Grootsche herdenking van 30 Januari 1933 De Rijkscommissaris en Mussert spreken in den Dierentuin te Den Haag. Aan een van de vete herdenkingsbijeen komsten. die in verschillende plaatsen van ons land worden gehouden ter gelegenheid van het feit, dat de Führer van het Lvitsche rijk heden tien jaar geleden tot rijkskanse lier werd benoemd, hebben de Rijkscommis saris, Rijksminister Seyss Inquart en Mus sert bijzondevebeteekenis verleend door het uitspreken eo^Pr herdenkingsrede. Het was de bijeenkomst, die gisteren, op den voor avond van den dertigsten Januari, werd ge houden in de groote Dieientuinzaal in Den Haag, en welke werd bijgewoond door tal van vertegenwoordigers van staat, weer macht en partij. Nederlandsehe autoriteiten en vertegenwoordigers der Nederlandsehe Nationaaï-Socialistische formaties. De zaal, Waarvan de balcons waren inge nomen door het vroolijke wit en blauw van de blouses der nationaal-socialistische jeugd, was met rood vlaggedoek, gouden adelaars, bladslingers en witte seringen omgetooverd in een imposante ruimte. Eenige duizenden Duitsche en Nederland sehe nationaal-socialisten hebben daar ge luisterd naar woorden, die getuigden van ijzeren vastberadenheid en een onwrikbaar geloof in de toekomst. Uitgesproken rustig en waardig op een moment waarin het harde heden van den strijd rond Stalingrad de herdenking van den glorieuser. fakkeloptocht tien jaar geleden in de Wilhelmstrasse te Berlijn, haast op den achtergrond dringt. Als zoodanig hadden zij specifieke bètee- kenis. Zij legden getuigenis af van de ver antwoordelijkheid, die beide nationaal- socialistische leiders weten te dragen op dit historisch oogenblik, waarin een worsteling zonder weerga zal beslissen over de toe komst van ons continent, en van hun ver trouwen in den Führer in wiens handen het lot van Europa en van de Germaansche lan den in het bijzonder, is gelegd. Kedc Mussert. Mussert schetste hoe de Volkenbond niet bij machte was na den eersten wereldoorlog orde te scheppen en hét geheel dreigde uit te loopen op een worsteling tussohen kapitalis me en communisme. In het land, dat men vernederd had en Waarvan men dacht dat daar geen kracht meer was, ontstond echter een nieuwe factor: het nationaal-socialisme. Een nieuwe idee, geboren uit innerlijke kracht na beproeving, die het volk iets be ters bracht, den wil namelijk tot dienen en offeren ten bate der gemeenschap. Hij schilderde de phasen waarin 't groote nationaal-socialistische opbouwwerk zich voltrok, de periode 1920/1933 waarin Adolf Hitler met ziin aanhangers alles trotseerde .de periode 1933/1939 waarin men zich ge reed moest maken om den dreigenden stormloop van communisme en reactionnai- ren te trotseeren. Nadat hij de afweer van den bolsjewis tische]! kolos de historische roeping van den Führer had genoemd en opnieuw ge tuigenis had afgelegd van de solidariteit van de Nederlandsehe met de Duitsche na tionaal-socialisten vooral op dit moment zette hij uiteen hoe zijns inziens de ver houding van volk tot volk, van partij tot partij en van Duitschen tot Nederlandschen nationaal-socialist dient te zijn. Hij vroeg daarbij onder meer erkenning van de offer~i die Nederland thans -hoewel voor een deel niet vrijwillig brengt. Aan het slot van zijn rede dankte hij den Führer voor hetgeen hij reeds thans voor Europa en daarmee voor Nederland heeft gedaan. Rede Rijkscommissaris. De Rijkscommissaris sprak als volgt: Mijnheer Mussert. nationaal-socialistische kameraden, het is mij een groote voldoening u hier in een zoo vast aaneengesloten ge- ineenschap bijeen te zien en het is mij een bijzondere behoefte u, mijnheer Mussert, te danken dat u aan deze betooging deelneemt. Ik dank u ook voor uw woorden en vooral voor uw betuiging van trouw aan onzen Führer. Het is nu bijna drie jaar geleden, dat onze weg ons hier in Nederland heeft bijeengebracht en ik mag zeggen, dat het succes bij dé oplossing van onze gemeen schappelijke taak, die wij hebben, den grondslag van vertrouwen heeft gelegd, die het uitgangspunt is voor steeds vollediger deelneming aan de uitvoering van de op dracht, die wij hier hebben. Dit vereemgt ons, Duitsche en Nederlandsehe nationaal- socialisten. Zoo vereenigt ons ook de dag van heden, die teruggrijpt op den dag van tien jaar geleden, waarop de Nationaal- socialisti.xhe Duitsche Arbeiderspartij aan de macht gekomen is. Er zijn dagen in de geschiedenis van de volkeren en van de menschheid, die de ver vulling schijnen te zijn van een tijd van den economjsohen, socialen, politieken en vooral geestelijken strijd en die de voltooiing en bekrachtiging van dien strijd beteekenen. Tegelijkertijd zijn zij echter ook het begin eener nieuwe naar grootere ruimten stre vende ontwikkeling volgens dezelfde wet krachtens welke dragers van die ontwikke ling zijn aangetreden, zoodat deze dagen symbolisch als mijlpalen in de geschiedenis bestaan. De 30ste Januari 1933 is een zoo danige gekenmerkte dag in de geschiedenis van het Duitsche volk, thans reeds van Europa, en zal bovendien nog zijn bijdrage leveren voor de ontplooiing van de wereld. Het Duitsche volk is in het jaar 1914 met den oorlog overladen geworden zonder toen toestand, die ontstaan .was door de zoo genaamde overwinning van de geallieerden, bracht in werkelijkheid geen vrede, doch was slechts de bron van blijvende verwar ring en wanorde en de kiem voor nieuwe oorlogen. Duitschland is het midden van Europa en dit midden moet zijn overeen komstige bestaansmogelijkheden hebben cn wel sociaal, nationaal, d.w.z. onafhankelijk van de invloedsfeer van vreemde mogend heden, de te>- beschikking staande leef ruimte, die gebruikt wordt in gemeenschap met de andere Europeesche volkeren, als mede de mogelijkheid om te leven volgens de laatste oorzaken, die tot dien oorlog ge- z fh eigen levenswetten. Alle mogelijke plan Jeid hebben duidelijk te hebben ingezien Die oorlog scheen althans aanvankelijk een Europeesche aangeleg<*iheid te zijn en toch moesten de laatste oorzaken gezocht wor den in de omstandigheid, dat dè grondsla gen van het toenmalige Europeesche leven geschikt waren door krachten, die buiten het continent stonden'en het ontstaan van economische, politieke en militaire, zwaarte punten buiten het Europeesche gebied zijn Invloed op den Europeeschen toestand be gon te laten gelden.In deze zoo nauwer wordende wereld botsten de krachten in het Europeesche gebied tegen elkaar op. In plaats evenwel nu haar onontkoombare lots- gemeenschap in te zien, raakten deze krach ten met elkaar handgemeen en gaven zoo doende gelegenheid tot vrijer onptlooiing aan de buiten Europa staande machten, on danks het feit, dat deze vóór alles te voor schijn kwamen met zulke negatieve vooruit zichten en invloeden als het bolsjewisme in het Euraische gebied. nen waarmede men toen steeds weer voor den dag kwam, mochten niets baten. Het D_>sche volk kan niet stil blijven zitten, wanneer zijn nationale levensrechten niet erkend worden, n.l. te leven volgens de wet die overeenkomt met zijn aard en niet te moeten leven volgens een wet, die van bui ten af, als bijvoorbeeld de liberale demo cratie,' aan het Duitsche volk wprdt voor geschreven. De invloed van het jodendom. Voor Duitschland beteekende het resul taat van den eersten wereldoorlog een on ophoudelijk, materieel en geestelijk, maar ook moreel proces van verarming, dat be vorderd en gestimuleerd werd door den in Duitschland gevestigden invloed van Wes- tersehen geest. In dit verband is de invloed van het jodendom op net Duitsche volk van bijzondere beteekenis. De mogelijkheid van dezen invloed werd door de Westelijke de mocratieën verlangd, waartoe- zij eischten Dc herwinning van het Sudetenland. In\ October 1938 weiden de Sudeten-Duitsche gebieden weer bevrijd. De Führer op zijn tocht door Sudetenland op de grens van Wiidenau. (Hoffmann-Stapl' Pax c) De Führer tijdens zijn rede op de historische Rijksdagzittting van 1 September 1939. (Hoffmann-Stapf Pax c). Hoofdredacteur: J. V. Bau.dewyns, H.lem (afw.). Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad; A. Overmeer, Heemstede, Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten, Heemstede. Stad en Reportage: J. A. Steen Jr., Zandvoorl. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, IJjrjuiden. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. Thans kunnen wij constateeren, dat het lot van het Duitsche volk feitelijk het lot van het Europeesche gebied bepaalt. Geraakt het Duitschè volk in een toestand van vruchtdragende ordening, dan gedijt het continent, wordt deze ordening aan het Duitsche volk ontzegd, dan zullen er altoos slechts heillooze spanningen bestaan. Wan neer wij jons de grootte en eigenschappen van het Duitsche volle voor oogen houden in verband met zijn centrale ligging, dan zien wij, dat hier een logische samenhang aanwezig is. Destijds evenwel, in het jaaj- 1914, waren de uiterlijke omstandigheden van bedrieglijken aard, omdat de uiterlijke voorteekens, die den machtsgroepeeringen aankleefden, ten opzichte van de centrale mogendheden Duitschland en Oostenrijk door den zich modern noemenden tijdgeest zelfs in den boezem van het eigen volk als reactionnaii- werden bestempeld en uit gekraamd. De afloop en het resultaat van den toen- maligen strijd in den eersten wereldoorlog zijn bekend. Aan alle fronten onverslagen, ondanks een geconcentreerde bestorming, veroverde het Duit^phe volk, voor zichzelf geleidelijTnrülitair de vrijheid in den rug, maar wegens gebrek aan een vastberaden politieke leiding hield het thuisfront geen stand, murw geslagen als het immers Avas door een geleidelijk verval tot algeheele ar moede, dat veroorzaakt was door het toe nemende tekort aan levensmiddelen. Europa heeft uit deze ineenstorting van Europa niets gewonnen. De vijandelijke mo gendheden hoewel de Ver. Staten zich ten slotte terugtrokken en Europa aan zich zelf overlieten, na mede het onheil te heb ben aangericht slaagden er niet in op Europeeschen bodem een ordening tot stand te brengen, die de km ebt en der Europee sche volken tot e<V) zinrijke en vruchtbare harmonie bracht. De splitsing in overwin naren en overwonnenen, in zoogenaamde bezitters en niet-bezitters, moest gehand haafd blijven. Deze politiek had slechts dit eene resultaat: de ongeremde groei van het bolsjewisme, dat Europa rechtstreeks be dreigde en van het Amerikanisme der Ver. Staten, dat Europa steeds meer in het nauw dreef. Dit resultaat, vastgelegd in de dictaten van de Parijsche voorsteden, kweekte voortdurend nieuwe conflicten. De dat alle hinderpalen die in het Duitsche volk tegen het binnenstroomen van het jo dendom waren opgericht, zouden worden neergehaald. Het jodendom van het Oosten, dat uit de ghetto's het Duitsche Rijk binnenstroomde, greep deze gelegenheid aan. Nadrukkelijk moet hier worden vastgesteld, dat de invloed van het jodendom in den boezem van het Duitsche volk funest werkte. Door den in vloed van het jodendom werd afbreuk ge daan aan alle tucht, door den irfVloed van het jodendom werden alle traditioneele be grippen van ordening stukgeslagen, werd de kern des volks versplinterd en verstrooid, kortom werd onhoudbaar de weg bereid voor het bolsjewisme, dat voorbereid en be vorderd werd door de economische leeg- bloeding, door de massale werkloosheid en dergelijke verschijnselen van een teugel loos, liberaal, kapitalistisch stelsel. Dit -te constateeren is uitsluitend een aangelegen heid van het Duitsche volk, dat ontelbare offers heeft moeten brengen, onzegbaar leed heeft moeten verduren en eindelooze geva ren en grooten neergang -daardoor heeft moeten beleven en 't is uitsluitend een aan gelegenheid van het Duitsche volk, wan neer het in noodweer het besluit genomen heeft het jodendom uit zijn volkslichaam te verwijderen. Nog al te goed herinneren wü ons den toe stand, die in het jaar 1932 zoo vergevorderd was, dat Moskou er aan dacht in Duitsch land naar de macht te grijpen en inderdaad niet ver van die mogelijkheid verwijderd was. Wanneer aan deze ontwikkeling, die juist door de zoogenaamde vredesverdragen aan het Duitsche volk was opgedrongen en door den voortdurenden invloed der Weste lijke mogendheden werd bevorderd, geen halt zou zijn toegeroepen, dan zou er tien jaar geleden eeft unie der socialistische Sov jetrepublieken ontstaan zijn, (lie in het Westen haar grens had in het Rijnland, dus in de nabijheid van Nederland. Deze ont wikkeling, met alle verdere gevolgen van die enorme machtsconcentratie, zóu ont staan zijn wanneer Adolf Hitler en zijn N.S.D.A.P. er niet geweest waren, die den strijd tegen de toen geweldig voorkomende vijandelijke mogendheden hebben opgeno men Want hoe stond het met de krachtsver houding? Aan den eenen kant was er één man, die half blind na vier jaren uiterst zwaren strijd aan het front in het vaderland terugkeerde en daar aantrof een gebroken, murw gemaakt, bijna Wanhopig geworden volk, waarin alle tegenkrachten, die door de vijandelijke mogendheden waren losgelaten, vrij konden woeden. Aan den anderen kant stond de geweldige wereldcoalitie van de mogendheden, die toen door hun militaire exjponenten en juridische verdragsmiddelen over de geheele aarde een volkomen machts ontplooiing hadden verkregen, zooals in het geheel niet meer te ovei treffen viel. Een ongelijker en ongunstiger krachtsverhoudng als toen, n.l. aan de eene zijde de eene man en aan de andere zijde de gezamenlijke krachten die alle machtsmiddelen in hun bezit hadden, welke tegen Duitschland ge richt waren, kan men zich eenvoudig niet voorstellen. Hij zelf, de onbekende soldaat, ging uit in dien donkeren nacht van net Duitsche lot, uitgelachen, omringd door vijanden en gehaat bij allen, die binnen en buiten het Duitsche vólk Duitschland vijan dig gezind waren. Hij bezat niets anders dan dit eene, n.l. hft geloof in het Duitsche volk en het was dit geloof, dat hem in staat stelde dien zoo ongelijken strijd te aanvaarden. Den strijd die, uit zijn hart voortkomend, zich gelei delijk meedeelde aan de andere Duitschers, den strijd, die in een wisselvallige worste ling om het Duitsche volk via successen en tegenslagen leidde tot dien binnenlandschen politieken strijd, die het geheele Duitsche volk deed ontwaken. De man en zijn bewe ging beleefden toestanden, die aan de na tionaal socialisten, die aantraden voor-den strijd der bevrijding op sommige oogenblik- ken reeds den adem dreigden te ontnemen. Maar juist uit die overtuiging,, niet-anders te kunnen handelen en te moeten handelen en uit het fanatieke opkomen voor dfeze idee, werd tenslotte de zege behaald, die voor den dag trad op den dertigsten Januari 1933. Die dag is derhalve het,symbool van den zegevierenden strijd van het geloof in het Duitsche volk. Dit onwrikbare geloof in het Duitsche volk en het onvoorwaardelijk optreden voor het Duitsche volk is het nationaal-socialisme dat ons Adolf Hitler gegeven heeft en dat is gewonnen uit het rechtstreeksche beleven van den Duitschen noodtoestand. Duitsch land leed aan het geestelijke verval dat tot uiting kwam onder de vlag van een niet te remmen liberalisme en tevens leed het aan de verarming die ontstaan was door de even geremde kapitalistische uitbuitingsclausules van de vredesverdragen. Tegenover de heerschappij van kapitaal en geld stelde de Führer den socialen eisch, dat de arbeid de hoogste waardefactor moet zijn en in plaats van de liberaal-democra tische splitsing in individuen zonder onder scheid stelde hij de nationale gemeenschap van het door bloed verbonden volk. Aldus schiep hij als onze hoogste volksche waarde- ordening de nationaal-socialistische levens wet als de doelmatigste ordening van het gemeensthapsleven voor het Duitsche volk. Nationaal-Socialistische levenswet Om deze nationaal-socialistische levens wet hebben wij ongelooflijk fel gestreden. Zij is gewonnen uit de ervaring van het Duitsche volk in eeuwen, in een tijd van strijd die zijns gelijke niet kent. Daarom geldt zij voor het Duitsche volk. Het is ech ter onze overtuiging, dat deze levenswet de levenskern is van den Noordsch-Gernjaan- schen mensch, omdat zij het individueele ieven ,van dezen Noordsch-germaanschen mensch bevestigt en in het optreden voor de gemeenschap van zijn volk tot ont plooiing brengt. Voorwaarde voor het op gaan in de ordening volgens de beginselen van het nationaal-socialisme als de doel matige ordening van het gemeenschaps leven is echter, dat men uit eigen kracht van beslissing het nat.-socialisme als levens basis erkent. Daarom kan deze nat.-socialis- tische levensvorm ook aan een Germaansch volk niet langs- den weg eener overneming van de binnenlandche politieke macht wor den opgelegd, integendeel, het is de eerste taak van de nat.-socialisten om de volks- genooten te overtuigen van de juistheid van bun politieke idee en hen voor deze idee en de uitvoering daarvan te winnen. Daar om ook hebben wij hier in-dit land alle vor men van politieke organisatie geplaatst op den grondslag der vrijwilligheid, met dien verstande, dat zij tevens een beroepstaak van souvereinen aard te vervullen hebben. Óp dit oogenblik, waarop het op 30 Januari 1933 voor de geheele wereld zicht- Vervolg op pag. 3)

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2