De nieuwe bonnen. Vleeschbonnen twee weken geldig. Gebakrantsoen gewijzigd. De inlevering der bankbiljetten van 1000.— en 500.—. Zon en Maan. Bisschop van 's Hertogenbosch overleden. Dr. P. C. Boutens ten grave gedragen Meta's worden in Den Haag geïnstalleerd. Boterbon 09 verlengd. Burgerlijke Stand. RADIO.PROGRAMMA. Voor de volgende week zijn voor het koo pen van brood en aardappelen aangewezen de bonnen 13a en 13b, voor beschuit bon 13, Voor sigaretten voor de dames bon 13 en voor tabak naar keuze voor de mannen bon 13a. Gedurende het tijdvak van 21 Maart tot 3 April (twee weken) is 1 rantsoen vleesch verkrijgbaar op bon 13a en een kwart rant soen op bon 13b (samen 2y2 rantsoen), op de bonnen 4-13 en m-13 reserve lü rant soen en op de bonnen m-15 en m-17 reserve Zy2 rantsoen vleesch. DE |1AANDBONNEN Voor de,periode van 21 Maart tot 17 April (vier weken) kan gekocht worden: 1 K.G. suiker op bon 520, jam op bon 521, 250 gram gort op bon 522, 250 .gram havermout op bon 523, 250 gram peulvruchten op bon 524, 100 gram vermicelli enz. op bon 525, kaas op de bonnen 527, 528 en 529, bloem op de bonnen 530, 531, 532 en 533, taptemelk op de bonnen 13, 14 en 15, melk op de bonnen 13, 14 en 15, melk voor de kleine kinderen op bon 4-15 reserve, 250 gram rijst op bon 4-16 reserve, 250 gram havermout op bon 4-17 reserve, 150 gram cacao met suiker op de bonnen 3-13 en 4-18 reserve, 100 gram chocolade op bon 13 versnaperingen en 100 gram suikerwerk op de bonnen 14 en 15. Tenslotte is gedurende acht weken voor het koopen van koffiesurrogaat bon 526 aangewezen. Wat op de nieuwe bonnen verkrijgbaar is. Van 20 Maart tot en. met 17 April 1943 zijn wederom 250 gram peulvruchten ver krijgbaar en wel op bon „algemeen 524". Voorts kan men op bon „algemeen 523" 250 gram havermout, haverbloem, havergort, havervlokken of gemengd meel betrekken! Op bon „algemeen 522" is gedurende ge noemd tijdvak uitsluitend gort „klasse 4" verkrijgbaar. Gortmout, grutten, gemengd meel e.d. kan men gedurende deze periode dus op genoemden bon niet koopen. In verband met de bevoorrading van den handel zal het niet steeds mogelijk zijn reeds aanstonds bij het begin der distributie periode het rantsoen gort op te nemen. De hoeveelheid van 500 gram rijst, waar op kinderen beneden den leeftijd van vier jaar tot dusverre recht hadden, is voor de periode van 20 Maart tot en met 17 April 1943 tot de helft, dat is dus tot 250 gram, teruggebracht. In plaats van de resteerende 250 gram rijst, wordt echter thans 250 gram havermout beschikbaar gesteld. In verband hiermede geeft bon „reserve 4-16" recht op het koopen van 250 gram rijst e.d. en bon „reserve 4-17" recht op het koopen van 250 gram havermout e.d. Voorts zijn aardappelmeelvlokken voortaan niet meer verkrijgbaar op den gortbon, doch uitsluitend op een maizena- en vermicelli- bon. In plaats van 250 gram aardappelmeel vlokken op den gortbon. kan men dus 100 gram aardappelmeelvlokken op den mai- zenabon koopen. De bon „algemeen 526" aangewezen ter verkrijging van koffiesurrogaat, is voor den duur van acht weken, dus tot en met 15 Mei a.s. geldig verklaard. Het nieuwe vleesclirantsoen In verband met de verlaging van het vleeschrantsoen tot 125 gram per week zijn de vleeschbonnen voortaan twee weken gel dig. Gedurende twee weken heeft men dus de beschikking over twee A-bonnen, welke thans wederom elk recht geven op 100 gr vleesch of een rantsoen vleeschwaren, be nevens twee B-bonnen, welke wederom elk recht geven op 25 gram vleesch of een kwart rantsoen vieeschwaren. In totaal kan men dus beschikken over 250 gr. "vleesch of 2'/2 rantsoen vleeschwaren per twee weken. Aangezien kinderen beneden den leeftijd van vier jaar slechts over één A-bon en één B-bon per twee weken beschikken, zal telkenmale een ,,reserve"-bon worden aan gewezen, welke per twee weken recht geeft op het koopen van 125 gr. vleesch. Deze kinderen kunnen dus eveneens 250 gram vleesch per twee weken betrekken. Van 21 Maart tot .en met 3 April 1943 geeft dus bon „vleesch 13A" recht op het koopen van 100 gr. vléesch met been of een rantsoen vleeschwaren, en geeft bon „13B vleesch" recht op het koSpen van 25 gram vleesch met been of een kwart rantsoen vleeschwaren. Daarnaast geeft bon „reserve 4-13" van de kaarten voor kinderen bene den den leeftijd van vier jaar recht op het koopen van 125 gr. vleesch met been of lYi rantsoen vleeschwaren. Personen, die in het bezit zijn van een toeslagkaart voor zeer zwafen arbeid zouden tengevolge van bovenstaande waar- deering der vleeschbonnen slechts 625 gr vleesch per twee weken ontvangen. Tenein de het rantsoen voor deze categorie te hand haven, geven de bonnen „reserve M-13" van bovengenoemde toeslagkaart recht op het koopen van 125 gr. vleesch met been of l-A rantsoen vleeschwaren en de bonnen „Re serve M-15" van meergenoemde kaart recht °F0, 1 kooPen va" 250 gr. vleesch met been of 21/2 rantsoen vleeschwaren. In totaal kun nen deze personen dus 1000 gr. per twee weken verkrijgen. Personen, in hot bezit van een toeslag kaart voor zwaren arbeid, kunnen op de bonnen „Reserve M-17" van deze kaarten ^50 gr. vleesch betrekken, zoodat zij per twee weken in totaal 625 gr. vleesch mét been kunnen verkrijgen. Het blijft verboden op Zondag, Maandag Hoofdredacteur: j. V. Baudewyns, Haarlem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C Derks, Haarlem. Chef van Diehst en Binnen land: s. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten. H.stede (afw.). Stad en Reportage, J. A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. Een aantal jeugdstormers vertrok dezer naar de weersportkampen in Duitschland. vertrek. (C.N.F./Fotodienst N.S dagen uit Den* Haag De inspectie voor het .B./Hasewinkel Pax c) KORT NIEUWS. Uit Londen wordt vernomen, dat de opperbevelhebber van het eskader in Indië, vice-admi- raal Sir Herbert Fitzherbert, den post zal neerleggen dien hij zes jaar lang bekleed heeft Een fruit- kwceker in Spanje is er in geslaagd een sinaasappel te kweeken met een gewicht van 1,2 kilogram en een doorsnee van 49 centimeter. In de Spaansche staatscourant staat de benoeming -ver- van Eduardo Aunos Perez tot minister van justitie plaats van Esteban Bilbao die dooi den Caudillo be noemd is tot voor zitter van de Cor tes. koopen. of Dinsdag vleesch bij den detaillist te Gebakrantsoen gewijzigd. Met ingang van 20 Maart 1943 wordt het gebakrantsoen gewijzigd. Tegen inlevering van bonnen, welke recht geven op het koo pen van gebak, kan men per rantsoen een keuze doen uit de volgende artikelen: 60 gam ongezoete biscuits (crackers), 85 gram gezoete biscuits, 125 gram geglaceerde biscuits, 150 gram wafels met jam of stroop vulling, 100 gram wafels met suikervulling, 75 gram ijswafels, 90 gram koekjes, 106 gr, speculaas, 140 gram ontbijtkoek, 200 gtam cake, 350 gram gevuld kerstgebak, gebakjes of taart, 65 gram toast of Weerterbeschuit 70 gram paneermeel. De hoeveelheid beschuit, die men met in- gqng van bovengenoemden datum tegen in levering van één beschuitbon kan verkrij gen, bedraagt 70 gram. Sinaasappel- en appelenbon verlengd De geldigheidsduur van de ter verkrij ging van appelen in stadgebied aangewezen bonnen „Reserve 2-12", „Reserve 3-12" en „Reserve 4-12" van de stadkaart, evenals de geldigheidsduur van de ter verkrijging van sinaasappelen in stadgebied aangewezen bonnen „Reserve 3-11" van de stadkaart is verlengd tot en met 17 April 1943. Deze bonnen mogen met tevoren bij den hande laar worden ingeleverd. Bij aanbieding er van kan men onmiddellijk de betreffende vruchten verkrijgen. Legale bezitters zullen geenerlei nadeel ondervinden. Minister H. Fischboeck heeft nadere ge gevens verstrekt over de inlevering van de oankbiljetten van 1000.en 500.Als motieven voor dezen maatregel gaf hij op, dat de indruk gevestigd was, dat het be talingsverkeer naar verhouding in teasterke mate plaats had met biljetten van 1000. ook betalingen, welke beter zouden kunnen geschieden via banken of den girodienst. Voorts was de indruk sterker geworden, dat de zwarte handel, welke van nu af nog krachtiger zal worden bestreden, zich over wegend bediende van bankbiljetten van 1000.en 500.Het is uiteraard niet de taak van de overheid om door uitgifte van bankbiljetten van groote coupures den zwarten handel te bevorderen. Op een des betreffende vraag deelde hij voorts mede, dat het- niet in de bedoeling ligt over te gaan tot intrekking van andere coupures b.v. die van 100.Mocht evenwel blij ken, dat er een vlucht zou ontstaan in bil jetten van 100.dan zullen eventueel ook hiertegen maatregelen worden geno men. Over de wijze van uitbetaling verklaarde hij, dat deze zal geschieden in kleinere cou pures, als vaststaat, dat de groote biljetten op zuiver legale wijze zijn verkregen. Is zulks niet het geval, dan volgt vanzelfspre kend geen uitbetaling. T.a.v. den handel in biljetten van 1000.- en 500.door ge- wetenlooze elementen tegen minder dan de nominale waarde, vestigde hij er den na druk op, dat zulks een delict en bedrog is en dat hiertegen met dezelfde strenge maat regelen zal worden opgetreden als tegen den zwarten handel in effecten. Beperking giro verkeer opgeheven. Door de intrekking van de biljetten van 1000.en 500.tracht men tevens te bevorderen, dat het betalingsverkeer in de toekomst meer geschiedt via de banken en den girodienst dan to< dusverre het geval was. De beperking van de betalingen via den girodienst, waarop den laatsten tijd is aangedrongen, werd hiermede tevens inge trokken, terwijl het van nu af aan tevens weer mogelijk zal zijn nieuwe girorekenin gen tc openen. Nadrukkelijk verklaarde minister Fisch- boek, dat de legale bezitters van de biljet ten geenerlei nadeel zullen ondervinden en de tegenwaarde van de aangeboden biljet ten in contanten zullen krijgen uitgekeerd Het tijdstip, waarop zulks zal geschieden staat thans uiteraard nog niet vast. 20 Maart: zon op 6.45, onder 18.51 uur maan onder 6.28, op 17.16 uur 21 Maart: zon op 6.43, onder 18.53 uur maan onder 6.51, op 18.25 uur (Volle Maan) Te 's-Hertogenbosch is gisteravond in den ouderdom van 83 jaar overleden Mgr. A. F. Diepen, de vierde Bisschop van Den Bosch, na het herstel der kerkelijke hiërar chie. De toestand van Mgr. Diepen, die reeds vele maanden in het ziekenhuis St. Joannes de Deo werd verpleegd, was de laatste dagen plotse ling verergerd door een longontsteking. Aan het sterfbed waren tegenwoordig de Coad jutor van Mgr. Diepen, Mgr. Mutsaerts en de beide secretarissen van het bisdom, als mede de familieleden. Mgr. Diepen bleef tot het laatste oogenblik bij het volle bewustzijn. De teraardebestelling zal op Dinsdag a.s. plaats hebben. De Pontificale uitvaartdienst in de Bossche St. Jans Kathedraal wordt ge celebreerd door Mgr. Mutsaerts. De aarts bisschop van Utrecht Mgr. dr. J. de Jong zal hierbij aanwezig zijn. Het stoffelijk overschot van den grooten dichter dr. P. C. Boutens is gistermiddag op Oud Eikenduinen te Den Haag aan den schoot der aarde toevertrouwd. Zeer velen hebben Boutens uitgeleide ge daan. Prof. dr. Jan de Vries vertegenwoor digde de Nederlandsche Kultuurkamer, dr. Van Ham het departement van Volksvoor lichting en Kunsten. Verder waren er ver scheidene bekende schrijvers en schrijfsters. Onder de kransen was er een van de Vereeni- ging van Letterkundigen waarvan dr. Bou tens het presidium bekleedde en een van de gymnasiale vereeniging Middelburg. In de aula voerde Jan Prins het woord na mens de Vereeniging van Letterkundigen en namens het Willem-Kloosfonds, Boutens dan kend voor het vele, dat hij voor deze beide stichtingen heeft verricht. Uit des dichters bundel „Stemmen" citeerde Jan Prins het lied: „Alle schoon, dat de aard kan geven, blijkt een pad, dat tot u voert en 'alleen is leven leven als het tot den dood ontroert". Hierop spraken nog enkele vrienden, o. w. jhr. mr. dr. J. R. Clifford Kocq van Breugel en P. K. Walop. Bij de groeve werden bloemen gestrooid, waarna een zwager dankte voor de betoonde belangstelling. Hoofdstormer van Geelkerken zal Zaterdag 20 Maart a.s. des middags om 14 uur op het Binnenhof te 's-Gravenhage jongens en meis jes installeeren als lid van den Nationalen Jeugdstorm. Bij deze plechtigheid vindt tevens de installatie plaats van de Meta's. De Meta's is een organisatie van meisjes van 18 tot 22 jaar, die een onderdeel vormt van den Jeugd storm. Het is de eerste afdeeling Meta's in ons land. DE NIEUWE ARMENRAAD. Aan het bericht in ons nummer van Woens dag inzake de samenstelling van het bestuur van den Armenraad, dient nog te worden toegevoegd, dat als plaatsvervangende leden voor de bestuursleden dr. Ch. A. Götte en G. Wolzak benoemd zijn de heeren S. C. de Haas van Dorsser en C. A. Fünckler. JUBILEUM J. N. VAN DONSELAAR. Donderdag vierde de heer J. N. van Donselaar, hoofdinspecteur bij het gas- en waterleidingbe drijf zijn zilveren jubileum in dienst der gemeen te. Dat de jubilaris een geziene persoonlijkheid is, bleek wel uit de hartelijke huldiging. Het begon op het Stadhuis, waar hij ontvangen werd door den burgemeester, die hem namens de ge meente toesprak. Op het kantoor van het waterleidingbedrijf aan de Kampersingel kwamen daarna velen bijeen voor de huldiging. Zoowel het gas- als waterlei dingbedrijf waren vertegenwoordigd. De eerste spreker was de directeur, ir. J. A. A. Ochtman en daarna volgden de heeren H. Hollaar, adjunct directeur, C. Warmerdam, namens de werklieden, J. H. F. Baars, namens de ambtenaren van het gasbedrijf en als lid van de commissie van vak opleiding van loodgieters en waterfitters J. Ver koren, namens de ambtenaren van het. Water leidingbedrijf, Rijbroek, namens de redactie van het weekblad voor loodgieters en waterlitters en tenslotte een deelnemer van een cursus voor opleiding van loodgieters en waterfitters. De ju bilaris ontving eenige geschenken van loodgieters bilaris ontving eenige geschenken o.a. boekwer ken. Ook in huiselijken kring ontving de heer Van Donselaar blijken van belangstelling. HAARLEMSCHE KORFBALCLUB „NIEUW FLORA". De Haarlemsche Korfbalclub „Nieuw Flora" geeft Zondag eeh feestmiddag in hotel „De Leeuwerik". Onder leiding van den heer Th. Dammiaans wordt door eenige leden op gevoerd „De Katjangs", naar het gelijknamige boek van J. B. Schuil. Zooals bekend, geeft tot en met 23 Maart 1943 bon „boter 09" recht op het koopen van boter of margarine. Echter zullen niet alle verbruikers reeds vóór 23 Maart hierop boter kunnen verkrijgen. Het kan dus voor komen, dat men met het koopen daarvan tot na 23 Maart zal moeten wachten. In ver band hiermede is de geldigheidsduur van bon „boter 09" verlengd ott en met 4 April 1943.' Verbruikers, die niet wenschen te wach ten tot boter beschikbaar is, kunnen bon „09" vóór 23 Maart gebruiken voor het koopen van marg>*ine. HERDENKINGSTENTOONSTELLING VAN H. M. SAVRIJ VERLENGD. Aangezien de belangstelling van het pu bliek voor de herdenkingstentoonstelling van werken van wijlen den schilder H. M. Savrij zeer groot is, heeft men besloten de openingsduur van deze expositie te verlen gen tot en met Zondag 28 Maart a.s. lEDENCONCERT H. O. V. Op het laatste ledenconcert in dit seizoen, dat de H. O. V. Zondagmiddag 21 Maart in de Gemeentelijke concertzaal geeft, zal als solist optreden Jan Dahmen, viool. Het con cert, dat onder leiding staat van Marinus Adam, wordt geopend met het symphonisch gedicht „Saul en David" van Joh. Wagenaar. Hierna zal Jan Dahmen met orkestbegeleiding het vioolconcert in a. kl. terts van Ant. Dvorak vertolken. Na de pauze volgt een herdenking van den 25en sterfdag van Claude Achille Debussy. Van hem zullen worden uitgevoerd „L'après midi d'un Faune" en „La Mer". VIJF EN VEERTIG JAAR BIJ HET WATERLEIDINGBEDRIJF. Gelijk met de oprichting van het waterleiding bedrijf, vandaag vijf en veertig iaai geleden, kwam de heer J. Verkoren in dienst der ge meente. Dit jubileum is vanmorgen op beschei den wijze op het kantoor van het bedrijf gevierd en vanmiddag volgde een huldiging op het stad huis, namens het gemeentebestuur. GEVONDEN VOORWERPEN. Armbandje, M. Weber, Boschdijk 437. Eindho ven; bril, Bureau van Politie, Smedestraat 9; Bijbeltje, Gravemaker, Lorentzkade 156; geld, Brouwers, Scheldestraat 2; handschoenen, Bu reau van Politie, Smedestraat 9; horloge, Smit, Const. Huygensstraat 66; haarstrik, Badsma, Brouwerskade 53; handschoen, de Laat. Spion- kop.straat 53; portemonnaie mét inh.. Verbeek, Grebbestraat 11; portemonnaie met inh., v. Ko peren, Floraplein 20; portemonnaie met inh., Bu reau van Politie, Smedestraat 9; rugzak met inh., Geldop, Delftlaan lil»; schoentje, Hosmeyer, Schoterweg 13 rd.; vulpenhouder, v. Dalen, Ged. Raamgracht 6; vrachtbrief, de Groot, Siriusstraat 25; wanten, Bureau van Politie, Smedestraat 9: wanten, Hos, Gen. Bothastraat 111. CURSUS „SPEL ONDER LEIDING". De Nederlandsche Unie van Speeltuin Organi saties heeft het voornemen in de zomermaanden van dit jaar een cursus „Spel onder leiding" te houden voor volwassenen, die gaarne mee willen werken aan het werk van de speeltuinen door leiding te geven bij het spelen der kinderen. Deze cursus zal een maal per week worden ge houden op twee terreinen, n.l. in Haarlem-Noord en -Zuid. AQUARIUM-VEREENIGING DE NATUUR. Op Zondagmorgen 21 Maart a.s. zal dr. Schutte voor de leden van de Aquarium- Vereeniging „De Natuur" in café-restaurant Brinkmann een lezing houden onder den titel „Straling". HAARLEM 19 Maart 1943. BEVALLEN: 18 Maart, A. A. Wijersvan der Meij, d.; A. C. Hoefgeest—Duijff. z.; A. M. Albek Bastiaanse, z.; M. C. HoutkampLagerweij, d.; G. J. Immer—Akersloot, d.; M. J. v. Geem— Bron, d.; L. Smit—Schrama, d.; T. D. Witjes—v. Hattum, z.\ 19 Maart, F. J. v. d. Haak—Ber- biers, d. OVERLEDEN: 17 Maart, S. J. Laviesvan Maa- ren, 62 j.. Middenweg; J. W. Saelman, 62 j., Tet terodestraat; H. de Vries, 56 j., Molenaerstraat; 18 Maart, L. P. H., 4 j., z. v. J. Blom. Bakenes- sergracht; M. T. H. Mulders—ftongen, 79 j„ Bak kerstraat. GEHUWD: 19 Maart, J. H. Slot en J. T. Hijl- kema. ZATERDAG 29 MAART 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 7.15 Cither en orkest (gr.). 7.30 BNO Nieuwsbe richten. 7.40 Ochtendklanken (gr.). 8.05 Duitsche Taalcursus. 8.30 BNO Nieuwsberichten. 8.40 Wij brengen U heden.... 8.50 Uit BerUjnsehe en Wensche operettes (gr.). (9.30—9.37 Spiegel van den dag opn.). 10.00 Orgelconcert. 10 30 Jour nalistiek weekpraatje. 10.45 Rentmeester. 11.30 Sopraan met orkestbegeleiding (gr.). 12.00 Alma nak. 12.05 Ernst van 't Hoff. 12.45 BNO Nieuws berichten. 13.00 De Melodisten en soliste. 13.45 De wekelijksche wandeling, voordracht. 14.00 Vier handige pianovoordracht. 14.30 Europeesche tijd- sehriftenschouw. 15.00 Bonte middag. 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 De Minstreels en het or kest Garis. 17.30 Een volgende keer beter, luis terspel. 18.00 Orgelspel. 18.30 BNO Nieuwsberich ten. 18.40 Ra-ra-ra. Radio-Raadselrubriek. 19.00 BNO Politiek weekoverzicht. Vanaf 19.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lnnverbin- ding met de studio beschikken. 19.15 Berliner Lehrergesangverein (gr.). 10.25 Rondom den to ren. 20.15 Missa Solemnis, van Beethoven (gr.). 21.45 BNO Nieuwsberichten. 22.00 Egon Kaiser en zijn orkest (gr.). 22.20—24.00 Wij luiden het vtJór- jaar in (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.157.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnas tiek. Brandende kwesties, caus. (opn.) 8.05 Licht oehtendmuziekje (gr.). 8.30 BNO Nieuwsberich ten. 8.40 Walsen voor Symphonie orkest (gr.). 9.00 Geliefde componisten (gr.). (9.159.30 Voor de vrouw). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Pianovoordracht. 11.00 Voor de jeugd. 11.20 Lie deren van C. van Renes (gr.). 11.30 Licht klassiek voormiddagconoeert (gr.). 12.30 Visscherijkwar tier (opn.). 12.45 BNÖ Nieuwsberichten. 13.00 Programma-overzicht. 13.05 Alt en piano en viool en piano. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Klaas van Beeek en zijn orkest. 15.00 Residentie orkest. 16.15 Jeugd draagt voor. 16.45 BNO Nieuwsberichten en spiegel van den dag 17.00 BN O: Uitzending voor Nederlandsche zceileden. 17.30 Zang en piano. 18.00 Als ik 't voor 'l zeggen had. 18.10 Landmans Lust. 18.30 Nederlandsche volksklanken. Vanaf 19.15 alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Wij maken u goede vrien den meteen gramofoonprogramma met een praatje. 19.45 BNA Nieuwsberichten. 19,55 Cello en piano. 20.15 Van de eene melodie ln de an dere (gr.), 21.45 BNO Nieuwsberichten. 22.00 BNO Actueele beschouwing. 22.10 Avondwijding. 22.20 24.00 Zie Hilversum I.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2