Haarlemsche Courant Conferentie Stalin-Roosevelt aanstaande? OPROEP Sovjetaanval op Koebangebied ingezet Sovjets verloren meer dan 40 tanks. Italiaansche torpedovlieg tuigen in actie. Besprekingen te Washington geëindigd 288e Jaargang No. 123 Bureanxi Stoot* Houtstraat 88, Tel, Advert. 10734, Redact!* 10000 Postgiro 134358 Haarlemscb* Ct, Haarler Bijkantoor, Soendaplaia 81. 'TeL UtH HooMredactenri J. T, Baadewyna Nieuwsblad voor Noord-Hollaiul Vrijdag 28 Mei 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12TeL 12711 Kantoor IJmuiden: Rembrandtïaan 55* IJmuiden-Oost Ultg r Graf. Bedrijven DamJate, Haarlem K 1297 Zes infanteriedivisies en drie pantserregimenlen in den strijd geworpen. Na zeer zware gevechten volledig succes van de Duitsche afweer. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: De bolsjewisten zijn Woensdag met ver scheidene divisies tot hevige aanvallen op het Oostelijk front van het Koebanbrugge- hoofd overgegaan. Onze troepen, door es kaders gevechtsvliegtuigen en vliegende artillerie gesteund, sloegen den vijand in een tegenaanval terug en deden de steeds weer herhaalde doorbraakpogingen van den vijand mislukken. De bolsjewisten leden zware, bloedige verliezen en ver loren meer dan 40 tanks. In de Finsche golf liep een Sovjet-duikboot op een 'Duitsche mijnversperring en zonk. In de wateren van het Visschersschiereiland boor den snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen een vijandelijk vrachtschip van 1500 brt. in den grond en wierpen een kustvaartuig in brand. Aan het Oostelijk front werden Woensdag 63 Sovjet-vliegtuigen bij vijf eigen verliezen neergeschoten. In het Middellandsche Zee-gebied vernie tigde de luchtmacht op 25 en 26 Mei 29 Brit- Bche en Amerikaanschë vliegtuigen, waaronder 13 viermotorige bommenwerpers. Voor de Noord-Afrikaansche kust werd een vijandelijke torpedojager in den nacht van 25 op 26 Mei doqj bommen zwaar getroffen. In aanvulling op het weermacntsbericht verneemt het D. N. B., dat de verwachte Sovjetaanval op de Duitsche stellingen aan het Koebanbruggehoofd Woensdag is begon nen. Al ruim een week had men omvangrijke bolsjewistische voorbereidingen waargeno men. De marcheerende vijandelijke troepen en de aanvoerwegen werden dan ook reeds sedert dagen bestookt door Duitsche artille rie en luchtmacht, op zóó gevoelige wijze, dat de bolsjewisten van hun gewoonte af weken en de bewegingen bijna alleen nog des nachts deden plaats vinden. Woensdag overdag ondernamen de bolsje wisten in het gebied van Krsmskaja, na een heftige artillerievoorbereiding en ter sterkte van 6 infanteriedivisies en 3 gepantserde re gimenten, ondersteund door sterke formaties vliegtuigen, steeds weer hun stormloopen te gen de Duitsche stellingen bij Moldawans- koje, terwijl zij verder naar het Zuiden en aan de rivier zelf kleinere afleidingsaanval- len deden. De gevechten waren zeer zwaar, doch leidden tot een volledig succes van de Duitsche afweer. 20 Britsche bommenwerpers neergeschoten. In den nacht van 27 op 28 Mei hebben Brit sche bommenwerpers boven West-Duitsch- land gevlogen. Volgens de tot nu toe ontvan gen rapporten zijn 20, voor het meerendeel viermotorige, bommenwerpers neergeschoten. Moskou wenscht meer levensmiddelen. De voorzitter der Sovjetdelagatie op de voedselconferentie te Hot Springs heeft tegen over de pers verklaard, dat de Sovjet-Unie meer levensmiddelen noodig heeft. In het ka der van de leen- en pachtleveranties ontvangt zij niet genbeg levensmiddelen van de Ver- eenigde Staten. Het is dringend noodig, dat de Sovjet-Unie niet alleen gedurende den oorlog maar ook gedurende de geheeie periode van herbouw na den oorlog van levensmiddelen wordt voorzien. Tenslotte legde de Sovjet- gedelegeerde er nog den nadruk op, dat de Sovjet-Unie credieten met langen termijn noodig heeft. Roosevelt heeft inmiddels op de persconfe rentie verklaard, dat 40 van het naar de Sovjet-Unie geleverde, bestond uit levensmid delen. Dit land zal voortaan nog meer krijgen, hetgeen noodzakelijkerwijs ten koste moet gaan van de zendingen aan oorlogstuig. In de toekomst zullen de levensmiddelen voor de' Sovjet-Unie als even belangrijk worden be schouwd als b.v. vrachtwagens of vliegtuigen. De Poolsche belangen in de Sowjet-Unie. Australië zal te Koeibysjef de belangen der Polen te Londen behartigen. Het voor stel hiertoe dat van de Australische regee ring is uitgegaan, is goedgekeurd door Churchill en Roosevelt. De Australische ge zant te Koeybysjef, William Slater, Is reeds met zijn nieuwe taak begonnen. Samenkomst van Giraud met De Gaulle. De radio-omroep van Algiers meldt, dat de generaals Giraud en De Gaulle elkaar heden in Algiers zullen ontmoeten om te spreken over alle zwevende geschillen die van direct belang zijn. Bij decreet verbiedt generaal Giraud het doen aanbrengen van aanplakbiljetten, waarop een portret, van wien dan ook, voorkomt. Wil men betoogen, dan staat hiervoor slechts de tricolore, de Fransche driekleur, ter be schikking. Dit sluit' dus ook het gebruiken van het zoogenaamde Lotharingsche kruis, het embleem van De Gaulle uit. Uit Algiers telegrafeert de correspondent van de „Journal de Genève" aan zijn blad, dat momenteel de rijksraad van gouverneurs en residenten vergadert. De gouverneurs No- guès en Boisson zijn per vliegtuig aangeko men. Het is merkwaardig, aldus de Zwitsersche verslaggever, dat Nogues en Boisson door geen enkelen vertegenwoordiger van Catroux' staf zijn ontvangen. Kameraausciiap op zee. Een lie tiü heeft motorschade en wordt door een aange roepen Duitschen mijnenveger op sleep touw genomen. (PK Engels Sch/F P. c) Boven Oostelijk deel van Middellandsche Zee. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: In den nacht van 25 op 26 Mei hebben Ita liaansche torpedovliegtuigen in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee een vijandelijk convooi dat krachtig beschermd werd, aange vallen en een torpedojager met torpedo': .zwaar beschadigd. In denzelfden nacht heb ben onze bommenwerpers den weg en de spoorlijn tusschen Mersa Matroe en El Daba bestookt. Vijandelijke vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op verscheidene plaatsen op Sardinië en op Pantelleria zonder groote schade aan te richten. Zes vliegtuigen werden door de Ita- liaansch-Duitsche luchtdoelartillerie neerge schoten. Twee andere werden door jagers neergehaald. Belangrijk voor de in September, October, November en December geboren mannen van den jaargang 1923. Zaterdag 29 Mei 1943 moeten zich a"lle in de maanden September, October, Novem ber en December van 't jaar 1923 geboren mannen overeenkomstig den op 21 Mei j.l. in dit blad gepubliceerden oproep op 't be voegde Arbeidsbureau resp. het bevoegde bijkantoor op bepaalde uren van 8 uur af persoonlijk aanmelden waarbij èij het in gevulde aanmeldingsformulier en de an dere identiteitspapieren en gegevens moe ten medebrengen. De distributiestamkaart moet medegebracht worden. De werkge vers zijn verplicht de tot'aanmelding ver plichte personen gedurende den tijd dien zij hiervoor noodig hebben, van werk vrij te stellen en het salaris, resp. loon door te betalen. Aanmeldingsplichtigen en werk gevers maken zich strafbaar wanneer zij handelen in strijd met de bèpalingen der verordenin? of trachten deze te ontduiken. Geruchten over nieuwe Duitsche bom. De Londensche bladen van Maandag houden zich uitvoerig bezig met de uitwerking van z.g. nieuwe Duitsche bommen, zooals, naar zij mededeelen, bij de jongste Duitsche luchtaan vallen op steden aan de Zuidkust van Enge land zijn neergeworpen. Van welingelichte Duitsche zijde wordt het bestaan van dergelijke bommen bevestigd noch tegengesproken. Alleen wordt erop gewezen dat het aantal vliegtuigen, dat aan' dezen aan val heeft deelgenomen, zeer gering geweest is. Op grond van de beschikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied (Commissaris Generaal z.b.v.) nr. 43/1943 omtrent den aan meldingsplicht ten behoeve van den arbeidsinzet worden hiermede ALLE MANNEN GEBOREN IN 1924 woonachtig in het ressort van het Arbeidsbureau in HAAR LEM opgeroepen om van 28 Mei af een aanmeldingsformulier in ontvangst te nemen en djt persoonlijk weer in te leveren, op de hieronder genoemde dagen, bij het Arbeidsbureau. In Januari t/m April 1924 geboren personen melden zich aan op Maandag 31 Mei 1943. In Mei t/m Augustus 1924 geboren personen melden zich aan op Dinsdag 1 Juni 1943. In September t/m December 1924 gebbren personen melden zich aan op Woensdag 2 Juni 1943. In den tijd van 9—17 uur, volgens de door het Arbeidsbureau vastgestelde volgorde en wel bij de voor hem bevoegde afdeeling. De in de ressorten der bijkantoren woonachtige tot aanmelding verplichte per sonen moeten zich op dezelfde dagen aanmelden bij het voor hen bevoegde-bij kantoor van het Arbeidsbureau. s Bij het inleveren van het aanmeldingsformulier moet de distributie-stam kaart meegebracht worden. De personen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten in principe persoon lijk verschijnen bij het Arbeidsbureau (of bijkantoor). Zij moeten op verlangen alle noodige papieren voorleggen en alle vereisehte inlichtingen verstrekken. Voorzoover tot aanmelding verplichte personen in dienstbetrekking zijn, moet de werkgever de verklaring van den tot aanmelding verplichte omtrent den duur van de dienstbetrekking op het formulier door zijn handteekening en eventueel door een afdruk van het firmastempel bevestigen. Van de aanmeldingsplicht zijn uitgezonderd: Duitsche onderdanen, die werkzaam zijn bij bureaux vari den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied, van het Arbeitsbereich der Nationaal-Socialistische Duitsche Arbeiderspartij in Nederland, derzelver organisati'es of aangesloten organisaties. Duitsche onderdanen, die werkzaam zijn bij bureaux van de Duitsche weer macht, de Waffen-SS, de Duitsche politie en den Reiehsarbeitsdienst. De ambtenaren en arbeiders van den staat, de provincies, de gemeenten en andere publiekrechtelijke lichamen, benevens personen, die werkzaam zijp bij de snoorwesren, de Nederlandsche Dosterijen en de Nederlandsche Bank. Leden van de voormalige Nederlandsche weermacht, voorzoover zij volgens de bekendmaking van den Wehrmachtsbefehlshaber in Nederland Van 29 April 1943 onderworpen zijn aan het terugbrengen in krijgsgevangenschap. De personen,, die reeds volgens IX van de beschikking nr. 30/1943 betreffende de sluiting van bedrijven tot aanmelding verplicht zijn. Geestelijken en leden van Orden. Personen, die volgens II alinea 2 van de beschikking nr. 43/1943 vrijgesteld zijn van den aanmeldingsplicht. Duitsche onderdanen, die onder de verplichting tot aanmelding vallen, worden nog speciaal opgeroepen. Personen, die zich moeten aanmelden en .werkgevers, die handelen in strijd met de bepalingen van bovengenoemde beschikking of trachten haar te ontduiken, dus b.v. hun aanmeldingsplicht niet of niet op behoorlijke wijze nakomen, opzettelijk of door nalatigheid onjuiste opgaven verstrekken, enz., worden gestraft evenals degenen, die daartoe opruien, medeplichtigen en handlangers. Alle aanmeldingsplichtigen van de lichtingen 1921 en 1922, die tot dusver wegens ziekte enz. niet hun aanmeldingsplicht op het door de Arbèidsbureaux aan gegeven tijdstip konden vervullen, worden opgeroepen op Maandag 31 Mei 1943 des avonds tusschen 18.00 en 19.00 uur op het bevoegde Arbeidsbureau te verschijnen om aan hun aanmeldingsplicht te voldoen. De distributiestamkaart en het persoons bewijs moeten worden medegebracht. Er wordt nogmaals op gewezen, dat de werkgeler voor de aanmelding verant woordelijk is. 1) 4) 5) 6) 7) Stalin accoord met Roosevelt. Stalin heeft, naar uit Moskou gemeld wordt. Woensdag in een verzegelden brief zijn ant woord op Roosevelt's brief overhandigd. De brief is uitsluitend voor den opperbevelhebber van de Amerikaansche strijdkrachten, presi dent Roosevelt, bestemd. Davies verklaarde, dat hij onmiddellijk naar de Ver. Staten zou terugkeeren. Naar de Amerikaansche nieuwsdienst meldt, heeft Davies Donderdagavond aan journalisten verklaard, dat Stalin hem by het overhandi gen van zijn antwoordbrief voor Roosevelt te verstaan heeft gegeven, dat hy met den in houd van den brief van Roosevelt aan hem, Stalin, volkomen accoord gaat. De radio-reporter van de Amerikaansche Columbia-Broadcasting System heeft in een der uitzendingen verklaard, uit betrouwbare Sovjet-Russische bron te hebben vernomen, dat er een goede kans voor de Geallieerden bestaat van de Sovjet-Unie luchtsteunpunten- in Siberië voor operaties tegen Japan toege wezen te krijgen. Slotcommuniqué besprekingen te Washington. Early: „De plannen zijn gewijzigd". Donderdagavond is de officieele ver klaring verschenen over de resultaten der besprekingen in Washington tusschen president Roosevelt en Winston Churchill. Deze verklaring luidt aldus: De gehouden conferentie der gemeenschappelijke staven te Washington is geëindigd met een vol ledige overeenstemming ten aanzien van de toekomstige operaties op alle oorlogs- tooneelen. De verklaring van Roosevelt over zijn be sprekingen met Churchill werd door den secretaris van het Witte Huis. Stephan Early, voorgelezen. Early voegde hieraan toe: „Dat is alles wat ik voof u heb. De plannen zyn gewyzigd." Oorspronkelijk hadden Roosevelt en Chur chill het plan, een gemeenschappelijke ver klaring uit te geven, maar later werd be sloten, slechts een verklaring van een enkelen zin onder Roosevelt's naam af te leggen. Het is niet bekend, of Churchill de verklaring gezien heeft alvorens zij aan de pers werd verstrekt. Early zeide. dat Roosevelt en Chur chill op het laatste oogerfblik tot dezen stap besloten hadden. De Londensche correspondent van de Stock- holms Tidningen deelt mede, dat het slot communiqué vermoedelijk eerst zou worden uitgegeven, als de Britsche minister-presi dent weer in Engeland is teruggekeerd. Men zou uit deze mededeeling, afkomstig uit wel ingelichte Engelsche politieke kringen, vol gens de correspondent kunnen afleiden dat Churchill zich reeds op de terugreis bevindt. Posthume onderscheidingen voor Jamapoto. De Führer heeft den Tenno het volgende telegram gezonden: Majesteit, onder den diepen indruk van het heldhaftig optreden van uw vlootvoogd, groot admiraal Isorokoe Yamamoto; en in waardee ring van zijn historische verdienste in den ge- meenschappelijken strijd van onze wapenen, heb ik den gesneuvelden held het Ridderkruis van het IJzeren Kruis met Eikenloof en Zwaarden verleend. (w.g.) Adolf Hitler. De Koning-Keizer van Italië heeft op voor stel van Mussolini aan den omgekomen Ja- panschen groot-admiraal Jamamoto het Grootkruis der militaire Orde van Savoye verleend, dat slechts zeer zelden en alleen in gevallen van buitengewone militaire dapper heid wordt uitgereikt.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1