Nederlanders bij het N.S.K.K. BEKANNTMACHUNG. Twee jaar geleden traden de eersten toe. Wanneer gesproken wordt van de deel neming van Nederlanders aan den huldigen strijd denkt men doorgaans uitsluitend aan diegenen, die dienst namen in de Wat'fen- SS en Vrijwilligerslegioen. Op een andere groep, die niet minder moeilijkheden van den strijd deelt, vestigde de nieuwjaarsgroet opnieuw de aandacht dien de leider der N.S.B. in den vorm eener dagorder deed toekomen aan hen, die in het Oosten en Westen deel uitmaken van het N.S.K.K. Hij maakte daarin gewag van de moeilijkheden die moesten worden overwon nen, spjak het vertrouwen uit dat de mannen zouden volharden en de hoop dat zij eens getuige zouden zijn van den in tocht der Motor-W.A. in het vaderland. Zoo omstreeks 20 Januari zal het twee jaar geleden zijn, dat de eerste Nederlan ders in eenigermate georganiserd verband dienst namen in het N.S.K.K. Het op dien datum hier te lande toevende aantal ver lofgangers is niet groot genoeg voor het organiseeren van een bijeenkomst. Der halve zal het feit hoofdzakelijk aan de fronten worden herdacht. Een korte terug blik op deze twee jaren moge hier echter niet ontbreken. Na den veldtocht in het Westen had het Duitsche leger behoefte aan een groot aan tal vrachtauto's m^t bestuurders. Niet alleen moesten versterkingen en versperringen worden opgeruimd, ook nieuwe moesten worden gebouwd. Vooral in België en Frankrijk togen tal van bouwondernemin gen aan den arbeid, links en rechts werden chauffeurs geworven. Deze menschen waren natuurlijk niet mi litair geschoold; de kampen waarin zij waren ondergebracht niet militair georga niseerd. Derhalve werd al dra de behoefte gevoeld deze chauffeurs in een apart corps te vereenigen. Daartoe nam men het Na tional Sozialistisch Kraftfahr Korps in den arm, dat de opdracht kreeg van dezen aanvankelijk civielen inzet een op militairen leest geschoolde mobiele brigade te maken. Reorganisatie was hiervan het gevplg. Op 20 Januari 1941 werden de eerste contrac ten geteekend, geldend tot einde'1941. Het spreekt vanzelf dat het opbouwen eener militaire formatie van autobestuur xlers tijd kostte; bovendien moest het per soneel worden geschift. Velen verlieten in verband met de strengere eischen de ge lederen. doch keerden daarin later weer. Zij die niet versaagden waren W.A.-mannen oude leden der beweging die met Vova -had den gecolporteerd en in straatgevechten hun mannetje gestaan, sprekers en uit dezen strijderskern is het regiment Motor-W.A. bij het N.S.K.K. gegroeid. Aan dezen opbouw kon men zich in het Westen betrekkelijk rustig wijden, in het Oosten stelde de met Sovjet-Rusland uitgebroken oorlog zijn directe eischen. 23 Juni, op den tweeden dag van den veld tocht, trokken dan ook de eerste Nederland- sche autobestuurders over de onmogelijkste wegen met hun. wagens de onmetelijke Sovjet-Unie binnen. Met de karabijn naast het stuurrad hebben zij zich als frontsolda ten gedragen en nog onlangs boden zij met succes tegenstand tegen doorgebroken' Sov jet-troepen. Eenige tientallen mannen heb ben ginds hun leven gelaten. Militaire opbouw voltrok zich geleidelijk. De zwarte uniform der W.A. werd ver wisseld voor dit van het Luftwaffe. Iedere landsaard kreeg bonnen het regiment zijn eigen afdeeling met daarboven eenige weinige verbindingsleiders, die uit de man schappen zelf waren voortgekomen. Begin 1942 was de nieuwe organisatie klaar. Van dit tijdstip af dateert het streven niet alleen eigen afdeelingen, maar ook eigen regimenten te krijgen. Eind vorig jaar kregen de Nederlanders in het Oosten dan ook een regiment. Voor een deel is dit net resultaat van de bemoeiingen der Motor W.A., welks leider banleider Eman in Juni van ir. Mussert de opdracht kreeg de Ne derlanders bij het N.S.K.K. onder zijn hoede te nemen. Het jaar 1942 stond tevens in het teeken der sociale verbeteringen. Het jaar 1943 zal thans in het teeken van de „betreuung" (verzorging) en van de pro paganda staan. Uit den inzet dezer N.S.K.K.-mannen kan ongetwijfeld iets goeds groeien, niet alleen al reeds uit hoofde van het feit dat zij deelnemen aan een strijd, maar ook voor de toekomst. Tal van perspectieven openen zich wanneer men denkt aan de werkzaam heid van Nedérlanders ook na den oorlog in de veroverde Oostelijke gebieden. In net nieuwe Europa zal het autotransport wezen een geweldige beteekenis krijgen. Voor deze mannen zal straks voorts een taak weggelegd zijn om de jeugd van Ne derland weer opnieuw vertrouwd te maken met den motor. „Vele duizenden mannen telt de Motor W.A. bij het N.S.K.K. Motorgr. Luftwaffe reeds. Toch kunnen zich nog veel meer mannen opgeven. Dit kan geschieden bij het Stafkwartier der Motor W.A. te Den Haag of bij den N.S.K.K.-Verbindungs- fuhrer Den Haag. Dienststelle: J. v. Nassau- straat 51. STAATSTOEZICHT OP DE ZIEKEN FONDSEN. In verband met de verplaatsing van het Departement van Sociale Zaken naar Amster dam is ook het bureau van het Staatstoezicht op de Ziekenfondsen daarheen ovej-gebracht. Het heeft in het gebouw Singel 250 huisves ting gevonden. Musterung der Geburtsjahrgange 1901, 1902 und 1903. Alle mannlichen Reichsdeutschen der Ge burtsjahrgange 1901, 1902 und 1903 auch diejenigen, die bereits vor oder wahrend des Krieges gedient haben oder durch wehrer- satzdienststellen der Heimat erfasst, ge- muslert. unabkömmlich, bereitgestellt oder zuriickgestellt worden sind haben sich zur Musterung wie folgt zu melden: Aus der Provinz Nordholland in Amster dam-O.. Schule, Iepenweg 13 am 28. 1. 1943 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben AJ am 29. 1. 1943 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben KR am 30. 1. 1943 vorm. 8.30 Uhr die' Buchstaben SZ. Die Meldepflichtigen haben Wehrpass und sonstige Ausweispapiere sowie drei Passbilder 37 x 52 mm. in bürgerlicher Kleidung, ohne Kopfbedeckung, Brillentrager das Brillen- rezept, mitzubringen. Inhaber eines Wehr- passes haben diesen, sofern sie ihn nicht bei sich führen, umgehend anzufordern und zur Musterung mitzubringen. Juden haben nicht zu erscheinen. Den Meldepflichtigen wird das Fahrgeld 3. klasse gegen vorzeigen der Fahrkarte bei der Meldung zurückerstattet. Sie erhalten ferner bei einer Abwesenheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden ein Zehrgeld. Den Haag, den 12. Januar 1943. Der Reichskommissar für die besetzten Niederlaendischen Gebiete der General- kommissar für das Sicherheitswesen: gez. RAUTER SgjrGruppenführer und Generalleutnant der Polizei. Tuchtrechter. STADSNIEUWS Hoofdredacteur: j. v. Baudewyns, H.lem (afw.). Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F C. Berks, H.lem (afw.) Chef van Dienst cn Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede, Buitenland: J. c. van dei- Daag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten, Heemstede. Stad en Reportage: J. A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. j. E. van Baarsel, iJmuiden. ■Advertenties: W. van Ommen, Heems'ede. Melk geleverd zonder bon. De toenmalige burgemeester van Zaandam had eind 1941 aan den melkslijter G. Dijkstra aldaar opdracht gegeven iederen dag 35 liter melk te leveren aan het Tehuis voor Ouden van dagen. Laastgenoemde meende, dat daar voor geen bonnen noodig waren, evenals de Zaanlandsche Melkinrichting, die de melk aan den slijter leverde. In Juli 1942 kreeg deze inrichting bericht, dat ze eenige duizen den bonnen voor melk te weinig had inge leverd en toen bleek, dat het Tehuis voor ouden van dagen bonnen had moeten inleve ren. In totaal was de Inrichting ongeveer 5.000 bonnen achter voor de levering van 8611 liter melk. Voor dit feit had de Zaanlandsche Melk Inrichting zicli voor den tuchtrechter te verantwoorden, die den goeden trouw in aanmerking nam en een geldboete van f 50 oplegde. Daarna had de melkslijter zich te verant woorden. Het bleek echter, dat deze ongeveer 7 liter melk afleverde aan het Tehuis voor Ouden van dagen en de rest aan de klanten, die geen bonnen behoefden in te leveren. Daar de Zaanlandsche melkinrichting de bonnen alsnog moet inleveren, is de slijter thans bezig wat te verzamelen en heeft reeds 356 bonnen afgeleverd. Tuchtrechter: „Hoe komt U aan die bon nen".' Verdachte: „Ik hou ze in van de klanten, die ik vroeger melk heb geleverd; ze krijgen minder melk". Tuchtrechter: „Speelt de waterkraan geen rol?" De ambtenaar meende, dat hier van een ernstig feit sprake is en oordeelde het noodig de stukken in handen te stellen van den of ficier van justitie voor economische aangele genheden. De tuchtrechter vereenigde zich hiermee, zoodat de slijter vermoedelijk voor den economischen rechter zal verschijnen. Arbeidsdienst en niet-geslaagde scholieren. Leerlingen van een instelling voor voor bereidend hooger en middelbaar onderwijs, die thans in de hoogste klasse zitten, van plan zijn aan een der universiteiten te gaan stu- deeren en zich naar aanleiding daarvan heb ben opgegeven voor het vervullen van hun arbeidsdienstplicht, moeten indien zij niet slagen voor hun eindexamen, dit uiterlijk 10 Juni 1943, dus na de keuring, opgeven bij het aanmeldingsbureau van den N. A. D. Zij wor den dan weer van de lijst afgevoerd tot het volgend jaar. Jongelieden, die vanwege hun leeftijd wor den opgeroepen en dus niet op grond van het feit, dat 'zij a.s. student zijn, moeten, indien zij niet voor hun eindexamen slagen, een officieel verzoekschrift indienen, waarin uit stel van de vervulling van den arbeidsdienst plicht wordt aangevraagd. Zij, die dit jaar eindexamen doen en aan een universiteit willen gaan studeeren, moe ten zich vóór 1 Mei a.s. opgeven bij den N.A.S. NIEUWE BURGEMEESTERS. De Commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft den heer F. D. van Elten in Winterswijk benoemd tot burgemeester van Lochem. Voorts heeft de commissaris-gene raal voor Bestuur en Justitie met gelijktij dige handhaving in .hun huidige functies den burgemeester van Cadier en Keer, J. C. H. Lerdinios, benoemd tot burgemeester van Bemelen, en den burgemeester van 's Heer Arendskerke, P. C. Boot, tot burgemeester van Burgh. NIEUWE BONNEN VOOR PETROLEUM EN KAARSEN. Van 17 Januari tot en met 27 Februari 1943 geeft elk der met 1,28 verlichting" der bonkaarten S 208 en elk der met „08 ver lichting", „09 verlichting" en „10 verlich ting" der bonkaarten SI08 gemerkte bon nen recht op het koopen van 2 liter petro leum. In hetzelfde tijdvak geeft elk der met „04" genummerde bonnen der bonkaart „EA" voor kookdoeleinden recht op het koopen van 1 liter petroleum. Op deze bon nen zal dus niet meer zooals voorheen 2 liter, doch slechts één liter mogen worden afgioleverd. De hoeveelheid, af te leveren op verlichtingsbonnen, blijft 2 liter per bon. In hetzelfde tijdvak geeft elk der bon nen „21 verlichting" van de bonkaart S 108 en „33 verlichting" van de bonkaart S 208. recht op het koopen van 1 rantsoen (360 gram) kaarsen. Het Nederlandsche Kamerkoor. Sinds Felix de Nobel voor 't eerst niet zijn Kamerkoor in onzen Stadsschouwburg optrad het zal zoowat een jaar of drie geleden zijn heeft dit ensemble een ont wikkeling óndergaan en zich een staat van dienst verworven, die hoogst merkwaardig moge heeten. Voor de bekwame en eener- gieke leiding van Dc Nobel pleit het zeld zame feit, dat hij er in geslaagd is van een schaar solisten, die als alle zangsolisten verliefd ziiji op hun eigen stem, een wer kelijk koor te maken, waarin ieder uitvoer der een dienstbaar onderdeel is, een drup pel ifi de zee als 't ware, en waarin geen ruimte is voor het luchten van individueele emoties. Het Nederl. Kamerkoor heeft in den loop van zijn bestaan eenige mutaties in zijn bezetting gekregen; een dezer, die het ensemble vooral gunstig beïnvloed heeft, is die van de baspartij, die aanvankelijk te weinig fond had, doch riu voortreffelijk geworden is. Het programma van dezen avond ving aan met een reeks moderne geestelijke koor werken van Nederlandsche componisten: Jan Mul, Albert de Klerk, Jan Felderhof en Hendrik Andriessen. Deze stukken lieten bij eenige overeenkomst, ook kenmerkende verschillen hooren, waarbij de strenge structuur van Felderhof's Agnus Dei vooral opviel. Mul en De Klerk sluiten zich met hun directe tekstverklanking nauwer bij Hendrik Andriessen aan, maar dan toch ieder op eigen manier. Andriessen's uit voerige Qui habitat gaf met zijn volheid van klank en döorloopende bezieling de synthese van een aan het gegeven streng gebonden dienende kunst. Een verrassing waren daarna twee stuk ken van Francis Poulenc: een geheel vrij van klassieke voorbeelden, maar prachtig gedragen Tenebrae factae sunt en het zeld zaam lichte en kinderlijk blije Sanctus uit zijn a cappellh-mis. De vertolking van dit wonderlijk, echt Poulenc-stuk was subliem. Van Pizzetti volgde een niet minder merkwaardig De profundus, in zijn veel stemmigheid. met solistische intermezzi minder tot klankvervloeiïng geschikt, maar boeiend door levendige veelheid van ele menten. Daarna volgde een der hoogtepunten van den avond, de trois Chansons de Charles d' Orléans van Debussy, vertolkt met een tot absolute eenheid versmolten fluweeli- gen koorklank, en in het laatste een ge weldige rhythmischë spanning. Felix de Nobel toonde zich hier een magistraal diri gent. Een reeks Brahms-liederen voor koor gaf (vooral in O süsseh Mai en in de beide Nachtwache) gelegenheid tot verfijnde en expressief-romantische kleurwerkingen. En met drie zettingen v«m oud-Nederlandsche Volksliederen van Julius Röntgen werd met eere het Nederlandsch taalelement op het programma gediend, al zouden zij gunsti ger geklonken hebben bij meer consequent gebruik van de middeleeuwsche uitspraak, ik bedoel inzonderheid de ij als i. Tot slot gingen een tweetal, door Jakov Gotovac zeer karakteristiek bewerkte Kroatische volksliederen waarvan de uit voering het publiek terecht geestdriftig stemde. Het was een heerlijke muziekavond van zeldzame koorcultuur, waarvoor we Felix de Nobel en zijn Kamerkoor niet hartelijk genoeg dank kunnen zeggen. JOS. DE KLERK Paedagogisch coficert H.O.V. DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Kaart Hoev. t.m. Aardappelen 04A Aard. 2 kg. 23 Jan. 04B Aard. 1 kg. 23 Jan. Beschuit 04 Besch. 75 gr. 23 Jan. Bloem 466 t.m. 469 Algem. 70 gr. 23 Jan. Boter 03 Boter 125 gr. 22 Jan. 01 Boter 125 gr. 11 MrL Brandstoffen 06 t.m. 08 BV Brand st. 1 eenh. 28 Feb. 01 t.m. 05 KF Brandst. 1 eenh. 20 Apr. Brood 4A Brood 400 gr. 23 Jan. 4B Brood 50 gr. 23 Jan. Cacao 3- L0, 4-01 Reserve 150 gr. 23 Jan. Chocolade 01 Versn. 100 gr. 23 Jan. Cigaretten 04B Tabak 20 st. 23 Jan. Eenheidszeep Q Eenheidsz. 1 rants. 31 Jan. 474 Algem. 1 rants. 31 Jan. Gort 465 Algem. 250 gr. 23 Jan. 470 Algem. 125 gr. 23 Jan. Havermout 471 Algem. 125 gr. 23 Jan. Jam 464 Algem. 500 gr. 23 Jan. Kaas 460 t.m. 462 Algem. 100 gr. 23 Jan. Koffiesurrog. 473 Algem. 250 gr. 20 Feb. Mandarijnen 4-03 Reserve 350 gr. 23 Jan. Mandarijnen 4-04 Reserve 850 gr. 6 Feb. Melk 04 Melk 1 3,4 lit. 23 Jan. Petroleum 04 Petr. 2 lit. 27 Feb. Rijst 4-02 Reserve 500 gr. 23 Jan. Scheerzeep N Text, (m) 45 gr. 30 Apr. Sigaren 04AB Tabak 5 st. 23 Jan. Sinaasappelen 4-04 Reserve 850 gr. 6 Feb. Suiker 463 Algem. 1 kg. 23 Jan. Suikerwerk 02, 03 Versn. 100 gr. 23 Jan. Tabak Ö4AB Tabak 25 gr. 23 Jan. Taptemelk 04 Taptem. 1 3/4 lit. 23 Jan. Toiletzeep V Q Toiletz. 1 rants. 31 Jan. Vermicelli 472 Algem. 100 gr. 23 Jan. Vleesch 04A Vleesch too gr. 23 Jan. 04B Vleesch 25 gr. 23 Jan. Waschpoeder P Q Waschp. 1 rants. 31 Jan. 475 Algem. 1 rants. 31 Jan. Beethoven's „Pastorale" ten gehoore gebracht. Met Beethoven's Zesde Symphonie heeft Marinus Adam een gelukkige keuze gedaan om den onvolledig ingelichten luisteraar zin en beteekenis der symphonische muziek te doen verstaan. De bouw van het werk, de groei van den muzikalen zin uit het motief maar vooral ook de poëtische zin der muziek komen gemakkelijk tot den hoorder. Wanneer hij dan op de wijze waarop de dirigent der H.O.V. dit deed, wordt opmerkzaam gemaakt op de schoonheid der détails, door het woord zoowel als de deelsgewijze uitgevoerde mu ziek, dan moet die luisteraar wel geheel vap fantasie verstoken zijn, wil hij niet ontvanke lijk worden voor de bekoring der muziek- architectuur zoowel als van de klankenpracht Want ook op dit laatste wees Magnus Adam herhaalde4ijk. De vioolmelodie in het zang rijke middendeel (scène aan de beek) wordt overgenomen door de blaasinstumen'ten, waar door het lied plots een geheel andere kleur erlangt. Ten opzichte dier klcurenmetamor- fose was ook het Scherzo heel leerrijk. En FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank heeft Dinsdag de volgende faillissementen uitgesproken: De Handelsvennootschap onder de fiz*ma H. F. Willems en Co., gevestigd te IJmuiden, gemeente Velsen, 2e Havenstraat no. 3, Curator Mr. F. J, D. Theyse te Haarlem. J. F. Lodensteijn, lid der firma H. F. Willems en Co., speelgoedfabrikant, vroeger wonende te IJmuiden, Kanaalstraat 58, thans te Tilburg, Noorderpark no. 26, Curator Mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. Rechter-Commissaris in beide faillissementen Mr. E. J. W. Top te Haarlem. BEëEDIGD. De Rechtbank heeft als advocaat, en procureur beëedigd Mr. L. L. F. André de la Porte, wo nende te Heemstede. RADIO-PROGRAMMA. DONDERDAG 21 JANUARI 1943. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Coro Belmonte (gr.). 7.30 BNO Nieuwsbe-* richten. 7.40 Voor ieder iets (gr.). 8.30 BNO Nieuwsberichten. 8.40 Wij brengen U heden.... 8.50 Componisten dirigeeren eigen werk (gr.). (9.309.37 Spiegel van den dag opn.). 10.00 Or kest Francis Keth. 10.30 Figuren uit de Grieksch. -Romeinsche oudheid, lezing. 10.45 Orkest Fran cis Keth. 11.15 Strijkkwartet (gr.). 12.00 Almanak. 12.05 Piet van Dijk en zijn orkest. 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest en gramofoonmuzielc. 14.00 Van liefde en vroolijkheid, radio-potpourri (opn.). 15.00 Het onbekende Westland, vertelling. 15.15 Zang met pianobegeleiding. 16.00 Composities voor strijk orkest (gr.). 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 17.30 Van heinde en verre klinkt het nieuws. 17.45 Septet Jonny Ombaeh en solist. 18.30 BNO Nieuwsbe richten. 18.40 Klaas van Beeck en zijn orkest. 19.00 Brandende kwesties, lezing. Vanaf 19.15 al leen voor de Radio-Centrales die over een lijn verbinding met de studio beschikken. 19.15 Het Concertgebouworkest en solist. Pl.m. 20.00 Het Omroep-Kamerkoor (opn.). 20.30 Concertgebouw orkest. 21.30 Vioolsoli met pianobegeleiding (gr.). 21.45 BNO Nieuwsberichten. 22.00 Liedjes uit Zuid-Afrika (gr.). 22.20 Balletmuziek (gr 22.45 Instrumentale solisten (gr.). 23.30—24.00 Wel te rusten (gr.). HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum T. 7.49 Och'ter dgymuas- tiek. 7.50 BNO Gesproken binxvenlandsch over zicht (opn.) 8.00 Nederlandsche boeren i»i de Oekraïne, lez. 9.15 Gramofoonmuziek. 8.30 BNO Nieuwsberichten. 8.40 Viooïsoli inet pianobegelei ding (gr.). 9.00 Dc Discotheek presenteert (gr.). (9.150.20 Voor de huisvrouw). .10.00 Godsdiens- ook werd de Vorm degelijk behandeld en ge- üSe uitzending. 10.30 Het Wiesbadener Collegium demonstreerd door deeNgewiize uitvoering Musicum. U.uo Waar het oude en nieuwe elkaar aemunbiru.ru, uour aeugiwijze uitvoering raken imsterspel. 11.20 Kinderkoor (opn.). 11.30 Salonorkest. 12.30 Zelf tuinieren. 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Programma-overzicht. 13.05 Omroep-Pianotrio (opn.). 13.30 Pianovoordracht. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 „Van „wan neer" zingend" (gr.). 15.00 „Maestro's, Italiaansch programma. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 15.00 Het kinderkoor van den Nederlandschen Omroep. 16.30 Marschmuziek. (gr.). 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 De partementen houden spreekuur. 17.30 Musette- orkest en soliste. 17.45 Spiegel van den dag en B NO: Persoverzicht. 18.00 Musette-orkest en so liste. 18.15 De vorming van het kader der W.A., reportage. 18.30 Omroep Symphonie orkest. Van af 19.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Liedje van verlangen (opn.). 19.^5 BNO Nieuwsberichten. 19.55 Klaas van Beeck en zijn orkest. 20.15 Orgelconcert en zang. 21.00 Wiener Bohème orkest (gr.). 21.15 Dick Willebrandts en zijn dansorkest. 21.43 BNO Nieuwsberichten. 22.00 BNO Actueele beschouwing. 22.10 Avondwijding. 22.2024.00 Zie Hilversum I. der onderdeden. Dan was er voorts in de fi nale met zijn drie deelen: onweer en storm, choral, herderslied weer een* goed aangegre- pdn gelegenheid, het tot nu toe behandelde nog eens te toetsen aan de praktijk. Bij dit alles werd de vrees, dat de inleider de muziek te veel naloopt met het ontleedmes, geheel ongewettigd, doordat M. Adam bovc.i alles Beethoven aan hot woord liet. Hij en zijn keurig ensemble deden dit op een wijze, waar voor men oprecht gevoelde bewondering moet hebben. Zorgzaam correct van détailleering, maar niet gedwongen in het keurslijf eener strakke metriek: schoon van klank, maar niet ontaardend in klankenzwelgerij; juist van in tentie, maar geen schablone wordend, die alle vrije interpretatie doodt en steenen geeft voor brood. En, 't laatste niet het slechtste: wanneer dit geen paedagogisch concert ware geweest, ook dan zouden wij er zeer van hebben genoten. G. J. KALT. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebescheiden is het morgen Donderdag de beurt aan de letters N en R. VERDUISTEREN van 17.06 tot 8.37 uur 21 Jan.: zon op 8.39, onder 17.04 uur maan onder 8.24, op 17.23 uur (Volle Maan) 22 Jan.: zon op 8.38, onder 17.06 uur maan onder 8.59, op 18.23 uur

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2