Dopspoeder H.F.C. kampioen der derde klas. r Zandvoortmeeuwen met 32 geklopt. Neem «Akkertje Qe Neder/andsche Pijnstiller van Dn 0.DUB0IS beschermi Uw gezondheid De op het terrein van Haarlem" ge speelde beslissingswedstrijd HFO-Zand-, voortnieeuvven is in .een 3-2 overwinning voer de Haarlemsche club geëindigd, zoodat zij kampioen van de derde klas se B in distriet 1 is geworden. Verdiend is de zege voor de HFC-ers wei. hoewel het er in het begin uitzag, dat Zandvoortmeeuwen met de eer zou gaan strijken. Er werd dadelijk in een vlot tem po gespeeld en de middenlinie, met den spil Gerrits aan het hoofd, zette de voorwaart sen aan het werk. die met open aanvallen bijzonder gevaarlijk waren. HFC was hier door eenigszins verrast en speelde veel min. der. Langzamerhand herstelden de Haar. lemmers zich en een geljjk opgaande strijd volgde, waarbij Zandvoortmeeuwen echter beter spel demonstreerde. Deze ploeg kreeg zelfs enkele kansen, welke zij voorbij liet gaan. Vrij onverwacht, en iets tegen de ver houding in. nam HFC na vijf en twintig minuten spelen de leiding. Ligtenstein zette voor, waarna een korte doelworsteling ont stond; de bal belandde bij Gentis, die hard Inschoot (l-Ó). De vreugde was van kor ten duur. want vijf minuten later volgde de verdiende gelijkmaker. Van Loon ging er alleen van door, doch werd door een HFC- er aangevallen, waardoor Zandvoortmeeuwen een vr je trap werd toegewezen. Keesman plaatste den bal fraai voor doel, waar Schras onvoldoende wegwerkte. Van den Bos maakte hiervan dankbaar gebruik en doelpuntte (1-1). Kort daarop heroverde HFC de leiding dank zij een uitstekenden kopba van De Nijs na een voorzet van Lig- tenste.n (2-1) De Zandvoorters bleven den toon aangeven, maar succes bleef uit. Was er voor rust aardig spel vertoond met de Zandvoortmeeuwen het beste op dreef, de tweede helft bracht slecht voetbal, speciaal van de geel-blauwen. Er ontbrak een ver band in de ploeg en de backs speelden zeer zwak. Hierdoor ontstonden dan ook spoe dig na de hervatting hachelijke situaties en hadden de Haarlemmers over betere schut ters beschikt dan zou de voorsprong groo- ter geworden zijn. De voorwaartsen maakten geen gebruik van goede voorzetten van Lig tenstein en Flack was niet in staat kansen in doelpunten om te zetten. Het geheel klopte bij HFC iets beter en daardoor ont stond een overwicht, dat De Nijs in een doelpunt uitdrukte door een voorzet van Ligtenstein in te schieten (3-1). De voor hoede van Zandvoortmeeuwen, die voor rust behoorlijk gespeeld had. was er uit en er lukte weinig. Keunig in de middenlinie werkte hard en zette de voorhoede aan het werk. echter zonder resultaat. Ruim een kwartier voor het einde beging Van Zijl, die overigens een goeden wedstrijd achter den rug heeft, een overtreding in het strafschop gebied. Gerrits schoot den strafschop onbe rispelijk in (3-2).Hierna steeg dê spanning mede door het feit. dat de Zandvoorters sterker werden. HFC was op haar qui vive en zorgde er*voor. dat de 3-2 stand behou den bleef. Zoo werd de ploeg, welke constant ge werkt had. kampioen na een seizoen, dat bijzonder spannend verloopen is. Jammer is het. dat er geen promotie is, zoodat de arbeid niet beloond wordt. Indien hulde ge bracht wordt aan de ploeg, dan dienen ook de heeren W Heybroek en M. Houtkooper genoemd te worden. Vooral eerstgenoemde heeft zich veel getroost voor de club en het succes is voor een deel aan hem te danken Voor de Zandvoortmeeuwen beteekent de nederlaag een tegenslag. Het was echter merkbaar, vooral na de rust, dat er de laat ste weken minder getraind is; van samen, werken was immers weinig sprake. Een troost is evenwel dat de ploeg in het ko mende seizoen een even groote kans als HFC heeft, indien althans dan het kam pioenschap veroverd wordt. De wedstrijd had een prettig en sportief verloop. welke uitstekend door den heer Van der Kooy, bijgestaan door twee neu trale grensrechters, werd geleid. Het tal rijke publiek ruim zevenduizend bezoe kers waren aanwezig, hetgeen overeenkomt met de drukste wedstrijden van EDO tegen ADO en Hermes heeft van een goeden strijd genoten, dié vooral in de eerste helft op behoorlijk peil stond. Het bestuur van „Haarlem" zorgde voor een vlotte organi satie. Uit het verleden Met vreugde zal in vele deelen van het Hoofdredacteur j v Baudewyns. Haarlem Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F C Derks. Haarlem Chef van Dienst en Binnen land: S R Kuiper Haarlem Sport en Stad: A. Overmeer Heemstede Buitenland: J C van der Laag. Heemstede Haagseh Redacteur- B Kors ten. H.stede (afw.). Stad en Reportage, J A. Steen Jr., Zandvoort Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J J E van Baarsel Santpoort. Advertenties- W van Ommen Heemstede Ja, Waarom? Als er AKKERTJES zijn, die de pfy'nljjke boeien verbreken, het hoofd weer helder maken binnen 'n kwartier. Geen wedstrijdsport op 21 Maart. De gemachtigde voor de sport deelt mede: Nu onze volksgenooten in bloedsverbon- denheid schouder aan schouder met het Duitsche volk tegen het bolsjewisme strij den, is het gewenscht dat ook gezamenlijk de heldengedenkdag wordt geëerd. Daarom zal den 21sten Maart alle wedstrijdsport geen doorgang vinden. land de tijdmg vernomen zijn, dat H.F.C. kampioen is geworden. Talloozen bewaren immers prettige herinneringen aan de oud ste voetbalclub, die een geschiedenis van drie en zestig jaar achter den rug heeft. Die jaren hebben vreugde en leed gebracht, maar steeds heerschte er een goede geest. In September 1879 werd H.F.C. opgericht en de voetbal rolde in de Koekamp, dank zij den heer W. J. H. Muiier, den sport, pionier zonder weerga, die het spel tijdens een vacantie in België had ontdekt en er veel zin in had met zijn schoolmakkers te voetballen. Geregelde wedstrijden konden m het begin niet worden gehouden wegens gebrek aan tegenstanders, doch de stichting van den Ned. Voetbalbond in December 1889 was van groot belang voor de ontwik keling van voetbal. In het eerste seizoen eindigde H.F.C. op de eerste plaats, gevolgd door R.A.P., H.V.V., Sparta en Olympia. Het zou ons te ver voeren in den breede uit te wijken over de verrichtingen van de 63 jaren. Met afwisselend succes werd gespeeld en velen zullen herinneringen kunnen op halen van wedstrijden van H.F.C. tegen Haarlem, H.V.V., Sparta enz., waarin fraaie staaltjes voetbal van de gebr. Verwey, van de Franckens, Sijpesteyns, Van der Meulen en zoovele anderen. Nadat aan het einde van de vorige eeuw de heer M. Loosjes gezorgd had, volgde weer een goede periode. In 1919 kwam echter een inzinking en H.F.C. degradeerde en via de overgangsklasse werd de tweede klas bereikt. Aan enkele oude getrouwen is het echter te danken, dat H.F.C. in 1925 weer in de eerste klas terugkwam. Zeven seizoenen speelde de club in deze klas en in 1932 volgde een degradatie. Onder leiding van Van der Meulen werd echter het vol gend seizoen hard gewerkt en Blauw-Wit verdrongen. Drie seizoenen speelde H.F.C weer in de hoogste klas, hoewel de succes sen niet groot waren en na het seizoen 1935'36 volgde degradatie. Ook hier scheen H.F.C. zich moeilijk te kunnen hand haven en het seizoen 1940'41 werd beslo ten met de degradatie naar de derde klas BEKERWEDSTRIJDEN. E,D.O. in uitstekenden vorm Zondag is de tweede ronde gespeeld van de voor-competitie om den NVB beker, waarin EDO getoond heeft een ernstige candidaat te worden. De ploeg vertoonde in Beverwijk tegen De Kennemers. ten aan- schouwe van een talrijk pubjiek, een uitste kend spel. waartegen de thuisclub niet op gewassen was. Een 9-0 overwinning (rust 5-0) was het resultaat, waarbij nog reke ning, dient gehouden te worden met het feit dat de Beverwijksche doelman vele schoten gestopt heeft. Haarlem stelde teleur en ver loor van De Volewijckers met 2-0. Weer verloor VSV, thans met 0-3 van DWS en de Racing won opnieuw, thans van WFC. In afd. L boekte Terrasvogels de tweede overwinning. De uitslagen -luiden: Afd. A: West Frisia-AFC 2-2; De Kennemers-EDO 0-9; afd. C: DWV-HBC 3-1; Hilversum- Ajax 1-6; afd. D: RCH-WFC 2-1; VSV- DWS 0-3; Hercules-Alcm. Victrix 2-5; Afd. E: De Volewijckers-Haarlem 2-0; Velox- Watergraafsmeer 2-1; Afd. F: Vrienden schaar-Stormvogels 3^0; Zeeburgia-KFC 1-1; Elinkwijk-UVV 1-3; Afd. K: Onze Ge zellen-Beverwijk 1-2: DïO-Schoten 3-1 Afd. L: WB-Bloemendaal 4-4; Kinheim- THB 4-0; DSSH-Terrasvogels O-C; Afd. M: IEV-TYBB 4-3; Ripperda-DEM 3-3; Afd. P: ZVV-Halfweg 2-1; De Germaan-QSC 0-1 KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND De westelijke kampioenen hebben Zon dag gewonnen in den strijd om het kam pioenschap van Nederland. ADO won van Enschedé met 3-1 'en Feijenoord behaalde een 2-1 zege op Heerenveen. UITSLAGEN In de vierde klas speelde BSM op eigen terrein tegen Vliegende Vogels en verloor met 4-3, waardoor de strijd om de onderste plaats voortduurt. Haarlem 3 won In de res. derde klas met 4-2 van De Volewijckers 4; RCH 3 hoekte een 4-0 overwinning op Bloemendaal 2 en Zandvoortmeeuwen 2 zegevierde met 5-1 op TYBB 2. DE N.V.B. DEELT ZWARE STRAFFEN UIT. Het bestuur van den Nederlandsehen Voetbal bond heeft in het belang van de vereenigingen en leden gemeend, als uitzondering en ter waar schuwing de aandacht te moeten vestigen op de straffen, welke zijn opgelegd aan twee spelers van de vereeniging Bloemhof uit Rotterdam, die voor den tijd van 3 jaar geschorst zijn, voor het feit, dat zij den scheidsrechter op ernstige en ergerlijke wijze bedreigd en lastig hebben ge vallen. Handbal. CONCORDIA WINT VAN ATTILA. In de 1ste klasse wisten de Concordia dames in een matig gespeelden wedstrijd met 54 van het bezoekende Vriendschap te winnen. De heeren ontvingen het Stichtsche Attila en behaalden een 127 overwinning, die voor namelijk tot stand kwam door goed samen spel in de eerste helft. De rood-witten hebben zich'door deze overwinning veilig gesteld voor de onderste plaats. In de tweede klasse boekten de Rapiditas heeren een verdiende 112 zege op de Con cordia reserves. Ook de ontmoeting Bato H.O.C. was zeer doelpuntenrijk en werd ten slotte door eerstgenoemde met 1510 gewon nen. Bij de dames behaalden de Rapiditas- reserves een verdiende 31 overwinning op Concordia 2. Dr. P. C. Boutens overleden. Neerlands grootste woordkunstenaar. Dr. P. C. Boutens is Zondagmiddag in het Gemeentelijk Ziekenhuis te 's Gravenhage waar hij sedert 12 Februari j.l. werd ver pleegd, ontslapen, Pieter Cornells Boutens, in 1870 te Mid delburg geboren, promoveerde jia een stu die in de klassieke letteren te Utrecht in 1899 op het proefschrift; Exercitationes cri- ticae in schola ad Aristophanis Acharnen- ses. Tevoren had hij op 24-jarigen leeftijd onder den titel „XXV Verzen" een dicht bundel uitgegeven, die In 1898 met een in- leiding van Lodewijk van Deyssel algemeene bekendheid verkreeg. Van Deyssel wees ln deze gedichten reeds in eersten aanleg de elementen aan, waardoor de dichter zich naderhand zou onderscheiden. Vooral Bou tens' eigenschap, zijn gevoel uit te beelden in de natuur, maar ook zijn onbestemde weemoed en klare taal werden reeds door Van Deyssel gesignaleerd. Met Henriette Roland Holst en J. M. Leopold was Bou tens de belangrijkste vertegenwoordiger van de dichtersgroep, die onmiddellijk na de Tachtigers kwam. Vooral Frederik van Eeden en Herman Gorter waren de recht- streeksche leermeesters van Boutens ge weest en hun individualisme en gevoelig- Dr. P. C. Boutens (foto archief) held waren niet het eenige. dat Boutens met hen verbond. Weldra uitte deze kunstenaar zich met een volkomen eigen geluid. Mocht men ln „Praeludien", nog anderen bespeu ren. in „Stemmen" (1907) was een geache veerde, zelfstandige persoonlijkheid aan bet woord. In breeder kring verwierf dr. Boutens de grootste bekendheid door zijn Beatrijs, waarin hij de middeleeuwsche legende van dien naam navertelde in fijnzinnige verzen, die echter d^- navrante kracht der oorspron kelijke tragedie niet geheel tot haar recht deden komen. Verscheiden andere bundels volgden: „Sonnetten" (1907, in 1920 eerst onder het bereik van het publiek), de een- voudig-aantrelckelijke „Vergeten liedjes" (1909) „Alianora" (1910), „Carmina" (1912) Vervolgens kwamen „Lentemaan" (1916). „Liederen van Isoude" (1919) en „Zomer wolken" (1922). Steeds weer nieuwe schoon heid brachten deze gedichten, waaruit zoo wel hart als geest sprak. In 1931 versche nen „Bezonnen verzen" het volgend jaar „Honderd Hollandsche kwatrijnen" en in 1935 „Oudere verzen". Afzonderlijk dient melding gemaakt te worden van de prachtige vertalingen van Grieksche en andere dichters, die door Boutens' schitterend talent en volkomen taalbeheersching met oorspronkelijk werk vrijwel op één lijn kunnen worden gesteld. Aischylos, Sophokles en Platoon werden evenzeer herschreven ln het Nederlandsch als Oscar Wilde, Goethe, Dante. Rossetti. Novalis, Louise Labé en Omar Khayam. Een groot dichter is verscheiden en vol eerbiedige bewondering gedenken wij hem en zijn werk, dat door zijn innerlijke waar de den schepper lang zal overleven. Mr. W. J. Schönhard geïnstalleerd. Als burgemeester van Leeuwarden. Zaterdagmiddag is mr. W. J. Schönhard tot dersverre Bestuursraad van de provincie Noord-Holland, geïnstalleerd als burge meester van Friesland's hoofdstad. In de raadszaal hield eerst de Beauftrag- te voor Frièsland, ministerialrat Ross, een korte toespraak, waarna wethouder G. Botke een rede hield, waarin hij verschei dene gemeentelijke aangelegenheden aan stipte en den nieuwen burgemeester instal leerde. De heer Schönhard, hierna het woord verkrijgend, woes op het belang van de zaak, hem op de schouders gelegd, be langrijk, vooral in dezen tijd, nu het er om gaat, ook in Leeuwarden, zich in te zetten voor de verwerkelijking der natio- naal-socialistische beginselen. Spreker zag zijn taak als een tweeledige, een ten op zichte van de gemeente en haar ingezete nen en een ten opzichte van de ambtenaren. Beide groepen kennen hem niet en vragen zich af wat zij van hem hebben te ver wachten. Spreker dacht hierbij nog niet zoozeer aan hen, die van den nationaal- socialist meenen te moeten veronderstellen, dat hij, eenmaal aan de macht gekomen, gelijk een dolleman van leer zal trekken, als wel aan de niet kleine groep die vreest, dat samenwerking met den natio- naal-socialist zal voeren tot allerlei conflic ten met hun beter ik, tot allerlei daden, die zij niet met hun geweten in overeenstem ming kunnen brengen. Deze misvatting heeft in de praktijk reeds heel wat onheil veroorzaakt en dient zoo spoedig mogelijk tot het verleden te behooren. Hierna zette spreker uiteen, hoe en waarom hij tot OP v v \3 °0^ n het nationaal-socialisme was gekomen om vervolgens zijn ^plannen ten aanzien van enkele vraagstukken als het woningvraag stuk, uitbreiding der gasfabriek en uit breiding der gemeente, de revue te laten passeeren. Doch voor alles, aldus spre ker, gaat de strijd tegen het bolsjewisme, die met kracht zal worden gevoerd en waarvoor al het andere heeft te wijken. Met het uitspreken van de belofte zijn keste krachten voor de gemeente te zul len geven, aanvaardde mr. Schönhard zijn taak. Namens de ambtenaren sprak de ge meentesecretaris mr. E. Schotman en na mens den gemachtigde van den Leider, de heer S. de Boer. Na afloop van de installatie werd een druk bezochte receptie gehouden«en mar cheerde de Jeugdstorm door de stad. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Dinsdag de beurt aan de letter V. „MADEMOISELLE" „Mademoiselle" is een der comédies van Jacques Deval, den schrijver van „Vorste lijke emigranten". Tilly Lus creëerde inder tijd de titelrol ten onzent en wij hebben de herinnering bewaard aan een innige, door en door vrouwelijke speelrol die van een oude vrijster, uiterlijk verzuurd in het vijan dige leven, maar in haar hart ontvankelijk gebleven voor wat iedere vrouw ontroeren moet: een kind. Het is Mademoiselle, de stroeve gouver nante, die het geheim kent van haar pupil, de 19-jarige Christiane. die een complot or ganiseert.' haar spaarpenningen uitgeeft en niet voor een leugen en wat schijnbare be lachelijkheid terugschrikt, om zichzelf moe der te verklaren van het onwettige en on welkome kind. Bij de voorstelling van Zondag door het Centraal Tooneel speelde Rie Gilhuys de ti telrol; zij gaf een hardere, hoekiger uit beelding te zien. die tot kort voor het slot slechts weinig ontroerde. In de laatste scè nes heeft men echter deze actrice vol-uit kunnen bewonderen om Jiaar interpretatie van ingehouden, warme moederlijkheid. Dat was werkelijk prachtig, levensecht tooneel. dat geen oogenblik meer deed denken aan de vermakelijke charge, waarin Devals co- médie van te voren meermalen verliep. Cees Laseur en zijn gezelschap slaagden er overigens wonderwel in, die charge tot haar recht te doen komen. Met een rijkdom van rake trekjes gaf Laseur den advocaat, geheel in beslag genomen door zijn praktijk, Peronne Hosang de moeder, die ook al geen tijd heeft voor de kinderen, dank zij een on ophoudelijke reeks van futiliteiten die haar dag vullen. Mary Dresselhuys was het ge strande meisje Christiane; zij beeldde dat kind uit met de juiste mengeling van aan gekweekte oppervlakkigheid en aangeboren gevoel voor tragiek. Noemen wij daarbij Ko van Dijk en Joan Remmelts van de overige medewerkenden en. men zal een indruk heb ben van het hooge peil, waarop deze abon nementsvoorstelling stond. M. SYBR. KOOPS. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 28 Februari tot en met 6 Maart kwamen In de provincie Noordholland 188 gevallen van diphterie voor. waarvan 10 in Beverwijk, 30 in Haarlem 4 in Haarlem mermeer. 1 in Heemstede en 3 in Velsen. Het totaal aantal roodvonkgevallen bedroeg 83, waarvan 1 in Bloemendaal, 7 in Haarlem, 1 in Haarlemmermeer 1 in Heemstede en i in Velsen Dj. Maagzuur.Gassen DIJ Oprispingen UB/pt Orig. verp f1.25. bij Apothen O rog. N.V. PRODENIA P 160 A

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2