De viering van Hitler's verjaardag in Nederland. (Vervolg van vag. ff r waarschijnlijk het bedrag van 300 milliard dollar bereikt zullen hebben en dat van 1944 af den Amerikanen elke dag oorlog 1 mil liard zal kosten. Dat is veel geld. Maar wan neer de Amerikanen in plaats van dat alle maal te steken.in wapenen en in geschut en in kanonnen en in schepen die zij verliezen, slechts een honderdste deel van dit bedrag, dus slechts twee, drie of vier milliard "dollar zouden besteden om den joden de emigratie uit Europa mogelijk te maken en om die ge liefde joden toch eens ginds aan hun hart te kunnendrukken, dan zouden allen geholpen zijn. Dat is mijn voorstel. U zult mij toegeven, dat dit voorstel een voorstel is terwille van de goedkoopte, want in plaats -van zes of zeven honderd milliard dollar in den loop van drie of vier oorlogs jaren te besteden, moeten zij lidver drie, vier of vijf milliard dollar uittrekken en de joden naar hen toehalen. Maar dat willen- zij niet, want dan zouden hun eigen volkeren zich aan 3ie raadgevers ergeren Kameraden, de Führer heeft gezegd, dat het jodenprobleem zal worden opgelost en het jodenprobleem zal ook in Nederland worden opgelost. Ik geloof dat voordat dit jaar verstreken is het joden dom ook uit het Nederlandsehe volkslichaam zal zjjn weggenomen. Kameraden, de Führer moest zich met nog een ander geestelijk verschijnsel, dat politieke consequenties had, bezig houden en dat was het politieke confessionisme, d.w.z. het streven om de geloofswaarden te gebruiken voor po litieke doeleinden. U zult u namen herinneren als Erzberger, namen die dus og dezelfde bladzijde van de Duitsche geschiedenis staan, die het zwartste hoofdstuk van ons volk be vat. Toen heeft de Führer een duidelijke lijn getrokken. De partij staat op het standpunt van het practisch christendom, de partij dringt zich ook niet in den godsdienst, in, zij dringt zich niet in de betrekking van den in dividu tot God en tot het hiernamaals. Maar op politiek gebied mag het geloof niet mis bruikt worden. Er is indertijd een groot ru moer ontstaan en men heeft gesproken van gewetensdwang en dergelijke dingen. Nu vraag ik u, waar was de gewetensdwang? Was de gewetensdwang bij ons die ons er nooit om bekommerd hebben welk geloof elk van onze partijgenooten aanhangt, die er nooit bij onze hulporganisaties op eenigerlei wijze naar ge vraagd hebben? Of is de gewetensdwang bij hen geweest, die een christelijke begrafenis' of de sacramenten geweigerd hebben aan de genen, die toch eigenlijk al hun krachten en alles wat in hun vermogen is slechts wilden wijden aan de volksgemeenschap? Ik geloof, dat wij juist thans kunnen zeggen, dat het het nationaal-socialisme is, dat het avondland/en daarmede ook de christelijke religie verdedigt, welke zonder erbarmen weggevaagd zou wor den; wanneer het bolsjewisme zou komen. Dan kan een aartsbisschop van Canterbury pra ten zooals hij wil en zeggen, dat het bolsje wisme een vuurtoren is in duisteren nacht. Of 2ijn deken kan verklaren, dat de bolsje wisten ontroerende diep-religieuze menschen zijn. Laat hij de Polen thans vragen hoe diep ontroerd zij zijn door het bolsjewisme, dan zal hij het antwoord van Katyn krijgen. Neen, kameraden, de lijn is voor ons volkomen dui delijk. Het nationaal-socialisme dringt op geen enkele wijze de geloofsterreinen binnen of in de verhouding van den mensch tot God. Maar het nationaaP-socialisme eischt, dat de buiten kerkelijke organisaties, dat zijn dus de orga nisaties, die niet onder het canonnïeke kerk recht vallen, in de leiding staan, waarin zij behooren, nl. in de leiding van de volksche gemeenschap. Dat is voor alle partijen steeds het beste. Tegen deze denkbeelden en machten is de Führer opgetreden en tegenover hen heeft hij het parool van de volksche gemeenschap gesteld, d.w.z. van de overtuiging, dat, waf wij zijn, voortkomt uit het bloed van ons volk en dat derhalve alles wat wij hebben, aan deze volksgemeenschap moet worden gege ven. Hij heeft derhalve het nationaal socialis me geplaatst tegenover de negatieve ver schijnselen uit den tijd der ineenstorting van 1918. Een woord tot de Nederlanders. Nederlanders. Het is niet gemakkelijk hier van nationaal-socialisme te spreken. Wel bij jullie, nationaal-socialisten, want jullie hebt het begrepen, maar niet bij die Nederlanders, wien door vijandelijke propaganda slechts gruwelsprookjes verteld worden. Het is moei lijk thans van nationaal-socialisme te spre ken, omdat men jullie zal antwoorden: nou ja, maar de uitwerking van het nationaal- socialisrrte is negatief. Vroeger ging het ons beter. Dat is juist. Ik ben volkomen op de hoogte. Ik sta midden onder jullie, ik weet dat, maar juist hier in deze provincie Lim burg, in deze provincie der arbeidende men schen heb ik zeer veel vertrouwen ten aan zien wan het uiteindelijke oordeel, want, gij moet weten, dat de arbeider de mensch is. die altijd nog het grootste idealisme toont, die zich #ltijd nog het sterkst voor ideale doelstellingen inzet. Hij is niet zooals dege nen, die over groote bankrekeningen be schikken en bij alles wat zij denken, steeds •s'echts er een blik op werpen hoe de bank rekening er daarbij uitziet. Neen, de arbeider •"erlangt natuurlijk wat .hij en zijn gezin noo- dfg heeft, maar dat is niet alles. Het gaat rem om zijn positie in de volksgemeenschap, het gaat hem erom. dat hij ook- werkelijk de waardeering krijgt, waarop hij aanspraak heeft. Daarom, kameraden, heb, ik zoo'n ver- t-auwen. want dat zal allen duidelijk zijn, dat r* ''en wij een ieder begrijpelijk kunnen ma- dat het nationaal-socialisme onvoorwaar- -'"'ök, onveranderlijk en zonder het minste amnromis te sluiten, erop neerkomt dat de prestatie en dat de arbeidende mensch en "iet welke financiën ook, kapitaalwaarden of at het ook anders zij, in het middelpunt worden geplaatst van onze overwegingen en onze plannen. Dat is het wezenlijke. En dan dit voor den twijfelaar: het is niet het natio naal-socialisme, dat deze omstandigheden ge schapen heeft, het is de oorlog, de oorlog, dien de anderen begonnen zijn om het natio naal-secialisme om te brengen. De oorlog heeft deze omstandigheden geschapen. Maar door deze omstandigheden zullen wij ons er niet onder laten brengen. Dat zal alles doorstaan en verdragen worden, want achter dezen strijd staat onze overwinning en onze over winning is de overwining van het nationaal- socialisme, de overwinning van den arbei denden mensch op het kapitaal. Daarom is het immer tot den tweeden wereldoorlog ge komen, alleen omdat al deze machten, die de Führer in het Duitsche binnenland bestreden heeft, nu voor Duitschland zijn opgestaan om dit nationaal-socialistjsche Duitschland te vernietigen. Opdat niet dit „vreeselijke" voor beeld, dat het Duitsche volk onder Adolf Hitler geeft, een voorbeeld wordt voor an dere volken en navolging vindt. Daardoor is het tot den tweeden wereldoorlog in zijn heelen ontzaggelijken omvang gekomen, kame raden. Na den politicus Adolf Hitler komt thans de veldheer Adolf Hitler. Gij zijn zelf getuige, maar wij verliezen menigmaal den maatstaf. Nu zeg ik jullie één ding: overdenkt alle veldheerprestaties, die wij hier op ons half rond in alle tijden ooit hebben gehad. .Er bestaat geen enkele, die vergeleken kan wor den met die van den Führer, wanneer wij aan den Poolschen veldtocht of aan de veld tochten in het Westen denken. Vroeger waren jaren van strijd noodig om te bereiken, wat hier ip weken is bereikt. Denkt er aan, dat vroegere generaties om het een en ander steeds over en weer geworsteld hebben en dat het nooit mogelijk was om b.v. het vaste land van Europa in één militaire hand te krijgen. De Führer heeft dat tot stand ge bracht. Denkt eraan, dat het nog nooit iemand gelukt is, deze horden van het Oosten zoover terug te dringen als thans en hen daar ook terug te houden. Vandaar komen zij niet meer te voorschijn. Tusschen Taganrog en Lenin grad komt geen bolsjewist meer naar het Westen. Onze kameraden staan thans in den strijd in Tunis. De strijd is moeilijk. Wij weten niet, hoe hij zal afloopen. Maar één ding is duidelijk, daar concentreert zich alles, wat het Westen ook' maar ergens aan troepen, tanks en geschut en aan vliegtuigen kon mis sen. Vier legers stormen daar in op onze troepen. De tegenstanders bekennen reeds heden, dat hun verliezen 130.000 man bedra gen. Dat is een voorproefje van wat ge beuren zou wanneer het Westen het eepméal mocht wagen voorbij het voorterrein, over de tankgracht van de Middellandsche Zee, den Atlantischen Oceaan en het Kanaal naar den overkant te komen. Het is er slechts een voorproefje van. Want van één ding heeft de Führer ons tot den laatsten man vervuld: van den ijzeren ,wil tot den strijd. Dat is het belangrijkste, want wij hebben reeds de over winningen bevochten die wij noodig hebben. De anderen, die hebben wellicht successen behaald, maar met de overwinningen moeten zij nog pas een begin maken. En deze over winningen zullen zij niet bereiken, want ieder van ons, Duitscher, of Nederlander, of Vla ming of Noor, ieder, die aan het front staat, heeft den wil tot de overwinning. Maar dat is het niet alleen, de weg naar de overwin ning is het belangrijkste. En de weg naar de overwinning is in dit geval de ijzeren wil tot den strijd en de ijzeren handhavingswil en wanneer er dan al iemand moet sneuvelen, dan moeten eerst twee of drie Engelschen of Amerikanen vallen, voordat een van ons zijn wapen uit de handen zal geven. Kameraden Het gaat om Europa. De Leider heeft U dat uiteengezet. Het gaat volkanen duidelijk om Europa, dat zien wij allen reeds in. Juist in deze pauze, waarin het binnen- Aziatisehe continent met het bolsjewisme zich tegen ons concentreert en aan defT* an deren kaht Amerika zijn krachten verzamelt en ook een woord bij ons wil meespreken, juist in deze groote perspectieven zien wij, dat het om Europa gaat. Wat is Europa dan, moeten wij in dit geval vragen? Wij zien het duidelijk, wanneer wij aan- het bolsjewisme denken en wij zien het, wanneer wij aan het Amerikanisme denken. Beide machtsgroepen zijn naar ras en cultuur een mengvat. Europa, dat is het tehuis en de beschermde plaats van de volksche individueele persoon lijkheden, die menigvuldigheid, die bloese- ming van folklore, -die wij bij ons hebben, het is het schoone en ons eigene. Deze oor spronkelijke cultuur, die gegroeid is uit het eigen volk, uit het eigen bloed, dat is Europa. En dpdat dit ons niet zal worden ontnomen, daarom gaat de strijd. Ziet, kameraden, er zijn natuurlijke span ningen, er zijn spanningen geweest in Euro pa, die individueele persoonlijkheden, die veelvuldigheid der volken, die eeuwenlang tot den oorlog geleid hebben. Thans moet dat'anders zijn, thans moeten deze spannin gen, er toe dienen de capaciteit van ieder individu in het belang van het geheel nog op te voeren. Spanningen, die aan gene zijde bij het bolsjewisme afgehandeld worden met een schot in den nek en bij het Amerikanisme aan den overkant met die eenheidsbeschaving en eenheidscultuur. Wanneer wij Europa zoo opvatten, dan weten wij, dat wij inderdaad het Amerikanisme en bolsjewisme verre van ons moeten houden, Want- anders is het met dit avondland gedaanv Dan zien wij echter ook de volkomen dui delijke basis, waarop wij deze nieuwe orde lp Europa kunnen voltrekken. Volgens onze politieke opvatting vooronderstellen wij een plicht, dat is de Verplichting van ieder Euro peaan en ieder Europeesch volk tot bescher ming van deze Europeesche cultuur aan te treden tegen iederen vijand van buiten. Dat eischen wij het eerst. Daaruit vloeit het recht voort voor elk. van deze volken en voor ieder Europeaan tot ontplooiing van zijn eigen persoonlijkheid uit zijn bloedsgemeenschap en het doel voor allen is een werkelijk waar achtige sociale gemeenschap te vormen, waarbij wij de materieele waarden uitscha kelen en waarbij wij de prestatie van den enkeling op den voorgrond stellen volgens de leus: wie meer presteert is meer waard. Dat zal ook in Europa het beginsel zijn voor de toekomstige orde. Kameraden, het Duitsche volk is reeds volgens dit beginsel aangetreden en wij zien thans dat deze beginselen van het Duitsche volk als nationaal socialistische beginselen in zeker opzicht ook de grondslagen kunnen zijn voor de nieuwe vorming van dit Europa. Dat wil niét zeggen dat de politieke vorming van het nationaal socialisme moet gelden voor allen. De politieke instelling is een zaak van overtuiging, niet van dwang; daaraan hou den wij vast. Het nationaal-socialisme is geen export artikel, maar wij willen ook geen politieke importen uit continenten, die met ons niets te maken hebben. Wanneer wij het daarover eens zijn geworden dan kunnen wij rustig spreken over het doel en 'afloop van dezen tweeden wereldoorlog. Een ding is ons dui delijk: Duitschland en zijn bondge'nooten zullen de wapens nooit uit handen leggen zoolang er nog ergens een aanval op Europa plaats heeft. Maar wanneer eens het oogen- blik gekomen zal zijn, dat alle 350.000.000 Europeanen hebben ingezien, waar het om gaat, dan verzeker ik u, dan is de oorlog uit, dan waagt niemand het meer Europa aan te vallen. Stelt u slechts eens voor: wanneer b.v. de westelijke volkeren zouden zeggen: wij zul len niet dulden, dat Engeland eiï~Amerika voet vatten aan onze kust om de Duitschers in den rug aan te vallen. Dan komen de an deren stellig niet meer en wanneer er uit het westen geen gevaar meer dreigt, dan is de zuivering van het oosten nog slechts de kwestie van korteren of langeren tijd. Ziet kameraden, wij hebben eens een brief gekregen van een Nederlander, toen wij over de Europeesche solidariteit gesproken had den, waarin stond, dat de Duitschers die soli dariteit moeten bewijzen door dit land te verlaten. Ik antwoord dezen man eenvoudig: Mijnbeer; U hebt heelemaal geen vermoeden, wat er in eiken Duitschen soldaat omgaat, die hier in Nederland is en zijn kameraden in het Oosten in den hardsten 'strijd gewikkeld ziet. Er is stellig- geen Duitsch soldaat te vinden, die niet met de grootste bereidwillig heid en vreugde het land zou verlaten, om de kameraden in het Oosten te helpen, wanneer hij er zeker van was, dat hier in dit land niet de Engelschen zouden landen om ons in het Roergebied te overvallen. Het is zaak van de Nederlander^ den toe stand zoodanig in te zien, dat wij die rust en overtuiging krijgen, dat hier de Nederland sehe kust als een Europeesche kust wordt gehandhaafd en beschermd 'terwijl wij onze historische taak in het Oosten vervullen en daar ons bloed voor geven^Een mogelijkheid zou b.v. voor ons zijn, wanneer het Neder landsehe volk de nationaal socialistische lei ding zou volgen. Kameraden. Wanneer wij dezen oorlog over zien en in zijn uitwerking gadeslaan, dan kunnen wij het volgende zeggen: wanneer de tegenpartij aan haar overwinning probeert te denken is het haar thans' reeds bang te moede. Ik herinner U aan de woorden van den Amerikaanschen vice-president Wallace, die zeide vrees te koesteren, dat er na dezen tweeden wereldoorlog nog een derde wereld oorlog zal komen en de man heeft volkomen gelijk. Daarginds zijn zoodanige tegenstellin gen aanwezig, dat er na een overwinning dei- anderen die wij zullen verhinderen stel lig een derde wereldoorlog zou ontstaan. De derde wereldoorlog zou echter op Europee- schen bodem worden gevoeg. Dit feit, dat elkeen voor oogen dient te houden, geeft ons de ijzeren vastberadenheid, de wapens nooit uit handen te leggen, maar de overwinning te behalen. En niet alleen de vastberaden heid, maar zelfs het blijde vertrouwen, want wij kunnen zeggen wanneer wij overwonnen hebben, dan zal er ter wereld nauwelijks nog iemand zijn, die niet ergens zijn ordening zou kunnen vinden. De Amerikanen kunnen daarginds hun or dening maken, de Erjgelschen kunnen met de Amerikanen uitmaken, hoeveel zij nog van hun wereldrijk zullen overhouden. Wij hier in Europa zullen een goede ordening tot stand brengen, waarin allen tot welstand en veiligheid zullen geraken. Daarginds zal het bolsjewisme, de geesel der menschheid, ver dwijnen. Het goede recht staat aan onze zijde en de goede zaak is bij ons. Wanneer men dat zoo duidelijk inziet, heeft men zijn absoluut vertrouwen. Dan kan er niets ge beuren, dan mag er komen, wat komen wil. Het kan eenvoudig niet in een geest van de voorzienigheid zijn, dat Duitschland dezen oorlog verliest, want wanneer Duitschland dezen oorlog zou verliezen, dan zou het met Europa, met het avondland gedaan zijn. De cultuur van vele duizenden jaren zou dan voor altijd vernietigd zijn. Neen, *k heb het absolute vertrouwen, dat wij en met ons Europa den oorlog zullen winnen. Kameraden. Zoo heeft ons thans, op den 54sten verjaardag van den Führer, dit over zicht dan man getoond als politicus, als veld heer en als staatsman. Maar-nu nog één ding. Ik heb u reeds gezegd, het geheel wordt ge dragen door de persoonlijkheid van Adolf Hitler als mensch. Ge moet U voorstellen: een man, die zulk een geweldige macht in zijn hand heeft, die zoo geweldig veel be- teekent, die man is de eenvoudige mensch gebleven, zooals hij uit den wereldoorlog kwam in 1918. Dat is het wonderlijke voor allen, die den Führer kennen, die in zijn omgeving verkeeren, die hem zien. Hij is precies zoo de eenvoudige man van het volk als toen. Hij heeft geen andere belangen ge kregen. Hij heeft in het geheel geen andere belangen dan zijn'volk en zijn taaK. Daarop is hij geheel ingericht. Als eenvoudige zoon is hij uit zijn volk voortgesproten en de eenvoudige zoon van dit volk is hij gebleven. Hij kent alle zorgen van den eenvoudigen man, hij .kent alle zware belevenissen van den soldaat; dat alles heeft hij in zichzelf bewaard. Ziet, dat is de groot ste waarborg voor ons succes: dat de man, die alles in handen heeft, als mensch blijft staan, dat hij de som van alle leed, alle zor gen van deze 100 millioen zielen in zijn hart vermag op te nemen en dat hij uit de som van die zorgen en dit lijden de ijzeren hard heid van ^ijn wil vormt, waarmede hij het lot van dit Duitsche volk en thans van gansch Europa leidt. En daarom kameraden, ons ijzeren vertrouwen is: met Adolf Hitler naar de overwinning. Heil den Führer. De viering in Amsterdam. In Amsterdam hebben Duitsche en Neder landsehe nationaal-socialisten in het Concert gebouw den verjaardag van den Führer ge vierd. Van hun liefde en bewondering voor den Führer en van hun trouw aan hem getuig den Commissaris-generaal Schmidt en de plaatsvervanger van den Leider, C. van Geel kerken. 1 De bijeenkomst werd geopend met een mu zikale inleiding door een kapel van het lucht- wapen. Nadat de Duitsche en de Nederlandsehe vlag en de vlaggen van het D.A.F., de S.S., de Hit- lerjugend, de N.S.Bi, de W.A. en de Jeugd storm waren binnengedragen, nam general kommissar Schmidt het woord. Rede Commissaris-generaal Schmidt In duidelijke lijnen schetste de Leiter des Arbeitsbereichs, Hauptdienstleiter Schmidt, op grond van de ervaringen van een man, die zelf actief aan den strijd heeft deelgenomen, een beeld van de strijderspersoonlijkheid van den Führer. Als onbekende soldaat, die vier jaar lang in den hardsten strijd als lid van de veld- grauwe schare aan het frorif lag, stond Adolf Hitler na de ineenstorting op als roepende om de ziel 'van den Duitschen mensch te winnen. Van 1918 tot 1933 leverde hij in deze worste ling slag na slag om dan na 1933 arbeid en brood voor alle volksgenooten te verzekeren door de arbeidsslagen, de ketens van Ver sailles te verbreken en Duitschland te bevrij den van het gevaar van het bolsjewisme. Ge weldige prestaties werden uit eigen kracht tot stand gebracht in vreedzaam opbouwwerk, de Duitschers in de Oostmark en in het Sudeten- land werden teruggehaald binnen het Duit sche Rijk, tot Dantz% de ontketening vormde van het conflict, dat gezocht werd door de bolsjewistische en liberalistische krachten. De vredesstem van den Führer werd door de vijandelijke mogendheden genegeerd, men wil de den vreedzamen opbouw van Duitschland niet. Duitschland staat niet eerst sedert 1939, maar reeds sedert 1914 in den strijd. In de eerste linie strijdt steeds de onbekende front soldaat Adolf Hitler. Steefis is hij dezelfde ge bleven, hetzij als eenvoudig frontsoldaat tijdens de gevechten in het Westen, hetzij als politiek soldaat in het volk, hetzij als soldaat van den arbeid, hetzij als garant voor de pacificatie van Europa. Daarom heb ben wij ook het recht gemeenschappelijk met onze Nederlandsehe kameraden dezen vierden verjaardag van den Führer in den oorlog te vieren, want alleen hij is thans de garant van het leven in Europa. Behalve het moordenaars- en bandietendom van het bolsjewisme stelde spr. vervolgens het gangsterdom van de .Engelschen en Amerikanen die vrouwen en kinderen vermoorden, aan de kaak en kenmerkte hen als dezelfde krachten, die door het-jodendom gewekt zijn. In den strijd tegen deze krachten hebben wij een groote lotsgemeenschap gevormd en buiten de grenzen van ons duitsche vaderland treden Nederlandsehe, Deensche, Vlaamsche en Noor- sche nationaal socialisten aan, gemeenschap pelijk met de bondgenooten der spilmogend- heden. Aan hun hoofd marcheert een man die den strijd kent, en die steeds bereid was tot den hoogsten onzelfzuchtigen inzet, die steeds onder ons stond als de eerste idealist. Zooals hij sedert 1933 de uitsluitende verantwoorde lijkheid voor Duitschland draagt, zoo draagt hij sedert 1939 de verantwoordelijkheid voor Europa. Hij heeft derhalve ook het recht de hoogste offers te verlangen en een maximum is steeds slechts gepresteerd wanneer de hard ste nood daartoe dwong. Wanneer het bolsje wisme eens zal zijn opgeheven en het Ameri- canisme teruggeslagen zal zijn, zal een heerlijk groot Europa ontstaan, gevormd uit vele vol ken, maar door een enkelen wil opgebouwd, waarin deze groote Europeesche volkenfamilie hecht aaneengesloten is en in het Noorden de Germanen een enkele groote lotsgemeenschap vormen. Wij zullen dezen gemeenschappelij- ken strijd doorstaan, omdat aan ons hoofd deze Führer marcheert, een naamlooze nog in 1919, een groote in 1933 en een der grootsten in 1943. Daarom gelooven wij aan onze overwinning, er moge komen wat komen wil. Wij zullen on zen plicht do.en, trouw gehoorzamen wij het bevel van den Führer. Daarom geldt voor ons de roep: „Führer beveel wij volgen"! Rede C. van Geelkerken. Op dezen dag, den geboortedag van den Füh rer, zoo zeide Van Geelkerken, gedenken wij niet alleen dit heugelijke feit, maar meer nog, namelijk dat midden in' Europa een man staat, die samen met Mussolini, de verbonden volke ren en de vrijwilligers alle krachten tot zich trekt, die het goede willen in Europa, doch waarop zich ook alle krachten richten,'die het kwade voor Europa willen. Aan de eene zijde wordt deze man bemind, aan de andere zijde -gehaat. Over dien haat willen wij thans niet spreken. Wij willen het slechts hebben over wat ons verbindt. Wij danken de N.S.D.A.P. voor de mogelijkheid, die ons geboden wordt om dezen dag mede te gedenken en wij wenschen het Duitsche volk geluk dat 3e Führer weer een jaar gespaard is. Dit gedenken doen wij niet plichtmatig, maar omdat wij het gevoel hebben, dat hier meer gebeurt dan wij ons ooit hebben kunnen voorstellen. -- Töen Adolf Hitler zich als zevende man aan sloot bij de kleine groep van de Duitsche ar beiderspartij moet hij geweten hebben, dat hij door de Voorzienigheid bestemd was om het Duitsche volk van zijn ondergang te redden. Hoe zou het anders mogelijk geweest zijn, dat hij den strijd tot 1933 heeft kunnen voeren? Hij moet het besef hebben gehad van zichzelf en voor zichzelf, dat hij de man was, die het Duitsche volk moest leiden. Hij heeft dat ge daan. Hij heeft zijn volk gewekt en het geloof teruggegeven. In de jaren van strijd heeft hij steeds weer de trouw van het volk mogen on dervinden. Die trouw is er ook', nu joden, ka pitalisten en vrijmetselaars elkaar gevonden hebben met den wil het Duitsche volk uit te roeien. De bombardementen, die het Duitsche (Vervolg op pag. 5)

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 6