■iscn pa3ryjixthcn rj?e ha bojie.... Deutsches Theater in den Niederlanden. Dansavond. Het Ballet van het Deutsches Theater kwam Maandagavond met zijn volledige be zetting in onzen Stadsschouwburg een dans avond geven in grooten stijl. Het pro gramma bestond uit drie nummers. Tei kennismaking met de drie vrouwelijke en de drie manneiijKe solisten van 't ensemble, dat geleid wordt door Franz Lutz, zag men eerst een Inleiding, die hoofdzakelijk San belang was voor de individueele, zeer ge varieerde prestaties op een uiteenloopende müziek-potpourir, waarin men zoowel o.m. Debussy als Sibelius en Chopin hoorde. Nocntans werden de stijlcontrasten van deze muzikale lappedeken aannemelijk gemaakt, door de karakteristiek van elke figuur en boeiend gehouden door de technische ver zorging. Werd dit nummer gegeven met be geleiding op twee vleugels, bespeeld door Max Prick van Wely en Karl Borgmaan, de twee volgende programma-onderdeelen wer den begeleid door het orkest van het D. T„ onder directie van Georg Pilowski. Dat was dan vooreerst de Carnaval van Schumann, uit de origineele conceptie voor piano-solo in een tamelijk luidruchtige orchestratie overgebracht. De choreographie van Franz Lutz bracht hiernaast de traditioneele ty pen Pierrot, Colombine en Harlekijn, als domineerende figuur- de Kokette en, als tegenspeler van den handig-vlotten Harle kijn, een zielige Capitano, die met den maanzieken Pierrot het kind van de reke ning is. Verder werd het dansspel omlijsi door een groep van Colombinen en een van Koketten. Als geheel een onderhoudend ballet, aan allen kansen biedend, doch voor namelijk aan de gasteerende Wanda Gros sen, wier prestaties het karakter kregen van die der klassieke „étoile". De Pierrot van Mariann LutsPastré onderscheidde zich door treffende expressiviteit, de Colom bine van Clara Boezer door vlinderlichte vlotheid, de Harlekijn van Jan Berger door een acrobatische lenigheid en de Capitano van August César door geestige typeering. Het aandeel der dansgroepen (aan de namen te zien hoofdzakelijk uit Holiandsche danse ressen bestaande) verdiende veel lof voo) de technische afwerking. Tenslotte ging een origineel ballet „Kir mes von Delft", muziek van Hermann Reut- ter naar een oud-Vlaamsche legende. De componist heeft hier en daar een vrij ge bruik gemaakt van oud-Nederlandsche mo tieven (o.m. „Daer sat een sneewit voghel- ken en heeft ruim de oude variatievormen in toepassing gebracht, aan den choreograaf overlatend wat hij daar zooal van maken kon. In het tweede tafereel speelt aldus een Passacaglia een overwegende rol. Het gege ven gaat over een kermisdanseres. soort zi geunerin, die door haar verleidelijke kunst een student van zijn verloofde weglokt, ge vangen en als heks tot den brandstapel ver oordeeld en op het uiterste moment door een wonderlijken sneeuwval.die de vlammen dooft, gered en door haar uitverkoren mee gevoerd wordt. Dan zou het dansspel kun nen uit zijn; maar de auteur heeft er nog een lustig coda aan gemaakt, om de teleur gestelde vrijster een nieuwen verloofde te geven en het geheel met een karakteristie- ken reidans te besluiten. In een fraai decor v?n Isolde Schwarz had dit dansspel zeer pittoreske effecten. De dansleider Franz Lutz heeft verder de choreographische mo gelijkheden rijkelijk uitgebuit, natuurlijk het meest wat de zigeunerin betreft, die hij in het gevangenistafereel op suggestieve wijze haar rol laat spelen. De vertolkster dezer hoofdpartij. Marianne LutzPastré excelleerde door een treffende uitdrukking. Haar tegenspeelster Ellen Carina, als de ver stopten verloofde, benutte haar jaloersche buien uitstekend. De student van August Cesar en de kermisman van Jaro Berger voldeden evenzeer. De talrijke figuratie werkte volmaakt mee om een sluitend ge heel te verkrijgen. Geen wonder dat „Kir mes- von Delft" bij het publiek volkomen insloeg, waaraan de .muzikale verzorging van Georg Pilowski mét zijn goed gesty- leerd orkest en de tooneelbereddering van Rolf Gebhardt voorzeker niet weinig bij droeg. JOS. DE KLERK, „ALS DE KLOK WAARSCHUWT In den Stadsschouwburg heeft het Am- sterdamsch Tooneel Zondagavond een voorstelling gegeven van „Als de klok waarschuwt....", het vroolijke mysterie van R. C. H. Feenstra, dat wij reeds be spraken na de voorstellingen in de hoofd stad. Ook hier behaalde het gezelschap, onder regie van Louis de Bree. veel ^ucces met de vertooning, dank zij bovenal het forsche spel van Anton Roemer, den ge pensioneerden zeekapitein en zijn dito bootsman, Louis de Bree. JACOB VERMEER Op bijna 76-jarigen leeftijd is hier ter stede overleden de heeer Jacob Vermeer, handelaar in groente, aardappelen en fruit. De overledene was in vakkringen een ge ziene persoon en maakte deel uit van ver schillende vakorganisaties en commissies. Jarenlang was de heer Vermeer voorzitter van het indertijd zoo bekende zangkoor „Harpe Davids". Ook had de overledene zitting in tal van college's der Nederl. Herv. Kerk. In de overledene verliest de stad Haarlem een gezien inwoner. De begrafenis zal plaats vinden op Woensdagmiddag a.s. 5 uur op de Begraaf plaats aan de Kleverlaan. PERSONALIA. De heer S. Bakker heeft met ingang van 1 Juli ontslag gevraagd als koster der Noord Sehoter- kerk der Gereformeerde Kerk van Haarlem. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haarlem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten, H.stede. Stad en Reportage: J. A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. 4" reeoiillKM *t t? u« A T e Opvoeding vari de Sovjetjeugd. Onderwijl de opvoeders „discus sieeren" neemt de bandeloosheid der Sovjetjeugd hand over hand toe. („Komsomolskaja Prawda" van 11 April 1938). C.N.F./G.F.L. Pax c. KORT NIEUWS De Fransche ninister van indus- trieele productie, 3ichelonne, heeft op :en reis rraar Vichy len auto-ongeluk ?ehad. Hij werd met ;en beenfractuur ïaar een ziekenhuis overgebracht. De economische ■echter te Gronin gen heeft J. Wie- •inga, bouwkundige :e Winschoten, dié n schepen, bestemd mor het vervoer ■an bouwmaterialen 1 H.L. rogge had •ervoerd, veroor ieeld tot 2000. >oete subs. 100 da ten. Bij tuchtbe- ichikking was W. >ovendien een geld boete van 1000. ipgelegd. Dansmatinee Maud Kool Ditmaal kwam Maud Kool alleen op den dansvloer. Zoo, los van de omgeving van haar groep leerlingen, kon zij een programma bieden, dat in zijn stijleenheid ook op een zelfde technisch niveau bleef. Het werd een dansdemonstratie van fijn esthetisch gehalte, waarbij evenzeer de artistieke fantasie van de vertolkster als haar knappe techniek, haar lenig expressief vormenspel, te waardeeren waren. Onder de nummers die wij reeds vroeger van haar zagen, muntte weer uit Straat liedje, op muziek van Milhaud, waarin de danseres een zeer doorleefde werkelijkheid tot uitting brengt; doch ook haar Nijldans (C. Scott) is tot een mooie synthese uitge groeid, met frappante détails, als bijv. een tourbillon, dei zij prachtig in evenwicht wist te houden. Pavane van Poulenc viel op door zijn nobel karakter. In Droombeelden van Prokofieff bleek eens te meer hoe Maud Kool alles tot zuiver dansen herleidt. Een stijlbeeld van antieke waardigheid zagen wij in haar inter pretatie van Debussy's Danseuses de^elphes, aantrekkelijk tevens om de fraaie drapeering van lichtblauw en wit. Het vuurrood waarin Wals van Grovlez gedanst werd kon ons min der bekoren. Speciaal succes was er voor een schattig badinerietje, Ballonné, op muziek van George Bizet. Ook de soepel bewogen Feest- dans van Turina werd gunstig onthaald. Maar deze drie laatstgenoemde nummers mogen dan al uit technisch oogpunt hun niet te onderschatten belang hebben en daarenboven de gezonde, jeugdige visie van de danseres reflecteeren, eenig gevaar tot overhelling naar oppervlakkigheid is er niet in te ont kennen. Gelukkig stond er wat anders tegen over, o.m. Twee Melodieën, zeer sober ge karakteriseerd en vooral Drie Préludes van Scriabine, waarvan de sterk geladen inter pretatie, met een prachtig^, plastiek aan het slot, mij van het heele programma de sterkste indrukken gaf. Dat is meer dan aardig, be koorlijk, charmant, guitig of brillant, dat is sterk, en het wijst op een rijke ontplooiing van zeldzame talenten. De danseres had in Johan Otten een voor treffelijk begeleider. Ook wat de pianist solis tisch liet hooren (Alborada del Grazioso van Ravel en de Concert-Etude van Pierné) vol deed aan hooge eischen van techniek en smaak. JOS. DE KLERK H.O.V. Beethovencyclus. Willem Andriessen. De aanwezigen, die de zaal tot in de uiter ste boeken vulden, ontvingen den klavier speler Willem Andriessen met warm applaus. En het was of hij tot ons zeide: den vorigen keer zijn wij bij Beethoven gebleven. Ik zal u dien ook thans voorspelen. En hij zette zich aan den vleugel. Doch men riep hem daarvan terug om nogmaals te getuigen hoezeer men zijn aanwezigheid op prijs stelde. Toen klon ken de eerste, de bekende g-majeur accoor- den en Beethoven's vierde concert was be- gqnnen. Ik zou niet graag beweren dat Andriessen van de B. concerten dit vierde het beste speelt. Maar wel zeg ik: wanneer ik het vierde wil hooren, ga ik luisteren naar Willem An driessen. Het kon voor hem geschreven zijn. Dit geldt voor elk der drie deelen. Maar reeds bij het eerste Allegro kwam er toch iets over ons, dat ons méér trof dan de fijn zinnige poëzie alléén, die hier zijn spel zoo zeer kenmerkt. Het zou sterker nog spreken toen Andriessen de cadens aanving. Hier was felle strijd, hier breidden de vleugelen zijner fantasie zich wijd uit, en zijn wil om ons te zeggen wat hij te zeggen had, lachte met zijn technisch kunnen, dat tot formidabele hoogte steeg. Hoe toen na deze sterke geladenheid de muziek van het Andante over ons kwam, kan slechts hij beseffen die aanwezig was. Maar ook de prachtige twee-eenheid die zijn spel vormde met dat van het orkest, moge vermeld zijn. Inderdaad was zijn uiting van dankbaarheid, die hij het orkest bracht door èn den leider Marinus Adam èn den concert meester Gijs Beths te doen deelen in de hem gebrachte hulde, een fijne geste. Bij het bren gen der ovatie was niemand op zijn plaats blven zitten. En velen zullen er zijn, wien voortaan de muziek is geroepen om een deel van hun leven te vullen. Van amusement tot levensbehoeften. Ook de prachtig gespeelde tweede sympho- nie zal hun méér zijn geworden dan enkel een orkestuitvoering waarnaar men luistert met behaaglijke genoeglijkheid. Daar is in deze tweede symphonie reeds de echte Beet hoven, wiens leven strijd was, résignation dikwijls, overwinning uiteindelijk. En hiervan sprak ook de ouverture Fidelio, die negen jaren na het ontstaan van zijn smartekind De Opera Leonore, voortaan de opera zou in leiden. Verguisd aanvankelijk, zou het nog veertig jaren duren voor dat een geheele zaal deze muziek staande zou aanhooren. Men kan het naslaan in „Beethoven et ses trois stiles" van W. de Lenz. De geschiedenis der andere „Leonore" ouvertures, die op deze concerten stellig tot uitvoering komen, is niet minder tragisch. Maar ook hier leert men van Beet hoven: „per aspera ad astra". G. J. Kalt. DROEVE PLECHTIGHEDEN OP DE BEGRAAFPLAATSEN. Deze morgen trokken eenige lijkstoeten naar de verschillende bègraafplaatsen. De laat ste eer werd bewezen aan hen, die bij de ramp op zoo droeve wijze om het leven waijen ge komen. Op de algemeene. begraafplaats aan de Kleverlaan was een kuil gegraven waar drie familieleden, twee zusters en een broer rust zouden vinden. De belangstelling hier voor was bijzonder groot en vele buren hadden zich met de nabestaanden om het graf ge schaard. Talrijke bloemstukken werden aange dragen en familieleden spraken afscheidswoor den. Later werden baren, waarop stoffelijke overschotten van kinderen rustten, grafwaarts gedragen en daarbij waren behalve de diep bedroefde ouders vele vriendinneties en vriend jes tegenwoordig. Voor de moeder en vader was het een beproeving hun dierbaar bezit te moeten achterlaten. Niet alleen op de begraafplaats aan de Kle verlaan, maar ook op die aan den Vergierde- weg en op het R.K. Kerkhof van St. Barbara hadden plechtigheden plaats. Tot laat in den middag zou dat geschieden. Inmiddels waren de arbeiders bezig nog meer graven te delven voor Woensdag en Donderdag. TEXTIELWAREN VOOR SLACHTOFFERS VAN HET BOMBARDEMENT. De Nederlandsche Volksdienst verzoekt ons mede te deelen, dat houders van schadekaar- ten en van distributiebescheiden van baby- goed zich kunnen wenden tot de firma Gerzon Groote Houtstraat, d.ie voldoende bevoorraad is om iedereen het noodige te leveren. ALLE-DAG-KERK. De kerkdiensten van de Alle-Dag-Kerk zul len te beginnen met Woensdag 21 April we derom der avonds ten 7.uur in het Koor der Groote kerk worden gehouden. Ter inleiding van den Paaschtijd zal op Woensdag 21 April de dienst worden geleid door Ds. van Rooyen en Ds. Enklaar en zal het koor „Zingt den Heer" van Hillegom on der leiding van den heer S. P. Visser mede werking verleenen. Donderdag 22 April spreekt Ds. Boeke en zingt Mej. Tilly Vrugt. ALG. VER. VOOR BLOEMBOLLEN CULTUUR. _,In de Maandagmiddag te Haarlem onder leiding van dr. A. J. Verhage voortgezette vergadering van de Algemeene Vereenh ging voor Bloembollencultuur zijn de ver slagen van den secretaris-penningmeester den heer H. J. Voors, goedgekeurd. De re kening 1942 sloot met een bedrag aan in komsten van 58.643. Aan de orde kwam het voorstel van de afdeeling Lisserbroek. inzake binnenlandsche betalingstermijnen; voorgesteld was de betalingsdatum te stel len op 1 November voor bollen, geleverd tusschen 1 Juni en 1 October; op 15 Maart voor bollen, geleverd tusschen 1 October en 1 Februari en op 1 Juli voor bollen, geleverd tusschen 1 Februari en 1 Junk In het prae- advies erkende het hoofdbestuur de bezwa ren van het credietsysteem voor de kwee kerij, doch stelde voor het voorstel te ver werpen en na den oorlog de binnenlandsche betalingstermijnen opnieuw te bezien. Nadat voor- en tegenstanders het woord hadden gevoerd, zeide de voorzitter, dat het hoofdbestuur het met vele voorstanders eens is, doch wat thans het zwaarst is, moet het zwaarste wegen. De omstandigheden in de toekomst zijn onzeker en daarmee dient men thans rekening te houden. Tenslotte werd het voorstel van /le af deeling Lisserbroek met 125 tegen 104 stem men aangenomen, zoodat een nieuwe rege ling in het bloembollenvak te^yerwachten is DE HEER C. W. DE VISSER OVERLEDEN. In den ouderdom van 79 jaar is te Bloe- mendaal overleden de heer C. W. de Visser, kapitein ter zee b.d., die een vooraanstaande plaats heeft ingenomen in het openbare leven te dezer plaatse. In verschillende besturen en commissies had hij zitting. Hij was vele jaren bestuurslid van de Bloemendaalsche School- vereeniging, maakte van de oprichting van het Kennemer Lyceum in 1920 tot 1924 deel uit van het bestuur en was oolf lid van de plaatselijke commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs. Ais zeeman had hij zijn hart verpand aan het water en te begrijpen is het, dat hij een verwoed zeiler was. Vele jaren Reeft hij dan ook de Haarlemsche Jachtclub geleid en hij kwam vroeger in nationale wedstrijden uit. De crematie is bepaald op Woensdag a.s. na .aankomst van trein 14.47 uit te Westerveld. PREDIKBEURTEN'. Opgaven van predikbeurten voor de Paasch- dagen dienen deze week tijdig in ons bezit te zijn. Van inzendingen die ons na Vrijdag avond bereiken kunnen wij de plaatsing niet garandeeren. REDACTIE Zuinig met suiker. In den herfst zal gedurende één periode geen suiker worden verstrekt. Suiker van den nieuwen bietenoogst komt zeker niet voor November tef beschikking. Aangezien de thans nog voor het Nederland sche volk beschikbare voorraden corisump- tiesuiker te beperkt zijn om verstrekking van het geheele suikerrantsoen tot den nieuwen oogst te verzekeren, staat het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd voor de noodzakelijkheid om maatregelen te beramen, die in het suikertekort zullen voor zien op de voor de bevolking minst gevoelige wijze. Het zal daarom een beperkjng van het verbruik aan consumptiesuiker verschuiven tot het einde van het loopende oogstjaar. Het ligt in de bedoeling in den herfst van 1943, ge durende één vierwekelijksehe distributiepe riode, geen suiker te verstrekken. De bevol- kin kan zich derhalve reeds nu op de komen de leemte in de suikervoorziening instellen en haar verbruik van het suikerrantsoen in de daaraan voorafgaande maanden die zich uitstrekken over zeven a acht vierwekelijk sehe distributieperioden, zöo regelen, dat één rantsoen suiker gespaard wordt ter overbrug ging van de periode, waarin zij het zonder verstrekking van suiker zal moeten stellen. Het ligt in de bedoeling, indien de suikerop brengst van den komenden oogst dit mogelijk maakt, de bezuinigde hoeveelheid te zijner tijd alsnog ter beschikking te stellen. Twee bokkingen °per persoon. In tien gemeenten. Van 17 April tot en met 15 Mei zullen in Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Wassenaar, Voorburg, Rijswijk, Utrecht, Zuilen, Haarlem en Leiden op nader beleend te maken data, twee bokkingen op een nader aan te wijzen bon der klantenkaart voor groente verstrekt worden. Inwoners van andere gemeenten dan de ^enoemde, waar klantenkaarten voor groen te zijn uitgereikt, moeten deze "kaart met de bonnummers 17, 18, 19 en 20 bij de uit reiking van bonkaarten voor voedingsmid delen tusschen 27 April en 15 Mei bij den plaatselijken distributiedienst inleveren. Zij, die aan deze verplichting niet voldoen, zul len, zooals reeds eerder is medegedeeld, geen nieuwe bonkaarten voor voedingsmid delen ontvangen. Hitlerjugend en Jeugdstorm op den Dam bijeen. Op den vooravond van den verjaardag van den Ftihrer zijn de Amsterdamsche leden van de Hitlerjugend en van den Na- tionalen Jeugdstorm op den Dam bijeen gekomen. Bijna honderd Duitsche jongens en meisjes, die tien jaar zijn géworden, werden in de Hitlerjugend opgenomen en de plechtigheid, die in verband daarmede werd gehouden, was aanleiding tot een de monstratie van de verbondenheid van Ne derlandsche en Duitsche nationaal-socialis- tische jeugd. Stormers en stormsters had den zich aan de eene zijde, leden van de H. J. en B. D. M. aan de andere zijde van de nieuwe lichting geschaard en zoowel formaties van de S.A. als van de W.A. ston den op het Damplein opgesteld. Stammführer Willy Peters sprak een kort begroetingswoord en wees op de beteekenis van de bijeenkomsten, die op den vooravond van den verjaardag van den Führer in ver schillende steden worden gehouden. De streekleider van den jeugdstorm, op- perhopman E. Zilver, bracht hierna de bood schap van den Jeugdstorm aan de Hitler jugend over. Dit samenzijn moet de kame raadschap en de strijdlust versterken. In Rotterdam en elders heeft de Nederlandsche en Duitsche jeugd samengewerkt bij de ram pen, die Britsche en Amerikaansche lucht- piraten daar hebben ontketend. Uit deze samenwerking wordt de wil geboren om met den Fühhrer te strijden voor een betere toekomst van Europa. Kreisleiter Pott van de N.S.D.A.P. zeide vervolgens in een toespraak tot de jeugd, dat de H. J. niet alleen haar bereidheid tot strijden heeft getoond, maar ook metterdaad bewezen heeft uit goede strijders te be staan. Zij zullen nu samenwerken met de Nederlandsche kameraden, die zich even eens goede strijders hebben getoond en die ook een ridderkruisdrager hebben voortge bracht. GEREFORMEERDE KERK. Vjjfde predikant en 2e spreekplaats in Haarlem-Noord. Wegens uitbreiding van het ledental der Gereformeerde Kerk van Haarlem in Haar lem-Noord, deed zich reeds lang gevoelen de noodzakelijkheid van het beroepen van een vijfden predikant. De kerkeraad heeft thans besloten dat hiermede niet moet worden ge wacht tot de vijfde spreekplaats er is. Hij heeft verder aan de commissie van beheer opgedragen naar een tweede spreekplaats in Haarlem-Noord uit te zien. Zoolang deze nog niet is gevonden, zullen des Zondags morgens van Mei af in de Noord Schoterkerk dubbele diensten worden gehouden resp. of half negen en om half elf. Verduisteren: van 21.00 tot 6.30 uur 21 April: zon op 6.32, onder 20.47 uur maan onder 7.29, op 22.01 uur 22 April: zon op 6.30, onder 20.49 uur maan onder 8.00, op 23.16 uur AGENDA Dinsdag 20 April: Frans Hals: „Barcarolle" (18 jaar)' 2.30Ven 7 uur. Luxor: „De gouden stad" (18 jaar) 2, 4.15 en 7.15 uur. Moviac: „Sergeant Berry" (14 jaar). Rembrandt: Boyd Bachman-revue „Muziek en Rhythme", 2.30, en 6.30 uur. Palace: „Het zeegat uit" (alle leeft.) 2 en 7 uur. Woensdag 21 April: Stadsschouwburg: „Wittebroodsweken" 7 uur. Bioscopen: zie Dinsdag.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2