Haarlemsche Courant Vérgaande Sovjetplannen mislukt. Rommel aan den voet van den Atlas. Nieuwsblad voor Noord-Holland Zwaartepunt thans ten Noorden van Charkof. Vijandelijke tegenaanvallen verijdeld. HET BOLSJEWISME ZEGT: 288e Jaargang No. 45 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen Tel. Administr. 10724, Redactie 10600 postgiro 134958» Haarl. Cour., H'lem Hoofdredacteur J. V. Baudewyna Woensdag ?A Februari 1943 Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate Telef. drukkerij 12713 Directie: Ph. A. Mees P. W. Peereboom K 1297 Qmsingeiingspogingen aan Oostelijken en Westelijken rand van Donetxgebied afgeslagen - Nagezonden reserves door het Duitsche iuchtwapen vernietigd. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend „In den grooten winterslag in het Zuidelijke deel van het Oostelijk front zijn de vérgaande plannen van den vijand mislukt. Daar het hem niet gelukte het aan den Oostelijken rand van het Donets-industrie gebied hecht aaneengesmeede front der Duitsche troepen te doorbreken, pro beerde hij het front, in Noordwestelijke richting afzwenkend, in den rug aan te vallen. De op deze wijze achter ons front aan de Mioes gekomen bolsjewistische di visies zijn intusschen vernietigd of uit- -eengeslagen. Evenzoo verging het die bolsjewistische formaties, die nog verder afbuigend uit de streek ten Zuiden van Charkof naai den Dnjepr werden gezonden. Het lot, dat zij den Duitschen legers moesten bereiden, trof haar zelf. Van haar verbindingen af gesneden en door onze divisies van alle kanten omsingeld, vielen zij ten prooi aan de ontbinding of de vernietiging. Reserves, die hen waren nagezonden, werden door de luchtmacht ontdekt en in haar dicht opeengedrongen colonnes door voortdurende luchtaanvallen vernietigend getroffen. Daar de weersgesteldheid, die thans reeds afwisselend sneeuwjachten of dooi brengt, groote operaties binnen afzienbaren tijd on mogelijk maakt, verplaatst de vijand zijn in spanningen steeds meer naar het gebied ten Noorden van Charkof, alsmede naar het centrum en het Noordelijke deel van het Oostelijk front. Maandag viel de vijand op verscheidene plaatsen aan het Koebanbruggehoofd met vrij sterke strijdkrachten aan. In het Donetsgebied herhaalden de bolsje wisten met verscheidene divisies de poging om door te breken. Zij werden in zware ge vechten vol afwisseling opnieuw teruggesla gen. In het gebied tusschen Donets en Dnjepr vielen tank- en infanterieformaties van het leger en van de Waffen SS, op schitterende wijze gesteund door duikbommenwerpers, gevechtsvliegtuigen en slagvliegtuigen, den vijand nog steeds concentrisch aan en vernie tigden sterke bolsjewistische strijdkrachten. In het gebied ten Westen van Charkof en Koersk, alsmede ten Zuiden van Orel duren de verbitterde gevechten voort. Ten Noord oosten en ten Noorden van Orel viel de vij and over een breed front met krachtigen steun van tanks, artillerie en slagvliegers aan. De aanvallen mislukten door het taaie verzet van Duitsche infanterie- en gemotoriseerde divisies; 55 Sowjet-tanks bleven vernietigd voor onze stellingen staan. Aan het Wolchoffront mislukte een vijan delijke aanval op een bruggehoofdstelling. Ten Zuiden van het Ladogameer leefden de gevechten weer op. De bolsjewisten vielen in Generaal Guderian. Luitenant-generaal Guderian is tot In specteur-generaal van het tankwapen be noemd. Generaal Guderian heeft gedurende den veldtocht tegen de Sovjet-Unie als ge neraal van een tanlcleger groote bekendheid verworven. In zijn nieuwe functie beschikt hij over de grootst mogelijke volmachten en is slechts verantwoording schuldig aan "Hitier. Zege voor Zweedsche communisten De verkiezingen voor de Zweedsche be- drijfsraden, welke Zondag in Götéborg wer den gehouden, hebben in verschillende groote bedrijven den communisten een zege gebracht ten nadeele van de sotiaal-demo- cratische candidaten. een sector met massale strijdkrachten aan; zij werden echter met een verlies van 47 tanks bloedig afgeslagen. In Noord-Afrika probeerde de vijani de in de vorige dagen veroverde domineerende stellingen met versch aangevoerde formaties te heroveren. Hij werd met vele verliezen af geslagen. Talrijke tanks werden vernield. De buit en het aantal gevangenen zijn nog aan zienlijk gestegen. Formaties van de Duitsche luchtmacht brachten vernietigende slagen toe aan een vijandelijk ravitailleeringssteunpunt in het Algerijnsche bergland, alsmede aan batterij stellingen ten Westen van Tunis. Militaire in stallaties in de haven van Tripolis werden des nachts doeltreffend met bommen bestookt. Het. roode leger hoeft, volgens de offi- eieele Duitsche cijfers 5.4 mülioeii ge vangenen verloren. Bovendien aan doo- den en gewonden 12,8 millioen man. In 20 maanden oorlog heeft het Iïoode leger dus 18.2 millioen man verloren. In dien tijd verloor het 48.000 stukken gesehut en 34.000 pantserwagens. Boerenleider Roskam naar de Oekraïne. Naar wij vernemen is de Boerenleider, hoofd van den Nederlandschen Landstand, een dezer dagen, vergezeld van eenige tien tallen Nederlanilscho boeren, naar de Oekraïne vertrokken. Boerenleider Roskam zal eenigen tijd In de Oostelijke gebieden vertoeven, ten einde een bezoek te brengen aan de verschillende groepen boeren, die reeds eerder aldaar hun krachten voor de voedselvoorziening van Europa hebben ingezet, alsmede alle voor bereidingen te treffen tot'het stichten van een Nederlandsche modelboerderij als ook van zes groote bedrijven, welke uitsluitend door Nederlandsche boeren zullen worden beheerd. Aartsbisschop van Mechelen en het bolsjewisme De kardinaal-aartsbisschop van Mechelen heeft in een richtsnoer aan de geestelijken der Roomsch-Katholieke kerk in België voor de predicaties op Zondag den 21 sten Fe bruari 1943 o.a. het volgende gezegd: De menschen moeten den haat laten varen en wel in het bijzonder den haat tegen het volk, waartegen vreemde naties ons steeds weer hebben opgehitst en dat door het ver drag van Versailles jarenlang onderdrukt is. Wat er na den oorlog ook gebeuren moge en welke onaangenaamheden de bezettende macht ook met zich heeft medegebracht, dit. alles verbleekt tot niets vergeleken met den strijd van Duitschland tegen het bolsjewis me. De Paus heeft hierover jarenlang ver schillende uitspraken gedaan. (Hierna vol gen aanhalingen uit de verschillende ency clieken). In het bijzonder wordt ge Wezen op de offers van de Vlaamsche strijders aan het Oostelijk front, Hun verdiensten zijn zoodanig, dat de Vlamingen onvoorwaarde lijk moeten opkomen voor het lot der ach tergelaten betrekkingen". Verder is een aanwijzing van den aarts bisschop ontvangen, volgens welke politieke vlaggen, voor zoover zij door een priester zijn gewijd, in de kerken worden toegelaten. In verschillende Belgische steden en dor pen zijn daarop de plaatselijke vlaggen van de Vlaamsche nationaal-socialisten door de kerk gewijd en in de kerk medegebracht. Jongste Duitsche successen in Noord-Afrika mogelijk van beslissende beteekenis. De zender Algiers hoeft bekend gemaakt dat Duitsche troepen den Kasserine-pas in Zuid-Tunis hebben veroverd. Volgens een communiqué van het Fran- sche hoofdkwartier in Noord-Afrika is een sterke colonne pantserwagens der strijdkrachten van Rommel tot op vier mijlen van Thala opgerukt. Generaal Alexander heeft zich persoonlijk naar het front begeven, om te trachten de terugtrekkende Amerikaansche troepen tot staan te brengen, meldt Reuter. De grootste Duitsche operaties die sedert eenige dagen in het Zuidelijk gebied van Tunis worden uitgevoerd, hebben tot nieuwe successen geleid in het Zuidoostelijk Atlas gebergte, zooals men van gezaghebbende mili taire zijde te Berlijn verklaard. Men heeft aanleiding tot de veronderstel ling, dat deze successen voor het verloop der verdere operatie van beslissende beteekenis kunnen zijn. Uit de laatste in Berlijn binnen gekomen berichten blijkt, dat de Amerikaan sche troepen in het Zuiden van Tunis niet meer in staat zijn zich op de hoogte Pecca- becca, een voorplateau van het Atlasgebergte, te handhaven. Van de drie passen in dit ge bied waren er Zondag reeds twee in handen der Asmogendheden. Tot deze twee behoort de belangrijke Kasserine-pas, ten Noord westen der gelijknamige stad, waarover de hoofdverkeersweg naar Thala loopt. Slechts de Sbiba-pas is nog in handen der tegen standers. Een brigade ~van het eerste Britsche leger is onderweg ter ondersteuning van de hier wijkende Amerikaansche troepen. Eenige Duitsche eenheden hebben Zaterdagavond den strijd tegen de Amerikaansche verdedigers van den pas aangebonden. De zuivering van het Zuidelijk gebied van Tunis, dat op het Amerikaansche expeditie corps is veroverd en de Zuidoostelijke uit- loopers van het Altas-gebergte wordt snel voortgezet. Het aantal gevangenen en de buit wordt steeds grootef. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: In Tunesië werden vijandelijke tegenaan vallen op onze stellingen, die door troepen van de As bezet zijn, verijdeld. In luchtge vechten werden vijf vijandelijke vliegtuigen neergeschoten in Tunesië en boven de Straat van Sicilië. Tijdens de gevechten der laatste viqr dagen werden er 845 gevangenen gemaakt, voorts werden 66 tanks, 74 pantserwagens, 58 kanonnen vernietigd en talrijkee voertuigen buitgemaakt. De vijand verloor twee bombar dementsvliegtuigen tijden een aanval op een van onze convooien in de Middellandsche Zee en twee torpedovliegtuigen boven het eiland Milos (Cycladen). Maandagavond hebben vijandelijke vlieg tuigen een aanval gedaan op stad en om geving van Palermo, waarbij beperkte schade werd aangericht. Onder de burgerbevolking vallen zes dooden en zes gewonden te be treuren. De houding van de bevolking was voorbeeldig. Twee aanvallende machines werden door het luchtdoelgeschutvuur ge- „De Sovjet-unie is het voorbeeld van de komende sovjet-republiek, die de geheele wereld zal omvatten". (Woprosy Leninisma GEEFT GEHOOR AAN DE STEM VAN UW GEWETEN! Meldt U aan bij de Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland. troffen. Een derde werd getroffen door onze nachtjagers. De drie toestellen stortten neer en kwamen terecht resp. ten Oosten van Monte Pellegrino, ten Westen van Terrasini en in zee nabij Valdesi. Drie andere machines werden vernietigd door het afweervuur, en wel twee boven Pantellaria, die aan de kust in zee stortten en één te Catanzaro Marina, die terecht kwam op ongeveer 15 km van het strand. Ook gas is kostbaar. Weest er zuinig mee in uw eigen belang. Gas is kostbaar en mag slechts zoo spaar zaam mogelijk verbruikt worden. Evenals bij het electriciteitsverbruik heeft de huisvrouw hier een verantwoordelijke taak. Wanneer men nagaat, hoevele gezinnen er dagelijks op gas koken, dan kan men zich gemakkelijk voor stellen, dat door weloverlegde handgrepen bij het gebruik van de gastoestellen en handig huishouden een beduidende hoeveelheid gas bespaard kan worden voor andere gewichtige doeleinden. Trouwens, wie zijn rantsoen over schrijdt, krijgt boete of wordt van den toevoer afgesneden. Het is dus ieders belang zoo zui nig mogelijk met het gas om te gaan. Bij het koken met gas is het voor «Hes noodzakelijk, dat het gasstel schoon is. Wie toch zou er in een vuile pan koken? Iedere nette huisvrouw zou een dergelijken eisch verontwaardigd van de hand wijzen. Welnu, het gasstel mag dezelfde oplettendheid en zorg verwachten als het overige keuken gerei. De arbeidsplicht in Frankrijk. Mededeeling van Laval. Naar Ofi meldt, heeft Laval Dinsdag de bepalingen bekend gemaakt inzake de arbeidsdienstverplichting voor de lichtingèn 1920'22. Ten aanzien van de dienstver- plichting en de mogelijke tewerkstelling van Fransche arbeiders in Duitschland werd tegengesproken, dat alle geregistreerde jongelieden in Duitschland zoudenworden tewerkgesteld. De landarbeiders zijn hier van uitgezonderd en voorts komen niet in aanmerking de mijnwerkers, leden van de brandweer der steden Parijs, Lyon en Marseille en leden der oolitie, de garde mobile en de gendarmerie, spoorwegbe ambten en in bepaalde omstandigheden ook "studenten. Dit beteekent echter niet, dat alle overige geregistreerde jongelieden van de lichtingen 1920'22 in Duitsch land zullen worden tewerkgesteld. Het aan tal van hen. die krachtens de „Relève" voor den arbeid in Duitschland zullen worden opgeroepen, zal betrekkelijk gering zijn. Inwoonster van Haarlem ernstig gewond. Bij Hilversum uit rijdenden trein gestapt. Lijnwachters van de spoorlijn Hilversum Baarn troffen Maandagavond een zwaar ge wonde vrouw aan, die naast de lijn lag. Zij bleek zeer ernstig gewond te zijn De vrouw die naar de R.K. zieken verpleging werd over gebracht, was in het bezit van een spoorkaar tje 3e klasse AmersfoortHilversum. Een on derzoek wees uit, dat zij met den trein van 22.30 uur uit Baarn naar Hilversum moet zijn meegekomen, welke trein van Anna's Hoeve vanwege een onveilig signaal zeer langzaam heeft gereden, zoodat moet worden aangeno men dat de vroüw bij die gelegenheid den trein heeft verlaten. Blijkens haar persoons bewijs is zij genaamd Agatha Sijpestijn, 28 jaar oud, zonder beroep, wonende Saenredam- straat 130 te Haarlem. Eventueelen mederei zigers die inlichtingen omtrent het voorgeval lene kunnen verstrekken, wordt verzocht zich tot het recherchebureau te Hilversum te wen den. Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen. Fransche demarcatielijn opgeheven. Met Ingang van 1 Maart wordt het ver keer over de demarcatielijn voor de Fransche staatsburgers weer opengesteld. Op denzelfden dag wordt voor het geheele Fransche gebied het normale postverkeer weer ingevoerd. Bo vendien wordt van dat oogeblik af het vrije verkeer tusschen de departementen Nord en Pas de Calais eqnnerzijds en het overige deel van Frankrijk met uitzondering van enkele kuststrooken of gebieden van militair belang, die afgesloten blijven hersteld. Deze besluiten worden door de bladen al gemeen een gevolg genoemd van de Duitsch- Fransche politiek van samenwerking en als een gunstig voorteeken voor de toekomst be schouwd. Met de verdeeldheid van Frankrijk, zoo schrijft la France Socialiste, is het nu, dank zij Duitschlands bereidwilligheid tot samen werking, voorbij De Matin wijst erop, dat een dergelijk besluit in de krijgsgeschiedenis zijn weerga niet kent. Daarnaast plaatsen de bla den ook sterk op den voorgrond de woorden van Laval, die sprak van Frankrijk's plicht tot ondersteuning 'an Duitschland in zijn strijd tegen het wereldgevaar van het bolsje wisme. Het lot van Frankrijk, aldus het blad, is evenals het lot van Europa nauw met Duitschland verbonden. Door Duitschland rnct alle krachten in zijn reusachtige worste- jit„„ po.'t F'ankriik zl^zoif De Jeugdstorm tegen het Bolsjewisme. Het gewest Nedersticht van den Naiionalen Jeugdstorm hield te Baarn een groote open bare propagandabijeenkomst, waar opperbanheer C. Quispel een redevoering hield. (Polyg./Fctodienst N.S.B./Hasev/inkel Pax Aan het Tunesische front. Goede verzorging der wapens geeft den waarborg voor een succesvollen inzet. Pantsergrenadiers op hun wagen bij het schoonmaken van hun wapens. (PK Meyer-V/rekk O/H P e>

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1