Herdenkingsbijeenkomst N. S. D.A. P. te Haarlem. In het kader van de herdenking van den 30sten Januari heeft gisteravond in het Haarlemsche concertgebouw een bijeenkomst van Duitschers en Neder landers plaats geha.i, waarop Dr. Apitz en Kringleider Zwart het woord heb ben gevoerd. In de zaal waren vele autoriteiten aanwe zig, waaronder de commissaris der provin cie, de Stadtkommandant, de burgemeesters van Haarlem, Bloemendaal en Velzen, af- deelingsleiders van het bureau van den Be- auftragten, de naaste medewerkers van den commissaris der provincie, wethouders, of ficieren van de Duitsche weermacht, ver tegenwoordigers van de N.S.D.A.P. en de N.S.B., enz. Nadat onder de tonen van een militaire kapel de plechtige Fahneneinmarsch had plaats gehad begroette de heer M. Gerisch, Ortsgruppenleiter der N.S.D.A.P., de aan wezigen en leidde den eersten spreker Dr. Apitz in. Morgen, aldus.Dr. Apitz, is het 10 jaar ge leden, dat de Führer de gelegenheid heeft gekregen zijn ideeën om te zetten in de daad. Op den langen weg. dien hij tot dat oogenblik was gegaan, is hem geen moeite en zorg bespaard gebleven, evenmin echter daarna. Men gelooft bij het zien van het groote werk, dat hij in Duitschland heeft volbracht, aan ce hand van een Hoogere Be schikking. die hem aan zijn volk heeft ge geven in het uur van den grootsten nood. Dit is het eenige anker, dat gebleven was; de eenige hoop voor Duitschlands jeugd, want allen anderen verwachtingen was de bodem ingeslagen. Het eerst zijn de oude soldaten gekomen, zij, die het bewijs vyilden brengen, dat hun kameraden niet tever geefs waren gevallen. Toen kwam ook de jeugd, om te strijden voor de nieuwe idee. En daarbij hebben zich de vrouwen aange sloten, die voor hun mannen en zonen ,een toekomst wenschten. Alle standen geraakten in onze rijen vertegenwoordigd. Wij voch ten overal, ook in de straten; wij vochten naar het licht van een nieuwen dag. Daar bij is de klassehaat verdwenen, want wij vochten schouder aan'schouder. En op het uur van de machtovername is het instru ment gereed geweest, dat de Führer noodig had voor de verwezenlijking van het ge-> stelde doel. Met bloedend hart herinneren wij ons den ouden tijd met de knoet van Versailles, met 7.000.000 werkloozen, stil gelegde handel en bedrijf, 37 partijen, be stuurd door den joodschen geest, die het volk naar binnen en naar buiten versplin terde. Een wending van het Lot geschiedde op den dag, dien wij thans herdenken. Men zag het aan de gezichten van het volk op Straat, in het licht der fakkeloptochten; het volk had nieuwe hoop gekregen. Spoedig kwam het oogenblik, waarop kon worden gemeld: dén laatsten werklooze is arbeid verschaft. Er t»rak een tijd van arbeid eii gemeen schapszin aan. Gij ook, in Nederland, hebt het via de radio meebeleefd, dat het Saar- gebied tot ons terugkeerde. Zonder propa ganda onzerzijds en ondanks de kostbare propaganda van den anderen kant. Geen macht ter wereld houdt den wil van een vereenigd Duitsch. volk tegen. Met elkander, als één man, trokken wij den wagen uit het moeras, en het is gelukt! Wij hebben sinds 1933 menigen propagan- da-slag moeten leveren. Maar wat heeft 'alle moeite beteekend voor de medewerkers van den Führer, terwijl hijzelf geen uur zonder intensen arbeid was? De geweldige zorg ,voor alles, wat moest worden volbracht, drukte tenslotteop de schouders van één man, die nog in 1919 als oorlogsblinde in het lazaret gelegen had. Engeland en Frank rijk hebben sinds 1939 ervaren, hoeveel er in zes jaren tijds is opgebouwd. Van den dag der machtsovername af tot aan den oorlog was slechts één gedachte prominent: het beste voor het volk. En uit dezen, pasbegonnen opbouwarbeid, zijn wij weggerukt, den oorlog in. Was het niet voor de hand liggend, dat andere volken hun regeeringen op dat. wat in Duitschland geschiedde, attent maakten, teneinde ook dien weg te gaan? Neen. Het heeft anders moeten zijn: Dan zig, oer-Duitsche stad, is toen ook zij terug zou keeren, de aanleiding geworden tot een wereldbrand. Het bolsjewisme én het joden dom echter zal het niet gelukken ons onze existentie te ontnemen. Op dit tijdstip wor den alle krachten ingezet, opdat elke soldaat zijn munitie zal hebben. De Dyitsche vrou wen steken de handen uit de mouw, want het is immers zoo: Wij allen tezamen zet ten ons in voor één ding: de toekomst onzer kinderen. Geen mensch met zedelijk ge voelhet behoeft niet alleen een Duitscher te zijn zal zijn kinderen willen overleve ren aan bolsjewistische toekomst. Deze oorlog zal door ons worden gewon nen, omdat wij niet willen, dat de bloem van onze jeugd telkens weer verbloedt; om dat wij willen leven. Wü zijn tot ieder offer bereid! De heer Zwart, Kringleider der N. S. B. te Haarlem zeide, op dezen beteekenisvollen dag de beste wenschen der N.S.B. aan de Duitsche kameraden te willen overbrengen. Hij wees er op, dat er een parallel bestaat- tusschen den strijd dien het nationaal- socialisme in Duitschland voor 1933 in eigen :and moést voeren tegen kapitalisme en bolsjewisme en den oorlog, die thans tegen dezelfde vijandelijke machten is ingezet. Ook ditmaal moeten deze twee worden bestreden en evenals in 1933 zullen ze overwonnen worden, ook ditmaal onder aanvoering van Adolf Hitler. De opbouw, die na 1933 in Duitschland kon.worden begonnen heeft de bewondering der N.S.B. weggedragen en zij heeft het betreurd dat deze arbeid ontijdig moest worden onderbroken. Spr. verzekerde de „In deze dagen kon men hier en daar in Amsterdam op aanplakzuilen en schuttingen het getal 1918 geschreven zien. Wanneer echter onze tegenstanders gelooven juist öns aan dat getal te moeten herinneren, dan hebben zij zifh deerlijk vergist. Want het jaartal 1918 staat in onze harten gebrand. Omdat er een 1918 is geweest, daarom was er een 1933. Wij weten waarom wij sinds dat jaar als aaneengesloten volk den strijd voeren: geen tweede 1918! Daarom staat op dit oogenblik de Duitsche soldaat aan het Oostelijk front, ons beschermend tegen het bolsjewisme. Op den lOden verjaardag van Duitschlands ontwaken buigen wij ons eerbiedig voor onze soldaten." Met deze woorden opende Ortsgrup- penführer M. Gerisch de groote bijeen komst in het Haarlemsche concertge bouw waar Duitschers en Nederland- sche vrienden dè gebeurtenissen van 30 Januari 1933 gisteravond hebben herdacht. Duitsche kameraden van de lotsverbonden heid van het Nederlandsche met het Duit sche volk en eindigde met een: „Dem Führer heil! Na den afmarsch der vlaggen en het zin gen- der volksliederen werd de bijeenkomst gesloten. DS. S. DATEMA 75 JAAR. Ds. S. Datema te Driebergen, em. pre dikant der Geref. kerk, voorheen alhier, viert 5 Februari a.s. zijn 75sten verjaar dag. De a.s. jarige werd 5 Februari 1868 te Sauwerd geboren en studeerde aan de Theol. Hoogeschool te Kampen, waar hij in 1894 candidaat werd om 2 December .van dat jaar te Murmerwoude in zijn ambt bevestigd te worden. Hij diende de kerken van Vrijhoeve-Capelle, Delfshaven, Haar lem en Driebergen, waar hij in 1935 eervol emeritaat ontving. Ds. Datema was ook werkzaam als re serve-veldprediker en heeft bij herhaling als, geestelijk verzorger met de Ned. vis- sehers de reis naar Lerwick gemaakt. Ook maakte hij een reis naar Californië. Tal van geschriften zagen van zijn hand het licht. Ds. Datema die nog medewerker is aan het weekblad De Wachter, waarin hij ambtelijke herinneringen publiceert, gaat nog eiken Zondag voor in de prediking in tal van kerken in ons vaderland. DS. G. BARGER Ezn. JUBILEERT. A.s. Maandag viert ds. G. -Barger Ezn., Ned. Herv. predikant te Heukelum, zijn 40- jarig ambtsjubileum. De jubilaris werd in 1875 geboren en in 1902 candidaat om 1 Februari 1903 te Grootegast in het predik ambt te worden bevestigd. In 1905 vertrok hij naar Dalfsen en in 1912 trad hij op als predikant-directeur van dé Chr. vereen iging voor verpleging van lijders aan vallende ziekten Meer en Bosch te Heemstede en Bethesda-Sarepta te Haarlem. Toen het be stuur in 1920 besloot het werk Van het mannelijk diaconaat in Nederland niet meer als haar taak voort te zetten," legde ds. Barger zijn functie van predikant-directeur neer om als predikant van de Ned. Herv. gemeente van Antwerpen op te treden. In 1923 'werd hij predikant te Tienhoven om in 1927 eervol ontslag te ontvangen met de bevoegdheid van emeritus in verband met zijn benoeming als voorganger van de Herv. evangelisatie te Hoorn. Sinds 27 November 1932 staat de jubilaris in zijn tegenwoor dige gemeente. NED. HERV. GEMEENTE. De algemeene kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente heeft, blijkens het verslag in de Mededeelingen van de Ned. Herv. Gemeen ten in de classis Haarlem, besloten tot de stichting van een zevende predikantsplaats, nu gebleken is, dat de kerkvoogdij bereid is alle medewerking te verleenen. Het betreft hier eigenlijk geen nieuwe plaats, maar herstel van de.oude. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In Noordholland kwamen in de week van 17 tot en met 23 Januari 144 gevallen van diphterie voor, waarvan 6 n Beverwijk, 15 in Haarlem, 4 in Haarlemmermeer, 2 in Heemstede en 6 in Velsen. -Het totaal aantal roodvonkgevallen be droeg 83 waarvan 1 in Beverwijk, 9 in Haarlem en 1 in Velsen. In Beverwijk kwfe- mert voorts 3 dysenteriegevallen voor. GEREFORMEERDE KERK. De "kerkeraad der Gereformeerde kerk van Haarlem heeft besloten dat wegens de afwezigheid van een der predikanten dr. N. A. Waaning, predikant van de Gereformeer de kerk van Zandvoort de catechisaties all waarnemen en het wijk werk verzorgen. 45-JARIGE ECHTVEREENIGING. De heer en mevrouw A. 'Tollenaar en A. TollenaarLucas, Frans Halsstraat 34, ho pen op 9 Februari a.s. den dag te herdenken waarop zij 45 jaar geleden in den echt ver bonden werden. BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOEL- EINDEN VOOR PENSIONS MET MINDER DAN 10 GASTEN. Houders van pensions met minder dan tien gasten, die uitsluitend voor kookdoeleinden op- vaste brandstoffen zijn aangewezen, kun nen hun aanvragen om kookkolen voor de derde, tevens laatste periode van het stook- seizoen 1942'43 (t.w. voor het tijdvak van 1 Februari tot en met 30 April 1943) tot en met 6 Februari a.s. bij de distributiedienst indienen. Bioscoopnieuws van deze week. Luxor vertoont „Bruiloft op Berenhof", een door Carl Froelich voortreffelijk geregisseer de verfilming van Hermann Sudermann^ .no velle „Jolantes Hoehzeit", een geschiedenis welke zich in het laatst van de vorige eeuw afspeelt in Oost-Pruisen, waar dg landgoed- bezitter Von Hanckel ondanks zijn vijftig jaren het lieftallige achttien-jarige dochtertje van zijn buurman ten huwelijk vraagt, niet zoozeer uit liefde, maar omdat zij de tirannie van haar vader niet langer kan verdragen. Roswitta is verliefd op een jongen Uhlanen- luitenant, maar na een oneenigheid zijn de jongelui uiteen gegaan. Het meisje geeft haar jawoord aan Von Hanckel, maar deze komt op den avond voor de bruiloft tot de ontdek king, dat jeugd bij jeugd behoort en doet grootmoedig afstand van Roswitha, die nu met haar luitenant gelukkig kan worden. Men moet deze film vooral gaan zien om de voortreffelijke creatie van Heinrich George, om de zoo goed getroffen locale sfeer en om de uitstekende regie, weikef bizonder opvalt bij het rijk geënsceneerde „Polter- abend"-feest. Ilse Werner is een lieftallige Roswitha. Haar vader wordt raak getypeerd door Paul Wegener. (Sj. Kuipexj In Frans Hals draait de komende week de bekende film „Immer Nur Du", een vroolijke geschiedenis, welke zich grootende'els af speelt achter de schermen van een groot theater, waar de première van een nieuwe operette voorbereid wordt. Men zal zich uit stekend amuseeren om de gezelige historie van de eerste sopraan en den eersten tenor, die vlak voor de première ruzie krijgen en hardnekkig weigeren om aan de eerste opvoe ring mede te werken. Natuurlijk komt alles weer op zijn pootjes terecht Dora Koraar en Johan Heesters vervullen de hoofdrollen in deze genoeglijke film, waarin vooral de rijke montage opvalt. Palace brengt „De laatste ronde", een span nende boksfilm, waarin Attilla Horbiger de hoofdrol vervult. We zien hem boksen in Amerika, in Madison Square Garden, 's we relds grootste arena, waar het Indianengehuil van de toeschouwers bij dit vuistgevecht te gen de muren weerkaatst. We beleven dan een serie avonturen, waarbij de wereldkam pioen in de Hudson wordt geworpen door handlangers van een Russischen promotor. Hij overleeft, dit avontuur, doordat hij door -een vrachtschip -yvordt opgepikt, maar de mis handeling is zoo' grondig geweest, dat hij de bokshandschoenen nooit meer kan aantrek ken. Dan komt hij in Berlijn terug, maar met zijn roem is het gedaan. Hij ontdekt daar een jongen arbeider (Heinz Seidler), die uit stekende eigenschappen heeft voor de boks- sport en na veel training werkt hij den jon gen bokser naar voren, doch dan komt er weer een vrouw in het spel en bijna gaat het den verkeerden kant uit. Het is een spannende film, waarvan men veel genoegen zal be leven. In Rembrandt is de film „Wir machen Mu- sik" geprolongeerd, hetgeen geen wonder is. De vorige week heeft ons blad al uitvoerig over deze film geschreven, zoodat wij vol staan met de opwekking om deze film te gaan zien. Humor, vaart en charme gepaard aan uitstekende muziek, zijn de hoofdbestand- deelen van deze kostelijke rolprent. „De school des- levens" is een zeer goede film en Moviac za( de komende week zeker op een di'uk bezoek mogen rekenen. Hans Mosei-, Theo Lingen en Kathe von Nagy ven- vullen o.m. de hoofdrollen. Men ziet in deze rolprent de lotgevallen van vier jonge meisjes na het behalen van het einddiploma van het gymnasium. De strijd om het bestaan begint en deze is verre van gemakkelijk. Vanzelf sprekend ontbreekt de komische noot niet want daar zorgen Theo Lingen en Hans Moser voor, de eerste als conciex-ge van het gym nasium en de laatste als het „wiskunde- wonder".'Een alleraardigste film Het journaal geeft deze week een rijke af wisseling van gebeurtenissen in binnen- en buitenland. Tot de eerste behooren een repor tage van de opening van de tentoonstelling Kunst der Front, van den brand, die het Rembrandttheater te Amsterdam in de asch legde en de tentoonstelling van uurwerken te Amsterdam. Van het buitenland verdienen de opnamen vermelding van het bezoek, dat de Italiaansche koning bracht aan Sicilië en waarbij zelfs de tóp van de Etna niet verge ten werd. Natuurlijk zijn diverse opnamen van het front, zoowel in het hooge Noorden als uit Noord-Afrika in het journaal opgeno men. (Anth. Steen). HAARLEMSCHE JEUGDKERK. De Jeugddiensten'der Ned. Hervoi-mde Kerk te Haarlem, die om 4e veertien dagen in de Bakenesserkerk aan de Bakenesser- gracht worden gehouden, zullen voortaan niet om 11 uur. mar 10.30 uur beginnen. Zondag 31 Januari zal de Jeugddienst ge beid worden door "ds. H. J. Drost, die het ondei-werp: „Geloof'! zal behandelen. AVONDGEBED IN DE GROOTE KERK. Eiken Zaterdagavond om half acht wordt een korte liturgische dienst gehouden in de Gi-oote Kerk. Deze dienst, uitgaande van de Ned. Hervormde kerk, is in 't bijzonder bestemd voor de jeugd en wordt gedurende den winter gehouden in de Consistorieka mer en des zomers in het Koor der Groote Kerk. GEEN HEBREEUWSCH MEER OP GYMNASIA. De Staatscourant bevat eenige besluiten van den Secretaris-Feneraal van het de- pai-tement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming, waarbij het onderwijs in de Hebreeuwsche taal van de openbare gymnasia wordt afgeschaft. GEVONDEN VOORWERPEN. Broche, Vredcnhofstratit 11; tuilv. Essen, Slachthuisstraat 93 rd.; das, van Osek, Ooster straat 32; das, A. Bruns, Iepenrodestraat 19; bril in étui, coblens, Kozenprieelstraat 11; étui met inh., Godijk, Dahliaslraat 6; geld, Teeuwer, Lange Poellaan 5; handschoen. Happenbrouwer, Acaciastraat 61; melkbus, Geel, Planetenplein 24; portemonnaie met inh.; Beugeling, Adr. Loos- jesstraat 77; portemonnaie met inh., Sandfort, Mamlxstraat 86; schoen, BLonstiing, van 't Hoff- s tra at 99; verpleegsterssluier, Volk, Wilsonsptein 8; wantje, Ki-oon, Gierstraat 73. Voor den politierechter. Met hun zessen werkten zij aan boord van een IJmuidensche trawler. Het was gewoonte aan boord der trawlers de leden cler beman ning van iedere vangst een klein gedeelte te geven, ,,'t zoodje", dat zij .voor eigen ge bruik mochten houden of aan moeder de v.rouw geven. De zes visschermannen nu woonden buiten IJmuiden en bleven daarom des xxachts aan boord van de trawler. Dien tengevolge konden zij de visch niet aan het huisgezin geven en dies verkochten zij dit- „zoodje". Voor deze ongeoorloofde verkoop hoorden zij ieder een boete van f 40 (24 dg.) tegen zich eischen. De politierechter maakte hiervan f 20 (12 dg.). Op 1 September 1942 had de electricien A. D. uit Velsen, werkzaam bij de Kon. Hoogovens en Staalfabrieken, van dit bedrijf smeerolie gestolen. Veertien dagen gevange nisstraf kx-eeg hij hiervoor. De Amsterdammer R. J. de J., die D. behulpzaam was geweest, kreeg eenzelfde straf. De Velsensche construc tiemonteur V. v. d. W., die de feitelijke aan stichter van den diefstal was, en D. had aan gezet tot het stelen, werd tot zes maanden veroordeeld. INSTALLATIE. Naar wij vernemen zal de installatie van den Hoofdcommissaris van Politie te Haar lem Dinsdagmiddag ten Raadhuize plaats hebben. SPORT EN SPEL Voetbal. HAARLEM ONTVANGT A.JAX. Dx-ie maanden geleden boekle Haarlem in Wa tergraafsmeer een overwinning op Ajax en hoe wel de Amstcidommeis daarna belei- zijn gaan spelen, vermoeden we toch. dat de roodbroeken morgen weer een zege zullen behalen. Doelpunten maken kan de voorhoede, hetgeen verleden week gebleken is. EDO trekt naar De Volewijckers, om te trachten revanche te nemen. Van groot belang in district I is HermesDWS. In de tweede klas zal RCH zich wel herstellen en op eigen terrein een goed figuur slaan tegen OSV. Kennemers kan zich in veiligheid stellen dodf van Alcmaria Viccrix te winnen. Santpoort zal het te verduren krijgen op eigen terrein te gen WFC. HFC gaat een zwaren strijd tegemoet tegen Helder, "doch we vermoeden toch. dat een over winning zal volgen en da:i kan in kampioens stemming de terugreis aanvaard worden. Vreemd is het. dat voor Zand voortmeeuwen, dat achter is, geen wedstrijd is vastgesteld. TYBB trekt naar DTS. dat in degradatiegevaar verkeert en Halfweg kriigt bezoek van Kinheim. Te betreu ren is het. dat Bloemendaal reeds uitgespeeld is. In de vierde klas wordt de beslissing de vol gende week verwacht; voor morgen zijn vast gesteld: BSM—VI. Vogels; EHS—DSSH; DCO— THB. A. D. O.—STORMVOGELS UITGESTELD. Naar wij vernemen is de voetbalwedstrijd A.D.O.—Stormvogels, welke Zondag a.s. in Den Haag zou worden gespeeld, uitgesteld. Zwemmen. HAARLEMSCHE ZWEMPLOEG VOOR ROTTERDAM. De 2Evemcommissie van den kring Haar lem" heeft haar zwemplpeg voor 'de wed strijden van 7 Febr. a.s. in het Oostelijk Zwembad te Rotterdam als volgt samen gesteld: 100 m. borstcrawl heeren: A. v. d. Bo- gaerde (DWR), T. Kloots, M. Mauritz en F. de Geest (allen HPC£? 100 m. rugslag damesrT. Kamp, M. Jan sen (beiden Haarlem), A. Sevensma (HPC), E. Kruyt (HVGB). 200 m. borstcrawl dames: S. Verkes en R! Verhagen-(DWR), E. van Duin (HVGB)» en I. Smit (HEC). 200 m. schoolslag heeren: M. Spaander man, A. Spaanderman, J. Bakker (allen Haarlem) en P. Swier (VZV). 4 x 100 m. borstcrawlestafette heeren: M. Mauritz, F. de Geest (HPC), C. Robanus (Haarlem) en A. v. d. Boogaerde (DWR). 4 x 100 m. borstcrawlestafette dames: S. Verkes, R. Verhagen (DWR), E. v. Duin (HVGB) en I. Smit (HPC). Schoo#spring. heeren: A. Zomer (HVGB). De waterpoloploeg dames, die tegen de Rotterdamsche ploeg zal spelen, zal nader door de keuzecommissie worden samen gesteld. SPORTVERKEER MET HET f BUÏTELAND. Aan de sportbeoefenaren en hen, die zich voor sportaangelegenheden naar het buiten- tand wenschen te begeven, zij medegedeeld, dat zij zich hiervoor in den vervolge met een verzoek dienen te richten tot den voor zitter van de sportbonden waaronder zij res sorteeren. Voor de verdere behandeling van deze aanvragen leggen de voorzitters der bonden een dergelijk verzoek voor aan den Rijksgevolmachtigde voor de sport, wiens bureau is gevestigd in de v. d. Aastraat 34 te 's Gravenhage. AGENDA Zaterdag 30 Jan.: Gem. Concertgebouw Dick Wiilebrandts en zijn orkest, 7.30 uur. Frans Hals; „Immer nur Du" 2.00, 6.30 en 8.45 uur (14 jaar). Luxor: „Bruiloft op Berenhof", 2.30, 6.30 en 8.45 uur (18 jaar). Palace; „De laatste ronde", 2.00, 6.30 cn 8.45 uur (18 jaar). Rembrandt: „Wir machen Musik" 2.30, 6.30 en- 8.45 uur (18 jaar). Moviac: „School des Levens" 2.30, 7.00 en 9.00 uur. (Toegang 18 jaar). Zondag 31 Jan.: Gem. Concertzaal: Leden concert II. O. V., Henk van Wezel, cello, 2.30 uur. Stadsschouwburg: „Santa Lucia", door ,,J. J. Cremer", 2.15 uur; „De Sabijnsche Maag denroof" door „Jacob van Lennep", 7.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Maandag 1 Febr.: Stadsschouwburg: „Der Frühling" en „Die schone Galathee" door de Kameropera, 7.30 uur. Bioscopen.' middag- en avondvoorstellingen. APOTHEKEN. Zondag en 's avonds na 7 uur geopend: Loomeyer, Barteljorisstraat li, telef. 10175 Park-Apotheek, Kleveyparkweg 13, tel. 11793; Teyler-Apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. Heemstede: Heemsteedsche Apotheek, Bio nen weg 98, telef. 28197.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 6