APRILi XIGJV Onbekende Rotterdammers begraven. Velen stonden om een massa-graf van 57 slachtoffers. Woensdagmiddag zijn op de algemeene be graafplaats Crooswijk te Rotterdam die siachtof^rs van den bomaanval van 31 Maart j.l. ter aarde besteld, die onherkenbaar waren verminkt. De Beauftragte van den Rijkscom missaris .voor de stad Rotterdam, dr. Völckers, heild daarbij de volgende rede: „Wij beschuldigen Aan de groeve van deze onschuldige slachtoffers van den terreur- aanval van het Britsche en Amerikdansche luchtwapen op de stad Rotterdam beschuldi gen wij. Woonwijken, scholen, winkelstraten zijn vernietigd. Wij beschuldigen Het is niet waar. dat de vijandelijke bommenwerpers door het slechte weer hun doelen niet konaen zien. Wij beschuldigen, omdat hij helder, zon nig weer en uitstekend zicht een stadswijk van Rotterdam met opzet is vernietigd. Het is niet waar, dat de Britsche en Amerikaan- sche bommenwerpers doelen van militair be lang hebben aangevallen. Bij onze aanklacht komt diep medegevoel voor de slachtoffers en hun nabestaanden. Oneindig leed en ont zettende ellende zijn over hen gekomen, zoo ver menschen kunnen helpen, worden zij geholpen. Direct na den aanval hebben hulp vaardige personen en organiasti.es uit Rotter dam en uit de omliggende gemeenten gehol pen. Daarbij was het een natuurlijke zaak, dat Duitsche weermacht, Duitsche politie, Duitsche partij-organisaties meehielpen en zich volledig voor het reddingswerk inzetten. Wij herdenken de dooden 1 - Wij gedenken hun nabestaanden. Moge het hun tot een troost zijn, dat wij allen diep met hen.meevoelen Wij gedenken de gewonden en wenschen hun spoedig herstel. Wij gedenken de dakloozen en wij zullen hen helpen. In naam en in opdracht van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche ge bied leg ik tot teeken van onze deelneming en van onze rouw dezen krans neer." schilder, men speurt er ook den deskundige in, den man die met het wezen der bloemen- Ook burgemeester Müller van Rotterdarrtfen plantenwereld nauwkeurig op de hoogte sprak een rede uit. Spr. wees er op, dat na den wereldoorlog van 19141918 in de ver schillende landen monumenten ter nage dachtenis aan den onbekenden soldaat ver rezen. Daarin eerde men hen, die onherken baar op het slachtveld waren achtergebleven of in het geheel niet meer werden terug gevonden Hoe verschrikkelijk die oorlog evenwel was, de niet-strijders achter het front werden tenminste van zijn geweld ver schoond. Maar nu zien wij ons genoodzaakt, nu na 25 jaar weer een wereldoorlog over de continenten uitbrak, evenzoo den onbekenden burger te herdenken. Nu dient de niet-strijder achter het front evenzeer met zijn leven te betalen. Zoo staan wij hier dan, aldus de burgemeester, aan den rand van een massa graf, welke plaats wij met recht zouden kun nen aanduiden door een monument ter nage dachtenis aan den onbekenden Rotterdam- schen burger. Hier voor ons vertoont zich de geopende aarde, waarin 57 onbekende stad- genooten hun laatste rustplaats hebben ge vonden. Geen namen prijken op een steen of bord, teneinde door het geschreven woord de herinnering levendig te houden aan hem of haar die hier begraven ligt. Hie^-staat geen vader, moeder, zoon, dochter of ander familielid, met zekerheid wetend dat het ge liefde gezinslid te dezer plagtse den eeuwigen slaap-volbrengt. Wij allen, vereenigd in den eerbied voor den dood die deze namenloozen tot zich nam. zullen hen echter niet vergeten. Met U, stadgenooten zonder naam, ver volgde de burgemeester, gaat een stuk van ons zelve. De band, die ons als burgers van één stad samenbundelt, werd door het Engel- sche bombardement niet verbroken, veeleer nauwer dan ooit om ons allen heengesnoerd. Gij hebt ons eens te meer overtuigd, dat wij «lechts kinderen zijn uit één gezin. Uw heen gaan heeft de noodige bezinning^gebracht, gij hebt ons elkander doen zoeken waar voor heen de eene onder ons den ander meed. Tenslotte legde spr. een krans. HERVATTING COLLEGES TECHNISCHE HOOGESCHOQL. De rector-magnificus der Technische Hooge- school te Delft heeft bekend gemaakt, dat de colleges Maandag 12 April a.s. zullen worden hervat. Het onderwijs zal dan echter slechts mogen worden gevolgd door hen, die vóór of op 10 April a.s. de loyaliteitsverklaring heb ben geteekend. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Vrijdag de beurt aan de letter S met uitzondering van de Sch. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haarlem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C van dei- Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten, H.stede. Stad en Reportage: J. A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. j. E. van Baarsel, Santpoort, 'es: w van Ommen, Heemstede. Advertenties: 23 20 (RiScJxeJl PALMPA ASCH1 KINDERVREUGDE? Ja toch. óók nu Eerste eisch: dat Uva kind krachtig en ge zond ist ilCA-kindei- ren zijn krachtige en, gezonde kinderen f LlGA-K indervoediny in gebakken vorm, 30 cent per pah. /I (2 beschuitbons) J -PROÓUCTEMl OPVOEDING VAN DE SOVJET-JEUGD. - Een verwaarloosde, zonder toezicht levende jeugd, die zich op de binnenplaatsen der huizenkazernes aan allerlei liederlijke uitspattingen te bui ten gaat. Een duidelijk beeld geeft ons de „Komsomolskaja Prawda" van 20 Juli 1939. (C.N.F./G.F.L. Pax m) KORT NIEUWS Te Almelo deed de politie een inval in een huis aan de Tuin straat, nadat haar aandacht getrok ken was door luid ruchtigheid en mu ziek. Op den zol der vond men een complete danszaal ingericht. Het ge zelschap bestaan de uit 24 personen en de orkestleden werden meegeno men naar het politiebureau en moesten daar den nacht doorbren gen. De entree gelden en muziek instrumenten wer den in beslag ge nomen. De bekende voorjaar sbijenmarkt te Tilburg zal dit jaar gehouden wor den op Woensdag 14 April. Van der Colk's werk geëxposeerd. In W. A. van der Colk bezit Haarlem een schilder, die een waardig inwoner van^de bloemenstad genoemd mag worden. Hij"" is immers voor alles de schilder van bloem en plant, eri, wat mèer zegt, de kunstenaar die met zijn gevoelig penseel kleur en ge stalte der flora met talent weet te lier- scheppen. In Van der Colk's werk ziet men niet alleen de hand van den talentvollen vit alitvt r'd e coedin Si moet zijn. Dit wordt duidelijk, wanneer men weet dat de kunstenaar uit een kwee kersgeslacht stamt en daarom nauw ver bonden is aan dit edele, 'zoo typisch Hol- landsche ambacht. In Kunsthandel Leffelaar aan den Wagen weg is thans een keuze uit het werk van dezen verdienstelijken stadgenoot te zien. Het is niet gemakkelijk om uit de geëxpo seerde schilderijen het beste aan te wijzen. Van der Colk's werk is in het algemeen zeer gelijkmatig van kwaliteit - maar toch moge in de eerste plaats het doek met de gloxinia's als een fijne compositie in wit en groen genoemd worden. De blanke bloemen op den voorgrond van het tafereel vormen een schoon geheel met het ranke groen op den achtergrond. Feller van toon is het stuk met de roode en witte begonia's, waar in het contrast toch volkomen verantwoord is en zich niet in te scherpe kleuren aan den beschouwer opdringt. Verwantschap met dit doek heeft de mand met calla's en Kerst sterren, waarin des schilders gevoel voor kleurschakeeringen duidelijk tot uiting komt. Prachtig van stemming is het groote schilderstuk in blauwgrijze tinten, dat een hoekje uit de kas met een agave en vet- planten weergeeft. Behalve de bloemen- en plantènstukken zijn eenige kleine stillevens met ooft en groenten geëxposeerd. In 't bijzonder wijde de bezoeker ook zijn aandacht aan het groo- tere stilleven met de koperen kan, waarin de schilder de diepe weerschijn in het blin kend opgepoetste koper voortreffelijk heeft uitgewerkt Een aparte plaats neemt het zelfportret van den kunstenaar in, een werkstuk uit den laatsten tijd, dat aantoont dat Van der Colk's kunst ook in dit genre technisch en artistiek op hoog peil staat. HERM. VOSKUIL. PAASCHFEEST VAN „VREUGDE EN ARBEID". Voor kinderen wier vader in het buitenland werkt. Omstreeks Paschen zullen vele duizenden kinderen, wier Vader in het buitenland werkt, de gast zijn van „Vreugde en Arbeid" van het Ned. Arbeidsfront. Deze Paasch- feesten zullen in. 23 steden worden gehou den, n.a. in Haarlem op 23 April. Inlichtingen en aanmeldingen bij de plaat selijke kantoren van het Ned. Arbeidsfront. In aanmerking komen schoolgaande kinde ren van 6 tot en met 12 jaar, wier vader in het buitenland werkzaam is. De deelneming van deze bijeenkomsten is kosteloos en niet beperkt tot kinderen, wier vader lid is van het Ned. Arbeidsfront. „APOLLO". De Arbeiders Mandoline Club „Apollo" geeft onder leiding van den heer Joh. B. Kok een concert op Zaterdag 10 April in de Tuinzaal van het Gem. Concertgebouw. Hieraan werken mede de alt-zangeres mej. Cobi Boeree en de voordrachtkunstenaar Willem van Cappellen. „EENSGEZINDHEID" De Overijselsch-Geldersch-Drentsche Amu- sementsvereeniging „Eensgezindheid" organi seert Zondagmiddag a.s. wederom een cabaret- middag, die verzorgd zal worden door het ge zelschap Pander. De voorstelling heeft plaats in de tuinzaal van „Brinkmann". TUINBOUW EN PLANTKUNDE Zaterdag a.s. houdt de afdeeling Haarlem en omstreken van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw" en Plantkunde een ledenvergade ring, waarop gesproken zal worden ever „bloeiende boomen en heesters in het voor jaar". Ook zal een onderlinge tentoonstelling worden gehouden. GEVONDEN VOORWERPEN. Boekje. Moens, Gen. de la Reijstraat 89; collier kralen, Steenkist, Vlamingstraat 15; geld, Aling, Bromostraat 19 (na 18 uur); mandje, v. d. Laan. Barendsestraat 53; portefeulUe met'lnh., Berin gen, Lange Raamstraat 16 zw.; rozenkrans, Ves- ter, Zuid Brouwerstraat 34; schoentje, Grewen, Rijksstraatweg 334; schoentje, Zwetsloot, Oranje boomstraat 179; tasch met lnh„ Mannaard, Leid- schestraat 53; tasch met inh., Bureau van Politie, Smedestraat 9; vulpen, v. Rossum, Hendrik de Keijzerlaan 16, Heemstede. Loyaliteitsverklaring door studenten. Uiteenzettingen v»n den secretaris generaal van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming. De secretaris-generaal van het departe ment. van Opvoeding, Wetenschap en Kul- tuurbeschermmg heeft een radiorede gehou den inzake de loyaliteitsverklaring der stu denten. De tekst van deze verklaring luidt: „De ondergeteekende,.geboren te. wonende teverklaart hiermede plech tig, dat hij de in het bezette Nederlandsche gebied geldende wetten, verordeningen en andere beschikkingen naar eer en geweten zal nakomen en zich zal onthouden van iedere tegen het Duitsche rijk, de Duitsche weermacht of de Nederlandsche autoritei ten gerichte handeling, zoomede van han delingen en gedragingen, welke de open bare orde aan de inrichtingen van hooger onderwijs, gezien de vigeerende omstandig heden, in gevaar brengen." Deze verklaring, aldus de secretaris-gene raal, kan geteekend worden door allen, die niet van plan zijn, opzettelijk tegen de in de verklaring genoemde lichamen op te treden of het geldende recht te schenden. Door de onderteekening verbindt men zich, voorzoo- ver eer en geweten dat toelaten, geen wette lijke voorschriften te overtreden, geen daden van sabotage te plegen. Wie onder teekent en-dit toch doet, krijgt de hem toe komende gerechtelijke straf, maar breekt bovendien zijn woord tegenover zijn eigen rector, die hem als student kan en zal straffen. De verklaring houdt niet in, dat men zich vrijwillig aan de Arbeidsdienstplicht na de studie onderwerpt. Daarbij is immers van geen vrijwilligheid sprake. De verklaring is geen eed, die voor het leven bindt. Zij geldt, zoolang men in een bepaalden cursus student is en houdt op aan het einde van den cursus, of zoo men daartoe aanleiding vindt, door een bericht aan den rector, dat men niet langer als stu dent wenscht te worden beschouwd. De verklaring heeft in de eerste plaats tot doel. zeker; waarborgen te krijgen, dat er onder de studenten aan onze universitei ten en hoogescholen geen lieden meer zul len schuilen, die i.p.v. te studeeren, onrust zaaien en hun medestudenten tot onverant woorde actie opstoken. Zij heeft echter nog een tweede doel. Wie de verklaring heeft afgelegd, bezit in ziin gestempelde en door den rector afgeteekende inschrijvingskaart een bewijs, dat hem de studie waarborgt en hem bescherming geeft tegen inbreuken op zijn recht van studie. Aan allen, die op 10 April de verklaring hebben onderteekend, is dus de voortzetting van de studie gegarandeerd. Wie na 10 April teekent, zal moeten afwachten, of er plaats is. Men kan nog na 10 April teekenen en dus de beslissing nog wat uitstellen. Men bedenke echter wel, dat na dien datum niet gewaarborgd kan worden, dat men niet voor de tewerkstelling in Duitschland wordt aan gewezen. Men kan zich daaraan niet ont trekken, door zich dan alsnog tot teekenen bereid te verklaren. Korfbal. PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG. D.V.D.—Samos; O.B.Z.B.Ooster- Prom.'degr. Ie2f> klasse RohdaOosterkwartier: Prom./degr. 2e/3e klasse: kwartier 2 (11—1 uur). Tweede klasse C: Amsterdam ZuidOosterpark Derde klasse E: Oosterkwartier 3—Amsterdam Zuid 2; Zilveren korf: Sport Vereent—Allen Weerbaar; WesterkwartierZ.K.V. Zilveren Nieuws van den Dagbal: Lanölust DV.D. 2. OEFENWEDSTRIJDEN AFDEELINGS- TWAALFTAL. Het afdeelings-twaalftal neemt Tweeden Paaschdag deel aan de wedstrijden om het A. K. B.-schild tg. Amsterdam en speelt ter voorbereiding daarvan twee oefenwedstrijden en wel op 11 April tegen T. H. B op het terrein van Sport Vereent (aanvang 10.15 uur) en op 18 April om 2.15 uur tegen Haarlem in het Noorder Sportpark. Het afdeelings-twaalftal is voorloopig als volgt samengesteld: aanval: mevr. T. Thuis Veen (Nieuw Flora), mej. W. Compiet, P. v. d. Meer en J. Voetehnk (allen Animo Ready); midden: mevr. J. BankertZadelhoff, mej. R. Heemskerk, A. Doets en S. v. d Wiel (allen Oosthoek); verdediging; mej. R. Muyen, meji B. Tuyn, R. Velthuys, C. Bonekamp (allen Watervliet). Reserven: mej. T. Bok (Animo Ready) en C. Koster (Oosterkwartier). Z ivemmen. JAARVERGADERING ZWEMKK1NG HAARLEM. In café Brinkmann heelt de zwemkring Haarlem van den N. Z. R. B. Zaterdagmiddag haar jaarlijksche algemeene vergadering ge houden. In (Je bestuursvacature, ontstaan door het bedanken van den heer G. Ritman, werd voorzien door de verkiezing van den heer P. van Goor (Z. C. Haarlem). Het bestuur is thans in zijn geheel als volgt samengesteld G. Voogd (voorzitter); A. M. Heerkens Thijs- sen (vice-voorzitter); J. W Sehachtsehabel (penningmeester); P. Wapstra (secretaris); H. Hessels, P. Mooyman (commissarissen) en P. van Goor (2e secr.-penningm.) De polo-commissie en de zwem-commissie werden bij acclamatie herkozen. In laatstge noemde commissie werd H. Rozenkrans (De Watertrappers) ais nieuw lid gekozen in de vacature, ontstaan door het bedanken van 'den heer Ritman. De T. C. van de Brigades zal dit jaar bestaan uit de heeren P. van der Mey, H. Hessels en C. H. Vrugt. De zeven tal-keuzecommissie bleef zooals zij was, met dien verstande, dat de heer Th. Hölsken, den heer L. Brunt verving. Als afgevaardigden naar de Bondsvergadering werden benoemd de heeren Joh. Schmidt, T. van Huisstede, J. Hngeland Jr., H. Hessels en G. Voogd. Gymnastiek. COMPETITIE K. T. K. Zondagmiddag werd tusschen de le klasse- damesploegen van-Turnlust H. en T. V. Sant poort in de zaal aan de Badhuisstraat de eerste competitie-wedstrijd gehouden van den Kennemer Turnkring. De leiding was in han den van den heer J. J. van Doorn, competitie leider van den kring. T. V. S. moest met een invalster voor één van haar beste turnsters verschijnen. Toch gelukte het de Santpoorters, dadelijk de lei ding te nemen en die tot bet einde te behou den. Na twee ohderdeelen was T. V. S. 4J/2 p. voor, en na 4 onderdeelen was net verschil tot 12 p. gestegen. T. V. S- won ten slotte met 238 p. tegen 227 p. voor Turnlust. Als geheel gaf de Turnlust-ploeg evenwel van meer homogeniteit blijk dan de T. V. S.-ploeg. Per soonlijk was de volgorde; 1. A. Nol (T.V.S.) 52t/2 p. van de 60 p. maximum; 2. A. de Jonge- Starink (T.V.S.) 47V2 p.; 3. T. Lambooij (Turn lust) 42 punten. - SPORT-ALLERLEI. I11 de voorjaarsvergadering van de Zwemclub „Haarlem" deelde de voorzitter, de heer Bais mede, dat de Coming-man- beker voor dit jaar was toegewezen aan Jan Bakker, voor diens vooruitgang in 1942 op de schoolslag. De aftredende bestuursleden werden her kozen en in de technische commissie werden als nieuwe leden opgenomen: de heeren J. van Merkesteyn en W. de Gee. Om het persoonlijk 2de klasse damkam pioenschap van Haarlem won H. Willemse van Y. Banning. Om het persoonlijk hoofd klasse kampioenschap van Heemstede dam men won G. Eising van J. W. van Dartelen en D. Kleen won van G. Eising. De Clubkampioenschappen 19421943 der Haarlemsche Damclub leverden de volgende uitslagen op Hoofdklasse: F. Raman wint van J. van Looij; J. H. Meure remise met J. van Looij; K. Olij remise met Nico Blom; K. Ohj wint van A. Fasol. Eerste klasse; J. Otter wint van G, de la Rie; Y Boterbloem remise met I. Rissèeuw; G. Bakker wint van W. de Goede. Tweede klasse; A. J. Verwoerdt wint van M. v. d. Mee; P. van Dijk remise met A. J. Oremus. Zomerwedstrijden; J. Holm remise met P. L. Schrijnemakers; D. Schrijne- makers wint van J. M. Rutgers; Louis Kisch wint van H. van Lunenburg. In aanwezigheid van den hoofdinspecteur voor lichamelijke opvoeding, den heer R. Ijzer uit Heemstede, heeft te Amsterdam de installatie plaats gehad van de schoolhandbalcommtsste van het Nederlandsch Handbal Verbond. RADIO. PROGRAMMA. VRIJDAG 9 APRIL 2943 HILVERSUM I, 414-4 M. 7.15 Zuid-Afrikaansche liedjes (gr.). 7.30 BNO Nieuwsberichten. 7.40 Morgengroet (gr.) 8.30 BN O Nieuwsberichten. 8.40 Wij brengen U heden.... 8.50 In een goede bui (gr.) (9.30—9.37 Spiegel van den dag opn.) 10.00 Orkest Malando. 10.30 Ka rin Juel en Harry Brandejius (gr.). 10.45 Orkest Malando. 11.15 Voordracht voor 2 piano's. 11.35 aangvoordracht (gr.). 12.00 Almanak. 12.05 Gra- mofoonmuziek. 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Tusschen de bedrijven. 15.00 Filmprogramma. 16.00 Wim Ripken en zijn orkest. 16.45 BNO Nieuswberichten. 17.00 Orgelconcert. 17.30 Dans- plaatjes. 17.50 Amusementsorkest. 18.30 BNO Nieuwsberichten. 18.40 _§portrevue van de week. 19.15 Altviool en piano* 19.50 Duitsche taalcursus. 20.15 Orkestwerken van Hector Berlioz (gr.). Vanaf 21.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschik ken. 21.15 Barnabas von Geczy en zijn orkest (gr.). 21.45 BNO Nieuwsberichten. 22.00 De ac cordeon zingt (gr.). 22.20 Escapaden (gr.) 23.35— 24.00 Symphonie orkest (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.157.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnas- tiek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Technische landbouw voorlichting. 8.15 Voor de binnenschippers. 8.30 BNO Nieuwsberichten. 8.40 Spaansche dansmu ziek (gr.). 9.00 Symphonlsch ophtendconcert (gr.). (9.159.20 Voor de hulsvrouw) 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Wiesbadener Collegium Musi- cum (gr.). 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Omroep Meisjeskoor (opn.). 11.30 Willy Kok en zijn or kest. 12.15 Fragmenten uit beroemde opera'3 (gr.). 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Program overzicht. 13.35 Zang en piano. 13.35 Pianovoor dracht. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Klas siek Middagconcert (gr.). 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Alt en piano. 16.30 Vool en orkest (gr.). 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Elisabeth Reichelt zingt (gr.). 17.45 Spiegel van den dag en BNO: De Jordaner vertelt over socia le nooden. 18.00 Orgelconcert en Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 19.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 19.45 BNO Nieuwsberichten. 19.55 Gramofoonmuziek. 20.00 BNO Engelsche uitzen ding: „Holland's political aspects". Voor de ra dio-centrales: Gramofoonmuziek. 20.15 Het lied van het Chapiteau: „Waar de chambrière knalt". (Vanaf 21.15 alleen voor de radio-centrales,v die over een lijnverbinding met de studio beschik ken). 21.45 BNO Nieuwsberichten. 22.00 BNO Ac- tueele beschouwing. 22.10 Avondwijding. 22.20— 24.00 Zie Hilversum I. Verduisteren: van 20.30 uur tot 7 uur. 9 April: zon op 6.58, onder 20.27 uur maan onder 0.31, op 9.44 uur 10 April: zon op 6.56, ondér 20.28 uur maan onder 1.33, op 10.23 uur

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2