Haarlemsche Courant Duitsche doorbraak ten Z.W. van v Charkof. Gerardus Mooyman Nieuwsblad voor Noord-Holland Luchtaanval op Southampton verwerft het Ridderkruis. 1588e Jaargang No. 56 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tol Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem B0 kantoor, Soendapleln 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns Dinsdag 9 Maart 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel, UUt Kantoor IJ muiden: Rembrandtlaan 55, Uitg Graf. Bedrjjven Damiate, Haarlem K 1297 Zware afweerstrijd in sector-Orel en ten Z. van het llmenmeer. In Tunis gevechten van plaatselijke beteekenis. Volgens den Britsehen berichtendienst meldt een Engelsch correspondent uit Moskou,' dat de berichten van den Zuidelijken sector van het Oostelijk front minder goed zijn dan men verwachtte. De Sowjettroepen hebben den Dnjepr niet bereikt; in plaats daarvan hebben de Duitschers krachtig en geslaagd tegenoffensief ingezet. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: „Ten Zuidwesten van Charkof brakep onze aanvalsdivisies het vijandelijke T* verzet en breidden zij den aanval uit I tot in het gebiedten Westen der stad. In den gevechtsseetor van Orel bestorm- den de bolsjewisten tevergeefs in enkele sectoren steeds weer opnieuw onze stel lingen. Ben legercorps, dat sedert dagen een zwaren afweerstrijd levert, behaal de Zondag een groot afweersucees. Van 90 aanvallende vijandelijke pantserwa gens werden er 66 in gevechten te land en S van uit de lucht vernietigd. In den centralen sector deed de vijand talrijke aanvallen om de bewegingen der Duitsche troepen te belemmeren. Hij werd overal op bloedige wijze afgeslagen. In het kader van de sedert dagen aan den gang zijnde stelselmatige verkorting van het front werd de plaats Sytsjefka, zonder dat door den vijand druk werd uitgeoefend, ontruimd. 'De afweerslag ten Zuiden van het llmen meer duurde ook Zondag met onvermin derde hevigheid voort. Ondanks krachtigen steun van de artillerie, het in actie komen van tanks en de in dichtè golven naderende slagvliegtuigen stortten de aanvallen der bolsjewisten in hët afweervuur en als ge volg van het vernietigende optreden der Boeken voor Nederlandsche arbeiders In Duitschland. Aan het Streekkwartier van den Nationa- len Jeugdstorm, Spaarne 94, tel. 20543, kunt U opgeven dat boeken voor de boekenactie door den Nationalen Jeugdstorm kunnen worden afgehaald. De Nederlandsche ar beiders in Duitschland zullen u er dank baar voor zijn. De Führer heeft het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend aan den Nederland- schen SS-Sturmmann Gerardus Mooyman, stukscommandant bij de pantserjagercompag- nie van het Vrijwilligerslegioen Nederland. Mooyman heeft, zooals bekend, bij de af weer van hevige vijandelijke aanvallen ten Zuiden van het Ladogameer op 13 Februari met zijn zwaar pantserafwcerkanon zeven Sowjetpantserwagens des ochtends als stuk richter en des middags als stukscommandant zes pantserwagens kapotgeschoten. Reeds in het begin van Februari slaagde hij er in, als stukrichter vier vijandelijke pantserwagens te vernietigen. De hooge onderscheiding is aan Mooyman enkele kilometers achter de frontlijn door een Duitschen géneraal uitgereikt. Gerard Mooyman werd op 23 September 1923 in Apeldoorn als zoon van een melk handelaar geboren. Eerst verhuisde het gezin naar Amsterdam en later naar Voorburg. In Februari 1941 meldde de toen 17-jarige Gerard zich als vrijwilliger bij de Waffen S.S., maar hij werd afgekeurd omdat hij niet de ver- eischte minimum lengte haalde. Gerard was echter nog in zijn groei en in April had hij de noodzakelijke lengte bereikt om voor de militaire opleiding aangenomen te worden. Voor zijn dienstneming was Mooyman een uitstekend schaatsenrijder en amateur-wiel renner. Hij heeft, nu al twee winters aan het Oostfront doorstaan. Koelbloedig heeft hij op slechts één enkelen dag 13 bolsjewistische tanks buiten gevecht geschoten. Door het terrein voor de stelling van Mooy man scheurden de granaten van de bolsje wistische batterijen. Rondom het stuk var»' den SS-man loeide twee uur lang het trom melvuur. Met de mannen van zijn stuk wacht te hij, wetende, dat spoedig de tanks komen. Daar naderen zij, kruipend en schommelend. De strijd met de granaten, schot na schot, begint. Tien tegen één. Mooyman vuurt zelf met zijn kanon. Zijn granaten vernielen loo- pen, kettingen en geschuttorens der bolsje wistische tanks. In enkele minuten schiet hij vier tanks in brand. Er volgen hardnekkige gevechten, waarbij nog drie tanks opgeruimd worden. Na deze botsing keeren de restee- rende drie tanks om. Nauwelijks hébben de Nederlandsche tank jagers adem gehaald, of daar rolt een nieuwe," nog sterkere golf vijandelijke tanks te voor schijn, twintig stuks. De jonge stukcomman dant leidt op superieure wijze het vuur en wijst de bediening van zijn kanon rustig de vijandelijke doelen aan. Wederom worden zes tanks neergeschoten. Daarmede stort de vijan delijke aanval volkomen ineen. Dat zijn der tien tanks op één dag, vernield door het ge schut van den Nederlandschen vrijwilliger. luchtmacht met zeer zware verliezen ineen. Jachtvliegtuigen en luchtdoelartlllerie scho ten boven dezen frontseetor 60 Sovjetvlieg tuigen neer. Aan het Noord-Tunesisehe front slechts gevechten van plaatselijke beteekenis. For maties jachtvliegtuigen behaalden in talrijke luchtgevechten successen. Duitsche jagers schoten daarbij 9 Spitfires neer. Bij een aan val van Duitsche gevechtsvliegtuigen op het havengebied van Tripolis werden twee sche pen in brand geworpen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen be stookten overdag de stad Eastbourne aan de Zuidkust van Engeland. Zondagnacht werd het gebied van South ampton met brisant- en brandbommen be stookt. Aanvallen van de vijandelijke luchtmacht op het Duitsche rijksgebied en de bezette gebieden in het Westen werden overdag noch des nachts ondernomen. Boven de Noordzee verloor de vijand -drie meermotorlge vlieg tuigen." Het ïtaliaansehe weermaehtbericht luidt: In Tunesië heeft de luchtmacht een in tensieve bedrijvigheid ontwikkeld. Onze ja gers schoten tijdens hevige luchtgevechten twaalf vijandelijke vliegtuigen neer, waar van er elf vernietigd werden door een for matie van de zestiende groep onder bevel van kapitein Pagliari Giovanni van Parma. Negen andere toestellen werden vernietigd door Duitsche jagers. Duitsche vliegtuigen hebben de haven van Tripolis gebombardeerd en met bommen van zwaar kaliber twee koopvaardijschepen ge troffen. In den loop van den dag is een van onze vliegtuigen verloren gegaan. De Paus over Spanje. De Spaansche pers publiceert groot op gemaakt een interview met het uit Rome teruggekeerde lid van de Spaansche aca demie Garcia Sineriz, die door den Paus ontvangen en benoemd is tot lid van de Pauselijke academie. De Paus liet zich tegenover Garcia Sineriz op buitengewoon waardeerende wijze uit over den Caudillo die hij den len voorvechter noemde van het moreele her stel van het Katholieke, Spanje. Pius XII prees voorts het werk en de prestaties van den minister van buitenlandsche zaken Jordana, van den minister van opvoeding Ibanez Martin en van den partijminister Arrese. Spanje, zoo verklaarde Garcia Disineriz, is nog steeds het lievelingskind van den Paus, waarop hij al zijn hoop heeft ge vestigd. U. d. S. S. R. basis van de wereldrevolutie: De beteekenis voor de wereld van de Oetoberrevolutie bestaat niet alleen daar in. dat zij het groote initiatief van een enkel land vormt om het imperialisti sche systeem ten val te brengen, en dat zij den eersten haard van het socialisme in den oceaan van de imperialistische wereld vormt doch ook daarin, dat zij de eerste étappe van de wereldrevolutie en een machtige basis voor de verdere ontplooiing hiervan is." „Vraagstukken van het Leni nisme" door Stalin, blad zijde 152. «- De gereorganiseerde politie. Van een werkelijke eenheid is langen tijd bij de Nederlandsche politie weinig sprake geweest. Rijks- en gemeentepolitie, politie in de stad en ten plattelande, ieder had natuurlijk het beste voor, doch dikwijls trad verschil in waardeering aan den dag, die dezoo gewenschte eenheid bij voort during in gevaar bracht. De verordeninig tot reorganisatie der politie, die 14 December 1942 was uitge vaardigd eh op 1 Maart j.l. in werking is getreden, heeft deze eenheid thans ge bracht. De politie, zoo stelt deze verorde ning vast, is een aangelegenheid van staatszorg en het politiegezag wordt opge dragen aan en uitgeoefend door staats- instanties. Daartoe worden gerekend de lagere politie-instanties (politiegezagdra- gers) de middelbare politie-instanties (de gewestelijke politie-presidenten) en de hoogste politie-instantie (de Secretaris- Generaal). Onder den Secretaris- Generaal is de politietaak als een zelf standig geheel ondergebracht bij een Directoraat-Generaal van Politie. In de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Groningen, Eindhoven en Arnhem treden Staatspolitie- gezagdragers op als leiders der staatspolitie- instanties. Zij dragen den titel van politie- president. Intusschen is o.m. hier ter stede de hoofd-commissaris van politie bij besluit van den Rijkscommissaris vooralsnog belast met de waarneming van zaken van politie-president. In de kleinere gemeenten, zonder Rijkspolitie- instanties, wordt het politiegezag opgedra gen aan de burgemeesters. Voor den uit voerenden dienst der politie staan dezen burgemeesters de gemeentelijke ordepolitie en de gemeentelijke recherche of, op grond van een bijzonder voorschrift, de mare chaussee (gendarmerie) ter beschikking. Ten slotte blijven over de nog kleinere gemeenten, waar de gemeente-veldwacht wordt opgeheven en het meerendeel der gemeenteveldwachters binnenkort zal overgaan naar het korps Marechaussee. Er zullen dus practisch drie soorten „politie" zijn: Staatspolitie in de groote plaatsen, Gemeentepolitie in de kleinere gemeenten en Marechaussee in de dorpen. Door deze verordening worden de be voegdheden met betrekking tot de hand having van de openbare orde en veiligheid dus aan de burgemeesters (tot dusver im mers hoofd der politie) onttrokken.Dit is voor het publiek een dér hoofdzaken van deze verordening. Immers al wat tot 1 Maart het verhand tot uitdrukking bracht tusschen gemeente en politie is na dien datum vervallen. In de hierboven genoemde groote plaatsen is de scheiding volledig. In de kleinere gemeenten is de burge meester als politiegezagdrager ten eenen- male functionaris vanwege den Staat. An ders gezegd: voor politie-aangelégenheden is, meer dan ooit, het bureau van politie het adres en nimmer de gemeente-secre tarie of voor wat Haarlem betreft, de kamer van den burgemeester. AUDIëNTIE COMMISSARIS DER PRO VINCIE NOORDHOLLAND. Deze zal Vrijdag, 12 Maart a.s. niet worden gehouden. De eerstvolgende audiëntie vindt plaats op Vrijdag 19 Maart a.s. Rijksminister van «siutenianascüe Zaken von Ribbentrop had dezer dagen een ont moeting met den Duce in Italië. (Atlantic/Luce/Holland Pax) Houdl Uw gasverbruik in toom et- spaart eiken dag wat stroom. Geen woorden, maar daden. Meldt U aan bij de Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland. Door bemiddeling van den Nederlandschen Yolksdienst is weder om een groot aantal kinderen voor eenige weken vacantie naar Baden-Baden vertrokken. In afwachting van de komst van den trein. (C. N. F./Noske Pax) De Chineesche raad van Tsjoen- king heeft beslo ten de diplomatieke betrekkingen met Vichy af te breken. De reden hiervan is o.a. de Fransch- Japansche overeen komst aangaande Kwang-Tsjau. Dezer dagen is de beroemde ïta liaansehe geleerde en poolvorscher Humbert Nobile te Madrid aangeko men. Op uitnoodi- ging van het ïta liaansehe cultuur instituut in Spanje brengt hij een be zoek aan Madrid en andere Spaan sche cultureele centra. Naar de bladen melden, is de Brit- sche militaire atta ché te Lissabon, ko lonel Leslie, ver vangen. Een gene raal zou in zijn plaats komen. IN HET ZICHT VAN 'T BOLSJEWISME. Bs. Sedert het bolsjewistische gevaar ons zooveel nader gekomen is, zijn vele Nederlanders, die tot dan toe de emigran ten van Londen voor zich hadden raten denken, zelf eens aan het denken gesla gen. Niet dat men daar groote resultaten van mag verwachten, maar de onverhoopte kentering is er. a Wie aandachtig de mentaliteit m ons volk gadeslaat, kan twee richtingen zien. Daar is de uiterst linksche, die nu haar tijd gekomen acht. Zij heeft niets te ver liezen, alles te winnen. Wel zullen er eenige moordpartijen moeten plaats vinden, maar als de N.S.B.'ers, waar ze het meeste last van zouden ondervinden, maar eenmaal op geruimd zijn, dan spelen ze het met de bourgeoisie en de geestelijkheid wel klaar; dat is kinderspel voor wie als een nieuw soort weerwolf in het duister van avond en nacht weet rond te sluipen en zijn slachtoffers uitkiest» De andere rich ting is die welke wèl wat te verliezen heeft en haar verlies nu in een perspectief voor zich uit begint te zien .Wèl meent zij nog de dupe van een zinsbegoocheling te zijn en beschouwt zij het oprijzend beeld als een fata morgana, dat straks weer even vlug verdwijnt, maar zij is althans tot het besef gekomen, dat het ook anders mogelijk is en.zij weifeit. Met hart en ziel staan deze menschen nog in het verleden, zij zouden het als een verraad aan zich. zelf beschouwen, wanneer zij de realiteit van het oogenblik over zich moesten laten gaan en de eenig juiste conclusie trekken; maar toch Cijfers zeggen hen zoo weinig. Dat het bolsjewisme in slechts vier jaren tijds, van 19191924 in Rusland 815.000 boeren, 344.000 intellectueelen; 260.000 soldaten, 192.000 arbeiders, 45.850 officieren, 19.000 ambtenaren en vele duizenden doctoren, professoren en andere intellectueelen ver moord heeft, wisten zij wel. Het waren cijfers, die hun jaar-in, jaar-uit door hun geestelijkheid voor oogen zijn gehouden, maar diezelfde geestelijkheid is thans vóór het bolsjewisme en dat maakt nu eenmaal, dat hun volgelingen blind worden voor het gevaar. Ook het feit dat Rusland den oorlog op moorddadige wijze voert en nimmer heeft willen toetreden tot eenige internationale overeenkomst inzake de oorlogvoering, is voor hen van geen beteekenis, omdat zij totnogtoe immers zelf het gevaar niet aan den lijve ondervonden. De bolsjewistische methoden, toegepast in Spanje, waar 20.090 priesters, 15.000 nonnen en tien bisschop pen op beestachtige wijze werden afge slacht en driehonderdduizend Katholieke leeken aan den moordlust der razende bolsjewistische menigte ten offer vielen, zijn zij óók vergeten. Spanje Vlas immers zoo ver weg,-wij kenden hier geen bolsje wisme^ en.Jiet Duitsche leger hield de bols jewisten op veiligen afstand. Maar nu plotseling scheen er verande ring te komen en de rustige rust van deze Nederlanders heeft plaats gemaakt voor een onbestemde onrust, want zij weten nu opeens, dat als hier ooit bolsjewisme komt, als Europa uitgeleverd wordt aan vadertje Stalin, zij zelf evenzeer het slachtoffer zul len zijn van de bolsjewisten, die de bour geoisie weten te vinden, waar zij zich ook verschuilt. Maar nóg missen zij de op rechtheid om openlijk voor hun gevoelens uit te komen, nóg probeeren zij met klop pend hart van twee walletjes te eten. Pas wanneer het gevaar voor hun deur staat en zich met kolfslagen een weg baant, zou den deze paladijnen van het verleden in staat zijn partij te kiezen en zoo blijft het waar dat de Goden wien zij verderven wil len met blindheid slaan. De spreektaal in de V.S. Het Amerikaansche bureau voor de statistiek maakt bekend, dat naast Engelsch de Duitsche taal het meeste in de V. S. wordt gesproken. In de Nieuw-Engelsche, bondsstaten wordt heden ten dage nog hier en daar Fransch en in het Zuid-Westen op bepaalde plaatsen Spaansch als de moeder taal onderwezen.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1