen ding voor Nederlandsche zeelleden. 17.30 Ge mengd kooi' „Pro Musica" en gramofoonmuzlek, 18.00 Als ik 't voor 't zeggen had. 18.10 Landmans Lust. 18.30 Waken of droomen, gevarieerd pro gramma. Vanaf 19.15 alleen voor de radio-cen trales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Viool en orkest (gr d).45 BNO Nieuwsberichten. 19.55 Brusselsch Trio (gr.). 20.15 Van de eene melodie In de andere (gr.). 21.45 B NO Nieuwsberichten. 22.00 BNO Actueele be schouwing. 22.10 Avondwijding. 22.20—24,00 Zie Hilversum I. AGENDA Donderdag 31 Dec.: Frank Hals; „De ge prolongeerde echtgenoot" (18 jaar) 2.30 en 6.30 uur. Palace „Traummusik" (alle leeftijden) 2 en 7 uur. Rembrandt: „Rem brandt" (18 jaar) 2.30 en 7 uur. Luxor: „Zondagskinderen" (alle leeft.) 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: „Wiener Gescnichten" (14 jaar) 2 en 7 uur. Vrijdag 1 Jan.: Stadsschouwburg: „Johan" 2.15 en 7.30 uur. Gem. Concertzaal: Orkest Dick Willebrandts en anderen, T:30 uur. Bioscopen: 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur (Frans Hals: 2, 4.15, 6.30 en 8.45 uur, Moviac 2, 7 9 uur). Zaterdag 2 Jan. Stadsschouwburg: Kin dervoorstelling „Tom Poes en de sprekende koe", 2.15 uur. Gem. Concertgebouw: Orkest Boyd Backman, 7.30 uur. Bioscopen: mid dag- en avondvoorstellingen. Zondag 3 Jan.: Stadsschouwburg: „Roxini- Express", 2.15 cn 7.30 uur. Gem. Concert gebouw: (tuiazaal) Gys Bcths-kwartet, 2.30 uur. „Dé Verloren zoon" 7.30 uur. Bioscopen 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. (Frans Hals 2, 4.15, 6.30 en 8.45 uur; Moviac 2, 4, 7 en 9 u.) Maandag 4 Jan.: Stadsschouwburg: Jacob m Lennep „De Sabijnsche Maagdenroof" 7.30 uur. Bioscopen: middag- en avondvoor stellingen. Nachtdienst apotheken: t GeoRend van 's avonds 7 uur af: Loomeyer, Barteljoris- straat 11, Tel. 10175: Parkapotheek, Klever parkweg 13, Tel. 11793; Teyler-apotheek, Teylerplein 79, Tel. 17946. Van Zaterdag 2 Jan. 7 uur n.m. af zijn geopend: Van Rijn, Kleine Houtweg 15. Tel 14)539; Loomeyer, Zijlweg 34, Tel. 12495; Nolf, Kruisstraat 26, Tel. 11174; Schoterbo3chapotheek, Rijks straatweg 19, Tel. 12711. Neville Henderson overleden. De voormalige Britsche minister van arbeid en Britsche ambassadeur te Berlijn, Neville Henderson, is overleden. Naar uit Berlijn gemeld wordt, is het over lijden van Neville Henderson, die tot aan het uitbreken van den oorlog Britsch ambassa deur was te Berlijn, voor politieke kringen aldaar geen verrassing, omdat Henderson reeds te Berlijn als een doodziek man werd beschouwd. De rol, die hij bij het streven om den vrede te behouden, heeft gespeeld, is, naar te Berlijn verklaard wordt, niet bijzon der roemvol geweest. Uit het Fransche geel- boek en het Engelsche blauwboek blijkt, dat hij zich willoos heeft laten leiden. Over het geheel genomen beschouwt men te Berlijn den overleden ambassadeur als een „ongelukkige figuur uit de Britsche diplo matie". Haarlemsche Rechtbank. Hjj mag Oudejaarsavond thuis vieren! Zij hadden met hun drieën een inbraak pleegd in een fabriek aan den Oudenweg te Haarlem, doch niets ontvreemd. Ze hadden geprobeerd, de drie Haarlemmers E. K.. D. en J. J. S., thans gedetineerd in het huis van bewaring, een brandkast, ingebouwd tus- schen twee bureaux los te- breken, doch dit was hun niet gelukt. Tegen D. en S. vroeg de officier negen maanden gevangenisstraf. Hun raadslieden bepleitten clementie. Tegen K. was 5 maanden gevorderd. Zijn verdediger, mr. J. O. Baron, vroeg toepassing van de gra tieclausule in het vonnis en vroeg, in aan sluiting op een goed woord, dat de benadeelde fabrikant had gedaan, onmiddellijke invrlj- heidsstelling. De Rechtbank willigde dit ver zoek in, zoodat K. zijn oudejaarsavond thuis mag vieren Diefstal in een kerk. Het pleegt nog wel eens voor te komen, dat dames in de katholieke kerken haar taschjes op de kerkbanken laten liggen tijdens communie. Hiervan had de los werkman v. d. B., thans gedetineerd in het huis van L waring, misbruik gemaakt en twee van die vrouwen van haar taschjes beroofd. De offi cier eischte voor dezen minderwaardigen dief stal een jaar gevangenisstraf. .JACOB VAN LENNEP". De Haarlemsche Tooneelvereëniging „Ja cob van Lennep" geeft de uitgestelde too- neeluitvoering op Maandag 4 Januari h den Stadsschouwburg. Opgevoerd wordt ,JDe Sabijnsche Maagdenroof", onder regie van Joh. Kaart Jr. De heer Van Dongen vervult de hoofdrol en dan werken mee de dames Nora Selman, H. van Dongen, Annie Dreyer en Rie Bultërs en de heeren J. Sel man, Jan van Eden, P. de Braber en C. Bil- derbeek. Zondag 10 Januari zal eveneens in den Stadsschouwburg een volksvoorstelling van het stuk woraen gegeven. REM. GEREF. GEMEENTE. De kerkeraad der Rem. Geref. gemeente heeft met het. oog op het zich steeds maar uit breidend werk in de gemeente besloten naast den predikant een hulpprediker te benoemen. Als zoodanig zal nu optreden dc heer P. D. v. Royen, prop. te Amsterdam, die zoo juist zijn doctoraal examen heeft gedaan. De heer v. Royen die voorloopig van Jan. tot Juni is benoemd zal enkele catechisaties waarnemen en nu en dan een huis- zoowel als een jon gerenbijeenkomst lelden. BON VOOR HONDEN- EN KATTENBROOD. Voor de periode van 1 tot en met 31 Januari 1943 wordt op bon no. 20 van d.e voederkaar- ten voor honden volgens dezelfde normen hondenbrood verkrijgbaar gesteld als voor de voorafgaande periode. Op bon no. 20 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt voor dezelfde periode IV2 kg katten brood beschikbaar gesteld. Na 31 Januari 1943 zijn de bonnen no 20 van vermelde kaarten ongeldig. Zij mogen nadien niet meer wordenl aangenomen. I NIEUWJAARSTOESPRAAK VAN DEN RIJKSGEVOLMACHTIGDE VOOR DE SPORT. In de uitzending „Sport van den dag", welke Vrijdag 1 Januari van 18.4019.15 uur over Hilversum 1 wordt gehouden, zal de Rijksgevolmachtigde voor de sport, de heer H. v. Groningen a Stuling, een Nieuw jaarstoespraak houden,. Burgerlijke Stand. HAARLEM 30 December 1942. BEVALLEN: 22 Dec., M. A. GrootEndenburg, z.; 29 Dec., J. M. Vlntges—Wesseling, H. van der Woude— Drost, 7..; 30 Dec., C. W. Dijt—Kap- tein, z.; J. P. M. Tiliemans-Christiaans, d. OVERLEDEN: 26 Dec., D., 10 mild., z. v. J Burggraaf, Wicherstraat; 28 Dec., B. Huisman— Pulsschers, 90 J!, Marnixstraat: 29 Dec. J.. 3 mnd, z. v. C v. Rootjen, Kamperlaan; A. J..H. van der Wijst, 77 j., Zijlweg; J. E. van der Meer. 64 j., Amulfstraat; M. A. Meuwese, 67 J., Heeren singel. ONDERTROUWD: 28 Dec., W. Hiemersma en N. de Vries; 30 Dec., C. Gootjes en T. M. van Uden; T. j. Hubbers en B. de Boer; G. Metselaar en P. M. van Dijk; G. Brouwer en H. Kronenburg; N. van Dootingh en C. H. van Rummelen; J. H. Dekker en J. Semé; H. Scheelings en M. Kabel; R. H. de Vos en G. Duim; P. A. M. van Kronen burg en B. Bekenkamp. OFFICIEELS MEDEDEELINGEN. TOEWIJZINGEN VOGELZADEN. De toewijzing voor zang-, sier- en volière- vogels zal met ingang van 1 Januari 1943 ge baseerd zijn op de helft van het aantal inge schreven vogels met een maximum van 10 stuks totaal; per vogel zal worden toegewezen: voor zangvogels 125 gram, voor parkietachtige (vo lière) 125 gram, voor tortels (koolduiven) 250 gram en voor papegaaien 500 gram. Indien naast tortels ook andere vogels wor den gehouden, zal steeds in de eerste plaats de vermindering van toewijzing op tortels worden toegepast. Papegaaien vallen voorloopig niet onder deze beperking, tenzij het aantal per vo gelhouder meer dan 2 stuks bedraagt. In het bovenvermelde maximum van 10 stuks worden de papegaaien wel berekend. Voor verzamelingen van vogels, welke door vermeld bureau (sectie bijzondere diergroepen, Prins Hendrikplein 2 te Apeldoorn) van cultu- reele waarde worden geacht, bestaat gelegen heid een bijzondere toewijzing aan te vragen; fokkers van kanaries en soortgelijke vogels ko men hiervoor echter niet in aanmerking. Nieuwe inschrijvingen kunnen onder geen voor waarde worden toegestaan. In geval een detaillist door evacuatie of an derszins de levering van vogelzaden moet stop zetten, ls deze verplicht dit zoo spoedig moge lijk aan vermeld bureau, met opgave van de voorradige hoeveelheden en soorten, te berich ten. MACHTIGINGEN OPSLAGAARDAPPELEN. Handelaren In aardapelen kunnen nog tot en met 9 Januari 1943 de van hun klanten ontvan gen machtigingen opslagaardappelen bij de plaatselijke distiïbutiediensten inleveren ter ver- krijging van een gezegelde toewijzing voor aardappelen. Zij zijn verplicht dezê machtigin gen nog tot genoemden datum van hun klanten in ontvangst te nemen. MANDARIJNEN EN SINAASAPPELEN. In verband met de beschikbaarstelling van mandarijnen en/of sinaasappelen op bon „Reser ve 4-04", zullen detaillisten in mandarijnen sinaasappelen gedurende het tijdvak van 29 De cember 1942 tot en met 8 Februari 1943 door de plaatselijke verdeelingscommissies van het be drijfschap voor groenten en fruit van manda rijnen en sinaasappelen worden voorzien. Zij die nen de van hun klanten ontvangen bonnen „Re serve 4-04" geplakt op opplakvellen, voor 31 Januari 1943 bij de plaatselijke verdeelingscom missies in te leveren, die voor een eventu.eele herbevoorrading zullen zorg dragen. HAND- EN ZAKLANTAARNBATTERIJEN. Voor hen. die in aanmerking meenen te kunnen komen voor hand- en zakl'antaambatterijen, is de termijn, binnen welke zij zich bij een klein handelaar kunnen doen inschrijven, van 1 Januari a.s. verlengd tot 7 Januari 1943. De datum, voor welken de kleinhandelaren de door hen ontvangen inschrijvingsformulieren moe ten inzenden aan het bureau voor de metalen verwerkende industrie. Rtouwstraat 182, 's Gra- venhage, ls vastgesteld op 12 Januari a.s. LEVERING VAN BLAUWMAANZAADKAF VOOR MORPH1NEBEREIDING. Naar aanleiding van de in de eerste dagert van October gepubliceerde offlcieele mededeeling, waarbfj aan de telers van blauwmaanzaadkaf in diverse provincies in ons land werd verzocht om hun blauwmaanzaadkaf voor medische doel einden te koop aan te bieden aan commission- nairs van den heer P. Blaauboer te Kolhorn, deelt het bedrijfschap voor hooi, stroo en ruw- voedcr mede. dat op inzameling van dit kaf niet langer prijs wordt gesteld. Dientengevolge is be waring van het gedorschte product niet langer noodig en bestaat er geen. enkel bezwaar m tegen, dat telers dit product In eigen bedrijf naar eigen belleven gebruiken. DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM. UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN EN INLEGVELLEN. Het Hoofd van den Dlstributiedienst maakt be kend, dat van Maandag 4 Januari tot 23 Januari 1943 de uitreiking zal plaats hebben van de bon kaarten voor voedingsmiddelen voor de 2e perio de 1943. De uitreiking zal geschieden tegen overleg ging van de Distrlhutiestamkaart en het daarbij behoorende inlegvel voor hen. wier familienaam aanvangt met de letters: A en C Maandag 4 Januari Ba t'm. Boen Dinsdag 5 Januari Restant B vanaf Boer.. Woensdag 6 Januari E en G Donderdag 7 Januari D en F Vrijdag 8 Januari Ha t'm. Heen Zaterdag 9 Januari Restant H vanaf Heer. Maandag 11 Januari I; J en L Dinsdag 12 Januari Ka t lm. Kra Woensdag 13 Januari Restant K van af Kre, L en M Donderdag 14 Januari S met uitzondering van Sch Vrijdag 15 Januari Sch Zaterdag 16 Januari O en P Maandag 18 Januari V Dinsdag 19 Januari W Woensdag 20 Januari N en R Donderdag 21 Januari Q, T. U X. Y en Z Vrijdag 22 Januari De uitreiking heeft voor de geheele stad plaats in het gebouw van de Vleeschhal, ingang Groote Markt. Kantooruren van 8.36—12.30 en van 13.3017 u. •s Zaterdags van 8.30—13 uur. Voor SPAARNDAM geschiedt de uitreiking Ji het dienstgebouw aldaar, uitsluitend op Dinsda» 12 Januari van 9—12 uur voor de letter.': A tIn. G en van 1416.30 uur voor de letters H t/m. is Woensdag 13 Januari van 9 tot 12 uur voor d. letters O tot en met U en van 14—16.30 vooi d- letters V tot en met Z. Voor houders van stamkaarten met inlegvel len, die geboren zijn. nó 27 December respectie velijk van de jaren 1921. 1928 of 1938. doch vóór 25 Januari respectievelijk van de jaren 1922, 193> of 1939, dient het in hun bezit zijnde iniegve te worden ingeruild, alvorens de bonkaarten in ontvangst worden genomen. Behalve de bonkaarten voor voedingsmiddelen worden eveneens de gebruikelijke aardappel- kaarten cn groentekaarten uitgereikt, waarbij er de aandacht op gevestigd wordt, dat aan de genen. die een machtiging voor opslagaardappe len hebben ontvangen, thans geen aardappel- kaarten worden uitgereikt. Houders van L-inlegvellen ontvangen, of zij al dan niet machtiging voor opslagaardappelen heb ben ontvangen, een toeslagkaart voor aard appelen. UITREIKING INLEGVELEN. Gelijktijdig zal de uitreiking van nieuwe inleg vellen plaats hebben. Tegen inlevering van hei lichaam van het oude inlegvel zal een nieuw worden uitgereikt. Men ontvangt steeds een in legvel van dezelfde leeftijdsgroep als het inge leverde inlegvel. Uitreiking van vorengenoemde distributiebescheiden zal slechts geschieden aan personen, die ln het Bevolkingsregister van dezi gemeente zijn opgenomen. Dit voorschrift geldt niet ten opzichte van schippers en woonwagenbewoners, vaste bevol king van kostscholen, gestichten e. d.; gedeta cheerde marechaussee, zoomede geëvacueerden en vluchtelingen, die op hun dtstributlestam- kaart de aanteekening „Geëvacueerd" of ,.AV" en op het bijbehoorende inlegvel de aanteeke ning „Distributiebescheiden afhalen in de gc- ïeente Haarlem" hebben. Uitreiking van kaarten aan personen beneden den leeftijd van 18 jaar ls niet toegestaan. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat men verplicht is. de kaarten op den vastgestelden datum te halen, aangezien men op andere dagen niet geholpen kan worden. Hieraan zal met de meeste gestrengheid de hand worden gehouden. DISTRIBUTIE. Bloemendaal, Overveen, Acrilenhout, Vogelen zang. Zandvoort. BONKAARTEN VOEDINGSMIDDELEN voor dc tweede periode 1943 worden tegelijk met Aard- appelkaarlen, Groentekaarten en nieuwe Inlegvel len uitgereikt op de datum gestempeld op de bonkaarten voor de eerste periode. Zij. die zich NIET aan deze datum houden, kunnen NIET ge holpen worden. Als bewijsstuk dienen de bon kaarten voor de eerste periode te worden ge toond. Uitreiking vindt plaats: Bloemendaal. Jeugdhuis a. d. Donkerelaan 4—1 t.m. 71. Vogelenzang, Graaf Florislaan 81. Aerdenhout, Kweekerij a. d. Veldlaan 9—1, 111 en 12—1. Overveen, Gymn.zaal v. h. Politiebureau 13—4 t.m. 15—1. Zandvoort, Distributiekantoor 18—1 t.m. 23—1. Uitreiklokalen zijn voor het publiek geopend van 9 tot 12',4 en van 13li tot 17 uur. Vogelenzang tot 16 uur. Op dc Zaterdagen alleen van 9 tot 12Mi uur. HEEMSTEDE PRIJSOPDRIJVING. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een winkelier in Heemstede wegens prijsopdrijving. Hij verkocht jonge kaas 40 plus, voor f 1.80 per kilo, hoewel de vastgestelde prijs f 1.55 per kilo is. HALFWEG BURGUKLIJKE STAND. Gehuwd: 30 Dec.; Cornells Koene, 31 jaar en Maria Mussche, oud 20 jaar. KERKCONCERT. De Christelijk Gemengde Zangvereenigjng „Kunst na Arbeid", geeft Vrijdag 1 Janu ari in de Gereformeerde Kerk te Halfweg een kerkcoocert onder leiding van haar directeur den heer J. Th. Westerdaal uit Amsterdam. Het programma vermeldt o.a. werken van J. Handel, Cath. van Ren- nes, B. Keereweer en Niels Gade. „Kunst na Arbeid" voert de Kerstcantate op van M. C. v. d. Rovaart. Als solisten verleenen medewerking mej. R. Ter Wee, sopraan en Bram Keereweer, bariton. HILLEGOM BESTUURSLEDEN ONDERLING BELANG JUBILEERDEN. Deze week herdachten H. C. v. d. Berg en F. C. van Lierop den dag waarop zij voor 12'A jaar benoemd werden tot be stuursleden der vereeniging „Onderling Be lang". De heer F C. van Lierop was ge durende dezen tijd secretaris. De voorzitter de heer E. Burggraaf sprak de jubilarissen toe en dankte hen voor het vele werk in het belang van de Coöperatie verricht. Hen werden fraaie geschenken aangeboden. Na liet meer officieele gedeelte ^leef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Te koop gevraagd: OUDE BOEKEN Albums - Bibliotheken „EUREKA", Kruisweg 13 Telefoon 18530. 4 ARBEIDERSWONINGEN te koop, centrum stad. Huur opbrengst circa f 800 p. jaar. Br. 110. 9217 Bureau van dit blad. HONDEN Trimmen, plukken, wasschen, ontklitten, oor-, nagel- en tan den verzorging zijn in onze prijzen inbegrepen. Kynologische Inrichting „De Ijdeltuit" GEBR. VEENINGA Jacobijnestr. 10-18 - Tel. 13265 Haarlem. KONIJNENVELLEN BEREIDEN en verven. Ook lederen tasschen en schoenen verven, Ln elke ge- wenschte kleur. W. F. Luesken. Binnenweg 52, H'stede, Tel. 28297 PENSIONHOUDSTER vraagt Meubelen, Bedden, Tapij ten. Br. no. 9212 Bur. v- d. blad. Dank voor het in ons gestelde vertrouwen. Ook in 1943 zullen wij. U zooveel mogelijk ter wille zijn. Wenscht U op zeer discrete wijze in kennis te komen Wendt U dan tot het grootste meest vooraanstaande bonafide Bureau in ons land. Volkomen serieuze bemidde ling! Discretie ls voor ons een persoonlijke eerezaak. Alle inlichtingen worden U geheel -vrijblijvend, in blanco couvert, toegezonden door BUREAU „SUCCOUR", Agatha- straat 145, Den Haag, Telefoon 2 lijnen: 770754770713. Kantoor-uren van 10—9. GROOTSTE.SORTEERING IN DE NIEUWSTE MODELLEN OPKLAPBEDDEN. Alle maten, alles voorradig. Ook 1- en 2-pers verticaal. - 40 modellen, ombouwen met boven- en zijkasten Java kapok bedstellen, dekens, divanbedden, spiraalmatrassen Grootste keuze. Eerste klas Onbeperkte garantie. MONSTERKAMERS ORIONWEG 8. HAARLEM-NOORD bij Zaanenlaan. Telefoon 23932 VERKOOP UW RECHTSTREEKS en zonder tussc hen handel VAN j- houtens s| ten smakelijk nagerecht zoo'n Van Houten's pudding i Ean pudding «lt d«»ar1 I» •an bakronlng »an Uw maal tijd. Van Houten'» pudding poeder» »l|n van aan «arnan- ctalllng. dia ook Uw maait varwanda huliganooten ol ga»- tan lal bavradtgan an U habt at «lacht» weinig tulkar voor noodig Vanlllm 10 ct* - cltroon, caramel, abrikoos, banaan, (ramboten, advocaat, room- smaak 121/, ets. Van Houten's PUDDINGPOEDERS mimmsismtamssBi Prima HAARD- en KACHELBLOKKEN en prima Aanmaak bosjes vindt U bij K. VAN DIJK, Van Ma- rumstraat no. 34. (Winkel). Electr. ontharing Hoogtezon Huidverzorging HELENA HAVERKAMP BEGEMANN MIDDEN LA AN 9 HAARLEM TELEF. 19062. DEVITRAN Rachitis cn andere ziek ten kunnen beter zopveel mogelijk voorkomen wor- deh. Dcvitran geeft kin deren die vitaminen, die zc zoo noodig hebben. En ze houden er van, omdat Devitran met zuiver si naasappelsap wordt bereid. &cvitmn beperkt verkrijgbaar N.V. Handclsvcrccniging AJ.TEN doesschate MAKELAARSKANTOOR H. W. VROLIJK Heussensstr. 16. Tel. 23693, Haarlem. - Neemt al Uw belangen waar op HUIZENGEBIED. Ik wen sch V een glansrijk Nieuwjaar F .bril»». N*. 20 doo. 16

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2