PüJ.B.Neenk Het Buitenland. bij Apothekers en Drogisten V. L. Inxle afgeloopen week heeft de pubiieke aandacht zich grootenaeels van het Oostelijk tront naar dat in Tunis verplaatst, waar de strijdkrachten der As meesterlijk weerstapd bieden aan een numeriek supe rieuren vijand. Nadat eenige stellingen der Marethlinie in nanden van de Geallieerden waren overgegaan, werden deze er weer uit geworpen.' Thans heeft Rommel opnieuw achterwaartsche stellingen in de diep ge- echelonneerde linie Getrokken, mede in ver band met de beoreigmg van zijn Westelijke posities, die al te groot werd. Het front is echter tot nu toe ongebroken gebleven. In de afgeloopen week is de strijd in de Zuidelijke en centrale sectoren van het Oos telijk tront eenigermate verminderd, De- halve ten Zuiden van het Ilmennteer en bij het Ladogameer, waar zich thans de zwaar tepunten van de worsteling bevinden. De zware verliezen van het Sovjetleger in de afgeloopen 5 maanden dwingen den bolsje wisten, zoo meldde het D.N.B. eenige dagen geleden, op groote schaal burgers uit de door de Duitsche troepen ontruimde gebie den te recruteeien, teneinde daarmede de groote hiaten aan te vullen. Van vele com pagnieën zijn slechts de officieren en de onaerofneieren eigenlijke soldaten. Een der grootste tactoren bij den strijd aan het Oostelijk front is nog altijd de lucht macht der partijen. Van 21 tot 27 Maart werden 243 Sovjetvliegtuigen neergeschoten tegen een verlies van 14 Duitsche toestellen; blijk van de superioriteit van de Luftwaffe. Zij was het, die grooten steun verleende bij den Duitschen tegenstoot aan het einde van dezen winter, waardoor b.v. alleen reeds tusschen Don en Dnjepr 1350 plaatsen, waar onder 40 grootere, heroverd werden. Maarschalk Antonescu, de staatsleider van Roemenië, hield op 26 Maart ter herdenking van het feit, dat 25 jaar geleden Bessarabië Roemeensch bezit werd, te Kisjenef een rede, waarin hij nog eens het eerste doel van dezen reuzenstrijd formuleerde.' De voortdurende pogingen, zoo zeide hij, hun grenzen te veranderen, bewezen, dat de bolsjewisten niet alleen den aanval op Roe menië, maar op geheel Europa in den zin hadden. Gedurende het jaar der roode be zetting zijn 4 millioen Roemenen in Bessa rabië aan een ontzettende terreur blootge steld geweest. Toen de Duitsche weermacht op 22 Juni 1941 den strijd tegen het bolsjewisme begon, Oiegreep het Roemeensche volk dan ook, dat het dien strijd niet met gekruiste armen kon gadeslaan. Zijn oorlog is een heilige oorlog voor de verdediging van zijn grond Wat Bessarabië beteekent voor Roemenië, zijn de Oostelijke gebieden voor groot- Duitschland, breeder gezien voor de Euro- peesche volksgemeenschap. Forster, de gouwleider en rijksstadhouder van Danzig- West-Prmsen, wijdde in het tijdschrift „Das neue Europa" een artikel aan het Duitsche opbouwwerk in het Oosten. De Duitsche politiek in de Oostelijke gebieden, zoo schreef Forster, streeft er naar met de op heffing van onrecht een tragische en gevaar lijke ethnische ontwikkeling in dit gebied te beëindigen en de menschen van Duitsch bloed naar hun stamvolk terug te brengen, teneinde op langen termijn gezonde ver houdingen te bewerkstelligen. De strijd in het Oosten staat niet alleen m het teeken van dg afweer van het on middellijk dreigend bolsjewistisch gevaar, maar wordt gedragen door het positieve doel de eeuwige twistpunten aan de Oostzijde van dit continent uit den weg te ruimen en Europa ook aan zijn Aziatische zijde te maken tot een sterke eenheid. Duitschland, dat bij deze unificatie de leiding heeft genomen en daarmee de ver antwoordelijkheid op zich nam voor de toe komst van Europa, heeft teneinde de zege op zijn Oostelijke en Westelijke vijanden sneller te bereiken, de totale mobilisatie van eigen krachten en die in de bezette gebieden ondernomen. Over de in Duitsch land werkende buitenlanders zeide Sauckel, de gevolmachtigde voor den arbeidsinzet in een uitvoerig artikel in de N S. Partei- korrespondenz o.m. het volgende: Tot eer van deze werkkrachten moet ik vaststellen, dat zij allen er met succes naar streven het voorbeeld der Duitsche arbeiders en arbeid sters na te volgen en bevredigende, ja, ten deele zelfs zeer goede prestaties leveren. Dank zij de correcte behandeling zijn de goede prestaties, zelfs van die buitenland- sche werkkrachten, zooals b.v. uit de vroe- fcrc Sovjet-Russische gebieden te verklaren. j,',.dat vele millioenen onderdanen uit vijandelijke staten op zoodanig bevredigen- de. wijze arbeiden, beteekent de scherpste cntiek op de houding van de z.g. staats lieden der betrokken volken, door wier schuld zij tot den oorlog tegen DuitscTlland werden gedreven. Zij hebben thans het wer kelijke Duitschland meegemaakt en kennis gemaakt met sociale instellingen, waarvan men b.v. in Sovjet-Rusland nog niet eens zou durven droomen. Aan de Duitsche universiteiten studeeren Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haarlem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Derks, Haarlem. Chef van fcienst en Binnen land: S. R Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A Overmeér, Heemstede. Buitenland: J. C van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten. H.stede (afw.). Stad en Reportage, J A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel. Santpoort. Advertenties- w van Ommen. Heemstede. Ni verminderen onmiddellijk na qebruik van de koorts- en kiespijnpoeders van 7ct p.p.-zakëtui a 6 st 42,ch N.V. PHARM.CHEf1.FABR.7h E.M.BRASKAMP Lef op de riaam Dit BM EENK behalve meisjes, thans in hoofdzaak mili tairen. Voor een deel zijn het gewonden, meestal echter soldaten, die wegens het belang hunner studie voor een semester of voor den geheelen duur van hun opleiding een vrijstelling hebben. In de eerste plaats geldt dit voor medici, die ten deele ook bij hun studie militair zijn georganiseerd. Dr. Scheel, de Rijksstudentenleider, heeft een oproep uitgevaardigd, waarin hij eraan herinnert, dat studie tijdens den totalen oorlog groote verplichtingen met zich brengt en' waarin hij de overtuiging uitspreekt dat de mannelijke en vrouwelijke studenten naast hun studie en in hun vacanties al hun kracht zullen wijden aan de totale oorlogs inspanning. Voor Europa in oorlog is uiteraard de landbouw van zeer groot belang. In de Berl. Börsenzeitung houdt een landbouw kundige zich bezig met de vooruitzichten voor den komenden oogst, en wijst er op dat de stand der winterrogge goed is. Ook de sterk verhoogde aanbouw van winter- koolzaad belooft een oogst, die de vetver- zorging aanmerkelijk zal verlichten. De aan bouw van suikerbieten zal nog worden ver groot. Aan het slot van zijn beschouwing komt de schrijver tot de conclusie, dat de voedselvoorziening der bevolking tot het begin van den nieuwen oogst gegarandeerd is. Zoo werkt en wikt men in Duitschland en in de bezette gebieden en tracht men niet slechts voor den soldaat aan het front, maar ook voor de bevolking de materieele lasten zoo licht mogelijk te maken. Dat er. ook in het Westen, echter wonden geslagen worden, weten wij in Nederland uit erva ring maar al te goed. Een Canadeesche luchtmaarschalk met den weidschen naam Bishop heeft voigens een bericht uit New- York gezegd, dat er in Duitschland geen huis mag blijven staan. Ter onderstreeping zijner mentaliteit noemde hij een „sterken en gezonden haat" het beste versterkings middel voor den oorlog. Ook Frankrijk, van de bij den oorlog be trokkenen wellicht het land, dat het het moeilijkste heeft, betreurt zijn dooden door luchtaanvallen. De reorganisatie der Fran- sche regeering heeft het doel te komen tot een grootere concentratie der machtsbe voegdheden en versterking van de autoriteit der regeering-Laval, waaraan wel alle be schikbare kracht moet worden gegeven om deze bittere uren der Fransche geschiedenis te doorworstelen Bij het overzien van den enormen inzet allerwegen is het goed eraan te herinneren, dat volgens thans beëindigde officieele on derzoekingen ,de bolsjewisten tijdens hun bewind in Wit-Roethenië 1.750.000 inwoners hebben geliquideerd, onder wie alleen reeds 300.000 tijdens den korten duur der bezet ting van Westelijk Wit-Roethenië. Te pijnlijker doet het bericht dan ook aan, dat men in Zweden weer verspreiding? mogelijkheden per spoor heeft toegestaan aan communistische kranten. Anders is het in Zwitserland, waar de nationale raad met 97 tegen 4 stemmen een verzoekschrift van den Geneefschen communist Nicole tot wedertoelating van zijn partij heeft ver worpen. Niet alleen de Duitsche weermacht, maar ook het duikbootwapen vormt een „barrière die den weg verspert naar de eindoverwin ning" van alle machten die thans'met Mos kou samengaan. De Daily Mail sprak van deze barrière en gaf een beschouwing over de scheepsveiOezen der Geallieerden. Het blad wijst er op, dat Churchill opnieuw weigerde op deze zaak in te gaan en con stateert, dat Lord Hankey gelijk had. toen hij in het Hoogerhuis zeide, dat de duikboot- bestrijding de meest permanente mislukking in dezen oorlog is. Naar het D.N.B. ver neemt, hebben de Duitsche. Italiaansche en Japansche vloot- en luchtstrijdkrachten se dert Pearl Harbour 2350 Geallieerde koop vaardijschepen met een gezamenlijken in houd van meer dan 15 millioen ton vernie tigd. Daarvan komen op rekening van de Duitsche weermacht 1752 schepen met een inhoud van 11 millioen ton. Volgens den Amerikaanschen berichtendienst zijn in dat tijdsbestek op de Amerikaansche werven 321 koopvaardijschepen van stapel geloopen Indien dit cijfer juist is, dan zouden die schepen ongeveer 3 millioen ton vertegen woordigen. zoodat vfjf maal den aanbouw der Amerikaansche werven tot zinken ge bracht is. Het Engelsche vakblad „Ship building and Shipping Record" noemt als een der oorzaken van de grootste duikboot successen het feit, dat de Amerikaansche Noord-Zuidroutes maandenlang een open aanvalsgebied vormden. Het vervoerpro bleem is op het Amerikaansche continent groot geworden. Naar uit New-York wordt gemeld, ligt sedert November 1942 de Bra- ziliaansche koffie-export naar de V. S. stil Men vrage zich eens af, wat dit voor den Noord-Amerikaanscben consument, maar niet minder voor een koffieland als Brazilië beteekent. Ook het binnenlandsch vervoer- orobleem bezorgt de V. S. groote moeilijk heden. Laguardia, burgemeester van New- York, stuurde een krachtige protest-nota naar Washington omdat de bevolking van de wereldstad al dagenlang zonder vleesch zit. De „Washington Post" schrijft,-Mat de beperkingen door de rantsoeneering opge legd. veel drastischer zijn. dan men had verwacht. Inmiddels verklaarde aan de andere zijde van den Oceaan, de parlemen taire secretaris van het Engelsche ministe rie van landbouw: Engeland heeft meer graan, aardappelen, groenten en veevoeder noodig, vooral echter meer melk. Natuurlijk heeft ook ginds de oorlogs productie voorrang hoven alles. Over hef belangrijke punt van de vliegtuigproductie echter schreef de Daily Express, dat van dg 5500 vliegtuigen, die de vorige maand ge bouwd zouden zijn, de helft gevechtsvlieg tuigen waren, waarvan ten minste een der de geleverd wordt aan de ondersteunde landen. Maar overal ter wereld, aldus hef blad. roepen de Amerikaansche comman danten steeds weer om vliegtuigen. NED. HERV. KERK. Cand. P. C. Vermeulen, hulpprediker te Haarlem, heeft het beroep naar Laren aangenomen. Madama Butterfly. Dinsdagnamiddag kreeg ook Haarlem zijn beurt in de reeks opvoeringen van de Stagione Italiana di Opera, onder auspi ciën van het Duitsche Theater in Neder land. Men bracht Puccini's Butterfly, onder de muzikale leiding van maestro Edmondo de Vecchi. Het geliefde werk van den meester der veristische opera, en misschien meer nog de zekerheid van een spannende interpretatie door een keur van opera-artisten van de Scala van Milaan en van dè Koninklijke Opera van Rome, had den onzen Stadsschouwburg vol doen stroomen Én men werd wat de vertolking betreft., in geen enkel opzicht teleurge steld. Het met zooveel fijne nuances aan gezette en met zooveel hartstocht geladen werk werd inzonderheid gedragen door de hoofdvertolkers de Butterfly van Adriana Perris ende Linkertore van den tenor Salvatore Romano. Wel heeft Adriana Perris feitelijk haar figuur niet mee voor de Japansche Gheisa, die men zich altijd graag als een klein teer vrouwtje voorstelt: maar haar doorleefde spel en haar glans rijke vocale prestaties konden het publiek daar makkelijk overheen helpen. Voor de geweldige expansieve stemmen der beide hoofdpersonen, die afgestemd zijn op groote Iheatemiimten. bleek ons minia- tuurschouwburgje eigenlijk niet berekend: maar wie ontkomt aan het effect dei- laaiende passie, die uit dit bezielde zingen spreekt? De dienares Suzuki van de alt Palmira Vitali Marini was psychologisch bijzonder fraai uitgewerkt; naarmate het drama zich toespitste naar de ontknooping groeide in deze fiauur, de dramatische spanning naar eemculminant, die zich zoowel vocaal als acteerend openbaarde. Spartaco Marchi gaf op een natuurlijk vlotte wijze de niet bijster dankbare rol van den consul Sharpless weer en de ziel- verkooper Goro werd treffend uitgebeeld door Fernando Delli Fornaci. Citeeren we verder de aannemelijke figuren van prins Yamadori (Azzimonti) en van de Bonzo (de Manuelli) en niet te vergeten het schattig kleine - Linker- tontje, dat zich braaf in zijn rol paste: wij hebben deze riskante bezetting wel eens minder gelukkig geslaagd gezien, ge volg van de Nederlandsche wet op den kinderarbeid! Het koor, uit mooie zuivere stemmen bestaande, leverde uitstekend werk, vooral ook in rhythmisch opzicht; alles ook de gedeelten achter de schermen klonk prachtig en correct dank zij de koorleiding van Andrea Morosini. De regie van Ugo Bassi, en een stem mig décor van Ernst Rufer, liet geen wenschen onbevredigd. Graag gun ik echter den grootsten lof aan den muzikolen leider Edmondo de Vecchi, die met zijn zingende landgenooten en met het vaardige Residentie-orkest (voor zooverre het in den orkestbak van onze bonbonnière plaats kon. vinden) het levendige werk van Puccini, geheel uit het hoofd dirigeerend, voor de zooveelste maal deed zegevieren. Adriana Perris werd gehuldigd met een heerlijk bloemstuk in de Haarlemsche kleuren. JOS. DE KLERK. ORGELBESPELING in ei? Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 1 April, des namiddags van 34 uur, door den stadsorganist George Robert. Programma: 1. O Lamm Gottes, un- schuldig,- J. S. Bach. 2. Preludium, Fuga en Ciaccona, J. Pachelbel (1653—1706). 3. Ricer- care (dorisch), Hugo Distier. 4. a. Ein Lamm- lein geht und tragt die Schuld; b. Lasset uns mit Jesu Ziehen, S. Karg-Elert. 5. Triptiek, Jac. Bonset; a. Vertwijfeling, b. Overpeinzing, c. Bemoediging. 6. Tonata en Fuga d kl. t., J. S. Bach. DE HEER IJ. VAN ZONÈN OVERLEDEN. In den ouderdom van zeventig jaar is te dezer stede na een langdurig lijden overleden de heer Y. van Zonen, oud-con- cierge van de Rijkskweekschool voor on derwijzersfessen) aan de Leidschevaart. DE TUCHTRECHTER VONNIST. De P. T. C. uit Haarlem had de Zand- voortsche slagers in een tijdvak van vorig jaar elf koeien toegewezen, waarvan tien onder de verschillende Zandvoortsche slagers waren verdeeld. De elfde koe werd verdeeld onder de slagers J. J. Spiers en G. H. Heek. respectievelijk assistent van den combinatie leider en combinatieleider van de slachtgroep Zandvoort. De ambtenaar vond dit geval zeer ernstig. Als combinatieleider had Heek zorg moeten dragen voor een behoorlijke verdee ling en het had niet mogen voorkomen, dat hij jin zijn assistent een dergelijke groote hoe veelheid vleesch kregen, die zoover boven hun normale toewijzing uitging. Hij wees erop dat de P. T. C. Heek reeds uit zijn functie had ontheven en dat hij in een dergelijke functie nergens meer geaccepteerd zal worden. Hij eischte tegen hgjn een boete van 1500. waartoe de slager ook werd veroordeeld. Tegen Spiers eischte hij 250.boete. Mr. Bierenbroodspot, die als raadsman van dezen slager optrad, wees op de vele moei lijkheden die Spiers had gehad in den afgeloo pen evacuatietijd. Niet Spiers, maar een knecht had het vleesch aangenomen. De tuchtrechter veroordeelde dezen slager tot een boete van 50. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche rechtbank heeft op Dins dag het volgende faillissement uitgesproken: G. Duyster, timmerman en aannemer, wonen de té Haarlem, Overtonweg 24; curator mr. P. J. Gerritsen te Haarlem; rechter-commis- saris mr. H. J. Ferwerda. Na verzet tegen de uitdeelingslijst is ge ëindigd het faillissement van C. C. Raspoort, assuradeur, wonende te IJmuidën, gem. Vel sen. Curator was mr. C. A. Steketee. Verduisteren: van 20.15 uur tot 7 uur 1 April: zon op 7.18, onder 20.12 uur maan op 5.59, onder 15.54 uur 2 April: zon op 7.15, onder 20.14 uur maan op 6.31, onder 17.11 uur Op ^,5 Keuringen Nederlandsche Landwacht. De keuringen voor de Nederlandsche Land wacht zijn als volgt vastgesteld 1 April, van 913 uur en van 14 uur af Amersfoort, PoL Durchgangs Lager. Leusder- weg, 2 April, van 9—13 uur en van 14 uur af: Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 3 April, van 913 uur en van 14 uur af Den Haag. café Den Hout. Bezuidenhout- scheweg. In de Nederlandsche Landwacht kan wor den opgenomen ieder Nederlander van onbe sproken gedrag tusschen 17 en 50 jaar, die naar beste weten en kunnen bereid is zijn vaderland als soldaat te dienen binnen 's lands grenzen. De Nederlandsche Land wacht is een territoriale landsverdedigings organisatie, die bestemd ts tot afweer van buitenlandsche en binnenlandsche vijanden. Zij wordt in het raam van de Waffen-S.S. opgesteld en door deze aangevoerd. De Neder landsche Landwacht is een soldatenformatie die wordt ingezet onder leiding van de S.S. om het vaderland te verdedigen De eed op den Führer is die op Adolf Hitler als Ger- maansch Führer als hoogsten militair aan voerder. De dienstplicht bedraagt drie maan den. Zij, die de drie maanden dienstplicht achter den rug hebben, kunnen zich voor langeren duur verplichten waarna voor hen de mogelijkheid bestaat in de actieve politie te worden opgenomen. Voor officieren en onderofficieren, die in het Nederlandsche leger gediend hebben, bestaat de mogelijkheid na scholing en bekwaamheid tn hun vroege- ren rang te worden hersteld Na drie maan den opleiding als soldaat gaat men met ver lof. om alleen opgeroepen te worden voor herhalingsoefeningen of bijdreigend gevaar. Tijdens hun diensttijd bekomen gehuwden en kostwinners voldoende vergoeding voor fa- milieonderhoud. Nederlanders, strijdt als een man mede tegen het communisme en kapi talisme in de Nederlandsche Landwacht. PIERRE BLAAUW OVERLEDEN. Op 28 Maart is in den leeftijd van 43 jaar te Amsterdam overleden de bekende Neder landsche componist Pierre Blaauw Hij was afkomstig uit Koedijk in Noord-Holland. Hoe wel een pianist, accordeonist en arrangeur van uitzonderlijke begaafdheid, verwierf hij zijn reputatie als componist in dienst der lichte muze. Als jongeman van 18 jaar com poneerde hij zijn wereldschlager „Die Spiel- uhr (The ciock is playing)", een charmante compositie, die na 25 jaar nog niets van haar oorspronkelijke frischheid verloren heeft. Zwemmen. NATIONALE VIERKAMP H.V.G.B. Merwede winnaar van den wisselbeker. De Haarlemsche zwem- en poloclub H.V.G.B. is bijzonder gelukkig geweest met de keuze van haar tegenstanders in den nationajen vierkamp, die de Haarlemsche club Zondag middag in Stoops Bad organiseerde. De gas ten toch, Aegir uit Eindhoven, Merwede uit Dordrecht en D.A.W. uit Alkmaar, waren met ploegen van een zoodanige sterkte verte genwoordigd, dat de talrijke-bezoekers tot het einde toe in spanning bleven, welke ploeg tenslotte zegevierend uit den strijd zou komen De kamp om den wisselbeker ging hoofdza kelijk tusschen Merwede en H.V.G.B. De Haarlemmers boekten een gevoeligen achter stand op de wisselslag-estafette drie maal 50 M. dames, als gevolg van disqualificatie we gens te vroeg starten. Ondanks fraaie over winningen in het polotournooi, respectievelijk op D.A.W. (2-0) en Merwede (4-2), kon deze achterstand niet worden ingeloopen. Met een voorsprong van slechts 7.7 punt legde Merwede met haar kranige ploeg beslag op den H.V.G.B.-wisselbeker. De Haarlemmers won nen als winnaars van het polotournooi den door Aegir uitgeloofden beker. Er werden in de uitermate boeiende wedstrijden enkele fraaie tijden gemaakt. Van H.V.G.B. onder scheidden zich vooral de heeren en de jongens adspiranten; in de wedstrijden voor dames en meisjes-adspiranten boekten over het alge meen de vertegenwoordigsters van Merwede, Aegir en D.A.W. de meeste successen. Korfbal. STORMVOGELS HERSTELT ZICH. Oosterkwartier 3 speelde tegen Amsterdam Zuid 2 te Amsterdam en won verdiend met 5-2. Het was een matige wedstrijd, waarin Amsterdam Zuid wel heel zwak speelde! De Stormvogels herstelden zich van hun laatste nederlagen en zond Blauw Wit 4 met een 21 nederlaag naar Amsterdam terug. T.H.B. speelde voor den Zilveren Bal tegen D.V.D. 2 en stelde wel zeel teleur door met 8-4 te ver liezen. In het begin zag het er niet naar uit. Integendeel, met de rust stond T.H.B. met 3-1 voor dank zij doelpunten van J. Waals, J. Compiet en C. Rooze. Na de rust bleek echter dat D.V.D. aanzienlijk sterker was, zoodat dit twaalftal den achterstand in een 8-4 overwin ning kom omzetten. Sport Vereent verloor van D.E.D. 2 met 3-2, welka nederlaag hoofd zakelijk moet worden toegeschreven aan het afwezig zijn van twee speelsters.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2