Haarlemsche Courant BEKENDMAKING. Internationaal rapport over de massagraven te Katyn Zware Sovjetaanvallen op» Koebangebied mislukt. Nieuwsblad voor Noord-Holland Ook Nederlandsch deskundige aanwezig. 423-000 b.r.t. in April tot zinken gebracht. 888e Jaargang No. 102 Bureaus: Groot# Houtstraat 91. Seal Advert. 10724, Redactie 1060# - Postgiro 134958 Haarlemse!:# CV Haarlem Bijkantoor, Boendapleta »T. Iel. IS2J# Boofdredacteuri 1. V, Baudewyne Dinsdag 4 Mei 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. K71J Kantoor iJmulden: Rembrandtlaan SS, XJmulden-Oost Ultg Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 's-GRAVENHAGE, 4 Mei. De höhere SS.- und Polizeiführer Nordwest deelt mede „Onder den indruk van de ingrijpende maatregelen, die het politiestandrecht medebrengt,lis in den loop van Maandag de rust in het geheele land hersteld en zijn de nog bestaande stakingshaarden uitgeroeid. De bewakingstroepen der SS en politie hebben op den derden dag na de afkondiging van het standrecht vol gens de bevelen in verscherpte mate ingegrepen. De standgerechten velden opnieuw een reeks doodvonnissen, welke^onverwijld ten uitvoer werden gelegd. In een provincie in het Noorden van het land verzetten zich marxistische elementen onder de plattelandsbevolking tegen het ordenende ingrijpen der politie. In overeenstemming met de bepalingen van het politiestandrecht maakte deze gebruik van de wapens en schoot degenen, die actieven tegenstand boden, neer. lier höhere SS- und Polizeiführer Nordwest (gez.) RAUTERjj SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei. aF-v -m v -w w w v van GPn Rnssisnhn krant van 9.9 Anril 19^ Voor de vertegenwoordigers der buiten- Iandsche pers werd in het departement van buitenlandsche zaken te Berlijn een protocol voorgelezen, dat is opgesteld naar aanleiding van het onderzoek der massa graven van Poolsche officieren in het bosch van Katyn bij -Smolensk door een commissie van vooraanstaande vertegen woordigers der criminalogie aan Euro- peesche hoogescholen en van andere toon aangevende hoogleeraren in de medicijnen. De commissie bestond uit deskundigen van 8e volgende landen: België, Bulgarije, Dene marken, Finland^ Italië, Kroatië, Ned e_r- 1 a n d, protectoraat Bohemen en Moravië, Roemenië, Zwitserland, Slowakije en Hongarije. De deskundige voor Nederland is: dr. De Burlet, hoogleeraar in de anatomie aan de universiteit te Groningen. Bij de werkzaamheden waren voorts tegen woordig: de door het opperbevel van de Duitsche weermacht met de leiding der op gravingen in Katyn belaste hoogleeraar in de gerechtelijke medicijnen en criminalogie, dr: Buhtz. Dr. Costedoat, die door den chef van de Fransche regeering belast is met het bij wonen van de werkzaamheden der commissie. De commissie nam kennis van de tot dus verre gedane vondsten, en verklaringen en bezichtigde de gevonden bewijsstukken. Vol gens deze gegeven zijn tot en met 30 April 1943 982 lijken opgegraven. Hiervan werden ongeveer 70 procent onmiddellijk geïdentifi ceerd, terwijl de papieren der overigen eerst na een zorgvuldige behandeling voor de iden tificatie gebruikt kunnen worden. De voor 8e aankomst der commissie opgegraven lij ken zijn alle geschouwd, voor het grootste gedeelte is hierop ook autopsie verricht en wel door prof. Buhtz en zijn medewepkers. Tot op den dag van vandaag werden zeven massagraven geopend, waarvan het grootste naar schatting 2500 lijken van officieren, bevat Door de leden van de commissie werd per soonlijk op 9 lijken autopsie verricht. Talrijke bijzondere gevallen werden aanrfen lijkschou wing onderworpen. Het onderzoek en de lijk schouwingen leverden de volgende gerechte- lijk-geneeskundige resultaten op. Als doodsoorzaak voor alle tot dusver opgegraven lijken werd zonder uitzonde ring een schot door het hoofd waarge nomen. Het zijn in doorsnee schoten in de nek en wel voor het grootste gedeelte enkelvoudige, in zeldzame gevallen dub bele, in een enkel geval een drievoudig schot. De plaats waar de kogel het lichaam is bin nengedrongen, bevindt zich over 't algemeen onder in den nek, terwijl de plaats waar de kogel het lichaam verlaten heeft, in den regel in de buurt de voorhoofdshaargrens, in zeer zeldzame gevallen echter iets dieper ligt •De. lijken liggen bijna uitsluitend op den buik. dicht naar en over elkaar, aan de kan ten goed opgestapeld, in het midden onregel matiger. De lijken liggen bijna alle met ge strekte beenen. Zij zijn blijkbaar stelselmatig opeengestapeld. De uniformen van de opgegraven lijken vertoonen alle geheel of gedeeltelijk, in het bijzonder wat betreft knpopen, onderschei- dingsteekens, onderscheidingen, het model van 'de laarzen, waschnummers. enz. de ondubbel zinnige kenteekeqen van Poolsche uniformen Het zijn winteruniforrpen. Er wordt .veel bont, leeren jassen, wqllen vesten, officiers laarzen, typische Pooische officiersmutsen gevonden. Slechts in enkele gevallen zijn het geen officieren, in één geval was het lijk dat van een geestelijke. Hét ondergoed is gewoon dichtgeknoopt, bretels en riemen bevinden zich op de gewone plaats. Hieruit blijkt, dat de lijken in de uniformen, die tot aan den dood werden gedragen, begraven werden. De bij de lijken aangetroffen documenten (dag boeken, papieren, dagbladen) zijn uit den tijd van herfst 1939 tot Maart en April 1940. De jongste tot nu toé gevonden datum is die van een, Russische krant van 22 April 1940 Er zijn verschillende graden en vormen van ontbinding. Behalve mummificeering aan de oppervlakte en aan de randen der lijkenmassa komt er ook vochtige maceratie voor in de centrale deelen der lijkenmassa. Aan de lijken ontbreken volkomen insecten, die uit den tijd van het begraven zouden kunnen zijn. Hieruit blijkt, dat het ter dood brengen ep. begraven geschied moeten zijn in een koud jaargetijde zonder insecten. De commissie kwam tot het volgende samen vattende rapport. In het bosch van Katyn zijn door de com missie massagraven van Poolsche officieren onderzocht, waarvan er tot dusver 7 geopend zijn. Daaruit werden 962 lijken te voorschijn gehaald, onderzocht, ten. deele werd daarop lijkschouwing gehouden, en reeds voor 70 procent werden zij geïdentificeerd. De lijken vertoonen als doodsoorzaak uitsluitend scho ten iri den nek. Uit de getuigenverklaringen, de .bij de lijken gevonden papieren, dagboeken kranten enz. blijkt, dat het ter dood brengen in de maanden Maart en April 1940 heeft plaats gehad. Daarmede zijn volkomen in overeenstemming de in het protocol geschil derde bevindingen aan de massagraven en de afzonderlijke lijken der Poolsche officieren. Het rapport is den 30sten April te Smolensk onderteekend door de heeren dr. Spellers, dr. Markow, dr. Tramsen, dr. Saxen, dr. Palmiari dr. Miloslavich, dr. de Burlet, dr. Hajek, dr. Birkle, dr. Naville, dr. Subik, dr. Orsos. Martinique. De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken, Huil, heeft den gouverneur van Martinique, admiraal Robert, een nota doen toekomen, waarin hij verklaart, dat de regeering der Vereenigde Staten iedere overeenkomst ten- aanzien van de Fransche Antillen als ongeldig beschouwt. Tegelijkertijd heeft Huil medegedeeld, dat;fle Amerikaansche consul op Martinique is teruggeroepen. In de haven van Martinique bevinden zioh op het oogenblik aan Fransche oorlogs schepen het vliegtuigmoederschip „Bearn", de kruiser „Jeanne d'Arc" en de kruiser „Emile Bertin", bovendien nog twee vracht en zes tankschepen. Eenige Jpelangrijke een heden der Fransche marine zijn in beslag genomen en naar Casablanca gezonden. De schepen staan daar onder Amerikaansche controle. Stabschef Lutze f De Stabschef der S. A., Viktor Lutze, die aan zijn verwondingen, opgeloopen bij een auto-ongeluk, is bezweken, werd geboren op 28 December 1*890 te Bevergen (district Münster) en was dus 52 jaar oud. Tijdens den oorlog van 1914'18 behaalde hij den rang van bataljonscommandant. Na de» oorlog kwam Lutze spoedig met de N.S.D.A. P. in contact, waarvan hij in 1922 lid werd. Na de reorganisatie van partij en S.A. in 1925 was hij het, die de reorganisatie bij de S.A. uitvoerde. Achtereenvolgens werd hij S.A.-leider voor het Roergebied, plaatsver vangend gouwleider,oberste S.A.leider Nord, Obergruppenführer en Oberprasident van de provincie Hannover. In 1934 werd Lutze benoemd tot chef van den staf der S.A. Zijn werk gold in de volgende jaren den weder opbouw van de S.A. en haar te leiden naar een nieuwe taak. Sinds 1 April 1941 was Lutze houder van het oorlogskruis van ver dienste eerste klasse. De nieuwe burgemeester van Terneuzen, de heer G. H. Klomp, die Zaterdag offi cieel in zijn functie werd geïnstalleerd, neemt de gelukwenschen van een der in woonsters in haar Zeeuwsche kleeder dracht in ontvangst. (C.N.F./fotodienst NJS.B./Otto Pax c) Duitsche arbeidsfront 10 jaar. Ter gelegenheid van den lOden verjaardag van het Duitsche arbeidsfront is een 'Rijks- appèl gehouden, dat in alle bedrijven werd uitgezonden. Een bijzondere noot was de deelneming van delegaties van alle Euro- peesche landen, die arbeiders naar Duitsch- land hebben gezonden. Behalve 6000 Gefolg- schaftsmitglieder waren er meer dan 1000 ver tegenwoordigers van 19 staten aanwezig. Dr. Ley hield een rede, waarin hij een uit eenzetting gaf van den strijd van Duitschland en Europa tegen het bolsjewisme en het kapi talisme en den nadruk legde op de volkomen zekerheid ten aanzien van de eindoverwin ning der Spilmogendheden. Andalusisch feest voor Franco. Naar uit Sevilla gemeld wordt, heeft Franco op uitnoodiging van den Spaanschen ambassadeur in Londen, den Hertog van Alva, die thans in Spanje vertoeft, een be zoek gebracht aan diens paleis, waar de her tog, ter eere van den Caudilló. een tea aan bood. Gisteravond nam Franco deel aan een diner, dat de bekende Spaansche bankier Aritio qp zijn landgoed bij Sevilla aanbood. Na het diner werd een groot Andalusisch feest gegeven, dat voortduurde tot in de vroege ochtenduren van heden en waarbij 500 gasten aanwezig waren. Bolsjewisten tegen den Paus. Het persbureau Stefani keert zich tegen een door de bolsjewistische godloozenbeweging op 1 Mei uitgevaardigden oproep tegen de Katholieke Kerk en den persoon yan den Paus. In den aanval der godloozenbeweging. waarvan tot voor kort nog Stalin zelf de voor zitter was, w°rdt de Paus voorgesteld als de vijand no. 1 van het Russische volk, tegen wien de strijd met uiterste verbetenheid ge^ voerd moet worden. Tegen dezen smaad, den Paus aangedaan, zoo verklaart Stefani, komt het geweten van de geheele Christenwereld en vooral van het Katholieke deel van Europa, aan welks spits het Italiaansche volk staat, in opstand. Het fascistische Italië ziet in den Paus van Rome een der hoogste oor zaken van bloei der cultuur van het avond land. Op den laffen aanval der godloozen tegen het verheven hoofd der Katholieke kerk. antwoorden de Italianen door hun betuiging van onwankelbare trouw jegens den H. Stoel .te versterken. Het Italiaansche volk weet, dat het daarpieüe uitdrukking verleent aan de gevoelens van alle Katholieken en van de geheele Christenheid. Bodemschatten op Borneo en Celebes. Japansche deskundigen hebben een uit voerig onderzoek ingesteld naar de natuur lijke rijkdommen van Borneo. Behalve tal rijke nieuwe olievelden, hebben de Japan ners verschillende uitgebreide vindplaatsen van steenkool ontdekt, ten deele met steen koollagen van tien meter dikte. Voorts zijn er vindplaatsen van ijzererts vastgesteld met productiemogelijkheden van 200 a 30O*millioen ton. De reeds bekende vindplaatsen van mangaan, platina, goud, kwikzilver en lood bleken veel rijker te zijn dan mén had aangenomen. In Zuid-Celebes werd begin Mei j.l. een nieuwe groote kolenmijn in bedrijf geno men. Eischen van Moskou aan Sikorski. Boodschap van Roosevelt. De Britschë berichtendienst meldt, dat in een 4oor het Sovjet-Russsche telegraaf- agentf&hap verspreide verklaring van Mos kou de reorganisatie geëischt wordt van de huidige Poolsche emigrantencommissie te Londen. De nieuwe Poolsche emigranten commissie moet vriendschappelijke betrek kingen met de Sovjet-Unie trachten aan te knoopen. Zij moet derhalve afzien van een politiek, die in strijd is met de Sovjet-Rus sische aanspraken, tevens streven naar een vriendschappelijke regeling der grenspro blemen en vooral de rechten der joden m het oog houden. Roosevelt zou Sikorski een persoonlijke boodschap hebben toegezonden met voor stellen voor een bijlegging van het conflict. Dezelfde boodschap zou via Litwinof naar Stalin gaan. GEEN LUCIFERS IN PAKKETTEN NAAR DUISCHLAND Daar herhaaldelijk lucifers wórden aan getroffen in pakketten, bestemd voor Neder- landsche arbeiders in Duitschland, wordt er op gewezen, dat het verzendën van lucifers en in het algemeen van lichtbrandbare stof fen in de postpakketten naar Duitschland verboden is.. Duitsche artillerie voor Leningrad in actie. De A.N.P.-corresponcïent te Berlijn meldt: de gevechten aan het Koebanbruggehoofd zijn in hevigheid nog niets verminderd. Ook I en 2 Mei bestórmden de bolsjewisten de Duitsche en Roemeensche stellingen regel matig met vrij sterke krachten, welke on dersteund werden door pantserwagens en vliegtuigen. Het zwaartepuftt van den strijd lag bij Krymskaja, waar de bolsjewisten eenige regimenten in het Duitsche afweervuur ver loren. In het bereik, van een Duitsch regi ment werden bijv. 1200 doode bolsjewisten geteld. Tegelijk met den grooten aanval uit het Oosten vergrootten de bolsjewisten in de andere sectoren van het Koebanbrugge hoofd hun activiteit,. Door landingen aan de kust van de Zee van Azof, door overzet- manoeuvres over den Koeban en tevens dcor landingsondernemingen in het Lagunenge- bied langs de kust van de Zwarte Zee tracht ten zij de Duitsche en Roemeensche strijd krachten af te leiden en te binden. Deze opzet mislukte evenwel door de tegenmaat regelen, welke onmiddellijk genomen wer den. Voorts verdient nog vermelding, dat de zware Duitsche arti^rïe voor Leningrad de stad en de spoorli^en. van Schlüsselburg weer beschoten heeft. Het valt op, dat de Duitsche artillerie voor Leningrad den laat- sten tijd zeer actief is. In hoeverre hieraan een bijzondere beteekenis gehecht moet worden, kan men op het oogenblik nog niet vaststellen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt hekend: Aan het Koeban-bruggehoOfd werden ook Zondag de in -heidene golven aanstor mende Sovjet. .er zware verliezen afge slagen. In Aprii ueeft de Sovjet-luchtmacht 1082 vliegtuigen verloren. Daarvan werden er 902 in luchtgevechten, 121 door lucht doelartillerie der luchtmacht en 10 door troepen van het leger en eenheden der ma rine neergeschoten. De overige'werden op den beganen grond vernield. Aan het front van Tunis werden plaatse lijke vijandelijke aanvallen ten deele in tegenaanvallen afgeslagen. Bij aanvallen van vijandelijke lucht strijdkrachten aan de Nederlandsch® kust en het Westelijke grensgebied werden II Britsche vliegtuigen neergeschoten. Drie eigen machines gingen verloren. Eenige vijandelijke vliegtuigen vlogen Zondagnacht boven Oostpruisen. Een bom menwerper werd neergeschoten. In den strijd, tegen- de Britsche erFAmeri- kaansche verbindingen ter zee bracht de marine in Aprif 63 koopvaardij schepen,totaal 423.000 brt. tot zinken waarvan alleen 415.000 brt. door duikbooten. Voorts torpe deerde de marine 18 andere schepen. De> luchtmacht beschadigde tien koopvaardij schepen ten deele ernstig. Ook in den strijd tegen vijandelijke oor logsschepen haddén marine en luchtmacht succes. Duikbooten brachten een vliegkamp schip, een kruiser, drie torpedojagers en een onderzeeër tot zinken. Andere Duitsche zee strijdkrachten vernietigden twee torpedo- iagers, drie duikbooten en 7 motortorpedo- booten. De luchtmacht bracht twee duik booten en een motortorpedoboot tot zinken. Twee vijandelijke torpedojagers, een duik bootjager. 11 motortoroedobooten en een patrouilleboot, werden beschadigd. Het Italiaansche transportapparaat. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: In Tunis bedrijvigheid van artillerie en van verkenningsafdeelingen. Onze bommen werpers deden een doeltreffenden aanval op een concentratie voertuigen in de achter- waartsche liniesvan den vijand. In een luchtgevecht werd een vijandelijk vliegtuig door Duitsche jagers neergeschoten. Van officieele Italiaansche zijde wordt medegedeeld, dat de Italiaansche luchtver voerdienst, die ressorteert onder het com mando der „speciale luchtdiensten" door zijn prestaties aan het hoofd der onderdeelea van de weermacht staat. Reeds in den Abe'ssijnschen veldtocht en bij de bezetting van Albanië speelde deze dienst een zeer groote rol. De beteekenis werd nog grooler na de deelneming van Italië aan den oorlog. Langer dan een jaar waarborgde het lucht vervoer de verbinding met Italiaansch Oosl- Afrika. Munitie, vervangingsonderdeelem me dicamenten, post en geheele jachtvliegtuigen werden van Italië naar Oost-Afrka overge bracht. Bovendien werd de verbinding met andere overzeesche oorlogstooneelen, als mede met den Balkan en het Oostelijk front onderhouden, De belangrijkste prestaties werden geleverd na de vijandelijke landing in Algerije.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1