'SPAAR' WINTERHULP. I HELPEN ONS VOLK RUKSPOST SPAARBANK TP Nieuwe Hilfs- und Beratungs- stelle van de N.S.V. geopend. KAPITEIN SCHERPDEGEN De moord te Velddriel. Levenslang geëischt tegen den buurman. De officier van justitie bij de recht bank te Arnhem, mr. Hustinx heeft bij de voortzetting van de vergiftigingszaak Uit Velddriei tegen den 39-jarigen land bouwer H. V., den buurman van de vrouw, die Dinsdag terecht stond, wegens uit lokking to; moord, levenslange gevangenis- ^traf geëischt In zijn requisitoir zeide de officier, dat de verdachte gepoogd heeft door alles hard nekkig te ontkennen zijn te straf te ont- loopen, doch hij zit thans in een net van leugens verstrikt. Totdat zijn vrouw, die hem elf kinderen schonk, stierf, was ver- dachte's huwelijksleven gelukkig. Daarna poogde hij door weer spoedig in het huwe lijk te treden een oplossing te vinden voor de moeilijkheden van de verzorging* van zijn kinderen. Nadat een huwelijksaanzoek door een jonge weduwe was afgeslagen, besteedde V. aandacht aan zijn overbuur vrouw, de echtgenoote van V. H. Het staat vast, dat hij een verhouding met haar had, rtpeds tijdens het leven van haar man. Spreker achtte de verklaringen van de vrouw geloofwaardig. Uitvoerig schetste «ïr. Hustinx hoe de buurvrouw geheel on- 3er den invloed van V. is gekomen en hoe zij tenslotte gehoor gaf aan zijn influiste ringen om haar man om het -leven te bren gen. Na haar arrestatie heeft V. door het ïchrijven van veel brieven gepoogd haar terug te houden van een bekentenis. Deze verdachte heeft geen recht op clementie, omdat hij geen zweem van berouw toonde. Spreker vindt de daad van den man nog efsc.huwwekkender dan die van de vrouw. Mr. Hustinx kwam tenslotte - tot zijn eisch tot levenslange gevangenisstraf. Uiterlijk onbewogen hoorde de verdachte het requisi- "Nadat dë verdachte in een zitting met toir aan. gesloten deuren nog eens verklaringen had afgelegd over zijn verhouding met de weduwe H., hield mr. J. H. Arnoldus uil Arnhem zijn pleidooi. Van verdaehtes onschuld was pleiter olkomen overtuigd. Zijn conclusie was at het bewijs wettig noch overtuigend was geleverd en dat de rechtbank V. derhalve anoest vrijspreken. Hij verzocht verdachte onmiddellijk in vrijheid te stellen. Na dupliek werd, op verzoek van den president, de weduwe nogmaals voorgeleid, waarop hij haar vroeg of zij de waarheid gesproken had. Getuige: „Ik sprak eerlijk de waarheid" President: ..Er is levenslang tegen V. geëischt". Getuige: „Ik blijf bij mijn verklaring President: „Ondanks alles wat V. boven "jet hoofd hangt?" Getuige:.„Ik heb de waarheid gezegd De president deelde mede, dat het ver bek tot onmiddellijke invrijheidsstelling was afgewezen en dat de uitspraak was be paald op 6 April. DE CONTROLE TE HAARLEM EN OMSTREKEN. In de week van 14 tot 21 Maart 1943, wer den totaal 32 personen geverbaliseerd wegers overtreding van het Aardappelbesluit, waar bij totaal 2000 Kg. aardappelen weiden ver voerd, waarvan ongeveer 650 Kg in beslag werden genomen. 10 personen werden geverbaliseerd op het /ervoeren van granen en peulvruchten, ver- foerd werden 370 Kg. tarwe, haver en peul vruchten. Drie personen werden bekeurd, waarbij werden in beslag genomen 8 kazen, totaal Wegende 31 Kg., 1 Kg. frauduleus gemaakte Boter en 10 bekers gesmolten rundvet. Verder kregen twee Haariemsche groenten- handelaren een bekeuring, omdat zij buiten He veiling om groenten hadden gekoefct. In beslag genomen werden totaal 2000 Kg. witlof. Bij een Haarlemmer, die een frauduleuze eeepfabriek exploiteerde werd een huiszoe king verricht en tot in beslag neming over gegaan vah circa 200 Kg. zachte zeep in vaat jes, benevens een bus vloeibare zeep en een bus lijnolie. Voor het frauduleus vervoer van ongeveer 1000 Kg. stroo werd een inwoner van Aerden- hout geverbaliseerd. Bij een bakker in de Haarlemmermeer wer- 320 Kg. tarwemeel aangetroffen, welke door hem op onrechtmatige wijze waren be trokken. In beslagneming volgöe, omdat het meel bestemd was voor het bakken van frauduleus brood, dat tegen te hoogen prijs zou worden verkocht: terwijl een Haariem sche collega een proces-verbaal kreeg, omdat hij brood afleverde zonder inneming van geldige bonnen. Een inwoner uit Haarlem-Noord werd aan gehouden. terwijl hij 197 pak.ies sigaretten Vervoerde, waarvan hij de herkomst niet kon Verklaren. Hij kreeg een proces-verbaal. In beslag genomen werden 74 pakjes Domas 74 pakjes Rugby en 49 pakjes Unca's. Voor het verhandelen van een tabakskaart nd J 22.50 werd een sigarenhandelaar, alsmede ie gigenaar van de kaart een proces-verbaal aangezegd. Diverse personen werden bekeurd wegens het vervoeren van op onrechtmatige wijze verkregen groenten en fruit. VEERTIG .JAAR GETROUWD Het echtpaar J. H. van der Steyle en M. Wes- 4eling hoopt 1 April den dag te vieren, dat het veertig jaar geleden in het huwelijk trad. De bruidsdagen zijn reeds ingegaan. In onze stad is de bruidegom geen onbekende, daar bij bijna dertig Jaar courantbezorger is geweest Verduisteren: van 18.58 tot 6.S6 uur 26 Maart: zon op 6.32, onder 19.02 uur maan onder 8.59, op uur 27 Maart: zon op 6.29. onder 19.03 uur maan op 0.2.9. onder 9.38 uur Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haarlem, plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: P C perks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer. Heemstede. Buitenland: J. c van dei Laag. Heemsfede. Haagscb Redacteur: B. Kors ten. H.stede (afw.). Stad en Reportage, J A. Steen Jr.. Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. «wtpssAAPT „Winterhulp" houdt ons Zaterdag a.s. voor de laatste maal in dit seizoen de offerbus voor en het is gepast, daar met een enkel woord de aandacht op te vestigen. Moge er mild gegeven worden 1 Het moge een mistroostige gedachte zijn, maar het is nu eenmaal zoo: er valt nog altijd veel en bittere armoede te lenigen. Veel daaraan toe te voegen is onnoodig. Iedereen weet, dat er nog maar al te veel nood ten hemel schreit, dat door honderd omstandigheden in menig gezin zelfs niet altijd geld is, om de hoogsl- noodige levensbehoeften aan te schaffen, dat er openlijke, maar helaas misschien nog meer stille armoede geleden wordt en dat het gemeenschapsplicht is, iets van eigen voordeel af te staan ten be hoeve van den misdeelden medemensch. Winterhulp heeft zich ook dezen win ter wqer ingezet voor dit werk van barmhartigneid en, zonder te letten op religie of politieke overtuiging, reeds millioenen uitgekeerd. De juiste cijfers zullen te zijner tijd worden medegedeeld en er zal bij herhaling uit blijken, dat Winterhulp helpt daar waar onze volks- genooten geholpen dienen te worden. Het vorig seizoen is iri waardebons uitgekeerd een bedrag van rond 8.600.000, in contanten rond 290.000, in voedsel en giften in natura rond 673.000, in totaal derhalve ruim 9Vb millioen gulden, een bedrag, waartegen over niet meer dan 331.000 staat aan bedrijfsonkosten en salarissen, dus nog geen 3V? Het geld, aan Winterhulp geschonken, is daarom verantwoord. Het komt tot de laatste cent den behoeftigen volksge noot ten goede. Deze overtuiging moge besef geven van ons aller verantwoor delijkheid, als Zaterdag ons het bekende roode busje wordt voorgehouden. Geeft allen en geeft met milde hand! ftJÉLa. Bü DE f UK UKUNTOOKGIREEREN POSEKEKENIrfG 2OUUO0 FEUILLETON De zorg voor Moeder en Kind te Haarlem. In tegenwoordigheid van een klein aantal genoodigden, waaronder vertegenwoordigers van den Beauftragte 'der Provincie, alsmede den Commissaris der Provincie en voorts van den Ned. Volksdienst is dezer dagen in het perceel Kenaupark een nieuwe Hilfs- en Be- ratungsstelle für Mutter und Kind van de N.S.V. geopend. De openingsrede hierbij werd uitgesproken door den Krcisamtsleiter der N.S.V. P. G. Ilgner. In deze rede heeft hij een uiteenzetting ge geven van het wezen der Deutsche Volks- wohlfartpflege en daarbij o.m. gezegd: Wan neer ginds aan het front Duitsche mannen hun leven inzetten en sterven om het volk te behouden dan is de taak aan ons in het ka der der „Volkspflege" alles te doen om dat volk te behouden en in HM bijzonder: gezond te houden. Deze groote taak ligt mede ten grondslag aan deze instelling voor Moeder en Kind. Het doel hiervan is om het middel punt te zijn van de National-Sozialistische Volkswohlïahrt, resp. de gezondheidszorg van de Ortsgruppe Haarlem. Het werk was reeds eerder aangevangen, doch wij beschikten hier nog niet over een speciaal gebouw, waar wij de 100 Moeders, die maandelijks bij onze Be- ratungsstelle om raad en bijstand vroegen, konden ontvangen. Na deze rede voerden nog enkele andere sprekers het woord en boden hun gelukwen- schen met deze fraaie uitbreiding aan. Wij vonden Kreisamtsleiter Ilgner bereid ons het gebouw eens te laten bezichtigen. Deze rondgang heeft ons doen zten hoe voortreffe lijk de N.S.V. haar taak verstaat Aan letter lijk alles is er gedacht en het geheele gebouw is dienstbaar gemaakt aan comfort en doel matigheid. Wanneer de moeders met kleine kinderen naar de Hilfstelle gaan is er aller eerst een uitstekend verwarmde kinderwagen- ruimte. Een gezellig ingerichte wachtkamer, waarin ook kindermeubels en -speelgoed aan wezig zijn, maken het wachten korter. Ver volgens komen de moeders in een smaakvol ingericht vertrek, waar zij volkomen op hun gemak en rustig hun vragen kunnen stellen aan hun specialen N.S.V.-zuster, in dit geval Schwester Lene', die een groote ervaring op het gebied der Moeder en Kindverzorging heeft verworven. Deze zuster woont perma- nen in dit huis en is altijd te bereiken. Heeft een Moeder hulp noodig in de huishouding dan staat onmiddellijk een „Hulp in de huis houding" ter beschikking, welke eveneens in het huis verblijf houden. Geneeskundige hulp kan onmiddellijk ver leend .worden, daar-een volledig ingerichte dokterskamer ter beschikking staat, uitgerust met alie moderne instrumenten en hulpmid delen. Ook een Röntgen-kamer is niet ver geten. Kreisamtsleiter Ilgner vertelde ons vol trots, dat dit een inrichting geworden is, zoo als er nog maar weinige in Nederland geopend zijn. Aan alles is gedacht en nu alles in een eigen gebouw is ondergebracht kan men zich volledig aan het mooie werk wijden. Op onze vraag of ook Nederlandsche moe ders hier geholpen kunnen worden kregen wij ten antwoord, dat niemand hier afgewezen wordt. Iedere Moeder, die komt is hartelijk welkom en daarbij wordt geen enkele restric tie gemaakt. Politie!^ richting, religie of af komst spelen geen rol, hoofdzaak is, dat -wij kunnen en mogen helpen, waar dat noodig is. Zieke kinderen worden echter niet in behande ling genomen, wel zwakke kinderen. Het is de voornaamste taak der inrichting om kinde ren gezond te houden en waar noodig aan te sterken, opdat ziekte voorkomen wordt. Voor al in dezen oorlog is de zorg voor het kind dubbel groot. Versterkende middelen zijn vaak noodig om den gezondheidstoestand op peil te houden Men kan daarbij helpen en wij zullen onze taak verrichten tot heil van Moeder en Kind zoo besloot de Kreisamtsleiter. De nieuwe inrichting is een waardige aan winst van de Ortsgruppe Haarlem en zal ze ker aan het gestelde doel beantwoorden. Chineezen of niet? Zelfbewust en sterk staan onze mannen aan het Oostfront. Zij verdedigen met het beste wat in hen is de Europeesche be schaving tegen satanshorden uit het Oos ten. Wij als Nederlanders hebben ons te schamen, dat naar verhouding van ons zielental er nog zoo weinig flinke jonge kerels zich hebben ingezet. Zullen wij dan altijd anderen de kastanjes uit het vuur laten halen? Zet u in en vangt aan met te storten op giro 432100 verzorgingsfonds van het vrijwilligerslegioen Nederland. GER. KERK VAN OVERVEEN. Beroepen is tot predikant bij de Gereformeerde Kerk van Overveen de heer J. H. van der Hoe ven, hulpprediker te Leiderdorp. BEcEDIGÖ ALS ADVOCAAT EN PROCUREUR. De rechtbank alhier heeft Dinsdag beëedigd als advocaat en procureur mr. R. K. P. Kalbfleisch wonende te Haarlem. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. De heer H. Nelis, die vijftig jaar kerkmees ter der St. Jozefparochie te Bennebroek was en thans wegens hoogen leeftijd is afgetreden, is blijkens „De Tijd" te zijnen huize gehuldigd. In het bijzijn van de andere kerkmeesters heeft de pastoor der parochie hem het eere- kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" uitgereikt. Be dokterskamer in de Hilfs- und Beratungsstelle. (Foto Peperkamp) door H. GERMAIN. 53) Twee personen, die tamelijk rijk gekleed waren, verlieten op geheimzinnige wijze het huis. Ze liepen met haastige schreden in de richting van de Rue aux Ours. De baron, die gaarne wilde weten, wie het waren, volgde hen op den voet. De personen praatten op zachten toon met elkaar, naar het scheen waren zij zeer ingenomen met zichzelf en met hetgeen-gebeurd was. De baron ried spoedig, wie het warén. Het waren du Toureil en Passebrun De schur ken, die zonder twijfel rijkelijk door den graaf de Trèves waren betaald, hadden nog napret over de misdaad welke zij eenige uren tevoren hadden gepleegd. Verontwaardiging en woede stegen op in het gemoed van den bacon. Hij verhaastte zijn schreden, als voort gedreven door een instinctieve en onweer staanbare wil. Weldra had hij de twee mannen bereikt. Hij liep vlak langs hen heen en stootte expres tegen den schouder aan van den ridder du Toureil. Deze draaide zich met een laatdun kende houding om en sprak de woorden op ruwen toon: „Onhandige kaffer, heb toch eerbied voor edellieden!" De laatste woorden bleven hem bij wijze van spreken in de keel steken. De gehand- schoende hand van den baron was in aanra king gekomen met zijn wang en had zijn gegallonneerden hoed op den grond geworpen „Wel allemachtig", vloekte Passebrun „Men beleedigt ons geloof ik." „Het janhagel moet zijn hbed afnemen voor nette menschen", antwoordde de baron koel. „En als deze les u niet voldoende is, heeren, d^an ben ik bereid u nog een hardere les te geven." ,Of om er een te ontvangen!" brulde du Toureil woedend, terwijl hij me* een heftig gebaar zijn hoed weer opzette. De baron de Grandmaison week dadelijk naar den huizenkant, trok zijn degen uit de scheede en stelde zich in postuur Zijn wapen was kort, maar goed gehard, en het zou wel voldoende zijn dacht hij, om zijn tegenstanders een lesje t« geven. De handlangers van den markies de Saint- Clément trokken ook hun wapens. Zij wier pen zich tezamen op den baron en lieten den eenen wilden aanval op den anderen volgen. De officier der musketiers bleef ^zichzelf vol komen meester en stelde zich eerst met een glinsterend oog en op elkaar geklemde "óppen tevreden met de aanvallen af te weren, ter wijl hij een zwakke plek bij zijn tegenstanders zocht. Eindelijk deed hij een uitval en raakte Passebrun aan zijn rechter arm. .Met de complimenten van kapitein Scherp- degen!" riep hij ironisch. De schelm zuchtte, liet zijn degen valleif slaagde er echter in zijn wapen weer op te rapen en ging er vandoor. ,Alle donders, du Toureil, wreek me!" riep hij. Op hetzelfde oogenblik doorboorde de ba ron met een rechten stoot, snel als het weer licht, den schouder van zijn laatsten tegen stander. ,En dit," zei hij, „is uit naam van mijzelf. Ieder zijn deel laffe schurken!" Du Toureil wankelde op een knie en de of ficier der musketiers maakte van de gelegen heid gebruik om zijn degen aan de kleeren van zijn tegenstander af te ve^en. Daarna deed hij zijn wapen weer in de scheede en verwijderde zich, schijnbaar zonder haast. (Wordt vervolgd). „EUROPalSCHE LITERATUR". Het Maartnummer van dit belangrijke literaire maandblad opent met een be schouwing van prof. Gerhard Fricke over de stroom ingen in de Duitsche letterkunde sinds Friedrich Nietzsche. In het bijzonder gaat de schrijver in op de beteekenïs van eenige vooraanstaande kunstenaars, zooals Stefan George, Rilke, Hans Grimm, Wein- heber, Carossa, die zich na het naturalisme ingezet hebben voor de wedergeboorte der nationale letteren. Onder den titel „Neue Dichting lm neuen Lied" geeft Friedrich Herzfeld een over zicht van moderne dichtwerken, die door jonge componisten getoonzet werden, waar bij hij aandacht wijdt aan den invloed, welken de jongste Duitsche geschiedenis op het onderwerp der compositie heeft. In zijn artikel „De< letterkunde als brug tusschen de volken" 'verschaft Heinz Kin- dermann den lezer eeniig inzicht omtrent de bekendheid, welke de oudere en nieuwere Duitsche letterkunde in het overige Europa geniet. De ook ten onzent bekende roman schrijver Hans Friedrich Blunck leverde een bijdrage waarin hij van zijn ervarin gen tijdens tournee's vertelt %n voorts noe men wij een verdienstelijke reportage, ge titeld „Am Ilmènsee", van den verleden jaar aan het Oostfront gevallen oorlogs verslaggever Werner Siegel. Illustraties zijn o.a. opgenomen van de hand van Hans Theo Richter en Hugo Tröndle. H. Voskuil.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2