Haarlemsche Courant Derde gevechtsphase ie wereld- worsteling begonnen. Slechts één wil: de overwinning CAPRIOLEN „CAPRIOLEN" Nieuwsblad voor Noord-Holland Strategisch is de strijd in het Oosten reeds beslist. Overzicht van de militaire situatie door Rijksminister dr. Seyss Inquari. Oproep van den Führer aan het Duitsche volk. ZATERDAG 9 JANUARI '43 VroolijkheidHumor! Lachen! NIEMAND MAG THUISBLIJVEN! Ieder komt naar het Concertgebouw. 288e Jaargang: No. 1 Verschilnt. dagelijks behalve op Zon- en feestdagen Hoofdredacteur J. V. Baudewyn» Maandag 4 Januari 1943 Uitgave Grafische Bedrijven Damlata Directie t Ph. A. Mees p. W. Peereboom K 1297 BS3 VERSTANDIG GEBRUIK KAN MEN MET WEINIG GAS VEEL DOEN. De Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart schrijft Met de jaarwisseling 1942/43 zijn wij een nieuw tijdvak, maar tevens een nieuw hoofdstuk van den strijd ingetreden. Een blik terug, een vergelijking van den mili tairen toestand bij de jaarwisseling 1941/42 met de situatie van dit oogenblik, bewijst voldoende in welken omvang het den Spil- mogendheden mogelijk is geweest in den loop van dit jaar haar fronten en haar mili taire situatie zoozeer te versterken, dat zij nauwelijks meer rechtstreeks kunnen wor den pangevaljen. De verstijving van de in het Oosten in opmarsch zijnde Duitsche en vérbonden divisies, tijdens een winterkoude zooals die sedert 150 jaren niet was voorgekomen, bracht als uitgangstoestand voor het jaar 1942 een positie, die men zich niet riskan ter kan denken. Den Führer, den Duitschen soldaat en het Duitsche volk was een be proeving opgelegd, zooals door 't lot slechts wordt toegedacht aan hen, die zijn uitver koren een machtig werktuig te zijn der toe komstige ontwikkeling. In ieder geval werd het winterfront in het Oosten, dat tot op dat oogenblik in volle beweging was ge weest, zonder mogelijkheid tot tijdvergende voorzorgen en ondanks alle moeilijkheden in stand gehouden. Daarmede werd een taak vervuld en tevens de voorwaarde geschapen voor de zegevierende beëindiging dezer worsteling, zooals tot dusverre nog nooit was gelukt en bij de poging waartoe Karei XII en Napoleon gestrand waren. Dank zij de tijdens deze winterveldslagen bewezen dapperheid en taaiheid der Duit sche en verbonden soldaten konden toen in den zomerveldtocht van 1942 het geheele Donetz-, Don-, Krim- en Koebau-gebied aan de bolsjewieken ontrukt worden, kon de opmarsch tot aan de Wolga worden voortgezet en werden belangrijke deelen van den Kaukasus bezet. Door het verlies van deze essentieele industrie-, grondstof fen- en levensmiddelengebieden en door 't verbreken van de belangrijkste verkeers aders, tegelijk met het verlies van bijna de helft zijner inwoners, is het thans resieeren de Sovjet-Rusland immers toch nog slechts een rompstruetuur, die beslissende voor waarden van haar militaire prestatiever mogen heeft verloren. Terwijl in het Westen de situatie in hoofd zaak ongewijzigd is gebleven, voor zoover men niet rekent met de voortdurende uit breiding der kustversterking en de over tuigende afweer van een landingspoging bij Dieppe ten gunste van de Spilmogendheden, zijn aan het Zuidelijke front buiten Europa, in Afrika, veranderingen ingetreden. Wij herinneren ons echter, dat ongeveer voor een jaar de Engelschen ook reeds tot aan de Groote Syrte waren gekomen, zonder dat het hun mogelijk was deze, in hoofdzaak uit woestijngebieden bestaande terreinwinst op den duur te behouden. Intusschen zijn Fransch-Marokko en Algiers onder begun stiging van Fransche generaals door troe pen uit Engeland en de Ver. Staten bezet. Aanvankelijk moge men deze bezetting als winst voor de vijandelijke mogendheden boeken. Daar staat tegenover, dat thans Tunis, Corsica en het onbezette Zuiden van Frankrijk met Toulon door de troepen van de Spilmogendheden zijn bezet. Hierdoor is de mogelijkheid geschapen tot de kortste en derhalve veiligste verbinding dwars door de Middellandsche Zee ten gunste van de Spil mogendheden en de onzekerheidsfactor het onbezette Frankrijk, zij het op het Euro- peesche vasteland, zij het in Noord-Afrika is in hét militaire bereik der Spilmogend heden getrokken. Met deze bezetting is bo vendien een nog doeltreffender grendel dan tot dusverre over de Middellandsche Zee geschoven. De ontwikkeling van het Zuide lijke front buiten Europa laat derhalve op zijn minst alle mogelijkheden open, wan neer men niet aan de Spilmogendheden de beste strategische positie wil toekennen. Groote successen der duikbooten. Met bijzonder veel succes is in 1942 de duikbootoorlog voortgezet. Wij moeten ons voor oogen houden, dat de Ver. Staten met een ongeveer 4 millioen ton omvattende, voor de vaart in volle zee geschikte koop vaardijvloot dezen oorlog zijn ingegaan en in den loop van dit jaar ongeveer een even groote tonnage, in hoofdzaak door den duik bootoorlog, hebben vefioren. Wanneer men zich dit feit voor oogen houdt, dan legt dat meer gewicht in de schaal dan profetieën en mededeelingen over de beweerde aanvulling van tonnage, aangezien het nu eenmaal niet zonder meer denkbaar lijkt, dat een scheepsbouwindu- strie, op welk hoog peil ook, binnen den tijd van een jaar evenveel kan inhalen als tevoren in den tijd van vele jaren werd ge bouwd. De Engelsche pers heeft in een jaar overzicht zelf geconstateerd, dat de vijan delijke mogendheden met een koopvaardij - tonnage van ongeveer 25 millioen het jaar 1942 zijn ingegaan en dat zij aan het einde van dit jaar nog slechts 20 millioen ton ter beschikking hebben. Dat wil dus zeggen, dat zij toegeeft, dat de transportscheeps- ruimte van onze tegenstanders ondanks alle nieuwe schepen met ongeveer 5 millioen ton is verminderd Men moet toegeven, dat de bouw van nieuwe koopvaardij tonnage nog opgevoerd kan worden. Ook het aantal kon vooivaartuigen kan vermeerderd worden. Zeker is echter, dat het aantal duikbooten stijgt en wel zeer aanzienlijk en onafgebro ken stijgt. Wanneer wij aan al deze factoren gelijke kansen geven, komen wij tot het eindresultaat, dat wij voor het jaar 1943 toch met de mogelijkheid van een vermin dering der vijandelijke koopvaardij tonnage met nog weer netto 5 millioen ton kunnen rekenen. Deze overweging doet het begrij pelijk voorkomen, dat de Engelschen, maar thans ook reeds de verantwoordelijke man nen in de Ver. Staten de duikbootoorlog de gevaarlijkste situatie noemen Daarbij is het DE FÜHRER FELICITEERT DEN RIJKS COMMISSARIS. De Führer heeft ter gelegenheid van de jaarwisseling aan den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Dr. Seyss Inquart, het vol gende telegram gezonden: Hoofdkwartier van den führer, 31 De cember 1942. „Bij de wisseling van het jaar doe ik U mijn hartelijkste gelukwenschen toe komen. Ik verbind daarmede mijn bes ten dank voor den waardevollen arbeid, dien U in het afgeloopen jaar in Neder land hebt verricht". (w.g.) Adolf Hitler. veronderstellen van gelijke kansen onge twijfeld een voor onze tegenstander gunstige wijze van beschouwing, want iedere ton staal, die gebruikt moet worden voor den aanbouw van vervangende schepen in de koopvaardij, kan niet meer gebruikt worden voor de productie van kanonnen, tanks en andere oorlogsv/apens, ook niet voor de vervaardiging van oorlogsschepen. -Ergens ontbreken dus het materiaal en de arbeids kracht, die gebruikt zijn voor de in den grond geboorde, resp. vervangen tonnage, in ieder geval. In het geheel geen rekening is echter gehouden met het probleem van het bijeenbrengen der scheepsbemanningen, vooral bemanningen, die opgewassen zijn tegen de eischen van den duikbootoorlog. Is op die wijze een zeer nuchter overzicht over de militaire gebeurtenissen van 1942, voor zoover wij die hier uit het We.sten overzien, volkomen gunstig, dan is de ont wikkeling, die door de deelneming van Japan in deze wereld worsteling, in het Oos ten tot stand gebracht werd, waarlijk over weldigend gunstig. Uit Oost-Azië en het Westen van den Stillen Oceaan zijn alle tegenstanders van de Spilmogendheden weg gevaagd; zij hebben daarmede op een voor hun bewapeningshuishouding buitengewoon pijnlijke wijze de belangrijkste grondstof- gebieden der aarde aan hun tegenstanders moeten afstaan. De militaire ineenstorting van onze vijanden in Oost-Azië kan niet beter verduidelijkt worden dan door het feit, dat het al dezen vijandelijken mogend heden tezamen niet mogelijk is Japan en zijn onmiddellijke bondgénooten militair anders bezig té houden dan in gevechten om het, op den grootst mogelijken afstand van het Japansche moederland liggende vliegveld op het eiland Guadalcanal'. De strijd om dit vliegveld en om een positie op de Oostelijke punt van Nieuw-Guinea zijn ds heele som der militaire operaties tegen Japan,' ,bij welken strijd het grootste deel der Zuidzee-vloot der Ver. Staten verloren is gegaan. >t Levensmiddelenpositie verbeterd. Wanneer wij de ontwikkeling van 1942 overzien, mogen wij naast deze militaire ge beurtenissen den belangrijken vooruitgang op economisch gebied, dus van het biiinen- landsche front, niet over het hoofd zien, welke ontstaan is, doordat thans de rijke levensmiddeiengebieden van het Oosten, vooral de Oekraïne, in de Europeesche voe dingsruimte zijn opgenomen en hun effect beginnen te doen gevoelen. Het dieptepunt van den voedingstoestand van Europa is achter den rug. Het belangrijkste is in het geheel niet de omvang van de vooral met recht aan het Duitsche volk gegeven voedingsverbeterin gen, die al naar den oogst verschillend kun nen zijn, maar het belangrijkste is, dat de voortdurende daling der levensmiddelen rantsoenen, die in een geblokkeerd midden- Europa onvermijdelijk is, tot staan is ge komen en kon omslaan in een tegenover- Bij de wisseling des jaars heeft de Führer een nieuwsjaarsoproep gericht tot het Duit sche volk, waarin hij o.m. zegt Voor de vierde maal dringt mij het lot den nieuwsjaarsoproep tot het Duitsche volk te richten. In deze vier jaar is het echter ook het Duitsche volk duidelijk geworden, dat het in dezen strijd, die ons zooals zoo vaak in de. Duitsche geschiedenis door de hebzuchtige oude vijanden was opgedrongen, werkelijk gaat om zijn of niet te zijn. Voortgaande geeft de Führer een historisch overzicht van den strijd die door de vijanden van Duitschland steeds opnieuw in den loop der eeuwen tegen het Duitsche volk orttketend Onverschillig onder welke motieven de vijanden deze oorlogen echter begonnen, in wezen was de reden steeds gelijk: haat tegen een Duitsch rijk als beschermende mogend heid van Midden-Europa, afwijzing van de levensaansprakeri van het Duitsche en het Italiaansche volk en niet in de laatste plaats een algemeen kapitalistisch belang bij den oorlog in het algemeen. Er kan echter geen twijfel aan bestaan dat aan het einde van dezen strijd de Nationaal-Spcialistische staat zal bestaan als een onwrikbaar en niet te vernieuwen blok in Europa. Wij hebben, toen de oor log niet vermeden kon worden, aldus de Führer, besloten hem te voeren met heel het fanatisme waartoe wij, Nationaal- Socialisten, in staat zijn. Vooral willen wij hem voeren tot aan een definitieve en duidelijke beslissing, zoodat ons en onzen nakomelingen een herhaling van deze catastrophe bespaard zal worden. Scherp en duidelijk wees de Führer het_ internationale jodendom aan als de voornaam-' ste aanstichter tot dezen oorlog. Verder verklaarde de Führer o.m. dat het Nationaal-Socialistisehe Duitschland noch overwonnen zal worden noch ooit van zins is te capituleeren, maar dat het vast besloten is, vervuld door den geest van den grootsten tijd der Duitsche historie, dezen strijd slechts te eindigen met een duidelijke overwinning De veiligste waarborg voor deze ge-'i^ab."1 «rj v?*" 'N- wordt gehoden door de Nationaal-Socialisti- sche partij met haar organisaties en vooral door het door de partij opgevoede volk. Het recht om te gelooven aan deze over winning bezitten wij door onze eigen kracht, aldus de Führer, door den moed onzer troe pen, de trouw en den arbeid van ons vader land, zoowel als door het optreden der met ons verbonden dappere volken in Europa en Azië. Tenslotte verklaarde de Führer: Eenmaal zal in dezen strijd een mogendheid als eerste vallen. Dat dit niet Duitschland is, dat weten wij. Zoo zal dan eindelijk die lange vrede komen, waarnaar wij vurig verlangen ten be hoeve wan den grooten opbouw van onze volksgemeenschap, en daarmede als eenige waardige dank voor onze doode helden. gestelde ontwikkeling, aangezien thans die ruimte ter beschikking staat en geëxploi teerd yordt, welke niet slechts tijdelijk, maar voor de duurzame vorming van het nieuwe Europa voor een voldoende voeding van zijn bevolking toereikend is. Wij herin neren ons nog duidelijk hoe ernst'ig de oor- logswil en de oorlogsvastberadenheid in het Duitsche rijk en de Oostenrijksch-Hongaar- sche monarchie tijdens den eersten wereld oorlog leden door de toenemende ellende zijner bewoners, hoe juist mede door deze ontwikkeling de psychologische invalspoor ten ontstonden, waardoor de ontbindende vijandelijke propaganda mede bij de be staande volkomen onbekwame politiek? leiding, kon binnendringen in den strijdgeesc en wil tot tegenstand der centrale mogend heden. Wat blijft thans van deze laatste hoop onzer tegenstanders nog over, nu er een duidelijke, elk compromis afwijzende politieke leiding en een beveiligde voedings basis is Wanneer men onze tegenstanders goed begrijpt, zal men inzien, dat zij hun hoop op succes eigenlijk nog slechts baseeren op de verwachte be>vapeningssuccessen der Ver. Staten Deze moeten stellig niet onderschat worden, ofschoon de bewapeningsindustrie der Ver. Staten langs den weg van de pacht en leenwet een behoorlijke aanlooptijd ach ter zich had, toen zij van ongeveer een jaar af gebruikt werd voor den oorlog van eigen land en toch tot op heden geen resul taten toont, die aanleiding kunnen geven tot bijzondere ongerustheid. Integendeel, de kwantitatieve productie, welke hien steeds van de Amerikaansche industrie verwachtte, heeft haar wansucces reeds binnengehaald. Vervolg op pag. 2) Keuringen voor de Wallen SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkommand.) deelt ons me de, dat vrijwilligers voor de Wa£fen-SS en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves- igd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen, dat fhans de mogelijk heid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljem. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van ■dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en iet legioen kunnen zich ook diegenen mel den, die tot de Germaansche-SS in. Neder- 'arid willen toetreden. 5-1-43 9 00 uur: Roermond, N.S.D.A.P., Swalmerstraat 61. 15.00 uur: Den Bosch, Hotel Nocr i- Brabant. Markt 45. 5-1-4.3 9.00 uur: Arnhem, Weverstraat 16b 15.00 uur: Hengelo, Deutsches Havs 7-1-43 9.00 uur; Zwolle, Hotel Peters, Markt. 15.00 uur: Assen, Frieslandkazerne, Vaart zuidzijde. 3-1-43 9.00 uur: Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 9-1-43 9.00 uur: Amsterdam, school, Iepenweg 13. 10-1 43 10.00 uur: Utrecht. Wehrmacht- heim, Mariaplaats. 11-1-43 10.00 uur: Amersfoort, Dienstge bouw. Leusderweg. 12-1-43 10.00 uur: Den Haag, Café Den Hout. Bezuidenhoutscheweg. Bij onze vrijwilligers. Belangstellend kijken de wanne-- naa: le crematies van hun kameraden. (Orbis/Hollaid P vc c) KORT NIEUWS. Het was aan twee rechercheurs te Amsterdam op gevallen, dat in de voorkamer van een onbewoond benedenhuis in de ..Const. Huygens- straat een groot aantal kinderwa gens stond. De re chercheurs gingen eens achter kijken en ontdekten een complete clandes tiene slagerij, waar drie mannen be zig waren een koe en vijf schapen te slachten. Het drie tal, slagers van beroep, werd ge arresteerd en het uleeseh in beslag genomen. De kin derwagens moes ten dienen om het vleesoh onopval lend te vervoeren.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1