<0^ Geallieerden in Tunis teruggeslagen ■sgs? PMURP iÜIÉfc De düldec oei: GEMEENTE HEEMSTEDE W. HALSEMA Zeegevecht in het Kanaal. Borstvoeding en daarna: GUMMILAARZEN TENNISSCHOENEN tUeee leve MB ueRBKOO* WONINGINRICHTING Lki^&NTEN en BLOEMENZADEN „EUREKA Dr. OTTO KLIPP'S Talenschool M. J. Scheffer Co Anegang 44A Het opperDt'vei van de Duitsche weer macht maakt bekend: Aan het Koeban-bruggehoofd en ten Zuid" oosten van Leningrad bleven vijandelijke aanvallen zonder succes. De luchtmacnt vernietigde 52 Sovjetvliegtuigen zonder zeli verliezen te lijden. In Tunesië werd ten Noordoosten van Medjez el Bab een superieure vijandelijke pantserformatie, die erin geslaagd was, onze stellingen binnen te dringen, door Duitsche reserves tot den strijd genoopt, verslagen en in een tegenaanval onder zware vijan delijke verliezen tot voorbij haar stellingen van uitgang teruggedreven. Aan de rest van het front werden plaat selijke aanvallen ten deele in tegenaanval len afgeslagen. Formaties van de luchtmacht ondersteunden in alle sectoren van het Tu nesische front de troepen van het leger. Jagers schoten voor kaap Bóne een vijan delijke motortorpedoboot in brand. In den nacht van 28 op 29 April ontstond er in het Kanaal een gevecht tusschen de bewakingsstrijdkrachten van een Duitsch convooi en een Britsche formatie torpedo jagers, die door motortorpedobooten verge zeld was. In het verloop van dit gevecht werden twee vijandelijke artilleriebooten tot zinken gebracht, terwijl twee andere en een torpedojager zwaar beschadigd wer den. Tijdens den korten maar hevigen strijd waaraan later nog een vijandelijke formatie bommenwerpers deelnam, gingen .twee eigen vaartuigen verloren. Drie bommen werpers werden neergeschoten. Woensdagnacht drongen vijandelijke vliegtuigen tot het Noordwest-Duitsche kust gebied alsmede tot het Oostzeegebied en tot Oost-Pruisen door. Door lukraak uitgooien van bommen ontstond er lichte schade. Bij deze aanvallen werden 18 vijandelijke bom- menwerpèrs neergeschoten. Vier andere machines werden boven de bezette Weste lijke gebieden neergehaald. Duitsche gevechtsvliegtuigen lieten in den nacht van 28 op 29 April bommen van zwaar kaliber vallen op eenige plaatsen van Zuid-Engeland. Naar het D.N.B. verneemt, is het aantal der in den nacht van 28 op 29 April neer geschoten Britsche vliegtuigen inmiddels van 18 tot 23 gestegen. Met de vier overdag vernietigde vijandelijke machines, hebben de Britten binnen 24 uur dertig bommen werpers verloren. Het Italiaansche weermachtbericht luidt Aan hèt. Tunesische front duren de ge vechten voort. Krachtig plaatselijke tegen aanvallen, ondernomen door Italiaansche en Duitsche afdeelingen, hadden een gunstigen afloop. Twee vliegtuigen werden vernietigd door Duitsche jagers en vier andere door batterijen luchtdoelgeschut. Onze machines hebben een schip tot zin ken gebracht op de reede van Philippevilie. Voorts schoten zij in het centrale bekken van de Middellandsche Zee een motortorpe doboot, in brand, die tot zinken werd ge bracht, terwijl boven de Straat van Sicilië vier Curtiss machines werden neergehaald Aanvallen van vijandelijke bommenwer pers veroorzaakten Woensdag verliezen en schade te Napels, Messina, Syracuse en Lampedusa. Zeven viermotorige bommen werpers werden in gevechten met onze jagers neergeschoten en wel 4 te Napels, 2 te Messina en 1 aan de kust van Posigento. Een van onze vliegtuigen is niet op zijn basis teruggekeerd. Inbraak in wasscherij te Heemstede opgehelderd. In den nacht van 20 op 21 April is ingebro ken in de wasscherij Peeperkorn en Zoon te Heemstede, waarbij een groote partij kleeding stukken, zooals regenjassen, mantels, costuums overhemden, blouses enz., welke daar ter be handeling aanwezig waren, werden gestolen. Na een uitgebreid onderzoek is het aan de Heemsteedsche recherche gelukt, de geheele partij gestolen goederen in beslag te nemen ten huize van een inwoner van Haarlem, R. Deze R. was reeds op eersten Paaschdag aan gehouden en bleek de heler van de verdwenen partij te zijn. In den nacht van eersten op tweeden Paaschdag kon worden overgegaan tot arrestatie van den eigenlijken inbreker, J. S. uit Haarlem. Beide aangehoudenen zijn ter beschikking van den Officier van Justitie te Haarlem gesteld. VÓN RIBBENTROP 50 ÜAAR. Uitsluitend verkrijgbaar op de daarvoor bestemde Bon. Von Ribbenlrop. (Hoffmann-Stapf-Pax c> Heden viert de Duitsche minister van buiteniandsche zaken, Joachim von Ribben- trop zijn 50sten verjaardag. In Wezel ge boren uit een Westfaalsch geslacht, legd. hij zich in zijn jeugd op den handel toe en verbleef voor den vorigen oorlog o.m. in Frankrijk en Engeland. Ook bezocht hij Amerika, waarVan het uitbreken van den oorlog hem in 1914 terugriep. Hij nam al? officier aan den strijd op de beide Duitsche fronten deel, werd gewond en begiftigd met het IJzeren Kruis. Als lid van de missie van het Duitsche ministerie van oorlog in Turkije, maakte hij het einde van den we reldoórlog aldaar mee en was te Versailles tegenwoordig. Vrij spoedig na afloop van den oorlog trad hij op als directeur van een groote handelsonderneming, in .welke func tie hem het jaar 1933 vond. Verschillende besprekingen, die beslissend waren vooi Duitschlands binnenlandsche politiek na de machtsovername, werden te zijnen huize gevoerd, o.a. de conferentie tusschen Adolf Hitler en Von Papen. Als raadsman van den Führer in aangelegenheden der buiten iandsche politiek werd Von Ribbentrop be noemd tot gevolmachtigde voor ontwape ningsvraagstukken en in die kwaliteit als lid van den Reichsstab. Het vlootv^drag met Engeland van 1935, onderteekenue 'nii namens het Duitsche Rijk, waarna in 1936 zijn benoeming volg„; tot ambassadeur te Landen. Reeds was zijn voorname plaats in het Duitsche ministerie van buiteniandsche zaken gebeken, toen hij aan de Britsche re geering het vredesplan van Hitier overhan digde. Aan het einde van dat jaar onder- teekende hij te Berlijn met den Japanschen vertegenwoordiger het anti-Kominternver drag. In de toetreding van Italië tot he: sindsdien het Pact van Drie genoemde ver drag had hij een groot aandeel. Von Ribbentrop wordt terecht beschouwd als de uitvoerder van den wil van den Führer in de practijk op het gebied der buitenlandsche politiek. Zijn invloed op de vorming van het grcot-'Duitsche Rijk is be langrijk geweest, en de talrijke netelig' problemen, waarmee het jonge Derde Rijk indertijd op buitenlandsch politiek gebiad had te kampen, hebben prootendeels dooi hem hun oplossing gevonden. Ook thans is de figuur van Von Ribbentrop voor Duitsch land en voor de onderlinge samenwerking in Europa van groot gewicht, zijn aan wezigheid bij de jongste besprekingen in 't hoofdkwartier van den Führer deed dit tel kens weer naar buiten blijken. Nieuwe zeepbonnen. Bon S-textiel voor scheerzeep. Tot en met 31 Mei 1943 geeft de bon „Al gemeen 556" van de bonkaart voedings middelen evenals de bon „U eenheidszeep" van de kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten, recht hetzij op het koopen van een stukje van 24yZ of 28 gram luchtgevulde eenheidstoiletzeep 40 of 57 of op het koopen van een stukje van 70 of 75 gram eenheidstoilet zeep 14, 15 of 21 Vo, hetzij op het doen wasschen van vijf kilogram droge vuile wasch. De bon „Algemeen 557" van de bonkaart voor voedingsmiddelen en de bon „U waschpoeder" van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitge reikte kaarten geven voorts tot en met 31 Mei a.s. recht dp het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder (oude of nieuwe samenstelling), hetzij op het doen wasschen van negen kilogram droge vuile wasch. De bon ,,U toiletzeep" van de aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar uitgereikte kaarten geven recht op het koopen van één stuk van 50 of voor zoover voorradig 75 gram toiletzeep (oude samenstelling). Voorts geeft de bon „S textiel" van de aan mannelijke personen van 15 jaar en ouder uitgereikte textielkaart DA tot en met 31 Augustus 1943 recht op het koopen van 45 gram scheerzeep dan wel een tube of pot scheercreme. AFSCHEID DS. H. J. DROST Ds. H. J. Drost, beroepen tot predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te 's Graven- hage, hoopt Zondagmiddag om vijf uur af scheid te nemen in de Immanuelkerk aan de Van Egmondstraat. „VREUGDE EN ARBEID". Zaterdag a.s. organiseert „Vreugde en Arbeid" een 1 Mei-uitvoering in het Ge meentelijk Concertgebouw. Het program ma bestaat uit een Variété-programma, waaraan o.a. de volgende artisten hun medewerking verleenen. Conferencier Piere Boeyen, zangeres Lija Martin, goo chelaar Steffin, rijwielaccrobaat Heller, imitatrice Truli Marian, het Andrea Bal let en een groot orkest. Beelhovencyclus van de H.O.V. Onder leiding van drs. Arend Koole had Woensdagavond het tweede concert plaats van den eersten Beethoven-cyclus. Gerard Hengeveld werkte mee als solist; hij speel de het Derde pianoconcert. De jonge diri gent der H.O.V. had de zware taak op zich genomen behalve de Egmont-ouverture, de Derde Symphonie met het orkest te bren gen. Deze Eroïca is buiten kijf een der be langrijkste werken van 't beroemde negen tal dat Beethoven's symphonieën-oeuvre uitmaakt. Maar ook een der moeilijkste en dit misschien nog het meest omdat het zoo zuiver gehouden is van romantische heroiek, n'en déplaise al de anecdoten die er mee in verband staan. De stoere klassieke opbouw van deze symphonie beteekent met de machtige potentie der muziek haxr hoogste waarde. Wil men er meer achter zoeken, goed, dat staat ieder vrij; maar daardoor riskeert men het voornaamste voorbij te zien, n.L de zuivere muzikale ontwikkeling, wat ten slotte een kwestie van puur ab- stracten aard is. Koole's interpretatie had voorzeker sym pathieke momenten, maar zij kon mij toch over de heele lijn niet bevredigen. Vooral de versnellingen van het tempo, juist daar waar een delicaat polyphonisch weefsel een uiterst strakke en rustige beweging zou bil lijken, kwamen mij onbegrijpelijk voor. Ook dynamische excessen, die het klankeven- wicht verstoorden en de duidelijkheid in het gedrang brachten, werkten meermalen storend. Maar, zooals ik reeds zeide, de Derde is een buitengewoon zware opgave waarbij de zwakheden van uitvoering, net als bij een werk van Mozart, direct aan den dag treden. De Egmont-ouverture werd met sterke romantische stuwing gespeeld; dat kan dit werk best hebben wanneer de dynamiek slechts binnen de perken van goede ver houdingen blijft. Dit laatste overschreed echter wel eens de grenzen, vooral door de trompetten, die trouwens den heelen avond te sterk nuanceerden. Gerard Hengeveld gaf een zeer muzikale, positieve vertolking van het Derde Concert. Zijn cadens was overtuigend en zijn Largo zeer poëtisch. Jammer echter dat 't samen spel met het orkest nog al schommelend was; wellicht ten gevolge van te korte voorbereiding. Ik ben overtuigd dat het hedenavond wel steviger in den haak zal zitten. JOS. DE KLERK Burgerlijke Stand. HAARLEM, 30 April 1943 BEVALLEN: 26 April: G. M. D. Visser-Wein berg, d. 28 April: H. F. A. Mica-Goldfried, z. 29 April: E. H. Petersen-Noppen, d. J. M. Rietman- Kool, d. J. Derr-de Klerk, d. H. Vlugt-Blouw, z. 30 April: J. Horeman-Peper, d. A. M. Pelle- rin-Weij, z. D. P. Loots-Kroon, z. M. C. P. v. Loon-de Mol, d. OVERLEDEN: 27 April: S. G. de Beer. 36 j., Ted. v. Berkhoutstraat. E. M. de Beer-van Doorneveld, 31 j., Ted, v. Berkhoutstraat. 28 April: D. Huge, 87 jaar. Dr. Schaepmanstraat. 29 April: M. Klumper-Wijnands, 72 jaar, Oost- vest. D. W. H. Deelen, 85 jaar, Schotersingel. ONDERTROUWD: 29 April: H. F. Kosters en P. van Amstel. 30 April: P. J. Seijffert en A. M. Wijminga. GEHUWD: 30 April: H, Vlug en J. C. van dei- Meer. E. L. Cats en C. P. Boot. ,70* KORT NIEUWS Voor den economischen rechter te 's-Her- togenbosch heeft terecht gestaan de Amster- damsche vrouw Neeltje Verschuur die be trokken was in een uitgebreiden graan- smokkel en eenige maanden geleden bij 's-Hertogenbosch werd aangehouden met een vrachtauto, waarop 1250 Kg. rogge werd ver voerd, welke zij voor een kennis had opge kocht. Zij werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en f 1000.boete Een inwoner van Den Helder had geruimen tijd geleden een paar oude schoenen gekocht op een veiling aldaar. Toen de schoenen wa ren versleten ontdekte hij dezer dagen, dat er papier zat onder een der zolen. Bij nader onderzoek bleek er een bedrag van 1700 aan bankpapier aanwezig te zijn! Uit de rivier de Nieuwe Maas te Rotter dam is het lijk opgehaald van den 27-jarigea schipper A. Versteeg uit Haarlemmermeer, die op 21 dezer nabij den Nesserdijk is ver dronken toen hij een vrouw wilde redden, die van zijn schip was gevallen. DE ZOUTEN IN DE VOEDING. De vitaminen verheugen zich in een groote pu blieke belangstelling; over de voedingszouten, die eveneens onmisbaar zijn voor een goede voe ding, wordt echter weinig gesproken. Toch zijn zij niet minder belangrijk Zij bestaan uit ver bindingen van kalk, ijzer, phosphor, magnesium, jodium en tal van andere elementen en komen in zeer kleine hoeveelheid in de voedingsmiddelen voor. Zij oefenen verschillende functies in het lichaam uit. Zoo speelt het kalkzout een belang rijke rol bij den opbouw der beenderen en is het onmisbaar voor een goed functioneeren van het spieren- en zenuwstelsel. Ieder voedingszout heeft in de lichaamshuishouding een eigen taak te vervullen. Bruinbrood. roggebrood, de grove bindmiddelen zooals gort en havermout melk en kaas en de groenten zijn onze voornaamste le veranciers van voedingszouten. De koolsoorten zijn rijk aan kalkzouten spinazie is rijk aan ijzerzout, andijvie bevat veel phosphorzouten. Zoo dragen alle groenten hun steentje bij in de zoutvoorziening. Vele voedingszouten zijn in wa ter oplosbaar. Door afgieten van de groenten gaan zij verloren. Daarom: Kook de groenten met weinig of met aanhangend water en gebruik het overtollige groentenat in soepen en sausen. Laat niets verloren gaan. Maak zoo mogelijk een ruim gebruik van groenten en streef steeds naar afwisseling, in het bijzonder bij de groenten keuze. Gevraagd een flinke HULP i. d. HUISHOUDING v. d. en n., g. k. k. en w„ prettige werkkr., veel vrij. Goed loon. Mevr. SMITS, Statenlaan no. 12, Bussum, Telefoon no. 3692. Jonge geh. vrouw m. kindje, man in het buitenland, zoekt per 1 of 15 Mei a.s. nette GEMEUB. -KAMER ev.t. met pension of gebr. keuken. Liefst Overveen of Heemstede. Br. onder no. 14 Bureau van dit blad. GEVR.: PERZ. KLEEDEN, omslagdoeken, Oost-Aziat. doeken, porcelein en curiosi teiten uit Indië, China enz. J. J. MYER, beëed. makelaar Kinderhuisvest 19, Tel. 12167 en worden afdoende gerepa reerd. Gierstraat 78 rood, ingang Doelstraat. Werkpl.: Kloosterweg 9, Heemstede. Op de nieuwe Gortbork en op de Havermoutbon. Vrsagt UW kruidenier s feeds Siuitinj 1 Mei der Kantoren op GAAT NIET DOOR Luchtig, heerlijk brood enNIET KLEF! Het bakrecept, dat MEIJER ontdekte, garandeert een hooggerezen, luchtig brood, dat door en door gaar is. Hierdoor smaakt het werke lijk zeer lekker en voedt het inderdaad veel beter dan het meeste andere brood. Alle belangrijke voedingsstoffen uit de pure rogge en tarwe blijven door het prachtige MEIJER-recept heerlijk be waard. Eén rantsoen MEIJER-brood heeft U werkelijk genoeg! voedzaam en g Het kantoor van Notaris G. WOLZAK Hzn. te Haarlem, Van Eedenstraat 20, is op Maandag 3 Mei a.s. wegens Sterfgeval, den geheelen dag GESLOTEN. UITLOTING M ARI A STIC HTIN G Van de 2 Vo geldleening, groot f 100.00,00 ten laste van de Mariastiehting, Kam- perlaan 4 te Haarlem, is uit geloot uit: Serie A. No. 40 Serie B. No. 12 welke aandeelen, alsmede de jaarlijksche coupons dier leening vanaf 1 Aug. 2ullen worden uitbetaald ten kan tore van de Ned. Handel Mij. N.V., Groote Houtstraat te Haarlem. De Moeder Overste van de Mariastiehting. Gevraagd door* Overhemden- fabriek: BEKWAME NAAISTERS en LEERLING-NAAISTERS De laatsten worden opgeleid op een speciale leerlingen- afdeeling o. 1. v. een juffr. en ontvangen ook tijdens de opleiding een vergoeding volgens tarief. Aanmelden: Mej. M. v. Roode, Rolland- straat 55 te Haarlem, of Gewestelijk Arbeidsbureau, Haarlem, afd. Vrouwen en de Bijkantoren. Behangerii x - Stoffeerder^ Reparaties voor Traploopers, Vloerbedekking, Gord., Ma* trassen, enz.; Meubelen. Zaanenlaan 35 - Telef. 22764 Gebrs. VEENINGA, Jaeobfl* nestr. 10/18, Telef. 13265, Haarlem. Gratis verkrijgbaar onze Zaaikalender Inkoop Albums, van Boeken. Bibliotheken 1»» Kruisweg 13 - Telef. 21677 loek Stationsplein. KLEVERPARKWEG No. 143 Haarlem Telefoon 13269 geven de hoogste waards voor Uw Antiek, Meubelen, Vloerkleeden. Gordijnen enï Telefoon 20951.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 3