Dopspoeder Mussert over den herderlijken brief, t Bij Toestemming noodig bij verandering van betrekking. Hauptdienstleiter Schmidt waarschuwt nogmaals tegen anti-Duitsche agitatie. Moeders! SUA~DEX Zondag is te Roermond een gemeen schappelijke vormingsdag van N.S.D.A.P. en N.S.B. gehouden, waar Mussert en Haupt dienstleiter Schmidt het woord hebben ge voerd. Mussert nermnerde in het begin van zijn rede aan de jaren, welke de N.S.B. sinds 1931 heeft afgelegd en aan de eerste op tochten m Utrecht, toen de leden van de N.S.B. tot hun verwondering moesten con- stateeren, dat zij, die warea aangetreden voor hun volk en vaderland, den haat ont moetten, een haat, die zelfs voor moord niet scheen te willen terugschrikken. Thans zien wij duidelijker dan toen, dat het nationaal- sociaiisme en fascisme aan den eenen kant en het communisme aan den anderen kant van ouds doodsvijanden^zijn. Thans moeten wij achter de redevoeringen -in Londen en Moskou en het voorlezen van het herderlijk schrijven m Nederland een verband zien, want op 21 Februari van dit jaar vierde men te Moskou en Londen en van de preekstoe len in Nederland het 25-jarig bestaan van het roode leger. De jaren van 1918 en 1933 noemde Mussert jaren der voorbereiding voor de bolsjewistische omwenteling, waar toe van Moskou uit stelsteimatig werd ge werkt. Reeds in 1933 waren de agenten van Moskou m de straten der Nederlandsehe steden te bespeuren, toen de nationaal- socialisten hun optochten hielden. Toen de toenmalige minister van oorlog, een lid van de Roomsch-Kathoüek? Staatspartij, een verbod uitvaardigde om nationaal-socialis ten tot onder-officier of officieren te bevor deren, bleek reeds, dat de clerus aan den kant van het bolsjewisme stond. Toen be grepen wij dat niet: thans begrijpen wij het echter beter dan ooit. Ook de zgn. Een heid door Democratie", die zich in 1937 te genover de N.S.B plaatste, zien wij pas thans m haar ware gedaante: een eenheid van Stalm. Churchill en Roosevelt, een een heid van communisten en kapitalisten Daarmede zijn de fronten zoo klaar en dui delijk, dat niemand meer kan voorgeven in onwetendheid te verkeeren. De gedachte, dat de Nederlandsehe natio naal-socialisten een minderheid vormen kan ons niet afschrikken; veeleer moet men op passen, wanneer zij een meerderheid zouden worden. De solidariteit met de bruin- en zwarthemden geeft den Nederlandschen nationaal-socialïsten het bewustzijn, dat zij in dezen strijd, die niet om het eigen leven, maar om het leven van het volk gevoerd wordt, niet alleen staan. De oproep, dien Hauptdienstleiter Schmidt gericht heeft tot het gevoel van solidariteit der nationaal- socialisten moet niet tevergeefs weerklon ken hebben, want de Nederlandscne natio- naal-soeialisten zijn bereid de „intematio nale der nationalen" te vormen, die sterker zal zijn dan de roode internationale. Im mers. terwijl laatstgenoemde slechts gebon den is door het jodendom, zal eerstgenoem de gedragen worden door de nationaal socialistische wereldbeschouwing. Indien het Nederlandsehe volk een dut delijke voorstelling had van hetgeen het bolsjewisme voor dit land beteekent, dan zou het stellig grooter begrip aan den dag leggen voor den strijd van het nationaal socialisme In alle omstandigheden^ zullen de Nederlandsehe nationaal-socialïsten de solidariteit met Duitsc'nland als hun eerste taak beschouwen en zij streven ernaar, onj daarvoor ook het groote deel van het Ne derlandsehe volk. dat van goedgn wil is, te winnen. Onze uitspraak van het jaar 1940: „wij waren officieel vijanden van Duitsch land, maar wij willen bondgenooten wor den" zal in de toekomst de richtsnoer blij ven. Tegenover de verwijten, die door de ka tholieke kerk gemaakt worden tegen den Nederlandschen Arbeidsdienst wees Mussert erop, dat de Arbeidsdienst gegrondvest is op den eerbied voor den arbeid en op den wil om volk en vaderland te dienen. Wanneer heeft men echter ooit gehoord, dat dit in tegenstellin? staat tot een godsdienstige overtuiging? „Wanneer thans van den kan sel af verklaard wordt, dat men zich van den Arbeidsdienst verre dient te houden dan kan ik. aldus Mussert, slechts zeggen: „ge moet niet alleen U daarvan niet verre houden, maar ik zal alles in het werk stel len om gedaan te kriigen, dat elke jonge man in korten tiid bii den Nederlandschen Arbeidsdienst komt." Voorts betoogde spre ker onder luiden bijval, dat hij ook alles zal dpen wat in zijn vermogen is. om de jeug dige leden van den Arbeidsdienst te laten meehelpen bouwen aan de vestingwerken in Europa. De studenten. Nog eens onderstreepte Mussert, wat hij te Maastricht en Leeuwarden verklaard had over de kwestie van de studentenactie, nl. dat de studenten hun taak ernstig dien den op te vatten en alles moeten nalaten, wat gericht is tegen het nationaal-socialis- me of tegen de bezettende overheid. „Wan neer de bezettende overheid hier de Neder landsehe jeugd gelegenheid geeft om te studeeren, terwijl tienduizenden puitsche studenten aan het front staan, dan*moeten wijv Nederlandsehe nationaal-soeialisten, tegenover de bezettende autoriteiten den waarborg op ons nemen, dat het aantal studenten overeenstemt met het aantal der werkelijk ernstig studeerenden en dat nie mand meer aan de universiteiten en hooge- scholen iets tegen de nationaal-soeialisten en de bezettende macht onderneemt". Met al- Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, H.lem cafw.).. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. c Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede, Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B Kors ten, Heemstede. Stad en Reportage: J, A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, IJmulden. Advertenties: W. van Ommen. Heemstede ien nadruk wees Mussert de studeerende jeugd van Nederland op haar moreele ver plichtingen door haar eraan te herinneren dat zij van het volle iets ontvangt. Het volk verwacht daarom, dat de student datgene, wat hij van de gemeenschap gekregen heeft later aan hef volk teruggeeft. Een student, die tot zijn 24ste jaar onderwijs genoten heeft,, draagt een grootere verplichting dan hij, die reeds op 16-jarigen leeftijd aan het werk gegaan is en daarmee zijn volk iets gegfeven heeft. Daarom mogen aan de uni versiteiten en hoogescholen alleen de ern stig strevende studenten worden toegelaten. Wanneer zij met hun studie gereed zijn, moeten zij zich verplichten op zijn minst een jaar lang voor hun volk en voor Europa in Duitschland te werken. MusSert sprak de hoop uit, dat het aan tal Nederlanders, die aan het front voor Europa vechten, eens grooter zal zijn. Deze eisch kan verwezenlijkt worden, wanneer het volk als eenheid kan optreden. Mus sert zeide te betreuren, dat dit nog niet het geval is, want hij ziet de Nederlanders liever als soldaten gaan, dan dat zij als arbeiders worden opgesteld. Hoe meer sol daten Nederland levert, des te beter is zulks voor het volk en voor Europa. Zich richtend tot zijn aanhangers, om wier trouwhij niet bezorgd behoeft te zijn. daar zij ondanks alle kerkelijke ver volgingen steeds aan zijn zijde gebleven zijn, spoorde hii hen aan zich aan te mel den bij de hulppolitie en bij de landwacht, daar er nog duizenden gebruikt kunnen worden. Omtrent de ambtenarenkwestie zeide Mussert: „De Nederlandsehe ambte naar heeft er nooit naar gevraagd, of hem de regeering bevalt of niet. Veeleer is het de trots van het ambtenarencorps ge weest, in alle omstandigheden zijn plicht te doen en ik weet. dat nog minstens 90 pet. zijn plicht wil vervullen. Zou de een of ander nog probeeren de rol van marte laar te spelen, dan zouden alle anderen toch blijven. Het gezonde menschenver- stand zal spoedig wel weer baanbreken. Het gaat om het zijn of het niet-zijn vanrtiet volk en om het zijn of het niet- zijn van Europa. Wie niet vrijwillig aan onze zijde staat, die moet, zooals Haupt dienstleiter Schmidt verklaard heeft, een beetje geholpen worden, want wij kunnen het er niet op laten aankomen, dat deze oorlog verloren wordt. Dank zij de een heid van het commando zijn wij er echter zeker van dat deze oorlog niet verloren wordt, maar met een overwinning zal eindigen. De Nederlandsehe nationaal- soeialisten zijn dankbaar, dat zij hun krach ten kunnen wijden aan de overwinning. Wanneer men dan aan het einde van den zegevierenden oörlog den toestand van het Nederlandsehe volk met andere volkeren zal kunnen vergelijken, dan zal men con stateeren, dat zij, die hun best gedaan hebben, het er ook het best zullen afbren gen. Dan zal men ook leeren inzien, dat het verkeerd geweest is te treuren om de verlorengegane neutraliteit. Met de woorden „Wij staan hier, wij kunnen niet anders en wij willen ook niet anders", legde. Mussert voor de Neder landsehe nationaal-soeialisten de gelofte stf om met den Führer te strijden voor een nieuw, eendrachtig Europa, waarin de volkeren in vrijheid zullen leven. In de hand van den Führer heeft de Almachtige de toekomst van Europa gelegd. De Ne derlandsehe nationaal-soeialisten echter willen soldaten van Adolf Hitler zijn op den weg naar de Europeesche overwinning op het bolsjewisme". Hauptdienstleiter Schmidt begon zijn rede met te wijzen op de gunstige berich ten, die de laatste dagen van de oorlogs- toone'elen zijn binnengekomen, waardoor ons geloof, dat de Duitsche legers na Sta lingrad met de bondgenooten tot den aan val overgaan, zekeyheid geworden is. Op aanschouwelijke wijze schilderde spreker een beeld van .den lijdensweg van het Duitsche volle sinds 1918, waaraan door Adolf Hitler een eind gemaakt is. Met dui delijk inzicht van den toestand heeft het nationaal-socialisme zich van het begin af aan voorbereid op den strijd met het bolsje wisme, welks enorme gevaar het voorzien heeft. Zooals de strijd in het binnenland alleen door de concentratie van alle krach ten tot het succesvolle einde kon worden gevoerd, zoo dienen ook thans de volkeren van Europa zich aaneen te slui-ten en alle krachten te mobiliseeren om de horden van Stalin in het Oosten te verslaan. In dezen strijd, die op het laatste oogenblik door den Führer voor de redding varf Europa is aanvaard, bestaat geen terugweg meer. Wanneer derhalve thans lieden, die ons niet begrijpen, zich in dezen strijd willen mengen en daar hun woordje over willen zeggen, dan moeten zij zich niet verbazen wanneer zij door ons hard worden aange pakt. Tegenover de onménschelijke metho den, daarmede 290 millioen bewoners van Sovjet-Rusland door Stalin in den strijd gedreven worden, stelt het Duitsche voik al zijn krachten beschikbaar om het Ger- maansche ras te behouden. Wanneer iemand vraagt: „Hoelang duurt deze strijd?", dan kunnen wij slechts antwoorden: „Dat weten wij niet", maar één ding weten wij: zoolang er een druppel bloed door onze aderen vloeit, zoolang zullen in het Oosten Duit sche grenadiers staan en een muur vor men tegen het bolsjewisme". Zijn ver trouwen op de overwinning put het Duit sche volk uit het geloof in den Führer, die uit de rijen des volks is voortgekomen. Al is de weg ook nog zoo moeilijk, caoi- tuleeren, terugdeinzen heeft nooit voor den nationaal-socialist bestaan. Inzet van alle krachten. Hauptdienstleiter Schmidt liet er geen twijfel over heerschen, dat ook in Neder land alle krachten voor de totale oorlog voering moeten worden ingespannen. „Wij zijn eerlijk genoeg om te verklaren", zoo zeide hij, „dat onze Germaansche broeders thans moeten helpen. Niemand, die zich nog van zijn Germaansch bloed bewust is, mag achterblijven". Het voorbeeld van dien Nederlandschen vrijwilliger, die 17 bolsje wistische pantserwagens kapotschoot, moet het vaderland verplichten de kameraad schap van den arbeid te onderhouden. Wie zich echter niet vrijwillig wil inschakelen, zal zich dwang moéten laten welgevallen. Want de tijd is gekomen, dat men ook in Nederland aan het werk moet gaan en wanneer men het niet uit eigen beweging doet, dan zullen wij als nationaal-soeialis ten iets moeten helpen. Wanneer men ech ter vraagt, waarom de leden van de N.S.B. niet naar Duitschland gestuurd worden, dan dienen deze nieuwsgierige vragers te weten, dat de-Duitsche en Nederlandsehe nationaal-soeialisten in dit land een ge zworen gemeenschap vormen, een gemeen schap, die ook dan haar kracht zou be wijzen, wanneer verschillende Nederlan ders gelooven. dat hun uur gekomen is. '.'•Duidelijke waarschuwing. Hauptdienstleiter Schmidt richtte de vol gende duidelijke waarschuwing aan al die kringen, die zich met plannen voor aanslagen bezig houden: Wij zullen het niet toelaten, dat men in dit land het moordende staal opheft", waar na hji aan alle nationaal-soeialisten den dringenden oproep richtte geen oogenblik te aarzelen om van het recht van zelfver dediging op de krachtigste wijze gebruik te maken. Inzake de voedselpositie verklaarde hij, dat er geen reden tot bezorgdheid bestaat. Wei dient er op gelet te, worden dat er een rechtvaardige verdeelmg wordt toege past. „Wij zullen gemeenschappelijk front maken tegen den sluikhandel en hieraan paal en perk moeten stellen". Wanneer het het Grootduitsche rijk op het gebied van de voedselvoorziening beter gaat dan mag men hier niet vergeten, dat daar ook geheel ander en onder de moeilijke om standigheden van herhaalde bomaanvallen gewerkt wordt. Men moet derhalve het Duitsche volk meer gunnen, want het presteert ook meer. Dank zij de totale mo bilisatie van het Düitsche thuisfront be hoeft zich quemand ook zorgen te maken of de Duitsche weermacht voldoende ka nonnen. vliegtuigen, duikbooten en andere wapens ter beschikking staan. De jongste rekening, die den vijand door het Duitsche duikbootwapen gepresenteerd is, legt niet alleen getuigenis af voor de hoeveelheid van het materiaal, doch ook van den schit terenden geest, die onze jonge, duikboot mannen bezielt. Wanneer daartegenover Churchill niets anders weet te zeggen, dan dat hij de Duitsche burgerbevolking door bomaanvallen zal terroriseeren, dan moet hij het zich voor gezegd houden; dat men hierdoor het moreel van het Duitsche volk niet aan het wankelen kan brengen. Mis schien zouden wij hierdoor op zekeren dag arm, doch nooit moedeloos kunnen worden. Veeleer wordt de liefde voor de volksge meenschap en voor het vaderland nog inniger Ook hier geldt het woord: .„Wat ons niet ombrengt, maakt ons alleen nog sterker". Tegenover de belachelijke verklaringen van een Gerbrandy, die er over leutert, dat Stalm Nederland niet zal aantasten, stelde Hauptdienstleiter Schmidt de in de practijk steeds meer bewezen stelling van de roode wereldrevolutie: Tenslotte moet het ook lieden als van het slag Gerbrandy te denken geven, dat Stalin in het geheel geen aandacht schenkt aan de Geallieer den. Wanneer van dezelfde zijde, die zich tegenover de wereldpolitieke gebeurtenis sen hulpeloos heeft getoond, geprobeerd zou zijn om het ambtenarencorps in dit land op te hitsen, dan dienen allen, die zich laten verleiden te weten, dat zij hun post moeten verlaten. Er zijn genoeg N.S.B.'ers, die in staat zijn de vrijgekomen plaatsen te bezetten. L^ng genoeg heb ben wij de anderen aangespoord met ons te gaan. In de toekomst kunnen wij ons niet meer om hen bekommeren. De verwijten, die van Katholieke zijde in den jongsten herderlijken brief zijn gedaan, wees Hauptdienstleiter Schmidt nog eens op scherpe wijze van de hand, waarbij hij verklaarde, dat de Rijkscommissaris in zijn rede van 30 Januari reeds het Duitsche standp.unt bekendgemaakt heeft, nog voor- 'dat de kerk haar stem verhief. Toen reeds heeft rijksminister Seyss Inquart ver klaard: „Wanneer men van ons iets eischt, dan moet men eerst zelf meestrijden en meehelpen om het bolsjewisme te vernie tigen". Pas het werkzame en verhelderende optreden der kerk jegens haar geloovigen inzake de beteekenis van den strijd in het Oosten en over dé zedelijke verplichting van den strijd verschaft de mogelijkheid een standpunt te bepalen tegenover de maatregelen, die thans uitgevoerd worden en noodzakelijk zijn". Hauptdienstleiter Schmidt twijfelde er overigens ook niet aan, dat eens deze krin gen het juiste inzicht zullen krijgen. Spreker besloot zijn woorden met een hartstochtelijken oproep, om in de oude verbondenheid in den strijd aan te treden, opnieuw den eed van kameraadschap te zweren en voor een betere gemeenschap te strijden. Dan zal het doel verwezenlijkt worden, waarvoor het nationaal-socialisme is aangetreden: arbeid en brood voor hen, die na ons komen. Voor de levenden geiden echter de parolen „wie bij het nationaal- socialisme zweert, heeft niets meer wat hemzelf toebehoort". De stormachtige bij val, die op deze woorden volgde, bewees den spreker, dat zijn vermaning als een verplichting werd opgevat. Maagzuur, Gassen Oprispingen vanDrO.DUBQIS W):fi;Drig. verp fl.25, bij Apoth.enDrag. -IERMES E CO - OEN HAAC Aangifte verplicht van werknemers - die in een bedrijf gemist kunnen woYden. Het Verordeningenblad bevat een ver ordening van den Rijkscommissaris betref fende beperkingen bij het veranderen van betrekking. Hierin is o.a. bepaald, dat werkgevers en werknemers (waaronder ook leerlingen en volontairs) slechts met toestemming van het gewestelijk arbeids bureau de dienstbetrekking mogen be ëindigen. Een uitzondering wordt o.a. gemaakt, indien de onderneming op grond van een rechtsvoorschrift of op bevel van een tot stillegging bevoegde instantie wordt stilge legd, voorts bii huishoudelijke werkzaam heden in loondienst en bij ongeregelde te werkstelling of dienstverrichting tegen een geringe vergoeding. Hij, die volgens de bepalingen van deze verordening voor de ontbinding van zijn dienstbetrekking geen toestemming noodig heeft, dient zich na hef verlaten van de betrekking welke hij tot dusverre be kleedde. bij het gewestelijk arbeidsbureau aan te melden. De werkgevers zijn verplicht, de werk nemers die voor de vervulling van de taak van het bedrijf kunnen worden gemist, onder opgave van adres en gegevens om trent hun persoon, onverwijld schriftelijk bij het arbeidsbureau aan te melden. Particuliere werkgevers mogen werk nemers met inbegrip van leerlingen en volontairs met en zonder toelage slechts aanstellen met toestemming van het arbeids bureau. Aan de toestemming tot het aan stellen of ontslaan van werknemers kun nen voorwaarden verbonden worden. Is een dienstbetrekking, waarvan voor de opzegging volgens deze verordening de toestemming van het arbeidsbureau is ver- eischt, reeds vóór het in werkingtreden van deze verordening opgezegd, dan is de rechtsgeldigheid van deze opzegging af hankelijk van de toestemming van het ar beidsbureau, indien de opzegging pas na het in werkingtreden van deze verorde ning van kracht zou worden. De verordening bevat voorts een aantal uitzonderings- en strafbepalingen. Zij is op 1 Maart in werking getreden. Inbraak bij N.V. Mellona opgehelderd. Haarlemmers de daders. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken bii de N.V. Bijenstand Mello na te Santpoort, waarbij ongeveer duizend glazen potten en eenige chrijfmachines, met een totale waarde van f 1500, werden gestolen. De politie te Velsen is er in samen werking met de Haarlemsche recherche er in geslaagd, deze inbraak op te helderen. Zij arresteerde eenige Haarlemmers en wist den buit terug te vinden in een kelder van een huis aan de Ged. Oude Gracht te Haarlem. Duitschers opgelet. Volgens par. 1 der Ausweispflichtverord- nung (130/42) zijn ook alle Rijksduitscfcers, die het 15e levensjaar hebben volbracht, ver plicht steeds een geldig, te hunnen name ge steld, van een foto voorzien officieel bewijs bij zich te dragen en op verlangen aan eiken Duitschen en Nederlandschen politiebeambte te toonen. Rijksduitschers, die een dergelijk bewijs niet bezitten, kunnen bij den Beauftragte des Reichskommissaris Polizeioffizier voor de provincie, waar zij woonachtig zijn onder inlevering van twee foto's (37 x 52 m.M.) de uitreiking van een voorloopig persoonsbewijs aanvragen. Wie zonder een geldig bewijs wordt bevonden, stelt zich bloot aan het ge vaar te worden overgebracht naar het naaste politiebureau en aan straf. RAUTER, SS-Gruppenfuehrer und Generalleutnant der Polizei. VERDUISTEREN: van 18.23 tot 7.22 uur. 3 Maart: Zon op 7.25, onder 18.21 uur. Maan op 5.40, onder 14.39 uur. 4 Maart: Zon op 7.23, onder 18.23 uur. Maan op 6.24, onder 15.56 uur. Zooals in de dagbladen officieel bekend gemaakt, is voedingssuiker op be* schuitbonnen verkrijgbaar. is de zoete vloeibare voedingssuiker voor babies en kleuters In flacons van 250 gram 64 cents (en 2 beschuit bonnen). Bij apeth. en drog. „MALTOSTASE" Fabrikantv*n BIOMALS)

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2