8.940.000 brt. in 1942 vernietigd. Geen compromissen. Het gevechtsverloop aan het Oostelijk front bij de jaarwisseling. De Duitsche weermachtberichten Dagorder van Adolf Hitler. Uw RADIO defect? Het Duitsche weermachtbericht van 31 De cember 1942 luidde „In het Terek- en Dongebied werden vijan delijke aanvallen in hevige gevechten afge slagen. De bolsjewisten leden zware, bloedige verliezen en verloren wederom talrijke tanks De Duitsche tegenaanval won verder terrein. Verscheidene plaatsen werden stormender hand veroverd. Formaties van de luchtmacht mengden zich op doeltreffende wijze in de verbitterde gevechten te land. Hierbij werden op 29 en 30 December in het Zuiden van het Oostelijk front in totaal 51 Sowjet-tanks door bomtreffers vernietigd. Transportformaties van de luchtmacht ver zorgden vooruitgeschoven afdeelingen strijd krachten. Bij de totdusver gevoerde zware gevechten aan het Donfront heeft zich een pantsercompagnie van de infanterie-divisie „Gross-Deutschland" bijzonder onderscheiden. In den Centralen sector van het front ver nielden eigen stormtroepen talrijke vijande- geschoten. Bovendien verloren de Britten aan de kust van het Kanaal nog een vliegtuig. Aan de Oostkust van Engeland zijn belang rijke haveninstallaties door Duitsche gevechts vliegtuigen overdag gebombardeerd. Zooals in een extra-bericht bekend gemaakt is, hebben Duitsche vlootstrijdkrachten, die aan de oppervlakte opereeren, in maanden lange gevechten op alle zeeën 31 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 187.000 b.r.t. in den grond geboord Deze successen werden tot dusverre nog niet gepubliceerd. Door gevechtshandelingen der oorlogsmarine zijn in December van 1942 78 schepen met een inhoud van 447.800 b.r.t. tot zinken gebracht, waarvan 72 met een inhoud van 431.300 b.r.t. door duikbooten. Met inbegrip van de Don derdag gemelde successen onzer oppervlakte strijdkrachten bedragen de in December ge melde successen der Duitsche marine 109 koopvaarders met een inhoud van 634.800 b.r.t. Door de marine werden 10 schepen en door formaties van het luchtwapen nog 18 schepen beschadigd. Aan oorlogsschepen werden in December door strijdkrachten die onder water en aan de oppervlakte opereeren een kruiser, 9 torpedobootjagers, een korvet, twee duik- lijke kazematten. De bolsjewistische aanvals- booten en een beveilingsvaartuig; door het luchtwapen een torpedobootjager en een ge- leideboot in den grond geboord. colonnes stormden van alle kanten op het vooruitgeschoven steunpunt Welikije Luki aan. Door de onwrikbare houding der be manning stortten alle aanvallen onder zware vijandelijke verliezen ineen. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer herhaal de de vijand zijn vergeefsche aanvallen met zwakkere strijdkrachten dan de vorige dagen. Aan het Wolchoffront werden plaatselijke aanvallen der bolsjewisten, deels reeds in de kiem, afgeslagen. Duitsche jagers schoten op 30 December in den Noordelijken sector van het Oostelijk front in strijd met een numeriek superieuren vijand 45 Sowjet-vliegtuigen neer. Aan dit succes heeft een gröep jagers met 32 overwinningen in de lucht een schit terend aandeel. Bij de hevige luchtgevechten op 29 en 30 December verloren de bolsjewis ten in totaal 117 vliegtuigen. Aan het front van de Noordelijke IJszee werden de luchtaanvallen op Kandalaksja voortgezet en nieuwe verwoestingen in de stations-installatie veroorzaakt. Duikbommen werpers sloegen bolsjewistische troepencon centraties ten Westen van de Kolabaai uiteen Ook het havengebied van Moermansk werd overdag en 's nachts gebombardeerd. In Libyë wederzijdsche activiteit van stormtroepen. Formaties Duitsche duikbom menwerpers en lichte gevechtsvliegtuigen plaatsen voltreffers op gemotoriseerde vijan delijke colonnes. Verscheidene gepantserde verkenningswagens en talrijke auto's werden vernietigd. In Tunesië is de artilleriestrijd toegenomen. De vijand werd uit enkele stellingen gescho ten. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen ver nielden op een vijandelijk luehtsteunpunt zes meermotorige bommenwerpers- öb den grond. Ook het ravitailleeringsvèrkeer van den vij and werd zwaar getroffen. Een formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen voor langen afstand viel Woensdagnacht op verrassende wijze de haven Casablanca aan de West-Afrikaansche kust aan. Talrijke bri sant- en brandbommen Veroorzaakten zware branden, die bij het vertrek naar de woestijn nog op groofer, afstand zichtbaar waren. In het Oostelijke deel van de Middelland- sche Zee heeft een Duitsche duikboot een Britschen torpedojager, een zeesleepboot en een lichter tot zinken gebracht. Dezelfde boot ziel voor Benghazi een Britsch convooi aan. bestaande uit vier groote schepen, die door zes torpedojagers beschermd werden en boor de hiervan drie transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 22.000 brt. in den grond. Bij aanvallen overdag van vijandelijke vlieg tuigen op de West-Fransche kust werden acht vijandelijke vliegtuigen, waaronder 7 vier motorige bommenwerpers neergeschoten. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen bom bardeerden overdag installaties aan de En- gelsche Zuidkust. Op 1 Januari J943 maakte het Duitsche op perbevel het volgende bekend: In het Terekgebied, in Stalingrad en in de groote bocht van den Don heeft de vijand bij de Voortzetting van zijn vergeefsche aanval len weer zware verliezen geleden en 33 tanks verloren. In den centralen sector van het front heb ben Duitsche troepen in tegenaanvallen den vijand uit verscheidene plaatsen en stellingen geworpen en bij de afweer van vijandelijke tegenaanvallen 13 tanks vernield. Ten Zuiden van het Ilmenmeer heeft de vijand zijn aanvallen met gebruikmaking van talrijke tanks herhaald. Zij werden allen af geslagen. Daarbij zijn 8 tanks vernield. Van 21 tot 31 December zijn aan het Ooste lijk front 742 Sowjet-tanks door formaties van het leger vernield, buitgemaakt of buiten ge vecht gesteld. In Libye en Tunis levendige activiteit van stoottroepen aan weerszijden. In Tunis heb ben snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen en jagers op het/vliegveld van Bóne 6 vijande lijke vliegtuigen op den grond vernield. An dere vliegtuigen en 2 koopvaarders ten Noor den van Bóne werden beschadigd. Duikbom menwerpers hebben voltreffers geplaatst op statior>sinstallaties en transportcolonnes van den vijand. Een Duitsche duikboot heeft in den nacht van 31 December op 1 Januari op de Middel- Iandsche Zee ten Noordoosten van Cyprus een torpedobootjager van de Jervis-klasse met twee torpedotreffers in den grond ge boord. Britsche vliegtuigen hebben Donderdag avond brandbommen geworpen op Westduitscb gebied. De bevolking leed verliezen. Een meermotorig vijandelijk vliegtuig werd neer- In 1942 heeft de Duitsche weermacht van de Britsch-Amerikaansche koopvaardij vloot in den grond geboord: door eenhe den van de marine: 1283 koopvaarders met een inhoud van 7.955.000 b.r.t., daarvan 1208 schepen met een inhoud van 7.586.500 b.r.t. door duikbooten. Door formaties van het luchtwapen werden 167 koopvaarders met rond 985.000 b.r.t. in den grond ge boord. Daarmede hebben de marine en het luchtwapen tezamen in het afgeloopen jaar 8.940.000 b. r. t. v e r- n i e t i g d. Bovendien werden door de marine 149 schepen, door het luchtwapen 301 schepen, beschadigd. Aangenomen kan worden dat ook een deel van deze schepen geheel verloren is. Het Duitsche weermachtbericht van 2 Ja nuari luidde: In het Oosten van den Kaukasus hebben sterke formaties vijandelijke infanterie en pantsers getracht dóór onze linies heen te breken. Alle aanvallen zijn met verliezen voor den tegenstander afgeslagen, 29 tanks werden vernield. Ook in het Dongebied zijn hernieuwde aan vallen van den vijand in zware gevechten ge strand. Succesvolle tegenaanvallen van Duit sche troepen wierpen den vijand terug, sloe gen een vijandelijke pantserbrigade uiteen en vernielden daarbij 39 pantsers en 14 kanonnen. Het garnizoen van het steunpunt Welikije Luki heeft in taaien tegenstand onophoude lijk herhaalde aanvallen var. de bolsjewisten afgeslagen. In het gebied van Rzjef werden in den tijd van 25 November tot 31 December 8500 ge vangenen binnengebracht en 1910 pantsers ver nield, buitgemaakt of buiten gevecht gesteld. 582 kanonnen werden buitgemaakt of ver nield. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer zijn vij andelijke aanvallen in het afweervuur van de Duitsche troepen ineengestort. De bolsjewis ten verloren hierbij 12 pantsers. Aan het front van de IJszee hebben duik bommenwerpers en jachtkruisers installaties gebombardeerd van de Moermanlijn en troe penonderkomens ten Westen van da baai van Kandalaksja. Formaties snelle Duitsche gevechtsvliegtui gen hebben in Noord-Afrika tijdens verras sende scheervluchten talrijke vrachtauto's vernield. Begeleidende jagers schoten, zonder eigen verliezen, drie vijandelijke vliegtuigen neer. In Tunis succesvolle plaatselijke gevechts handelingen. Voor Bóne hebben Duitsche for maties vliegers een kruiser en twee koop vaarders met zware bommen getroffen. Ook in de haveninstallaties van Bóne werd zware schade aangericht. De begeleidende bescher ming schoot boven Tunis zevdti vijandelijke vliegtuigen neer; één eigen toestel ging ver loren. Afweergeschut deed nog een Vliegtuig neerstorten. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben over dag installaties aan de Oostkust van Engeland aangevallen. Op 31 December vielen Duitsche zeestrijdkrachten bij het Bereneiland in de Noordelijke IJszee een ui: kruisers en tor pedobootjagers bestaande Britsche formatie oorlogsschepen aan, welke een konvooi be schermde. Tijdens een gevecht van verschei dene uren beschadigden onze kruisers ver scheiden vijandelijke kruisers en torpedoboot jagers alsmede koopvaarders met geschutvuur. De waarneming van het succes werd door den weerstoestand bemoeilijkt. Een in den strijd beschadigde vijandelijke torpedoboot jager is door een Duitschen torpedobootjager in den grond geboord Een Duitsche duikboot torpedeerde vier schepen van het konvooi, maar kon door de gevechtssituatie den on dergang niet meer waarnemen. Een van onze torpedobootjagers is uit het gevecht niet te ruggekeerd. Boodschappen van Goring, Göbbels en Rader. De Führer heeft bij de jaarwisseling een dagorder gericht tot de soldaten van de Duitsche weermacht, waarin hij ter inlei ding zegt: Toen ik den voi;igen Nieuwjaars- oproep tot U richtte, was in het Oosten aan ons front een winter aangebroken, die op een natuurramp geleek. Wat gij, soldaten aan het Oostelijk front, toen hebt moeten beleven, weet gij zelf. In doorwaakte nach ten vol bezorgdheid waren mijn gedachten bij u. Dat het gelukt is de ons toegedachte Napoleontische ineenstorting te vermijden, was evenzeer aan uw dapperheid als aan uw militair kunnen, uw trouw en stand vastigheid te danken. Gij, mijn strijders van het Oostelijk front, hebt in dien winter Duitschland en bovendien geheel Europa gered en met u de soldaten van onze bond- genooten die zijde aan zijde met ons voch ten. Voortgaande overziet de Führer de mili taire gebeurtenissen van het afgeloopen jaar. wijst op de unieke prestaties van de Duitsche marine in den strijd ter zee, op de verrichtingen van het luchtwapen en zegt dan: Gij soldaten van het leger echter en van de Wat'fen-SS, die rechtstreeks onder mij persoonlijk geplaatst zijt, blijft de rug- gegraat van heel de geweldige worsteling. Uw dapperheid, uw trouw, en uw stand vastigheid vormen de grondslagen voor de definitieve overwinning. Het vaderland is zijn soldaten niet onwaardig. Alle pogingen van de tegenstanders hebben het Duitsche volk niet tot ontbinding gebracht, maar in tegendeel geleid tot de haat die noodig is om zoo'n strijd met kans op succes te kun nen voeren. Roosevelt en Churchill hebben Duitsch land leeren haten. Het Duitsche volk werkt thans met het eenige besluit dat ditmaal de oorlog een einde zal vinden waardoor voor de eerstvolgende honderd jaar den vijanden van Duitschland de lust vergaat ons weer te overvallen. 1943 zal misschien een moeilijk jaar zijn, stellig echter niet moeilijker dan de afge loopen jaren. Wanneer God ons de kracht gegeven heeft den winter van 1941 op 42 te doorstaan, zullen wij dezen winter en het komende jaar eerst goed doorkomen. Eén ding echter is zeker. In dezen strijd kunnen er geen compromissen meer zijn. Wat Europa noodig heeft, en ook de overige wereld, is niet een toe stand waarin om de 20 of 25 jaar de joodsch-kapitalistische hyena's zich weer kunnen kecren tegen den vreed- zamen «n vooral den socialen opbouw van een nieuwe wereld, maar een lange rusttijd van ongestoorde ontwikkeling. Duitschland echter heeft vooral de voor waarden noodig voor den opbouw van een van buiten niet meer bèdreigde Nationaal- Socialistische volksgemeenschap. Wanneer deze staat en het overige Europa dan tege lijk in hun ruimtelijke afbakening de grond slagen bezitten van de veilige voeding, en beschikken over de grondstoffen, zonder welke menschelijke cultuur niet meer denk- Een 47-jarige kermis-exploitant, die in de Molen deeg te Amsterdam het bekende hazard roei met de twee i otedoppen had ge- rpeeld en op deze wijze in weinige oogenblikken een transport-arbeider ceventig gulden had ■"'fgewonnen, is door de rechtbank tot 6 maanden gevange- lisstrat veroordeeld De rechtbank te Zwolle heeft den landbouwer A. J. H. IC. uit Raalte, die :p 22 Sept. den controleur van den C. C. D., W. J. Se- sink aldaar met een bezemsteel heeft neergeslagen, waar door de controleur overleed, conform den eisch tot 21/? jaar gevangenisstraf veroordeeld Het ziekenhuis Pammatone te Genua werd door Britsche Iucht- piraten volkomen verwoest. (Luce/Holland Pax c) Bel op 14609 RADIO MOORS N.V, KRUISSTRAAT 38 VAN OUDS BEKEND baar is, zal uw leed, soldaten, niet vergeefs zijn geweest. Dan zullen eens naar de graven onzer ge sneuvelde kameraden generaties gaan om hun dank te brengen voor het offer dat zij gebracht hebben aan het leven der na hen komende wereld. Doordat wij voor dit doel van leven en vrijheid onzer volken en niet om geld en zaken strijden, gelooven wij God weer te mogen bidden ons ook in het ko mende jaar evenais in het afgeloopen jaar Zijn zegen te geven. De Rijksmaarschalk en opperbevelhebber van de luchtmacht richtte op 1 Januari een dagorder tot de luchtmacht, waarin hij o.m. zeide „Wij gaan het nieuwe jaar in met het zelfde vertrouwen op de overwinning als op den eersten dag van deze geweldige worsteling om vrijheid en grootte van ons rijk. Gij hebt op groote en zware dagen in het afgeloopen jaar in den strijd in de lucht en te land altijd en aan ieder front een bewon- derenswaardigen moed en grootste strijd vaardigheid aan den dag gelegd. Daarvoor dank ik u trotsch en ontroerd als uw opper bevelhebber en ook als woordvoerder van het vaderland. Mijn dank geldt voorts allen soldaten van de luchtmacht, die niet het geluk hebben zich in den strijd tegen den vijand te kunnen onderscheiden, doch op andere belangrijke posten, in het bijzonder bij de opleiding, in stille vanzelfsprekend heid mét al hun krachten hun dienst voor het front verrichten.' In den geest van de gesneuvelde helden leggen wij de gelofte af tot den laatsten ademtocht voor ons eeuwig Duitschland te strijden. Hermann Göring richtte ook een oproep tot het Duitsche volk, waarin hij o.m. wees op het feit, dat als onoverwinnelijke wal ter bescherming van volk en vaderland de aan overwinningen zoo rijke Duitsche weer macht zich opnieuw roemvol heeft gehand haafd. Wij allen hopen, dat het het jaar van de overwinning en van den vrede zal zijn. Wij allen weten echter ook, dat opnieuw zware offers van iederen volksgenoot, niemand uit gezonderd, geëischt zullen worden Eensge zind in willen en handelen, sterk en gestaald in offer en daad willen wij als een gezwo ren strijdgemeenschap in ontvankelbaren trouw onzen geliefden Führer volgen en het ons een eer achten zijn bevelen getrouw onze beste krachten te geven. Dr. Göbbels heeft op oudejaarsavond een radiotoespraak tot het Duitsche volk gehou den, waarin hij het afgeloopen jaar ken schetste als een jaar van verdere beveili ging van de Duitsche overwinning. Al is het een der gevaarlijkste geweest, zoo zeide hij, het zal toch in de geschiedenis geboekstaafd worden als een der grootste en meest be slissende jaren. Het verdere verloop van den oorlog kan Duitschland met rustige zekerheid tegemoet zien, omdat het Duitsche volk in zijn geheel, aan het front zoowel als in het binnenland,, een onoverwinnelijke verdediging heeft op-" gebouwd, die zelfs door de stompzinnige taaiheid van het bolsjewisme niet aan het wankelen gebracht kan worden. Onze eerste groet; zoo besloot Göbbels, geldt den Führer, die het land met sterke hand bestuurt en het veilig door alle ge varen brengt. Met hem gaan wij het nieuwe jaar in met den vasten wil, het geheel voor ons te veroveren. De opperbevelhebber van de marine groot-admiraal Rader, heeft bij de jaar wisseling een oproep tot de marine gericht: „Een groot en hard jaar in onze Duitsche geschiedenis is ten einde. Een nog harder jaar zal volgen. Dit jaar zal ons, het voor beeld van onze gesneuvelde kameraden in dachtig, bereid vinden tot nieuwe daden. Wij kunnen terugzien op trotsche successen. Aan deze rij van successen soortgelijke en nog grootere toe te voegen, is onze hoogste plicht. De Führer wees ons eens den weg uit de diepste ineenstorting naar een nieu wen opbloei. Met hetzelfde vertrouwen, met moed en zekerheid volgen wij hem thans op den weg naar de overwinning, die wij voor hem als dappere soldaten willen veroveren." Timosjenko afgelost. Volgens een bericht van den Britschen berichtendienst is Maarschalk Timosjenko wat betreft de leiding in den sector Wo- ronesj tot Stalingrad reeds zes maanden geleden door generaal Sjoekof afgelost. Nieuwe troepen der V.S. te Dakar. De zender van Marokko heeft volgens den Britschen berichtendienst medegedeeld dat Woensdag wederom Amerikaansche soldaten in Dakar aan land zijn gezet.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 6