Opneming van tienjarigen in de Hitlerjugend Verduisteren: van 21.00 tot 6.30 uur Oproepen van Reichsjugendtiihrer Axmann en van Gebietsführer Btomquist Aan den vooravond van den geboortedag van den Führer worden, zooals ieder jaar, de jongens en meisjes van 10 jaar in de Hitlerjugend opgenomen. Alle jongens en meisjes die tusschen 1 Juli 1932 en 30 Juni 1933 geboren zijn, worden daarmede voor acht jaar lid van de opvoedingsgemeenschap der Hitler-jugend en geven zichzelf aan den Führer Adolf Hitler en zijn werk. Dit op nemen geschiedt in alle Standorten der Hitlerjugend met een plechtig appèl in aan wezigheid van den Nationalen Jeugdstorm benevens vertegenwoordigers der partij en haar organisaties. Ook de ouders worden hartelijk uitgenoodigd^pfel te nemen aan dit verbindingsfeest hunner kinderen. Bin nen het bestek van de plechtigheid zal de boodschap van den Rijksjeugdleider aan de 10-jarige kinderen wórden voorgelezen. Aan het slot van het appèl zal de be voegde Jeugdstormleider een trouwbetuiging uitspreken van de Nederlandsche Jeugd je gens den Führer van alle Germanen, Adoli' Hitier, teneinde daarmede den Führer ook verjaardagsgroeten der Nederlandsche jeugd "over te brengen. De chef der Befehlsstelle Niederlande der Reichsjugendführung, Gebietsführer Blom quist, keert zich in een oproep eveneens tot de nieuw opgenomenen en r«ept hen op alles te geven en vrijwillig te dienen in de Germaansche gemeenschap. Boodschap van den Jugendführer des Deutschen Reiches und Reichsjugendführer der N.S.D.A.PArthur Axmann, bij het plechtige appèl ter gelegenheid van het op nemen der 10-jarigen op 19 April 1943. Kameraadskes en kameraden. Op den verjaardag van den Führer wordt gij lid van de gemeenschap der Hitler jugend. Ook voor jullie, kleuters en jonge- meisjes, begint de tijd van het dienen Voor onzen geliefden Führer en Duitschland. Gij werd geboren toen ft nationaal-socialisti- sche beweging de macht in den staat ver overd had. Met de daad en geloofskracht der beste Duitschers had zij de leiding en ver antwoordelijkheid bevochten om jullie een blijde en gelukkige toekomst in een sterk en vrij Duitschland te verzekeren. Den op gang en het geluk van ons volk hebben ons onze vijanden misgund. Daarom hebben zij ons den oorlog verklaard. Hun oorlogsdoel, mijn jongens en meisjes, is de vernietiging van jullie leven. Hun overwinning is jullie ongeluk en jullie nood. Voor jullie echter, strijdt Adolf Hitler met zijn dappere soldaten, jullie vaders, broeders en kameraden. Belooft daarom op dezen dag den Führer door julb'e houding en verrich tingen steeds vreugde te bereiden. Daar mede vereeren jullie tegelijkertijd de helden aan het front en de werkenden in het vader land. Begint als jongste strijders van het rijk geloovig jullie weg in de Hitler-jugend, die een weg naar den Führer en naar de overwinning is." (w.g.) AXMANN. Oproep van den chef der Befehlsstelle Niederlande der Reichs-Jugendführung, Ge bietsführer Blomquist bij het opnemen van de lichting 1932/33. ..Ook dit jaar melden Zich, zooals ieder jaar. de 10-jarigen, d.w.z. alle jongens en meisjes, die tusschen 1 Juli 1932 en 30 Juni 1933 geboren zijn, aan om lid te worden van de Hitlerjugend. De dienst in de Hitler jugend is een eer voor iederen jongen en voor ieder meisje. Bovendien echter is hij in dezen tijd een verplichting, want anders zou de Duitsche jeugd de daden van onze soldaten en het leed en verdriet van de Duitsche vrouw in dezen oorlog niet waard kunnen zijn. Deze oorlog, die in zijn totaliteit ieder lid van ons volk eischt, verlangt ook van de Duitsche jeugd, dat zij in vrijwillige ge hoorzaamheid deze gemeenschap dient en zich»voorbereidt op de taken, die haar eens te beurt zullen vallen. Het toetreden van alle jongens en meis jes, die 10 jaar geworden zijn, tot de ge lederen van de Hitlerjugend zal voor den Führer zijn schoonste verjaarsgeschenk zijn en hem den waarborg geven, dat zijn werk zal voortleven en groeien, ook wanneer de stichters daarvan eens weggeroepen wor den. De vooravond van den 20sten April zal derhalve voor iederen jongen en ieder meisje een trotsche vreugde zijn en aan de wereid toonen, dat deze oorlog de Duitsche jeugd niet laat verwaarloozen, maar haar slechts harder maakt en aanspoort tot steeds groo- tere prestaties in vrijwilligen dienst in haar volk." (w.g.) BLOMQUIST. Gebietsführer. Plechtigheid te Amsterdam. In Amsterdam geschiedde de plechtigheid Mi den Stadsschouwburg. Eerst richtte Ge bietsführer Blomquist zich tot zijn jonge kameraden met een toespraak, waarna hij de jongeopartij-adspiranfen ter beëediging overdroeg. - Voorts sprak Hauptdienstleiter Schmidt, die herinnerde aan de tijdén toen de natio- naal-socialisten nog als een kleine groep in het volk stonden. „De offers, die deze oor log van ons vraagt, zijn klein en gering, ver geleken met hetgeen Versailles van ons ge- eischt heeft. Thans heeft het lot ons uitver koren om het bolsjewisme te vernietigen en Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns. Haarlem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. O vermeer, Heemstede. Buitenland: J. C van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten, H.stede. Stad en Reportage: J. A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. Na den isritscnen terrcpraanval op onze stad. Technische Noodhulp, W.A., jongens en meisjes van" den Jeugdstorm en van de Hitier Jeugd hielpen bij de opruimings werkzaamheden. C.N.F./M Pax c. aan het Amerikanismè paal en perk te stel len. Wij staan thans ook aangetreden voör de kleinere volkeren van Europa. Nadrukkelijk hield Hauptdienstleiter Schmidt den jongen kameraden uit de H. J. de plichten voor, die hen wachten bij hun intrede in de partij. Hij drukte hen op het hart, goede kameraden te zijn voor de Ne derlandsche medestrijders. Aan het einde van de plechtigheid legden de jongens en meisjes de gelofte aan den Führer af. Italiaansche Weermach.»sberichten Het Italiaansche weermachtbericht van Zaterdag luidde In den Zuidelijken sector van het Tune sische front valt een verscherping der we- derzijdsche artillerie-activiteit waar te ne men. Eei> krachtige vijandelijke aanval in den Westelijken sector werd met zware ver liezen voor den vijand afgeslagen. Tijdens luchtgevechten overdag vgPloor dé Engelsch- Amerikaansche luchtmacht 11 toestellen, waarvan er 6 vernield werden in Tunesië door Duitsche jagers, en 5 boven de Straat van Sicilië door Italiaansche jagers. Vijf andere machines vielen te pletter, getroffen door het afweervuur der eenheden te land. Formaties vrermotorige Amerikaansche bommenwerpers ondernamen ook Vrijdag aanvallen op de steden Catania en Palermo, waarvan de centrale wijken gevoelige scha de leden. Ondér de bevolking van Catania vallen 51 dooden en 265 gewonden te be treuren. Te Palermo bedragen de tot dusver getelde slachtoffers onder de burgerbevol king 5 dooden en 35 gewonden. Te Palermo werden twee toestellen door onze jagers en een door het afweervuur neergehaald. Het Italiaansche weermachtbericht van Zondag luidt: Aan het front in Tunesië hevige en lang aanhoudende artillerieduels. Vijandelijke aanvallen in den Zuidelijken sector van onze stellingen werden door onmiddellijk hieropvolgende tegenaanvallen afgeslagen. Door Duitsche' jagers werd een vliegtuig neergeschoten. Bij aanvalspogingen op onze convooien werden 7 vijandelijke vliegtuigen door Ita liaansche en twee door Duitsche jagers néér geschoten. In den nacht van 15 op 16 April deden twee van onze torpedobooten, die ^en con- vooi beschermden, een dapperen aanval op twee groote Engelsche torpedojagers. Een der torpedojagers voer weg met brand aan boord en vloog na een ontploffing in de lucht. Een van onze torpedobooten ging verloren. Meermotorige Amerikaansche vliegtuigen hebben hebben Zaterdag Palermo, Catania en Syracuse met bommen bestookt, waar door in Palermo en Catania openbare en particuliere gebouwen beschadigd werden. Van de bevolking van Palermo werden 20 personen gedood en 30 gewond. In Catania werden 3 personen gedood en 17 gewond. In Syracuse werden 7 persdnen gewond. Bij deze aanvallen verloor de vijand 11 vlieg tuigen, waarvan 7 door luchtdoelgeschut en. 4 door jagers werden neergehaald. Vier der neergeschoten vliegtuigen vielen ten Westen van Kaap Gallo in zee, 2 ten Westen van kaap Pama en een ten Oosten van Syracuse. Twee andere stortten in het gebied van den Monte Cuccio (Palermo) neer. Een an der vliegtuig vloog weg, naar kon worden waargenomen, met den rechtervleugel in brand en kan dus ook als neergeschoten beschouwd worden. Duitsche diplomatieke dienst Belangrijke mutaties Op voorstel van den minister van buiten- landsche zaken, Von Ribbentrop, heeft de Führer in den politieken buitenlandschen dienst van het Duitsche rijk de volgende benoemingen gedaan: De staatssecretaris van het ministerie van buitenlandsche zaken, Freiherr Von Weizs- aecker, is benoemd tot ambassadeur bij het Vaticaan. Von Bergen, die tot dusverre deze ambassadeursfunctie bekleedde, wordt ge- pensionneerd. Tot staatssecretaris van het ministerie, van buitenlandsche zaken is be noemd de gezant eerste klasse Gustav Adolf baron Steengracht von Moyland. Dieckhoff, ambassadeur bij het ministerie van buitenlandsche zaken en laatste Duit sche ambassadeur te Washington,is benoemd tot ambassadeur te Madrid. De leider der politieke afdeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken, onderstaatssecretaris dr. Wörmann is benoemd tot ambassadeur te Nanking. De ambassaderaad te Madrid, gezant eerste klasse Hancke, is benoemd tot onderstaatssecretaris en door den minister van buitenlandsche zaken belast met de leiding van de politieke afdeeling van het ministerie. De leider van de juridische afdeeling, onderstaatssecretaris dr. Gaus, is benoemd tot ambassadeur z.b.v. bij het ministerie van buitenlandsche zaken. Bij den staf van den minister van buiten landsche zaken zijn benoemd: de gevol machtigde bij den Führer, gezant eerste klasse Hewel tot ambassadeur; de gezant eerste klasse Emii von Rintelen tot ambas sadeur; de voordragende legatieraad Von Sonnleithner tot gezant eerste klasse. Met baron Steengracht von Moyland is een lid der jonge diplomatengeneratie tol staatssecretaris ^an het ministerie van bui- lenlandsche zaken benoemd. Steengracht von Moyland is in 1902 uit ouden Neder- rijnschen adel geboren. Sedert 1936 maakte hij deel uit van den staf van Von Ribben trop, die toen ambassadeur te Londen was. Von Weizsaecker, die benoemd is tot am bassadeur bij het Vaticaan, staat bekend als een der meest ervaren en beproefde Duit sche diplomaten. Hij is in 1882 Stuttgart geboren als zoon van een Wurtembergsch minister-president. Gedurende den eersten wereldoorlog was hij o.m. marine-attaché in Den Haag. In .1920 aanvaarde hij een functie bij het ministerie van buitenland sche zaken. Na te Bazel, Kopenhagen en Oslo diplomatieke ambten te hebben be kleed, werd hij in 1937 benoemd tot Minis- terialdirektor en leider der politieke afdee ling van het ministerie en in 1938 tot staats secretaris. Dieckhoff, die ambassadeur te Madrid is geworden, is in 1884 te Straatsburg geboren. In 1937 ambassadeur te Washington. Na de deelneming der Vereenigde Staten aan den oorlog heeft hij belangrijke speciale op drachten op politiek gebied vervuld, o.a. te Moskou. H. 3. Uitvoering in de Apoliohal te Amsterdam Overweldigend was de belangstelling voor de grootsch opgezette en niet minder ge slaagde uitvoering van de Hitler-jugend in de Apollo-hal in Amsterdam. Jammer genoeg was voor velen van de van heinde en ver naar Amsterdam getrokken belangstellenden geen plaats meer beschikbaar, zoodat zij alleen maar getuige konden zijn van de aankomst der officieele gasten, Duitsche en Nederland sche autoriteiten van staat, partij en bewe- g"a*»die door hun groote opkomst en tegen woordigheid bijzonderen luister hebben bij gezet aan dit voor de Duitsche en Neder landsche jeugd ongetwijfeld unieke gebeuren. Onder de belangstellenden merkten wij o.a. op den Rijkscommissaris. Rijksminister dr. Seyss-Inquart met zijn echtgenoote, verge zeld van den SS-Gruppenführer und Gene- ralleutnant der Polizei Rauter en Commissa ris-Generaal Schmidt. De opening was reeds overweldigend, ddar bij monde van den leider van de Befehlsstelle Niederlande van de H. J., Gebietsführer Blomquist de jeugd open lijk getuigde van het medeleven in dezen moeilijken tijd, waarbij men eenige oogen- blikken onder het spelen van „Ik had een wapenbroeder" het overlijden herdacht van den Rijkssportleider Hans von Tschammer und Osten. De sportieve kamp tusschen de Duitsche en de Nederlandsche jeugd is met gelijk spel geëindigd. De stormers behaalden als eind resultaat 360 punten, tegenover de Hitler jugend 355.5 punten; bij de meisjes was het de B.D.M., die met 336 punten over de stormsters zegevierde. Ook de jongens van het Deutsches Jungvolk overwonnen met 348 pmi- ten de meeuwen, terwij: de Jungmüdel het tegen de meeuwkes moesten afleggen, welke laatsten 327 punten vergaarden. Aan het einde van het sportfeest, hield de Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss- Inquart, een korte toespraak tot de deel nemers, waarin hij hun dank byacht voor hun prestaties, daarin ook de leiders en leid sters betrekkende, die de Jeugdstorm en de Hitlerjugend wisten te brengen tot die hoogte waarvan dit feest het bewijs leverde. De strijders gedenkende, die op dit oogenblik in harden kamp in het Oosten en Zuiden alles offeren voor de toekomst van Europa, noemde dr. Seyss-Inquart de sport ais een middel om de lichaamskracht te sterken en den geest te verhelderen, om zoodoende den harmonischen mensch te vormen. Spreker eindigde met den wensch, dat de Duitsche en Nederlandsche jeugd, zooals hier thans geschiedde, overal gemeenschappelijk moge arbeiden voor de toekomst. Nadat vervolgens de prijzen waren uitgereikt, en de aanwezigen een driewerf heil op den Führer hadden uitgebracht, werd het sportfestijn met het Duitschland en Horst Wessellied. gevolgd door het Wilhelmus, be sloten. AL. VEREEN IGING VOOR BLOEM BOLLENCULTUUR In de Maandagmiddag gehouden vergade ring van de Aigemeene Vereeniging vAor Bloembollencultuur heeft de voorzitter, dr. A. J. Verhage, in zijn openingsrede her dacht de heeren P. C. de Zeeuw, Nieuw- Vennep; D. van Zijverden, Heemstede; G. D. Kol, Overveen; J. F. Bekker en J. L. Bou wer, beiden Haarlem. Spr. zeide, dat de moeilijkheden steeds toenemen. Het doel moet zijn de bedrijven door de moeilijk heden heen te helpen, zoodanig, dat straks weer opbouw Van het vak mogelijk is. In het bijzonder stond spr. stil over het vraag stuk, dat de toekonjst wacht, n.l. om zelf zaken te regelen en 'deze 'niet aan de over heid over te laten. Er moet dan ook ge zorgd worden, dat het vak ook geen andere verplichtingen tegenover die overheid heeft. Om dat te bereiken, zullen wij ons moeten ajjftpassen aan de verhoudingen, zooals die na den oorlog zullen zijn gegroeid en waarin wij groeien. Dat zal wellicht moeite kosten, maar is niet te ontgaan, wanneer wij een zoo'gunstig mogelijke basis voor de verdere ontwikkeling van het vak zoeken. VERSNAPERINGSBONNEN LANGER GELDIG. De geldigheidsduur van de met „13", „14" en „15" genummerde bonnen voor versna peringen is verlengd tot en met Zaterdag 1 Mei a.s. Sportwereld helpt Rotterdam Met medewerking van de Ned. Athletiek Unie, het Ned. Gymr^stiek Verbond, den Ned. Schaatsenrijdersbond, den Ned Voetbal bond en den Ned. Zwem- en Reddingshond, zullen met de Paaschdagen tijdens de door de verschillende sportbonden uitgeschreven wed strijden collectes worden gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is voor de slachtoffers te Rotterdam. De tallooze toeschouwers, die tegenwoordig de wedstrijden bijwonen, waardoor zij op aan gename wijze hun middag -doorbrengen. zul len dan hun bijdragen voor de leniging van den nood van hun anedemenschen kunnen offeren. Misschien zijn er ook verenigings besturen bereid van een wedstrijd een ge deelte van de recette voor het goede doel te bestemmen. Reeds meermalen is een be roep gedaan op den weldadigheidszin van de vereenigingen en van de bezoekers bij sport wedstrijden en de resultaten zijn steeds zeer gunstig geweest. De bonden en vereenigingen, die voor dezfe collecte hun medewerking ver- leenen, gelieven hun bijdragen over te ma ken aan den N. V. B„ te 's-Gravenhage. giro no. 58928. Namens alle sportbonden wordt de hoop uitgesproken, dat ook thans met milde hand en met een gevoel van medeleven met de gedupeerden zal worden gegeven BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de provincie Noord-Holland kwamen in de week van 4 tot en met 10 April 258 gevallen van diphterie voor, waarvan 116 in Amsterdam, 1 in Assendelft, 9 in Beverwijk, 2 in Bloemendaal. 41 in Haarlem; 9 in Haar lemmermeer, 3 in Heemstede. 4 in Velsen en 1 in Zandvoort. Het totaal aantal rood- vonkgevallen bedroeg 162, waarvan 98 in Amsterdam, 13 in Haarlem, 1 in Haarlem mermeer. 2 in Heemstede en 2 in Velsen. BIJBELDAGEN IN DE DOOPSGEZINDE KERK. Dezer dagen is in Haarlem-Noord in de Her- vormde Kerk aan de Kloosterstraat een „Bijbel dag" gehouden, waar groote scharen schoolkin deren opkwamen, zóówel van openbare ais bij zondere scholen, ter bezichtiging van een bij belétalage. met korte voordrachten tor toelich ting van Bijbel en Bijbelgebruik. Dezer dagen, Maandag tot Woensdag, zijn de leerlingen der middelbare scholen in Haarlem- Centrum aan de beurt, die dan in groepsverband verwacht worden in de Doopsgezinde Kerk vol gens een opgemaakt rooster. Verscheidene predi kanten van diverse kerken hebben hur mede werking toegezegd voor de toelichting. Des avonds (Maandag en Dinsdag) is ei van 7 tot half 9 voor de volwassenen gelegenheid de tentoonstelling te bezoeken. Dan wordt ook om half acht gesproken door predikanten van ver schillende kerken. De ingang tot de zijzaal van de Doopsgezinde Kerk is aan de Frankestraat. Voetbal. Bekerwedstrijden De voorcompetitie achter den rug De voorcompetitie om den N. V^jB.-beker is bijzonder vlot verloopen en de laSfste wed strijden zijn Zondag gespeeld. Uit het rayon Haarlem komen in de volgende ronde R.C.H., Beverwijk, Zandvoortmeeuwen en Terras vogels. De vier eerste klassers zijn dus uitge schakeld en E. D. O. op het laatste nippertje. Zondag moest tegen A. F. C. gespeeld worden en als de Amsterdammers zouden winnen, kwamen zij in de volgende ronde. A F. C. spande zich meer in en vertoonde bovendien een beter spei. Met rust hadden zij een 20 voorsprong, welken de ploeg behield. Blauw wit won met 41 van Ken nemers en gaat met A. F. C. uit afdeeling A. over. In afdeeling D. gaan bezetten R. C. H. en D. W. S. de bovenste plaatsen met zeven punten. De Racing won met 32 van Hercu les en D. W. S. met -20 van W F. C. V. S. V. herstelde zich en bracht Alcm. Vic- trix een 120 nederlaag toe In afd. C boekte H. B. C. een 31 over winning op de Alkmaarsche Boys en de strijd HilversumD. W. V. eindigde 00 Haarlem behaalde in afd. E de eerste over winning; een bezoek werd gebracht aan Wa tergraafsmeer en het resultaat was 53. Velox won met 40 van Z. F. C. In deze afd. gaan De Volewijckers en Velox naar de vol gende ronde. Zeeburgia en U. V. V. bereikten in afdee ling F. de volgende ronde; hier waren de uitslagen K. F. C.—Stormvogels 0—0; Zee burgiaElinckwijk 5—0 en U V. VVrien denschaar 43. Spannend is tje strijff in afd K. geweest, daar Beverwijk (doelgem. 167), Schoten (8—5) e.n -H. F C. (12—10) gelijk eindigden met zes punten. Daar Beverwijk het beste doel- gemiddelde heeft, gaat ze over. Gespeeld zijn: D.I.O.H.F.C. 12 en SchotenBeverwijk 42. Terrasvogels werd eerste in afd Ien won Zondag met 32 van Kinheim. Alle punten behaalde deze ploeg. Bloemendaal won met 3—0 van T. H. B. en V. V. B.—D S. S. H. eindigde 33. Ripperda verspeelde in afd M de kans door onvolledigheid; met niet minder dan zes in vallers werd tegen Zandvoortmeeuwen ge speeld, dat met 123 won. Ook D. E M. won o 1. met 21 van T. IJ. B B., doch de Zand- voorters hebben een beter doelgemiddelde (14io) dan D. E. M. flSl!) en bereikten de volgende ronde. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. In Amsterdam behaalde Feijenoord een 21 overwinning op Heerenveen en Willem II— A. D. O. eindigde in een 11 spel. De Rot terdammers hebben de leiding met 8 punten uit 5 wedstrijden, dan volgt: A. D. O met vier punten uit drie wedstrijden. DROSTE WINT DEN STADS EDITIE- ^BEKER. Op het terrein van R. C. H. is de finale om den Stads Editiebeker gespeeld tusschen Droste en V. S. V. 3. Het elftal van Droste was beter op dreef en won met 30. Na af loop reikte de heer A. van der Aart, voor zitter van de afd. Haarlem van den N. V. B. den wisselprijs aan Droste uit. AFDEELINGS-ELFTAL VERLIEST. In verband met den a.s. wedstrijd tegen Noord-Holland, welke vermoedelijk 2 Mei gespeeld zal worden, ontmoette het afdee- iings-elftal R. C. H. 2. De wedstrijd stond niet op een hoog aeil. R. C. H. won met 62.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2