Nieuwjaarsrede van den Leider. „Voor ons land is er maar één weg: die van de solidariteit der Europeesche volkeren Op Nileuwjaarsdag heeft de Leider voor radio <Ie volgend1© Nieuwja&rsrede u»lt- ge»proteen: Mi>iue v o'l>kv>g e n oo ten, Enkele uren geJ-e-den hehben wij afscheid genomen van het oude jaar. Er was geen (iLttoundigheid, er was weinig vreugde op den Oudejaarsavond van 1942. Volgens oud-Nederlan-dsoh gcbruiik zien wij speciaal op de-zen avond om naar het leven dat achter ons ligt en gedenken wij diegenen, die wij missen in eigen kring. Meer, veel imeer dan in tijden van voorspoed, gevoelden wij nu o-nze saa-mhoorigheid als volk. Onze gedachten gingen naar diegenen va.n ons volk in andere werelddeel-en, die door den oorlog van ons afgesneden, nu reeds jaren gescheiden zijn van gezin, van volk, van vaderland. Vandaar naar Duitschland, waar wij onze vele tienduizenden arbeiders weten, die werken op de «plaatsen, welke leeg kwamen, doordat honderdduizenden arbeiders geroepen werden naar de fron ten, nog verder van hun buis vandaan, in *u>g moeilijker omstandigheden, om d-aar hum pli-oht te doen. En wij Nederlandsche nationaal-socialis ten waren tevens met onze gedachte bij on ze soldaten, de vrijwilligers bij Waffen-SS, •bij het Nederlandsc-he Legioen, bij de DuH- sche Weermacht, bij de N&citrichten-triiip pen, bij ihet N.S.K.K., bij de annbuilance. Ik heb hen geroepen om te gaan. Zij gingen om hun leven in te zetten voor ons vol-k en ons vaderland, onbegrepen door zoo- velen van hun eigen volksgenooten, die eerst later tot het inzicht zullen komen, dat hun daad ook voor hen van de grootste waarde is. Dat wij daarbij de honderden niet vergeten, die reeds gevallen zijn, dat is vanzelfsprekend. In ons volksleven zal ook 1942 met een zwarte kool zijn aangetee-kend. ïndië werd bezet als gevolg van de onwettige oorlogs verklaring aan Japan door de Lonbensohe emigranten, wier namen wij niet eens meer kennen, noch ons herinneren willen. De bombardementen door Emgelsohen en Ame rikanen brachten dood en verderf in hon derden gezinnen, die met den oorlog niets van doen hadden. De verarming schreed verder, ook in ons land, dat ingeschakeld is in de oorlogsproductie. De voedselmoei- lijkheden zijn groot, maar geenszins on dragelijk. Gelukkig kan, wat dat betreft, deze winter met minder zorg tegemoet ge gaan worden dan de vorige, mede dank zij de voortreffelijke werking van ons distri butie-apparaat. De groente-positie in het komende seizoen 1942-'43 kan belangrijk gunstiger worden genoemd dan die van het vorig jaar. Wij hebben erger verdiend. La ten wij niet vergeten, dat nog slechts enkele jaren geleden het v-oedsel hier te lande met -mil li o enen kilogrammen werd vernietigd, op bevel van de toenmaals regeer en-de over heid. Een zonde zoo groot, dat ik door het land reisde om daartegen te waarschuwen, zeggende dat men eens nog gebrek zou krij gen aan datgene wat naar de mestvaalt werd gebracht. Een kléin deel der natie luisterde, de anderen konden niet hooren d-oor het oorverdoov ende lawaai, dat ge maakt werd bij den dans om het gouden kalf. Het jaar 1942 is ook het iaar waarin het Westen van ons vaderland deel ging uit maken van den verdedigingsgordel van Europa. Onze kuststrook wordt zoo sterk in verdediging gebracht, dat elke invasie-po ging van de door de joden uitgezonden Am er ik apen in de kiem zal worden ge smoord. Tienduizenden hebben huis en hof moeten verlaten, moeten evacueeren met alle moeilijkheden en ontberingen van dien en hebben oip Oudejaarsavond teruggedacht aan hun -tehuis, dat zij moesten achterlaten en waarin zij hopen terug te keeren. Dat Duitschers moesten komen om hier de kust te betrekken, dat wij zelve niet in staat zijn om de verzekering te geven, dat over ons gebied geen Amerikaan en geen Engeleehmon zal trekken naar het hart van e Europa, .dat danken wij aan het verkeerde beleid van hen. die ons verlieten in de Mei dagen va»n 1940. Zonder deze Dudtsehe wacht zouden de Amerikanen niet in Algiers geland zijn, maar aan den Hoek van Hol land en zou de oorlog nu woeden In ons va derland. Wij erken-nen dat, wij willen daar voor ook erkentelijk zijn, maar voor ons koppige Nederlanders is het niet zoo ge makkelijk ongelijk te moeten bekennen. Zoo ging het jaar 1942 aan ons voorbij met veel somberte; doch niet zonder licht. Want op 10 December m-bcht ik van den Führer vernemen, dat hij ons volk niet als vijandig zou behandelen, dat hij de hooge waarde van ons volk erkende en dat er niet met ons gehandeld zal worden als ééns ge schiedde: bij ons, over ons, zonder ons. d-ooh dat een Nederlandeche st^m gehoord zou worden bij de uit baken ing van de- toe komst van Europa. Van hoe groote waarde deze toezegging is, zal later blijken. Bij deze jaarwisseling van 19 42 op 1943 zijn meer dan ooit te voren van toepassing de woorden van onzen onvergetelijken Zuid- Nederiandschen dichter Guido Gezelle: Het jaar is uit En t'en d en geleefd van al zijn oude ellenden en heeft den last het ons ontheven. Het Nieuwjaar heeft, van heden af aan, voor elk ende een, een schrede gedaan: Wie zal 't tot 't enden leven? Een jaar boordevol onzekerheden gaan wij tegemoet. Gij hebt er recht op, mijn vollcsgenoote, te weten, welke koers ik wil zeilen in dezen onstuimdgen tijd. Geen enkele onzekerheid zal ik daarbij laten. Ik zie het groote wereldgebeuren, de wor steling va-n dezen tijd aJ» den strijd van Europa tegen het monster-verbond van het Russische communisme met het Amerikaan sche groot-kapitalisme, samen geleid d-oor het jodendom, dat in beide achter de scher men heerscht. Achter het communisme stonden als werk tuig gereed 200 millioen menschen met het geweldigste oorlogsapparaat, /lat ooit is op gebouwd, bedoeld om als een wals over Europa te gaan en daar slechts puinhoopen over te laten van wat dan eens geweest zou den zijn de Europeesche cultuur, bescha ving en godsdienstzin. Achter het Amerikaansche groot-kapita- lisme staat een continent, eveneens bewoond door een paar honderd millioen menschen met al zijn hulpbronnen. Zijn doel is het om aan ons werelddeel al zijn bezittingen te ont nemen en ten eigen bate aan te wenden. In dezen strijd op leven en dood is Europa gewikkeld. Engeland, met zijn 46 millioerr hiwonors, speelt daarbij reeds nu een onder geschikte rol. Het is niet veel meer dan een springplank van Amerika" naar Europa. Er geen sprake meer van een oorlog tusschen Engeland en Duitschland. Het gaat om le ven en dood voor gansch Europa. De over winning van Sovjet-Rusland is de vernieti ging van Europa: de overwinning van het Amerikaansche groot-kapitaal beteekent de slavernij voor Europa. Daarom, omdat ons vaderland een deel van Europa is en een welvallend Nederland in een verwoest Europa onbe staanbaar is, is er voor oils maar één weg, ii.l. die van de solidariteit der Euro- poesohe volkeren. Onwrikbaar verbon den gevoel i!f mij aan den Fiihrer als Germaanseli Fiihrer, die met den Duoe van Italië en met de andere verbondene Europeesche naties, Europa voor N den ondergang zal behoeden. God heeft hen bijtijds gezonden om dezen ondergang te verhoeden. Een vast geloof heb ik in het v^>ortbe^ staan van Europa. Aan het. einde \*an de^en oorlog van wereldhistorische heteekenis. herrijst een nieuw Europa. Een Europa niet meer verteerd door onderlinge oorlogen, een Europa van elkander waardeerende en re.s- pecteerende volkeren, die zich van hun lots verbondenheid bewust zijn. eeh Europa waarin gerechtigheid zal heerschen, ge waarborgd door Hitler en Mussolini. In dit nieuwe Europa zal groote welvaart zijn en socialisme van de daad, zooals dit is uitge drukt in onze bronnen: Godsvertrouwen, liefde voor volk en vaderland, eerbied voor den arbeid. Aan deze overwinning van Euro pa moet Nederland deelachtig zijn, terwille van zijn toekomst, zooals Finland en zooals Hongarije dit reecis zijn. Dit is de eenige mogelijkheid om te ko men tc*t een herrijzenis van ons vaderland. Het is daarom mijn plicht die koers met vaste hand te zeilen, zooals dit reeds door mij gedaan is sinds 1935, toen ik voor de eerste maal sprak over de Europeesche so lidariteit. En nu staan wij dan te midden van de verschrikkingen van den oorlog. Het is on billijk en onwaardig om te doen als zoovele onnadenkenden, om aan het nationaal-so cialisme in het algemeen en aan de N.S.B. in het bijzonder, de moeilijkheden van dezen tijd te wijten. Bezetting is oorlogsnoodzaak, schaarschte. evacuatie, enz. zijn de gevol gen van den oorlog, waaronder wij allen te lijden hebben. Daaraan kan de N.S.B. niets veranderen. Daaraan kan ik ook niets ver anderen. Evenmin als het mij mogelijk is om diegenen te redden van de gevolgen van hun daden, die sabotage plegen tegen de be. zettende macht, in de kinderlijke gedachte daarmede iets^vaderlandslievens te hebben gedaan. Zoover' gaat mijn bevoegdheid ook nu niet. al blijkt mij de laatste dagen, dat velen dit denken. De N.S.B. is de politieke wilsdraagster van ons volk, Een minderheid, maar een doelbewuste en een vastberaden minder heid, die stoer haar weg gaat, banend een toekomst voor gansch ons volk. Zij heeft zich ingezet voor alle man van Neerland's stam. Zij wil de eenheid van ons volk be reiken, de lotsverbondenheid van alle Ger- maansche volkeren en de samenwerking van alle Europeesche volkeren bevorderen. Een beroep doe ik op het goedwillend deel der natie om niet langer met de hand den in den schoot afwachtend te blijven toe zien. Er is binnen en buiten de N.S.B. zoo veel te doen. Wij moeten er ons doorheen worstelen. Bedenk dat ons volk wel meer voor heete vuren heeft gestaan in de vele honderden jaren van zijn bestaan. De zorg voor de geestelijke en lichame lijke gezondheid van de jeugd is het moei lijkste en het belangrijkste. Met innige vol doening zie ik hoe de ouders hun best doen om hun kinderen te behoeden, hoe zij trach ten de voedselmoeilijkheden op te lossen, hoe keurig des Zondags zij nog voor den dag komen. Reinheid en netheid zijn nog iltijd onafhankelijk van geld. Het zelfrespect der natie hoog houden, mijn volksgenooten, is van het allergrootste belang. Dit ligt voor hét belangrijkste ge deelte in de handen der vrouw. De liefde tot het vaderland tot uiting te brengen op de eenige juiste manier, door mede te werken aan de nieuwe orde, die gevormd moet wor den, is ons aller taak. Maar boven dit alles staat het geloof in de herrijzenis van ons volk als uitvloeisel van ons Godsvertrouwen. Wanneer het een stormachtige duistere nacht is, dan lijkt het dwaasheid om te gelooven in de opkomst van de zon en de komst van een stralenden dag. Toch is dit duizenden malen geschied. Ons volk staat nu in een dieptepunt van zijn bestaan, wellicht treffen ons in 1943 nieuwe rampen. Niettemin behouden wij het ge loof, niet bij wijze van zwemvest om ons drijvende te houden, maar als een vaste burcht, van waaruit de weg naar omhoog voert, als wij als volk in eendracht te samen staan en moedig en vastberaden dien weg willen betreden. Staande op den drempel van het nieuwe jaar, wensch ik u, mijn volksgenooten, sterkte in het dragen van uw moeilijkheden, dank ik ieder, die in 1942 arbeidde en of ferde voor ons volk en spreek ik de hoop uit, dat het jaar 19 43 het begin van de herrij zenis van ons volk zal brengen. Veel heil en zegen in het nieuwe jaarl Nieuwe bonnen voor seep. Tot en met 31 Januari 1943 geven de volgende bonnen refcht op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden zeep. Bon „Algemeen 474" en „Q eenheidszeep" geven recht op een stukje van 24>/2 of 28 gram luchtgevulde eenheidstoiletzeep 40 of 57 pet.; een stukje van 70 of 75 gram een heidstoiletzeep 14, 15 of 21 pet., of op het doen wasschen van vjjf kilogram droge viïile wasch. Bon „Algemeen 475" bon „Q wasch- poeder" geven recht op 250 gram wasch poeder of zeeppoeder (oude of nieuwe sa menstelling) of op het doen wasschen van negen kilogram droge vuile wasch. Bon „Q toiletzeep" geeft recht op 1 stuk van 50 of voor zoover voorradig 75 gram toiletzeep (oude samenstelling). De geldigheidsduur der bonnen „P een heidszeep", „P waschïpoeder", „P toiletzeep" en van de voor waschpoeder aangewezen bon „algemeen 453" is verlengd tot en met 31 Januari 1943. Tot en met 30 April 1943 kan op de met „N" gemerkte bon van de heeren- textieikaart 45 gram scheerzeep met een vetzuurgehalte van 75 a 80 pet. gekocht worden. Voor zoover de winkelier nog verpak kingen van 50 gram. in voorraad heeft, mag hij deze op genoemden bon uitverkoopen. Ook kan men op dezen bon een pot of een tube scheercrème koopen, voor zoo ver deze nog voorradig zijn. Het koopen van eenheidszeep, wasch poeder, toiletzeep en scheerzeep op de bon nen „algemeen 412", „algemeen 431", „alge meen 452", „N (eenheidszeep", O eenheids zeep", „algemeen 413", „algemeen 432", „N waschpoeder", „O waschpoeder", „N toilet zeep', „O toiletzeep" en M-textiel (scheer zeep) is niet meer geoorloofd. De winkeliers zijn verplicht op da bij hen ingeleverde bonnen „algemeen 335", „algemeen 370' „L zeep", „M eenheidszeep", „algemeen 336", „algemeen 371", „M waschpoeder", ,.L toiletzeep" en „M toiletzeep" zoo spoe dig mogelijk zeep, waschpoeder en toilet zeep af te leveren. EXAMEN BOEKHOUDEN M.O. Te 's Gravenhage is voor het examen Boekhouden JVl.O. afd. q op 31 December ge slaagd de héér C. Schijf te Haarlem. NIEUWJAARSBOODSCHAPPEN. Bs. Het begin van een nieuw jaar eigent zich in het bijzonder om aan de vol ken datgene te boodschappen, wat hen tot steun en sterkte moet dienen in de komende periode. Zoo zijn dan ook ditmaal nieuw jaarsboodschappen. tot ons gekomen van Hitler, van den Rijkscommissaris en van Mussert; boodschappen, die ons heel wa zeggen en het, voor wie in dezen tijd van groote gebeurtenissen weet te zien, vergun nen een blik te slaan in de mogelijkheden van de toekomst. Het gaat in deze boodschappen niet om kleinigheden; zij stellen aan de orde de- vraag waarom deze door oude hebzuchtige vijanden aan Duitschland opgedrongen ocr- iog gaat en maken het ontwijfelbaar duide lijk, dat 'niet het lot van Polen of Neder land, maar de toekomst van geheel Europa inzet van den strijd vormt. „Er kan echter geen twijfel aan bestaan, aldus sprak de Fiihrer, dat aan het einde van dezen strijd de nationaal-socialistische staat zal' bestaan als een onwrikbaar en niet te vernielen blok in Europa. Wij hebben, toen de oorlog niet vermeden kon worden, aldus de Fiihrer, besloten hem te voeren met heel het fanatisme waartoe wij, natio- naal-socialisten, in staat zijn. Vooral willen wij hem voeren tot aan een definitieve en duidelijke beslissing, zoodat ons en onzen nakomelingen een herhaling van deze ca tastrophe bespaard zal worden". De kleinmoedigen, die meenen, dat zij met een sabotage-actie aan de een of andere kabel, of door een lafhartigen aanval op een Duitschen soldaat een van de vele millioenen den oorlog ten nadeele van Duitschland kunnen helpen beslissen, wordt hiermede een helder licht opgehangen, zoo dat zij zich kunnen overtuigen, dat ze op den verkeerden weg zijn en slechts ten na deele van eigen volk en partijgenooten werken. Nog een ander soort van kleinmoedigen wordt in deze boodschappen een duidelij- ken wenk gegeven, of, zoo men wil: een hart onder den riem gestoken. Het zijn zij die steeds tegen de moeilijkheden opzien en in hangen twijfél verkeeren. Zij zien geen uitweg meer jn de situatie; zij verkee ren in« de meening, cat de moeilijkheden van den oorlog' nog veel grooter zullen worden en intussehen hoDen zij steeds maar weer op een uitkomst, die de partijen tot lkaar kan brengen in een pijnloos compro mis, dat alle belangen en belangetjes spaart. Voor hen zegt de Führer: 1943 zal misschien een moeilijk jaar zijn, t-ellig echter niet moeilijker dan de aïge- loopen jaren. Wanneer God ons echter de kracht gegeven heeft, den winter vah 1941- '42 te doorstaan, zullen wij dezen winter n het komende jaar zeker goed doorkomen. Eén ding evenwel is zeker. In dezen strijd kunnen er geen compromissen meer zijn". De Rijkscommissaris constateert trouwens even klaar en duidelijk: .Thans stooten de dingen hard op elkan der in de'ruimte, zooals dit bij een conflict van dezen omvang nu eenmaal onvermijde lijk is, en er gebeurt, wat slechts kan wor den beschouwd als een onverbiddelijk ver loop van natuurlijke en noodzakelijke ge beurtenissen." Wij leven in een tijd waarin het noodzaak is hard te zijn en de dingen te zien, niet zooals wij ze wel zouden willen, omdat ons hart naar het verleden toe trekt, maar zoo als ze nu eenmaal zijn. Slechts dan zal het ons mogelijk zijn ten volle profijt te trekken van de mogelijkheden, die er voor land en volk in verscholen liggen. Nederland ver keert in een positie waarin geen andere uitweg mogelijk is, dan dat het zich schikt naar de omstandigheden; het is al zoo vaak vastgesteld, maar 't wordt nog maar weinig begrepen. Daarom is ook de boodschap van Mussert van zooveel beteekenis, waar hij vaststelt: „Een beroep doe ik op het goedwillend deel der natie om niet langer met de han den in den schoot afwachtend te blijven toezien. Er is binnen en buiten de N.S.B. zooveel te doen. Wij moeten er ons doorheen worstelen. Bedenk dat ons volk wel meer voor heete vuren heeft gestaan in de vele honderden jaren van zijn bestaan." Het begin van het jaar eigent zich voor goede voornemens; men late de gelegen heid niet voorbijgaan en zorge er voor dat zij ook in daden worden omgezet. KORT NIEUWS. Met een val- schen sleutel zijn ongenoode bezoe kers een bont atelier aan het Hortusplantsoen te Amsterdam binnengekomen. Zij hebben er 280 konijnenvellen, 2 gedeeltelijk afge werkte bontman tels en 14 bont vesten gestolen, tezamen ter waar de van ca. 3000. Te Zwolle i- in den ouderdom van 70 jaar over leden de ieer R. J. J. M. Tellegen, die in het za.. o- leven zoowel ls in het openbare leven een voor aanstaande plaats In de stad zijner inwoning en de provincie Overijs sel heeft ingeno men. Ir» de gru t verbruit seen tra heeft de overheid enorme voorraden aardappelen tie .iaan, die de aardappelvoorzïenlng der bevol king ir. de n, -maanden verzekeren. Hóe het er in een der ge weldige pakhui? uitziet. (Schimmelpenning!! Pax c) ,/t Menu van den dag." Alberto's revue „*t Menu van den" dag" heeft voor een vroolijken Zondag gezorgd in den Stadsschouwburg. Een middag en een avond vol muziek en dans, humor en zang. Jonny Pims was de conférencier van het kleine ensemble, die zich danig weerde met zijn liedjes en zijn grappen, die niet altijd fonkelden van nieuwheid. Liedjes hoorden we met meer genoegen van Henny Vena, die ook den gevoeligen toon wist te treffen en Cecilia Kropp, die veel applaus oogstte met enkele schlagers. Lou Marti toonde zich als steeds een muzikaal virtuoos van de bovenste plank; aan bellen en belletjes ontlokte hij popu laire melodieën, dat het een aard had. P 1 was het danspaar Elisa en Tjemkano. wiens „Bolero'' op de muziek van Raw!, een hoogtepunt van het programr a nr „df M. Sybr LOOPS VER.-TOT BESTRIJDING VA: B.C. ONDER Itl NBV Op Zaterdag 9 Januari a.s. zal in cafe H. de Louw in de Spekstraat jaar'.iiKscne algemeene vergadering van d< Ve -eniging tot Bestrijding van de Tuberculose onder het rundvee en van andere eeziekten in het melkwinning gebied Haarlem en Om streken worden gehouden. De agenda houdt o.m. de volgende punten in: Behan deling rekening 19411942 en begrooting 19421943, verkiezing van een bestuurslid wegens periodic "'"eden van den heer B. P. Vink, benoer i ka-commissie '42- '43 en een causet n heer J. A. ten Boon over t.b.c.-bestr-'.ting.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 5