PRODENT HET BUITENLAND. AGENDA. Uitvaar! mgr. A. F. Diepen. Vergiftigingsdrama te Velddriel berecht. DISTRIBUTIEBONNEN RADIO-PROGRAMMA. zorgi voor Uw gezondheid v. d. L. Na het Duitsche tegenoffensief, dat de twee omsingelingsbewegmgen van de bolsjewisten (de pogingen om aen Dnjepi te berei&en en achter de Mioes-stelimg te komen) door aan vanen in flank en rug ver ijdelde is sedert 2U Februari net roode leger langzamerhand tot staan gebracht. De Duit sche Denélnen spreken thans ondubbelzin nig over consolidatie van de frontlijn. De A.N.P.- correspondent te Berlijn voegt hier aan toe, dat op het oogenblik groote her groepeeringen van Duusche troepen plaats vinoen. Het ligt dan ook voor de hand, dat zoodra de terreingesteldheid het wederom toelaat, zeer vérstrekkende operaties kun nen worden verwacht. De tijd van het vaak aangekondiged voor- jaarsoiiensiei is niet ver meer. Bij het be palen van dit offensief is ongetwijfeld reke ning gehouden met den gang van zaken rondom de Europeesche „vesting", en in het bijzonder in het gebied van de Middelland- scne Zee. Te Palermo werden Maandag 38 menscnen gedood bij een van de luchtaan vallen, waardoor Zuid-ltalië en Sicilië reeds ettelijke weken wórden geteisterd .Het doel is blijkbaar Rommel's ravitailleering afbreuk te doen, terwijl hij en Von Arnim door de bezetting \^n Tunis den tegenstander de beheeiscning van de Middeiiandschöv Zee verhinderen. Bij de bescherming der be langrijke ravitanleering spelen de zeestrijd krachten der As een groote rol. Groot-admi raal Dönitz heeft besprekingen met de Ita- liaansche maritieme leiding gehad. Inmid dels is het groote Britsch-Amerikaansche offensief begonnen, waarbij het le en 8e Britsche en het 5e Amerikaansche leger in den strijd worden geworpeit, versterkt met Transche dissidenten. Deze numerieke over macht heeft twee groote nadeelen: haar ver bindingslijnen zijn veel langer dan die van de As en uiterst kwetsbaar en de Amerika nen missen iedere oorlogservaring, hetgeen onlangs bleek bij hun op zich zelf staande ondernomen poging. Interessant is, dat niet alle be schikbare Amerikaansche divisies aan of achter het Tunesische front zijn samenge trokken. Vijf divisies bleven achter in Fransch Marokko, dat aan Spaansch Ma rokko grenst. Een bericht uit Tanger maakt melding van 't Spsfensche plan om Spaansch Marokko met hand en tand te verdedigen, zoo dit mocht worden aangevallen. Inmid dels hebben de Amerikanen de grenswacht van de Franschen overgenomen. Misschien is hier sprake van militairen druk met poli tieke bedoelingen. wellicht zijn het koel bloedige toebereidselen tot de verovering van Spaansche Marokko, zoodra de andere continentaal-Europeesche stelling Tunis „geliquideerd" zou zijn. Uit Stalins woorden bij de herdenking van het 25-jarig bestaan van het Roode leger, de afwezigheid der Sovjet-Russen op de confe rentie te Casablanca, en de Russisch-Pool- sehe „grenstwist" blijkt steeds duidelijker, dat Moskou den oorlog voor zichzelf en ter- wille van niemand anders voert. De kwestie van een tweede front werd dan' ook aan Anglo-Amerikaanschen kant plotseling veel actueeler, toen het een oogenblik scheen, alsof de Sovjet-Unie in staat was alléén de Duitsche weermacht terug te dringen. Het scheppen van een tweede front immers zou voor Groot-Brittannië- en Amerika de ver houding tot Stalin veel minder moeilijk ma ken in het geval eener bolsjewistische over winning in Europa. Het is niet onmogelijk, dat deze overweging thans zijn uitwerking heeft in Tunis, waar het voortbestaan van de Duitsch-Italiaansche stelling voor de Anglo-Amerikanen altijd nog wel eenige voordeel en bood, b.v. het feit, dat zij blijvend divisies aan het vasteland onttrekt en dat de ravitailleering apart voor haar gereser veerd blijvende arbeidskrachten en transport middelen vereischt. Dat de Anglo-Amerikanen blijkbaar se rieuze plannen met Zuid-Europa hebben, valt, tenzij hier van een misleidingsmanoeu vre sprake is, af te leiden uit de verplaat sing der Grieksche emigranten-regeering met den Koning in haar midden, van Lon den naar Cair-j. Een Anglo-Amerikaansche anvat in Zuid-Oost Europa zou dan bij wel slagen wellicht moeten dienen om met den Zuidelijken vleugel der Sovjets samen de Oekraïne in een tang te nemen en zoo Euro pa s voornaamste landbouwgebied af te schei den. Bij het bestaan van dergelijke plannen valt het met te verwonderen, dat Churchill belang stelde :n Turkije. De opmerkelijke rede, onlangs door den Turkschen premier Zaradzjogloe gehouden, was waarschijnlijk het gevolg van druk van Engeland. Tot nu toe heeft Turkije zijn neutraliteit door soepele diplomatie weten te bewaren en te Berlijn herinnert men dan ook met vertrou wen aan het vriendschapsverdrag met An kara, met volledig begrip voor de situatie waarin Turkije zich bevindt. Niettemin ver liest het door den Führer gesproken woord ©p den Heldengedenkdag over de neutralen niets aan beteekenis: In zulk een tijd kunnen ©p den duur slechts volken met een duide lijke houding bestaan. Overigens is dit een geheel ander geluid, can Churchill in zijn rede op denzelfden dag KORT NIEUWS. De Egyptische minister van han del heeft verklaard dat zijn regeering een handelsover eenkomst met de Sovjet-Unie over weegt. Als gevolg van luchtaanvallen zijn in Groot-Brittannië in de maand Maart 252 perso nen gedood én 347 gewond. De Secretaris generaal van het departement van financiën heeft besloten, dat over uitkeeringen tij dens ziekte, welke een eigen risico dragende werkge ver aan zijn werknemers uit- betaalt, geen yer- eveningsheffing behoeft te worden afgedragen. Woensdag 24 Maart: Luxor: De gouden stad" 18 jaar) 1.30, 3.45 en 6 uur. Frans Hals: „Brieven aan een onbekende", (alle leeftijden), 2 30 en uuh -Remtpndt: ,Rigoletto" (18 jaar), 1.30, 3.45 en 6 uur. Palace: „Autobandieten" (14 jaar) 1.30, 3.45 en 6 u. Maviac: „Ver dachte ontkent" (18 jaar) 2.30 en 6.30 uur. Donderdag 25 Maart: Bioscopen, middag'- en avondvoorstellingen. Hoofdredacteur: J. v. Baudewyns, Haarlem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad' F c Derks, Haarlem Chef van Dienst en Binnen land: s. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A O vermeer, Heemstede. Buitenland: J. C van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten, H.stede (afw.). Stad en Reportage, J. A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. Artikel Aardappelen Door een Britschen tcrreuraanval op een Nederlandsche stad in het Zuidwesten werd een groot aantal gezinnen dakloos ge maakt. De Nederlandsche Volksdienst greep onmiddellijk in en verdeelde warm eten onder de getroffenen. (C.N.F./Kierdorff Pax c) liet hooren, inzake de kleine staten. Hij zei- ce: het schijnt uiterst zorgvuldige overwe ging waard te zijn, dat zijde aan zijde met ce groote mogendheden een aantal groepen van staten moet bestaan, welke door eigen gekozen vertegenwoordigers hun meening tot uitdrukking bengen. Gezant dr. Schmidt merkte hierover gisteren op de persconfe rentie te Berlijn op: „Uit Engeland gezien bezegelt Churchill daarmede het lot van de kleine Europeesche staten, want hij geeit het tot dusver verkondigde beginsel van rechtsgelijkheid van alle Europeesche staten en volken op en erkent nog slechts groote mogendheden en kleine staten, waarbij de laatste tot de eerste in een verhouding staan als een bataillon tot een legerkorps Het valt niet moeilijk te zien tot weht „legerkorps" Turkije, maat ook Finland, de Baltische staten, de Donaulanden en de Balkanstaten zouden behooren. In het alge meen kan men zich niet aan den indruk onttrekkeh, dat de Sovjet-Unie die im mers slechts de bolsjewiseering van geheel Europa beoogt uitsluitend voor een tweede front en de leveranties van zijn bondgenooten die haar nader tot dat doel moeten brengen, belangstelling heeft, terwijl Engeland omgekeerd zijn betrekkingen met Moskou precieuzer behandelt. Voor Engeland beteekent de Sovjet-Unie meer dan voor de V. S. Ook in andere kwes ties is een verschil in standpunt tusschen Londen en Washington, b.v. wat Britsch- Indïë, het plan der regionale raden na den oorlog en de tegenstelling De Gaulle-Giraud betneft.' Het bezoek van Eden aan Washington lag dan ook in de lijn der dingen. Een feit is er echter, dat Amerika en Engeland in meer letterlijken zin scheidt: de duikbootoorlog, die vooral in de Engelsche levensmiddelenpositie wordt gevoeld. De grootste duikbootoverwinning van dezen oorlog, op 21 Maart bekend gemaakt (32 schepen met 402.000 brt.) heeft het effect daarvan bij 't Duitsche volk en daarbuiten nog eens onderstreept. Op dit oorlogsterrein komt Japan zijn bondgenooten belangrijk te hulp. Hef houdt een groote zeemacht der Geallieerden ge bonden aan den anderen kant van de aard bol, waar in het uitgestrekte oorlogsgebied vooral twee sectoren in de belangstelling staan: het front tegen Australië en dat tegen Br.-Indië. Volgens receente médedeelingen uit Australië verwacht men daar een nieuw Japansch offensief, daar op de Japansche steunpunten in de omgeving verhoogde acti viteit wordt waargenomen. Door voorloopig plaatselijke gevechtshandelingen in Noord - Burma is Japan er voorts in geslaagd de z.g. tweede weg van Br. Indië naar Tsjoenking- China af te snijden. Mevr. Tsjiang Kai-sjek heeft tijdens haar verblijf in de Vereenigde Staten verklaard, dat dé regeering van den maarschalk niet ongaarne de Sovjet-Unie als bondgenoot zou begroeten. In de St. Jans-basiliek te Den Bosch is fisteeen de pontificale uitvaart van mgr. A. Diepen, de vierde bisschop van 's-Her- togenbosch na het herstel der kerkelijke hiërarchie, gehouden. Behalve de aartsbisschop en de bisschop pen van Roermond, Breda en Haarlem, wa len véle andere geestelijke autoriteiten -aan- wezjg. Onder de wereldlijke autoriteiten bevon den zich o.a. de Commissaris der provincie Noord-Brabant, jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel en zijn ambtsgenoot uit de provincie Gelderland, mr. S. Baron van Heemstra. De Requiemmis werd opgedragen door mgr. W. Mutsaerts, den nieuwen bisschop van 's-Hertogenbosch. Een korte lijkrede werd uitgesproken door den deken van 's-Hertogenbosch, mgr. J. L. Brekelmans, die uit het Boek der Spreuken tot tekst had gekozen: „Kracht en waar digheid sierden hem als een kleed". Uitvoe rig schetste mgr. Brekelmans de figuur van den overleden bisschop en memoreerde zijn groote verdiensten voor het bisdom. Op het kerkhof te Orthen ^ond hierna de bijzetting in den priestergrafkelder plaats. PRIJZEN VAN BAK- EN BRAADVET. Het bak- en braadvet, dat geen merk draagt, mag aan den consument worden verkocht tegen ten hoogste f 0.25 per pakje van 200 gram, terwijl de prijs van de merkvetten niet meer mag bedragen dan I 0.28 per pakje van 200 gram. Twaalf jaar geëischt tegen vrouw, die haar man *ftr'giftigde. De Arnhemsche rechtbank heeft zich bezig gehouden met het vergiftigingsdrama, dat zich in Augustus 1941 ln het Betuwsche dorpje Velddriel afspeelde en waarbij de 43-jarige vrouw G. van H.P. haar 45-jarigen echtge noot A. van H. door middel van vergiftigde pannekoeken om het leven bracht. In dit drama speelde een buurman mede een groote rol. Eerst stond de vrouw -terecht. Uiterlijk onbewogen legde zij een volledige bekentenis af. Zij vermeldde hoe zij al bij het leven van haar than een verhouding had aangeknoopt met den overbuurman, den 39-jarigen weduw naar H. V., in wiens huishouding zij vaak de helpende hand bood. V. wilde met haar trou wen en toen ontstond het voornemen om Van H. uit den weg te ruimen. Voordat de vrouw overgehaald werd. om de vergiftigde pannekoeken te maken en aan haar man te eten te geven, had V. al een aanslag op Van H. beraamd. De buurman wist n.l. dat Van H. voor een economisch delict terecht m,oest staan en toen de vrouw hem had ver teld, dat haar man tegen de térechtzetting opzag, deed hij het idee aan de hand om een zelfmoord te ensccneererD Met een mes zou de vrouw haar echtgenoot tijdens den nacht moeten dooden. „Ik durfde dat echter niet, edelachtbare", zoo vertelde de vrouw aan den president. Op een dag in Augustus 1941 had V. in de krant gelezen dat een bakker in Bakel bij vergis sing een pakje calciumarsenaat in het brood had gebakken, tengevolge waarvan de ver bruikers ziek waren geworden. Toen rijpte het plan om Van H. ©p deze wijze te dooden. Eenige dagen voor den moord heeft V. het calciumarsenaat bij den Boerenbond laten halen en aan de vrouw gegeven. Zij bakje dit vergif in 8 pannekoeken, die haar man op zijn brooif mee nam naar zijn werk te Eindhoven, met het doodelijke gevolg. Aanvankelijk heeft zij den buurman willen sparen, doch later nam zij het besluit de vol ledige waarheid aan de justitie te vertellen De officier van justitie eischte wegens moord tegen de vrouw 12 jaar< gevangenis straf. Hij verklaarde niet de maximum straf, levenslang te willen eischen, omdat een ander deze vrouw mede in het ongeluk heeft gestort. Hierna had de buurman, de 39-jarige H. V.. die beschuldigd wordt van uitlokking tot moord, subsidiair tot doodslag, zich te vér- antwoorden. „Ik ben volstrekt onschuldig", verklaarde hij met nadruk. Ook ontkende hij hardnekkig vóór den dood van H. een verhouding te heb ben gehad. Evenmin gaf hij toe, dat hij aan de vrouw calcium-arsenaat zou hebben gegeven. Voorts loochende hij de bewering, dat hij in de krant gelezen had, dat—een bakker zich vergist had door calcium-arsenaat in het brood te bakken en dat de vergiftigingsver schijnselen, welke zich bij de eters van dat brood voordeden, hem op het plan hadden gebracht om Van H. te laten vergiftigen. Verdachte verhaalde, dat hij niet bijzonder gesteld was geweest op de vrouw. Vervolgens werd de vrouw als getuige gé hoord. Zij hield vol, dat zij een verhouding had met V., waarvan haar overleden man niets had gemerkt. Meer dan eens had V. voorgesteld, haar man van het leven te be- rooven. Er waren reeds rjjigen gekocht want het huwelijk zou vóór den winter 1942'43 worden gesloten. De psychiator dr. Schnitzler concludeerde dat de vrouw den moord gepleegd heeft, daar zij geheel onder den invloed van den buur man stond. De zitting werd hierna verdaagd. DE MOORD IN DEN HAAG. Omtrent den moord, welke Zondagavond.op eert- landje aan den Winterweg té Den Haag door een 21-jarigen jongeman op een mdTsje werd gepleegd, vernemen wij, dat de identi teit van het slachtoffer thans is vastgesteld. Het is de 17-jarige B. de V., die in Den Haag woonachtig was. VIERKAMP De Haarlemsche H.V.G.B. organiseert één uur in Stoop's Zwemmen. VAN H.V.G.B. zwem- en poloclub Zondagmidddag om Bad een vierkamp H.V.G.B. komt dien middag uit tegen sterke vertegenwoordigende ploegen van de zwem- vereenigingen „Aegir (Eindhoven); D. A. W. (Alkmaar) en „Merwede" (Dordrecht). Het programma vermeldt persoonlijke wedstrijden voor meisjes en jongens, dames en heeren; estafettes 3 x-50 M. wisselslag Bon 13A 13B Appelen 2-12, 3-12, 4-12 Beschuit 13 Bloem 530 tm. 533 Boter 09 Brandstoffen 09, 10 BV 01 tm. 06 KF 13A Brood Cacao Chocolade Sigaretten Eenh.zeep Eieren Gort Havermout Jam Kaas 527 Koffiesurr. Margarine 5-13, Melk 13. 13B 4-18 13 13A 13 R, S 490, 514 2-09 3-10 522 523 4-17 521 529 5?* 09 10 14, 15 4-15 524 tm Peulvruchten Petroleum 05 11, 29 10 4-16 N 13 A 3-11 520 14, 15 13A R. S 14. 15 525 13A 13B 4-13, M-13 M-15, M-17 Waschpoeder R. S 491. 515 Rundvet Ryst Scheerzeep Sigaren Sinaasappelen Suiker Suikerwerk Tabak Toiletzeep Taptemelk Vermicelli Vleesch 13. Kaart Aard. Aard. Reserve Besch. Algem. Boter Brandst. Brandst. Brood Brood Reserve Versn. Tabak: Sig. Eenh.z. Algem. Reserve Reserve Algem. Algem. Reserve Algem. Algem. Algem. Boter Boter - Melk Reserve Algem. Petrol. Petrol-verl. Boter Reserve Text (m.). Tabak Reserve Algem. /ersn. Tabak Toiletz. Taptemelk Algem. Vleesch Vleesch Reserve Reserve Waschpoed. Algem. Hoev. tm. 2 kg. 27 Mrt. 1 kg. 27 Mrt. i kg. 17 Apr. 70 gr. 27 Mrt. 1 rants. 17 Apr. 250 gr. 4 Apr. 1 eenh 1 eenh. 400 gr. 50 gr. 150 gr 100 gr. 20 st.. 20 st. 1 rants. 1 rants. 2 st. 1 st. 250 gr. 250 gr. 250 gr 500 gr 100 gr 250 gr 250 gr. 125 gr. 1lit. 5\i lit.. 250 gr. 1 lit. 1 lit 125 gr. 250 gr. 45 gr. 5 St. 850 gr. 1 kg 100 gr. 25 gr. 1 rants. 1lit. 100 gr 100 gr 25 gi. 125 gr. 250 gr. I rants. 1 rants. 30 Apr. 30 Apr. 27 Mrt. 27 Mrt. 17 Apr. 17 Apr. 27 Mrt. 27 Mrt. 31 Mrt. 31 Mrt. 3 Apr. 3 Apr. 17 Apr. 17 Apr. 17 Apr. 17 Apr. 17 Apr. 15 Mel 4 Apr. 4 Apr. 17 Apr. 17 Apr. 17 Apr. 21 Apr. 31 Mrt. 4 Apr. 17 Apr. 30 Apr. 27 Mrt. 17 Apr. 17 Apr. 17 Apr. 27 Mrt. 31 Mrt. 17 Apr. 17 Apr. 3 Apr. 3 Apr. 3 Apr. 3 Apr. 31 Mrt. 31 Mrt. voor dames en heeren; de mixed-estafette 10 x 50 M. borstcrawl en waterpolowed- strijden, die bij voorbaat een sportieven middag waarborgen. Voetbal. WESTELIJK ELFTAL TEGEN HET OOSTEN. Het Westelijk elftal, dat Zondag in Nij megen tegen het Oostelijk elftal uitkomt, is als volgt samengesteld: doel:- Wille (EDG9; achter: J. Groen (DFC) en Van Rheenen ('t Gooi); midden: Poulus (VSV), Schijvenaar (EDO) en De Vroet (Feijen- oord); voor: Drager (Ajax). Van der Vegt (HBS), Dumortier (DOS), Smit (HBC) en De Harder (VUC). Vier spelers uit het rayon spelen dus mee; zij konden daardoor niet in het Haar- lemsch elftal worden opgesteld. Rotterdam moet slechts één speler afstaan. DONDERDAG 25 MAART 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 7.15 Kinderzang (gr.). 7.30 BNO Nieuwsberich- ten. 7.40 Muziek voor Uw slaapkamer (gr.). 8.30 BNO Nieuwsberichten. 8.40 Wij brenger. U he den8.50 Operette-aria's (gr:)-. (9.309.37 Spie gel van den dag opn.). 10.00 Ons liedje bij Uw werk (gr.). 10.30 Sylvestre Trio. 11.15 Sopraan en piano. 12.00 Almanak. 12.05 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Orkest Malando, soliste en gramofoonmu- ziek. 14.00 Internationale ^chansons. 14.30 Een bal in Weenen, muzikaal programma. 15.15 Grieksche volksmuziek, lezing met muzikale illustraties. 15.50 Kamermuziekprogramma (gr.). 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 17.30 Van heinde en verre klinkt het nieuws. 17.45 Omroeporkest en soliste. 18.30 BNO Nieuwsberichten. 18.40 Omroeporkest. 19 00 Bran dende kwesties. Vanaf 19.15 alleen voor de radio centrales, die over een lijnverbinding met de stu dio beschikken. 19.15 Concertgebouworkest en solist. 20.15 Gramofoonmuziek. 20.40 Concertge bouworkest, 21.45 Gramofoonmuziek. 21.45 BNO Nieuwsberichten. 22.00 Impèrio Argen^na en Aldo Visconti (gr.). 22.2024.00 Hemel en aarde in het lied: Vogellied (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.157.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnas tiek. 7.50 BNO Gesproken binnenlandsch over zicht (opn.). 8.00 Een school voor landarbeiders, vraaggesprek. 8.15 Harmonie concert (gr.). 8.30 BNO Nieuwsberichten. 8.40 Pianovoordracht (gr.). 9.00 Solisten te kust en te keur (gr.). (9.159.20 Voor de huisvrouw). 10.00 Godsdienstige uitzen ding. 10.30 Maria Boodschap in de muziek en de beeldende kunsten, voordracht met muzikale illustratie. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Een kinder zangklasse (opn.), 11.30 Orkest Joan Lancé en gramofoonmuziek. 12.30 In en om den bijenstal. 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Programma overzicht. 13.05 Kamerorkestconcert (gr 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Otto Hendriks en zijn orkest en gramofoonmuziek. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Zangplaatjes (gr.). 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Departementen houden spreeköur. 17.30 Imre Magyari en zijn zigeuner orkest (gr.). 17.45 Spiegel van den dag en BNO Persoverzicht. 18.00 Orgelconcert. 18.15 Wat is en doet de W. A.? 18.30 Omroep Symphonie Orkest. Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschik- kerl. 19.15 Liedjes .van verlangen (opn 19.45 B NO Nieuwsberichten. 19.55 Orgelconcert. 20.15 Vroolijke klanken. 21.45 BNO Nieuwsberichten. 22.00 BNO Actueele beschouwing. 22,10 Avondwij ding. 22.2024.00 Zie Hilversum I. fcl.V. PRODENTA P J57A

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2