SSSMÊM „Wij winnen of wij sterven." Van Geelkerken over actueele vraagstukken. In Voorburg is een groote openbare volks vergadering gehouden, waarop de plaats- vervangend leider der N.S.B., C. van Geel- kerken, het woord voerde. Spreker herinnerde er aan hoe men ons vroeger vaak verweet, dat wij grof waren. Doch kon dit anders Ons volk was diep in slaap gevallen en wij wilden de aandacht trekken, opdat het zich zou afwenden van het oude en belangstelling zou krijgen voor het nieuwe. Door orkanen van ongeloof zijn wij heen gewandeld, door terreur en boycot, doch wij zijn verder gegaan, omdat wij een geest en een geloof hebben. Sprekende over den toestand van het oogen- blik herdacht spreker de bombardementen op Botterdam en Antwerpen.- Duizenden van ons bloed zijn van ons weggerukt, doch wij wankelen niet en laten ons niet neerslaan. Wij hebben ons ingezet om ons volk een toe komst te geven. Men vraagt ons vaak, waar om deze oorlog is, doch beseft men wel, dat hij verklaard is tegen het nationaal-socialis- me Alle krachten, het jodendom, het kapi talisme en de vrijmetselarij, hebben zich ver bonden om het nationaal socialisme te ver- nietigen. Nu denkt men, dat het nationaal- socialisme en het communisme in den strijd zullen verbloeden en de democratie dan weer terug zal komen, doch wij dienen te beden ken. dat de democratie nimmer meer zal komen. Wij gaan of onder aan het communis me of wij vinden elkaar in het nationaal- socialisme. Spreker behandelde het jodenvraagstuk en zeide, dat wij thans hard dienen te zijn.' De jood is de uitgesproken doodsvijand van het nationaal-socialisme en wij kunnen den vijand niet in ons midden houden. Alle joden dienen uit Nederland te verdwijnen, want dit is de totale oorlog zonder erbarmen. Wij moeten hard zijn, er is geen halt of terug meer moge lijk. Sprekende over het vertrek van vele arbei ders naar Duitschland,, gaf Van Geelkerken toe, dat dit voor velen geen pleizierige maat regel is, doch zij is noodzakelijk. Het Duitsche volk staat aan de fronten en ook wij moeten offers brengen, want wij willen een gerecht' vaardigde plaats in Europa. Er staan duizen den van ons aan de fronten en honderden zijn reeds gevallen. Wij hebben dus den ernst van den oorlog ondervonden. Wij weten, dat dit geen politieke strijd maar een strijd tot het einde is. Wij winnen of wij sterven, zeggen onze vrijwilligers en laat dit van heden af ook ons motto zijn. Wij moeten getuigen van ons onwankelbaar geloof. Een ding moge onzen tegenstanders bovendien duidelijk zijn: als er een vijand hier in ons land zou komen, zullen wij, nationaal-socialisten, vechten tot den laatsten man, ja tot de laatste vrouw, omdat wij vechten voor een betere samen leving Rotterdam heeft thans bewezen, dat er een volksgemeenschap en een eenheid kan zijn wij hebben altijd voor die eenheid gestreden en het is jammer, dat dit nu door een *amp tot uiting moest komen. Men vraagt ons, aldus spr., wat de plaats is van de N. S. B. in ons volk. Welnu, zonder de N. S. B. is hier geen nationaal-socialisme. Wij staan sinds 1931 en buiten ons is het niet mogelijk. Ons volk begrijpt ons nog niet, doch wij vragen geen dankbaarheid. Wij moeten het vertrouwen van ons volk hebben en wij kunnen dit krijgen, wanneer wij ons volk een levenskans geven en wanneer wij eerlijk onzen weg gaan. Beseffen wij wel. wat in Sowjet-Rusland gebeurt Stalin offert millioenen menschen voor de wereldrevolutie, zoo besloot Van Geelkerken zijn rede, daar tegenover moeten wij volhouden aan het front, in fabrieken en in werkplaatsen. We staan of vallen met Mussert. VERKEERSDEELNEMERS MOETEN GEVOLG GEVEN AAN STOPTEEKENS. De Höhere S.S.- und Polizeiführer wijst er op, dat volgens de verordening op het ver keer op den weg gevolg moet worden gegeven aan de teekens der beambten van de ver keerspolitie. Verkeersdeelnemers, die geen acht slaan op het teeken tot stilstaan ('s nachts rood licht) van politiebeambten of leden van de weerrpacht, stellen zich bloot aan het gevaar door middel van de wapens tot verantwoording te worden geroepen. Mis bruik van rood licht als teeken tot stilstaan door particuliere personen wordt strafrechte lijk vervolgd. AAN DE HAARLEMSCHE ONDERWIJZERS. Als de bel gegaan is, is Uw taak afgeloopen! Maar onze taak wordt dan dubbel zwaar Heel veel van uw leerlingen komen zich in hun vrijen tijd in Den Hout vermaken en helaas scheppen velen er nog behagen in om boomen en struiken te vernielen en vogel nesten te verstoren. U kunt ons helpen door de natuurbeschermingsgedachte op school te verbreiden erf te propageeren. Wenscht u materiaal of inlichtingen? Wendt U dan tot de Vogelbeschermingswacht Haar lem en Omstreken, Bosch en Hovenstraat 13 te Haarlem. Spoort Uw leerlingen aan naar buiten te gaan, maar laten zij hun handen thuis houden De Directeur van Den Hout en Plant soenen. Vogelbeschermingswacht Haar lem en Omstreken. BESMETTELIJKE ZIEKTEN In de provincie Noord-Holland kwamen van 28 Maart tot en met 3 April 148 ge vallen van diphterie voor, waarvan 64 in Amsterdam, 9 in Beverwijk, 1 in Bloemen- daal. 12 in Haarlem en 8 in Velsen. Het totaal aantal roodvonkgevallen bedroeg 72 waarvan 34 inAmsterdam, 2 in Bloemen- daal, 6 in Haarlem, 1 in Haarlemmerliede, 1 m Haarlemmermeer en 1 in Velsen. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haarlem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten, H.stede. Stad en .Reportage: J. A, Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel. Santpoort. Advertenties- W van Omm»n w--.- De sociale hulpverleening bij luchtaanvallen. Het werk van den Nederlandschen Volksdienst. (Van onzen Haagschen redacteur.) De geheele sociale hulpverleening aan de slachtoffers van luchtaanvallen berust thans bij den Nederlandschen Volksdienst. Op de dagelijksche persconferentie is vari deskun dige zijde uiteengezet hoe die hulpverlee ning werkt. Allereerst worden de slacht offers verwezen naar een bureau waar zij een door den Volksdienst uit te reiken scha- dekaart in ontvangst kunnen nemen. Tege lijk met deze kaart ontvangen zij een over- bruggingssteun om voor de eerste dagen de noodige levensmiddelen te kunnen koopen. Deze overbruggingssteun varieert van 7.50 tot 22.50. In overleg met het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening zorgt de Volks dienst ook voor de voeding en in overleg met de distributie-autoriteiten óók voor de kleeding. Wat het voedsel betreft, dit kan aan bepaalde adressen, die op de schade- kaart zijn vermeld, worden afgehaald. Per maaltijd wordt 0.10 berekend, zoodat men met het verstrekte geld zeker toe kan komen. Voor de verstrekking van kleeding ontvangen de getroffenen een voorzienings bon, die zij in een kleedingmagazijn tegen het daarop vermelde bedrag kannen inwis selen. Dit bedrag wordt in mindering ge bracht van de vergoeding, die de slacht offers later van de schade-enquêtecommissie zullen ontvangen. Kan de distributiedienst na verloop van eenige dagen ove.zien wat er zoo al noodig is, dan kunnen de schadekaarten tegen distributiebescheiden worden ingewisseld Niemand krijgt echter distributiepapier zon der inlevering van een schadekaart. Daar op het uitreiken van de schadekaarten een degelijke controle bestaat, wordt op die ma niet voorkomen dat ongewenschte elemen ten zich onrechtmatig van distributiepapie ren zouden voorzien. Aan de schadekaart bevinden zich voorts maaltijdbonnen, waar op een maaltijd bij een van de uitreikposten van den Volksdienst kan worden verstrekt. In Rotterdam werd aan overbruggings steun 16.000 en aan kleedgeld 110.000 uitgereikt. Vierhonderd sociale werksters hebben 38250 brooden gesmeerd en belegd met 750 K.G. worst. Verder waren, zooals reeds gemeld gratis 100.000 bokkingen 15.000 paar schar en 15000 papieren zakjes beschikbaar gesteld. Voor de babies onder de slachtoffers bevonden zich vele kinderen onder de 2 jaar werd 2400 liter baby voeding verstrekt. Aan de volwassenen werd 75.000 liter pap en 78.000 liter warm eten uitgereikt. Voor het uitreiken der schade kaarten hetgeen in drie dagen kon plaats vinden waren 350 vrijwillige werkers in touw. Ook bij het besmeren en uitreiken van het brood werd niet zonder succes een beroep op medewerking van de burgerij ge daan. Zoo werd in Blijdorp huis aan huis aangebeld om hulp te vragen en aan dit verzoek werd in bijna alle gevallen voldaan Zeer velen, die op deze wijze met den Volks dienst kennis maakten, gaven zich ook blij vend als lid op. In de getroffen stad zelf is op vaak ont roerende wijze gevolg gegeven aan verschil lende oproepen om kleeding en huisraad voor de getroffqn bevolking beschikbaar te stellen. Van alle kanten werd daarbij mede werking toegezegd. Alle leerlingen der Mid delbare Scholen stelden zich voor het af halen beschikbaar. Van tien April af zullen ook overal in den lande dergelijke inzame lingen worden gehouden. Op Zaterdag 17 en Maandag 19 April wordt in het geheele land een collecte ten bate van de slacht offers gehouden. Een overstelpend aantal collectanten heeft zich reeds spontaan op gegeven. In alle kringen der bevolking leeft het verlangen om mee te helpen den nood te lenigen van de getroffen Rotterdammers. Uitreiking distributiebescheiden Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het Maandag de beurt aan de letters O en P. Boekeninzameling van den Jeugdstorm een groot succes De boekeninzameling van den Nationalerf Jeugdstorm, georganiseerd in het belang van de Nedertandsche arbeiders in Duitschland, heeft een groot succes opgeleverd. Dit succes stond trouwens al vast, toen op den verjaar dag van den hoofdstormer van Geelkerken medegedeeld kon worden, dat er op dat mo ment 70.000 boeken waren opgehaald. De in zameling heeft daarna nog anderhalve week geduurd, met als resultaat dat een totaal cij fer van 104,000 boeken kon worden bereikt. Uit dit respectabele aantal valt af te leiden dat in breede kringen van de Nederlandsche bevolking sympathie bestaan heeft voor de boekenactie. Dat ons volk het doel van inza meling wel goed heeft begrepen, kan ook hier uit blijken, dat voor het grootste gedeelte ontspanningslectuur is afgestaan, boeken dus waaraan de arbeiders in Duitschland de mees te behoefte hebben „EENSGEZINDHEID". De cabaret-middag van de O. G. D. ver eeniging „Eensgezindheid" zal Zondagmiddag niet zooals door ons vermeld, in de tuinzaal van „Brinkmann" plaats vinden, doch in het Concertgebouw. JUBILEUM TH. DEEN. De heer Th. Deen, onderbaas bij de Cen trale Werkplaats vierde Vrijdag zijn zilveren jubileum in dienst van de Nederlandsche Spoorwegen. De heer H. Melchers, werktuig kundige heeft den jubilaris toegesproken en hem namens de directie een geschenk in envelop en namens het personeel een schil derij aangeboden. Den verderen dag bracht hij in huiselijken kring door. Bioscoopnieuws van deze week. FRANS HALS; „Polonaise". Paul Hörbiger en Hans Moser zijn de hoofdpersonen in deze aantrekkelijke film. Zij zijn aanvankelijk beiden verliefd ge weest op hetzelfde meisje en daardoor vijanden geworden. Later openen zij alle bei een dansschool en ook op dit terrein ontbrandt een felle concurrentiestrijd. Maar de geschiedenis eindigt na vele complica ties met een algeheele verzoening en de opening van een gemeenschappelijke dans school. Hörbiger en Moser zorgen weer voor een flinke portie humor in deze vroolijke film vol muziek, zang, dans en liefde en een charmante creatie van Elfie Mayenhofer. Sj. Kuiper MOVIAC: „Hoera, ik ben papa". In Moviac kan men nog eens hartelijk lachen om de belevenissen van Heinz Rühmann, die kans ziet in een ommezien van een onbezorgden vrijgezel een bezorg de vader van een zoon te worden en dat zelfs zonder vrouw! Ook Carola Höhn heeft een aardige rol in deze vermakelijke geschiedenis. REMBRANDT: „Achter de coulissen". In het hertogdom Lauffenbui-g zal men den 600sten geboortedag herdenken van Otto den IJzeren en de hertog heeft zelf een tooneelstuk geschreven, waarin hij de figuur van ziin voorvaderen belicht. Maar omdat hii het met de geschiedenis niet al te nauw neemt, weigeren de tooneelspelers mee te doen aan deze vervalsching der historie. Zij weten het stuk heimelijk te veranderen en maken er een satyriek kluchtspel van, hetgeen natuurlijk tot ver wikkelingen leidt, welke nog gecompliceer der worden door liefdesperikelen en huwe lijkskwesties. Maar toch wordt alles tot een blij einde gebracht en de toeschouwers amuseeren zich uitstekend met het geesti ge verhaal en het vlotte spel van Lil Dago- ver, Winnie Markus, Fritz Odemar en Jo hannes Riemann. Sj. Kuiper PAL ACE: „Onzichtbare ketenen" Dit is een Italiaansche film met weinig hoogtepunten, welke niet bijzonder boeit door het gegeven, doch alleen door het knappe spel. De toeschouwer maakt ken nis met een familie, waarin de banden niet buitengewoon hecht zijn. De vrouw, man en dochter leven op zichzelf. Door den dood van den vader schijnt de verhouding tus- schen moeder en dochter beter te zullen worden, doch als laatstgenoemde wat na ders verneemt over het vroegere leven van haar vader en er achter komt dat zij" een halfbroer heeft, meent zij dat er wat voor hem gedaan moet worden. Onzichtbare ke tenen bestaan er "dus. De opvolger van haar vader in het bedrijf speelt ook een belangrijke rol in haar leven. We vermel den tenslotte het boeiende spel van Alida Valli. A. Overmeer In LTJXOR gaat de vertooning van de film „De Gouden Stad" de zesde week in. Als bijzonderheid willen wij nog even ver melden, dat de projectie plaats vindt op een licht-transformeerend doek, volgens het Eufhan-systeem. Bij dit systeem wor den de onzichtbare ultra-violette stralen getransformeerd in een voor het mensche- lijk oog zichtbaar licht van lange golfleng te. Een en ander heeft ten gevolge, dat het geprojecteerde beeld helderder en plasti- scher wordt. Het journaal opent met aangrijpende beelden uit het verwoeste deel van Rotter dam, waar de vorige week zooveel leed is geleden. De operateur heeft van verschil lende straten en huizenblokken opnemingen gemaakt. Het bezoek van den Rijkscom missaris aan het Ned- Arbeidsfront te Leeuwarden is in beeld gebracht, evenals de installatie van 600 man voor het vrij willigerslegioen. Het buitenlandsch jour naal bevat gebeurtenissen uit Spanje, Hon garije, verder den opbouw in de Oekraïne een betooging van Vlaamsch-nationalisten te Brussel en tenslotte den strijd in Tunesië en aan hef Oostfront. OVER MICHEL ANGELO. De reeds eenige malen uitgestelde lezing van den heer Piet Nieuwdorp over Michel Angelo, behoorende tot de Kunstgeschiedenis cyclus zal thans Woensdag a.s. plaats hebben en. Donderdag herhaald worden. GESLAAGD. Voor het doctoraal examen Wis- en Na tuurkunde is gisteren te Amsterdam geslaagd de heer J. Volger te Haarlem. Artikel Aardappelen Appelen Beschuit Bloem Boter Brandstoffen 09. 01 tm Brood Cacao met Chocolade Eenh.zeep. Eieren Gort Havermout Jam Kaas Koffiesurrog. Margarine Verduisteren: van 20.30 uur tot 7 uur. 11 April: zon op 6.54, onder 20.30 uur maan onder 2.26, op 11.07 uur 12 April: zon op 6.51, onder 20.32 uur maan onder 3.14, op 11.56 uur fU. KJ Op de toevoerwegen ten Zuiden van het Ilmenmeer, die door het smelten der sneeuw in ware meren herschapen zijn, zien de automobilisten zich voor vaak zeer zware moeilijkheden geplaatst. Midden in het water staand, moet de bestuurder het euvel van een nat geworden vergasser ver (PK v. d. Recke FRZO? t» c DISTRIBUTIEBONNEN Bon Kaart 2-12, 16A 16B 3-12. 4-12 16 530 tm. 533 13A 13B 10 BV 06 KF 16A 16B suiker 3-13, 4-18 13 534, 514, S T 540 522 523 4-17 521 527 tm. 529 Aard. Aard. Reserve Besch. Algem. Boter Boter Brandst. Brandst. Brood Brood Reserve Reserve Versnap. Eenh.zeep Hoev. t.m. 2 kg. 17 Apr. 1 kg. 17 Apr. 1 kg 17 Apr. 70 gr. 17 Apr. 1 rants. 17 Apr. 250 gr. 16 Apr. 125 gr. 16 Apr. 1 eenh 14 Apr 1 eenh. 14 Apr 400 gr. 17 Apr. 50 gr 17 Apr. 150 gr. 17 Apr. 150 gr. 17 Apr. 100 gr. 17 Apr. 1 rants. 30 Apr. Melk 13, Peulvruchten Petroleum Rundvet Rijst Scheerzeep Sigaren Sigaretten Sigarillos Sinaasappelen 3-14 (zw.) 3-15, 16A, 526 13 A 13B 14, 15 4-15 524 05 13A 4-16 N 16B 16A 16A (m). 4-19 3-11 520 14, 15 16A S, T 13, 14, 15 enz. 525 15A 15B 4-14, M14 M16, M18 Waschpoeder S, T 515, 535 Suiker Suikerwerk Tabak Toiletzeep Taptemelk Vermicelli Vleesch 1 ei 15 Mei 250 gr. 17 Apr. 250 gr 17 Apr. 250 gr. 17 Apr. 500 gr 17 Apr. 100 gr. 17 Apr. 250 gr. 15 Mei 250 gr. 16 Apr. 125 gr. 16 Apr. 1% lit. 17 Apr. 5*4 lit. 17 Apr. 250 gr. 17 Apr. 1 lit. 21 Apr. 200 gr. 16 Apr. 250 gr. 17 Apr. 45 gr. 30 Apr. 5 St. 17 Apr. 20 st. 17 Apr. 10 St. 17 Apr. 350 gr. 15 Mei 350 gr. 15 Mei 350 g:. 17 Apr. 1 kg. 17 Apr. 100 gr 17 Apr. 25 gr. 17 Apr. 1 rants. 30 Apr. 1% :t. 17 Apr. 100 gr. 17 Apr. 100 gr. 17 Apr. 25 gr. 17 Ajpr. 125 gr. 17 Apr. 250 gr. 17 Apr. Waschpoeder 250 gr. 30 Apr. Algem. 250 gr. 30 Apr. Algem. Algem. Algem. Reserve Algem. Algem. Algem. Boter Boter Melk Reserve Algem. Petrol. Boter Reserve Textiel Tabak Tabak Tabak Reserve Reserve Reserve Algem. Versnap. Tabak Toiletzeep Taptemelk Algem. Vleesch Vleesch Reserve Reserve DIE UNGÜLTIG GEWORDENEN URLAUBERM ARKEN VON REICHS- DEÜTSCHEN können ab Dienstag (13.4) zwischen 15 und 17.30 uur (auszer Sonnabends)in der Dienst stelle des Beauftragten des Reichskommis- sars, Haarlem, Kenaupark 21 (Zimmer 9) umgetauseht werden. ONGELDIG GEWORDEN VERLOF* BONNEN. De ongeldig geworden verlofbonnen van Rijksduitschers kunnen van Dinsdag 13 April af tusschen 15 en 17.30 uur (uitge zonderd des Zaterdags) in het gebouw van den Beauftragten des Reichskommissaris, Haarlem. Kenaupark 21, (kamer 9) verwis seld worden. Mr. L. J. BROER SEN. Mr. L. J. Broersen, voordien Gevolmach tigde voor de reorganisatie van de Neder landsche politie, is benoemd tot chef van den algemeenen staf van het Directoraat- generaal van Politie. Voetbal. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Het programma van de competitie om het Kampioenschap van Nederland wordt morgen voortgezet met A. D. O.Feijenoord en En schedé^— Heerenveen. Vooral voor de eerste ontmoeting zal veel belangstelling bestaan en de thuisclub geven we de beste kans. In Haarlem en omgeving vragen vele ont- moetTngen om den bekerde aandacht. Zal de Racing zich op de bovenste plaats hand haven, nu V.S.V. op bezoek komt E. D. O. geven we in het Olympisch Stadion een goede kans en dan zal Terrasvogels zich een plaats in de volgende ronde verzekeren door van T. H. B. te winnen. Het programma luidt Blauw WitE.D.O.; West Frisia—Kenne- mers; Ajax—R.C.H.—V.S.V.; U.V.V.— Stormvogels; H.F.C.Schoten; Onze Gezellen D.I.O.; TerrasvogelsT.H.B.; V.V.B.Kin- heim; D. S. S. H.Bloemendaal; Zandvoort- meeuwenD.E.M.; I.E.V.Ripperda. Paardensport, VOORJAARSSTEMMING OP DUINDIGT. In vele gezinnen is op het oogenblik de schoonmaak aan de orde; hier en daar wordt wat opgelapt en elders wordt wat verf ge bruikt. Zoo geschiedt het ook op de renbaan Duindigt bij Wassenaar, waar de laatste da gen hard gewerkt is, om Zondag de bezoekers te ontvangen. De paarden zijn in de stallen opgesteld en trekken af en toe naar de trainingsbanen, om zich wat los te loopen. Een leuk gezicht is het daarbij een veulen te zien van ruim een week oud, die rustig achter zijn moeder, een bekend paard uit de draverijen loopt. Het jonge dier traint zich vast voor de toekomst. De getrouwe bezoekers zullen zien, dat er zich een concentratie heeft voorgedaan bij de totalisator. Tachtig; loketten zijn bijeen, het geen een aanmerkelijke verbetering beteekent. Het publiek van de tweede rang zal een an dere plaats moeten innemen, hetgeen tot voordeel heeft, dat de toeschouwei's het ge heele terrein kunnen overzien. Binnen de renbaan is een nieuwe draversbaan in aan leg, welke 1200 meter lang wordt en in Augustus in gebruik genomen wordt. Het is verwachten, dat er in dit seizoen vele duizenden naar Wassenaar zullen trek ken. Er zijn niet minder dan acht en dertig courses uitgeschreven, zoodat er van goede sport genoten kan worden. Zwemmen. BESLUIT DEK ZWEMCOMPETITIE. Door de Zwemclub Haarlem werd Woensdag avond de laatste ontmoeting der zwemcompeti- tie in Stoop's Bad georganiseerd. De uitslagen waren als volgt: 50 meter borsterawl heeren Junioren: 1. C. Ro- banus (Haarlem) 27.9 sec.; 2. H. Smits (Haarlem) 29.8 sec.; 3. J. Hogeland en H. J. Kollerie (resp. HVGE en DWR) beiden 30 sec. 50 meter schoolslag dames: 1. A. v. Wijk (DW R) 41.8 sec.; 2. en 3? D. en N. Turkenburg (bei den Watertrappels) 43.7 sec. 100 meter schoolslag heeren Junioren 1. A. v. d. Boogaerde (DWH) 1 m. 22.8 sec.; 2. F. de Geest (HPC) 1 m. 23.4 sec.; 3. J. de Ruyter (Haar lem) 1 in. 26.9 sec. 5 x 50 meter borsterawlestafette heeren Junio ren: 1. Haarlem 2 m. 30.4 sec.; 2. Haarlem 2 in 1 m <n o sec.: 3. HPC in 2 m 42.2 sec

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2