200 jaar lettergieterij van Joh. Enschedé en Zonen. beschuit' bonnen SUADEX STAII ROTTEMMM A' 1720 ummiicH Herdenkings-tenloonstelling. Op een morgen van het jaar 1743 reed over den Amsterdamschenweg een vader met zijn zoon; Isaac Enschedé, sinds 1703 als boekdrukker woonachtig te Haarlem en zijn zoon Johannes waren op weg naar Amsterdam om te gaan onderhandelen met een zekeren Wetstein over den aan koop van diens lettergieterij. Op 9 Maart 1743 werd het koopcontract geteekend, en heden, twee eeuwen later, her- denkt Joh Enschedé en Zonen, Grafische Inrichting N V met dankbaarheid het feit, dat op dien verren dag haar lettergieterij werd gesticht. Hebben vader en zoon den aankoop verricht, Johannes is de man geweest, die door zijn werkkracht, veelzijdige belangstel ling en artistieke begaafdheid, maar bovenal door zijn bewonderenswaardig inzicht de lettergieterij den stoot omhoog gegeven heeft, welke haar heeft doen uitgroeien tot een van 's werelds vermaardste bedrijven. Wat En schedé en Zonen voor Haarlem beteekent sinds haar stichting in 1703, is moeilijk te zeggen. Over de geheele wereld is de naam van de stad in typografische vakkringen en daarbuiten bekend. Voor de herdenkingsplechtigheid in het Concertgebouw verwijzen wij naar het verslag elders in dü nummer. Bij het 75-jarig, het 100-jarig bestaan der lettergieterij en zoo verder is het steeds feest voor het personeel geweest. Ditmaal draagt de herdenking, de schaduw van den oorlog een soberder karakter, maar de beteekenis van het feit is er niet minder om. Er zijn twee tentoonstellingen georganiseerd voor personeel en andere vakkundigen; één deel is gewijd aan de hisforie, het andere aan het heden Een schat van unieke documenten en ®rdere voorwerpen uit de historie der typografie is hier bijeen gebracht. Fleischman en Rosart. de twee beroemde lettersnijders uit de 18de eeuw hebben er hun afdeeling; daarin vindt men o.m. de doos met werktuigen van eerstgenoemde, matrijzen en stempels, die zoo gaaf bewaard zijn ge bleven. dat ze nog steeds te gebruiken zijn, afrekeningen en brieven, portretten, gravures en proeven Herinneringen aan Isaac en Jo hannes Enschedé, aan de leden van het per soneel, die in den loop der 200 jaar 50 en 60 jaren, ja zelfs 70 jaar, in dienst zijn geweest, completeeren de personalia. Zorgvuldig geordend en overzichtelijk ge groepeerd geven verscheiden vitrines een beeld van de ontwikkeling der gieterij zelf. De in het Nederlandsch en Fransch in 1768 uitgegeven letterproef bracht de toenmalige typografische wereld in beroering. Vooral Breitkopf in Leipzig, die er een beschouwing over in het licht deed zien, toonde zich ver rast en afgunstig. Het feit, dat Johannes Enschedé, het materiaal van andere gieterijen, die zich niet staande konden houden, opkocht had een waar letterarsenaal binnen Haarlems muren tot gevolg De zorgvuldige schifting der aangekochte soorten en het schitterend werk der beide genoemde, in opdracht van En schedé werkende lettersnijders, bezorgden Joh. Enschedé een internationale reputatie. In het gastenboek der lettergieterij ziet men de namen van beroemde personen, die sinds 1743 het bedrijf van hpinde en ver met een bezoek vereerden. Die reeks gaat door tot den huidigen tijd en de namen vullen bijkans vijf deelen. De historische strijd met Breitkopf is de oorzaak geworden van onverwachte ontwik keling, en voorspoed in een andere eeuw Want het vermaarde Duitsche bedrijf kwam in de tweede helft der achttiende eeuw met gezette muziek, dus niet langer gegraveerd op platen. De eerzucht dreef Johannes En schedé er toe ook volgens de nieuwe méthode te werk te gaan en zijn drukken vielen mooier uit. dan die van Leipzig. Maar op deze nieuwe onderneming bleek toch "niet veel zegen te rusten, want de vinding vond geen aftrek en het gemaakte muziekmateriaal raak te vergeten. Totdat Johannes II de merkwaar dige teekentjes ging gebruiken voor het ma- ken van randen voor obligaties en ander geldswaardig papier. Het was daarbij n.I. mogelijk geheime teekentjes in den rand te verwerken, waardoor namaak werd tegen gegaan. De Staat der Nederlanden werd daar' door opmerkzaam op de goede uitrusting van de Haarlemsche onderneming en sedert den aanvang der vorige eeuw drukt Enschedé ook de bankbiljetten Het eerste Nederland- sche bankbiljet, bij Enschedé gedrukt, heeft Hoofdredacteur; J. V. Baudewyns, Haarlem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad; A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur; B. Kors ten, Heemstede. Stad en Reportage. J. A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. levêrl Uw apotheker o( dro gist 'n orlgineele flacon Inh. 250 gram Suadex a 64 cants Zoeie Vloeibare Yoedinguuiker „MXLTOSTXtE" (TA&RIKAHTE VAM BIOMAtIJ een rand met muziekteekens. Inderdaad, muziek zat er in. De fotografie maakte de geheime teekentjes echter waardeloos. Een omwenteling van het bedrijf had plaats en wie tegenwoordig de ruime zalen met de ingewikkelde toestellen doorschrijdt zal tevergeefs zoeken naar zet ters, die in een verborgen hoekje geheim zinnig bezig zijn met het vervaardigen van randen uit muziekteekens. Naast de prachtige initialen, in peren- en palmhout gesneden, sommige door Johannes I zelf, vindt men o.a. de beroemde miniatuur drukken van Enschedé, vervaardigd met de ,non plus ultra", waarin o.m. een boekje is gezet, bevattende het Evangelie van Mattheus. De 70-jarige stempelsnijder Henri Didot heeft de stempeltjes op de afgeplatte toppen van dunne staafjes staal gesneden; onbegrijpelijke arbeid voor den verbaasden toeschouwer. De 19de eeuw was, als voor zoovele kunst vaardige ambachten, overigens ook hier een periode van inzinking, Mr. Charles Enschedé echter, wederom een lid der familie met een bijzondere voorliefde voor de oude kern van het sindsdien sterk uitgegroeide bedrijf schreef ter gelegenheid van het 150-jarig be staan der lettergieterij een historisch over zicht. Bij het verzamelen van stof voor dit boek kwam de gedachte in hem op een hand boek samen te stellen over de geschiedenis der Nederl. gieterijen van af de 15de tot de 19de eeuw. Het werd het bekende werk „Fonderie de Caractères et leur materiel", dat een vooraanstaande plaats inneemt bij de studie van de typografie in de geheele wereld. De krachtige stimulans, die mede van nu wijlen mr. J. F. van Royen, secretaris der P. T. T. uitging, luidde het tijdperk van het typografisch réveil in. De Roos en Van Krimpen beteekenen voor het heden wat Fleischman en Rosart het ver leden hadden te zeggen. Vooral de arbeid van Van Krimpen is in de jongste 20 jaar voor Joh. Enschedé en Zonen karakteristiek ge worden. Met zijn letters zijn tallooze literaire uitgaven over de geheele wereld verspreid Aan hem is dan ook het tweede deel der ten toonstelling gewijd. Nederland is altijd meer het land van de kleuren geweest, dan van het zwart op wit. En van een eigen. Neder- landsche typografie zou dan ook in het heden moeilijk sprake kunnen zijn, indien wij hier in deze lichte ruimte niet zouden staan tegen over de lenige lettergestalten, die Van Krim- pens schepping zijn. Hun rust, rijkdom en eerlijkheid nemen de plaats in van de anec dotes, die het verleden biedt. Het is een lange weg geweest, die ligt tusschen de eerste leter proef van Joh. Enschedé en de ruime frisch- heid der moderne pagina's. Maar wat ver leden en heden verbindt is de eerbied voor het Handwerk, dat beide eeuwen kennen, een handwerk in eere gehouden in Haarlem, tot eere strekkend van geheel Nederland. Moge het de lettergieterij, de oude kern van Joh. Enschedé en Zonen, vergund zijn ook in de toekomst te getuigen van de tra ditie en de-gestadige verjonging van het be drijf, gedragen door hart, hoofd en hand. Nederiandsche Omroep bestond twee jaar. Feestelijke herdenking te Hilversum. Op feestelijke wijze heeft de Nederiandsche Omroep Zondag te Hilversum het twee-jarig bestaan herdacht. In een bijeenkomst in de studio aan den 's-Gravelandschenweg, die <?oor een groot aantal autoriteiten werd bij gewoond, heeft de directeur-generaal dr. ir. W. A. Herweyer een overzicht gegeven van het belangrijke werk, dat in de afgeloopen iaren is verricht en met vreugde heeft hij kunnen constateeren, dat de omroep er inder daad in geslaagd is terrein te winnen. De Nederiandsche Omroep heeft zijn plaats in het cultureele leven gevonden en het groeiende aantal luisteraars vormt het beste bewijs dat men het werk van den omroep waardeert.. Bij de plechtigheid waren vele vooraan staande personen aanwezig. KORT NIEUWS. Op de Geldersche kade te Amsterdam werden drie mannen op heeterdaad door de politie betrapt, toen zij bezig waren, huisraad uit een woning te stelen. De mannen sloegen op de vlucht, waaarop de agenten eenige scho ten losten. Een der inbrekers, een 18-jarige jongeman, kreeg een schot in den rug en werd zwaar gewond. Zijn beide collega's konden gearresteerd worden. Te Amsterdam is het nut van alarm installaties in winkels wederom gebleken. In een boter- en kaaszaak werden de bewoners gewekt door een alarmschei, toen een inbre ker probeerde, de winkeldeur open te breken Direct werd de politie opgebeld, die den onge- wenschten bezoeker kon arresteeren. Ook in een schoenenzaak trad de alarm installatie als spelbreker op, waardoor twee inbrekers gegrepen konden worden, die reeds twee zakken met zestig paar schoenen had den gereedgezet om mee te nemen. Te Almkerk is de boerderij van den heer T. van O. totaal afgebrand. Het vee en alle huisraad gingen verloren. De politie te Rotterdam heeft twee dienst boden van resp. 16 en 19 jaar gearresteerd die ten nadeele van de familie, waar zij werkzaam waren, juweelen ter waarde van 40.000.hadden gestolen. Uit een opslagplaats van sterken drank te Amsterdam is een groote hoeveelheid jenever, port, rhum. advocaat, enz. ter waarde van 9300.gestolen. VERDUISTEREN van 18.36 tot 7.05 uur 10 Maart; zon op 7.08, onder 18.34 uur maan op 9.15, onder 23.36 uur 11 Maart; zon op 7.06, onder 18.36 uur maan op 9.43, onder 0.42 uur Dans-matinee Maud Kool. Er was Zondagmiddag een tjokvolle Schouwburg voor de dansdemonstratie van Maud Kool en haar dansgroep, gegeven met medewerking van de H.O.V., onder leiding van Drs. Arend Koole. Het hoofdaccent viel natuurlijk op Maud Kool zelve, die met een zestal solo-num mers haar lenige, van rijke fantasie ge tuigende kunst op steeds boeiende en ver rassende wijze ten toon spreidde. In tweede instantie verdiende belangstelling de smaakvolle ehoreographische inventie die zij met haar leerlingen demonstreerde en in de derde plaats het zeer verdienstelijke werk van de leerlingen. De kunst van Maud Kool heeft een eigen, sterk gepro nonceerd kartik ter; zij paart een buitenge- gone lenigheid van geest aan een even buitengewone lenigheid van uitdrukking Geen overgeleverde vorm zou volkomen passen in het kader van een zoo persoon lijke kunstvisie, tenzij gewijzigd en aange past aan het natuurlijke talent, dat hier te sterk is om niet steeds te prevaleeren. Want in Maud Kool ageert in hooge mate de scheppende kracht, wellicht ook omdat verbeelding en verwerkelijking zoo zuiver gepondereerd zijn m.a.w. omdat de verwor ven technische eigenschappen zoo bevruch tend op de fantasie inwerken. Een tref fend staaltje van rijke verbeeldingskracht, aangepast aan origineele middelen van expressie was al direct de „Dans ter in wijding van de ruimte", waarin de danse res haar eigen rhythmische impulsen volgt Haar „Pavane pour une infante défunte" (Ravel) gaf zij een alternatief mee, door een tweede danseres vertolkt; dit was in- zooverre een goede vondst, daar het stuk nog al lang is om in dit tempo en in die sfeer te blijven boeien. Maar het ver band is ons toch niet duidelijk geworden. Overduidelijk echter, ja bijzonder raak ge typeerd, gaf de danseres „Straatliedje" (Milhaud) weer; haar reageeren op de banale wijs was dat van een echte gamine de Paris. Een bijzonder prachtige creatie! Van de drie overige nummers: „Valse Triste" (Sibelius), „Grana'da" (Albeniz) en „Geschichten aus dem Wienerwald" (Joh. Strauss) troffen ons vooral de beide laatsten. Haar slotcadens. als ik het zoo noemen mag, bracht steeds een verrassend effect. Dat was ook het geval in haar choreographie van de groepsdansen. Zoo was de „apotheose" van „Die Kleine Nacht- musik" prachtig van samenstelling. Een fraaie oplossing in Griekschen stijl was ook gegeven aan Satie's „Gymnopédie". De cos- tumeering getuigde steeds van fijnen smaak en ruime fantasie. De medewerking van de H.O.V., o.l.v. Drs. Arend Koole, bracht mede deze ar tistieke dansdemonstratie op haar voor name peil. JOS. DE KLERK. .tParkstrasse 13" Het is een nogal geheimzinnig gezelschap, dat op zekeren avond in het perceel Park- strasse 13 is bijeengekomen. Oogenschijn- lijk zijn zij niet anders dark een jeugdige en mooie weduwe, een koffieplanter uit Brazilië, een acteur, de huisdokter en een inspecteur van de „Kriminalpolizei". Maar gaandeweg wordt de toeschouwer er ver trouwd mee, dat al deze menschen een verleden hebben, dat min of meer in- ver band staat met den dood van een geweten loos individu, dat dien avond vermoord in een der kamers van het bewuste perceel gevonden wordt. Een serie verhooren is het natuurlijke gevolg van een moord, waar een recherche- man als het ware bij tegenwoordig was en Axel Ivers de schrijver van het detective stuk, weet zijn drie bedrijven daar wel mee te vullen. Sensatie is er ook genoeg. De inspecteur waant zoowaar zichzelf een oogenblik de verdachte en trekt een revol ver, om zijn beschuldiger neer te schieten. Wat natuurlijk vrij zonderling is voor iemand, die zich zoo onschuldig weet als een kind. Maar op zulk grof geschut be hoeft men niet te veel acht te geven in een stukje, dat slechts wil amuseeren en in spanning houden. Wat het zonder twijfel doet. Vooral in de vlotte, gespannen vertooning door het Deutsche Theater, onder regie van Michael Areo, waarin Wolfgang Golisch den detective speelde. De knappe acteur maakte er een onderhoudenden speurhond van, bij wiens verhooren, hoe lang van adem ook soms, men zich geen moment verveelde, Josy Holsten, omgeven door charme en mysterie was 't schoone weeuwtje Evelin, Joachim Ernst de Bra ziliaan, Hermann Haensch een winderige acteur. Wilhelm Gröhl oogstte veel succes met zijn uitbeelding van een „jongen van de vlakte", terwijl Ellen HaeckerWalter eveneens de lachers veroverde met haar rake typeering van een verwende barones. JCen genoeglijke voorstelling van een onderhoudend stuk. M.^SYBR. KOOPS Het tooneel te Amsterdam. „Antigone" Voor de derde maal is in ons land een too- neelgezelsehap een serie voorstellingen tffe- gonnen van Sophocles' „Antigone". Is het niet onbegrijpelijk, dat dit pronkmodel van een klassiek treurspel de eeuwen door slechts in stoffige boekenkasten heeft gestaan en dat de grootevBouwmeesters, tegen het eind der vo rige eeuw, de eersten waren, die het op het repertoire namen De Amsterdamsche Stadsschouwburg heeft Zaterdag een nieuwe monteering gezien van de Antigone, onder regie van Cor Hermus en met medewerking van een keur van spelers van het Amsterdamsch Tooneel. Laten we be ginnen, de directie van het gezelschap den lof toe te kennen, welken zij verdient met een zoo grootsche onderneming in voor het too neel zoo moeilijke tijden. Cor Hermus heeft zijn opvatting uiteraard gebaseerd op wat bekend is van den klassieken stijl. De handeling bewoog zich op een ruime verhevenheid, waaromheen het Koor van The- baansche grijsaards zich majestueus vermocht voort te bewegen. Het voordeel hiervan was, dat het tooneel bijna steeds geheel gevuld was, Ae seV-rO° »'£s0- w»"»4 oSST to®; terwijl toch de aandacht op het centrum, de poort van Kreonspaleis, gericht bleef. Het grootsche en plechtige karakter van deze vertooning werd o.i. nu en dan gebroken door een merkwaardige tegenstelling. Merkwaardig omdat Kreon, in de literatuur de man van ambtelijke phrasen en bijna bureaucratische bekrompenheid, een menschelijk hartstochte lijke figuur werd in de gedaante van Louis van Gasteren, terwijl de levendig geschilderde protagoniste Antigone als een vrijwel abstract wezen werd vertolkt door Vera Bondam. Als hier Schiller het onderwerp was. zouden we zeggen dat Van Gasteren het romantische, Vera Bondam het klassieke element op deft voorgrond schoof. Op zichzelf bezien waren beide creaties echter prachtig, rijk aan dra matisch gebaar en aan klank. O Over het algemeen sloot het optreden der medewerkers zich aan bij het karakter van de Kreon-figuur. Zoowel Haeman (Johan Schmitz) als de Wachter (Guus Hermus) wis ten te boeien door een gepassionneerd gebaar, en ook Nel Snel in de rol van Eurydice, Frits van Dijk en Kees van Iersel als de boden, zet ten de dramatische actie in het volle daglicht. Slechts Cor Hermus (Tiresias) en het koor, wier tekst zich daartoe dan ook bij uitstek leent, hielden het statische element hoog. Het evenement werd door een niet volle, doch des te enthousiaster zaal op de juiste waarde geschat. M. S. Koops. Uitreiking distributiebescheiden. OOK VOOR SPAARXDAM. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Woensdag de beurt aan de letter K van Ka tot en met Kra Voor Spaarndam van 912 uur voor de letters O tot en met U en van 1416.30 uur voor letters V V>t en met Z. „NEERLAND'S STEM VAN HET FRONT". Heden worden om 18.15 uur over Hilversum 2 in de, uitzending „Neerland's stem van het front" groeten overgebracht van een tiental Nederiandsche vrijwilligers aan het Oostfront aan verwanten in het vaderland. RADIO.PROGRAMMA. j WOENSDAG 10 MAART 1943. HILVERSUM I, 414-4 M. 7.15 Koorzang (gr.). 7.30 BNO Nieuwsberichten. 7.40 Ochtendappèl (gr.) 7.30 BNO Nieuwsberich ten. 8.40 Wij brengen U heden8.50 Omroep orkest en solist (opn.). (9.309.37 Spiegel van den dag opn.). 10.00 Ons liedje bij Uw werk (gr.). 10.30 De vreugde van het landleven, voordracht. 10.45 Jack der Kinderen en zijn orkest. 11.30 Pianovoordracht. 12.00 Almanak. 12.05 Dick Wil- lebrandts en zijn dansorkest. 12.45 BNO Nieuws berichten. 13.00 BNO Actueele beschouwing. 13.10 Bekende ouvertures (gr.). 14.00 Orkest Malando en orgelspel 15.00 Melodie en Rhythme 16.45 BN O. Nieuwsberichten. 17.00 De huismuziek in den loop der tijden. 17.30 Luisterflits: „De Amateur- Detective". 17.45 Otto Hendriks en zijn orkest. 18.30 BNO Nieuwsberichten. 18.40 Spel van kat en muis (gr.). 19.00 Wat niet in de krant staat, le zing. Vanaf 19.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio be schikken. 19.15 Omroep Symphonie-Orkest en so list. 20.15 Joseph Haydn, componistenspiegel. 20.30 Gramofoonmuziek. 21.10 Orgelconcert (gr.). 21.45 BNO Nieuwsberichten. 22.00 Orgel- en piano- soli (gr.). 22.20 Wat de sterren U vertellen (gr.),; 23.2524.00 Liefde zonder woorden (gr.). HILVERSUM n, 301.5 M. 7.157.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnas^ tiek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 De Plattelandsvrouw. 8.15 Berliner Philharmoniker (gr.). 8.30 BNO Nieuwsberichten. 8.40 Berlijnsch Philharmoniscii orkest (gr.). 9.00 Hans Knappertsbusch dirigeert (gr.). (9.159.30 Voor de huisvrouw). 10.00 Gods dienstige uitzending. 10.40 Strijkkwartet (gr.). 11.00 Voor de kleuters. 11.20 .Kinderkoor „Zang- lust" (gr.). 11.30 Orkest Wim Ripken en gramo foonmuziek. 12.30 Bedrijfsreportage. 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Programma-overzicht. 13.05 Gerard van Krevelen en zijn orkest en so liste. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Het groote Omroeporkest (opn.). en gramofoonmuziek 15.30 Boekbespreking. 16.50 Zang en piano. 16.15 Viool en piano. 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Berlijnsch Philharnomiscti orkest (gr.). 17.45 Spiegel van den dag en BNO Brabantsch praatje door den Eigenheimer. 18.00 Charlie and his Orchestra. 18.30 Operette-concert. Vanaf 19.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken* 19.15 Een half uur Spaansch, muzikaal program ma. 19.45 BNO Nieuwsberichten. 19^55 Halfweg, gevarieerd programma. 21.45 BNO Nieuwsberich ten. 22.00 BNO Actueele beschouwing. 22.10 Ayondwijding. 22.2024.00 Zie Hilversum I. MAATSCHAPPIJ *Ecif T^edcdand&ch "Bedrijf dóór de titiU'iTi htcn =€8ASMUSMUIS C OOI SINGEL «OTTERDAME

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2