Haarlemsche Courant Tweeduizend doodente Antwerpen. Terreinwinst in Z. Tunis. Nieuwsblad voor Noord-Holland Terreur aanval in de middaguren. Anglo-Amerikaansehé vliegtuigen lieten hun bommen vallen van 6000 a 7000 M. hoogte. In een school 180 kinderen omgekomen. Sovjet-aanvallen in Koeban-sector gestopt. 288e Jaa*%v*jg No. 81 jjjuraaux! Groots Houtstraat 99. iel Advert. 10724, Redactie 10600 - 11 'n Postgiro 134958 Haariemscbe Ct, Haarlem BUkaotoor, Soendaplein 3T. Tel. 11314 Hoofdredacteur: 3. V. Baudewyns Woensdag 7 April 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: z. B, Spaarne 12. Tel. 12718 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55. iJmuiden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Naar de om 19.30 uur gisteren medegedeelde cijfers heeft de Britsche luchtaanval op Ant werpen tot nog toe 2007 dooden, 603 gewonden en 130 vermisten gevergd. Naar het D.N.B. verneemt konden de 180 Belgische kinderen, die tijdens den Britsch- Amerikaanschen terreuraanvai op Antwerpen op 5 April onder het puin van een school wer den bedolven, slechts als lijken geborgen worden. Belga-press schrijft, dat het aantal dooden bijna een derde deel vormt van het aantal Belgische soldaten, dat tijdens den achttien- daagschen veldtocht van 1940 is gesneuveld. De Amerikaansche piloten hebben dus in een kwartier tijd zesmaal zooveel mcnschen ge dood als in 1940 soldaten op één dag sneu velden. De Engelsch-Amerikaansche vlieg tuigen moeten hun bommen geworpen heb ben van een hoogte van 6 tot 70000 meter, zoodat de aanval niet als een aanval op mili taire doeleinden kan worden beschouwd. Honderden woonhuizen zijn volkomen ver woest of zwaar beschadigd. Een fraaie oude kerk werd ernstig getroffe». Duizenden men- schen zijn dakloos geworden en zoeken in het puin naar hun vermiste familieleden en hun bezittingen. Kardinaal Van Roey, primaat van België, heeft een bezoek gebracht aan de geteisterde bevolking van groot-Antwerpen. Hij werd ^door burgemeester Delwaide ontvangen en 'rondgeleid op de plaatsen der ramp. De kar dinaal heeft vooral de getroffen scholen bezocht. De Militar-verwaltungschef dr. Reeder heeft in naam van den militairen bevelhebber voor België en Noord-Frankrijk 10 millioen franc ter beschikking van den burgemeester van Antwerpen gesteld om den dringenden nood te lenigen van de gezinnen der slachtoffers -Van den Britschen terreuraanvai. De vijand heeft in totaal, in het bijzonder bij den aanval op Antwerpen, 10 vliegtuigen verloren. Alle Duitsche jaehttoestellen keer den behouden op hun basis terug. Met man en macht werd van Maandagna middag af gewerkt om te redden wat er nog te redden viel: politie, brandweer, luchtbe schermingsdienst, vrijwillige arbeidsdienst Voor Vlaanderen, studenten, Vlaamsche. en Roode Kruis spanden hun krachten samen om de eerste hulp te verleenen. Alle voertuigen werden opgeëischt om dooden en gewonden te vervoeren. In de vier getroffen scholen beloopt het ge tal doode kinderen meer dan 300; ook werden 16 zusters gedood, terwijl er twee andere ver mist worden. Van het stadhuis heeft men een indrukwek kend gezicht op de verwoestingen. Langs de Groote Baan over een afstand van meer dan een kilometer vormen de huizen met hun weg gerukte voorgevels, met de ingestorte daken en de gesprongen vensters een blok, waarin geen enkele woning onbeschadigd is gebleven. Hier heeft een bom 34 woningen vernietigd en slechts rookende puinhoopen, waarin de red dingsploegen wroeten, achtergelaten. Tusschen deze volledig vernielde huizenblokken staan nog enkele gebouwen die enkel door scherven werden getroffen of door het geweld van de ontploffingen gedeeltelijk werden vernield. Op een markt zijn drie bommen gevallen. Pantserjagers bouwen in de beschutting van een buitgemaakten Sovjet-pantser wagen een woonbunker. Hun kameraad aan het PAK-geschut zorgt ervoor, dat zij tegen verrassingen gevrijwaard zijn. (PK v. d. Becke DV/R P. c) Naast de reusachtige trechters liggen volledig uitgebrande rijtuigen en vrachtauto's. Maar wanneer men in de straten gaat die uitkomen op de Groote Baan staat men voor een beeld van verschrikking, dat aan het ongeloofelijke grenst. Bommen van het zwaarste kaliber wer den op een school geworpen. 180 schoolmeis jes die na het ontploffen der eerste bommen naar hun onderwijzeressen gesneld waren, werden ter plaatse gedood op de cour of in de gebouwen. Zij liggen onder het puin en de reddingsploegen bewerken de ijzeren staven met oxygeenlampen en slaan de betonnen pa len met houweelslagen los. Verpleegsters van het Vlaamsche Roode Kruis en het' Roode Kruis dragen overblijfselen van afgrijselijk verminkte lijken met een deken bedekt weg. Dit alles gebeurt in akelige stof wolken welke door een geweldigen wind wor den opgedreven. Maar het afschuwelijkste in dezen plotsen overval is het feit dat de bevolking tijdens haar werk verrast werd, in de namiddaguren, op het oogenblik dat het verkeer het drukste was. Rond 15.30 uur viel de eerste bom van een hoogte van meer dan 6.000 meter. Weinige personen hebben den tijd gehad om zich in veiligheid te stellen of een schuil plaats op te zoeken. In de huizen hebben de bewoners er niet aan kunnen denken de kelders te bereiken. De resultaten van deze verrassingstactiek kun nen volledig in het credit der Amerikaansche vliegers worden geboekt. „Zeer goede resultaten" zegt Londen. De spreker van den Londenschen Omroep heeft omtrent den Anglo-Amerikaanschen aanval op Antwerpen medegedeeld, dat het weer boven het doelgebied zeer helder is ge weest, zoodat men de stad Antwerpen in alle bijzonderheden heeft kunnen waarnemen. Daardoor zijn ditmaal „zeer goede" resultaten bereikt. Keuringen voor de Waffen SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als gees telijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de op leiding htm stelt, kunnen zich bij de ge noemde'adressen vervoegen, teneinde ge keurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Neder land, in een speciaal wachtbataljon. Ge zinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als zij, die dienen in de Waffen-SS of het Legioen; kostwinners vergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 14.4.43, 9 tot 13 uur, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk; 15.4.43, 9 tot 11 uur, Tilburg, Lange Schijstraat 66; 15.4.43, 15 tot 17 uur, den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 16.4.43, 9 tot 11 uur, Roermond, NSDAP, Swalmerstr. 61; 16.4.43, 16 tot 18 uur, Arnhem, Wever straat 16 b; 17.4.43, 9 tot 11 uur, Hengelo, Deutsches Haus; 17.4.43, 15 tot 17 uur, Zwolle, Hotel Peters, Markt; 18.4.43, 9 tot 11 uur, Groningen, Concert huis, Poelestraat; 18.4.43, 15 tot 17 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 19.4.43, 9 tot 13 uur, Amsterdam, School Iepenweg 13; 20.4.43, 9 tot 13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245; 21.4.43, 9 tot 13 uur, Amersfoort, Dienst gebouw, Leusder weg; 22.4 43, 9 tot 13 uur, Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. Hongaarsche premier in Italië, De Hongaarsche minister-president en minister van buitenlandsche zaken, Kallay, is op uitnoodiging van den Italiaanschen chef der regeering, van 1 tot 3 April in Italië geweest. Bij de besprekingen met den Duce, den onderstaatssecretaris van buiten landsche zaken, Bastianini en den chef van den generalen staf, heeft de premier dè ge legenheid gehad tot een diepgaand onder zoek van den algemeenen politieken en militairen toestand. Ook de Paus heeft den Hongaarschen mi nister-president in officieele audiëntie ont vangen. VOOR DE WERKENDE JEUGD. Het N.A.F. te Haarlem heeft voor Vrijdag a.s. in -het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond een bijeenkomst georganiseerd voor de werkende jeugd. O.m. zullen hier eenige filrns worden vertoond. Te Roermond heeft de plechtige begrafe nis plaats gehad van het stoffelijk over schot van den burgemeester van Baexem, den heer W. A. Hetterscheidt, die door on bekende daders in zijn woning lafhartig werd neergeschoten. De leider van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden, ir. A. Mussert, spreekt aan de groeve. C.N.P./Fotodienst N.S.B./Cino Pax c) Terreuraanvallen op Italiaansche steden. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het bruggehoofd van den Koeban heeft de vijand zijn aanvallen tengevolge van de den vorigen dag geleden verliezen niet meer voortgezet. Ook aan het front in Tunis verliep de dag over het algemeen rustig. Bij een eigen aan- valsactie in Zuid-Tunis werd een belangrijke hoogte ingenomen. In het gebied van de Middellandsche Zee hëeft het luchtwapen vliegvelden en scheeps- doelen met succes aangevallen. Jagers en afweergeschut der marine hebben 18 vijandelijke vliegtuigen vernield. Twee eigert toestellen worden vermist. Britsch-Amerikaansche formaties vliegers hebben Maandag de bezette Westelijke ge bieden, vooral de stad Antwerpen, aange vallen. De bevolking leed aanzienlijke ver liezen. In een school werden 180 kinderen gedood. Jagers en afweergeschut van het luchtwapen schoten 19 vijandelijke toestellen neer. In Noord-Noorwegen is een vijandelijke sabotagetroep bij de nadering van de kust tot den strijd gedwongen en vernietigd. Het Italiaansche weermachtbericht luidt Aan het front van Tunis bedrijvigheid der wederzijdsche artillerie. In den Centralen sector is een aanval van den tegenstander, gesteund door pantserstrijdkrachten, afgesla gen. Italiaansche en Duitsche luchtformaties hebben opnieuw de haven van Böne gebom bardeerd, evenals de vijandelijke verbindings lijnen. Jachttoesteu^n der Spil hebben tijdens luchtgevechten vijftien Engelsche en Ameri kaansche vliegtuigen neergeschoten. Talrijke viermotorige machines hebben Maandag bom men geworpen in de omgeving van Marsala en op Palermo, Trapani en Porto Empedocle, waarbij zij aanzienlijke schade veroorzaakten. Onder de bevolking zijn 4 dooden en 9 ge wonden gevallen in de streek van Marsala 17 dooden en 74 gewonden te Palermo, 2 ge wonden te Trapani en 13 dooden en 32 gewon den te Porto Empedocle. Twaalf vijandelijke toestellen werden neergeschoten, zeven door Duitsche jagers, vijf door luchtdoelartillerie, welke in zee neerkwamen. Drie hunner kwa men neer ten Westen van de Levanzo-eilan- den en Favionana, een buiten Porto Empe docle en het vijfde 14 K.M. ten Noordwesten van Kaap Gallo (Palermo). Vijf onzer machines zijn niet op haar bases teruggekeerd van de operaties der laatste 2 dagen. Tijdens den aanval van 4 April op Napels heeft de vijandelijke luchtmacht behalve de twee vliegtuigen, waarvan in het weermachtbericht van Maandag werd mede gedeeld, dat zij door afweergeschut waren vernield een viermotorig en een twee- motorig toestel verloren, die neerkwamen bij de Ventotene-eilanden en Ponza. Millerand overleden. De vroegere president van de Fransche republiek, Alexandre Millerand, is gisteren in zijn woning te Versailles overleden. Millerand werd in September 1920 tol; president der republiek gekozen en be kleedde dit ambt tot 1924. Van 1914 tot 1915 was hij minister van oorlog. THEORIE EN PRACTIJK. Bs. Het is zoo gebruikelijk bij een zeker soort Nederlanders,, dat zij er een redeneering op nahouden, die ongeveer neerkomt op: „en toch zit de schuld bij de Duitschers!" Zij lanceeren haar in tal van varianten, maar het uitgangspunt blijft steeds hetzelfde. Het verschijnsel is zóó sterk, dat wij onlangs iemand geen Nationaal-Socialist maar 'n man die z'n gezond verstand een kans geeft, de opmer king hoorden maken: Mijnheer, laat hier een paar duizend bolsjewieken per parachute neer en laat ze 'n stadsdeel van Haarlem compleet verwoes ten, dan zal je zien, dat er nog 'n massa Nederlanders gevonden wordt, die de be schuldiging uit. „wat 'n tuig toch zijn die Duitschers, nou hebben ze weer kans gezien zich in bolsjewistische uniformen te steken en ze spreken zoo waar nog Russisch ook!" Wij kunnen van deze wrange opmerking, jammerlijk genoeg, niet eens vaststellen, dat ze overdreven is. Hetzelfde geldt ook ten aanzien van de zinlooze bommenwerperij op Nederiandsche steden. Zoolang er eenige kans lijkt te bestaan, al is ze nog zoo on gerijmd, op het gebruik van een „argument" dat de schuld derDuitschers aan- toonen moet, wordt dit gretig aangegrepen en wanneer zelfs het ongerijmde niet meer ter beschikikng staat, wel dan hebben de Duitschers tóch de schuld, omdat de Duit schers nu eenmaal de schuld hebben. Het zijn deze vriendjes en vriendinnen, die met verheerlijkt gezicht de lucht in kijken, wan neer Engelsche of Amerikaansche massa moordenaars boven Nederlandsch gebied vliegen en zij toonen zich niet verlegen, om de hoop uit te spreken, dat de „kermis" spoedig beginnen zal; mits de bommen slechts zoo ver mogelijk uit de buurt vallen en andere stadgenooten getroffen worden. Hoe anders hebben wij de stemming ge vonden in RotterdamHier kan men de menschen den ernst van het gezicht aflezen en zelfs bij kleine kinderen bemerkten wij reeds dien druk van het noodlot, die groe ven in de gezichten legt en het lachen doet verleeren.In Rotterdam hebben we dien dag toevallig luchtalarm meegemaakt en het was teekenend, hoezeer iedereen begreep van welke zijde het gevaar kwam. „Laat' men daar toch mee ophouden", aldus sprak een oud moedertje. ..het kwppkt slechts haat". Ziedaar in enacele woordfen de situatie ge- teekend: „het kweekt slechts haat!" Wan neer inderdaad Engeland eens terugvergol- den wordt wat het alle Germaansche vol ken heeft aangedaan, dan zou het wel eens kunnen zijn, dat de door Engeland zelf aan gekweekte haat een geducht woord gaat medespreken. Wie in Rotterdam de zinjooze vernieling ziet, kan bezwaarlijk anders dan aan mis daad denken. Het is en blijft een afschuwe lijke misdaad, ook al werd zij bedreven in naam van het door velen geïdealiseerde Engeland, ook al voert men duizend ver- optschuldigingen aan. Van zesduizend me ter- hoogte gooien vereischt geen moed en geen kunde, die komen meer te pas wan neer het er om gaat den vijand rechtstreeks te bestrijden. Wat in Rotterdam gebeurd is, voelt de bevolking, welke overtuiging zij vóór dien ook mag gehad hebben, als een onmensche- lijk iets, dat slechts bedreven kan zijn om een slechte zaak te. dienen. Ware de zaak der Geallieerden een goede zaak, dan zou men zijn toevlucht niet tot deze en derge lijke methoden nemen. Churchill, de man die de zege al in het verschiet denkt te zien, eischt van de godin der overwinning, dat zij zich, al is het dan ook vol afgrijzen, met hem verbinden zal. daartoe dienen deze moorden op burgers en die vernielingen van burgerwoningen. De Rotterdammer, die het verschil gemerkt heeft tusschen theorie en praktijk staat anders dan zoo menig Haarlemmer tegenover deze zaak. wapt zij is hem een gruwel. „Onze" minister van Lidth de Jeude wist vier-en-twintig uur na den Britschen ter- -eurannval op de arbeiderswijken van Rot terdam niet beter te doen dan den Engel- schen minister van luchtvaart te felicitee- ren.De bevolking van Rotterdam, die de praktijk der Engelschen kent, zendt hun vliegers een doffe verwensching na Op de Philippijnen geïnterneerde Nederlanders. Het informatiebureau van het Nederiand sche Roode Kruis, Korte Voorhout 14, 's-Gravenhage, heeft van het Internationale Roode Kruis te Genève de namen ontvan gen van enkele Nederlanders, geïnterneerd in het kamp Santo Tomas op de Philippij nen. Van ondervolgende geïnterneerden kon nog geen bericht aan de familieleden wor den gezonden, aangezien de familieadressen in Holland niet bekend zijn: mechanic H. v. Salten, 30 jaar, watchman Thomas Blans, 46 jaar, mrs. F. K. Carsten, 49 jaar. mrs. L. E. A. Holst, 51 jaar, mechanical engineer M. C. Janssens, 31 jaar, mrs. M. A. M. Jans- sens, 28 -jaar, importer Antoni Peters,52 jaar, professor C. Hf Reimers, 51 jaar, office man J. H. Schaeffer, 45 jaar. Familieleden, van deze geïnterneerden, of zij die inlichtingen kinnen verstrekken met betrekking tot de familie-adressen van bo vengenoemde personen, gelieven zich schrif telijk in verbinding te stellen met gemeld bureau ter verkrijging van verdere infor matie betreffende correspondentie. „DANTE ALIGHIERI" Voor de afd. Haarlem en Omstreken van de vereeniging „Dante Alighieri" zal Dr. A. v. d. Boom Zaterdagmiddag een voordracht hou den over „Passievoorstellingen, in de Italiaan sche kunst"

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1