Welke bedrijven moeten sluiten. Bezorging van levensmiddelenkrantenwasch- goed en brandstoffen blijft toegestaan. Alleen fabricage' van oorlogs- ol levensnoodzakelijke voorwerpen. ST11I ItOTTERDiHI f' 1720 miBkitimi Aan de beschikking van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor financiën en eco nomische zaken) betreffende de sluiting van bedrijven, wordt nog het volgende ontleend: In beginsel worden slechts zoodanige in- dustrieele bedrijven toegelaten welke oorlogs- of levensnoodzakelijk zijn. Voor zoover in deze beschikking niet anders wordt bepaald, wordt de slniting van de overeenkomstig hiermede niet meer toegelaten bedrijven be volen bij bijzondere beschikking. De niet gesloten bedrijven mogen slechts oorlogs- of levensnoodzakelijke voorwerpen fabriceeren. In geval van twijfel .dient de houder van het bedrijf via de desbety-effende vakgroep van de organisatie van het bedrijfs leven een beslissing te verzoeken van het ter zake bevqegde rijksbureau Met het inwerkirg treden van deze be schikking moeten alle bedrijven van de vol gende soorten worden gesloten: Luxe restaurants, -bars nachtlokalen, ver huurinrichtingen van toonzalen, in het bij zonder toonzalen van automobielen, luxe- ning van den arbeid van een der te sluiten porcelein of ceramiek, reclame-ondernemin gen, kermisbedrijven. paardzïj-instituten en -scholen, dansinstituten en -scholen. In één artikel gespecialiseerde zaken, met inbegrip van door rondtrekkende personen ge dreven zaken en den straat- en markthandel van: luxe-modeartikelen, zoetigheden, parfu- merie-arijken, juweelen, gouden en zij veren voorwerpen, postzegels, tapijten, sportartike len, bontwerken, muziekinstrumenten ep gra- mafoons,- radio-artikelen, schrijfmachines. Ambachtsbedrijven van de volgende soorten: schoonheidsinstituten, schoonheidsspecialisten, met inbegrip van de zoogenaamde schoon heidssalons, fabriêage. van luxe-kleeding naar maat voor dames en heeren. plisserininrichtin- gen, juweliers, goud- en zilversmeden, mu- ziekinstrumenmakers. fabrikanten van uithang borden, naamplaten en lichtreclames, als mede schilders van uithangborden en naam platen, ook wanneer deze bedrijven door rondtrekkende personen worden uitgeoefend. Wordt uitsluitend in een bijzondere af- afdeeling van een bedrijf een der genoemde shorten van bedrijf uitgeoefend, dan zijn de voorschriften van deze beschikking slechts, van toepassing op deze afdeeling. De burge meester kan om bijzondere redenen een af wijkende regeling treffen Reparatiewerkzaamheden. De sluiting is niet van toepassing op zaken, die tapijten, sportartikelen, bontwerken, mu ziekinstrumenten en gramofoons, radio-artike len en schrijfmachines verhandelen, indien deze bedrijven zich in noemenswaardigen om vang bezig houden met reparaties. Dit geldt ook voor de fabrikanten van uithangborden, naamplaten en lichtreclames Met het in werking treden van deze be schikking is de uitoefening van de volgende werkzaamheden verboden: De werkzaamheid1 van handelsreizigers voor wervingsdoeleinden, tot het afhalen van be stellingen of tot het bezorgen van waren. De als hoofdberoep uitgeoefende werving voor verzekeringsmaatschappijen in den bui tendienst met uitzondering van de als nelfên- beroep uitgeoefende wervingswerkzaamheid van de met de lncasseering, schaderegeling of met het voorkomen van schade belaste personen; Klantendienst ten opzicnte van de verbrui kers, voor zoover deze uitsluitend bestaat in het afhalen of bezorgen van waren.1*Van het verbod is uitgezonderd het bezorgen van nieuwsbladen, melk, brood, aardappelen en gjwenten, waschgoed. brandstoffen en groote voorwerpen, zooals meubelen. De burgemester kan om bijzondere redenen andere uitzonde ringen toestaan. Aan de kappers andere werkzaamheden dan: Jn dg heerenafdeelingen: haarknippen, hoofd- wasschen, friseeren en scheren; in de damesaf- deelingen: haarknippen, hoofdwasschen en friseeren (watergolven en onduleeren). Na 15 April is de tewerkstelling (in Duit- schen tekst staat: zu beschaftigen) aan de vol gende bedrijven verboden: aan banken en ef fectenkantoren, met uitzondering van boeren leenbanken en aan verzekeringsmaatschap pijen: van mannelijke personeji in den leef tijd van achttien tot en met dertig jaar; Aan bedrijven van den overzeeschen im port- en exporthandel, koloniale en zee- scheepvaartmaatschappijen: van manlijke personen in den leeftijd van achttien tot en met vijf en* veertig jaar, met uitzondering van het varende personeel; In de hoedenmakersbranche dn Duitschen tekst staat: putzmacherhandwerk): van manlijke personen tot en met vijftig jaar. Indien het bedrijf moet worden gesloten, deelt de-Commissaris van de provincie, waar in het bedrijf is gelegen, het den houder daar van schriftelijk mede. In gemeenten' met meer dan honderdduizend inwoners treedt de burgemeester in de plaats van den Commissaris van de provincie. Voor zoover de beslissing van den. Com missaris van de provincie of van den burge meester niet in overeenstemming met de Ka mer van Koophandel en Fabrieken en, voor zoover een plaatselijke afdeeling van de ter zake bevoegde organisatie van het bedrijfs leven bestaat, niet in overeenstemming met deze is tot stand gekomen, kan de betrok kene binnen drie dagen na de kennisgeving bij den Commissaris van de provincie resp. bij den burgemeester een bezwaarschrift in dienen. Dit bezwaarschrift moet met redenen worden omkleed. Het heeft geen opschortende werking. Over het bezwaarschrift wordt beslist docy den secretafis-generaal vpn het departement van Handel, Nijjjppheid en Scheepvaart of door de door hem aangewezen instantie. Dezev kunnen de uitvoering van de beslis sing van den Commissaris van de provincie of van den burgemeester tot hun eigen be slissing uitstellen. Wanneer iemand, wiens tewerkstelling is verboden, om dringende redenen voor het bedrijf onmisbaar is, of ui een ander bedrijf niet kan worden ingezet kan het plaatse lijk bevoegde Gewestelijk Arbeidsbureau op verzoek van den houder van het bedrijf of van den betrokkene tot wederopzegging toe staan, dat hij in het bedrijf werkzaam blijft. De Betriebsführer in den zin van de ver ordening no. 114/1948- betreffende de orde Hoofdredacteur: J. V. fïaudewyns, Haarlem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten. H.stede (afw.). Stad«n Reportage, J. A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W van Ommen. Heemstede. bedrijven dient de bij het in werking treden van deze beschikking voor "het bedrijf werk zame werkkrachten met inbegrip van de in het bedrijf -werkzame verwanten, alsmede zichzelf, binnen twee weken aan te melden bij het plaatselijk bevoegde Gewestelijk Arbeids bureau, op een formulier, dat verkrijgbaar is bij het /ïewestelijk Arbeidsbureau en bij den burgemeester. Dit is van overeenkomstige toepassing ten aanzien van zoodanige personen, wier werk zaamheid is verboden of die niet mogen wor den te werk gesteld (in Duitschen tekst staat: nicht beschaftigt werden dürfen). De houder van een te sluiten bedrijf dient onverwijld na het in werking treden van deze beschikking een lijst van de op het tijdstip van de sluitingen zijn bezit bevindende waren bij het bevoegde rijksbureau in te leveren. Over waren, waarvan de afgifte slechts tegen vergunning of distributiebonnen is toe gelaten en over waren, waarvan de inkoop ge- contingenteerd of op andere wijze beperkt is, platina-, goud- en zilverwaren en juweelen, alsmede postzegels, mogen de te sluiten be drijven niet beschikken, deze verkoopefl of deze naar een andere plaats of opslagplaats overbrengen. Dit verbod is niet van toepas sing tm aanzien van snel bedervende waren, voor zoover het bevoegde rijksbureau geen andere regeling treft. Dit kan tevens andere uitzonderingen toestaan. Over waren, ten aanzien waarvan deze verbodsbepalingen niet van toepassing zijn, kan de houder van het bedrijf nog beschik- ken~~binnen 'een maand na het in werking treden van deze beschikking of, indien een bij zondere beslissing wordt gegeven, na de ont vangst van deze. Ds verplichting tot sluiting van het bedrijf wordt hierdoor niet aange tast. Ambachtsbedrijven kunnen het werk waar mede bij het in werking treden van deze be schikking reeds was begonnen, nog binnen een maand afmaken en afleveren. Hetzelfde geldt, voor zoover andere bedrijven bij het in werking treden van deze beschikking met verbeterings- of wijzigingswerkzaamheden zijn begonnen.-De verplichting tot sluiting van het bedrijf wordt hierdoor niet aangetast. De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart vaar digt, binnen het kader van de hem verstrek te richtlijnen, de ter uitvoering van deze be schikking noodzakelijke aanwijzingen uit en kan in overeenstemming met de verorde ning no. 23/1940 bepalingen uitvaardigen over de afwikkeling van juridische verplichtingen van stilgelegde bedrijven, alsmede over de toekenning van een financieele hulp. Het ontduiken van deze beschikking door reorganisatie van de te sluiten bedrijven is verboden. Hij die handelt in strijd met deze beschik king of die m het bijzonder de verplichting tot sluiting van een bedrijf niet nakomt, dan wel een verboden werkzaamheid blijft uit' oefenen, wordt gestraft overeenkomstig artikel 4 der verordening, no. 16/1943, voor zoover niet overeenkomstig andere bepalingen een zwaar dere straf is verbeurd. De Rijkscommissaris (commissaris-generaal voor financiën en economische zaken) of een door hem aangewezen instantie.kan bij een afzonderlijke beschikking tevens andere be drijven e® de uitoefening van andere werk zaamheden aanwijzen, waarop de bepalingen der onderhavige beschikking in zooverre van toepassing zijn, als hij daarbij niet anders be paalt. Deze beschiking treedt in werking met in gang van 15 Maart. t CONCERT „WIENER SaNGERKNABEN". Wij vestigen er de aandacht op dat het con cert, dat de „Wiener Sanfeerknaben" Zaterdag a.s. hier ter stéde in de Gem. Concertzaal ge ven, des middags om half drie begint. Op de aanplakbiljetten staat abusievelijk als aan- vangstijdstip halfacht vermeld. DE MOOISTE OOGEN VAN DE WERELD. Donderdagmiddag geeft het Amsterdamsch Tooneel in den Stadsschouwburg te Haarlem een herhaling van De Mooiste Oogen van de Wereld, tooneelspel van Jean Sarment, onder regie van Cor Hermus. SOLISTEN-CYCLUS. Naar het Concertbureau Alphenaar ons me dedeelt zullen de nog resteerende drie con certen van de „Solisten-Cyclus" wegens de huidige omstandigheden geen doorgang kun nen vinden. Arbeidskrachten voor oogst, werkzaamheden. De schooljeugd en de N.A.D. ingeschakeld. Evenals hel vorig jaar is een Gemachtig de voor den Oogst *vanwege de Directie van den Landbouw aangewezen. Het bleek noodzakelijk, hem meer bevoegdheden te geven, waardoor niet alleen het beschikbaar stellen van arbeiders, maar ook van paar den, werktuigen, e.d. mogelijk wordt, ilet is de bedoeling, dat overal, waar dit noodig is, hulp wordt geboden-^naar er dient op te worden gewezen, dat dè boeren ook zelf al het mogelijke moeten doen, daar het gevaar niet denkbeeldig is, dat de boer het als een plicht van de overheid gaat beschouwen, dat deze er voor zorgt, dat de oogst tijdig binnenkomt. Er bestaat echter gegrond ver trouwen, dat onze landbouwers hun verant woordelijkheid gevoelen en zij zullen, in dien zij zelf liet mogelijke doen, volledig worden geholpen. Voor' het oogstwerk zullen in de eerste plaats landarbeiders in aanmerking komen, maar bovendien werkverruimingsarbéiders, zij die werken op cultuurtechnische werken en ook de Nederlandsche Arbeidsdienst. De ervaringen van het vorig jaar hebben ge leerd, dat, indien voor behoorlijk toezicht wordt gezorgd, met ongeschoolden goed oogstwerk kan worden verricht. In het vorig jaar werden tewerkgestelden uit de werkverruiming onder toezicht van de Nederlandsche Heidemaatschappij met het rooien belast-en het werken met deze arbeiders heeft tot een volledig succes ge leid. De ervaringen met den N.A.D. hebben geleerd, dat. indien machinaal wordt ge rooid, met den N.A.D. onder goede leiding redelijke resultaten kunnen worden bereikt. Ook zal met de schooljeugd moeten worden gewerkt en daar, waar het onderwijzend personeel medewerking verleent en waar machinaal kan worden gerooid, zullen, blij kens de ervaring van vorig jaar, behoorlijke resultaten kunnen worden verkregen. Het zal niet de bedoeling zijn om de schooljeugd het geheele oogstseizoen aardappelen te doen rooien, maar de leerlingen uit de hoog ste klassen zullen door twee of drie weken hierbij te helpen, reeds een goeden steun kunnen geven. Tenslotte zullen, zoo nqodig ook arbeiders uit andere bedrijven en misschien zelfs be paalde gedeelten der bevolking voor het verrichten van oogstwerk kunnen worden opgeroepen. Het is verder ook de bedoelfng om de arbeiders zoo dicht mogelijk bij het werk onder te brengen, wadtdoor op groote schaal inkwartiering noodig zal zijn. DE CONTROLE WAAKT. Door controleurs C.C.D. werden in de afgeloopen week de volgende processen- verbaal opgemaakt. Dertien personen werden geverbaliseerd, omdat zij aardappelen vervoerden, zonder in het bezit te zijn van een geleidebiljet. Totaal werd©i op die manier ongeveer 1120 K.G. aardappelen vervoerd. Wegéns ongeoorloofd vervoer van granen zaden en peulvruchten, werden deze week 20 personen bekeurd, waarbij inbeslag wer den genomen; 250 KG. tarwe en rogge, 62 K.G. tarwemeel, 410 K.G. erwten en 35 K.G bruine boonen. Inzake herfrauduleus vervoer per spoor wagen werd een inwoner van Haarlem ge verbaliseerd omdat hij 15 zakken cacao a 1 K.G. had gekocht zonder afgifte van distri butiebescheiden, waarbij de 15 zakken in beslag werden genomen. Voor het vervoeren van twee ongemerkte kazen kreeg 'n inwoner uit de Haarlemmer meer een proces-verbaal. Twee kazen totaal wegende 6 K.G. werden inbeslag genomen Voor het koopen buiten de veiling om werd een groentehandelaar geverbaliseerd. Inbeslag werden genomen 40 K.G. schorse- neeren en 60 K.G. boerenkool. Voor het afleveren van deze groenten aan een groen tehandelaar kreeg een teler uit de Haar lemmermeer een bekeuring. Inbeslag wer den genomen 1080 K.G. schorseneeren. Voor het vervoeren, koopen en afleveren van 22 balen geperst stroo zonder vergun ning, werden twee inwoners uit Hillegom en een inwoner uit de Haarlemmermeer ge verbaliseerd. Een andere inwoner uit de Haarlemmer meer kreeg'een bekeuring, omdat hij wor telen en men vervoerde, zonder daartoe ge rechtigd te zijn. Voor het vervoer van 3.3 K.G. boter, die niet was voorzien van eenig merk, kreeg een inwoner uit de Haarlemmermeer een bekeuring. De boter werd in beslag ge nomen. LANGERE WERKTIJD VAN LANDBOUW- ARBEIDERS, De Gemachtigde vooj- den Arbeid heeft een beschikking uitgevaardigd waarin toe stemming wordt verleend om, in afwijking van het bepaalde in de landelijke regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in den land- en tuinbouw d.d 1 September 1942, van 15 Maart af de landarbeiders, die niet met de .verzorging van vee en paarden zijn belast, 58 uur per week te doen werken zonder daardoor verplicht te worden om overwerk te betalen. Hierdoor is het mo gelijk gemaakt, zonder een onevenredige verhooging van de kosten, gedurende 8 uren per week langer landarbeid te laten ver richten in het belang van de voedselvoor ziening van ons land. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Autoped, Douipa, Zaanenlaan 122; geld, Dob ber, Jansweg 25 rd.; hondje, Wijshaken, Cherl- bonstraat 35; pijp, Furie Snethlagè, Crayenester- laan 44; rozenkrans, V. Deeleij, Lusacstraat 5; sok, Steenkfst, Bakenesserstraat 10 rd.; schoenen, Mentjoks, Thorbeckestrakt 7e; spaarpot met inh., Stoeltje, Schoterweg 24; tasch met lnh., Nons- rooij, Krocht 8; vulpenhouder, Feske, wilgen straat 55; wanten, Preusterink, v. *t Hoffstr. 99. Zon en Maan. 18 Maart: zon op 6.50, onder 18.48 uur maan onder 5.33, op 15.05 uur 19 Maart: zon op 6.48, onder 18.50 uur maan onder 6.02, op. 16.10 uur a.v MAATSCHAPPIJ o Een Nederbndsch Bedrijf door de eeuuren heen =ERASMUSHU1S COOLSINGEL RQTTSRDAM= Het levenswerk van H. M. Savrij. Herdenkingstentoonstelling in het Frans Hals Museum. Hoewel Savry in verscheidene deelen des lands en ook in het buitenland ge werkt heeft, is hij in 't bijzonder een schil der van zijn geboortestreek geweest. Hij werd in 1872 te Haarlem geboren, waar zijn 'vader als schilder van landschap pen en veestulcken een goede reputatie ge noot. Het schilderen zat hem dus .in het bloed. Als zoovele tijdgenooten heeft hij in zijn jeugd den invloed ondergaan van de mees- sters uit de Haagsche school mot hun grijze en bruine kleuren. Later toen men de voor keur begon te geven aan een zonniger ge toond palet is ook Savj-y's gamma lichter geworden, wat men o.m. ziet aan een paar visies van onze plassen. Deze uitgebreide eeretentoonstelling, die een vijftigtal^schilderijen en teekeningen bevat, geeft een overzicht van zijn levens werk. Uit zijn vroegen, stemmigen tijd da teeren werkstukken als het mooie schilderij met de melkbocht, dat in diepe, volle herfst- tonen gehouden is. Het geheel toont ons, onder een fijne wolkenlucht, een van die idyllische plekjes, zooals we er zoovele ken nen in ons onvolprezen Kennemerland, een frisch lapje weiland onmiddellijk achter de dichtbegroeide duinstrook in den goud bruinen najaarsgloed en gestoffeerd door de rustig wachtende koeien. Ook een romantische plek In 't bosch bij een roerloozen vijver met boomen in laten herfsttooi, draagt nog een impressionnistisch karakter. Men kan wel zeggen dat de tentoonstelling door het duinlandschap beheerscht wordt. Midden op den achterwand- prijkt een vrij groot doek met een duinpanorama onder een hooge lucht. "Van dit kloek gebouwde landschap had do voorgrond wat meer uitdrukking kunnen hebben, maar dit neemt miet weg, dat het als geheel hier goed figureert. De kleinero dufhlandschappen zij» echter beter van qualiteit. Zij hebben in hun vferscheidenheid toch dit gemeen, dat in elk het wezen van het duinland treffend is weergegeven. Het zijn de blinkende zandtoppen tegen donkere bos schages, wijde vergezichten onder het steeds wisselende zilte licht die deze gevoelige na- tuurmensch in stille overgave en telkens weer anders geschilderd heeft, 't Fluweelig groen van het mos op een duinhelling gaf den kun stenaar een sprekend schilderij in 't penseel, evenals de felle tegenstelling van donker geboomte met lichte sneeuw. De poëtische hoekjes in de /intieme valleien en tusschen het lage hout heeft hij evenmin over 't hoofd gezien. In het polderland schilderde hij de molens zooals een frissche studie yan den houtzaag molen „De Eenhoorn" aan het Zuider Bui ten Spaarne en een atmosferische impressie van eenige koeien bij een hek in de sneeuw. Van de werken die mij in bijzonder zijn bijgebleven, noem ik het kijkje op het schilderachtige "VVbudrichem aan de rivier, de gevoelige pastels, die hij in het Luxem-' burgsche en Belgische bergland gemaakt heeft, zooals de bekoorlijke teekening van de Ourthe bij Laroche. Een eenigszins deco ratieve pastel van de Thuner See met bloeiende lenteboomen aan het doorschij nende. blauwe water van het meer en in do verte een berg met een blanken top, schept illusie en doet denken aan de teero visies der Japanners. Met de beschouwing van het heldere, strak geteekende interieur der oude SL Bavo zijn we weer in onze stad terug. N-Van de portretten noem ik het goed ge lijkende en sprekende Zelfportret. - Zoo geeft deze met smaak gerangschikte tentoonstelling een uitnemend beeld van Sa- vrij's oeuvre. Zij die aan de schoone omstre ken onzer stad het hart verpan'd hebben, zullen er vele bekende en geliefde plekjes terugvinden. Dit zal hun dos te meer genot verschafffen omdat die plekjes met toewij ding gezien en geschilderd zijn. De tentoonstelling is tot en met 20 Maart te bezichtigen. JAN D. VOSKUIL. KORT NIEUWS. In het ziekenhuis te Apeldoorn ls Zon dag overleden de Nederlandschen tenor Johan Schultze, die in Duitschland jarenlang onder den theaternaam'Rheinhardt is opgetreden. Een vrachtrijder uit Horn, die zijn. 15 jaar oude paard, dat voor een veel te zwaren wagen was gespannen, met een knuppel zoodanig had bewerkt, dat het dier blind was geworden, is tot vier weken ge vangenisstraf veroordeeld. De 47-jarige mevrouw B. te Vught is door een ongeveer 20-jarigen jongen met een knuppel op het hoofd geslagen, waarna de aanvaller er met haar handtaschje van door is gegaan. De dame werd vrij ernstig ge wond en moest in een ziekenhuis worden op genomen. De Amsterdamsche politie heeft een pony-tax-koetsier en zijn vriend aangehouden, die getracht hadden, een klant van t 20.000 te berooven.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2