Haarlemsche Courant Amerikaansch „Ranger" vliegkampschip vernietigd. Nieuwsblad voor Noord-Holland Zware afweerslag in West-Tunis. 388e Jaargang No. 9G Bureaux: Groots Houtstraat 11. Tol Advert. 10724, Redactie 10800 i Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: 4. V. Baudewyus Dinsdag 37 April 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. J271J Kantoor Umulden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Ultg Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Aan het Oostelijk front geen gevechten van beteekenis. Plaatselijke aanvallen in Zuid-Tunis verijdeld. Divisie „Hermann Göring" met lof vermeld. Het Duitsche weermachtbericht van Maandag luidt als volgt: Van het Oostelijk front worden geen ge vechtshandelingen van beteekenis gemeld. Voor de kust van den Kaukasus brachten lichte Duitsche zeestrijdkrachten een vijan delijke motortorpedoboot tot zinken, be schadigden verscheidene andere booten ernstig en schoten een schip in brand. De afweerslag aan het Westelijke Tunesische front duurt met onvermin derde hevigheid voort. Ondanks groote numerieke superioriteit bleef den vijand ook Zondag elk succes om door te bre ken ontzegd. Doorbraken van gecon centreerde pantserstrijdkrachten wer den opgevangen en de vijand werd na verbitterde gevechten onder zware ver liezen aan pantserwagens verdreven. Overdag en des nachts bevonden zich sterke formaties der luchtmacht boven den vijand en vielen gereedstaande pantser strijdkrachten, batterijen en troepencolon nes met bommen en boordwapens aan. In luchtgevechten en door luchtdoelgeschut werden 12 vijandelijke vliegtuigen vernie tigd. Twee eigen jachttoestellen worden vermist. Op het brandpunt van den strijd opge steld, hebben zich de laatste dagen de tien de pantserdivisie, de divisie „Hermann Gö ring" en het regiment grenadiers 754 door voorbeeidigen strijdgeest en onverschrok ken dapperheid bijzonder onderscheiden en de hoop van den vijand op een doorbraak verijdeld Zooals in een extra-bericht is bekend ge maakt, heeft een onderzeeboot onder bevel van den Kapitan-levtnant Von Büiow in het De Duitsche weermachtberichten van Zaterdag en Zondag. Het Duitsche weermachtbericht van Za terdag luidde: Behalve levendige bedrijvigheid van de luchtmacht worden er van het Oostelijk front geen bijzondere gebeurtenissen ge meld. Op 22 en 23 April werden 72 Sovjet vliegtuigen vernietigd, terwijl slechts vier eigen toestellen verloren gingen. In den Westelijken sector van het Tune sische front ging de vijand tot den ver wachten grooten aanval over. In felle ge vechten, die op dit oogenblik in vollen gang zijn, werden tot dusver 48 pantserwagens vernietigd. Strijdkrachten van jacht- en slagvliegers grepen onvermoeid in den strijd te land in en ondersteunden door aanval len met bommen en boordwapens de troe pen van het leger, die een zwaren strijd te voeren hebben. Aan het Zuidelijke Tunesische front viel de vijand als gevolg van de hooge bloedige verliezen, die hij de vorige dagen geleden had, slechts met vrij zwakke strijdkrachten tevergeefs aan. Duitsche gevechtsvliegtui gen lieten Vrijdagnacht borpmen van zwaar kaliber vallen op belangrijke militaire doe len in eenige plaatsen van West- en mid- den-Engeiand. Zooals reeds in een extra-bericht is be kend gemaakt, heeft de vijandelijke koop vaardij scheepsruim te op de Middellandsche Zee en den Atlantischen Oceaan nieuwe zware verliezen geleden. In den strijd tegen zwaar beschermde convooien brachten onze duikbooten weer 16 koopvaarders tot zinken met een gezamenlijken inhoud van 121.500 brt., waaronder verscheidene geheel bezette troepentransport.schepen, alsmede twee tor pedojagers en een duikboot. Twee andere schepen werden getorpedeerd. Het Duitsche weermachtbericht van Zon dag had den volgenden inhoud: Aan het Oostelijk front vonden behalve mislukte aanvallen der Sovjets ten Zuiden van Noworossisk geen gevechtshandelingen van beteekenis plaats. De vijand verloor den 24en April 43 vliegtuigen, waarvan zes in luchtgevechten met Slwoaaksche jagers. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Nadat de vijandelijke doorbraakaanvallen in het Zuiden van het Tunesische front op bloedige wijze zijn afgeslagen, poogt de vijand thans met numeriek superieure strijd krachten aan het Westelijk front een beslis sing te forceeren. In gevechten vol afwis seling, die aan beide zijden groote verliezen veroorzaakten, verdedigen infanterie en pantsertroenen op verbitterde wijze hun stellingen. De verliezen aan pantserwagens door den viiand Vrijdag geleden zijn alleen in dit gevechtsgebied tot 81 gestegen. Sterke formaties vliegende artillerie van de lucht macht hebben den vijand door aanvallen in scheervlucht aanzienlijke verliezen toege bracht. Twee lichte Britsche bommenwerpers drongen Zaterdagavond onder bescherming van laaghangende wolken in Noord west- Duitschland door en wierpen eenige bom men die onbelangrijke schade aan gebouwen midden van het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan het ter bewaking van de Atlantische convooiwegen gebruikte Amerikaansche vliegkampschip „Ranger tot zinken gebracht. De Führer heeft Kapi tan-leutnant Von Biilow als 234en soldaat van de Duitsche weermacht het Eikenloof bü het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Het Italiaansche weermachtbericht van Maandag luidt: Aan het Zuidelijke front van Tunesië zijn plaatselijke aanvallen verijdeld als gevolg van de snelle reactie onzer deta chementen. De hardnekkige en hevige druk van den vijand in den Westelijken sector werd op dappere dijze doorstaan tijdens zware gevechten, waaraan de Italiaansche en Duitsche luchtmacht voortdurend haar doeltreffende mede werking verleenden. De Engelsch-Amerikaansche luchtmacht heeft Zondag 12 toestellen verloren, waar van 7 werden neergeschoten door jagers en 5 vernield door het luchtdoelgeschut, rij dens de verwoede gevechten der laatste dagen hebben zich bijzonder onderscheiden de volgende Duitsche eenheden: de tiende pantserdivisie, het tweede bataljon van het 443e regiment pantsergrenadiers, alsmede een bataljon jagers van de luchtmacht. Onze vliegtuigen hebben in de wateren van de Cyrenaica een zwaar beschermd convooi aangevallen en torpedeerden twee vrachtschepen, een van 8000 en een van 5000 ton. Vijandelijke vliegtuigen vlogen Zondag middag boven plaatsen van Sicilië en lieten bommen van klein kaliber vallen. Eenige gebouwen werden beschadigd, een burger te Licata (Agrigento) werd gedood. In de vroege ochtenduren van Maandag werd een aanval gedaan op het gebied van Ca- giiari. Het aantal slachtoffers is nog niet vastgesteld. Vier onzer machines zijn de laatste dagen van de krijgsverrichtingen niet op haar basis teruggekeerd. Zweedsche marine in rouw. De pogingen om de bemanning van de ver dwenen duikboot „Ulven" te redden, zijn op Paasch-Zondag geëindigd, daar er geen hoop meer bestaat, dat er nog leden der bemanning in leven kunnen zijn. Dientengevolge is heden op schepen en gebouwen van de Zweedsche marine de oorlogsvlag halfstok geheschen. Een oud wrak is in het Zuidelijk deel van het onderzoekingsgebied gevonden. Dat kan eventueel de in dit gebied opgemerkte aanwij zingen van de opsporingsinstrumenten verkla ren. Wellicht zijn ook de vroeger waargenomen klopseinen afkomstig van losse stukken van dit wrak. Het zoeken zal worden hervat, als de bemanning der hierbij betrokken schepen de noodige rust heeft genoten en de voorraden zijn aangevuld. Sowjetcommando in Gibraltar. Onder de Spaansche grensbevolking en de Engelschen te Gibraltar zelf heeft het feit hevig opzien gebaard, dat in de Engel- sche vesting een bolsjewistisch troepen commando is aangekomen, op welks leger kamp een roode vlag waait met sikkel en hamer. 1 Mei in Duitschland. Naar de Duitsche minister van volks voorlichting en propaganda mededeelt, wordt de nationale feestdag van het Duit sche volk dit jaar op 1 Mei gevierd. Deze dag wordt gevierd als Zondag. Feestelijk heden vinden niet plaats. De Ranger. Een Duitsche onderzeeboot heeft zoo als in het Duitsche weermachtbericht van Maandag werd gemeld, in het midden van het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan het moderne snelle Amerikaansche vliegkampschip „Ranger", dat een beman ning van meer dan duizend koppen en ruim 50 vliegtuigen aan boord had, tot zinken gebracht. Met de „Ranger" is de laatste der vlieg kampschepen gezonken, waarmede de Ver. Staten den oorlog zijn ingegaan. De Ameri kaansche marine heeft juist in dit scheepstype verliezen geleden, die tijdens den duur van den oorlog nauwelijks aan te vullen zijn, daar nieuwe vliegkampschepen die inmiddels In dienst gesteld zijn, of hulpvliegkampschepen die verbouwde groote passagiersschepen zijn, eveneens tot zinken gebracht werden. Van de Amerikaansche vliegkampschepen die bij het uitbreken van den oorlog in dienst waren boorden de Japanners de volgende in den grond: de Saratoga van 33.000 ton bij Hawaii, de Lexington van 33.000 ton in de Koraalzee, waar eveneens de Yorktown van 19.900 ton en de Wasp van 14.700 ton naar den bodem der zee gezonden werden. Voorts de Enterprise, van 19.000 ton en de Hornet bij de Midway-eilanden. Op deze Amerikaan sche vliegkampschepen is thans als laatste der vredeslijst de „Ranger" gevolgd. De Ranger is in 1933 van stapel geloopen. Bij een snelheid van 30 zeemijlen per uur en een lengte van 222 meter had het vaartuig een waterverplaatsing van 14.500 ton. Zijn bijzonder zware luchtdoelgeschut bestond uit acht stukken geschut van 12.7 cM. en 50 stuk ken van 4 cM. alsmede luchtdoelmachine geweren. In vredestijd had de Ranger 50 landvliegtuigen aan boord en een bemanning van 1016 koppen. Reorganisatie fase. partijbestuur. Met den enkele dagen geleden benoemden nieuwen partijsecretaris en de door den Duce nieuw benoemde vice-secretarissen der partij is thans het geheele bestuur van de fascistische partij vernieuwd. De leiding bestaat uit den Duce als opperste partij leider, den secretaris der fascistische partij die de rang van een minister bekleedt en uit vier vice-secretarissen. Voorts heeft de Duce door de benoeming van zeven nieuwe leden van het partij-directorium ook in dit oartij-bureau een personeele reorganisatie tot stand gebracht. De nieuwe leden waren reeds voor den opmarseh naar Rome lid van de partij. Zij hebben allen aan dezen opmarseh deelgenomen en hebben deels in den Spaanschen burgeroorlog, gedurende den oorlog in Ethiopië en in den huidigen wereldoorlog onderscheidingen verworven. De rijk in bloei staande pruimenboomen in „De Bangert" bieden een prachtig gezicht. (C.N.F./Kuiper Pax c) De massamoord op de Polen bij Smolensk door de Gepeoe. De Russische boer Kieselow vertelt tijdens het bezoek van het Poolsche Roode Kruis aan de leden de toedracht van den bestialen moord der Gepeoe. (PBZ/Recla Pax c) KORT NIEUWS De Italiaansche duikbootcomman dant Enrico Gros- si. die door het tot zinken brengen van twee Amerikaan sche slagschepen een groote bekend heid verwierf, is tot opperbevelheb ber der Italiaan sche duikbooten in den Atlantischen Oceaan benoemd. Een Spaansch schip is met 104 Duitsche staats burgers, overwe gend vrouwen en kinderen, uit Gua temala, Costarica en Honduras, Lis sabon binnenge- loopen. Te Toulon zijn Italiaansche des kundigen gearri veerd die zich zul len belasten met het lichten van de in de haven gezon ken schepen der Fransche vloot. Moskou verbreekt betrekkingen met de Polen te Londen. Radio Moskou deelt mede, dat de Sowjet- regeering besloten heeft de diplomatieke betrekkingen met de uitgeweken Poolsche regeering te Londen te verbreken. In een commentaar wijst de Popoio di Roma er op, dat de leiders van het Kremlin gene raal Sikorsky in verlegenheid hadden kun nen brengen door een onderzoek van het Internationale Roode Kruis naar de identi ficatie der lijken van Katyn te aanvaarden. Maar dat zou te normaal en politiek correct zijn geweest. Zij hebben er de voorkeur aan gegeven verontwaardigd te zijn, hetgeen veel gemakkelijker is, wanneer men de zekerheid heeft ongelijk te hebben voor de rechters. Intusschen is het volkomen duidelijk, dat de verbreking der diplomatieke betrekkingen tusschen Moskou en een regeering, die be schermd wordt door Londen geen feit is, dat het Engelsch-Sowjet-Russische bondgenoot schap versterkt. Of Engeland verklaart "zich solidair met generaal Sikorsky en dan zullen de Engelsche betrekkingen met de Sowjet- CJnie er ernstig door getroffen worden, óf Engeland aanvaardt het besluit van Moskou en dan zal het ermee eindigen de Polen uit te leveren aan de genade der Sowjets De gruwelijke vondst te Tatorka. Omtrent de ontdekking van het massagraf van Tatorka bij Odessa hebben de Roemeen- sche militaire autoriteiten nieuwe inlichtin gen ontvangen van de bevolking van Odessa. Deze komen daarin overeen, dat de Gepeoe te Odessa in de jaren 1940—'41 talrijke per sonen van Duitsche, Oekrainische en Bulgaar- sche nationaliteit gearresteerd en naar de politieke gevangenis aldaar heeft overgebracht. Ook moeten vele Roemeensche gezinnen uit Bessarabië en de Boekowina, die gearresteerd werden wegens hup Roemeensche en anti- bolsjewistische houding, in deze gevangenis zijn opgesloten. Begin October 1941 zouden zich in totaal ongeveer 6000 Duitschers, Roe menen, Bulgaren en Oekrainers in deze ge vangenis bevonden hebben Naar de bewo ners van Odessa uit de omgeving der ge vangenis verklaren, brachten de Gepeoe- a genten in de dagen van 13 en 14 October 1941, dus twee dagen voor de bezetting van Odessa door de Roemeensche troepen, al deze 8000 politieke gevangenen om het leven. Hun lijken werden echter nooit gevonden. De gevangenis was leeg toen de stad bezet werd. De Roemeensche autoriteiten staan nu voor de vraag, of in het ontdekte graf de lijken liggen van deze 6000 gevangenen der Gepeoe, of dat zij in andere massagraven in de om geving van Odessa gezocht moeten worden. Staking bij Canadeesche Ford. De grootste oorlogsproducent van Canada, de Ford Motor Company of Canada, heeft de hangende arbitrageprocedure, welke zich be zig hield met het aanbod van 15 000 arbeiders om weer aan het werk te gaan, doen misluk ken. De staking breidde zich Vrijdag snel in alle drie de ploegen,uit, nadat zij Donderdag was begonnen, toen verscheidene honderden arbeiders ontslagen werden omdat zij den fa brieksbaas hadden uitgefloten, die getracht had het z.g. bespoedigingsplan in te voeern. „Vrije Spaansche regeering" in wording. De Argentijnsche bladen schenken veel aandacht aan de oprichting van een Spaansch republikeinsch comité te Monte video en vooral aan de redevoering, die de minister van buitenlandsche zaken van Uru guay, bij deze gelegenheid heeft uitgespro ken. Barrio richtte zich voornamelijk tot Engeland en de Ver. Staten en drong er op aan, dat deze landen generaal Franco als vijand zouden beschouwen. Hij deelde ver der mede, dat de regeeringen van verschil lende Zuid-Amerikaansche republieken hem er van in kennis hadden gesteld, dat zij bereid zijn een „vrije Spaansche regeering" officieel te erkennen. Zoodra de voorberei dende werkzaamheden ten einde zijn, zal het Spaansche comité te Bogota bijeen ko men. In de Columbiaansche hoofdstad zal men dan tot de vorming van een „vrije Spaansche regeering" overgaan. Het bezoek van Quisling. Het Noorsche blad „Aftonposten" verneemt dat de ontmoeting van Quisling met den Führer op wensch van Noorsche zijde plaats vond en dat Rijkscommissaris Terboven zijn bemiddeling daarbij verleende. Het blad wijst er verder op, dat het lot van Noor wegen met dat van Duitschland onverbreke lijk is verbonden en zegt „wij moeten samen leven of samen sterven". De vrijmetselarij in Frankrijk. Volgens een nieuwe wet der Fransche re geering heeft maarschalk Pétain het recht de politiek tegen de vrijmetselarij en de daarmede in verband staande wettelijke uitvoering in handen te leggen van den minister van justitie. In Fransche politieke kringen wordt er op gewezen, dat deze wet van groot belang is voor de binnenlandsehe politiek van Frankrijk, daar hierdoor een waarborg is gegeven, dat de sedert den wapenstilstand aangenomen houding tegen over de vrijmetselarij zal worden gehand haafd. Hertog van Connaught overleden. Naar de Engelsche berichtendienst uit Ottawa meldt, is de Hertog van Connaught overleden.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1