Laval bij den Führer. Ribbentrop en Bastianini aanwezig. Uw RADIO defect? RADIO MOORS N.V. VAN OUDS BEKEND De Führer heeft op 29 April in zjjn hoofd kwartier in tegenwoordigheid van den Duitschen minister van bnitenlandsche zaken, von Ribbentrop, en van den Ita- liaanschen staatssecretaris van buitenland- sche zaken Bastianini, den Franschen re- geeringschef Pierre Laval ontvangen. Tij- dens het onderhoud legden de deelnemers een volledig begrip aan den dag voor klle kwesties, die tusschen Duitschland en Italië eenerzijds en Frankrijk anderzijds bestaan. In volledige objectiviteit werd nagegaan welk aandeel Frankrijk in de krachts inspanning en in de offers te dragen heeft, die de spilmogendheden voor den opbouw van het nieuwe Europa in den strjjd tegen het bolsjewisme en tegen de met haar ver bonden Anglo-Amerikaansche plutocraten op zich genomen hebben en welke voor- deelen voor Frankrijk uit deze deelneming zullen voortspruiten. Lavala kwam, vergezeld door ambassadeur Öe Brinon, den directeur van het kabinet Querrard en den secretaris-generaal van het Fransche ministerie van buitenlandsche za ken, ambassadeur Rochat, 'Donderdagmiddag in het hoofdkwartier aan. De Italiaansche staatssecretaris van buiten landsche zaken, Bastianini en de Italiaansche ambassadeur te Berlijn Dino Alfieri, de af- deelingschef van het Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken voor Europa en 'de landen der Middellandsche Zee, gezant graaf Vitetti, alsmede de chef van het protocol, ge zant Bellardi-Ricci, waren reeds eerder aan gekomen. Von Ribbentrop had met beide staatslieden een eerste onderhoud. Des middags ontving de Führer in tegenwoordigheid van von Rib bentrop en ^van staatssecretaris Bastianini den chef der Fransche regeering voor een vrij langdurig gemeenschappelijk onderhoud, dat bijna drie uur duurde Staatsminister dr Meissner en de chef van protocol, gezant Freiherr von Dörnberg hadden de buitenland sche gasten naar den Führer geleid. Donderdagavond bood von Ribbentrop den deelnemers aan de bijeenkomst een maaltijd aan. waarbij tevens staatssecretaris dr. von Steengracht, de Duitsche ambassadeur te Ro me. von Mackensen. de Duitsche zaakgelas tigde te Parijs, gezant Schleyer, en de gezant ln het ministerie van buitenlandsche zaken dr, Paul Schmidt (als tolk) aanzaten. Nog denzelf den avond aanvaardden Laval en Bastianini de terugreis. Dit is de derde bijeenkomst binnen een half jaar. De beide vorige vonden resp. in No vember en December van het vorig jaar plaats De diplomatieke correspondent van het D, N. B. schrijft dat bij het Duitsch-Italiaansche onderhoud met den Franschen regeeringschef - de strijd tegen het bolsjewisme en de Anglo- amerikanen en de opbouw van het nieuwe Europa in het middelpunt heeft gestaan. Men vergist zich niet wanneer men aanneemt, dat ook interne Fransche kwesties, die in het bij zonder wel met den Engelschen-Amerikaan- schen overval op Fransch koloniaal gebied in Noord-Afrika zullen samenhangen, niet onbe sproken zijn gebleven daar door den daaruit voortvloeienden toestand Frankrijk nog ster ker dan voorheen op Europa is aangewezen. De aanwezigheid van den Italiaanschen staatssecretaris voor buitenlandsche zaken, Bastianini, wijst op een volledige overeen stemming van het Nationaal-socialistische Grpotduitsche rijk en het fascistische Italië in alle kwesties der militaire en politieke oor logvoering. Onlusten in Port Lyautey. Twee dagen gelegen zijn in de Noord- Afrikaansche kuststad Port Lyautey hevige onlusten uitgebroken in aansluiting op demon straties van links georiënteerde Gaullistische elementen. Fransche en Amerikaansche troe pen grepen in. Er werd van vuurwapens - gebruik gemaakt. Er werden personen gedood en gewond. Tijdens de demonstratie zouden door. Gaullisten pamfletten u ft gedeeld zijn, die zich tegen Giraud-en Noguès richten, 4ie dienstknechten van de Amerikanen worden genoemd. Duitsche ambassadeur'bi] Franco. Vrijdagmiddag heeft de nieuwe Duitsche ambassadeur dr. Dieckhoff, generaal Franco, in het koninklijk paleis te Madrid zijn ge loofsbrieven overhandigd. In aansluiting hierop had een vrij langdurig, door den geest der Duitsch-Spaansche vriendschap gedragen onderhoud plaats.' De straten, waardoor de stoet naar het paleis reed, waren bezaaid met Spa^nsche en Hakenkruisvlaggen. KORT NIEUWS Te Hoede- kenskerke is ten gevolge van blik seminslag brand ontstaan in den toren van de Ned. Herv. kerk. De plaatselijke brand weer slaagde er in den brand te be perken tot de torenspits, die ge heel uitbrandde. De politie heeft den 22-jarigen H., kantoorbediende op het postkantoor te Terneuzen, gearres teerd, omdat hij uit een geldzending bestemd voor een bank in Middel burg, een bedrag van 10.000.had gestolen. Bij zijn aanhouding had hij reeds 200.op gemaakt. DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Aardappelen Aardappelen Beschuit. Bloem Boter Bon Kaart Hoev. t.n 19A 19B 19 Boter 544 tm. 547 13A, 17A, I8A 13B, 17B. 18B Wederom zijn eenige honderden Nederlandsche Vrijwilligers Donderdag uit Den Haag vertrokken naar het Oostelijk front, om zich in te zetten voor den strijd tegen het Bolsjewisme. De man nen op weg naar het station. (C.N.F./Meijer) Geen sport gedurende het politie- standrecht. De Rijksgevolmachtigde voor de sport deelt mede, dat er gedurende het van kracht zijn van het afgekondigde politiestandrecht geen sportwedstrijden mojjen worden gehouden. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, H.lem (afw.). Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten, H.stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. Bel op 14609 KRUISSTRAAT 38 De aanval op het Koeban. bruggehoofd. De massale Sowjetrussische aanval op de Duitsche stellingen aan het Koebanbrugge- hoofd, waarvan in het Weermachtbericht van 30 April sprake is, is sedert 1 April de derde poging van den vijand in dezen sector van het front een doorbraak te forceeren. De op 4 en 14 April ondernomen aanvallen Waren telkens na drie dagen met buitengewone verliezen voor de bolsjewisten mislukt. In den nacht van 28 op 29 April, kort na 24 uur, begon de eigenlijke groote aanval dei- bolsjewistische infanterie, nadat eerst zware aanhoudende aanvallen der vijandelijke lucht macht op de voornaamste Duitsche gevechts linie en op plaatsen en batterijstellingen ach ter het front en na trommelvuur van artille rie en granaatwerpers hadden plaats.gehad. Overal ontstonden over een breed front zware gevechten, waarbij talrijke divisies en briga des-storm liepen op de Duitsche linies-onder leiding van sterke ketens pantserwagens, die bressen voor de volgende infanteristen moes ten forceeren. Op een smalle strook gelukte het een vijan delijke panjsergroep in de Duitsche stellingen door te dringen, waar de Duitsche grenadiers door ononderbroken versperringsvuur van hun machinegeweren en granaatwerpers de op de pantsergroep volgende bolsjewistische infan terie in bedwang hield, terwijl tegelijkertijd Stormgeschut en pantservernietigingstroepen den strijd tegen de doorgebroken pantserwa gens opnamen. De hoofdgevechtslinie bleef in Duitsche handen. Vijandelijke jagers poogden met talrijke toe stellen de Duitsche vliegtuigformaties uiteen te slaan. Deze dag eindigde met een verlies van 67 door Duitsche jachtvliegtuigen neer geschoten vijandelijke toestellen. Aan Duit sche zijde gingen twee toestellen verloren. Vijf Britsche bommenwerpers neergeschoten. In den nacht van 30 April op 1 Mei hebben Britsche bommenwerpers West-Duitsch ge bied met brisant- en brandbommen aange vallen. Er ontstond schade aan gebouwen en er vielen verliezen onder de burgerbevolking. Voglens tot dusver ontvangen berichten, wer den ten minste 5 der aanvallers neerge schoten. De Zweedsche vreemdelingenwet. - De Koning van Zweden heeft een com missie benoemd om voorstellen -uit Te werken tot revisie van de Zweedsche wet op de vreem delingen. In het bijzonder moeten de wets bepalingen herzien worden, welke de vrij heid van de buitenlanders beperken. Zweedsch protest te Koeibisjef. De luchtafweerafdeeling van den Zwejed- schen staf heift medegedeeld, dat bij het onderzoek der bommen, welke in den nacht van Woensdag op Donderdag in de nabijheid van Karlskrona zijn gevallen, gebleken is, dat deelen dei- bomsplinters opschriften in de Russische taal droegen. Gevonden resten van een brandbom toonden aan, dat men hier met een Russisch type te doen had. Het Zweedsche ministerie van buitenland sche zaken deelt mede, dat het gezantschap te Koeibisjef opdracht heeft gekregen te protesteeren tegen het overvliegen aan de Zweedsche Westkust en de kust van Scanen door Sovjetvliegtuigen. Naar aanleiding van het vliegen van bui tenlandsche toestellen boven Midden-Zweden in den nacht van 25 op 26 April heeft het Zweedsche gezantschap ,te Londen een spoe dig onderzoek gevraagd. Tweede chef gen. staf in Spanje. Brigade-generaal Cuerra is benolfcid tot tweeden chef van den generalen staf van het fSpaansche leger. Tot het eind van den veld tocht ln Frankrijk is hij militair attaché bij de Spaansche ambassade te Parijs geweest. BLOEMBOLLENMARSCH DER W. A. GAAT NIET DOOR. Het stafkwartier van de W. A. deelt ons mede, dat de bloembollenmarsch, welke ge houden zou worden op 2 Mei a.s., is afgelast. Weer veie honderden vrijwilligers naar het Oostfront. Donderdag hebben weder vgle honderden Neder^mders ons land verlaten om, na een opleiding in Duitschland, als strijders aan het front in het Oosten van Europa het. bols jewisme te bekampen. Er was ditmaal een overwegend aantal zwartgeuniformde S.S.- mannen onder de vertrekkenden en boven dien waren er ongeveer 50 verpleegsters, die met dit transport meegingen. De groote zaal van den Haagschen Dierentuin, waarin allen met familie en verwanten, voor net plechtig afscheid waren saamgekomen, bood den ge bruikelijken aanblik. Aan de vertrekkenden werden bloemen uitgereikt. De-voorman der Germaansche S.S. in Ne derland, Feldmeyer, de leider van het Neder landsche volk, Mussurt, en de Höhere S.S.- und Gruppenführer, generalleutnant Rauter, hebben de vertrekkenden toegesproken. Naar Oostland. Bijna een jaar geleden vertrokken eenige honderden Nederlandsche jongens en meisjes naar het gebied Dantzig/West-Pruisen als yrij willigers in den Germaanschen landdienst Thans wordt wederom de gelegenheid'open gesteld voor iederen jongen en voor ieder meisje van veertien tot achttien jaar om zich te-*nelden voor den Germaanschen landdienst De jongens en meisjes 4vorden ondergebracht in kampen, die geheel onder Nederlandsche leiding staan en ontvangen een zakgeld van negen tot twintig Rijksmark per maand. Voor den jongen bestaat de gelegenheid zich later als zelfstandige boer te vestigen in de Oost- gebieden. De eerste verbintenis wordt aange gaan voor den duur van een jaar. Aanmeldingen en inlichtingen: Monseigneur v. d. Weteringstraat 118, Utrecht. BIOSCOPEN LUXOR: „De muilkorf". rJDe muilkorf" is een nietszeggende titel voor een humoristische geschiedenis, wel ke zich in den ouden tijd in een der vor stendommetjes van het vroegere Duitsch land afspeelt. Een officier van justitie vurigrvereerder van den vorst, kijkt op een avond veel te diep in het glaasje en bindt op weg naar huis het standbeeld van den landsvader een muilkorf voor. Den vol gendèn morgen, als hij zijn roes heeft uit geslapen, herinnert hij zich niets meer van zijn nachtelijke euveldaad en laat terstond een onderzoek instellen naar den bedrijver van de majesteitsschennis. Als hij ontdekt dat alle sporen naar hemzelf loopen, dreigt een catastrophe te ontstaan, maar dank zij eenige familieleden en een paar zwervers, die de uitgeloofde belooning willen ver dienen, keert alles ten slotte nog ten goede. Ralph Arthur Roberts is een kostelijke of ficier van justitie en hij wordt op voortref felijke wijze terzijde gestaan door Hilde Weissner, Charlotte Schelhorn, Will Quad- flieg, Paul Henkels en Ludwig Schmitz. Sj. Kuiper PALACE: „Onschuldige zondaars". In deze vroolijke rolprent kan men Ma ria Paudler weer eens aanschouwen, die vroeger in vele Duitsche amusements films meespeelde. Het yerhaal is in hooge mate amusant en speelt zich af in het Rijn land, tusschen gemoedelijke wijnbouwers, de lang niet gemakkelijke echtgenoote van een hunner, aardige meisjes en vlotte jonge mannen. Dat het tenslotte op een drietal bruilofter} uitloopt zal niemand verbazen, maar eer het zoover is doen zich heel wat vermakelijke complicaties voor, die eerst opgelost moeten worden. Dank zij het vlotte spel van Maria Paud- ler, Ida Wüst, Ludwig Schmitz, Paul Klmger, Josef Sieber en anderen kan men met deze film een genoegelijk en vroolijk uurtje beleven. Sj. Kuiper In REMBRANDT is „Hab micli lieb" geprolongeerd, zoods-t de bewonderaars van Marika Rökk ook deze week hun hart nog kunnen ophalen. De film „Menkchen vom Variété" blijft nog een week in FRANS HALS en in MOVIAC kan men genieten van de muziek van Peter Kreuder en zijn solisten en van Tito Schipa's machtige stem in de bekende film „Vivere" (Levens vreugd). MEI VERGADERING GAAT NIET DOOR. De tegen hedenavond in het Concertgebouw aangekondigde 1 Mei-vergadering, uitgeschre ven door het Ned. Arbeidsfront, gaat niet door. Brood Brood Cacao m. suiker 3-21, Chooclade Eenh.zeep Fenh.zeep Eieren Eieren 2-2P, Gort Gort Havermout Jam Kaas Kaas Kofliesurr. Margarine Margarine Melk 17A, 19A 19B 4-2! 17 556 U 540 3*2(1. 4-20 550 19A 551 549 527 tm. 529 541 tm. 543 526 13A, .171 18A 13B, 17B, 18B 18, 19 4-22 552 07, 08 13A 17 Peulvruchten Petroleum Rundvet, vet 17A, Rundvet, vet X7B, Rijst 17B, Scheerzeep Sigaren Sigaretten Sigarillos Sinaasappelen 3-14 (zw>, 18A 13B, 18B 19B 4 S 19 19 19 Aard. Aard. Beschuit Algem. Boter Boter Brood Brood Reserve Versnap. Algem. Eenh.zeep Algem. Reserve Algem. Kind.voeds. Algem. Algem. Algem. Algem. Algem. Boter Boter Melk Reserve Algem. Petrol. Beter Boter Kind.voeds. Textiel (m) Tabak Tabak Tabak 2 g. 9 Mei 1 kg. 9 Mei 70 gr. 9 Mei 1 rants. 15 Mei 250 gr. 10 Mei 125 gr. 10 Mei 400 gi. 9 Mei 100 er. 9 Mei 150 gr 15 Mei 100 grj 15 Mei 1 i'antsl 31 Mei 1 rants 31 Mei 1 ei 15 Mei 1 el 15 Mei 259 ei. 15 Mei 250 gr. 15 Mei 250 gr. 15 Mei 500 gr, 15 Mei 100 gr. 15 Mei 100 gr. 15 Mei 250 gr. 15 Mei 250 gr 10 Mei 125 gr. 10 Mei 1lit. 15 Mei 5U lit 15 Mei 250 gr. lo Mei 1 in 13 Juni 200 gr 10 Mei 100 gr 10 Mei 250 gr. 15 Mei 45 gr 31 Aug. 5 stuks 9 Mei 20 stuks 9 Mei 10 stuks 9 Mei Suiker Suikerwerk Tabak Toiletzeep Taptemelk Vermicelli Vleesch Vleesch Vleesch 18. 3-15 4-19 548 19 19 17, 18, 19 enz. 553 19 A 19B 4-24, M-20 Vleesch M-22, M-24 Waschpoeder U Waschpoedei 557 Reserve Algem. Versnap. Tabak Toiletzeep Taptemelk Algem. Vleesch Vleesch Reserve Reserve Waschp. Algem. 350 gr. 1 kg. 10 gr. 25 gr. 1 rar.ts. I-Ti lit. 10 gr. 1 rants Vi rants. 114 rants. 2% rants. 250 gr. 250 gr lo Mei 15 Mei 15 Mei 9 Mei 31 Mei 15 Mei 15 Mei 15 Mei 15 Mei 15 Mei 15 Mei 31 Mei 31 Mei Verduisteren van 21.15 tot 6.15 uur. 2 Mei: zon op 6.09, onder 21.06 uur maan op 5.53, onder 18.42 uur 3 Mei: zon - op 6.07, onder 21.08 uur maan op 6.16, onder 19.56 uur Weer twee kilo aardappelen extra. Alleen op bonnen met rooden opdruk. Van 'Maandag 3 tot en met Zaterdag 15 Mei 3;s. wordt voor bewoners van stads- ïebied eén bijzonder rantsoen aardappelen beschikbaar gesteld. Bon „Algemeen 558" MET ROODEN OPDRUK geeft gedurende dat tijdvak recht op het koopen van twee kilogram aardappelen. Brandstoffenbonnen aangewezen. Zij moeten zoo spoedig mogelijk bij den handelaar ingeleverd worden. Gedurende h<=4 tijdvak van 3 Mei tot en met 31 December 1943, geeft tflk der bon nen 15BV, 16BV, 17BV, 18Bv4n 19BV van de nieuwe kaart voor vaste brandstoffen T116, waarvan de uitreiking thans plaats vindt, recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Het publiek wordt ernstig aangeraden bovenvermelde bonnen zoo spoedig moge lijk aan den leverancier, bij wien men ais klant staat ingeschreven, te overhandigen. Alleen dan zal het den brandstoffenhande- laren mogelijk zijn om ieder gezin tijdig van een voorraad brandstoffen voor den komenden winter te voorzien. Ten aanzien van de verbruikers, die be- hooren tot de groepen B, C en D, alsmede van de verbruikers, die voor een toeslag in aanmerking komen, zullen binnenkort na dere mededeelingen volgen. Vaste brandstoffen voor kookdoeleinden Van 1 Mei 1943 tot en met 30 April 1944 geeft de bon 11KF der kaart U-115, v«>r vaste brandstoffen voor kookdoeleinden recht op. het koopen van één -eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van anthra- ciet. De verbruikers zullen met de op de zen bon aan te schaffen brandstoffen moe ten toekomen tot 1 Juni 1943, daar eerst op dezen datum een nieuwe bon zal wor- .den aangewezen. Nieuwe vooruitzichten. Het bekende gezegde, dat in Augustus de eene helft van ons volk de andere examineert, mag overdreven zijn,, het toont toch duidelijk welk belang ons volk aan een goede -school opleiding hecht. Inderdaad leeft er in den gemiddelden Nederlander* een sterke drang om vooruit te komen. Niet ieder verkeert ech ter in de gelukkige omstandigheid, dat "hij zich de schoolopleiding kan kiezen, of heeft kun nen kiezen, die het best bij zijn aanleg en bij zijn neigingen past. Vooral in de achter ons liggende jaren heeft de werkloosheid wat dat betreft heel wat plannen in duigen geworpen. Zoo is het te verklaren, dat er thans honder den jonge mannen tegen hun wil gedwongen worden in een beroep te blijven, waarin ze nauwelijks vooruitzichten hebben, daar de ge legenheid en het geld voor een degelijke vak opleiding geheel ontbreken. Andere hebben tegen hun zin een of ander baantje moeten kiezen en probeeren nu sinds jaar en dag zich een behoorlijke toekomst in het beroep hun ner droomen op te bouwen, zonder dat er eenig uitzicht is, dat zij daarin zullen slagen. In al deze gevallen kan het Langemarck- Studium de helpende hand reiken. Jonge mannen tusschen 16 en 22 jaar, die nog niet in het bezit zijn van een einddiploma eener middelbare 'school en die meenen voor een verdere vakstudie geschikt te zijn, of die van vorenaf aan willen beginnen, krijgen daar de kans. Zij, die zich willen aanmelden, kunnen een aanmeldingsformulier aanvragen bij het Lan- gemarck-Sjudium, Waalsdorperweg 12, Den Haag. DEUTSCHES THEATER. Naar men ons mededeelt, zal de voorstel ling van Madame Butterfly Maandag te 17 uur beginnen en tot 19.30 duren.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2