Het bombardement van Rotterdam. Hoe vreeselijk de ramp is. Westelijk stadsdeel geheel verwoest, 15000 personen dakloos 4 Het doodencijfer stijgt. Journalisten bezoeken de zwaar getroffen stad. (Eigen berichtgeving.) St. Woensdagmiddag heeft de Engelsche luchtmacht een nieuwen terreuraanval op Rotterdam ondernomen, die wel de hevigste sinds tijden genoemd kan wor den. Het aantal dooden dat door dezen laffen aanval is gevallen, bedraagt thans 180, terwijl er voorts nog 500 gewonden zijn, waarvan de .helft zwaar gewond. De aanval heeft in een dichtbewoond tadsdeel een gruwelijke verwoesting aange richt. Heele huizenblokken en lange straten werden eenvoudig weggevaagd. De ellende in Rotterdam is wederom on beschrijfelijk en hoewel er terstond van vele zijden hulp geboden werd, mocht het niet baten. Een wreede slag is opnieuw aan onze trotsche havenstad Rotterdam toege bracht. Leed, gruwelijk .leed, is er toege bracht aan vele honderden gezinnen. Rouw heersch(_ thans m Rotterdam, rouw om de vele dooden. Zij werden zinloos geofferd aan een gruwelijke methode van oorlogvoering. Hier werden de bommen meest van zwaar kaliber, lukraak afgeworpen. Op uitnoodiging van den Beauftragte voor de stad Rotterdam, dr. Volkers, heeft een groot aantal Nederlandsche journalisten gis termiddag een bezoek aan het geteisterde stadsdeel gebracht. Onder persoonlijke lei ding van den Beauftragte alsmede den chef van de Presse Abteilung bij het Rijkscom missariaat, den heer Dittmar werd een rond gang gemaakt door de meest zwaar getrof fen straten. De eerste aanblik was reeds ontzettend Overal puin en afgebrokkelde muren, die op instorten stonden. Honderden en nog eens honderden waren bezig het puin op te ruimen, dat de straten bedekte om althans het verkeer vrij doorgang te geven. Nog steeds reden wagens af en aan om de vele lijken weg te voeren, die onder het puin bedolven zijn. Hier en daar brandt het nog en is men bezig met het blusschen. Een ont zaglijke ramp heeft Rotterdam getroffen en het is moeilijk alles onder woorden te brengen wat wij gisteren gezien en beleefd hebben. Hartverscheurende tooneelen speelden •^Ich af bij de puinhoopen, waar nog vele slachtoffers bedolven liggen. Koortsachtig werken hulpploegen om de slachtoffers te vinden. -In sommige perceelen liggen soms 16 a 20 personen onder het puin. Wij heb ben er bij gestaan hoe groote groepen ar beiders, aangevuld met burgers, vaak ook verwanten der getroffenen, bezig waren met het zoeken. De slachtoffers zijn onherkenbaar ver minkt. Met ontzetting wordt van tijd tot tijd een lichaamsdeel gevonden. Wanneer men zoo door de straten gaat en al die ver twijfelde menschen ziet zoeken naar het weinige huisraad; dat nog gespaard bleef, dan kan men zijn ontroering vaak niet be dwingen. De meesten hebben letterlijk alles verloren en mogen blij zijn, dat zij het leven er af gebracht hebben. De aanval. Wij spraken aen politieagent, die toevallig zijn ronde deed in 't getroffen stadsgedeelte toen de ramp plaats vond. Omstreeks half twee verschenen een aantal bom menwerpers en voordat hij iets be greep sloegen de bommen links en rechts in. Het was alsof de hel losgebroken was, zoo zeide hij. Vreeselijke detonaties weerklon ken en overal hoorde ik de huizen met donderend geraas ineen storten. Vlammen braken uit en dichte stof- en kalkwolken verduisterden de straten. Toen het geraas eenigszins was afgenomen, klonk overal een vreeselijk gegil. Sommige menschen spron gen van de eerste etage perdoes op straat. Uit de wonmgen die nog stonden, werd hier en daar huisraad naar buiten geworpen. De straten vulden zich met menschen, die in de grootste vertwijfeling door elkaar liepen. Sommigen rukten zich de haren uit het hoofd of liepen handenwringend heen en weer. Onmiddellijk kwam van alle zijden hulp opdagen. De Duitsche politie en onderdeeien van de Duitsche marine waren het eerst ter plaatse en hielpen redden wat er te redden was. Een vreeselijke brand, die van huis op huis oversloeg en alles in een laaienden vuurgloed zette, bemoeilijkte het reddings werk ten zeerste. De allereerste zorg gold de honderden gewonden. In ziekenauto's, ambulances en later ook op sleeperswagens wer-den c]ë' ongelukkigen naar de ziekenhui zen vervoerd, waar in allerijl gedeelten werden ontruimd. Doktoren en verpleeg sters presteerden het bovenmenschelijke om de menschen te helpen. En steeds werden nieuwe slachtoffers gebracht De verwoestingen. De aangerichte verwoesting is ontzaglijk groot. Duizenden personen zijn dakloos geworden. Terstond werden eenige groote gebouwen ontruimd, o. a. het Tivoli-theater en de Riviera-Hall en een aantal scholen. De Ned.Volksdienst heeft Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haarlem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten, H.stede (afw.). Stad en Reportage: J. A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J J. E. van Baarsel, Santpoor». AH-tv tii»p Omro^n letterlijk alles gedaan wat mogelijk was om den vreeselijken nood te lenigen. Ook werd voor warm eten en kleeding gezorgd. Ook de burgemeester van Rotterdam, die terstond ter plaatse was, heeft uitgebreide maatregelen genomen om zijn stadgenooten te helpen. Bij het reddingswerk werd tevens de W. A. ingezet, die op buitengewoon lof waardige wijze overal hulp verleende. Vele W. A.-mannen drongen met gevaar voor eigen leven de geteisterde huizen binnen om de bewoners te redden. Honderden personen hadden een ernstigen zenuwschok gekregen De politie stond eveneens voor een ont zettend moeilijke taak. Er heerschte de eer ste uren een volslagen paniekstemming. Zeer velen waren hun verwanten kwijt en zochten totaal vertwijfeld tusschen de puin hoopen in de hoop nog iets te ontdekken. Zij liepen daarbij zelf gevaar om getroffen te worden, daar ieder oogenblik muren met hevig geraas instorten. De politie moest daarom versterkt worden met 150 Haagsche politieagenten, terwijl ook de hulppolitie- troepen werden opgeroepen. De W. A. werd bovendien nog versterkt met een groot aan tal manschappen uit omliggende steden. De dooden. Ieder oogenblik werden tusschen de puin hoopen lijken gevonden, die meestal onher kenbaar verminkt waren. Gistermiddag toen wij bij het opruimings- werk waren, was het aantal dooden, dat ge borgen was, 180, doch in totaal zijn er nog vele personen vermist. Op de begraafplaats Crooswijk hadden vree selijke tooneelen plaats. Bloedverwanten zochten tusschen de lange rijen dooden naar familieleden. Vaak moesten zij geïdentifi ceerd worden door eën ring. Wij hebben lijken gezien, die totaal verkoold onder het gloeiende puin weggehaald werden. Wan neer men hoorde hoe onder sommige puin hoopen nog 10 a 20 personen begraven lig gen, dan voelt men zich ijzig beklemd bij den aanblik van het koortsachtig verwijde ren van de groote steenmassa's. Bij een groentenwinkel stonden 16 vrouwen in de rij om aardappelen te halen. Toen de bom men vielen, zijn zij allen den winkel in ge vlucht. Even later kwam er een voltreffer op het huisEr is niemand meer levend uitgekomen Elders zien we een doktershuis, dat een voltreffer kreeg. Het gezin, bestaande uit man, vrouw, zes kinderen en twee dienst boden, werd gedood. Men neemt aan, dat er zich eveneens nog patiënten in de wacht kamer bevonden. Er is nog niets van terug gevonden. Zoo staan wij ergens bij een vernielde woning. De W. A. is bezjg, tezamen met burgers om het puin weg te ruimen. Met een lang touw worden de zwaarste deelen van het geteisterde huis weggetrokken. Naast ons staan een aantal mannen. Zij sta ren dof naar de vreeselijke ellende voor ons. ,Mijn vrouw zat naast Bennie toen het gebeurdeWe draaien ons om en vragen: „Is uw vrouw er dan nog goed af gekomen?" „Neen, meneer, ze ligt onder het puin. Zelfs geen tranen wellen meer uit zijn oogen. Een vriend trekt hem zachtjes mee. De man begrijpt er nog zoo weinig van. Het ging alles te snel en te verraderlijk. Het laat zich niet met woorden beschrij ven hoe gruwelijk het leed is dat daar werd aangericht. Het toch reeds zoo zwaar ge troffen Rotterdam heeft opnieuw een vree selijke tol betaald aan dezen misdadigen Engelschen luchtoorlog. Men mag over dezen oorlog denken hoe men wil maar deze massale moord van Engeland op Nederlandsche burgers eischt wraak. Vraagt het thans den menschen in Rotterdam hoe zij over de Engelsche luchtmacht denken. Deze laffe aan slag op het Nederlandsche volk, dat reeds gebukt gaat onder zooveel oorlogsleed, moge misschien voor velen het oogenblik zijn om de ware schuldigen van deze misdaden te zien. Zooals zij in Duitschland vrouwen kinderen, grijsaards in den nacht dooden, zoo durven zij het ook hier. Engeland heeft wederom een vreeselijke bloedschuld op zich geladen. Geen Nederlander zal het hopelijk probee- ren om deze misdaad op groote schaal goed te praten. Laten wij nu eindelijk als aan eengesloten volk zeggen: Wie ons vólk zin loos vermoort, zal onze grootste vijand zijn. Moet dit nu nog langer zoo doorgaan? Het Nederlandsche volk mag het antwoord niet langer schuldig blijven Het opruimingswerk. Het opruimingswerk gaat nog steeds met onverminderde kracht voort. De Technische Noodhulp heeft hierbij de leiding en zij doet dit op vakkundige wijze. De autoriteiten zijn unaniem vol lof over den reddingsdienst en de opruimingsploegen. Duizenden zijn bezig het puin te ruimen. Het personeel van de tram is bezig de totaal vernielde en uitge brande tramwagens op te ruimen en de bovenleidingen weg te nemen. Herstel is toch niet meer mogelijk. Meisjes en jongens van den Nationalen Jeugdstorm zorgen er voor, dat de duizenden liters eten voor de getroffenen en de arbeiders snel vervoerd worden. Zij ver-richten daar honderden diensten en toonen daarbij, dat zij ons volk slechts willen dienen en helpen. Het op- ruimingswerk zal zeker maanden duren, om dat er onbeschrijfelijk veel vernield is. Een woord van lof dient zeker niet ont houden te worden aan de honderden leden van de Duitsche Weermacht, die bij het reddingswerk zoo'n schitterend blijk van medeleven met de getroffenen gegeven heb ben. Officieren en manschappen hebben zich ingezet op een wijze, die lof en dank ver dient. De bevolking spreekt er dan ook met groote waardeering van. Zoo besluiten wij een relaas van een ramp die niet noodig was geweest, wanneer on verantwoordelijke idioten getoond hadden naast „Koninklijke vliegers van een „be schaafde" natie" ook menschen te zijn geweest. Want het is zooals een kellner op het station D.P. tegen ons zeide, toen wij op weg naar huis waren: „Je begrijpt niet, dat zooiets „m enschenwerk" kan zijn" De voedselvoorziening van de getroffen Rotterdamsche bevolking baarde natuurlijk zeer veel zorg, daar het van het grootste be lang was ook psychologisch dat de magen gevuld bleven. Uitstekend werk is verricht door de Centrale Keukens. Den avond van de ramp werd reeds 18000 Liter voedsel uitge reikt. Op den morgen van den eersten April vond een verstrekking plaats van 16000 Liter pap. Daar de Rotterdamsche huisvrouwen bij zonder waren getroffen doordat het niet mo gelijk was warm eten te koken, werd aan bijna alle inwoners op den tweeden April een hal ve liter pap uitgereikt. Ruim 400.000 Rotter dammers kregen dien dag hun portie warme pap. Begrijpelijk dat het personeel van de Centrale Keukens zeer veel extra werk heeft moeten verzetten. Ook de keukens van Rijs wijk, Amsterdam, Dordrecht, Delft en de Stichting Fabriekskeukens Rotterdam waren hierbij ingeschakeld. Door den Nederlandschen Volksdienst werd het voedsel aan de bevol king uitgereikt. INSTALLATIE Mr. A. VAN TJEYENHORST. Als burgemeester van Delft. Dinsdagmiddag a.s. om 3 uur, zal de nieuwe burgemeester van Delft, mr. A. van Leyen- horst, ten stadhuize worden geïnstalleerd Daarna zullen de heer en mevrouw A. van Leyenhorst, eveneens ten stadhuize, ieder in de gelegenheid stellen, kennis te maken. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE Dinsdag 13 April houdt de Haarlemsche Reddingsbrigade haar jaarlijksche alge meene vergadering in hotel „Centraal' Plein, waarop de jaarverslagen zullen wor den uitgebracht. Al bestuurslid treden pe riodiek af de heeren A. G. J. van den Berg J. M. Thuis en P. Wapstra, die zich her kiesbaar stellen. Uitreiking distributiebescheiden, Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Dinsdag de beurt aan de letters I J en L. Voor Spaarndam van 912 uur voor de letters A t.m. G en van 1416.30 uur voor de letters H t.m. N. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 1500: 18700, 9795. 1000: 21045, 14186. 400: 14273, 9499, 3512. 200: 21710, 6455. 100: 20687, 20298, 17302, 11257, 4893, 2824, 1940. Biljarten. VAN DE POL KAMPIOEN. Zaterdag en Zondag is te Amsterdam ge streden om het kampioenschap van Neder land 45/2 eerste klas en Van de Pol is er in geslaagd den titel te behalen met vier gewon nen partijen van de zes; Sweering won er drie; De Leeuw en Van Vliet ieder 2Vz- Merk waardig Was, dat Van de Pol het laagste ge middelde van de vier bereikte, n.l. 19.95; Sweering had een gemiddelde van 25.37. Churchill in een radio-toespraak op 30 Maart 1940. „De Sovjetregeering openbaarde met haar overval op de held haftige Finnen aan de geheele wereld de verwoestingen, die het Bolsjewisme in het wezen van elke natie, welke het slachtoffer van deze doodelijke, geestelijke en moreele ziekte geworden is, aanrichtFinland houdt zich prachtig, ja, zelfs grootsch DE DIENST, DIE FINLAND AAN DE MENSCHHEID BEWIJST, TS REUSACHTIG." KORT NIEUWS Tot Finsch ge zant in Stockholm is benoemd Gripen berg, tot dusver ge zant bij het Vati- caan. Van 1933 tot aan de Engelsche oorlogsverklaring aan Finland in 1941 was hij gezant te Londen. Daar het oude Duitsch-Turksche handelsverdrag op 31 Maart is afgeloo- pen, is een protocol geteekend, teneinde den goederenruil tot het einde van het jaar te waarborgen. Het driejarig kindje uit het gezin V. te Budel liep bij het drinken van kokende koffie ern stige inwendige brandwonden op. Het kind is korten tijii iat^r nvDrlfwJwi - Bekerwedstrijden. Voetbal. In den strijd om den N.V.B. beker begint eenige teekening te komen en het ziet er naar uit, dat van de eerste klassers uit Haarlem en IJmuiden alleenJS.D.O. de volgende ronde zal bereiken. Deze club won op eigen terrein; Haarlem en V. S. V. verloren opnieuw en Stormvogels herstelde zich, doch misschien te laat. Van de tweede klassers maakt R.C.H. een goede kans, doch heeft nog eenige con currentie te duchten. Van de derde klassers verdienen vooral vermelding de successen van Terrasvogels, dat de derde overwinning in achtereenvolging boekte met een doelgemid- delde van 16-1. Wij brengen in herinnering, dat van de groepen eerste en tweede klassers de num mers één en twee en van de andere groepen nummer één aan de volgende ronden mogen deelnemen. E.D.O. speelde In afdeeling A op eigen ter rein tegen West Frisia en won met 4-2. Ge makkelijk hebben de Haarlemmers het niet gehad; zij waren echter voor doel beter en technisch staken zij boven de Enkhuizers uit. Van Es en Schildwacht gaven E.D.O. een 2-0 voorsprong, waarna Muské met twee doelpun ten gelijk maakte. In de tweede helft speelde West Frisia behoorlijk, maar Spek en Van Es bezorgden de thuisclub een 4-2 overwinning. A. F. C. versloeg Blauw Wit met 3-2. De stand luid: AFC 5 (drie wedstrijden); EDO 4 p. (twee); Blauw Wit en Kennemers 2 p. (twee); West Frisia 1 p (drie). In afdeeling C„ waarin HBC uitkomt, waren de uitslagen Ajax-DWV 3-1 en Alkm. Boys- Hilversum 5-1; de stand luidt: Ajax 6 p. (drie), Alkm. Boys en DWV 2 (twee), HBC 1 p. (twee). De strijd DWS-RCH in afdeeling D was van belang, daar de clubs ongeslagen waren. Het resultaat werd een 2-2 spel, een resultaat, dat de Racing dankte aan goed volhouden. De Amsterdammers hadden met rust een voor sprong van 2-0 door beter spel. Daarna ver slapte het spel, waarvan Hanse door 'twee doelpunten gebruik maakte. VSV is in deze competitie minder op dreef en leed een 3-1 ne derlaag tegen Hercules. WFC won op eigen terrein van Alcm— Victrix met 3-2. De stand luidt: RCH en DWS 5 p.; WFC 4 p.; Alcm. Victrix 2 p.; Hercules 2 p.; VSV 0 p. (alle clubs drie wedstrijden). Haarlem leed de kleinst mogelijke nederlaag tegen ZFC, dat in de tweede helft door toe doen van Schenk het eenige doelpunt maakte. De thuisclub was met schieten minder geluk kig en kansen gingen verloren. Volewijckers boekte een 5-0 overwinning op Watergraafs meer. De stand luidt in afdeeling E: ZFC 4 p. (twee); De Volewijckers 4 p.: (drie); Velox 3 p. (twee); Haarlem 1 p. (drie); Watergraafs meer 0 p. (twee). Stormvogels behaalde in afdeeling F de eer ste zege op Elinckwijk. Op het terrein van De Terrasvogels werd gespeeld en een verjongde ploeg won met 3-2. Verder zijn gespeeld: KFC- Vriendenschaar 2-2; UVV-Zeeburgia 1-2. De stand luid: Vriendenschaar 5 p. (drie); Zee- burgia 4 p. (drie); Stormvogels 3 p. (drie); KFC en UW 2 p. (twee), Elinckwijk 0 p. (drie) Schoten-Onze Gezellen in afdeeling K. was een kalme strijd, waarbij O.G. zich meer in spande, doch de ploeg zag zich een gelijk spel in het laatste kwartier ontgaan, toen P. Frant- zen het eenige doelpunt, maakte. HFC trok naar Beverwijk en leed een 5-3 nederlaag. Weliswaar stonden de Haarlemmers tot drie maal toe voor, doch tenslotte maakte de thuis club drie doelpunten (5-3) en won verdiend. Beverwijk heeft de leiding met zes punten uit drie wedstrijden, dan volgen HFC, DIO en Schoten me twee punten uit twee wedstrijden, en O.G. heeft minder gelukkig gespeeld njet geen punt na drie wedstrijden. Terrasvogels heeft in afdeeling L. een voor sprong. Zondag werd met 6-1 van Bloemen- daal gewonnen. In de eerste helft verdedigde de thuisclub met succes en Terrasvogels kon maar óénmgal doelpunten. Na de hervatting drukten de Santpoortenaren het overwicht beter uit en het resultaat werd 1-6. THB ver loor voor den derden keer, thans van VVB met 2-1 en Kinheim bracht DSSH een 8-4 nederlaag toe. Kinheim bézet de tweede plaats met 5 p.; dan volgt VVB met 3 p.; Bloemen- daal en DSSH met 2 p. en THB met 0 p., alle na drie wedstrijden. Iri afd. M. was de strijd TYBB-Zandvoort een strijd, waarin goed voetbal yertoond werd. Rust trad in met blanken stand Mohr gaf de thuisclub de leiding, waarna Zandvoort kwam opzetten en een 1-4 voorsprong vérki^eg. Van Riel verkleinde den achterstand. DEM-IEV eindigde in een 4-4 spel. De stand luidt: Zand voort 4 p. (twee); Ripperda 3 p. (twee); IEV 3 p. (twee); DEM 2 (twee), TYBB 0 (drie). Het programma voor Zondag luidt: Blauw Wit-EDO; West Frisia-Kennemers; Ajax-HBC; RCH-VSVStormvogels-UVV1 HFC-Schoten; Onze Gezellen-DIO Terrasvogels-THB; VVB- Kinheim; DSSH-Bloemendaal; Zandvoort- meeuwen-DEM (12 uur); IEV-Ripperda. HEERENVEEN WINT VAN WILLEM 2. De competitie om het kampioenschap van Nederland is voortgezet met Heerenveen-Wil lem 2. De thuisclub won met 4-2. In het zui den won BW met 2-1 van PSV en in het Noorden boekte GVAV een 3-0 zege op Sneek. De beslissing over de onderste plaats is nog niet gevallen. NIEUWS UIT DE AFDEELING HAARLEM. Haarlem 3a had een kans kampioen te worden van een der eerste klassen van de af deeling Haarlem van den NVB, maar moest dan minstens gelijk spelen tegen Droste, dat gelijk kon komen bij een overwinning. Da spelers van Droste grepen de kans aan en wonnen met 3-1, waardoor de ploegen gelijk eindigden. Een beslissingswedstrijd is noodig, welke Zondag a.s. gespeeld zal worden. Het jaarlijksch tournooi van de scholen uit Haarlem en omstreken, dat, reeds vele ja ren onder leiding van den heer W. P. J. Enta staat, zal ook dit jaar geen doorgang kunnen vinden. Het bestuur van de afdeeling Haarlem is voornemens een cursus te organiseeren voor leiders van voetbalclubs, om dezen speltech niek en paedagogiek bij te brengen. Bestuurs leden en officials hebben zich bereid ver klaard één of meer onderwerpen te behande len. De bedoeling ls, dat de cursisten het ge- 1 verdv i« eiuhwörtanrt zullen doorgeven.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2