De weermachtberichten van Zaterdag Het Duitsche weermachtbericht van Za terdag luidde: Duitsche en Hoemeensche troepen be haalden ook Vrijdag aan het Koebanbrugge- hoofd eén groot al weersucces. De Sovjets, die onder krachtig gebruik van artillerie, pantser- en vliegerstrijdkrachlén aanvielen, werden onder zware verliezen aan man schappen en materiaal teruggeslagen. Aan de rest van het Oostelijk front heerscht slechjs geringe gevechtsactie. Duitsche motortorpedobooien brachten m de Zwarte Zee een vijandelijk convooi van 3 kustvaartuigen met een gezameolijken inhoud van 1100 brt. tot zinken. Uit het gevechtsterrein van Tunis wordt melding gemaakt van levendige, plaatse lijke gevechtsactie. Vijandelijke aanvallen ojp Duitsch-ltaliaansche heuvelstellingen werden afgeslagen. Op eenige plaatsen gin gen onze troepen tot plaatselijke tegenaan vallen over. In de zware gevechten aan het Westelijk front van het bruggehootd van Tunis verloor de vijand van 27 tot 30 April 98 pantserwagens, 86 pantserverken- ningswagens en „Schützenpanzerwagen"; 21 kanonnen, talrijke automobielen en eenige honderden gevangenen. Hij leed bijzonder zware oloedige verliezen. Britsche bommenwerpers vielen Vrijdag nacht verscheidene plaatsen in West- Duitschiand aan. waaronder ook open lan delijke gemeenten. Door het werpen van bommen op woonwijken; vooral in Essen, ontstonden verliezen onder de bevolking en werd aanzienlijke schade aangericht. Volgens de voorloopige berichten werden 6 der aanvallende bommenwerpers neerge schoten. Het Italiaansche weermachtbericht van Zaterdag luidde: Aan het front van Tunis levendige ge vechten varr plaatselijk karakter. Het vuur van de vijandelijke artillerie was in den Zuidelijken frontsector bijzonder hevig en hardnekkig. Onze formaties vliegtuigen, die dienen ter bescherming van convooien in het centrale bekken van de Middellandsche Zee, deden aanvallen op numeriek i sterkere vijande lijke formaties en schoten 6 Spitfires en 2 Curtiss-machines neer. Duitsche jagers ver nietigden nog 2 vliegtuigen boven Tunis. Amerikaansche vliegtuigen lieten brand en brisantbommen vallen op Messina, waar bnbeteekenende schade werd aangericht. Zes inwoners werden gedood en 1 gewond. Van de 21 aanvallende viermotorige toestel len werden er 5 door de luchtafweer en door onze jagers neergeschoten, 4 anderen stortten bij Augusta in zee. Een in duik vlucht ondernomen aanval met machine geweren op de omgeving van Syracuse maakte geen slachtoffers. Drie vijandelijke vliegtuigen werden door de luchtafweer neergehaald. Het eerste toestel kwam te recht ten Oosten van de stad, het tweede, viel in zee en het derde stortte neer in de omgeving van het eiland Correnti. Op den Atlantischen Oceaan heeft een van onze duikbooten onder bevel van den luitenant-ter-zee Gianfranco Gassana uit Milaan, 4 schepen met epn gezamenlijken inhoud van 29.000 brt. tot zinken gebracht. Stabschef Lutze overleden De Stabschef der S.A.", Viktor Lutze, werd dezer dagen, terugkeerende van een dienstreis in de buurt van Potsdam bij éen auto-ongeluk zwaar gewond. De Ftihrer, die zich onmiddellijk .van de toedracht van het ongeval op de hoogte had laten stellen, had hem telegrafisch nog zijn beste wen- schen vooreen spoedig herstel doen toe komen. Zondagavond echter is Viktor Lutze in het stedelijk ziekenhuis van Potsdam aan zijn zware verwondingen overleden. Reis van Franco door Zuid Spanje v Generaal Franco zal uit Madrid vertrek ken voor een reis door Zuid-Spanje, vooral naar de steden Cordoba, Sevilla en Cadiz en het kustgebied van de Straat van Gi braltar. Rede van maarschalk Pétain Maarschalk Pétain heeft ter'gelegenheid van den eersten Mei een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: De offers, die de arbeiders als gevolg van de nederlaag en den oorlog moeten brengen, wor den dagelijks grooter. Ik kan het gevoel van bitterheid onder hen begrijpen, doch verwacht, dat zij ook mijn moeilijkheden zullen begrij pen, Frankrijk moet sedert drie jaar boeten voor de fouten van diegenen, die het land vroeger geregeerd en belogen hebben. Op grond van internationale noodzakelijkheden is een loonsverhooging zooals door de regeering wordt gewenscht, totdusver onmogelijk ge weest. De regeering strijdt echter tegen iedere verhooging van de kosten van levensonderhoud Voorts waarschuwde de maarschalk er voor om gehoor te geven aan de influisteringen van onruststokers, Revoluties, die door den haat gedragen worden, brengen even weinig hulp als vliegtuigen, die scholen uitkiezen als doel voor bomaanvallen. Geïnterneerde vliegers in Turkije vrijgelaten Als gevolg van een overeenkomst tusschen 'de Turksche regeering en de oorlogvoerende mogendheden worden alle in Turkije geïnter neerde buitenlandsche militaire vliegers vrij gelaten. De geïnterneerde Sovjet-Russische, Britsche- en Amerikaansche piloten zijn Vrij dag vertrokken. De piloten der As zullen deze week naar hun vaderland terugkeeren. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, H.lem (alw.). Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binpen- Jand: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten, H.stede. Nieuws eni reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. Het Amsterdamsch Tooneel geeft Zondag in den Stadsschouwburg de eerste opvoe ring van „De Spaansche Brabander" van G. A. Brederode. vI. n. r. Tilly Perin- Bouwmeester; Joh. Gohau; Jos. van Gas teren en Frits van Dijk in een der scènes. C. N. F./Noske Pax c Arbeidsdienst en Omroep vierden 1 Mei. In de studio van den Nederlandschen Om roep aan den 's-Gravelandscheweg te Hilver sum heeft Zaterdag 8e Nederfandsche Ar beidsdienst in samenwerkingvmet den Neder landschen Omroep den eersten Mei als dag van den arbeid gevierd. De afdeeling vorming van den Ned. Arbeids dienst had een programma samengesteld onder den titel ,,De hand aan den ploeg". Zoowel de schoonheid van den arbeid als van het ontwakende leven werden bezongen en de vreugde om den arbeid en den strijd, die het Nederlandschen volk sterken moet en het land moet brengen op de plaats in Europa, waarop het recht heeft, werden hier ge schetst. Bij den aanvang sprak de directeur-generaal van den Nederlandschen Omroep, dr. ir. W. A. Herweyer, een begroetingswoord. Op het balcon van de theaterzaal hadden de Nederlandsche en Duitsche gasten plaats ge nomen, tot wie o.a. behoorden de comman dant van den Nederlandschen Arbeidsdienst L. A. C. de Bock, General Arbeitsführer Beth- mann. Na afloop van de uitvoering „De han den aan den ploeg" heeft General Arbeits führer Bethmann het ..Kriegsverdienstkreuz" uitgereikt aan elf leden van den Nederland sehen Arbeidsdienst, die hun arbeidstaak in. het Oosten hebben verricht. Opleiding van Ned. jongens in Duitsche bedrijven In overleg tusschen de Duitsche en Neder landsche instanties is het plan opgevat om Nederlandsche jongens van 15 en 16 jaar, die daartoe de geschiktheid bezitten, in de ge legenheid te stellen in Duitsche bedrijven vrij willig een volledigen leertijd van over het algemeen drie jaar door te maken. Aan het einde van dezen leertijd worden zij aan een gezellen-examen onderworpen, waarop, bij slagen, erkenning als volwaardig vakarbeider plaats vindt.De opleiding zal voor de be trokkenen geen kosten met zich brengen. De jongens krijgen volledige kost en inwoning, alsook zakgeld. De geestelijke verzorging en de controle op de naleving van de leerovereenkomst ge schieden door of-namens'de afdeeling jeugd van het Nederiandsch Arbeidsfront. In elk gebied, waar een aantal Nederlandsche leer lingen vereenigd is, za] een Nederlandsche jeugdleider speciaal met de verzorging wor den belast. De aanneming der jongens zal door„tus- schenkomst van de Gewestelijke Arbeids- bureaux geschieden. Aan de beslissing over de plaatsing, gaat een vierweeksch verblijf in een selectiekamp vooraf. De eerste ""der uit te zenden groepen zal circa 50 jongens om vatten, die in de omgeving van Stuttgart zullen worden geplaatst. Deze groep zal als volgt naar de beroepen worden verdeeld 5 tuinlieden, 1 steenhouwer, 11 smeden, 2 blikslagers, 2 zadelmakers. 1 schrijnwerker. 2 wagenmakers. 4 molenaars, 6 brouwers, 1 kleermaker, 4 schoenmakers, 1 wasscher (tex tielindustrie), 1 verver, 6 metselaars, 2 schil ders, 2 timmerlieden, 1 pottenbakker. Jeugdigen, die willen warden opgeleid in andere ambachten dan de genoemde, kunnen navraag doen bij de Arbeidsbureaux. Het wezen der volkschp kunst Voorlichtingscursus op „De Cannenburgh" De Zaterdag gesloten voorlichtingscursus op het kasteel „De Cannenburgh" te Vaasseai over het wezen der volksche kunst, welke het Bureau voor Kunstnijverheid van het Depar tement voor Volksvoorlichtingen en Kunsten, voor meisjes en vrouwen had georganiseerd, heeft ongeveer 35 deelneemsters geteld, onder wie leerlingen van de Haarlemsche Kunst nijverheidsschool, De heer A. Gerdes heeft in zijn openings woord het doel van deze voorlichtingscur sussen geschetst. Dr. H. Th. Piebenga, hoofd van de Boerenschool te Rijs, heeft over het verband tusschen ras en cultuur gedoceerd. Voorts spraken o.a. de heer E. E. van der Vos, te Haarlem, over de invloeden, welke van de natuur op de kunst uitgaan; de heer B. Veurman te Haarlem, over de oude ge bruiken, die nog in het lied en het spel van onze kinderen voortleven; mej. G. M. Schaap, te Velsen, over de ontwikkeling van de Noordsche orname'nttek. Loopende periode van boter, margarine en vet tot 24 dagen verlengd. Zooals kort geleden is bekend gemaakt, geelt bon „18 Boter" recht op het koopen van boter, margarine of vet voor het tijd vak 29 April—10 Mei 1943. De laatste dagen hebben opgehitste elementen getracht de geregelde levering en verwerking van de melk te storen. Zulke storingspogingen hebben haar gevolgen ech ter steeds slechts ten nadeele van de ge- heele Nederlandsche bevolking. Ter beveiliging van de geregelde voorzie ning van de bevolking moet derhalve de boterdistributieperiode voor één keer ver lengd worden tot 22 Mei 1943 Men zal dus met het op bon 18 verkrijgbaar rantsoen niet, zoqals anders, 12 dagen, maar 24 dagen moeten rondkomen. In het belang van alle verbruikers is het noodzakelijk, dat de kleinhandelaren ge durende de loopende distributieperiode de te hunner beschikking komende hoeveel heden boter, margarine of vet op redelijke wijze onder hun normale afnemers distri- biïeeren. De heer J. Hop ter aarde besteld Groot was Zaterdagmiddag het aanta: vrienden, collega's en turnmakkers, dat dt laatste eer bewees aan het stoffelijk over schot van wijlen den heer J. Hop, oud- leeraar lichamelijke opvoeding aan de H. B. S. A en ondef-voorzitter van het Ned. Gymnastiek Verbond. Aanwezig waren bij na alle leden van het verbondsbestuur, het bestuur van den Kennemer Turnkring, de Technische Commissie, "het bestuur van „Concordia", afgevaardigden van gymna- stiekvereeaigingen en onderwijzend perso neel van de voormalige Da Costakweek- school en van het middelbaar en lager onderwijs. Toen de baar grafwaarts gedragen werd. werden de vaandels van het N.G.V. en vant den Kennemer T. K. meegevoerd en tijdens" het dalen van de kist, brachten de vaandel dragers een laatsten groet ten afscheid na mens alle turnsters en turners uit den lande. Rond de groeve werden tallopze bloemstukken gelegd. De heer W. de Graaf uit Middelburg, voorzitter van het Ned. Gymnastiek Ver bond zeide, dat de dood mogelijk verlossend geweest zal zijn, doch aan den anderen kant staat, dat zijn naasten, de vele vrienden en het Verbond een groot verhes lijden. De heer Hop heeft bij dat Verbond een staat van dienst, die bijna niet te evenaren is. Hij begon als eenvoudig turner, daarna was hij leider van een vereeniging, vervolgens kringbestuurder en tenslotte vele jaren be stuurslid, .waarvan de laatste zeven jaar. ondervoorzitter. In die functies heeft hij veel goed werk verricht. Daarvoor dankte spr. den heer Hop en gaf de verzekering, da,t diéns voetsporen in de toekomst gedrukt zullen worden. De heer F. G. J. van den Berg, secretaris van den Kennemer Turnkring, heeft met den heer Hop gedurende 25 jaar in ver schillende functies samengewerkt en hij kan dus weten, dat de overledene hard ge werkt heeft aan de ontwikkeling van het turnleven in Kennemerland. De mooie re sultaten. welke thans bereikt zijn, zijn te danken aan den nioniersarbeid van der. heer Hop, die meer dan 25 jaar voorzitter is geweest. Een ieder steunde hij met woord en daad èn zoo was hij eigenlijk voor allen een vader. Wat heeft hij veel gedaan voor de turnsters en turners van Concordia, die vaak meer dan 25 jaar trouwe leden waren. Tenslotte zeide spr., dat aan het gebouw in Kennemerland verder gewerkt zal wor den, totdat het kasteel, dat de heer Hop zich gedacht heeft, gereed is. Nadat de heer F. Jansen als voorzitter van „Concordia" een afscheidsgroet ge bracht had. dankte de heer D. Fokkema directeur van de voormalige Da Costa- kweeksehoo! voor hetgeen de heer Hop ge durende bijna het geheele bestaan der «chool gedaan heeft in het belang der leer lingen. Met groote vakbekwaamheid, in zicht. helder verstand en bovenal met blij moedigheid heeft hij de school gediend, waarbij hij niet alleen aandacht besteedde aan gymnastiek, maar ook aan de opleiding van een ideaal onderwijzer. Hierna dankte de zoon voor de blijken van deelneming. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebescheiden is het morgen Dinsdag de beurt aan de letters 1, J en L. Voor Spaarndam van 9-12 uur voor de letters A t.m. G en van J416.30 uur voor de letters H t.m. N. PERSONALIA. Bij de in Den Haag gehouden examens voor scheepswerktnigkundige is geslaagd voor diploma C de heer N. Kramer te Haarlerrx ALLE DAGKERK. Wegens het verbod, om na 8 uur zich op straat te BéVinden, worden te beginnen met heden Maandag de A. D. K. diensten gehou den om kwart vóór zeven, zoodat ieder weder tijdig thuis kan zijn. REGELING VOOR BEZOEKERS H. O. V.- CONCERTEN IN VERBAND MET SPERTIJD. Op Dinsdag 4 Mei en Woensdag 5 Mei a.s. zullen in het Gem. Concertgebouw de derde concerten van de Beethoven-cyclus der H. O. V. gegeven worden. In verband met het vervroegde uur van binnenzijn, is de aanvang der concerten gesteld op 17.45 uur, terwijl het einde om 19.30 uur zal zijn. In overeenstem ming met de autoriteiten is een regeling ge troffen, waarbij zij, die niet vóór ajfhten thuis kunnen zijn, van hun toegangsbewijs gebruik mogen maken als Ausweis, teneinde ook na achten hun woning te kunnen bereiken. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTEI38. 25.000: 3395. 1500: 21671. 1000: 2423. 400: 8518, 9915. 200: 1687, 17225, 19974. f 100: 2904, 3449. 5119, 5266. 7436. 9244. 10496. 17654, 17872. Verduisteren van 21.15 tot 6 uur EEN HALVE EEUW MUSICUS. Zaterdagmiddag jl. recipieerde de tweede violist van de H.OV., de heer J. J. van der Steeg, die het feit herdacht, dat h i vijftig jaar geleden als jong clarinettist bij het muziekkorps van de toenmalige Haarlem sche schutterij in dienst trad, in hotel „De Leeuwerik". Van alle zijden mocht de juoi- leerende musicus groote belangstelling on dervinden, getuigg de meer dan honderd gasten,- die zijn receptie bezochten. Een ver tegenwoordiger van de afd. Muziek van het departement van Volksvoorlichting en Kun sten complimenteerde den jubilaris namens genoemde afdeeling met zijn gouden jubi leum en overhandigde hem een geschenk onder enveloppe. De vertrouwensman van de H. O. V., de heer Van der Moot, sprak eenige woorden en overreikte het jubilee- rende orkestlid een fraai bloemstuk. De heer H. H. Luyken, administrateur der H. O. V., voerde vervolgens het woord. Namens het orkest bood hij den lieer Van der Steeg eefr fraai bloemstuk en een en veloppe met inhoud aan, waarna de heer G. Otten namens het H.O.V.-koor het woord voerde en een bloemstuk overhandigde^ Onder de vele gasten bevonden zich be halve de beide dirigenten van het orkest en orkestleden, ook oud-orkestleden en de vroegere dirigent der H.O.V., de heer T, Verhey. BIJZETTING STOFFELIJK OVERSCHOT VAN VON TSCHAMMER. In de Langemarckhal op het Rijkssporlveld te Berlijn, welke door den Führer tot laatste rustplaats van den Reichssportführer is aan gewezen, is Zondag de plechtige bijzetting van de urn van den eersten Reichssportführer van het nationaal socialistische rijk, Von Tscham- mer und Osten, geschied. Het was juist tien jaar geleden, .dat Von Tschammer und Osten zijn functie van Reichssportführer aanvaardde. Mr. A. BARON SCHIMMELPENNINCK VAN DER OYE. t In den ouderdom van 63 jaar is te Baarn overleden mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye, oud-burgemeester van Doorn en voorzitter van het Ned. Olympisch Comité. In 1925. eenige maanden na het overlijden van baron Tuyll van Serooskerken. werd de thans overledene benoemd tot voorzitter van het N. O. C. en heeft meegewerkt aan het welslagen van de Olympische Spelen te Am sterdam. Baron Schimmelpenninck had groo te belangstelling voor het sportleven en toonde dat vele malen. Dinsdagmiddag wordt zijn stoffelijk qver- schot op de Nieuwe algemeene begraafplaats te Baarn ter aarde besteld. VOETBAL AFD.-HAARLEM NED. VOETBALBOND. De eind-competitiestanden van het seizoen '1942—1943 der eerste klassen luiden £fd. I A. Conc. 16 7 1 8 15 N.A.S. 16 12 2 2 26 DSK 16 6 2 8 14 Sp.dam 16 11 2 3 24 Zandv.4 16 6 1 9 13 Kinh. 2 16 9 3 4 21 Hill. 2 16 6 1 9 13 Kenn. 3 16 9 2 5 20 Alliance 16 1 1 14 3 TIJBB 3 16 7 2 7 16 RCH 4 16 5 3 8 13 Afd. I C EDO 4 16 5 1 10 9 DEK 14 12 1 1 25 O.Gez. 2 16 3 2 11 8 VSV 3 14 9 2 3 20 B.wijk 2 16 2 1 13 5 Geel-W. 14 7 3 4 17 Afd. I B RCH 5 14 6 1 7 13 Droste 16 11 2 3 24HFC 3 14 6 8 12 Haarl.3a 16 11 2 3 24 St. v 3 14 5 2 7 12 Schot. 2 16 9 4 3 22 OIV 14 4 1 9 9 DCO 2 16 7 2 7 16 EDO 3 14 2 12 4 CRICKET JAARVERGADERING NED. CRICKETBOND. De Nederlandsche Cricketbond hield zijn jaarvergadering in Den Haag. onder leiding van jhr. mr. C. Feith. De jaarverslagen alsmede de begrooting 1943 werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. De in het afgeloopen seizoen behaalde onderscheidingen (medailles) wer den door den voorzitter uitgereikt, o a. aan Rood en Wit 2. De bestuursverkiezing bracht geen wijziging in het bestuur, daar bij accla matie het bestuur volledig werd herkozen. De heer J. W. G. Coops werd met algemeene stemmen tot eerelid benoemd. Besloten werd evenals het vorig seizoen een noódcompetitie te houdèn, met een betrekkelijk kleine eerste klasse. Voorloopig zal men zich houden aan het vastgestelde programma om eventueel zoo noodig in de toekomst daarin verandering aan te brengen. De secretaris deelde nog mede. dat hij voor het komende seizoen de beschikking heeft over 100 nieuwe ballen. Burgerlijke Stand. HAARLEM 3 Mei 1943. BEVALLEN: 28 April, G. Maas—Zwarter, z.; 30 April, E. M. VisserJeltsch, d.; 1 Mei, H.' J. Kouijzervan der Schalk, z.; E. Hofkamp Schönhuth, d.; D. de Jong—Koer, z.; J. E. Bur- gersdijkvan der Zeeuw, z.; J. A, van den Ho ven—Zij erveld, d.; 2 Mei. A. M. Seggelink—Bru- neel, z.; M. BakkerManten, z.; C. MaxBeek man, d.; A. M. Veenvan der Linden, d.; A. C. van HoofBouwer, z.; 3 Xvlei. H. A. J. van den BogaardPieke, z.; E. BuyckFluit, z. OVERLEDEN: 30 April, M. de Heer—Kuijper, 59 j., Vergierde weg; J. F. Lattmann, 82 j., Scho tersingel; L. W. C. Dumoulin, 36 j.. Hazepaters- laan; 1 Mei, P. Holierhoek. 57 .j., Koningstraat; J. M. Matthijsen—Frehe, 79 j., Saenredamstraat; A. P., 11 j., z. v. P. Smit, Schreveliusstraat; E. de Haas, 78 j., Kampersingel; 2 Mei, L. van der Ham, 89 j., étuyvesantstraat. ONDERTROUWD: 29 April, H. F. Kosters en P. van Amstel; W. C. Kosters en A. van Am stel; W. Toele en J. E. C. Dijkmans; 1 Mei, L. Kuijper en M. A. Valbracht; W. Lenaarts en C. H. de Korte; J. H. Lenaarts en J. N. Haak; B. Meijer en W. Geurts; J. Poort en C. J. Crombouw; G. Duiker en M. A. Sallé. GEHUWD: 1 Mei: W. Jongerius en W. M. Leijns; R. H. Blauw en IC. Wit; W. Toele en J. E. C. Dijkmans; J. Kistemaker en J. C. Keizer. AGENDA Maandag 3 Mei: Stadsschouwburg: „Madame Butterfly" (Deutsches Theater) 57.30 uur. Luxor: „De muilkorf" (all? leeft.) 2.30 en 5.15 uur. Frans Hals: „Menschen vom Variété" (18 jaar) 2.30 uur. Moviac: „Levensvreugd" (14 jaar) 2.30 en 4.45 uur. Palace: „Onschul dige zondaars" (18 jaar) 2 en 5 uur. Rem brandt: „Hab mich lieb" (alle leeft.) 2.30 en 5.15 uur. Dinsdag 4 Mei: Gem Concertzaal 3e concert le Beethovcn-cyclus H.O.V. 5.45 uur. Bios copen: zie Maandag.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2