VOEDINGSRAAD Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van Distributiebe scheiden is het morgen de laatste dag. Alsdan hebben degenen, die tot heden ver zuimden de bescheiden af te halen, daar toe alsnog de gelegenheid. JUBILEUM DS. J. C. BRUSSAARD. De bekende Geref. predikant van Bloe mendaal, ds. J. C. Brussaard, bekend bij duizenden die eiken Zondag weer zijn preeken beluisteren voor den Bloemendaal- schen zender, herditikt 24 Februari a.s. den dag waarop hij voor 25 jaar zich aan deze kerk verbond. Johannes Cornells Brussaard werd 26 Juli 1884 te Dordrecht, waar zijn vader het onderwijs een halve eeuw gediend heeft, geboren. Hij bezocht het gymna sium te Dordrecht en deed in 1902 eind examen onder dr. Kievit de Jonge, den lateren voorzitter van het Ned. Taalver bond, die door het lezen van Plato den jubilaris liefde bijbracht voor de philo- Foto Arens-Tepe) sopme. De jubilaris studeerde aan de Vrije Universiteit theologie, waar het vooral wijlen prof. dr. J. Woltjer. was die een stempel op hem drukte. In 1908 candidaat geworden deed de jubilaris 24 October 1909 te Tienhoven intrede in zijn eerste gemeente, sprekende over 2 Petr. 1 12, na te voren te zijn bevestigd door zijp schoon vader, wijlen ds. A. Knoll van Nieuw- Loosd-echt. In 1909 deed ds. Brussaard doctoraal examen met een scriptie over „Het gebruik van de rede in de theologi sche wetenschap". Na 3 jaar vertrok ds. Brussaard naar Meppel, als opvolger van prof. dr. J. Ridderbos. In 1918 werd een beroep naar de kleine kerk van Bloemen- daal. wier eerste predikant ds. Brussaard is, aangr 'men. Wijlen prof. dr. W. Geesink bevest V hem hier, waarna ds. Brussaard intrede deed met 1 Cor. 2 9. Onder de be arbeiding van ds. Brussaard is de kerk van Bloemendaal zeer gegroeid en mocht ook de kerk van Santpoorttot openbaring komen. Zoowel in Utrecht, Drenthe als Noord-Holland was ds. Brussaard bij her haling afgevaardigde naar de Part. synode. Vanwege de Generale synode is hij depu- taat voor de radio-kerkdiensten en van wege de Part. synode van Noord-Holland deputaat ad art 19 K.O. In Bloemendaal is ds. Brussaard voor zitter van het bestuur der Chr. School en van de Commissie van toezicht op het L.O. Ook is hij als docent verbonden aan het Chr. lyceum te Haarlem, waar hij les geeft in godsdienstleer en Hebreeuwsch. De jubilaris heeft ook deel uitgemaakt van het hoofdbestuur vap de Ned. Chr. Stu- dentenvereeniging en gaf o.m. bijbelcur sussen voor studenten te Amsterdam, Delft en Leiden. Veel heeft ds. Brussaard geschreven. We noemen zijn preeken: De wijsheid Gods; Gods „ja" en „amen"; Geref. beschouwing over Schriftgezag; Bezwaar en antwoord (uitgegeven met prof. dr. J. Ridderbos in verband met het conflict-Geelkerken); Het hoog belang van Chr. ziekenverpleging en Chr. ziekenhuizen; Wie is mijn naaste?, Het eens ontbrekende, enz. Van het week blad Woord en Geest, is ds. Brussaard een tijlang hoofdredacteur geweest. Behalve tal van meditaties schreef hij daarin een serie artikelen over „Verval of opleving?" Zoowel in de kringen der gemeente als in die van de luisteraars worden plannen ontworpen om den gedenkdag van ds. Brus saard niet onopgemerkt te doen voorbij gaan. DEUTSCHES THEATER. Het Deutsche Theater in den Niederlanden deelt mede: Als gevolg van de verschuiving van het tijdstip, waarop men zich te Amster dam en Den Haag niet meer op straat mag bevinden. zijn de voorstellingen van het Deutsche Theater deze week als volgt De abonnementsvoorstelling in Amster dam op Woensdag 17 Februari begint om 16.30 uur: de abonnementsvoorstelling in Den Haag op Donderdag 18 Februari „La Boheme" be gint om 16 30 uur en de abonnementsvoor stelling te Den Haag op Zaterdag 20 Februari „Marguerite III" begint om 17.00 uur. De voorstellingen, die niet vallen onder het abonnement. waarvoor vrije kaartverkoop plaats heeft, beginnen op het in het program ma vermelde tijdstip. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, H.lem (afw.). Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede, Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors- trn. Heemstede. Stad en Reportage: J. A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J, J. E. van Baarsel, IJmuiden. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. HET REDDINGSPLANKJE MAAKT SCHOOL. Het plankje met hulplijn, het eenvou dige hulpmiddel dat zoo goede diensten kan bewijzen aan slachtoffers der duister nis die onverwacht te water geraken, gaat een zegetocht maken door ons land. De heer A. J. Meijerink te Haarlem heeft het reddingsmiddel geconstrueerd en het werd daar, door bewoners van huizen en grach ten aan het water gelegen, opgehangen: natuurlijk werden ook in Haarlem de eer de reddingen er mee verricht Een een voudig reddingsmiddel kan bij donkere ..voncien en ochtenden, nuttig zijn. Van dl >3 menschen die in December 1942 ver- ironken. kwamen niet minder dan 52 om jij diepe duisternis, terwijl nog bovendien 31 personen bij duisternis werden gered of 'ich wisten te redden. We hebben van het plankje in ons blac ■en foto en een omschrijving gegeven en naar aanleiding daarvan werden aan den genoemden heer telkens inlichtingen ge vraagd over samenstelling en gebruik. Ook in Amsterdam zijn burgers die een reddingsplankje hebben opgehangen. De leer J. Moiling. Kwakerstraat 12-1 A'dam was zoo bereidwillig om 50. ja zelfs 75 -dankie- kosteloos te willen vervaardiger- ze met crème verf (bij gebrek aan witte verf) te willen schilde^vi en ze ook op tf hangen aan woningén in Amsterdam angs grachten en vaarten, als.... de heer Meijerink het benoodigde aantal meters touw kosteloos leverde. Een ander burger in Amsterdam was zoo welwillend zijn beperkte voorraad touw ter beschikking te stellen voor het goede doel. Het begin was er dus. Het bestuur van den Zwem- en Red dingshond, waar deze aangelegenheid ter sprake kwam. heeft nu een flink bedrag ter beschikking van den heer M. gesteld en nu kan voorloopig ieder in Nederland die een reddingsplankje wil hangen aan zijn woning, kosteloos het benoodigde touw aanvragen aan genoemden heer. Cru- quiusstraat 10, Haarlem, die aan allen, die er om schrijven, zoolang de som niet is uitgeput, ook een omschrijving omtrenl samenstelling en gebruik bijvoegt. We doen een ernstig beroep op allen om de reddingsmiddelen, ook de haken, in be scherming te nemen. Diefstal van touw of haak kan het verlies van een men- schenleven ten gevolge hebben; laat een .langvinger" zich bedenken dat mogelijk zijn vrouw, zijn kind of hij zelf slachtoffer der duisternis kan worden. De Zwem- er. Reddingshond, ook de heer Molling heb ben deze zaak praktisch aangepakt; eer 'ouwhandelaar in Haarlem levert het be noodigde touw tegen kostprijs. Dank voor bun gemeenschapszin! DE VOORRANGSKAARTEN VAN DEN N.V.D. In een bericht, waarin melding werd ge maakt van het feit, dat de lfled. Volksdienst van 1 Januari tot heden reeds 30.000 voor- rangskaarten heeft uitgereikt, werd abusie velijk gemeld, dat deze bestemd zijn voor moeders van zeven maanden voor de beval ling tot twee maanden daarna. Dit moet zijn van drie maanden voor de bevalling tot twee maanden daarna. MAANSVERDUISTERING. Huisonderwijs. roestemming noodig van den secr.-generaal. In artikel 1 van de Leerplichtwet is be paald, dat aan de verplichting, 4at aan een kind voldoende lager onderwijs wordt verstrekt, ook wordt voldaan, wanneer de aansprakelijke persoon, bij wien een kind inwoont, zorgt, dat het kind voldoen de huisonderwijs ontvangt. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en kui tuurbescherming is hierin met ingang van heden wijziging gebracht. Bepaald is na melijk, dat zoodanig huisonderwijs slechts mag worden gegeven met toestemming van genoemden secretaris-generaal, terwijl deze toestemming, behoudens in bijzondere ge vallen, alleen wordt verleend, wanneer naar zijn oordeel de gezondheidstoestand van het kind of de afstand van de woning tot de naastbijzijnde in aanmerking komende school daartoe aanleiding geeft. Ten slotte is bepaald, dat de lessen in de daguren moeten worden gegeven, en dat de inspecteur van het onderwijs, die tot dus ver slechts de bevoegdheid had om te verzoeken tot de lessen te worden toegela ten, voortaan zonder meer bevoegd is de lessen bij te wonen. JUBILEUM BIJ DE POLITIE. Teekening F. C. B. Serné Er zullen in 1943 twee gedeeltelijke maansverduisteringen plaats vinden, en wel op 20 Februari en op 15 Augustus. Beide zijn in ons land zichtbaar. De eclips van Zaterdag a.s. valt in de vroege morgenuren, globaal gerekend tus- schen 5 en 8 uur. Langs een zwak gekromde, schuin omhoog loopende baan beweegt de maan zich van rechts naar links door de bovenste helft van de schaduw van de aar de. Reeds vo#r vijven is aan de linker zijde van de maanschijf een afnarpe van de helderheid merkbaar ten gevolge van de halfschaduw, om 3 min. na vijven echter treedt de maan de kernschaduw binnen. Het maximum van de verduistering valt om 6,38 uur; ruim drie kwart van de maans- middellijn bevindt zich dan in de schaduw. De maan zal de schaduw weer verlaten om 8,13 uur. dit is echter onzichtbaar, daar de maan iets vroeger, n.l. om 7,59 uur on dergaat. Daar -de zon reeds om 7,48 uur op komt, zal men bii voldoend helderen hemel dus het merkwaardige schouwspel beleven, dat de zon en de verduisterde maan tegelij kertijd zichtbaar zijn. Hierbij speelt het feit, dat zoowel de zon als de maan door de straalbreking in de atmosfeer hooger schij nen te staan dan in werkelijkheid, een rol. AGENDA Vrijdag 19 Februari. LUXOR: „De vreemde vrouw" (18 jaar) 2.30 uur. FRANS HALS: „Eens op een nacht" (18 jaar) 2.30 uur. REMBRANDT: „Zeven jaren geluk" (alld leeft.) 2 en 4 uur. PALACE: ..Menschennoodlot" (14 jaar) doorl. voorst. 2-6 uur. MOVIAC: „Met geheime opdracht" (18 jaar) 2.30 uur. Zaterdag 20 Februari. GEM. CONCERTZAAL: H.O.V.-concert, Jan Bresser, viool, 3.30 uur. BIOSCOPEN: Zie Vrijdag. (Familiefoto) Op 1 Maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. van der Meer, Marnixstraat 32 alhier, tn dienst trad bij 'de politie-administra- tie dezer gemeente. De heer Van der Meer is thans ingedeeld bij de afdeeling Algemeene Zaken, bij welke af- deeling hij speciaal is belast met de compta bele werkzaamheden. Hij is een bescheiden persoonlijkheid, die bij superieuren, collega's en minderen in rang al gemeen geacht wordt om zijn ijverige en nauw gezette plichtsbetrachting. Het zal den jubila ris op 1 Maart dan ook niet aan belangstelling ontbreken. NIEUWE UITGAVEN. Max Blokzijl: „Ik was er zelf bij". Uitgave Nenasu, Utrecht. Dit boek dankt zijn ontstaan aan de Donderdagsche radiopraatjes van Max Blokzijl, waarin hij de ontwikkeling en de beteekenis van het Nieuwe Duitschland voor de Nederlandsche luisteraars besprak en toelichtte. Deze laatsten zullen in' het boek de verschillende behandelde onder werpen dan ook terugvinden, voorafge gaan door journalistieken arbeid van den schijver uit vroeger jaren. Blokzijl heeft den eersten wereldoorlog, de daarop volgende en de jongste geschie denis van het Duitsche Rijk als dagblad correspondent te Berlijn meegemaakt en daarpm kan men zyn boek opvatten als een ooggetuigenverslag van eenige belang wekkende épisoden uit de moderne wereld geschiedenis. Een verslag, dat, naar de schrijver in zijn voorwoord nadrukkelijk zegt, „het werk is van den journalist én nit van den historicus". Aldus beleeft men in vogelvlucht, hoe wel geenszins oppervlakkig, de gebeurte nissen, die het lot het Duitsche volk na het ongelukkige jaar 1918 beschoren had en beschouwt men de verschijnselen, die daarmede parallel gingen. Van den tijd van innerlijke verdeeldheid, van politieke onmacht naar binnen en naar buiten, van materieelen en geestelijken nood, voert de schrijver zijn lezers naar de eerste symp tomen van het „ontwaken", welke geleide lijk uitgroeiden tot de groote nationale be weging, zooals zij zich onder leiding van Adolf Hitler voltrok. In korte hoofdstuk^ ken behandelt Blokzijl vervolgens een aantal kernpunten van 't Derde Rijk, zoo als: de figuren van den Führer en zijn medewerkers, de Duitsche jeugd, do volks voorlichting. Met verscheidene foto's voor namelijk den socialen vooruitgang van hel nationaal-socialistische Duitschland illus treerend, werd deze uitgave verlucht. H. Voskuil. Bij G. Alsbach en Co. te Amsterdam verschenen: Oud-Nederlandsche li#teren voor een zangstem in strijkkwartet en voor zangstem en piano, geharmoniseerd door W. van Buningen Jr. Voorts een triptiek voor orgel door Jac. Bonset, 6 kinderliede ren, tekst van Marian HesperSint, voor zang en piano gecomponeerd door Klaas van Oost veen, 7 kinderliedjes (Grimbel- liedjes) door L. Docters van Leeuwen op tekst van Céline SchaakeVerkozen en tenslotte Variaties over „Nu zijt welle ko'me, Jesu, lieve Heer", voor orgel, door Paul Chr, van Westering, organist van de Begijnhofkapel te Haarlem. In tram of trein: sta Uw zitplaats af aan houdsters van voorrangs- kaarten van den Nederlaridschen Volksdienst/ DISTRIBUTIEBONNEN Boe*. Lm. 2 kg. 20 Feb. I kg. 2# Feb, Artikel Bon Kaart Aardappelen 08A Aard, 06B Aard, Appelen 2-05, 5-03, 4-05 .leserve Beschuit 08 Beseh. Bloem 49! tm. m Algem. Boter 01 Boter m Boter Brandstoffen 06 tm. W BV Biandst, 01 tm. OS KF Brandst 09. 10 BV Brandst. Brood 08 A Brood 08B Brood Cacao 1-06,4-06 leserve Chocolade 05 Versn Cigarette» 03A-J Tabak Eenheidsz. R Q Jenhetdsz. 474, 490 Algem. Eieren 3-07 Reserve Gem. Meel 403 Ylgem. Gort 482 Algem. Havermout 484 Algem. Jam 481 Algem. Kaas 487 tra. 489 Algem. Kofftesurr. 473 Algem. Margarine 01 Boter Melk $5, 06, 07 Melk 4-08 Reserve Petroleum 04 Petrol. Peulvruchten 485 Algem. RUst 4-07 Reserve Scheerzeep N Text fm.) Sigaren 08AB Tabak Sinaasappelen LL Textiel DF Sinaasappelen DD Textiel DE 4-04 Reserve 4-03 Reserve Suiker 480 Algem. Suikerwerk 06 07 Versn- Tabak 08AB "abak Taptemelk 95. 06 W Taptem Toiletzeep R Toiletz. Vermicelli 486 Algem Vleesch 08 A B Vleesch, Wasch poeder R, Q Waschp 475 49' Alsem 1 kg. 75 gr. 70 gr 12:- gr 250 sr. 1 eenh. I eenh, 1 eenh. 400 gr. 50 gr. 150 gr. t® gr. 20 st 1 rants I rants. 3 st. ft rants. 250 gr. 125 gr. 500 gr. <100 gr. 250 gr. 125 gr. 1 3/4 lit, S 1 7 at, 1 lit. 250 r- „500 gr ^5 gr. 5 St. 500 £1 500 gr 050 gr 350 gr 1 kg 100 gr 25 gr 1 3>4 lit. rants. 100 gr 50 gr. t rants t rants 20 Feb. 20 Feb. 20 Feb. 11 Mrt» 15 Feb. 2b Feb. 30 Apr, SO Apr. 20 Feb. 20 Feb. 20 Feb. 20 Feb. 20 Feb. 28 Feb. 28 Feb. 20 Feb. 20 Feb. 20 Feb. 20 Feb. 20 Feb. 20 Feb. 20 Feb. 11 Mrt. 20 Feb. 20 Feb. 27 Feb. 20 Feb. 20 Feb. 30 Apr. 20 Feb. 5 Mrt. 6 Mrt. 20 Feb. 20 Feb. 2f Feb. 20 Feb. 20 Feb. 20 Feb. 28 Feb. 20 Feb. 20 Feb. 28 Feb. 28 Feb. ADVIEZEN^-^S) VAN DEN EEN GOED MAAL. Een stoofschotel van koolraap, aardappelen cn wat capucijners of bruine boonen, gevolgd door een toetje van gortgrutten, vormen tezamen een goed maal. DE STOOFSCHOTEL. 200 g. bruine boonen of capucijners, 1% kg. aardappelen, 1 flinke koolraap, boter of marga rine. zout. De peulvruchten één nacht weeken en met het week water in een kleine pan aan de kook bren gen en uur laten koken. De pan vervolgens snel in de hooikist overbrengen en daarin laten staan tot de peulvruchten gaar zijn (pl.m. 4 uur) Overjarige peulvruchten na 3 -uur nog eens op koken en er nog 3 uur in laten staan. De aardappelen schoon boenen cn in vieren snijden, de koolraap in plakken snijden, schillen en in blokjes snijden. De aardappelen en de koolraap met een bodempje kokend water en zout opzetten en gaar koken. Kooktijd 25 minu ten. Zoo nu en dan omschudden. Als alles gaar is, de aardappelen en koolraap losjes met de peulvruchten en Tie boter of mar garine vermengen. Het gerecht nog even door en door warm laten worden en opdienen. Het vocht er als saus bijgeven. Naar verkiezing het vocht binden met wal. aardappelmeel of geraspte rauwe aardappelen en er een gefruit uitje aan toevoegen. TOETJE VAN GORTGRUTTEN. 100 g. gortgrutten, 7% dl. water, een snufje zout, kaneelsurrogaat of koekkruiden of geraspte ci troenschil en citroensap, suiker en'of zoetstof. De gortgrutten een nacht In het water weekén. Met het weekwater en het zout aan de kook brengen en 5 minuten doorkoken. De pan snel in de hooikist overbrengen en er pl.m. tMs uur In laten staan. Naar smaak wat kruiden of geraspte citroenschil en citroensap en suiker en/cyf zoet stof toevoegen. Het gerecht naar verkiezing warm of koud geven. Wit taptemelk heeft, k/tn deze koken en op het bord met de grutjes vermengen. RADIOPROGRAMMA ZATERDAG 20 FEBRUARI 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 7.15 Zweedsch Mannenkoor ,.De Svenske (gr.). 7.30 BNO Nieuwsberichten/ 7.40 Vlot weekeinde- begin (gr.). 8.05 Duitsche Taalcursus. 8 SO BNO Nieuwsberichten. 8.40 Wij brengen U heden 8.50 Scala orke8t van Milaan en solist (gr.). (9.30 —9.37 Spiegel van' dan dag opn.). 10.00 Orgel concert. 10.30 Journalistiek weekpraatje. 10.45 Otto Hendriks en zijn orkest. 11.30 Zang en plano. 12.00 Almanak. 12.05 Frans Wouters en zijn or kest. 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Melodisten en soliste. 13.45 Verkorte opera „Èrnani" (opn.) 14.30 Europeesche tijdschriftenschouw. 15.00 Bonte middag. 16.45 BNO Nieuwsberichten. 16.53 Marsch- muziek (gr.). 17.00 Musette orkest en soliste (opn.) 17.30 Emiel Hullebroek-programma. 18.00 t)rgel- spel. 18.30 BNO Nieuwsbelrchten. 18.40 Ra-ra-ra, Radio Raadselrubriek. 19.00 BNO Poltiek week praatje. Vanaf 19.15 alleen voor de Radio-Centra les die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Omi-oeporkest en soliste. 20.15 Viool, altviool en cello. 20.40 Symphonische fan tasieën (gr.). 21.45 BNO Nieuwsberichten. 22.00 Zigeuners spelen (gr.). 22.20 Solisten passeeren de revue (gr.). 23.20—24.00 Dansend naar midder nacht (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. f 7.157.40 Zie Hilversum 1. 7.40 Ochtendgymnas tiek. 7.5Q Brandende kwesties (opn.). 8.05 Het Wie ner Bohème orkest (gr.). 8.30 BNO Nieuwsberich ten. 8.40 Symphonle orkest (gr.). 9.00 Zondagver- lapgens op den Zaterdagmorgen (9.15—9.30 Voor de vrouw). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Kwlntetconeert (gr.). 11.00 Voor de jeugd. 11.20 Omroep-Meisjeskoor (opn.). 11.30 Pianovootxiracht. 12.00 Orkestsultes (gr.). 12.30 Visscherijkwartier. 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Programma- overzicht. 13.05 Zang, viool en clavecimbel. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Orkest Willy ioberlé (opn.). 15.00 Het Residentie orkest en so list. 15.45 Orgelconcert (gr.). 16.00 pe jeugd draagt voor, luisterspel. 16.45 BNO Nieuwsberichten en spiegel van den dag. 17.00 BNO Uitzending voor Nederlandsche zeelieden. 17.30 Zang, klarinet en plano. 18.00 Als ik 't voor 't zeggen had. 18.10 Landmans Lust. 18.30 Nederlandsche Voiksklan- ken. Vanaf 19.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio be schikken. 19.15 Wij maken U goede vrienden metgramofoonplatenprogramma met een praatje. 19.45 BNO Nieuwsberichten. 19.55 Pro Arte kwartet (gr.). 20.15 Van de eene melodie in de andere (gr.). 21.45 BNO Nieuwsberichten. 22.00 BNO Actueele beschouwing. 22.10 Avondwijding. 122.20—24.00 Zie Hilversum T

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2