Indrukwekkende rouwpSechtigheid voor Generaal Seyffardt. KRUSCHEN STIIIRÜTTÏIIIIIII 1' 1720 tmcmncsi Défilétoespraken en kransleggingen op het Binnenhof Met indrukwekkend eerbetoon is vandaag afscheid genomen van den als gevolg van een revolveraanslag overleden luitenant-gene raal H. A. Seyffardt, den bevelhebber van het Vrijwilligerslegioen Nederland, dat aan de fronten in den stijd tegen het bolsjewisme en voor het nieuwe Europa zijn belangrijke taak vervult. Op het historische Binnenhof, welks omlijs ting dit plein een prachtig geheel doet zijn. was te negen uur voor den ingang tot de Rid derzaal de baar met het stoffelijk hulsel van den generaal op een katafalk opgesteld, ge dekt door de Nederlandsche vlag en de attri buten van den gestorvene en geflankeerd door twee zuilen met eerevlammen. Daar achter stond op het podium een eerewacht gevormd door enkele mannen van het Vrij willigerslegioen met den standaard, en ver der van de S.S.. de W.A.. de N.S.B. en den Jeugdstorm, met hunne vaandels. Onderdeelen van verschillende wapens der Duitsche weermacht en van de W.A. waren met een militair muziekkorps in carrévorm op het Binnenhof geplaatst. ▼an half tien af schreed een lange stoet van belangstellenden langs de baar. terwijl zij op eerbiedige wijze den Germaanschen groet brachten. Tegen elf uur verschenen de hoogere auto riteiten en vertegenwoordigers van partij instanties van N.S.B. en N.S.D.A.P. en te elf uur precies kwamen de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart en de Leider van het Nederlandsche volk, Mussert, op het Bin- - nenhof aan. Militaire eerbewijzen worden gebracht, tamboers slaan met gedempte toon den pre- senteermarsch, de muziek speelt een koraal en dan wordt de treurmuziek uit Beethovens Eroica ten gehoore gebracht. Bij deze plechtigheid hebben achtereenvol gens Mussert. de weermachtsbevelhebbér, ge neraal Christiansen, de hoogere S.S.- en po litieleider Rauter namens den Reichsführer S.S. en de Rijkscommissaris namens den Führer van het Duitsche volk groote kransen bij de baar gelegd, terwijl eenige Duitsche vliegtuigen eereronden boven het Binnenhof vlogen. Toespraken hielden o.a. de Leider van het Nederlandsche volk. de höhere S.S.- und Poli- zeiführer en de Rijkscommissaris. Deze toespraken werden gevolgd door het spelen van het Deutschlandlied, het Horst Wessellied en het Wilhelmus. Daarna werd de rouwstoet opgesteld, waar in een affuit met paardenbespanning ter over brenging van de baar was geplaatst. De dra gers van tientallen kransen van tal van Duit sche en Nederlandsche autoriteiten en instel lingen sloten zich hierachter aan. Aan hef hoofd van den rouwstoet schreed het muziekkorps, treurmarschen spelend, en verder namen aan den stoet deel grenadier compagnieën van weermacht en Waffen S S., eenheden van de Germaansehe S.S. in Ne derland en van de W.A.. en vaandeldragers van het Legioen. De affuit werd begeleid door 16 slippendragers en door de eerewacht. Daarachter volgde de Rijkscommissaris, de Leider van het Nederlandsche Volk en de Weermachtsbevelhebber en verder comman- deerende generaals, vertegenwoordigers der N.S.P, en N.S.D.A.P en afvaardigingen van militaire formaties, politie. N.S.B, Legioen en W A. Langs, het Buitenhof, den Vijverberg en het Korte Voorhout schreed de stoet naar het Haagsche Bosch, bij welks ingang tijdens het spelen van „Ik had een wapenbroeder" en met drie salvo's de baar werd overgenomen In de auto. die het stoffelijk overschot naar Westerveld bracht. De Redevoeringen: Rede van den Leid"" Luitenant-generaal Seyffardt is in zijn 71ste levensjaar Sevallen voor het vader land. Wij staan hier nu vereenigd om af scheid van hem te nemen en hem uitgeleide te doen. Niet alleen wij, zijn volksgenooten en kameraden, maar ook gij, mijnheer d< Rijkscommissaris, gij bevelhebber van de Duitsche weermacht in de bezette Neder landsche gebieden, gij SS-Gruppenfü-hrc» zijt gekomen met allen, die hier staan aan getreden om hem de laatste eer te bewijzen als stichter en leider van het Nederlandse!" Legioen en als Nederlandsch officier. Generaal Seyffardt was militair in harf en nieren, van ouder op ouder soldaat. Gp- boren te Breda in 1872, was hij op 20-jari- gen leeftijd luitenant, doorüeD hii alle rangen, om in 1930 de hoogst bereikbare Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, H.lem (afw.). Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F C Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer. Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B Kors ten, Heemstede. Stad en Reportage: J. A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, IJmuiden. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. Haak 'n spoedig einde aan die kweiiende pneumatische pijnen. Dc zes minerale zouten in Kruachen zui veren Uw bloed en voeren Uw lichaam nieuwe levenskracht toe, waardoor de oor zaak Y*n Uw rbeürnatiache pijn wordt weg genomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwenen. Gesondheifl voor een cent per dag Apoth. en Drog.0.41,0.16,1.47. N.V. Rowntree rang van luitenant-generaal te bereiken Een jaar later volgde zijn benoeming tot chef van den generalen staf. In 1934 werd hij gepensionneerd. Na zijn pensionnee- ring trad hij ifi de jaren 1934 en 1935 in tal van belangrijke plaatsen op in de vergade ringen van het Verbond voor Nationaa Herstel om de noodzakelijkheid te betooger de Nederlandsche weermacht uit haar ver val op te heffen en om te protesteeren tegen de toenmaals systematisch plaatsvin dende afbraak van het leger door de minis ters Colijm en Deckers. Ook kwam hij als voorzitter van de afdeeling Den Haag var dat verbond in een vergadering in October 1935 met kracht op tegen de onverantwoor delijke daad van onze toenmalige regeering om zich als haantje de voorste aan te slui ten bij de sancties tegen Italië. De 4y, dag oorlog bracht de juistheid van zijn inzicht, nl. dat het Nederlandsche leger tot geen landsbeveiliging kon dienen, om dat het door het heerschende democratische regiem tot diep in de fundamenten Avas on dermijnd. Zijn inzicht was juist gebleken, maar geer vreugde welde daarom op in zijn hart. evenmin als dat bij ons het geval was. het geen het best begrepen wordt door alle hier aanwezige militairen. Dankbaar waren wij. lat het bloedvergieten in een oorlog tus- schen onze volkeren tot een minimum be- oerkt was. Hoen kwam de zomer van het jaar 1941 De teerling werd geworpen, de eindstrijd tusschen nationaal-socialisme en bolsjewis me begon. Wij weten nu beter dan toen welk een geweldige militaire macht gereed -tond om Europa te overvallen, de Euro- oeesche cultuur te vernietigen en de Euro peesche volkeren in slavernij te voeren. Generaal Seyffardt gaf gehoor aan het verzoek van den Rijks-commissaris om een Nederlandsch Legioen te vormen. Ander half jaar zij-n sindsdien voorbijgegaan, die zonder twijfel het zwaarste tijdperk van zijn 'even zijn geweest. Hij had gehoopt, dat vele officieren van het Nederlandsche leger cie juistheid van zijn daad zouden inzien en hem zouden volgen, om der wille van het vaderland. Hij had gehoopt, dat daardoor eigen bevelvoering mogelijk z<5u zijn, het geen van groot belang geweest zou zijn voor net legio#». Dat heeft niet zoo mogen zijn Maar wie hem niet in den steek gelaten heeft, dat is onze W.A. De kern van het Le gioen werd gevormd door de W.A. en is W.A. Wie Legioen zegt, zegt W.A. Zijn groote vreugde heeft hij beleefd toen hij vernam, dat het Legioen in den barren winter van 1941 en 1942 stand ge houden had op het zoo ongunstige gedeelte van het Oostfront aan het Ilmenmeer. Toep daarna de Duitsche commandant tot onze nannen sprak, dat zij met de beste Duit sche troepen konden wedijveren, verklaarde deze: de Nederlander is een slecht kazerne soldaat. maar een goed veehtsoldaat van oudsher. Wanneer zijn mannen van het Oostfront terugkwamen, hem bezochten en hem vertelden van hun strijd en hun inzet voor ons vaderland, dan vergat generaal Seyffardt, hetgeen hem bezwaarde en vond de kracht om blijmoedig voort te gaan zich fce blijven inzetten, waar jongeren de ar men gekruist hielden. Zijn leeftijd belette zijn daadwerkelijken 'nzet als commandant. Dit te hebben ver dragen hier te moeten blijven, is het groot ste offer, dat hij voor het vaderland heeft gebracht. In den avond van den 4en Februari ston- len plotseling twee individuen in het duis ter tegenover hem en vroegen hem of hij de generaal Seyffardt was. Geen aarzeling. Het antwoord hard en duidelijk: ja, ik ber generaal Seyffardt. Twee schoten en zwaar gewond zeeg hij ineen. Met inspanning van zijn uiterste krachten heeft hij nog telefo nisch mededeeling kunnen doen van zijn verwonding. Tot zijn laatste wilsuiting be hoorde, dat om zijnentwille geen gijzelaars zouden worden géfusilleefd. Hij heeft het groote voorrecht gehad om op een leeftijd, waarop anderen sterven in hun bed, te zijn gevallen als soldaat. Dit vervult ons met ontroering en tempert onze smart. Generaal Seyffardt, wij zijn niet alleen gekomen om U te herdenken en uitgeleide te doen. Wij zijn gekomen, ook om U te danken en om in het aangezicht van den dood U een gelofte te doen. Ik weet te spreken uit naam van de duizenden man nen, die op uw en op mijn oproep gekomen zijn uit de rijen der W.A., uit de-rijen der politieke organisatie der N.S.B. en uit de kringen, die begrip hebben voor hetgeen het vaderland in dezen tijd van noode heeft, om U te danken voor al hetgeen Gij geof ferd hebt en dat was veel. zeer veel. Hon derden zijn gevallen in het Legioen en Gij hebt hun lot nu gedeeld, de legionnairs zullen uw dood met ontroering hebben ver nomen en begrijpende dat de schoten wer den gelost door bolsjewieken of hulpkrach ten daarvan, zullen zij als goede Holland- sche jongens tot elkander gezegd hebben: maar nu meer nog dan voordien is de bols jewiek onze vijand. Uit naam van de oude strijders der be weging, de verantwoordelijke gezagdragers der beweging, zeg ik, dat wij, zooals gij generaal, bereid zijn ons leven te geven voor ons ideaal: de herrijzenis van ons va derland. Wij willen graag leven om te bou wen, maar verkiezen den dood boven schul dig zijn. De oudste spreuk- van de W.A. is: „Alles voor het vaderland". Daaraan blij ven wij allen "getrouw, met U, die ons zijt voorgegaan in den dood. Uit naam van het Nederlandsche volk zoover het begrip heeft van de enorme worsteling van dezen lijd zeg ik U. ge neraal Seyffardt, dat wij het communisme hier zullen uitroeien, mei wortel en tak. Dc groote worsteling van Duitschland en Italië met hun verbondenen, is ook onze worste ling. Wij zijn solidair met elkander tot de overwinning bevochten zal zijn. In den geest, leeft gij, luitenant-generaal Seyffardt, stichter en leider van het Nederlandsch Legioen voort in onze harten, als man van eer, als 'man van karakter, als man van hooge hoedanigheden, die was den vader land getrouwe tot in den dood. Zoo waarlijk er een God is, zoo waarlijk ,'eloof ik dat Hij uw ziel genadig is. Na Mussert trad de weermachtsbevelhehber in Nederland Generaal der Flieger Fr. Chris tiansen voor de baar en legde met de woorden: Generaal Seyffardt. van de Duitsche Weer macht een laatsten kameraadschappelijken groet" een krans neer. Daarna nam de Höhere S.S. und Polizei Führer S.S. Gruppenführer Rauter met de volgende woorden van den doode afscheid „Generaal Seyffardt. In opdracht van den Reichsführer, S.S. en van de door hem ge- 'eide Waffen-S.S., in wier naam ook het Ne derlandsche Legioen thans daarginds in het Oosten strijdt en dat op dit uur met ontbloot hoofd aan u denkt, groet ik u en dank ik in zijn naam voor uw optreden. In zijn brief van condoleance aan de familieleden heeft de Reichsführer S.S. geschreven: „Hij is als dapper en oprecht man het slacht offer geworden van een schandelijken moord aanslag. gepleegd door lieden, die meenen zijn ridderlijk Germaansch gevoel slechts op deze verraderlijke wijze te kunnen onder drukken. Ik hoop, dat het geheele Nederland sche volk. onverschillig van welke richting eensgezind is in de vereering van den dooden generaal en in de veroordeeling van de moordenaars en van hen die hierachter zit ten". Wij echter Generaal Seyffardt, staan hier en en nemen uw nalatenschap over, welke wij Nederlandsche kameraden en Germaansehe broeders, eens zullen vervullen". Laatste spreker was de Rijkscommissaris Riiksmimster Seyss-Inquart, die de volgende rede hield: Rede Rijkscommissaris Generaal Seyffardt stierf omdat hij over eenkomstig zijn offervaardig en moedig karakter zijn tegenstanders openlijk tege moet trad. Hij stierf den soldatendood. Dc hand echter, die het wapen op generaal Seyffardt richtte, is en blijft snood. Doch aan de baar van een zoo edel man willen wij biet van wraak spreken. Het was de wensch van den doode. dat een passen de vergelding achterwege blijft. Maar niet aan hen zal de geschiedenis en het dankbare vaderland den krans van roem der overwinning en eener waarlijk vaderlandslievende gezindheid verleenen, die in bekrompen, ja kwaadwillige bezeten heid vasthouden aan hetgeen zij meenen te zijn, ook wanneer zij zich daarmede schrap zetten tegen den stroom van het volle leven van hun volk en de toekomst Van dat volk op het spel zetten, doch aan dengene, die zich op het oogenblik van de beslissing met overwinning van zichzelf in dienst gesteld heeft van de groote taak. Generaal Seyffardt heeft de nauwe kringen en de bekrompen gezindheid van deze kringen overwonnen op het oogen blik, toen het lot ons allen plaatste voor de beslissing over zijn of niet zijn en daar mede over onze eigen waarde of waarde loosheid. Hij besliste niet voor datgene dat voorbij was, maar voor de toekomst van zijn volk en van onze Europeesche en Germaansehe gemeenschap. Hij gaf zich zelf en viel als een echte Nederlandsche patriot. Zoo is generaal Seyffardt thans opge gaan in de gelederen van die mannen, die in dezen wereldbeslissenden strijd voor ons allen den weg naar de toekomst be reiden en ons voor altijd als voorbeeld zullen voorgaan. De Führer heeft aan de eerste com pagnie van het Nederlandsche Legio.en den naam generaal Seyffardt verleend ter verplichting van de mannen van het Nederlandsche Legioen en ter eere van den soldaat-generaal Seyffardt, die we gens zijn antibolsjewistische Germaan sehe overtuiging door moordenaarshand gevallen is. "Met dezen krans groet de F^ihrer generaal Seyffardt. Hij blijft als kameraad voor altijd met ons vereenigd MAATSCHAPPIJ j Een Nederlandsch Bedrijf door de eeuwen heen (jij |i===E WAS mushuis COOLS IN GEI BOTTERDAM ===ilf De levensloop van generaal Seyffardt. Na zijn -lagere- en middelbare schooloplei ding werd H. A. Seyffardt in 1888 cadet der artillerie aan de koninklijke militaire aca demie. In 1892 benoemd tot 2e luitenant der vesting-artillerie, diende hij daarna achter eenvolgens als instructeur aan de artillerie- school en als leeraar in de artillerie-weten schap aan de K. M. A. Né van 1905 tot 1908 als leerling te zijn gedetacheerd bij de hoo gere krijgsschool, diende hij daarna afwisse lend bij de veldartillerie en in den generalen staf tot zijn benoeming in 1926 tot kolonel commandant der le artillerie brigade. Als ka pitein was hij in 1920'21 gedurende een jaar gedetacheerd geweest bij de Fransche artil lerie en had daarna als majoor een hoogeren tactisch-artilleristischen cursus gevolgd te Metz. In 1928 benoemd tot generaal-majoor, com mandant der le divisie, trad hij een jaar later op als chef van den generalen staf, werd in 1930 luitenant-generaal en in 1934 gepension neerd. Na zijn pensionneering trad hij in de jaren 1934 en 1935 in tal van belangrijke plaatsen op in de vergaderingen van het Verbond voor Nationaal Herstel om de noodzakelijkheid te betoogen de Nederlandsche weermacht uit haar verval op te heffen en om te protestee ren tegen de nog steeds voortdurende afbraak van het leger door de ministers Colijn en Deckers. Ook kwam hij als voorzitter van de afdeeling Den Haag van dat verbond in een vergadering in October 1935 met kracht op tegen de onverantwoordelijke daad van onze regeering om zich als haantje de voorste aan te sluiten bij de sancties tegen Italië. In Juli 1941 nam hij op verzoek van Rijks commissaris dr. Seyss-Inquart de taak op zich tot het vormen van een Nederlandsch vrij willigerslegioen voor den strijd tegen het bolsjewisme. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebe scheiden is het morgen Donderdag de beurt aan de letter K vanaf Kre en de letter M. LEDEN-CONCERT H. O. V. Op het Ledon-eoncert dat de Haarlem- sche Orkestvereeniging Zondag 14 Februari a.s. geeft, zullen nis solisten optreden Gijs Beths, viool en Eduard Biele, cello, respec tievelijk eerste concertmeester en solo-cel list van de H. O. V, DANTE A LIGHTER!. Voor de Italiaansche vereeniging „Dante Alighteri" zal mevrouw I. M. C. Bljleveld- Gelinck spreken over „Virgiilus en Dante". De lezing zal worden gehouden Zaterdag 13 Februari a.s. in de kerkuil aan de Nieuwe Gracht. Voetbal. Wedstrijden voor Zondag. Het programma voor Zondag van den Ned. Voetbalbond luidt: tweede klas: HBCKenne- mers; ZFCWFC; Alkm. BoysAlc. Victrix; SantpoortKFC (de wedstrijd West FrisiaRCH is uitgesteld); derde klas: BeverwijkGVO; Hel derHalfweg; DTSZandvdbrtmeeuwenTYBB Schoten; vierde klas: VitesseWB; Spaarnevo- gelsDSSH; BSMRipperdaEHSDCO; reser ve klassen: ZFC 2Haarlem 2; EDO 2Alcm. Vic trix 2; De Kennemers 2—Heider 2; WFC 2RCH 2; RCH 3Bloemendaal 2; HBC 2Watergraafs meer 2; TYBB 2—Zandvoortmeeuwen 2; Haarlem 3—Volewijckers 4, SPORT.AILERLEI Kees de Ruiter uit Waalwijk, die vroeger reeds veel van zich heeft laten spreken, komt binnenkort uit in den strijd om 't kampioenschap van Nederland tweede klas groot biljart. Om. eenige routine op te doen tegen sterkere spelers is een tweedaagsch tournooi in het café van zijn vader georganiseerd, waaraan Sweering en De Leeuw deelnemen. Natuurlijk kon hij het niet tegen beiden bolwerken, doch zijn spel strekte toch tot voldoening. Tegen Sweering maakte hij in een partij van 500 car. 238, met een gemiddel de van 14 en tegen De Leeuw 263 met een gemid delde van 10.11. Den tweeden dag bleek, dat de Ruiter wat ge leerd had en hij won de partij tegen Sweering (375286); van De Leeuw verloor hij echter (399 —375). In de eerste partij maakte hij een gemid delde van 19.73 en een serie van 105. - De Nederlandsche wielerkampioenschappen op de baan zullen 17 en 18 Juli in Amsterdam worden gehouden en op den weg op 8 A&gustus voor beroepsrenners en onafhankelijken op 5 September voor amateurs en 26 September voor clubs. RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 11 FEBRUARI 1943. HILVERSUM I, 415 5 M. 7.15 Mina Reverelli en Maria Roland gr.). 7.30 BNO Nieuwsberichten. 7.40 Dienaren der lichte muze (gr.). 8.30 BNO Nieuwsberichten. 8.40 Wij brengen U heden8.50 Wat men graag hoort (gr.). (9.30—9.37 Spiegel van den dag opn.). 10.00 Gregor Serban en zijn Roemeensch orkest. 10.30 Weerkennis, volksvoorspellingen en weer spreuken, lezing. 10.45 Gregor Sprban en zijn Roemeensch orkest. 11.15 Zang en piano. 12.00 Almanak. 12,05 Theo Uden Masman en zijn dans- orkest en gramofoonmuziek. 12.45 BNO Nieuwsbe richten. 13.00 Orkest Malando en gramofoonmu ziek. 14.00 Een gevarieerd middagprogramma (opn.). 15.00 Ditjes en Datjes uit de 17e eeuw. 15.15 Omroep-Opera-Orkest, solisten en gramo foonmuziek. 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 17.30 Van heinde en verre klinkt het nieuws. 17.45 Ottp Hendriks en zijn orkest en soliste. 18.30 BNO Nieuwsbe richten. 18.40 Pianoduo. 19.00 Brandende kwesties lezing. Vanaf 19.15 alleen voor de Radio-Centra les die over een lijnverbinding met de studio be schikken. 19.15 Strijkkwartet (gr.). 19.50 Piano voordracht. 20.15 Symphonieconcert en solisten (gr.). 21.45 BNO Nieuwsberichten. 22.00 Zigeuner- romantiek (gr.). 22.20 Orkestenparade: Peter Kreuder (gr.). 23.3d—24.00 Zangsterrenfina'e (gr.), HILVERSUM II. 301.5 M. 7.157.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnas tiek. 7.50 BNO Gesproken Binnenlandsch Over zicht (opn.). 8.00. De boer en zijn coöperatie. 8.15 Ouvertures van Paul Lincke (gr.). 8.30 BNO Nieuwsberichten. 8.40 Impression^ d' Italië (gr.). 9.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest en so liste (opn.). (9.17—9.22 Voor de huisvrouw). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Orgelconcert, li.00 Voor de vrouw. 11.15 Kinderzang (gr.). 11.30 Willy Kok en zijn orkest en gramofoonmuziek. 12.30 In en om den bijenstal. 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Programma-overzicht. 13.05 Licht orkestcon cert (gr.). 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Disco-Variatie (gr.). 15.30 En hier is de koffergra- mofoon. 16.00 Uit het land van Do-re-mi-fa-sol» 16.30 Marschen (gr.). 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Departementen houden spreekuur. 17.30 Orgelconcert. 17.45 Spiegel van den dag en B.N.O. Persoverzicht. 18.00 Orgelcon cert. 18.15 Hier W.A. 18.30 Omroep-Symphonie orkest en solisten (opn.). Vanaf 19.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Liedjes van ver langen (opn.). 19.45 BNO Nieuwsberichten. 19.55 Koor van de Berlijnsche Staatsopera (gr.). 20.15 Amusementsorkest. 21.00 Melodieën bij den schijn werper (gr) 21.45 BNO Nieuwsberichten. 22.00 BN O Actueele beschouwing. 22.10 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum I.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2