PBNA \cfcliyd JTp Pudding De Italiaansche weermacht- berichten. STEPHENSON, Overzicht van Italië's verliezen aan manschappen. Het Italiaansche weerjnachtbericht van Zaterdag luidt Door zijn overweldigende meerderheid aan manschappen en aan strijdmiddelen is de vijand er in geslaagd, den heldhaf- tigen tegenstand der verdedigers van Tunis en Bizerta te breken. De haven inrichtingen en de militaire werken der beide steden wérden tijdig verwoest. Ten Oosten van Bizerta en in den Centralen en Zuidelijken sector van het front zetten de Italiaansche en Duitsche eenheden den strijd op fiere wijze voort. Het Italiaansche weermacht bericht" van Zondag heeft den volgenden inhoud In den Noordelijken sector van het Tune sische front zijn nog steeds verbitterde ge vechten aan den gang. Met eeh onwrikbare vastberadenheid betwisten de afdeelingen der Spilmogendheden den vijand elke duimbreedte gronds. Aan het Zuidelijken front werden plaatselijken aanvallen door onze troepen af geslagen. Voor haar dapper optreden verdient de eerste groep van het artillerieregiment „Pistoia" een eervolle vermelding. In luchtgevechten schoten Duitsche. jagefs 7 vliegtuigen neer. Krachtig beschermde groote formaties vier motorige vliegtuigen vielen Zaterdag Porto Empedocle en Pantelleria aan. Ook in het gebied van Campidano'en op Sardinië werden bomaanvallen gedaan, waardoor geringe scha de ontstond Door de luchtdoelartillerie wer den 19 vliegtuigen vernietigd, en wel 1 bij Porto Empedocle en 18 bij Pantelleria. waar nog een ander vliegtuig door onze jagers werd neergeschoten Het orgaan van de Italiaansche weermacht „Le Forze Armata" publiceert een opgave van de gesneuvelde of gewonde leden van de weermacht, die als „onder de wapens zijnde" beschouwd kunnen worden. Aan het Westelijke front sneuvelden 935 man; 3551 man werden gewond. Aan de balkanfronten stierven 22.728 man den heldendood*. 49.826 werden gewond Het front in Afrika eischte 15.326 dooden en 23.588 gewonden. Aan het Oostelijke front vielen 6674 man; 36.393 man werden gewond. 494 leden van de weermacht sneuvelden in het vaderland; 468 man werden gewond. Het totale aantal gesneuvelden bedraagt volgens dit bl^l 46.693 man en het aantal gewonden 113.7.™ man. Rede van generaal Franco. Na zijn benoeming tot eereburgemeester van Malaga heeft generaal Franco in het stadhuis van Malaga een rede gehouden. Een volk, dat de verschrikkingen van de communistische furie met zoo'n groot geweld heeft moeten ondergaan en dat aan de beschaving zooveel martelaren heeft geschonken als het Spaan- sche, weet beter dan wie dan ook. wat in dézen wereldoorlog op het spel staat. Deze barbaren zoo zeide Franco, probeeren onder leiding van den bloeddorstigsten dictator die er ooit ge weest is, van het Oosten van Europa naar het Westen door te dringen. Dat kan noch Spanje, noch de overige we reld onverschillig laten. De binnen- en bui- tenlandsche politiek van Spanje wordt bepaald door het inzicht van het ontzettende gevaar van de communistische leer en door de bele venissen van een volk, waarvan men de ker ken geschonden, zijn heiligenbeelden verbrand en zijn beste zonen door de straten naar den dood gesleept heeft. De eenheid van alle Span jaarden is de beste waarborg ervoor, dat wij allen, wat het lot voor ons nog in petto heeft met kalmte en vertrouwen tegemoet zien. Dag van Italiaansch imperium. Zondag heeft de Italiaansche Koning-Keizer Victor Emanuel III in het Palazzo Firenze te Rome de onthulling bijgewoond van de buste van den in Engelsche krijgsgevangenschap overleden ondertconing van Ethiopië, dep Hertog van Aosta. De Koning werd bij aan komst ontvangen door maarschalk De Bono den partijsecretaris migfcter Scorza, maar schalk Bastico, den chef van den generalen staf der weermacht, Ambrosio, den vertegen woordiger van den Duitschen ambassadeur den Japanschen ambassadeur en andere per soonlijkheden. Generaal Teruzzi heeft te Milaan een rede gehouden, waarin hij er allereerst op wees, dat de verjaardag van het imperium samen valt met de ernstige berichten uit Tunesië. „Italië is niet van plan het type van het volkomen imperium te verloochenen, zooals dat reeds in de tijden der Caesars werd ge schapen. De ondubbelzinnige bewijzen van de geschiktheid tot kolonisatie van het fascisti sche volk hebben de wereld en zelfs Italië verrast. Hun, die thans willen beweren, dat wij het imperium hebben verloren, antwoorden wij dat wij niets verloren hebben. De slag duurt voort en wij zullen in het imperium terugkee- ren. De dag zal komen dat onze offers ons aanspraak op roem zullen geven. Ontploffing te Gibraltar. Volgens een bericht uit La Linea heeft zich in de haven van Gibraltar een geweldige ont ploffing voorgedaan. In het Spaansche grens gebied konden de rookwolken worden waar genomen. Drie schepen in de haven werden zwaar beschadigd. Zij moggten op een zand bank gezet worden. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, H.lem (afw.). Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagseh Redacteur: B. Kors ten, H.stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarself Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. Zwitserlands wil tot neutraliteit. De Zwitsersche bondsraad Kobelt, de leider van het militaire departement, heeft op een gedelegeerden-bijeenkomst van de Zwitsersche schuttersvereeniging te Zug medegedeeld, dat het aantal van de Zwitsersche schuttersgewe- ren sedert het begin van de mobilisatie bijna verdubbeld is. Evacuatie van de burgerbevol king vindt niet meer plaats, daar deze de be wegingsvrijheid en de gevechtsleiding -der eigen troepen bemoeilijkt. Iedere Zwitser, die in staat is tot vechten of schieten, kan deelnemen aan den strijd voor het land. Opdat hij echter niet als franctireur worde beschouwd,, moet hij zich aansluiten bij een militair geleide organisatie en de over eenkomstige uniform of een armband dragen. Bondsraad Kobelt verklaarde ten slotte, dat er geen rede tot verontrusting bestaat, doch dat de eensgezinde wil van het Zwitsersche volk neutraal te blijven, kracht en paraatheid ver- eischt Resident-generaal van Tunis te Vichy. De resident-generaal van Tunis, admiraal Esteva is, naar men in bevoegde kringen ver neemt, te Vichy aangekomen Generaal Giraud heeft voor Tunesië de functie van resident-generaal in het leven geroepen, waarvoor is benoemd generaal Charles Mastè. Maste ligt ten gevolge van een vliegtuigongeluk in een ziekenhuis te Beiroet en zal tot aan ziin herstel worden ver vangen door generaal Jouin. Voorts heeft Giraud den leider van het bu reau voor informatie generaal Chambe be noemd tot staatssecretaris zonder portefeuille. Tot zijn opvolger is benoemd de bekende Engelsche publicist Andree Labarthex. De verjaardag van den Leider. De persdienst van de N.S.B. deelt mede: In verband met de moeilijke omstandigheden waarin ons volk thans verkeert, heeft de Lei der verzocht aan de viering van zijn verjaar dag op Dinsdag 11 Mei a.s. geen feestelijk karakter te willen geven. Na afloop van de ontvangst der officieele deputaties bestaat er voor iede- lid der Nationaal-Socialistische Be weging dei Nederlanden gelegenheid, den Lei der persoonlijk geluk te wenschen in Utrecht ten Paushuize, Kromme Nieuwe Gracht 49. des namiddags van 17.15 tot 18.30 uur. Toe gang wordt alleen verleend op vertoon van ':dmaatschapskaart 1943. Premietrekking Winterhulploterij. ƒ10.000— op 152717 van serie C. Te Amsterdam is Zaterdag de premietrek king gehouden van serie C der tweede loterij, georganiseerd door Winterhulp Nederland. Op no. 152717 viel de hoofdpremie van 10.000. De 70 premies van 100 vielen op de vol gende nummers: 15532 31322 32186 37668 73344 91451 107696 112025 120415 131457 165974 177051 211910 219808 223875 243287 248395 280287 313579 337871 341322 358792 377512 411882 420312 428948 449768 471984 480269 487744 503464 512322 528037 547417 557879 561924 563796 577620 580039 597973 610058 614028 638404 638829 643829 646974 657414 657541 676193 688898 717471 725903 747436 778096 795227 801503 805876 811599 814037 815238 827062 830405 838124 855698 901605 914794 925479 940327 953392 978619 Thèesurrogaten, bouillonblokjes, aroma's e.d. thans distributiegoed. In het heden verschenen verordeningenblad is opgenomen een beschikking van den secre taris-generaal van het departement van Land bouw en Visscherij ingevolge de Distributie- wet 1939 betreffende de distributie van bouil lonblokjes, aroma's e.d. Daarin wordt het volgende bepaald; Bouil lontabletten, bouillonblokjes, bouillonkorrels, bouillonpoeder en bouillonpasta in den zin van het vleeschextractenbesluit, extracttabletten, extractblokjes, extractkorrels, extractpoeder, extractpasta, soeptabletten, soepblokjes, soep korrels, soeppoeder, soeppasta, soep ge droogd, of soep in drogen vorm, jus- tabletten, a jusblokjes, juskorrels, juspoeder, juspasta, vloeibare jus, spijsaroma, soeparoma spijs- en* soeparoma, plantenextract, pikante saus, ketch-up en. gedroogde soepgroente, zoo mede alle producten, welke kunnen dienen of welke zouden kunnen worden gebruikt ter vergrooting van olie-, vet- of botervolume cf ter vervanging van olie, vet, boter, botersaus, room, slasaus of mayonnaise, alsmede theesur rogaten, zoomede alle producten, welke kun nen dienen of welke zouden kunnen worden gebruikt om op thee of theesurrogaat gelijken de dranken te bereiden, worden aangewezen als distributiegoederen in dan zin van art. 4 van de Distributiewet 1939. Vooroorlogsche textielgoederen in beslag genomen. Dezer dagen dromden honderden bewoners van de Govert Flinckstraat te Amsterdam samen om een groote tien tons vrachtauto, die steeds hooger beladen werd met duizeflden paren kousen en sokken, duizenden klosjes garen, groote pakken dames- en heeren-onder- goed, overhemden, wol en andere manufac turen, vrijwel alles van goede vooroorlogsche kwaliteit. Al deze schatten werden uitgedra gen uit een woning boven de zaak van den manufacturier N. Groot. Het was ter oore van de Prijsbeheersching gekomen, dat deze han delaar op groote schaal onregelmatgiheden be ging bij den verkoop van textiel. Groot ver kocht kousen van 2.49 voor tien gulden per paar, overhemden van 3.50 voor vijftien gul den, in één geval zelfs voor 35 gulden alles zonder punten. Hij ruilde goederen voor boter, paling, slaolie, e.d. en kocht en verkocht cou pures en textielpunten bij tienduizenden. Bij de inbeslagneming demonstreerde zich duidelijk de* verbittering van de buurtbewo ners, die met hun geld en punten tientallen malen in Groot's winkel waren gekomen, om daar te worden afgescheept. De geheele partij goederen, welker waarde op geen paar dui zend guldens na te schatten valt, was van de inventarisatie achtergehouden. De Prijsbe heersching draagt er nu zorg voor, dat zij weer in distributie worden gebracht en Groot zelf zal zich nog nader moeten verantwoorden. Kamermuziek-middag. Zondagmiddag concerteerden in de tuinzaal de zangeres Jiswalda van Ittersum, de violiste Louise Wijngaarden en de pianist Willy Meeuwisse. Daar van de mogelijkheid tot trio-combinatie geen gebruik werd gemaakt, was het programma nog al heterogeen. In Jiswalda van Ittersum leerden wij een jonge sopraanzangeres kennen, die beschikt over 'n sympathiek geluid. Wij kunnen echter niet getuigen dat zij haar stemmateriaal reeds voldoende beheerscht; de registerwisseling b.v. had nog al eens voor gevolg, dat de toonzui- verheid twijfelachtig werd. De drie liederen van Wolf, waarmee de zangeres haar pro gramma opende, hadden van dit bezwaar tamelijk veel te lijden. Het was voor een debutante trouwens een waagstuk om te be ginnen met een lied als „Ein Stündlein wohl vor Tag", dat een zeer rustige beheersching vereischt. Een paar Strauss-liederen bleven nogal vlak. Van de Cinq Mélodies Greques van Ravel was het derde „Quel galant" van een opmerkelijke frischheid. Aan 't slot van haar recital maakte mej. v. Ittersum een goede beurt met een zestal door Pijper bewerkte oud-Nederlandsche liederen, hierin bleken de meeste bezwaren van intonatie overwonnen en kwamen de fraaie stenirkwaliteiten met, een aardige voordracht goed tot hun recht Zoo wekte vooral deze laatste reeks liederen gunstige verwachtingen omttent dit jeugdige talent. De violiste Louise Wijngaarden kwam met aplomb haar gezond kunstenaarsschap beves tigen, vooreerst met de Vierde Sonate (a kl. t.) van Beethoven, die ze prachtig klinken liet in rhythmisehe geacheveerdheid en bezonken muzikaliteit; en met de Sonate in Bes van Dirk Schafer, waarvan ze de Brahmsiaansche karakteristiek de noodige stuwing gaf, en die ze heerlijk liet uitklinken In den pianist Willy Meeuwisse hadden beide dames een voortreffelijk partner; Meeuwisse speelt goed piano en onderscheidt zich door den smaakvollen musiceergeest. Met „Clair de Lune" van Debussy en met een aardige reeks oud-Hollandsche boerendansen in eigen bewerking toonde hij mede zijn gezond-muzi kale eigenschappen. JOS. DE KLERK. Een typisch folkloristisch gebruik in Gel derland is de „buren- of noaber plicht". Alvorens een boerderij, welke van eige naar verwisselt, door den nieuwen be woner wordt betrokken, worden hofstede, gerei en gereedschappen door de naaste buren schoongemaakt. Bij een „bruilofte" wordt het huis tevens nog versierd. (C.N.F./W. P. Zeylemaker Pax c) de constructeur van een der eerste bruikbare locomotieven, bracht dag aan dag door met tech- nische zelfstudie. In onze dagen gaat technische zelfstudie veel sneller met de methode van PBNA. Vraagt prospectus 20 ARNHEM Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebescheiden is het morgen Dinsdag de beurt aan de let ter V. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te,Haarlem op Dinsdag 11 Mei 1943, 's avonds van 7.30—3.30 uur door den stadsorganist George Robert. Programma: 1. Fantasie en Fuga g kl. t., J. S. Bach; 2. a. Ich ruf' zu Dir, Herr Jesu Christ! b. Herr Jesu Christ, Dich zu uns wend'! J. S. Bach; 3. Fantaisie C maj., C. Franck; 4. Inter mezzi, H. Andriessen: 5. Suite gothique, L. Boëlmann, Introduction. Choral, Menuet go thique, Prière, Toccata. WIJZIGING TARIEF ONGEVALLENWET 1821. Ingevolge besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken is het tarief, bedoeld in art. 40, le lid der Ongevallen wet 1921, met ingang van 3 Januari 1943, met 10 pet. verhoogd. De voorschotpremie bedraagt dus per één gulden loon zooveel maal 0,0011 gulden als het aa nde onderneming toegewezen gevaren- cijfer eenheden bevat. RIJKSDIENST LEVENSMIDDELEN- .VOORZIENING. De Rijksdienst der levensmiddelenvoorzie ning van het departement van Sociale Zaken is verplaatst van le v. d. Boschstraat 2 naar Bezuidenhout 76 £Tel. 771986) 's-Gravenhage. DE NIEUWE SPORTEISCHEN VOOR DEN JEUGDSTORM. In het kaderblad „Dienst" van den Nationalen Jeugdstorm komen deze maand de nieuwe eischen voor, ter verkrijging van het sportdraag- teeken van de Jeugdstorm. De stormers, storm- sters, meeuwen en meeuwkes, alsmede de kader leden, die aan deze eischen voldoen, zullen een bronzen meeuw op hun uniform mogen dragen als teeken van hun vaardigheid. De bedoeling hiervan is, de sportbeoefening aan te moedigen en de prestaties te verhoogen. Voor iederen leef tijd zijn de eischen anders: van 10 tot 18 jaar nemen zij geleidelijk in zwaarte toe, om dan voor de kaderleden te verminderen. Een stormer van 17 jaar móet zijn kunnen too- nen op de 100 en 3000 meter hardloopen, in ver en hoogspringen, kogelstooten, knotswerpen, speer- of discuswerpen en touwklimmen. Een zwemproef en een afstandsmarsch staan even eens op het programma. Radio-uitzendingen tot kwart over tien. De persdienst van den Nederlandschen Om roep deelt mede, dat de beide Hilversumsche zenders van Zaterdag j.l. af in plaats van om 21.15 uur, om 22.15 uur sluilen. DE HEER C. VERMAAS OVERLEDEN. In den ouderdom van 69 jaar is te Haarlem overleden de heer C. Vermaas; gép. commies der P.T.T. De heer Vermaas, die op 28 December 1873 geboren werd. trad op 1 Juli 1896 bij het Staats bedrijf der P.T.T. in dienst. Op 1 Juli 1923 kwam hij naar Haarlem, waar hij tot 1 Juli 1935 werkzaam is geweest op het bijkantoor aan het Plein, dat thans in de Tempeliers straat gevestigd is. De begrafenis zal Donderdag a.s. om drie uur geschieden op de algemeene begraafplaats aan de Kleverlaan. DE HEER D. BEEN TACHTIG JAAR. Onze stadgenoot de heer D. Been, die vele iaren verbonden is geweest aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers en aap de Rijksleerschool, hoopt Woensdag 12 Mei zijn tachtigsten verjaardag te vieren. Niet alleen voor het onderwijs te Haarlem heeft de heer Been veel beteekend, doch vooral voor den handenarbeid, waarvan hij de pionier is. Na eenige jaren onderwijzer in zijn geboortestad Rotterdam te zijn geweest, werd de heer Been op 1 Juli 1895 door den toemaligen dire^eur van de Rijkskweekschool voor onderwffers. den heer P. H. van der Ley. uitgenoodigd leeraar te worden, waarmee het vak handen arbeid zijn intrede deed bij het onderwijs. Ook was hij aan de Haarleïfb?che Schoolver- eeniging verbonden, tot dal de heer Been zich bepaalde tot het onderwijs aan de Rijks kweekschool en de Rijksleerschool. Wegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd nam de heer Been 20 Juli 1929 afscheid. Daarna bleef hij nog eenige ja ren met belangstelling het onderwijs in den handenarbeid volgen en bij de viering van het gouden feest van de Vereeniging voor Handen arbeid in 1931 stond de a.s. jarige toen secretaris en redacteur van het orgaan in het middelpunt der belangstelling. Later trok hij zich terug. Ongetwijfeld zullen velen de zer dagen met dankbaarheid gedenken, het geen de heer Been voor het onderwijs is ge weest. DE LICHAMELIJKE .OPVOEDING TEN PLATTELANDE. De lichamelijke opvoeding voor de bevolking buiten de groote steden zal ter hand worden ge nomen en wel op een wijze, welke tot nu onbe kend is geweest. Het initiatief is uitgegaan van den Nederlandschen Landstand in dén persoon van den heer Sperling, sportleider van de boe- renschool te Rijs. Voorloopig worden cursussen te Winterswijk en te Tiel gehouden, doch men hoopt ook elders in het land hiertoe over te gaan. Deze leergan gen duren zes maanden, waarbij eens per week bijeen wordt gekomen en dan theoretisch en practisch les wordt gegeven in gymnastiek, ath- letiek en spel. De verschillende streekleiders in fo rmeeren bij de landjeugd wie zich interessee ren voor deze cursussen, waarbij de minimum leeftijd van 18 jaar in acht wordt genomen. Hierna worden de jongelui getoetst of zij eigenschapen bezitten om leiding te geven e. d.t waarna zij de lessen van den heer Sperling per soonlijk ontvangen. Bij deze cursussen wordt vooral de nadruk gelegd op de lichamelijke opvoeding zoowel psychisch als physiek. De prestaties komen op de tweede plaats. Voorop staat een krachtige en gezonde jeugd te kweeken, welke niet alleen liefde zal verkrijgen voor de spojt in het alge meen, doch hiernaast eigenschapen zal gaan be zitten, zooals gemeenschapszin, zelfbeheersching, moed, doorzettingsvermogen enz. Aan het einde van de cursu&en komen de deelnemers drie weken bijeen in de boerenschool te Rijs, waar zij nog eens getest worden en aan een examen worden onderworpen. De eerste les is te Winterswijk gegeven met voorloopig negen deelnemers, terwijl in Tiel een overeenkomstig aantal wordt verwacht. Verduisteren van 21.30 tot 5.45 uur. 11 Mei: zon op 5.52, onder 21.21 uur maan onder 2.34, op 11.37 uur 12 Mei: zon op 5.50, onder 21.23 uur maan onder 3.06, op 12.39 uur (E. K.) juist thans..,, want zij staat in je maag en smaakt zoo heerlijk

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2