UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN. De „Chicago Daily Tribune", U.S.A. van 24 Januari 1941 richt zich tot de Amerikaansche oorlogsleveranciers, die met hun wapen zendingen naar Sovjet-Rusland schatten geld hopen te verdienen, doch vergeten, dat zij daarmede alleen maar Stalin „beschermen", die zijn bommen voor de wereldrevolutie voorbereidt. „Zoo werkt men den „grootsten wereldbedrieger" in de hand", luidt het op schrift der teekening. (C.N.F./G.F.L. Pax) Geen sigarettenkaart voor vrouwen; versnaperingskaar- ten alleen voor kinderen beneden 14 jaar; aanvraag formulieren brandstoffen. De plaatselijke distributiediensten zullen op nader te' bepalen tijdstippen van 28 Maart tot en met 17 April 1943 tegen over legging van de distributiestamkaart en tegen in ontvangst neming van een bon van net inlegvel, bonkaarten „voedingsmiddelen 5e periode 1943", alsmede nieuwe klantenkaar ten voor groente uitreiken. Aardappelbon nen komen tnans weer op de bonkaarten voor voedingsmiddelen voor. Er wordt wederom onderscheid gemaakt tusschen stad- en landkaarten. Tabaks-, en versnaperingénkaarten. Voorts worden tegelijk met de boven genoemde kaarten nieuwe tabaks- en versnaperingenkaarten uitgereikt. Men kan niet kiezen tusschen een tabaks- kaart en een versnaperingenkaart. Uit gereikt worden: aan kinderen beneden den leeftijd van 14 jaar een versnape ringenkaart; aan mannelijke personen van 18 jaar en ouder een .tabakskaart Alle overige verbruikers ontvangen noch een tabakskaart noch een sigaret tenkaart, noch een versnaperingenkaart. Kaarten voor kindervoeding. Verder worden aan kinderen beneden den leeltijd van vier jaar naast de bonkaart voor voedingsmiddelen, kaarten voor kindervoe ding uitgereikt. Kinderen, geboren na 17 April 1941, ontvangen één bonkaart R215. Kinderen, geboren tusschen 17 April 1939 en 18 April 1941 ontvangen een bonkaart R115. Aanvraag voor brandstoffenkaart. Tenslotte zullen de diensten aanvraagfor mulieren voor een brandstoffenkaart uit reiken aan hen, die de aanduiding „hoofd" op hun distributiestamkaart hebben. Deze aanvraagformulieren moeten bij het afhalen der bonkaarten voor de 6e periode worden ingediend, terwijl dan tevens de oude „DV" kaart voor brandstoffen met de bonnen 11BV 12BV, 13BV en 14BV moet worden inge leverd Men kan zijn kaarten uitsluitend afhalen bij den distributiedienst der gemeente, waar men in het bevolkingsregister is opgenomen. Een uitzondering wordt gemaakt voor schip pers, woonwagenbewoners, (indien zij zijn opgenomen in het centraal bevolkingsregis ter), gedetacheerde marechaussee's, de vaste bevolking van kostscholen e.d. en voor hen, die ten gevolge van oorlogsomstandigheden tijde!ijl? elders verblijven. Bij de uitreiking van de kaarten wordt die bon van het inlegvel verwijderd, waar van het nummer overeenstemt met het num mer der uitgereikte bonkaart voor voedings middelen. Bij de uitreiking van de bonkaart voor voedingsmiddelen en de klantenkaart voor groente, wordt het vakje S5 van de stamkaart af gekruist. Bij uitreiking van een tabaks, of versnaperingenkaart wordt het vakje S9 voorzien van onderscheidenlijk de letter X of Z. Bij uitreiking van de kaarten voor kindervoeding wordt 't vakje S6 afgekruist. Bij het in ontvangst nemen der kaarten ga mén na. of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, inderdaad heeft ontvangen: latere reclames worden niet in behandeling genomen. Binnenkort rund vet op boterbon 13. Op de bonnen „Boter 13 a" en „Boter 13 b" van de bonkaart voor voedingsmiddelen, welke geldig zijn van Maandag 5 tot.en met Vrijdag 16 April 1943, zal desgewenscht rund- vet verkrijgbaar zijn, en wel per „a"-bon of per tweetal „b"-bonnen 200 gram. Men dient de bonnen daartoe bij den slager in te leveren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs, van Woensdag 24 tot en met Zaterdag 27 Maart. Zij, die in deze periode bon 13 niet bij hun slager hebben ingeleverd, kunnen daarop geen rundvet betrekken, doch uitsluitend de artikelen, die later op dezen hpn worden verkrijgbaar gesteld. Met de aflevering van het rundvet mag eerst op Maandag 5 April een aanvang worden gemaakt. IDE AFLEVERING VAN MARGARINE EN BAK- EN BRAADVET. De aflevering van margarine en bak- en braadvet op de bonnen „boter 10", welke bij de winkeliers zijn ingeleverd, zal van Woensdag 24 Maart tot en met Zondag 4 April 1943 plaats vinden. Zooals bekend., zal voor de helft der ingeleverde bonnen margarine en voor de andere.helft bak- en braadvet worden afgeleverd. Een hoeksteen. Schouder aan schouder met de verbonden Europeesche legers leggen wij thans reeds aan het Oostfront de grondslagen' van het Europa der kameraadschap. Een hoeksteen van het nieuwe Europa, hard als staal, ge beiteld door mannen die hun idealisme, ge boren uit hun afkomst, plaatsen tegenover het, den behoorlijken mensch onwaardige, bolsjewisme. Behoud van eigen aard en tra dities worden hier gesteld tegenover de ver nietiging van cultuur, beschaving en schep pingskracht. Helpt ook gij mee en begint met te storten op giro 432100 Verzorgingsfonds van 4 het Vrüwilligers-Legioen Nederland. NIEUWE BURGEMEESTERS. De Commissaris-generaal voor bestuur en Justitie heeft den employe W. Udema te Groningen benoemd R)t burgemeester van Zuidwolde, en den koopman M. C. van der Weele tot burgemeester van St. Annaland. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haarlem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Bulte*land> J. C van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten. H.stede (afw.). Stad en Reportage, J A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van .Ommen, Heemstede. KORT NIEUWS. De Britsche minister voor Indië Amery, heeft in een rede verklaard, dat Indië> anderhalf miilioen vrijwilli gers heeft geleverd en thans basis voor de leveranties aan China is. Volgens een te Bombay uitgegeven communiqué heeft mevrbuw Gandhi, die met haar man te Poona is geïn terneerd, -in den loop van deze week hartaanvallen ge had. Men vreest nieuwe aanvallen, daar haaf bloed druk zeer hoog is. Omtrent de vor ming van een nieu we overgangsregee- ring in Libanon door de Gaullisten wordt uit Beiroet gemeld, dat de pre sident der republiek Nakkasj, is afge treden. Het bestuur is overgenomen door den nieuwen president Katep. Twintig geïnter neerde leden van het Iersche Repu- blikeinsche leger zijn uit de gevan genis van London derry ontsnapt en hebben de grens naar Eire over schreden. De leider van de Fransche volkspar tij Doriot heeft ir een massavergade ring te Parijs een rede gehouden, waarin hij afscheid nam van de leden zijner partij, daar hij weer naar het Oostelijk front te rugkeert. Meisje vermoord in Den Haag. Moordenkar kende haar slechts enkele uren. Een 15-jarige jongen, die Zondagavond om streeks haltnegen langs den spoordijk en het viaduct bij den Viaductweg in Den Haag liep, zag in een landje aan den Winterweg iets, dat hem verdacht voorkwam. De jongen ging daarom zijn vader waarschuwen. Déze, die luchtbeschermingsman is, nam een buurman mede en ging met den jongen naar de aan gegeven plaats. In een kuil bevonden zich twee figuren. De een was een meisje van, naar schatting om streeks 20 jaar en de ander een jongeman. Deze zei, dat het meisje onwel was geworden en vroeg om even een dokter te gaan halen. De buurman, die een lucifer aanstak, zag, dat het meisje dood ,^of bewusteloos was en hij besloot de politie te waarschuwen. Een der rechercheurs ontdekte, dat de jongeman een klein wondje bij den neus' had en maakte hem hierop attent. Het jongmensch antwoordde, dat hij bij de hulpverleening over het meisje gestruikeld was en toen zijn neus aan een steen had verwond. Aangezien dit niet erg geloofwaardig klonk, is hij mee genomen en na een verhoor van anderhalf uur bekende hij, het meisje met een shawl te hebben gedood. Omtrent het motief kon hij niets zeggen. Hij had het meisje kort te voren leeren kennen in een ijssalon en had voor 's avonds een afspraak met haar gemaakt. Den naam van het slachtoffer kende hij niet eens. CREMATIE DR. S. BAART DE LA FAILLE Te Westerveld is Maandagmiddag het stoffelijk overschot van dr. S. Baart de la Faille uit Den Haag, emeritus-predikant der Ned. Herv. Gemeente te Londen, ver- ascht, in tegenwoordigdheid van eenige oud-collgga's en een aantal vrienden, die tijdens het verblijf van den overledene in Londen zijn geweest. In de aula zeide prof. dr. J. M. Baart de la Faille uit Utrecht, de oudste broer, dat de overledene zijn naasten ruimschoots heeft gegëven uit zijn nobel en liefderijk hart. Daardoor ontving hij van velen erkenning. Nu zijn rijke volle leven, evenals dat van zijn echtgenoote, afgesneden is, zullen talloozen met dank baarheid terugdenken aan het moedige echtpaar, dat in verschillende parochies in ons land en in Londen werkte. Moge zijn werk vruchten afwerpen. De heer H. Mid delburg uit Amersfoort vestigde de aan dacht op het werk, dat dr. Baart de la Faille in Londen verricht heeft. Die arbeid was veelomvattend en spr. hééft behoefte namens den kring, die daar gewoond heb ben, erkentelijkheid uit te spreken. Vele jongelui in opleiding 'heeft hij gesteund en een beroep was nooit tevergcefseh. Onder zang en orgelspel uit de Pfingst- cantate van Bach daalde de kist, waarna prof. dr. Baart de la Faille dank zegde voor de blijken van deelneming. RUIM 73 MILLE VOOR ONS VOLK. In de vorige week heeft het Nederland- sche volk een bedrag van niet minder dan f 75.218.25 bijeengebracht vpor minderbe deelde volksgénooten. Deze mooie som, die is samengesteld uit bedragen van enkele centen tot tienduizend gulden geeft goeden moed voor de laatste groote collecte van winterhulp, die Zaterdag en Maandag 27 en 29 dezer in het geheele land gehouden wordt. Voor hen die de voorkeur geven aan gireeren, zij nog vermeld, dat het giro nummer van Winterhulp is 5553. „Kabale und Liebe" „Kabale und Liebe" mag alleen hierom al een zonderling spel van Schiller genoemd worden, omdat net een burgerlijk treurspel is. Voor een oogenblik nam de toen nog jeugdige revolutionair afscheid van de ro mantische historie, om, naar het voorbeeld van zijn ouderen tijdgenoot Lessing, plotse ling de wonden in eigen tijd en eigen milieu te zoeken. De fabel van „Kabale und Liebe" de liefde van het volkskind Luise en den presidentszoon Ferdinand, vele malen, o.i., ten onrechte, vergeleken met de liefde van Romeo en "Julia, vindt haar achtergrond in het hofleven van Schillers eigen tijd. Men kan dit treurspel zelfs beschouwen als een wraakneming op den wreeden tyrannieken hertog Karl Ëugen van Wurtemberg, die den dichter, toen militair arts, allen letterkun digen arbeid verbood en hem aldus dwong tot desertie. Er is veel, al te veel onstuimigheid in dit drama, dat ons daarom alleen al niet bur gerlijk voorkomt. De achttienjarige Luise is van top tot teen een romanfiguur uit de verre dagen der sentimentaliteit en Ferdi nand komt ons voor als een heethoofdige dwaas, wiens dood en die van zijn geliefde aan het slot volkomen pathetisch is. Daar tegenover staat, dat de jonge Schiller de „Kabale", de intriges der sluwe en geweten- looze hovelingen, uiterst raak heeft gezien en geteekend. Hoe fijntjes staan niet figu ren als de president Von Walter, die door een'moord zijn zetel heeft bemachtigd en zijn satelliet Wurm, voor ons In de voorstelling, .welke het Deutsche Theater, onder regie van dr Hannes Razum hier gisteren gegeven heeft, kwam dit voor en tegen zeer duidelijk tot zijn recht. Wolf gang Stumpf en Marie-Lnisé Holtz hadden kennelijk moeite, de broze sentimentaliteit van de idylle in toom te houden. Vooral de eerste slaagde er niét altijd in, waardoor Ferdinand een drieste, onverantwoorde dol kop bleef. Zijn spel detoneerde beslist met het ingehouden en vrij realistische van Hans Gerlach en Hilde Kneip, de eenvoudige mu ziekleeraar en zijn vrouw. De- tafereelen aan het met willekeur en wreedheid bestuurde hof brachten veel kleurigs en pittigs. Van den schurkachtigen Von Walter gaf Willy Eszmann een voortref felijke creatie, welke prachtig werd aange vuld door den Wurm van Wolfgang Golisch en den verwijfden, sluwen hofmaarschalk Von Kalb, die Michael Arco te zien gaf. Josy Holsten verraste met een lyrisch knappe uitbeelding van de sentimenteele courtisane Lady Milford. In het kader van deze regie konden wij de fraaie tooneelaank leeding van Ernst Rufer ten zeerste bewonderen. M. SYBR. KOOPS. VIJF EN TWINTIG JAAR BIJ DE RIJKSBELASTINGEN. Op 1 April a s. hoopt de heer M. de Boer, van Nesstraat 52, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Rijksbelas tingen. Het zal den geachten jubilaris dien dag zeker niet aan welgemeende blijken van belangstel ling'ontbreken. 40 JAAR IN GEMEENTEDIENST. Op 30 Maart a.s. hoopt de heer H. Snoeks, Vol tastraat 4, comities bij den Gemeentelijken Ge neeskundigen- en Gezondheidsdienst te Haarlem, den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaren in dienst der gemeente Haarlem kwam. Zon en Maan. 24 Maart: zon op 6.36, onder 18.58 uur maan onder 8.02, op 22.02 uur 25 Maart: zon op 6.34, onder 19.00 uur maan onder 8.28, op 23.15 uur DE HEER A. O. VAN KERKWIJK 70 JAAR Heden, 23 Maart, viert de heer A. O. van Kerkwijk zijn 70sten verjaardag in Doorn, waar hij zich sinds 1941 gevestigd heeft. De heer Kerkwijk is oud-directeur van het nationaal kabinet van munten, penningen en gesneden steenen te 's Gra- vephage en thans nog conservator van Teyler's penningen-kabinet te Haarlem. Aan het kabinet te Den Haag is hij van 1892 tot 1935 werkzaam geweest en daar van de laatste kwart eeuw bijna, sinds 1 April 1911, als directeur.. DE HEER A. BERENDES NAAR ZWOLLE Bij beschikking van den Secretaris-gene raal van het departement van Waterstaat is de commies in vasten dienst bij de rijks verkeersinspectie te Haarlem, de heer A. Berendes. met ingang van 22 Maart be vorderd tot adjunct-rijksinspecteur van het verkeer, ter standplaats Zwolle. De heer Berendes wqs tot dusver in den kring Kennemerland-Züid der N.S.B. leider van de propaganda. BOETEN WEGENS ONDERWICHT. Tijdens de groote controle op de na leving van de prijsvoorschriften welke kort voor Kerstmis 1942 bij den Haarlem- schen -winkelstand werd uitgeoefend, zijn verschillende gevallen van onderwicht bij suiker geconstateerd. Door het berekenen van den kiloprijs voor een 2060 gram kleinere hoeveelheid ontstond een prijs- overtreding. Een viertal kruideniers is hiervoor door den Amsterdamschen inspecteur voor de Prijsbeheerschii^ veroordeeld: A. J. Ro- sekrans, Jansstraat 15 f 200 boete, P. Th. Duineveld, Nassaulaan 46, f 200 boete, P. Th Meiland, Amsterdamsohestraat 49 f 100 boete, C. A. Zwanenburg, Santpoorterstraat 54 f 75 boete. De beide laatste overtreders waren ook nog met enkele artikelen te duur. De slager Q. Schouten, Kleine Houtweg 1 is wegens het vragen van te hooge prijzen voor zijn vleesch met f 400 beboet. PROF. G. WISSE 70 JAAR. Woensdag 24 Maart zal prof. G. Wisse te Driebergen, de bekende tijdredenaar, zijn 70en verjaardag vieren. PREMIERE VAN: „WAAR IS MIJN J DOCHTER?" In" den Princesse-scfiouwbuyg te Den flaag heeft het Residentie-tooneel Zaterdagmiddag de eerste voorstelling gegeven van: „Waar is mijn dochter?" een blijspel in vijf bedrij ven door Ank van der Moer, onder regie van Bets Rarvucci-Beckmann. Het was begrijpelijk, dat men vol belang stelling was voor het eerste product van Ank van der Moer als toöneelschrijfster. Nadat men haar zoovele malen bewonderd heeft als begaafd actrice in een groote verschei denheid van rollen, heeft zij zich thans eens klaps ontpopt als een schrijfster van talent, die in staat is geweest ons tooneel te ver rijken met een aantrekkelijke schildering uit het hedendaagsche leven, die bij de eerste voorstelling reeds tot een groot succes is ge worden. Een blijspel is het met een tragischen achtergrond en daardoor vaak ook zeer ern stig van toon, vanwege het behandelde thema der moeiHjkheden waarvoor een 18-jarige dochter van gescheiden ouders kan komen te staan. De schrijfster vertolkte zelf de rol van haar hoofdpersoon. AQUARIUM-VER. „DE NATUUR". Zondagmorgen hield de voorzitter der Haar- lemsche Aquarium-vereeniging een causerie over „Straling". Nadat eenige huishoudelijke onderwerpen be handeld waren begon de voorzitter, de heer Schutte te Bloemendaal zijn interessante uiteen zetting over de verschillende soorten van stra len die ons thans bekend zijn en de krachten daarvan zoover die ons bekend zijn. Hiertoe behandelde hij, beginnende met de stralen met de minste frequentie tot de pas kort geleden ontdekte stralen met de zeer hooge fre quentie, n.l. Radio-electrische, ïnfra-roo|de stra len, ons licht, Ultra-violette, Holweck, Röntgen stralen, Radio-aetlef gesteente en Kpsmische stralen. Vooral over deze laatste weidde hij uit met het oog op de vele nieuwe perspectieven die deze kunnen bieden, vooral daar reeds gebleken is dat de instincten van het dier hiermede ver band houden. Dit alles werd. op een vlotte en geestige wijze uiteengezet. De leden stelden het op hoogen prijs op deze populair-wetenschappelijke wijze iets van dit ondoorgrondelijke gehoord te hebben. Voetbal. RotterdamHaarlem. Samenstelling der ploegen. In het kader van den Technischen dag wordt Zondag a.s. op het terrein van Sparta de stedenwedstrijd RotterdamHaarlem ge speeld. Het Haarlemsch elftal is fels volgt samengesteld: doel: Kraak (Stormvogels); achter: Onland (H.B.C!) en Verhappen (Haar lem); midden: Van Gooi (Haarlem), de Vries (V.S.V.) en Odenthal (E.D.O.); voor: Spek (E.D.O.), Biesbrouck (R.C.H.), Schoorl (Storm vogels), Balvers (V.S.V.) en Sterk (V.S.V.) Het Rotterdamsch elftal is aldus samenge steld: doel: Pil (Sparta); achter: Janse (Her mes) en Van der Heide (Feijenoord); midden: Den Engelsman (Sparta), Kuppen (Feijenoord), Van Buitenen (Hermes); voor: Lengkeek (Hermes), Wilkes (Xerxes), Domméring (Spar ta), Stolk (Hermes), Borrani (Hermes). In vallers zijn Vlietstra (Feijenoord), Den Hartog (Sparta) en Poulus (Hermes). H. B. C.—DERDE EN VIERDE KLASSERS. Het elftal der derde en vierde klassers uit Haarlem en omgeving, dat Zondag a.s. den strijd aanbindt tegen H. B. C. op het terrein aan den Heerenweg te Heemstede, is als volgt samengesteld: doel: Metten (T.IJ.B.B.); achter Van Zijl (H.F.C.) en Huneker (T.IJ.B.B.); mid den Dekker (D.I.O.), Gerrits (Zandvoort- meeuwen) en Kuiper (Onze Gezellen); voor: Munk (D.I.O.), De Nijs (H.F.C.), Schuiten (Zandvoortmeeuwen), N. N. en Koster (Rip- perda). KARL GALL GESNEUVELD. Bij de zware gevechten aan het Oostfront !s 27 Februari j.l. gesneuveld Getreiter Karl Gall uit Weenen. Gall stond als vleugel speler vele malen in het Oostenrijksche natio nale elftal opgesneld. In het Wunderteam deed hij van zich spreken in een ontmoeting tegen Engeland.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2